)ERT. 7IHEEL e prijzen IAMEL DEL ichting NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP» ÖOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Mo. 15973 65* Jaargang Maand ag|f 12 October 1925 DIET l wagens van en, enz. enz. behandeling. IRVAART. Gouda ING Co. f 2,65 f 2,90 OUDA RDAM. DOL- Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Zooals de ouden zongen FEUILLETON. Dan ben ik zeker weg... weg Wed- was geborgen. (Wordt vervolgd). mbum )UDA. K IN NOTEN prijzen. Door vriendschap teleur te stellen, be gaat men bijna een misdaad. KSLOOT No. 134 lerpont 2777 40 linstraat 73, Telaf. 532 44 3LENDOORN. d- BURG. 8506 60 GOUDA. 2767 30 i-Oravenhage* .De „Matin” meldt uit Locarno, dat alle voorbereidingsmaatregelen voor den aan komst van Mussolini .getroffen zyn. Hy zal Vrijdag echter weer naar Rome terugkee- ren. dat ik er niet hoe heftig spreker Frank rijks rechten ook verdedigde. De besprekingen, die voor het algemeen welzijn der beschaving eigenlijk eerder hadden moeten begonnen zijn, zullen worden voortgezet. Zij moeten ook wel worden .voortgezet, in het belang van het welzijn der wereld en voor de economische en politieke ontwikkeling van Europa in samenhang met die van Amerika. Het lid der Fransche schuldencommissie De Lamoureau (algemeen rapporteur der begroetingen; radicaal) heeft zijnerzijds verklaard, dat by de onderhandelingen met Amerika geen enkele maal sprake is .ge weest van de FranJehe koloniën of van de Fransche monopolies. Caillaux heeft ge weigerd, bankiers te ontvangen, die leenin- gen wilden voorstellen. ttOUDSCHE COURANT. - ----- - - x Neiw Yord zyn duizenden omgewaaid, terwijl het geheele lichtnet en de telefoon groote schade hebben geleden. Stukken van licht- reelame-installaties en vensterglas, zelfs uitstekende gedeelten van gebouwen wer den door de straten geblazen, waardoor verscheidene menschen werden gewond. In enkele gevallen zijn zelfs de bovenstukken van de auto’s van de chassis gelicht door de kracht van den wind. Op een gewoonlijk druk punt in de Jefferson Market werd in de 6th Avenue een groot deel van de kroon lijst van een paar gebouwen afgerukt. Ge lukkig werd niemand gewond. De binnenkomende oceaanstoomers had den veel te lyden van den storm, terwijl enkele uitgaande, booten werden opgehou den door de vrees, dat er te veel schepen tegelijk in de haven zouden zijn. De „Belgenland” van de 'Red Star LÏnë werd tegen een dok geslingerd door den wind en kon zich eerst na een uur vry ma- ken. Hierdoor werd het vertrek van het schip vertraagd. Een ander schip, de „Ca- meronia”, meldde gisternacht, dat het trachtte bijstand te verfeenen aan een on bekend schip, 200 mijlen van het lichtschip „Est Mantucket” verwijderd, dat noodsei nen had gegeven. Een schip van de kust wacht met 8 koppen aan boord dreef zon der steenkool, 100 mijl van de kust van Massa-chusetts. haar stoel op de even te scherp voor uitstekende jukbeenderen een kleurtje van opwinding „Ach... jij, heilig kruidje-roer-mij-niet, spreek toch niet mee. Zoo, in een hoekje van den tuin, of achter een deur, je te laten zoenen door een. jongen, aan zulke grrrroote zonde heb jij nooit meegedaan, wel Jij was mooi, jij liet je het hof ma ken, maar jij bleef daarbij een exem pel van bedeesden vrouwelijken schroomt' Nu, dan was ik anders boor 1 Ik leefde niet, als ik niet- op iemand verliefd was. Het begon op dien ouden Jansen, mijn pianodriller. Nu vraag ik je, waar schuilde het gevaar, dat ven tje met zijn O-beenén en zijn pikzwart pruikje. Verscheidene jongens van de H.B.S. volgden hem op in mijn hart, te veel om te tellen en te onthouden Ten laatste Ruud... en op dien, of je het gelooven wilt of niet, heel ernstig, ofschoon hij er natuurlijk geen Ahnung van had, nooit. Nu ja, zich beklagen over mijn lijdelijke ontrouw, meer dan eens zefifs, zou hij ook kunnen. -Op kostschool was ik eerst verliefd op een pracht van eqn gymnastiekmeester wij waren allemaal dol op hem. Dat is een gezelligheid van de kostschool, je doet alles en Hoe. De gymnastiek meester werdi opge»volgd door den broer van Madame, een luitenant I Snoezige manZondagsmiddags kwam hnj zijn zuster opzoeken, door de ge- Succes waren omtrent de punten van het verdrag, dia nog in behandeling zyn. Aan een onderhoud dat Stresemann ver volgens had met Benesj wordt eveneens groote beteekenis gehecht. Men gelooft dat de besprekingen geleid hebben tot overeenstemming over alle ar- bitrage-verdragen. Met groote spanning wordt thans het antwoord uit Berlyn ver wacht aan Luther en Stresemann waarin de beslissing vallen zal over toetreding tot den Volkenbond zonder eenige reserve. Stre semann en Luther zouden tót Maandag be denktijd hebben gevraagd, om de kwestie aan de andere leden van het kabinet te Ber lyn voor te leggen. De Duitschers hebben begrepen, dat op dit punt geen enkele transactie mogelyk is. Het komt er alleen op aan, een fonAule te vinden, die hun genoegdoening kan geven. De geallieerden hebben te dien einde een voorstel gedaan, dat aal neerkomen op een aanbeveling voor de permanente leden van Volkenbondsraad, om hun collega’s .te ver zoeken rekening te houden met de speciale sitpatie van Duitschland in verband met de bijzondere verplichtingen vooral wat de ont wapening betreft, die het heeft aangegaan door het vredesverdrag van Versailles te onderteekenen. In de aanbeveling zou zelfs den Raad verzocht worden op dit punt het advies van het Permanente Hof Van Inter nationale Justitie in te winnen, onmiddel- lyk na Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. deze anti-Zinowjef-stemming is onder meer te zien in het besluit, onlangs door het pu bliek bureau genomen, tot een herziening van de party-afdeelingen in het Noord-wes- telyk district, het district waar Zinowjef zyn meeste aanhangers heeft, en in de overplaatsing van eenige hooge ambtenaren, die tot den aanhang van Zinowjef behoo- ren, in functies in de „buiten-gewesten”. Deze politiek zou men thans willen voort zetten en ook uitbreiden tot eenige der al lerhoogste ambtenaren in de sovjet-unie. Handelaverdrag onderteekend. liet Duitsch-Russische handelsverdrag wordt heden te Moscou onderteekend. Minister Caillaux was gisteren tegen woordig in den Ministerraad. Algemeen wordt aangenomen, dat de voorloopige over eenkomst met Amerika slechts geringe kans heeft om door de Fransche regeering aanvaar^te worden. Ondertusschen stelt Caillaux zich voor extra-belasting te hef- 'fen teneinde het deficit op de Fransche be groeting weg te werken. In het openbaar is geen .critiek uitge- oefend op He Fransche militaire begroe ting, doch onder vier oogen werd óns wel gevraagd, hoeveel ons leger kost en of wy niet kunnen ontwapenen. Nu Abd-el-Krim, ofschoon hij langzaam aan voor den druk der Fransche en Spaan- sche legers moet wyken, vast besloten is niet te zwichten en tot het laatst stand te houden', dreigt de oorlog in Marokko een stryd op leven en dood te worden. De Spanjaarden hebben thans boven het gebied der Riffynen van hun vliegtuigen uit proclamaties uitgeworpen, waarin een laatste, dreigende waarschuwing tot de op standelingen wordt gericht. Op 5 Septem ber jJ., zoo heet het m deze proclamatie, heeft de Spaansche hooge commissari^ftdrie dagen aan Abd-el-Krim .gegeven om zich te onderwerpen. Toey^deze dit niet deed volg de de landing der Spanjaarden by Ceba- dilla. Wy geven u thans nog drie dagen am u te onderwerpen. Kaid Amaroesen van den stam der Beni Saids is aangewezen om als vertegenwoordiger van het Kalifaat de mededeeling uwer onderwerping in ont- vangst te nemen. Wanneer ge niet tot hem komt en zich by zijn troepen aansluit, zul len de Spaansche strijdkrachten uw gebied binnendringen, het in brand steken en ver woesten, als bestraffing voor uw opstand. Ge weet dat in Koedia Tahar en Ben-Kar- risj, by Tetoean, de strijdmacht van Abd- el-Krim's broeder door de Spanjaarden is overwonnen. De dooden der overwonnenen zoowel als die der overwinnaars zyn ver brand en zij zullen hun families niet langer verzorgen. Eerzucht heeft Abd-el-Krim het hoofd doen verliezen en hy voert u naar een oorlog, die slechts zal eindigen met uw uit roeiing indien gy U niet onderwerpt aan de regeering van den. Kalief, die alleen rust,’ vrede en geluk voor u verzekeren kan. Intusschen wordt gemeld dat de vereeni- ging der Fransche en Spaansche strijd krachten ook een einde zal maken aan de gestadige contrabande uit Algiers naar het Riff-gebied. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda omstrek» (beboorendo tot den bezorgfcrin») 1—5 regels /1J0, elke regel meer 0.25. Vu buiten Goud* en den bOaorgkring: 1—5 regels ƒ165, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zateidagnummer 20 tt Lyslag op den prfja. Liefdadigheid*-advertenti5n de helft van den prtf*. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ.0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bÖ contract tot zeer gareduceer- den prys. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomet van eoliedo Boekhan delaren, Advertentiebureau! on onze Agenten en moeten daag» vóór de plaatsing tan hot Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfjn. Ook gelegenheid e pas de school Oorspronkelijke romein door LOUISE B. B. By zijn aankomst te Havre heeft Caillaux geweigerd zich uit te spreken over het ont werp voor een voorloopig accoord, dat hy meegebracht heeft. Hy constateerde echter dat dit ontwerp tot resultaat zou hebben, dat, zoolang dit accoord geldt, de handels- schuld en de ^politieke schuld worden •sa mengesmolten. Hy verklaarde voorts, dat hy uit de Ver. Staten vertrokken is in een atmosfeer vol hartelijkheid, welke altyd gehandhaafd moet worden tusschen de twee .groote na ties en welke dan ook nimmer veranderde, BÜiTÈNLANDSCH NIEUWS. ENGELAND, b Een noodlottige operatie. Ontploffing van een warme luchtspuit. Eeh paar dagen geleden heeft een arts te Londen by een zestienjarigen jongeman een operatie verricht, die voor den patiënt door een onvoorziene gebeurtenis noodlottig is afgeloopen. De jongen was, fietsrydend, in botsing gekomen met een automobiel en had daarbij een kaakfractuur opgeloopen. De artsen achtten een operatie noodig, en toen de operatie zoo goed als afgeloopen was, ontplofte opeens met een hevigen knal de spuit, waarmede de arts, die hem behan delde, bezig was warme lucht in den mond van den patiënt te spuiten. Het gevolg was, dat een bloeduitstorting i in de hersenen plaats had en de patiënt binnen 10 minuten tyds overleed. De arts en medische getui gen, die voor den lijkschouwer getuigenis aflegden, vwklaarden, dat zy in den oor log honderden gevallen van kaakfractuur- behandeling hadden medegemaakt en dat hun geen enkel geval van ontploffing be kend was. De ontploffing moest het gevolg zyn geweest van een vermenging van de dampen van den aether en zuurstof, die wa ren gebruikt tot het bewerkstelligen van een plaatselyke verdooving, daar het licht, waarmede de spuit verwarmd werd, op ruim zes voet van de operatietafel verwij derd stond en derhalve niet de directe oor zaak van de ontploffing kon zijn. Het was den artsen niet bekend, dat deze dampen ontvlambaar ware». De jury nam de verklaringen der artsen aan en stelde vast, dat de dood van den jongen het gevolg was van een ongeluk, veroorzaakt door'de ontploffing. RUSLAND. Trotski lid van den revolutionnairen militairen raad. Naar uit Moskou aan ode Dni wordt ge meld, is daar algemeen groote verwonde ring en opschudding verwart door een on verwachte benoeming van' Trotski tot lid van den revolutionairen militairen raad, waarvan hy zooals bekend indertijd voorzitter is geweest. Waarschijnlijk in verband met deze benoeming gaan er ge ruchten over een aanstaand aftreden van Froenze als voorzitter van den raad en te vens als volkscommissaris van oorlog. Van andere zyde evenwel worden deze geruch ten tegengesproken en verzekerd, dat Froenze beide functies zal blyven vervullen. Volgens een nader bericht zou deze be noeming van Trotski verband houden met 'n binnenkort te verwachten algemeene her- groepeering van de bestuurders der sovjet- regeering. De oneenigheid, die sedert gerui- men ty'd in den boezem van het politiek bureau der communistische party bestaat en die den laatsten tyd een voor Zinowjef ongunstige wending heeft aangenomen, zou de oorzaak daarvan zijn.' Een uiting van ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per loeper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, hjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks goopead van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. kamer, vond zij den moed met gewo ne stem te vragen „Nu, en wat is daar voor vreemds aan, Ruud krijgt toch elk jaar verlof?” „Nu ja, dat is ook' het wonder niet, maar dal ik Ruud zal weerzien, na al die jareoi.” Plotseling haar armen uit slaand® met wijd theatraal gebaar, ju belde Fietje „O, Betty...f Betty...! ik vind het dol hem weer te zien Betty, van verbazing haar verlegen heid vergelend, keerde zich van uit haar donker hoekje bij het werktafel tje geheel naar haar opgewonden zus je „Maar Fie...! Wat heb je opeens? Jij kent Rudolf ternauwernood. Kort na mama’s dood ging jij naar kost school, eerst ae® maanden, ben je weer thuis en in al die jaren heb je Rudolf niet weer gezien. Voor dien tijd was je een bakvisdhje, Rudolf een afgestu deerd jongmensch, dat is op dien leef tijd een enorme afstand.” „Nu ja, dat weet ik ook wel,” ant woordde Fietje, vjug, opgewekt „en als je er nu bij voegt hij zag niet naar me om, geef ik je nog glad ge lijk. Toch wil je wel gelooven, was hij nnijn eerste, echte, stille liefde. Op mijn vijftiend® jaar was ik al doode lijk van hem*.*’ „Maar, Fie, wat een onzin I” Betty’s stem sidderde in een even voorvoeten van naderend leed'. Lachend leunde Fietje achterover in Da conferentie te Locarno. De beslissing aan Duitschland. Caillaux teruggekeerd. De strijd in Marokko. Volgens de laatste berichten uit Locar no worden reeds groote vorderingen ge maakt in de onderhandelingen omtrent het veiligheidspact. Het officieele communiqué deelt mede dat de^ artikelen van 't verdrag, voorzien van de amendementen der juridische des kundigen in tweede lezing werden behan deld, en dat by de inleiddng Italië, welk land niet in den oorspronkelyken tekst voorkomt, die in Londen werd opgesteld, ge voegd werd by de namen van de contrac- teerende landen. Deze toevoeging bevestigt de verklarin gen welke reeds door de Italiaan sche gede legeerden waren afgelegd in verband met de bedoeling van Italië om aan het verdrag deel te nemen als garantiepact en wel op dezelfde voorwaarden als Engeland. De bespreking der artikelen werd besloten met het aannemen van een definitieven tekst voor wat betreft het meerendeel der verschillende punten van behandeling. De overblyvende zullen in een latere bij eenkomst worden behandeld. Het cómmuniqué vermeldt voorts nog ’n gebeurtenis van belang; n.l. dat de con ferentie het veiligheddsverdrag opnieuw heeft geredigeerd en geamendeerd met uit zondering van twee punten n.l. de garantie van de arbitrageverdragen van de staten van Oost-Europa en het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond. De toetreding van Italië tot de contrac- teerende partyen werd in Londen met vol doening. ontvangen, en algemeen noemt men heft een gunstig teeken voor het verloop der conferentie. Het veiligheidspact neemt, zoo zegt men, •hierdoor den vorm aan van een vijfmogend- hedenverdrag. Wat betreft de twee nog te behandelen punten wordt geconstateerd, dat er "een be langrijke schrede is gedaan naar de oplos sing van verschillende gezichtspunten waaromtrent nog kwestie bestaat. Zaterdagnamiddag hebben Chamberlain, Briand, Stresemann en Luther een tochtje per boot gemaakt op het Lago Maggiore vergezeld door de juridische deskundigen. Op dezen tocht zijn zeer belangrijke aan gelegenheden besproken, welke nog op een oplossing wachten. De tocht duurde vyf uren en eerst in den avond keerde men terug. Chamberlain heeft verklaard dat de be sprekingen van zeer veel belang waren en dat het zeer opmerkelijk was dat de ver standhouding tusschen de Engelsche, Fran- sche«en Duitsche leden der conferentie van dien aard was, om 'n dergelyke officieuse behandeling van zaken toe tMlaten. De indruk van Chamberlain en de ande re gedelegeerden, was, dat de besprekin gen gedurende dien boottocht van zeer vee den .rDank je”, zei Betty en rommelde in de landjes van hafrr werktafeltje „de zaak is feitelijk te ernstig om als ee® relletje 'behandeld te worden.” „Boeuoeh kwam Fietje. „Preek-je weer? En wat zoek-je daar toch in dien donkeren hoek „Het strengetje gouddraad’, van middag kocht omdat ik genoeg van had.” ..Neen, «naar,.... ezelskop! Kijk, wat liaal ik hier onder je werk van dfcan.” Tniomfantelijk hield Fietje een dun pakte in wit vloei in de hoogte, waar in heft schijnbaar vermiste gouddraad heel$ kostschool begluurd, we zwom men gewoonweg in extase, op dat uur. Daar waren meisjes die zijn kepd, zijn handsdhoenen, zijn sabel streelden, als zij aan den kapstok hingen. Nu, zoo mal ben ik noo t geweest. Ik lachte ze zelfs uit 'om1 al dat sentimenteele gedoe maar ik zwom in het geniep toch even goed in zaligheid, als Monsieur Ar mand Paillecoiurt me aansprak, twee woordjes tot rne zei „Bonjour made moiselle FLV Barter.” ’t Klonk zoo aanbiddelijk van die lippen onder de groote bruine snor. En Ruud heeft ook een groote snor, een bruine, ik heb van middag zijn laatste portret gezien, nicht Eli ze kwam er trotsch mee voor den dag. O...!” Fietje, de oogen ten hemel, in extase, vouwde haar han den op tie borst te zamen. „O, wat is hef HoogduviU’entype toch mooi. Jullie zijn zoo lang, zoo voornaam slank, met kOeine ovaalronde hoofden, zulke zui ver gebogen neuten, donkere oogen en haar.” „Je vergeet”.’ zei Betty ijzig „dat ik een van Eysingen #ben.” I „Ja juist, en daaróm, ben jij een freute en ik blijf zoo ordinair moge lijk een juffrouw. En toch hebben wij dèzelfd® moeder. En nu weet ik wei, ik ben uiterlijk een echte Bartels, maar het water van de zee wascht niet af dat mijn moeder een barones is. Een Hoogduynen nog wel. Dat feit 18) - Betty voelde weer de pijn der schaamte over haar vaders wangedrag, de nichten waren arm gemaakt, le venslang om htm enkele genotvolle jaren te verschaffen. Zij zwoeg en werkte met diep gebogen hoofd. „En weet je wat nicht Elizeooknog vertelde... O, Betty I” Fietje klapte klndierlijlc blij in de handen Verbeeld je, Ruud komt met ’n maand verlof Telkens als onverwachts Ruud’s naam mgenoemd werd, moest Betty de verra derlijke ontroering die haar ovennees- terde met alle geweld onderdrukken. Zelfs tegenover het „kina'”, dat haar negentienjarige zuster in hare oogen bleef, kon zij het kloppen van haar hart, den blos naar hare wangen, het trillen harer vingers niet overmeeste ren. Uit vrees zich te verraden stond zij op, en eerst op weg naar ’t werk, tafel'je tusschen twee der ramen, in den avond het donkerste gedeelte der heeft me mijn geheele leven pieizier gedaan, en nu meer dan ooit. Ik houd van de Hoogduynêns, ik dweep met ze, vooral als zij donkere oogen heb- oen en een snor, een lange snor, zacht als zijde, daar ben ik dol op, op een vrijer met eeai snor. Nu moest Betty toch even lachen „Kina, je raielt als een bliksemslag Je extase heeft tot basis een vage her innering en een portret.... een stukje earton „O, lach maar! Wacht tot dat ik hem zie van aangetócht tot aangezicht VEB&ENIGDE STATEN. Hevige stormen en sneeuwval. Hevige stormen, gepaard gaande met sneeuwval, aldys seint men ons draadloos uit New-York,' hebben gewoed in Nieuw- Engeland en den staat New-Yo^c. De stoombooten konden den haven niet bereiken en het verkeer werd aanzienlijk belemmerd. De Hudson-rivier geleek op een woesten zee. Overal is sneeuw gevallen. Te Tarrytown werden vele jachten op de kunst geworpen en verpletterd. Gedurende 16 uren woedde de storm, waarvan de snelheid zelden daalde beneden 60 myl per uur en welke in den namiddag een snelheid bereikte van 78 mjjlen. Het was de koudste 10 October welke ooit ge noteerd. In en rond boomen electrische 2334 108

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1