laden F* I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No 15871. Vrijdag 9 October 1925 85* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Zooals de ouden zongen tr 2748 177 BUITENLANDSCH NIEUWS. statuut De heden te Brighton gehouden jaarver- FEUILLETON. dan mama ZOO A. doen, doen te blijven.. Zijn toe, (Wordt vervolgd). ng de 2334 108 Alleen wie dwaas durft zijn, heeft kans om wys te worden.Ligthart. RUSLAND. j Aankoop van landbouwwerktuigen. Duitschland levert, Amerika niet. Uit Berlijn wordt d.d. heden gemeld, dat Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. tels zegt ik wil, dan eenst komt alles „Bet- jeten!” ijd. Slapeloos- vaste tijden I achtigheid en I uineer gij die na uw ontbijt, JE. Gij zult er I 2743 50 I en Haag. i langen en kor- 2376 ROTTERDAM. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoo rende tot den bezorgkrin<): 15 regels IJlü, elke regel meer/ 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 16 regels 1 55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zatendagnummer 20 bjjslag op den prtfe. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGHN: 1—4 regels /2.05, elke regel meer f.OM. Op de voorpagina 50 hooger. S Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bfj contract tot teer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. dig mogeljjk te hervormen. Basil Peto, die haar indiende, zeide, dat hij voldaan zou zijn, indien zulk een hervorming bestond in de uitsluiting van nuttelooze leden uit dat lichaam, en de opneming van eenige le den, om de overzeesche dominions te ver tegenwoordigen. In weer een andere reso lutie wordt geklaagd over de toename der bewapening, de vermeerdering der uitgaven en aangedrongen op bezuiniging in alle richtingen. Baldwin, de Premier zou gisteravond het woord voeren, en, naar men verwacht, ant woorden op deze resoluties, en waarschijn lijk ook in het kort de buitenland sehe zaken bespreken. r Blijkens een officieel communiqué over het gisteren verhandelde in de vierde zit ting van de conferentie te Locarno waren de besprekingen aan die vraagstukken ge wijd welke voortvloeien uit de deelneing van de eventueele onderteekenaars van het vei- Ligheidspact aan den volkenbond In het verloop der besprekingen kwam het tot algemeene beraadslagingen, waarby de vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en Italië achtereenvolgens de opvat tingen hunner regeeringen uiteenzetten. De Duitsche afgevaardigde herhaalden hun bekende tegengestelde standpunten waarna van Engelsche zyde getracht is, een uitweg te vinden op deze wyze, dat Duit^h- land weliswaar onmiddellijk en zonder voor behoud tot den volkenbond zal toetreden, dat daarentegen de geallieerden zich verbinden, terstond na Duitschlands toetreden een uit spraak der volkenbondsvergadering uit te te lokken, waarby met Duitschlands bijzon dere positie als ontwapenden staat meer dan tot dusverrre rekening wordt gehou den met betrekking tot de volkenbonds- plichten uit het lidmaatschap van den bond voortvloeiend. Op deze wyze acht men een compromis inogelyk. De juristen zullen vandaag trachten een formuleering te vinden. Vandaag is er geen voltallige conferen- tievergadering, om de juristen rustig te la ten werken en den tyd vrij te hebben voor nuttige vertrouwelijke besprekingen, die veel belangryker zyn, dan de conferentiezittin- gen zelf. De persoonlijke besprekingen tusschen de voornaamste gedelegeerden nemen toch steeds grooteren omvang aan. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Vander- velde had gisteren een onderhoud met den Duitschen staatssecretaris Schubert. Na af loop daarvan verklaarde Vandervelde aan journalisten, dat hij naar Locarno was ge komen met de overtuiging, dat bijna onover komelijke moeilijkheden aan het tot stand komen van een vergelijk in den weg zouden staan. Het onderhoud met von Schubert heeft hem echter overtuigd, dat een verge lijk wel mogelijk is. Verder had, zooals reeds is bericht, Stre- semann een onderhoud met Chamberlain, waarover echter het diepste stilzwijgen wordt bewaard. In de kringen der conferen tie hecht men aan dit onderhoud bijna nog grootere beteekenis dan aan dat tusschen Briand en rijkskanselfer Luther. Men is in de kringen der delegaties zeer voldaan over dit contact tusschen de verschillende staats lieden, daar men hierin de beste wijze ziet om tot overeenstemming te geraken. Van Duitsche zijde laat men niet veel uit, doch wel geeft men te verstaan, dat de be sprekingen van de twee laatste dagen „be vorderlijk zijn geweest voor het verloop der onderhandelingen. gadering der conservatieve party' heeft in zooverre een verrassing gebracht, dat nim mer te voren een dergelyk congres is be gonnen met een zoo krachtige oppositie tegen de regeering der eigen partij» De in het openbare leven weinig beken de gedelegeerde Chappell vond hiertoe den moed. Hij sprak zeer energiek over de on tevredenheid in het geheele land over het stilzitten der regeering en haar gemis aan een industrieele politiek. Hiji verklaarde niet de bedoeling te hebben oifeenigheid in de partij te brengen, doch alleen aan de regeering duidelyk te maken hoe groot de ontevredenheid in het geheele land is. Chappell richtte zyn betoog tegen een passage uit de motie van het partijbestuur welke anders steeds bonder verzet wordt aangenomen. Naai* de Britsche draadlooze dienst meldt, wees generaal Page Croft op de snelle sty - ging van het invoeroverschot; dat was in 1923 122 millioen pond sterling, in 1924 189 millioen en dit jaar was het tot dusver 246 millioej». Hy meende, dat als dit in hetzelfde tempo doorging men aan het eind van het finantieele jaar zou staan voor een invoeroverschot van 460 millioen. Enge land, zoo betoogde hy, verkeert in de ver bazingwekkende positie, dat terwijl er 1.300.000 werkloozen met groote kosten worden onderhouden door werkgevers, en den staat, Engeland een hoeveelheid fabri katen invoert voldoende om gedurende het heele jaar werk te geven aan een millioen arbeiders tegen een loon van 3 pond per week. Nadat neg vele afgevaardigden het woord gevoerd hadden werdgn een groot aantal resoluties betreffende de politiek der party aangenomen. De eerste daarvan, ingediend door den briga<le-generaal sir Henry Page Croft, was: „dat deze conferentie met entrusting de aanhoudende depressie in de Britsche in dustrie opmerkt, en het met oog op de be perkte gelegenheden voor den uitvoerhandel naar vreemde landen, te wyten aan den koers en de ongunstige tarieven, van meening is, dat alle mogelyke stappen moe ten worden gedaan, om de Britsche indus trieën te beveiligen tegen onbillyke con currentie, en om de regeering te steunen bij alle maatregelen, welke zy eventueel zal nemen om de beveiligangswet toe te passen, zooals was beloofd bij de jongste verkie zingen. Deze resolutie werd met algemeene stem men aangenomen. Een andere resolutie, die werd aange nomen, luidde, dat: „onze koerspolitiek re kening behoort te houden met de Britsche industrie”, en mr. Maxse, die haar indien de critiseerde de handelwyze van Churchill, den Kanselier der Schatkist, die een wets ontwerp betreffende den koers heeft inge diend bij den huldigen staat der industrie. In de derde resolutie verlangde de confe rentie eenstemmig van de regeering, stap pen te doen, om het Hoogerhuis zoo spoe- in orde. Zeg me dus na, Jaap ty, ik wil blijven en ik zal vergde».» Zij weerstond zijn doordringenden Weder een veemmoord. Weer is een rechtsradicale veemmoord uit het jaar '23 ontdekt. Het slachtoffer is thans een zekere Brauer uit Frankfort, die zich in den zomer van '23 liet aanwerven by de zwarte ryksweer. Brauer, die als soldaat gediend had, trad als onderofficier tegen den zin van zijn verwaaiten in dienst bij de zwarte ryksweer te Kilstrin, zonder te weten, dat hy ingelyfd was by een on wettig bestaande formatie. Spoedig merk te hy echter, dat men hem bedrogen had. Twee keer trachtte hij zyn vrijheid terug te krygen, maar angst hield hem tenslotte ervan terug. Toen hy een keer met verlof ging naar Frankfort, werd hy telegrafisch terugge roepen.. In burèerkleeding ging hy terug en gaf zyn uitrusting af om zich elders te gaan melden. Daar is hy echter nooit aan gekomen. Onderweg is Brauer aangevallen en met een yzeren staaf neergeslagen, waarna zyn lyk in een zak is gedaan en In het water geworpen. Dit geschiedde op 2 Aug. «23. Op 12 Aug. werd het lyk gevon den, docSr de politie in beslag genomen en door een\lokter onderzocht. Na vyf dagen werd verlof gegeven tot begraven, zonder dat de politie echter eenig onderzoek had ingesteld, zoo wordt in de „Weltbühne” verder meegedeeld dóór iemand, die blykbaar goed is ingelicht. Brauer’s vader, die naar zyn vermisten zoon ging zoeken, werd door een luitehant Vogt (die later bleek de majoor Buch- drucker te zyn) voorgel ogen, dat zyn zoon gestolen had en daarom gevlucht i^as. Pas op 27 Aug. kreeg de familie van dB^ politie inlichtingen over den moord, maar nie mand wilde een vervolging ‘instellen. Inte gendeel, den bloedverwanten van Brauer werd beduid, dat zy zich nu verder maar rustig moesten houden, daar zy anders wel eens gearresteerd konden worden wegens landverraad. Eindelijk kregen zy verlof het lijk naar Frankfort te mogen overbrengen. Herhaaldeiyk zyn de autoriteiten het eerst in Sept. ’23 door een vertegen woordiger van de familie Brauer, een ad vocaat uit Frankfort, er attent op gemaakt waar de moordenaars zich verborgen, maar tevergeefs. De „Frankf. Z.” dringt aan op een uitge breid onderzoek om te doen uitmaken, wie de politieke verantwoordelykheid draagt voor het dulden van zulk een stelsel. Naar de Vereen. Staten. Dr. Schacht, president van de Deutsche Reichsbank is gisteren met het sjb. „Deutschland” naar de Vereen. Staten ver trokken om, naar verluidt in Amerika in de le plaats besprekingen te voeren over het verstrekken van leeningen‘aan Duit sche steden. ie Ainene, te i etersburg en; nu \Ue laatste jaren te Rome. Dan, als hij er weer was, bij haar, dan dronk zij hoop en levensmoed uit den warmen Mu ur eelen blik a jner donkere oogen, dan voelde zij. in de streeling van zijn handdruk, opnieuw de herhaling van zijn belofte, de onuitgesproken verze kering „Zie. Betty, ik Jtëatfb. HA je 'te rug, zooals ik afsdiej^.jaft:nam verleden jaar mijn Toe Komst behooren nog De jaren gingen Aeh®»*jfift^Bet- 1} toen zij van kostschooT toni, een jorjg meisje vol illusies, zorge'oos vroo- ijk. Het leven had zijn ernstige zijde haar toegekeerd. Zij had afstand moe ten doen van vrooiijke meisjesgenoe- gens, alvorens ze goed te hebben lee- ren kennen. Zij had jaren lang haar moedier verpleegd, eindeflijk gestaan aan haar sterfbed En daarna was het nog somberder geworden iri-huis Want hoe ziek ook. de lieve vrouw was de band geweest die hen allen samen bond. Noe weer een jaar, toen stierf de oude heer Van den Heymel, de opengeval'en comipagnoneplaats op het kantoor bracht verdeeldiheid tusschen vader en zoon De laatste vluchtte het huis uit. En nu werd haar stiefvader nP ^®.<n ^eur* zsenuwachtig, DUITSCHLAND. De zaak-Barmat. Het rapport der getuigenverhooren in de enquêtecommissie. De parlementaire enquête-commissie-iBai- mat is gisteren eindelyk gereed gekomen met de getuigenverhooren De rapporteur der commissie, de D.-nat. afg. v. Waldthausen, deelde mede, dat hy zyn rapport zoo kort mogelyk had samen gevat, daar, het anders zóó uitvoerig zou zyn geworden, dat de toehoorders aan het eind het begin zouden zyn vergeten. Niet temin telt het 2700 pagina’s Nadat de rapporteur een overzicht had gegeven van de loopbaan van Julius Bar mat en zyn betrekkingen met Duitsche po litici, constateerde hy nadrukkelyk, dat er geenerlei intieme relaties tusschen wy'len president Ebert en Bannat hadden bestaan. Omtrent den voormaligen Berlynschen politie-president Richter wordt opgemerkt, dat deze als vriend van Barmat vaak uit- noodigingen tot diners en reizen kreeg als mede leeningen en geschenken, dat men Richter echter niet kon beschuldigen in zyn qualiteit vai) politie-president Barmat gun sten te hebben verleend. De betrekkingen tusschen Barmat en den oud-rijkskanselier Bauer hebben eerst groo teren omvang aangenomen toen Bauer rijks- kanselier-af was. Daartegenover dient te worden geconstateerd, dat de eerste verkla ring van Bauer, als zou hy nimmer voor- deelen van Barmat hebben getrokken, on juist was en dat hy daarop later zelf is moeten terugkomen. Nopens de betrekkingen van Barmat met afg. Heilmann verklaart de rapporteur, dat men diens mededceling kan gelooven, dat hy alleen uit vriendschap de belangen van Barmat heeft behartigd en hy is van oor deel, dat Heilmann slechts eenmaal zyn boekje te buiten is gegaan, n.l. toen hij trachtte den Pruisischén minister van finan ciën dr. von Richter te bewegen er by den president van de Staatsbank op aan te drin gen Barmat nog meer credieten te vfer- leenen. flOTDSCHE COURANT. De oonferentie te Looarno. De jaarvergadering der conservatieve partij in Engeland. Chamberlain had na zyn onderhoud mee Stresemann nog een langdurige conferentie met Briand. Dat ook Briand over het alge meen wel voldaan is, kan blyken uit een schertsende opmerking, die hy tegenover ’n journalist maakte. Deze vroeg hem n.l. wie gisteren de rekening van de lunch, die Bri and en Luther gezameniyk gebruikten be taald had. Briand antwoordde daarop: Ik; wat bewast, dat ik over het onderhoud zeer tevreden was. De besprekingen van gisteren betroffen vooral Duitschlands toetreding tot den vol kenbond. Algemeen wordt toegegeven, dat dit het moeilykste vraagstuk is, waarby de te overwinnen moeilykheden nog veel groo- ter zyn dan by het pact-vraagstuk. Reeds het feit, dat de conferentie gisteren drie uur dt?>rde, wyst op de belangrykheid van het ontwerp. Stresemann en Cham berlain warén by deze besprekingen de voornaamste woordvoerders, het debat werd aan beide zyden met veel temperament ge voerd. Dat de moeilykheden nog lang niet over wonnen zyn, blijkt uit een uitlating van rykskanselier dr. Luther die verklaarde, dat men by de onderhandelingen steeds dier per tot de kern van de zaak doordringt, waarmede natuurlijk de moeilykheden toe nemen. Toch kunnen de resultaten wel als een vooruitgang worden beschouwd. Men neemt aan, dat morgen door persoonlyke bespre kingen tusschen de voornaamste gedelegeer den zal worden getracht, voor de zittingen van morgen een toenadering tot stand te brengen. Het feit, dat Zaterdag (wee zittin gen plaats hebben duidt er op, dat de te be handelen materie zoo moeilyk is, dat er weinig uitzicht bestaat, in één zitting ge reed te komen. In het tegenwoordige stadium der onder handelingen schynt er voor de Tsjechische en Poolsche delegaties nog slechts weinig te doen te zyn. In Duitsche kringen heeft men den indruk dat de overige geallieerden liever hadden gezien, dat deze delegaties hun aankomst nog wat hadden uitgestekl. Het schynt, dat ook een wenk in de?e rich ting gegeven is, waaraan echter geen ge hoor werd gegeven. Van Duitsche zyde verluidt verder, dat onder geeh omstandigheden in een der ver dragen gewag zal worden gemaakt van Fnankryks garanties voor Polen of Tsjecho- Slowakye. De Duitsche delegatie heeft zich tegen alle pogingen in deze richting zeer krachtig verzet, zoodat als eenige oplossing der kwestie kan zyn een byzondere overeenkomst tusschen Frankrijk en Po len, welke echter aan de bepaling zal moe ten voldoen, dat zy onder alle omstandig heden binnen het kader van het van den volkenbond zal blyven. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 emt, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8.80. AbMMaementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—0 uur. Administratie Tak Int. 82; Redactie, Tel. 88. 16) - Waarvoor je nu|eigenlijk hier?” vroeg hij, ouder koele woorden zijn, verloedering verbergend. „Omdat ik gezüen heb, hoe liet ver blijf in huis nu... na... die dwaasheid tusschen ons, je zwaar is geworden, en nu kom ik je vertellen, dat ik je niet heel lang meetr zal hinderen. Ik wil, nu i'< alles weet, niet langer dan noodig is de edelmoedige goedheid van rijn stel vader en weldoener misbrui ken. Ik wil voor miijzielve gaan zorgen. Ik weet nog niet hoe ik dat nioebaan- leggen, alles is ook zoo pas gebeurd. Liefst vjnd ik in eene andere stad een bij een wer.»ozel, die liever oen gan schen dag en een gedeelte van den nacht met den neus in (petoen> en pi pieren ziat. dan er toe te krijgen waf, hqhoorlij» geUeed in een lange zwar te jas en hoogeu hoed de „jours' der kennissen le bezo'iken. of mede thuis te ontvangen. Dan was Rudolf van Hoo’iuynen toch, geheel anders. Ruud veronacht zaamde geen enkele détail van zijn uiterlijk, noch ooit de vormen der sa menleving Maar dat paste bij zijn be trekking. Na zijn studies te Utrecht voltooid te hebben, werd hij bij de iiplomatio geplaatst. Tot tre s en vreug de van zijn moeder, maar vooral van zijn tantes, bekleedde hij nu een ge distingeerde betrekking, in overeen stemming met ziijn ouden naam, maar helaas niet met zijn uitetrlijke omstan digheden. Nog altijd' kon Rudolf van Hoogduynen, arm als Betty, de vage belofte ,.Als ik een bestaan heb, kom ik je vragen niet inlossen. Toch, in die stille dagen tijdens haar moeders sleepende ziekte, en ook nog na haar dood, waren Rudolf’s verlo zen. elk jaar één miaand, de lichtstraal in Betty’s stil leventje geweest. Zijn komst naar den tlaag, eens in ’t jaar. werd voor haar een troost, een be hoefte. waarnaar zij verlangde, waar aan zij dacht al de andere maanden die hem bonden aan zijn post ver weg; betrekking.” „Bettv. dat mag je niet doen, jij vooral niet Nu kwam hij naar haar toe, waar zij stond' bij de vierkante tafel. .Weet-je wel Bettv, dat mama zieker is d<an je denkt? Ze is te zwak om. langer het huishouden naar behoo ren te doen Zij houdt zich goed Je weet, zie heelt altijd met veel energie naar zwwkei gezondheid verbloemd, naar pijnen gedragen. Vader en wij moesten raden, zeggen of klagen deed zij nooit. Vader en ik snakten naar je thuiskomst.” \MaarJaap, is erg I” „Maak je maar niet dadelijk onge rust, zoover is hel nog niet. Maar je Hebt zelve gezien hoe zwak ze gewor den is, zij kan geen kwarvier meer staan. als een van ons beiden het Huis uitmoet, welnu, dan zal ik gaan.” „Jaap., toe, kan-je nu niet die malle geschiedenis vergeten, om mij nent neen, om1 mama’s wil Ze is zoo op je gesteld. Als het waar is dat zij nog weinig tijd’ te leven heeft, moeten wij dan door onze onbezon nenheid haar lAatste levensjaren ver gallen Zij zag hemi smeekend aan met haar donkere, zachte oogen. Zij greep z jn hand, die hij hadr nu gewillig liet. De uitdrukking van zijn gezicht ver zachtte. ,,’t Is goed1, Betty, ik zal mijn best doen te blijven..., om mama ..O, heen, ik neem1 van een Bartels geen vage belofte aan. Als een Bar- blik, waaruit alles, behalve de zucht tot vergeten sprak. Toen antwoordde hij met een raadselaohtigen trek in de oogen ,,Je zult de Bartelsen toch nog ie(s beter moeten leeren kennen zij loopen aan geen leiband, beste meid! Hij glimlachte. Precies de woorden keus, de intonatie van zijn vader. Wat had Jaap een goedig gezicht als hij lachte. „Ik beloof je plechtig, dat zelfs jij over mijn gedrag tevreden zult zijn. Is het nu naar je zin „Ja juichte zij ,,Qa nu ook mee naar beneden, mama en vader goeden nacht zeggen, dan begrijpen ook zij dal alles weer in ordei is tusschen ons.” „Zooals je wilt En nu scheen alles in orde. Door woord noch gebaar verried Jaap ooit meer wat er soms mocht omgaan in zijn binnenste. Trouw hield hij zijn belofte, zoo stipt, dat ook Betty zich in slaap liet wiegen én werkelijk meen de de volgende jaren, dat hij^ „die dwaze kalverliefde”, die een oogen- blik dreigde te verscheuren den mooi- en ouden broeder- en zusterhand, ge heel overwonnen had, vergeten zells. En Jaap’s huiselijk leven maakte haar dwaling verklaarbaar. Zijn groote af getrokkenheid viel nooit bijzonder op, hij was immers een in zichzelf ge keerd man. weinig spraakzaam1, daar-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1