X I mde I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Woensdag 7 October 1925 Mo 15969. 95*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen )UDA 'o Zooals de ouden zongen I <©2 lurendruk. iling i Stations t! FEUILLETON. huiskamer terugkwam tiizl Iflnn’a trarlar An. stil- (Wordt vervolgd). k de staat de intrekking van den gedwongen koers afkondigen. en ziet over het algemeen de zaken nogal hoopvol in. X)PS, WüdstrMt; Fa. J. C. LAK- aeingel. ge- weg uidmidd«L ad Ato Uhrt letwWIa* jeuk, braodari^MM in door do 9.D.9. heeft taal •n.dlealoooEenM** tal ook U halma- iMMtriyke ■Mdde1. koimie comt. De stemming der Parijsche bladen in hun commentaren op de conferentie van Locar no is optimistisch. Algemeen wordt opge merkt, dat de atmosfeer van de conferentie gunstig is, al ontveinst men zich niet dat het moeilijk zal zijn tot overeenstemming te komen over vraagstukken als de toetre ding van Duitschland tot den Volkenbond en de arbitrage-verdragen voor het Oosten van Europa. Men verwacht veel van onder linge besprekingen tusschen de delegaties Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. Nu was het Betty, die haar moeder onderbrak. „Dat herinner ik mij, ma ma”, riep zij vroolijk. „Het is mijn eerste herinnering uit mijn kinderja ren. Nog hoor ik Jaap’s brullend ge schreeuw, hij statrtpte van drift met de voeten op den vloer, nog zie ik zijn wijdopen grooten mond, daarin bewe gen de trillend1» roode tong.” „Ja, ja, dé jongen wilde niet uit het Met betrekking tot de finantieele plan nen van de Belgische Regeering wordt ge meld dat de resultaten van de onderhande- lingen te Londen gunstig zijn. België zal 10 millioen pond in Engeland leenen en 100 millioen dollar in de Ver. Staten. Door de aflossing van de voorschotten, bij de Nationale bank van België opgeno men, zullen de Leeningen strekken tot sta bilisatie van den frank. V Op ’t oogenblik bedraagt de schuld van den staat aan de Bank fr. 6,2 milliard in den vorm van allerlei voorschotten waarbij dan nog komt fr. 480 millioen aan inter provinciale schuld, zijnde in t’ geheel dus ongeveer fr. 5.68 milliard. De buitenlandsche betaalmiddelen, waar over de staat de beschikking krijgt zullen dan ter beschikking komen van de Bank en op die wijze een reserve voor den wissel koers vormen (op gelijke wijze als geschied is met de 100 millioen dollars in den vori- gen winter in de V. S. opgenomen, welke eveneens ter beschikking van het valuta- fonds zijn gekomen). Is deze reserve eenmaal gevormd dan zal De Duitsch-Fransche economische bespre kingen zullen in den loop van deze maand te Parijs worden hervat. Gisteren zijn de nieuwe Duitsche voorstellen overhandigd. Duitschland verlangt de facto de meest-be- gunstiging. Voorts wil Duitschland voor een aantal belangrijke exportartikelen zoo als machines, chemicaliën en speelgoed van het Fransche minimumtarief profiteered terwijl voor andere waren lagere inkomende rechten, dan bij het algemeene Fransche tarief worden gesteld, zouden worden be taald. De Duitsche voorstellen worden op het oogenblik onderzocht dooi- het Fransche de partement van koophandel. Staatssecreta ris Trendelenburg, de chef van de Duitsche delegatie bij de onderhandelingen met Frankrijk, zal zich in de tweede helft van October weer naar Parija begeven. Men zal trachten, een voorloopig verdrag te sluiten, om een einde te maken aan den verdragloo- zen toestand, die er sinds IQ Januari be staat. 'Met Engeland zullen er van Duitsche zij de weldra eveneens nieuwe economische be sprekingen worden gevoerd. Deze bespre kingen zijn noodig geworden door het aan nemen van de nieuwe Duitsche tariefwet. Ook met Spanje en Italië zullen wel spoe dig onderhandelingen gevoerd worden. De Duitsche regeering schijnt bereid re kening te houden met een aantal Italiaan- sche eischen betreffende o.a. den uitvoer naar Duitschland van wijn en zuidvruch ten, terwijl Italië aan Duitschland facilitei ten voor den invoer vah industrieele pro ducten zal verleenen. De verwachte benoeming van den minis ter van justitie Steeg tot gouverneur van Marokko is gister afgekomen. Het decreet is nog niet geteekend, omdat Briand afwe zig is; maar zal Zaterdag verschijnen. Eerst dan zal tevens Steeg’s opvolger wor den aangewezen. Steeg, die vele malen minister geweest is, was sinds drie jaar gouverneur van Al- gerië toen Painlevé hem een zetel in zijn' kabinet aanbood. Hij deed in Algerië de noodige kennis op van Muzelmansche toe standen en was ook geregeld in contact met Lyautey op de jaarljjksche bijeenkomst der Afrikaansche gouverneurs. Zijn administra tieve bekwaamheden worden zeer geprezen en de uiterst linksche partijen kunnen niet beweren, dat deze radicaal-socialist niet in de eerste plaats een man des vredes zijn zou. De benoeming van een burger tot gouver neur na Lyautey is een aanwijzing, dat de regeering geen nieuwe veroveringen beoogt en vreedzaam denkt op te treden, zoodra de aanval der Riffjjnen definitief is afgesla gen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /L26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal f 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 Redactie, Tel. 83. Zoodra wij erkend hebben, dat wij al len één zijn met elkander, kunnen wij nie mand meer kwaad doen. Da conferentie te Locarno. De economische onderhandelingen van Duitschland met het buitenland. Belgische leeningen. Minister de Steeg resident-generaal van Marokko. van de Daily Telegraph heeft uit de ge sprekken, die hif met verschillende mins ters van buitenlandsche zaken heeft ge voerd, de overtuiging gekregen, dat er geen gebrek aan goeden wil bestaat. Wat het vraagstuk van Duitsch land’s oostelijke grens betreft kan hy positief verklaren, dat Chamberlain vasthoudt aan het standpunt, dat Engeland geen andere waarborgen om trent Polen kan geven dan die, welke in art. 16 van het pact van den Volkenbond zyn vervat, welke bepalingen op alle leden van den Volkenbond van toepassing ztfn. Men hoopt, dat een overeenkomst met betrek king tot het Westelijk pact zal worden ver kregen en dat vorderingen zullen worden gemaakt in de richting van het tot stand komen van arbitrageverdragen tusschen Duitschland en zijn naburen, Polen en Tsjecho-Slowakije. De Timescorrespondent gelooft dat, hoewel het vraagstuk der ont- niiming van Keulen definitief van het pro gramma der conferentie is geschrapt, de Duitsche gedelegeerden toch in verband met hun verplichtingen ten opzichte van hun binnenlandsche politiek moeilijk zullen kun nen nalaten dit punt ter sprake te brengen. Intusschen behoeft deze kwestie tot geen moeilijkheden aanleiding te geven. Wellicht is de oplossing in dezen zin te vinden, dat het pact niet onderteekend wordt, voordat Keulen ontruimd is, terwijl de Duitsche regeering aan den anderen kant genood zaakt zal worden de uitvoering van zijn verplichtingen inzake de ontwapening te be spoedigen. Overigens waarschuwt de Ti- mes-correspondent er voor om geen al te groote verwachtingen te koesteren van de vorderingen, die op den eersten dag der con ferentie z\jn gemaakt. Er bestaat goede re den om aan te nemen, dat de Duitsche ge delegeerden besloten zijn de vraagstukken van het westelijk pact en de oostelijke ver dragen afzonderlijk te behandelen en er niet in toe te stemmen, dat eenig verband tusschen beide vraagstukken wordt gelegd. Deze opvatting is natuurlijk geheel tegen overgesteld aan die der Fransche. Overi gens geven zoowel Daily Chronicle als Mor ning Port en Times in hun hoofdartikelen hun voldoening er over te kennen, dait Chamberlain vastbesloten is geen te ver gaande verplichtingen op zich te nemen. laatste vraag, n.l. betreffende onder steuning der soo.-democratische partij in Duitschland. Barmat verklaarde, dat deze, afgezien van 20.000 M. voor ver- kiezingsdoeleinden, slechts kleine be dragen kon betreffen. FRANKRIJK. Het spoorwegongeluk Twee dooden. De express Parijs-Straatsburg. Een vaart van tachtig K.M. De seinen onveilig. Toch doorrijden Zoo is het ook ditmaal Zondagnacht weer geschied in het station van Wilvisheim, bij Hochfelden tusschen Haveme en Straats burg. Een rangeerende goederentrein werd door den express achterop gereden en tot een puinhoop gemaakt. De remmer van den goederentrein werd verpletterd, evenals de machinist van den express. Twee derdeklas reizigers, een student en een Pool, werden gewond. In den trein bevond zich grootvorst Cyriel van Rusland en eenige leden der voormalige tsarische hofhouding, die er al len goed afgekomen zijn. De machinist van den express verklaart de seinen door den mist niet te hebben ge zien. BUITENLANDSCH NIEUWS. SPANJE.’ Primo de Rivera naar Madrid. Primo de Rivera wordt te Algeciras aldus wordt heden uit Gibraltar seind, uit Tehran verwacht op naar Madrid. Generaal Sanjurjo fungeert als hoo- ge eomlmtissaris van Marokko. DUITSCHLAND. Een nieuw verhoor van Julius Barmat. Julius Barmiat werd heden in zijn woning aan de Kurftirstendjamm1 door oen voorzitter der enquète-commissie, laiKlMgafgevaardigde Leidig, en den rapporteur aïg. dr. v. Waldthaueen ge hoord1. Barmiat verklaiarde, in antwoord op vragen, dat hij personen, met wie hij in nauwe relatie stond, attenties had bewezen en hun o.a. goedkoope aan- deelen had verschaft, tèik bedrag, dat hij had itógeleend, had zijn boekhou ding weer moeten terugvorderen. Hell mann ontving slechts de bedragen, die hij als onkosten had voorgeschoten, wellcht ootk een enkele maal een lee- ning Bauer kreeg verschillende pro visies maar geen geschenken. Wat de financieel» ondersteuning van Barmat aan de Tweede Internati onale betreft, verklaarde hij, dat hij wel eens een partij, b.v. de Tsjechi sche als zij haar contributie wegens valuta-moeiilijkheden niet geheel kon voldoen, het bedrag had voorgescho ten, De uit zou voonaan zoo blijven. Hij ver langde nooit naar huis. Hij was den eersten tijd hard ziek, en daar waren dagen dat men zelfs vreesde voor zijn leven. Zijn vader bracht in dien tijd van crisis al zijn vrij^ uren door aan het bedje van zijn zoontje. Zijn maal tijden gebruikte hij bij de weduwe. Toen Jaap beter werd, kv am1 hij al leen nog maar des avonds en sloeg geen dag over. Het werd gewoonte... Eindelijk, vier weken later, brak de avond aan, telkens vertraagd, dat de kleine jongen, geheel hersteld, voor bet eerst weer zou slapen in zijn va ders huis. Zijn vader kwam hem om zeven uur halen. Maar toen de kleine vent begreep dat het ernst werd met zijn verhuizing en, op het laatste mo ment, om hem te behoeden voor ver andering van temperatuur, zorgvuldig werd gewikkeld in de rouwsjaal van de weduwe, begon hij op eens een erbamelijke ke<el op te zetten.” Dreigende staking bij de openbare middelen van vervoer te Parijs. Er bestaat veel kans dat het perso neel der Parijsche boveugrondsche openbare vervoermiddelen vannacht tot een staking zal besluiten, die dan waarschijnlijk reeds morgenochtend zou ingaan. De actie daartoe gaat uit van de communisten onder het personeel, die vrij talrijk zijn en staat waar schijnlijk in verband met de plannen der communistische partij van een 24- uurstaking als manifestatie tegen de regeering. De vraag is echter of de staking van conducteurs en bestuur ders zich tot 24 uur zou bepalen. Zij zelf hebben vroeger verklaard, dat zij zulten doorgaan totdat zij hun zin ge kregen hebben. In een communiqué aan de bladen verklaart de Maatschappij, dat er geen enkele reden voor staking is, omdat voor het personeel steeds het mogelij ke is gedaan. Het is gelijkgesteld in salaris met het personeel der onder- grondsche, dat veel ongezonder werk verricht. Een nieuwe verhooging hangt trouwens niet af van de directie, maar van den Con&eil Général van het Sei- ne-departement. De eisch van het mo gen dragen van een communistisch in signe op de dienstuniflormi kan niet worden ingewilligd, zoomin als van eenig ander insigne, anders dan offi- cieele decoraties. De directie verklaart overigens voldoende^ goedgezind per soneel te hebben om in ieder geval een beperkten dienst te kunnen ver zekeren. vader zooveel minder is Ik liet hem nie, uitspreken en nooit meer heeft hij daarna op ons beider afkomst gezinspeeld. Die was verge ten, het leven had ons één gemaakt. En men moest zich gevoelen als ik toen, nog geslagen, vernederd door een hard verleden, nog ’s nachts wak ker schrikkend1 niet een schok en een angstkreet, om Jat in den droom flar den van dat verleden herleefden, en nu voor me te zien staan dezen man, den vriend mijner jeugd, zoo fier en zelfbewust omdat hij er gekomen was door eigen kracht en eneraie, hem op het toppunt te weten van zijn manne lijk streven, te we'en ook dat deze man, algemeen geacht, begeerlijk voor elke vrouw. Zijn leven lang gekoesterd had een stille vereering voor mij, zijn jeugd-ideaal, om niet met beide han den zijn uitges’oken rechter te grij pen, mij daaraan vast te klampen als aan een toegestoken reddingsplank en met een snik, in innige» deemoed te fluisteren „Karei, als dit wrak nog iets kan doen om het geluk van jou en je kind te bevorderen, beschik dan over mij als over een eigendom, dat je al lang toebehoort ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud* «natreken (bahoorende tot den bMorgfatag): 1—5 ragete 1.80, «Ika regal maar 0.25. Van buiten Gouda «n dan baaorgfcriag; 1—5 regete ƒ1 56, alka regal maar ƒ0.80. Advartantiën in hat Zatordagnummer 20 bijslag op dan pitje. Liafdadighaida-advartentiën da. kalft van dan prfls. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN: 1-4 regels ƒ2.05, alka regal maar ƒ.00. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën en ingebonden mededelingen btf contract tot sear garedneear- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advartantiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomet van soliada Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onxa Agenten en moeten daaga tóót da plaatsing aan hat Bureau xtjn ingakoenan, tenaónde van opname vanekwrd to itfn. Alle correspondenten der Engelsche bla den te Locarno gewagen van de optimisti sche en vriendschappelijke stemming, waar door de conferentie zich kenmerkt. Het be richt, dat Stresemann lichtelijk ongesteld is, wordt algemeen met leedwezen verno men; men hoopt dat hij spoedig weer her steld zal zijn en dat hij aan de zittingen zal kunnen deelnemen. Het meest de aandacht trekt het bericht van den correspondent van de Morning Post, die schrijft, dat indien Duitschland, Frankrijk en Engeland op de ze conferentie geen grondslag voor de vei ligheid vinden, de laatste hoop op een en tente verdwijnen zal. Dit is de opvatting, die in Engelsche en Fransche kringen heerscht. Het bericht, over het siluiten van het Russisch-Duitsche handelsverdrag heeft, naar het schijnt, geenszins dezelfde uitwer king op de conferentie gehad als indertijd het bericht van het sluiten van het verdrag van Rapallo op de conferentie van Genua, hoewel in Fransche kringen nog altijd een zweem van wantrouwen bestaat. Naar de correspondent verneemt zijn voorloopig geen verrassende gebeurtenissen te Locar no te verwachten. Noch Stresemann noch Briand willen voorloopig definitieve toezeg gingen doen. Briand is echter tot belangrij ke concessies bereid. Naar verluidt, heeft Briand Stresemann en Luther beloofd, dat Frankrijk het tegenwoordige karakter van de bezetting van het Rijnland wil wijzigen, voorts het aantal ambtenaren in het Saar- gebied belangrijk verminderen en toestem ming geven tot de ontruiming van Keulen door de Engelschen. Tenslotte wil Frank rijk ook den termijn voor het referendum in het Saargebied vervroegen en een wijziging brengen in de strijdkrachten, die zich in het Saargebied bevinden. Als compensatie verlangt Frankrijk, dat Duitschland een ar- bitragevendrag met Polen sluit, waarborgen geeft voor den Danziger corridor en de be staande grenzen niet met geweld zal wijzi gen. Duitschland moet ook een dergelijk verdrag met Tsjecho-Slowakije sluiten, ter wijl Frankrijk blijft staan op zjjn recht, wat betreft de pacten tot het verlenen van wederzjjdschen steun met de skaten van Oost-Europa. De correspondent van de Westminster Gazette seint, dat het ernaar uitziet, alsof de conferentie reeds deze week gereed' zal komen met de onderhandelingen over het westelijk pact. Wat de pogingen der bolsje wisten betreft om Duitschlands toetreden tot den Volkenbond te verhinderen, heeft Briand zooveel goeden wil getoond, dat dit denkbeeld thans geen invloed meer oefent. Nog nooit heeft er by het begin van de con ferentie zooveel optimisme bestaan. Alge meen wordt verondersteld, dat de conferen tie slechts het Westelijk pact zal behande len en de overige verdragen voor een latere conferentie zal bewaren. De correspondent OF :n plaag «UÜMlW HM-rfMiaa. H (Arailt i RATTEM- Wlf. e volmaakt* gemakk»- inier om van gevaarlijk* uinen. Het men uit in één nacht :paste, vond Ie ratten na dat hij het eilig, aektr, thani een en proef. ra 90 c««t. toopt ha*. M. Dan Haas- poA., P«rth. warme nestje naar het koude, kide huis. En nu het malle van de zaak jij begon mee te schreeuwen en te gillen, jullie huilden1 je overstuur. Er uas niets met jullie* aan te vangen. Daarenboven, pas beter van een ern stige aieXte, durfden wij je nog niet te hard aanipHKken. Ten einde raak wikkelde ik Jaap maar weer uit den ouden kwarten doek, hetgeen hem al dadelijk kalmeerde en jou gezang een toontje lager stemde. Met een schou derophalen, een zwijgende verontschul diging aan het adres van den vader, die met een somber wenkbrauwfron sen de voor hem wel wat pijnlijke scène stond aan te zien, suste ik Jaap: ,,Nu, nu, bedaar maar, wij zullen je dan van nadht nog maar hier hou den I” Ik bracht jullie beiden dadelijk naar bed1. Toen ik in de huiskamer terugkwam was daar nog altijd Jaap’s vader, on rustig op en neder loopend, een rim pel tusschen de wenkbrauwen. ,,Je jongen is nu bedaard,” zeide ik, half lachend, toch verlegen met het geval, „maar hoe krijgen wij hem nu goed en wel wéér thuis Karej Bartels bleef voor me staan, zag me lang en ernstig aan Manoe, als je over je verkrijgen kon, te worden van mijn jongen, wat hij todi al in je ziet, aijn moeder? Ten minste, als je kan vergeten dat zijn slapen deed de kleine Jaap dan ook niet in. zijn vaders huis. Dit rustige, gelijkmatige leven duur de ongeveer twee jaar. Op een goe den dag begonnen de twee kinderen te hoesten en te proesten. Jaap had de besmetting medegebracht van de school, die hij sinds eenige maanden bezocht, en ook in dit ziek zijn, als in alles, volgde Betty hem1 na. Tegen den eten zakte de kleine jongen ineen, ten prooi aan een hevigen koortsaan val, gezicht, rug en borstje overdekt met roode vlekjes de mazelen had den zich geopenbaard. Het was win ter, buiten woedde een sneeuwc-tcnn. Mevrouw van Eysingen zond de bood schap naar het bankiershuis ,,dat, wanneer meneer Barrels het goed vond, mevrouw van Eysingen dien zie ken Jacques liever bij zich hield. Het was onvoorzichtig hem nu nog te dra gen door tochtige kille gangen en de kleine freule was toch ook al half Ziek.” Onderwijl spreidde zij een bed je naast dat van haar dochtertje. Toen meneer Bartels kwam kijken, vond hij de kinderen te bed1, met gloeiende roo de geeichtjes, bij hun ledikantjes de trouwe verpleegster. En hij kon niets anders doen dan Mance danken voor hare verstandige maatregelen. Doch een gevolg daarvan wa», dat Jaap nu weken lang dag en nacht bij haar bleef, en ten laatste niet beter wist of U) - Hoogst zelden, slechts een paar maal in het jaar, bracht hij die weduwe een bezoek die houding was al weer een bewijs van zijn kieschheid. Bo vendien werd1 hij geheel in beslag ge nomen door zijn zaken. Het wroeten en werken, de drang tot weten zijner kinderjaren, waren op latere» leeftijd een tweede natuur van den werkza- men man geworden. De Amkbaarheidi aan den vriend, ■eiJUT?n 3tel<te n* en de aelekalmte te herwinnen waaraan zn het meest behoefte had, bracht He> men<» over op rijn rooederlooB kind dat. bovendien bij haar beter en neb derijker veraorgd werd dan ln vaders huis, waar het huishouden be- ï®’3..."6rd'’ door een flinke maar on- versdnllige huishoudster, terwijl de veder ridh Uj vooriienr Ips^ta kan- foor en Werkkamer Meer dan <Ken voorzitter kwam daarop tot de a S

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1