91 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 310. 15979 Maandag 19 October 1925 B5«Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen «x^ii MOERCAPELLE, enz. Zooals de ouden zongen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, K. BUITEN UANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. Betty (Wordt vervolgd). CENTS Er zouden geen martelaren zijn, als er geen schare was. •nfêfa REN heel wat grooter kunnen worden, dan zij nu was. Indien waar mocht wezen, dat de kleine staten door allerlei factoren meer dan tot dusverre in een hoek geduwd worden dat was de indruk van meer dan één kundig toeschouwer is er dubbel reden om in den vervolge op het samenstellen van een gemeenschappelijke actie dier staten aan te sturen. Late Nederland hiertoe het noodige initiatief nemen. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. Slowakye en Polen onderscheidenlijk weder zijds garantieverdragen, waarbij «ich wederkeerig verbinden, aan de zijde van dengeen, die wordt aangevallen, te interve- nieeren. Deze conventies zijn "niet aan het eindpro- tocol gehecht, dat ze echter voor gezien ver meldt. De iDuitsche*regeering heeft aldus officieel, ofschoon indirect, deze conventies erkend, die bij den Volkenbond zullen wor den gedeponeerd. nemen, in samenwerking met anderen. Ziet, daar raak ik, wat wellicht een zwak punt van onze jongste handelingen in Genève te noemen zou zijn. Het ontbrak aan de noo dige eenheid tusschen en met die staten, wier opvattingen men als eensluidend met *- de onzen kende. Het ligt dan ook op den weg onzer Regeering in de toekomst het pad voor een deugdelijker samenwerking in Genève te banen: dan zal de kracht door de Nederlandsch en door b.v. de Scandina vische en Zwitsersche delegaties ontwikkeld, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 1—6 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—6 regels 1 55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zatondagnununer 2t bijslag op den prijs. Liefdadigheida-adveitontien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGHN: 1—4 regels ƒ2.06, elke ««el meer f.QM. Op de voorpagina 60 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bfj contract tot «eer geredueeer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan- Iflaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ÜOIDSCHE OOIRAM. „De Matin” meent in staat te zyn den juisten inhoud van het Rijnlandpact thans reeds te kunnen publiceeren. Het pact be vat volgens dit blad 10 artikelen, waarin verklaard wordt, dat tusschen Frankrijk, België en Duitschlaad een toestand van duurzamen vrede zal heerschen en dat de- finief iedere oorlog afgeschaft zal zijn, uit gezonderd in die gevallen, waarin Frankrijk het recht van doormarsch door de geneutra liseerde zone heeft, hetzij om op grond van arti. 42 en 44 van het verdrag van Versail les zichzelf te verdedigen of op grond van art. 15 en 16 van het pact van den volken bond zijn geallieerden in het Oosten te hulp te komen. Deze uitzondering wordt in art. 2 genoemd. Verder wordt uitvoerig de pro cedure omschreven, welke ter vermijding van vijandelijkheden door den volkenbond moet worden ingeslagen. De volgende arti kelen hebben betrekking op garantie van Engeland en Italië, welke landen Frankrijk, indien een aanval plaats heeft, automatisch te hulp zullen komen, indien de volkenbond vaststelt, dat door het samentrekken van troepen of andere manoeuvres binnen de ge neutraliseerde zone oorlogsgevaar bestaat. In de verdere artikelen wordt gezegd, dat de toestand, door het verdrag geschapen, van kracht zal blijven tot den dag, waarop de volkenbond vaststelt, dat de veiligheids- bepalingen van het verdrag overtollig zijn, d.w.z. totdat het denkbeeld' van het protocol van Genève verwezenlijkt is. Engeland ver leent zy'n garantie onafhankelijk van de ga rantie van de dominions, die deze kunnen verleenen of weigeren. Tenslotte bevat het verdrag een bepaling, dat voor opzegging een termijn van 3 maanden in acht moet worden genomen en dat het verdrag van kracht wordt na het toetreden van Duitsch land tot den volkenbond. De vier arbitrageverdragen zijn gelijk luidend. In de verdragen van Polen en Tsje- cho-’Slowakije met Duitschland is echter nog een preambule opgenomen, waarin ge zegd wordt, dat alle conflicten aan arbitra ge zullen worden onderworpen. De overeenkomsten, tusschen Frankrijk en Polen en Tsjecho-Slowakije getroffen, zijn bestemd om de nieuwe verdragen in ov ereenstemming te brengen met de vroe- De verschillende delegaties hebben thans Locarno verlaten. De Duitsche afgevaardig den zijn gisteren reeds in Berlijn terug gekeerd, en tegen heden is het Rijkakabi- net bijeengeroepen. Dinsdag hebben dr. Luther en dr. Strese- mann een bespreking met de vertegenwoor digers van het Rijnland, ten einde dezen mede te deelen, welke faciliteiten in het be- zettingsregime uit het veiligheidspact zul len voortvloeien. Reeds verluidt, dat de eerste zóne met de steden Keulen, Crefeld, München-Gladbach, Luren en Aken op 15 Nov. zal worden ontruimd. (Woensdag vergadert de commissie van buitenlandsche aangelegenheden uit den Rijksraad en tevens zal er dien dag een ge combineerde vergadering van het rijkskabi- net en de minister-presddenten van de ver schillende Duitsche landen plaats hebben. Ten slotte komt Donderdag de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden uit den rijksdag bijeen. Luther en Stresemann zullen dus voorloo- pig nog niet veel gelegenheid hebben om uit te rusten van de vermoeienissen van Locar no. De tekst van de verdragen wordt waar schijnlijk Donderdagmorgen gepubliceerd. 24) - h\etje stond op, kwam naar Betty toe, viel haar onstuimig om den n&ls, omhelsde haar hardhandig, een onge- - waaraan Betty bent een lieve- meer lert een geregelde geeft een diepen I oogopslag, krach- ellen de goede ge- I een goede gezond- H vinden, zelfs voor I iw geheele gestel. I 2836 40 I Den Haag. J /Voedzaam ixh verpakt ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn degelijke geopend vaa 9—6 uur. Administratie Tel Int. 82: Redactie, Tel. 88. temationaal recht, die sinds het Korfoe- incident van twee jaar geleden opdoemden en nog onopgelost bleven, nog eens extra aan een onderzoek zullen w;ord_pn onder worpen, waarvan het resultaat wellicht weer het noodige kan bijdragen tot een ver dergaande ontwikkeling van het volken recht. Het voornaamste werk echter, dat door de Hollandsche delegatie ondernomen is, en wel b(j monde,van den heer Loudon, was de poging om met spoed een programma van werkzaamheden voor een ontwapenings conferentie te doen voorbereiden. Niet de ontwapeningsconferentie zelf, wilde onze vertegenwoordiger als het ware zonder ver wijl doen plaats vinden. Neen, dat heeft hij wat ook anderen van zijn betoog ge maakt mogen hebben geen oogenblik be pleit. Doch wel wilde hij dat men met het treffen, van voorbereidende maatregelen niet langer zou dralen, terwijl hij ook ver schillende verbeteringen in de commissie, die zich met het ontwapeningsprobleem be zig houdt, meende te moeten aanbevelen, opdat die commissie doeltreffender werk zou kunnen verrichten. Aanvankelijk sloeg het voorstel-Loudon wel in, doch nadat het eerst concurrentie had gekregen in den vorm, van een ietwat afwijkend Spaansch voorstel en daarna van Engelschen kant tegen den betrachten spoed nogal wat ge sputterd was, daalden de papieren aanmer kelijk. Het eind van het lied was een com promis, waarbij een resolutie tot stand kwam, die aan de verschillende bezwaren tegemoet trachtte te komen en dat ook deed. In de praktijk zal er intusschen, zoo niet alles tegen loopt, toch wel degelijk niet aï te zeer met de voorbereidende werkzaam heden, tenminste met het opstellen van een werprogramma, getalmd worden. Al die voorbereidingen helpen echter niets, zoo lang niet de veiligheid vasteren bodem on der de voeten krijgt: dan toch breekt pas het oogenblik aan, om een ontwapenings conferentie bijeen te roepen. Moge weldra de betere organisatie der Volkenbondscom- missie, overeenkomstig de \yenschen door den heer Loudon geuit, haar toeslag krijgen en moge ook spoedig het tijdstip daar zijn, waarop men ter vaststelling van een inter nationale regeling der ontwapening om de conferentietafel gaat zitten. En de arbi trage? Ja, ook daarvoor is menige lans ge broken: opnieuw heeft men erkend, dat voortaan veiligheid, arbitrage en ontwape ning onverbrekelijk samenhangen. Jammer genoeg kwam de Nederlandsche delegatie in dit opzicht achter anderen aanloopen. Het had toch zeker op den weg van d'e vertegen woordigers van het land van Grotius gele gen ookjiier een moedig offensief te onder- Wit di Nidiriindsehi dilegitle op di Jongste Volkenbond!- vergadering gedaan heeft. Nu de zesde Algémeene Vergadering van den Volkenbond weer achter den rüg is, mo gen wij het optreden van onze gedelegeer den te Genève eens aan een korte beschou wing onderwerpen. Op die manier toch krijgt men een aardigen kijk op hetgeen er van Nederlandsche ztfdle in'het belang van den Volkenbond ondernomen wordt, terwijl tevens de gelegenheid zich, voordoet een oogenblik aandacht te wijden aan wat et te dien opizichte nog mocht ontbreken. Voorop zij gesteld, dat zeer zeker nie mand de kundigheid van de heeren, die zich onder aanvoering van Minister vin Karne- beek in het begin van September naar dé Volkenbondsstad opmaakten, in twijfel zal trekken. Trouwens, onmiskenbaar is weer gebleken, hoe men in het Volkenbondsmü lieu de talenten en het inzicht der Holland sche afgevaardigden op prijs weet te stel] len. Zoo oogstte in het bijzonder Professor v. Eysinga, als voorzitter van de commissie voor technische volkenbondsorganisaties door zyn medeleden aangewezen, in die commissie welverdiende lof, zoo viel onzen gezant te Parijs, den heer Loudon, die zit ting had in de commissie voor de ontwape- ningsproblemen, menige huldebetuiging ten de^|, terwijl eveneens Mr. Limburg (lid deï juridische commissie), Graaf v. Lynden v) Sandenburg, die deel uitmaakte van de commissie, welke zich met de politieke vraagstukken had bezig te houden en Prof. Francois, die in de commissies voor hygië nische' aangelegenheden zitting had, den goeden indruk, die men van hun capacitei ten had, op nieuw ten volle bevestigden. En Minister van Kamebeek? Wel, die verliet de vergadering al heel spoedig, scheen alleen de gelegenheid eens te hebben aan gegrepen om een paar internationale collega’s te ontmoeten en speciaal met den. Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken een meer intiem praatje te maken. t)at daarbij het ontwerp-tractaat het hoofd punt van het gesprek tusschen dit tweetal zal hebben gevormd, ligt voor de hand. Waar de samenkomst van de Volkenbonds vergadering al niet goed voor is! De overige leden der delegatie bleven op hun post en hebben hun best gedaan om, door hen verdédigde voorstellen in veilige haven te loodsen. Prof, Francois kreeg ge daan, dat in verband met het onderwerp kinderbescherming tot de hygiënische commissie ook het deskundig geluid van kinderhygiënisten in de toekomst zal door-' dringen. Mr. Limburg zorgde er voor, dat sommige belangrijke vraagpunten van in- snelle handgreep draaide ..e deur open. Jaap s breede gestalte vul- ae een oogenblik de deuropening als een zwart massief silhouet tegen hei licht dat brandde in de gang. Meteen paar snelle scareden had hij de tatel ui het mudden bereikt, en streng klonk Zijn zware stem in de stilte van het groote vertrek „Betty-jij, zoo laat nog op.” Betty zenuwachtig van spanning en angst, riep boos „Hè, Jaap, nare johgen, me zoo te laten schrikken. Waar kom jij zoo op eens van daan. Ik dacht dat iedereen al sliep in huis." „Wel, ik heb zitten werken boven op mijn kamer, ik hoorde Fietje naar bed gaan en tneende toen, dat ook Jij was gaan slapen. Dus, toen ik mijn hamer uitging om op, mijn beurt naar bed te gaan, was ik verbaasd nog licht te zen branden beneden in huis; ik sloop naar beneden om te zien wat er aan het handje was. Wat doe jij eigenlijk zoo laat nog op?” Zij toonde hem haar handwerk, zet te zich weer tot rusig werken, of schoon nu de spanning voorbij was, zij plotseling voelde haar moeheid Zooals je ziet, dit handwerk afma ken voor vader, voor morgen.” De inhoud van het Rijnpact. De indruk in Duitschland. ger gesloten bondgenootschappen. De ver klaring met betrekking tot art. 16 én het opnemen van Duitschland in den volken bond, bevat woordeljjk den tekst van het rapport, dat dr. «Benesj verleden jaar daar over heeft uitgebracht en waarin gezegd wordt, dat alle Landen ,lid van den volken bond, art. 16 van het pact van den volken bond moeten uitvoeren, doch dat bij het aanspraak maken op het verleenen van bij stand rekening moet worden gehouden met den bizonderen economischen en militairen toestand van het betrokken land. Het pro tocol maakt melding van alle Zaterdag ge parafeerde verdragen en heeft zijn voor naamste beteekenis door den moreelen in vloed, welken de verdragen op Europa en de duurzaamheid der betrekkingen tusschen de volken zullen hebben. Een „Havas ’-telegram deelt ongeveer in. dezelfde bewoordingen den inhoud van het Pact mede, en voegt er nog het volgende aan toe: Alle juridische conflicten zullèn worden voorgelegd aan rechters, alle andere mee- ningsverschillen aan een comité van verzoe ning, met de bevoegdheid zich tot den Raad van den Volkenbond te wenden, ingeval van schending van het verdrag, of wanneer één der partijen weigert hetzij over te gaan tot arbitrage, hetzij tot uitvoering van een vonnis. Het pact randt noch het Verdrag van Versailles aan, noch de aanvullende rege lingen, noch de rechten en verplichtingen van partijen voor zooveel zij leden zyn van den Volkenbond. Het pact, dat met de vier annexe arbi trageverdragen bij den Volkenbond zal wor den gedeponeerd, legt aan de Britsche Do minions geen verplichtingen op. Het zal eerst in werking treden, nadat Duitschland tot den Volkenbond «al zijn toegetreden. Frankrijk en Engeland teekenen verder een verklaring, waarbij zij aan den Volken bond de zorg overlaten voor de interpreta tie van artikel 16 van het pact en erkennen, dat de bijdrage, gevraagd van de staten, leden van den Volkenbond, ingeval van een aanval of bedreiging met aanval, tot hun middelen beperkt moet blijven. Ten slotte teekenen Frankrijk, Tsjecho- AüggetniaKfjn, op de derde verdieping van het smnlie, hooge huis. Eindelijk... Betty voelde» zich einde lijk alleen, vri| I Zij sprong op en naastig, gejaagd, aisof aj iets ver richtte wat niet meent, greep zij naai de couranten, zocht zenuwachtig naar net nummer, waaruit Jaap haar na voorgelezen. He», duurde geruünen tijd voor haar zoekende oogen in te groo te gretigheid vonden wat zij zochten. En toen eindelijk de naam van Rudolf van Hoogduyneu haar in het oog viel, popelde plots haar hart, bloosde zij, ofschoon zij zich alleen wist. Tot twee maal toe las zij het bericht van zijn komst. Hjaar bevende vingers streel den het courantenpapier waarop de geliefde naam gedrukt stond. Zij liet zich vallen op den stoel, waarop Jaap had gezeten en die nog aan tafel stond bijgesdhovenmet de armen op de courant, het hoofd op de handen, de vochtige droomoogen starend in de ruimte, gaf Betty zich een oogenblik over aan zoet gepeins. Ruud kwam1haar lieve mooie •Ruud. Misschien was hij er reeds, dacht in dien eersten nacht thuis aan haar, zooals zij aan hem, met onwan kelbare trouw. O, dit zalige, rustige oogenblik in den stillen nacht, voor haar, voor haar alléén. Haar daguren gingen voorbij, voor zij ze teilen kon. in zorgen voor het huishouden, voor haar stiefvader, oo^en met dien streelenden, huweeien bliK er in, morgen zou de druk van zijn hand tiaar zeggen, hoe blijde ook nem het weerzien stemde. Misschien... zij hadden zoolang, zoo geduldig ge wacht, misschien bracht hi^ wel de zalige tijding dat het wachten uit was, uat zij samen genukig moeteen zijn voor de geheele wereld. Met oogen stralend van stil geluk stond zij op, ging weer tutten op naar eigen plaats aan tafel, werkte aan het handwerk dat Fietje haar had gelaten. Natuurlijk, al wat Fietje gebazeld had over Ruud dien avond, was onzin ge- weest Fietje kon opgewonden door slaan als een blinde vink en den vol genden morgen niet eens meer weten wat haar in extase had gebracht den vorigen dag. Neen, van dien kant dreigde geen gevaar. Zij werkte, ijverig ging de draad op en neer door het stramien. Plotse- .ing hief zij het hoofd op, luisterend, zij hoorde onverwachte vreemde gelui den in diit stille nachtelijke uur m huis. In de volstrekte eenzaamheid om haar heen, verschrikten haar die lang zame. voorzichtige schreden die de trappen af daalden. Met bonzend hart zat ze. wit van spanning, rechtop in ha.ar stoel, klemde de handen waarin t handwerk tegen de borst, de wijd- c, ?n oo^en met van de kamerdeur, wint die sluipende voetstappen nader den. wenedhte liefkoozing, zich onderwierp ,J© ling kan ik nu heuseh niets voor je doen?” „Zal je zachtjes de trap opgaan, denk aan vader, die misschien al slaapt!” vermaande Betty nog, achter over geleund in haar stoel, elk van Fietjes bewegingen volgend tot zij de kamer uitging. Met trillende neusvleu gels van haastig ademhalen leunde zij nu voorover in hadr stoel, oplettend luisterend naar de voetstappen die zich buiten de kamerdeur verwijderden, de trap opgingen, gedempter klonken over t boven por taal, nog één trap op klau terden, bijna onhoorbaar, ten slotte, heel in de verte, het openen en slui ten van een depr.Fietje had tóch veilig en wel in haar slaapkamer te- voor rietye zeluen had zij tijd, was zij alleen, met haar dlruake beslomme ringen. lu het gevoel van de schanae are haar vader had gebracht, ook o\ er haar hoofd, traditie zij zoo sin, onopgemerkt miogelijk door het leven te gaan, haar bestaan in huis tot uul der anderen te doen sirekken. DeBar- telsche eerzucht, overal als de eerste op te treden, was haar vreemd, ook de luidruchtige bewegelijkheid van een Ftetje. Gewillig had zij afstand gedaan ‘van alle meisjesgenoegens, was beza digd, ernstig geworden voor de jaren. Zij glimlachte, een stille gelukslach. Och, zij noemden haar a>rm. Daar wa ren vrienden buitenshuis, die niet be grepen haar vrijwillige opofferingen en meenden dat zij in het huis van haar rijken stieUvaderi achtergesteld werd bij diens eigen dochter, omdat Pieltje altijd) mooi gekleed ging, een tikje te opzichtig, en zij zich, lang ver toonde in dezelfde japon, donker van kleur omdat Fietje overal werd ge zien waar levendige, vroolijke drukte lieerschte, en Betty gewoonlijk stil •hiris bleef. Hoe weinig kenden zij het stille geluk van dat leven, dat zonni- gen schijn gaf aan haar innerlijk be staan... haar liefde voor Ruud, en die zalige wetenschap dat ook hij haar lief had met dezelfde belanglooze trouw en aanhankelijkheid. En nu brat- naar gelukstijd weer aan. Morgen misschien al. zou zij staren in zijn donkere ENGELAND. Du onderkoning van Br.-Indie. De politieke medewerker van de ,»D*ily Mail’ meldt, dat waarschijnlijk zeer bin nenkort de benoeming zal worden bekend gemaakt van een opvolger van Lord Rea ding als onderkoning van Indië, die eerst 1 April zou heengaan, doch in verband met den gezondheidstoestand van zijn, vrouw er den voorkeur aan geeft vroeger naar Enge land terug te gaan. Daar zal hy een belangrijke functie in de Staatsfinanciën gaan bekleeden. Als opvolger van Lord Reading noemt het blad Lord Peel. DENEMARKEN. Kijkje nemen in Rusland. De Russische vakvereenigingen hebben een uitnoodiging gericht tot de Deensche vakvereenigingen gedelegeerden naar Rus land te zenden ter bestudeering van den verbeterden economischen toestand aldaar. De uitnoodiging is, volgens een telegram uit. Kopenhagen aanvaard, en waarschijnlijk

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1