lad i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Mo 15970. Donderdag 8 October 1925 85®Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Zooals de ouden zongen 2743 50 den BUITENLANDSCH NIEUWS. t il Intusschen krjjgt men wel den indruk van tiaar siein stikte ui FEUILLETON. w-York 15) dat hij kortaf, uit (Wordt vervolgd). neer gij die uw ontbijt, i. Gij zuilter tev$ wor DA. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco 1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen i bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. DUITSCHLAND. Minister Schraneck door taxi overreden. Naar uit Parijs wordt gemeld is de mi nister van binnenlandsche zaken Schraneck gisteren door een taxi aangereden en zwaar gewond. tl van onze Slapeloos- vaste tijden htighöid en tenmen over de quaestie van Mosoel spre ken en zich voornamelijk bepalen tot mede- deelingen omtrent de plannen der reef ring i.z. de bezuiniging en het optred tegen de communistische propaganda. jevraagd 7 Zjjt tot 2711 16 DEN HAAG. jcces verzekerd. Houdt vast aan de gedachte, dat ge één zijt met den eeuwige. ROEMENIE. Een complot ontdekt. In Noord-Bessarabië ia, naar uit Boeka rest gemeld wordt, een communistische or ganisatie ontdekt. Twaalf personen zijn ge arresteerd, terwijl een groote hoeveelheid bommen, machinegeweren, munitie en corre spondentie in beslag Is genomen. Uit de ge vonden documenten zou blijken, dat plan nen bestonden om op 11 October, bij hun be zoek aan Jassy een aanslag op het Roe- meensche koningspaar te plegen. Minima weet altijd wat zij doet, kindje, maar wal kan jij nu aan dat alles doen tracht maar weer zoo gauw mogelijk te vergeten.” Maar a;j schuilde droevig het hoofd: Vader, ik onderwerp me, nu ik alles weet, dubbel graag aan uw goedheid, maar geef me geen overdaad, geef mij juist genoeg om miij eenvoudig te klee- den. Ik ben arm, vader He’ voegt de dochter van Victor van Ey sing en niet den schijn op zich 'e laden van het tegenovergestelde, al heeft zij ook een Het Britsche kabinet heeft zich gisteren voornamelijk bezig gehouden met de rede, welke Baldwin morgen zal houden op het jaarljjksch congres der conservatieve party te Brighton, waaraan 3000 gedelegeerden zullen deelnemen. Daar in conservatieve kringen groote on tevredenheid heerscht over de houding der regeering inzake Mosoel kwam natuurlijk ook deze quaestie ter sprake, zonder dat evenwel een beslissing werd genomen, daar de leden van het kabinet het er over eens waren, dat de beslissing over dit probleem niet te Genève en evenmin te Londen kan worden genomen, doch slechts te ’s-Gra- venhage door het Internationaal Gerechts hof. De Raad van den Volkenbond zal eerst in December bijeenkomen en de Britsche regeering wacht de beslissing af, welke de Raad dan zal nemen op grond van die van liet Haagsche Gerechtshof. Aan dit stand punt zullen ook dé vele interpellaties, welke in November over deze quaestie in het Brit sche parlement aan de orde zullen komen, niets veranderen. Daarom zal Baldwin morgen op het con gres te Brighton slechts in zeer algemeene maar op grooter schaal, ’t Gebeurde Zater dagavond. Fascisten drongen theaters, cine ma’s en cafés binnen en lieten deze sluiten, de verschrikte bezoekers aanmanende zich spoedig naar hun huizen te begeven. Onge veer 10 uur verschenen op enkele punten der stad vrachtauto’s volgeladen met fas cisten, die niet gekleed waren in den uni form van de militia nationale, het offieieele fascistenleger, maar slechts de „camicia nera”, het zwarte hemd, droegen en verder de bekende knuppel.. De leiders echter wa ren in uniform met de zwarte fez. Vlug werd de straat afgezet, met breekijzer de magazijnen of kantoren der vervolgde vrij metselaars opengebeukt, koopmansgoede ren, meubelen, brieven, papieren op straat gesmeten, met bjjlen de soms kostbare meu belen stuk gehakt, op hopen gesleept en be goten met petroleum in brand gestoken. iZoo gebeurde dit op een tiental plaatsen. De politie trad niet beschermend op. Later patrouilleerden caribinieri en soldaten door de stad, zonder echter de fascisten in hun actie egne te gaan. In den loop van den avond is er hier en daar gevochten, waarbij verschillende dooden en gewonden vielen. Onder de gevallenen bevindt zich een fas cist en Zondag, zijn de Florentijnen gedwongen als teeken van rouw daarvoor hun vlag half stok uit te hangen en cine ma’s en theaters te sluiten. Zijn dood wordt met groote rouw-affiches op alle hoeken der stratert aangekondigd. Een stedelijk bulletin verbiedt saenscholingen van meer dan vijf personen. Patrouilles soldaten met de oor- logshelm loopen door de stad, er heerscht een opgewonden en gedrukte stemming en men vreest verdere onlusten. Merkwaardig is het, dat er van dit al he den in de beide Florentjjnsche bladen met geen woord gerept wordt. Maar vrijheid van pers, zelfs vrjjheid van spreken, bestaat hier niet meer! Berichten uit Milaan melden dat in ver band met deze onlusten te Florence voorge vallen, de grootmeester van de Italiaansche vrijmetselaars besloten heeft, alle loges in die provincie te ontbinden en alle daar wo nende vrijmetselaars uit de orde te bannen. Beweerd wordt, dat reeds 18 personen te Florence gedood zjjn. De fascisten gaan voort met huiszoekingen, zijn geheel bui ten den band gesprongen en richten hun aanvallen hoofdzakelijk tegen vrijmetse laars. Alle winkels te Florence zjjn geslo ten. band op henu toetredend maar terug- geechrikt door zijn onvriendelijke» oog opslag, bloei' zij bij de vierkante werk tafel in het midden van het vertrek, overladen met boeken en papieren, staan ,.Jaap, het spijt mij aoo, je on vriendelijk 'behandeld, je terngge- schrikt, teleurgesteld te hebben. Heusch het was toch niet mijn schuld. Ik kon niet weten1 Kan-je niet meer goed op me worden, Jaap En toen hij mokkend zwfjgen bleet, haar onderzoekend aan ziend, hernam zij treurig „Mama heeft me zooe.ei de geschiedenis verteld van haar on gelukkig eerste huwelijk. Zeg, Jaap, schroomvallig optreuen, liet aioh meest al op uein adhitetrgrond houden, een overgevoelig terugtrekken, als zij zich gekwetst waande door een enkel a oord ol een, blik, het was of zij met elk harer woorden en gebaren vergiffenis vroeg voor haar schuldbewust bestaan, l.och zonnig en licht werd het telkens in haar, als haar gedachten verwijlden bij het gelukkig tweede huwelijk ha rer moeder, het kalme huiselijk geluk dat zij gekend' had in hare kinderja ren en dat woonde in huis, zoolang haar moeder het familieleven bestuur de en haar stiefvader zadh gelukkig en rijk- gevoelde in het bezit der geliefde vrouw, de speelmakker zijner jeugd. Toen haar m'oeder, indertijd haar verhaal geëindigd had en haar stiefva der thuiskwam, was Betty opgespron gen en had zich aan zijn hals gehan gen heel nederig bad zij hem om vergiffenis. „Lieve meid, waarvoor vroeg hij lachend en verwonderd. „Laat mama u dat vertellen, vader tje I” En Betty wildie wegijlen, de ka mer uit. Maar hij hield haar tegen, door zijn arm om haar middel te slaan: ..Wacht even, kindlief”. En> toen zich wendend tot zijn vrouw „Zeg eens, Mande, ze is nu groot en volwassen, hé, onze oudste dochter. Nu is ’t ver standig haar heur eigen belangen te geven, do vrije beschikking te laten over haar kleedgeld' en speldegeld. ITALIË. Mussolini’s macht neemt toe. Mussolini en de vakvereenigingen. De „dood aan het socialisme.” Mussolini ontving gistei'en delegaties van de fascistische werkgevers en vakvereeni gingen. Hjj wenschte hen geluk met de tot stand gekomen arbeidsgeschillen, en ver klaarde dat de regeering zoowel de rechten van de werkgevers als die van de arbeiders zal beschermen. De overeenkomst legt op beide party en een groote verantwoordelijk heid, daar zij thans het ideaal van industri- eele samenwerking tusschen de klassen in de praktijk moeten toepassen. De fascisti sche vakvereenigingen, zeide hij, moeten de werkelijke belangen van de arbeiders met kracht, doch zonder demagogs verdedigen, terwijl de fabrikanten bereid moeten zjjn tegemoet te komen aan alle gerechtvaardig de eischen der arbeiders. AMeen daardoor zal een wederzjjdsch vertrouwen kunnen worden geschapen. Hij voorspelde, dat in dien de overeenkomst zoo zon worden opge vat, zy den dood zal beteekenen voor het socialisme, dat gebasseerd is op vijandschap tusschen de beide klassen en welks conse quenties vernietigend zyn. Alleen een pe riode van industrieele vrede kan leiden tot grootere welvaart voor het land. De leiders van de delegaties der werK- gevers en vakvereenigingen antwoordden kort op de rede van Mussolini en verklaar den hun beste krachten te zullen aanwen den voor het handhaven van den industri- eelen vrede door de samenwerking der klas sen, welke inderdaad reeds een feit is ge- wdbden. De jongste ongeregelheden in Florence. Verscheidene dooden en gewonden. Sinds eenige maanden is er, zoo schrijft men uit Florence aan het „Hbld.”, naar men weet, door de Italiaansche regeering een actie op touw gezet tegen de vrijmet selarij, die beschuldigd wordt in het geheim te handelen tegen het fascisme, Italië in het buitenland in het discrediet te brengen, en de laatste val van de Lire, veroorzaakt te hebben. Thans is deze actie speciaal te Tos cane overgegaan tot een direct optreden meer persoonlijk gericht tegen dè leden der vrijmetselarij zelve. Reeds de vorjge week ZÜ er enkelen dezer op straat mishandeld door „onbekenden,” zooals de bladen voor- zichtiglyk schreven. Van uit Luca kwam bericht, dat dezelfde „onbekenden” de wo ningen binnendrongen van eenige advoca ten, hun inboedels op straat wierpen en ver brandden. Dit ml heeft zich te Florence herhaald, VER. STATEN. De eerste sneeuw. Een |e ograin uil Winnipeg meldt, dat in West-Canada sneeuw is geval len ENGELAND. De verbetering der volksgezondheid. De gezondheidstentoonstelling te Londen openind deelde Sir Kingsley Wood, parle mentair secretaris van het ministerie van gezondheid eenige treffende feiten mee, waaruit de verbetering der gezondheid m Engeland en Wales gedurende de laatste'tiO jaar bleek. Hij zeide, dat in 1875 het ge middelde sterftecijfer voor Engeland en Wales per 1000 personen 22 was; verleden jaar was het gedaald tot 12. De sterfte van kinderen onder het jaar was in 1875 153 peri 1000 en in 1925 slechts 75. Dezelfde verbetering viel waar te nemen ten aanzien van den vermoedeljjken levensduur. Op 20-jarigen leeftijd was die sedert 1875 Voor mannen gestegen van 39 tot 46 en voor vrouwen van 42 tot 49. Op 35-jarigen leef tijd was er een toeneming van 29 tot 34 voor mannen en van 31 tot 36 voor vrouwen. Een kind, dat in den tegenwoordige^ tjjd geboren wordt, leeft gemiddeld 5 jaar lan ger dan zjjn grootvader. OOSTENRIJK. Heftige tooneelen in de Nat. Vergadering. uv vuw’ Uic'i, pauiiek onbekend gebleven vertrouweLjke besprekingen tusschen de poiiiieae partijen over hot te Genève oihauigs gesloten nieuwe pact over Oostenrijk tieeft thans in de Nationale Vergadering te Weenen een debat plaats gehad, Waarin de partij en op neer levendige Wijze hun stand punt inzake de z.g. raadgevingen van den Volkenbond uiteen zetten. Tegen over de beide regeeringspartijen, chr.- sócia-len en Groot-Duitsohers stonden ditmaal de soc.-democrateij in vereem- ging met den Landbund. Dr. Seipel noemde de politiek der soc.-dem’ocraten demagogisch en be stemd voo? de tribune. Hierbij kwam liet tot heftige toonee- :en tusschen dr. Seipel en de soc.-de- mocraten. 7 en pijnlijk karakter kreeg het debat door de heftige aamvrfllen der Hinksdhe sprekers op den Volken bond, ('och vooral op Musolini. In vorbani met de huidige partij- verl ouri'ng kan met zekerheid gemel 1 worden, dat de regeeringsvoorstellen onveranderd aangenomen zullen wor den. De burgerlijke pers wijst desoc.- democrarische oritiek eenstemmig van de hand. haar armenguten. Hoe is het, wiiien wij een en ander eens vast stellen voor het vervolg? Ik heb zoo gedacht, dal, wanneer on®e dochters haar ach- liende jaar bereikten, wij ze een jaar- lijksöhe toelage moesten geven van... iim... wat denk-je... zou duizend gul den voldoende zijn .,Maar Karel I” Betty met neergeslagen donkere wim pers over de gloeiende wu.igen, had bij dit edelmoedige voorstel voor het eerst de nijpende pijn gevoeld die schaamte geeft over schande. Zij dacht aan het pijnlijke verhaal zoo even ge hoord, de slachtoffers van haar eigen vaders lichtzinnigheid. „Vader”, zeide zij, zacht, miet neergeslagen oogieden: „Mama vertelde mij zoo juist van.... van.... do geschiedenis van mijn eigen papa.” Zij zag op, ontmoette den lief- devollen blik van haar stiefvader, die haar sussend toefluisterde ..Mlwnia weet altijd wat zij de conferentie zelve, dat nog bergen van moeilijkheden zullen moeten worden over wonnen en dat alleen een oplossing is te be reiken dooï belangrijke wederzijdsche con cessief. Duitschland schijnt er n.l. hardnek kig aan vast te houden, dat art. 16 van het Volkenbondsstatuut, hetwelk meebrengt, dat Duitschland in bepaalde gevallen den door tocht van Volkenbondstroepen moet gedoo- gen, voor het Duitsche ryk wordt opgehe ven dan wel op bevredigende wjjze geamen deerd. De status quo aam Duitschlands Oostgrens schijnt de Duitsche delegatie ook nog steeds niet te willen waarborgen. Bo vendien schynen ter conferentie moeilijk heden te zyn gerezen in verband met het bestaande Framsch-iBelgische verdrag, waar van, naar het schijnt, Engeland de besten diging niet langer als een noodzaak inziet. In dit verband is de eventualiteit opgewor pen van een schenden, door de Franschen, van het te sluiten veiligheïdsverdrag. In een dergelijk, geval zouden niet alleen En geland en Duitschland zich moeten keeren tegen Frankrijk, maar ook België, hoewel dit land een verdrag met Frankrijk heeft ge sloten. Zou een ander land echter het pact schenden, dan zou ter kastjjditig van den boosdoener België krachtens de bepalingen van het veiligheidspact zich aan Frankrijks zy’de scharen. Men trekt hieruit de conclu sie, dat in het eerstveronderstelde geval het Fransch'Belgische verdrag een beletsel vonmt, in het tweede geval zonder zin is. En zoo zouden er nog tal van moeilijkhe den kunnen worden aangewezen, die een al te spoedig slagen der conferentie eigenlijk al bij voorbaat uitsluiten. per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. 0M Bureau. markt «i, gouda, j postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend vaa 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. wist jij die?” „Jawel”, antwoordde hij kortaf, maar de uitdrukking van zijn gezicht werd toch reeds zachter. „Wie vertelde “je.... mama?’’ vroeg zij gretig. „Neen,... van... wat doet het ertoe, van wie ik het eigenlijk' hoorde?” „Ik begrijp-je”. antwoordde züj bit ter, met een blos van schaamte „Je hoorde het van de buitenwacht, niet wahr Een aangrijolende geschiedenis als van dat schandelijke bankroet m de( hoogste kringen, blijft jarenlang in de herinnering leven van de men- schen. Maar nu begrijp je toch, Jaap, dat ik heusnh niet uit trots je hand versmaad.” GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda ei> omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1^0, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkriog: 15 regels J 55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentien in hot Zaterdagniunmer 20 bjjslag op den prfjfi. Liefdadigbeids-advei-tentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN: 1—4 regels ƒ2.05, elke mgel mwr ƒ.0.50. Op <le voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen btf contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomet van solifde Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing tan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ripveii sUelvaaer. haar trainen. „Maar, arm kind, vat je de zaaa nu niet een beetje overdreven óp suste hij goedig. Doch zijn bleek© vrouw in haar fauteuil antwoordde voor Betty: „Neen Karel, Betty is verstandig en zij hehft li'ijn verhaal begrepen. Als later Sotie groot is, mag je haaf naar hartelust bederven, zij is de dochter van een rijk man- Betty uoei goed, nooit te vergeten hoe arm zij is.” (5m den ernst van moeder en doch ter te breien, nam haar stiefvader Betty lachend in de armen ..Nul ik dien me tc onderwerpen, maar Betty, kind, a’s je wijze eigen moeder je het vel over de ooren trekt, dan kom-je mevar bij mij. boorje stiefvader haalt je wel uit den brand. Betty ging snel de kamer uit en liep vlug twee trappen op. Voor aan si raat op de derde verdieping lag Jaap’s kleine werkkamer. Zij trad snel, zonder kloppen, binnen. Ze vond Jaap staan, niets doende, met den rug naar haar toegekeerd, het voorhoofd (ledrukt tegen de ruiten, starende, zon der te zien, in het drukke gewoel van de straat diep beneden zich. Hij keer de zidh snel om. toen hij de deur hoorde openen en nog even zag Betty zijn verdrietig gezicht, voor hij er een onverschilliger plooi aan gaf. „Jaap”, zeide» zij, met uitgestoken III Betty, op dien Novemberavond, zij zat te werken, in de huiskamer, on der het licht der lamp, dat straalde op tear bezige vingers, gezeten tegen over haar eveneens zwijgende, hard werkende jongere austèr, boog dieper liet hoo'.d over het handwerk, bestemd voor haar stiefvaders verjaardag, haal de ijveriger nog den zijden draad door het blauwe laken. O, rij ha-l willen weven, stikken, m elk dier fijne steekjes, haar innige dankbaarheid, haar liefde voor den man die in zijne sterke armen, koes terend iret zijn liefde, geborgen had de moeder en het kind. Sinds hei verhaal harer moeder op dien Mci-avond. -zetelde diep in Betty de schaamte over haar eigen vader, die de bedeesdheid en bescheidenheid deed gebaren worden, welke Betty voortaan eigfen werdepHaar zacht De conferentie te Locarno* Het Britsche kabinet byeen. Verschillende Italiaansche bladen hebben gisteren inderdaad het ontwerppact gepu bliceerd, dat naar men gisteren onder ons laatste nieuws heeft kunnen lezen, op in discrete wjjze in hun bezit is gekomen. Alle correspondenten te Locarno betreuren het, dat deze publicatie een gevolg is van een betreurenswaardige indiscretie, maar vens dat dergeljjke indiscreties in de hand irden gewerkt door de wjjze waarop de pers in Locamo wordt Ingelicht .Men deelt den coiTespondenten zoo goed als niets me de. De perschefs van de verschillende dele gaties zjjn de een voor den ander bevreesd hun mond voorbjj tè praten en bepalen zich daarom maar liever tot een paar algemeene nietszeggende opmerkingen, waaraan de journalisten geen houvast hebben en die na tuurlijk het ontstaan van allerlei geruchten en onjuiste combinaties ten gevolge hebben. Georg Bernhard, de hoofdredacteur van de „Vossische Zeiung”, die eveneens in Locar no is, deelt in zjjn blad mede, dat men daar ter plaatse al sedert eenige dagen het ont werp van het pact en andere documenten colporteert. Hij is er zelf getuige van ge weest, dat men zulk een document aan een Amerikaansch journalist voor 200 dollar te koop aanbood. Voorts deelt Bernhard mede, dat de buitenlandsche journalisten te Locar no voornemens zjjn een gemeenschappelij ke actie te beginnen teneinde een betere in lichting van de persvertegenwoordigers te verkrjjgen. Gisteravond dook eigenaardig genoeg èn in de socialistische „Vorwarts” èn in het orgaan van de grootindustrie de „Deutsche Allgemeine Zeitung” het vermoeden op, dat Polen de hand in het spel zou hebben gehad, een vermoeden, dat gebaseerd is op de overweging, dat Polen het eenige land .is, dat er belang by heeft de conferentie te laten mislukken teneinde het tot stand ko men van het veiligheidspact te verhinderen. De perschef van de Duitsche regeering, Ministeriald'irektor dr. Kiep, heeft aan de te Locamo aanwezige journalisten ver klaard, dat de publicatie van de „Epoca” een dooreenmengeling van waarheid en fan tasie is. Het document is vermoedelijk ver vaardigd door een leek, die het origineele ontwerp slechts even vluchtig heeft «door gekeken en het daarna uit zijn herinnering heeft opgeschreven. Niet eens de volgorde der paragrafen is juist weergegeven. Het ontwerp is een zoo fijne en slechts voor wer kei ijk juridisch geschoolden begrjjpelyke bewerking van de materie, dat het vrjjwel onmogelijk is het uit ’t hoofd te reconstru- eeren. Een tegenspraak van de onthulling van de „Epoca” zou slechts mogeljjk zjjn als men kon besluiten den origineelen tekst te publieeeren, maar daarvan kan voorloo- pig geen sprake zjjn. i Haag. 2334 108

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1