NI ad CITEIT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15981 WoenStiag 21 October 1925 85a Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EEUW. Zooals de ouden zongen AN ZOON De ij het «ker, BUITENLANDSCH NIEUWS. I I n. Ie vat- tevreden „als Irving’s Gist-Ta- FEUILLETON. Tabletten, en heb 26) beveel, luten. ten ■TMUMir— E COOPS, Wolstraat; larkt; Fa. J. C. LAN- iarten&singel. Ik probeerde ik reeds spoe- Jiw tabletten dan 38»5 856 Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. den wan- -r kwartaal 2.90, 'ranco per post per JDA deze als de bes- daar ik er zelf en er nu totaal Zoo zal ik ook iermede ook mijn inds jaren lyden- mge maagkram- taal niets. Zij las t ze dadelijk ge weer verrichten Do oweroankomstan wan Looarno. Besprekingen te Berlijn. Ontruiming van de Keulsche Zóne. komsten onze gemeenschappelijke verzoe ning met Duitschland is bezegeld. Ik hoop dat de- zonneschijn van Locarno weerkaatst moge worden in de harten en geesten der nxenschen. Volgens berichten uit Berlijn zou de Völkische pers een heftige campagne tegen Minister Chamberlain die na een kort op onthoud gistermiddag te 5 uur te Londen is aangekomen werd aan het station, niet al leen begroet door Minister Baldwin en tal van andere ministers, maar ook door een vertegenwoordiger van den koning en door de ambassadeurs van Frankrijk, Italië, Bel gië en Duitschland. De Britsche ambassadeur te Rome heeft namens Chamberlain aan Mussolini mede gedeeld, dat deze de persoonlijke aanwezig heid van den Italiaanschen premier tijdens het laatste stadium van de besprekingen te Locarno zeer op pry's heeft gesteld. De Britsche draadlooze dienst meldt nog óver Chamberlains terugreis dat de minis ter bij zijn vertrek-uit Parijs door tal van autoriteiten uitgeleide werd gedaan. Herri- ot, de voorzitter der Kamer, zond een in hartelijke bewoordingen gestelden geluk- wensch. Kometen en groote mannen laten een lichtbaan achter, waarin tal van kleine lichaampjes zich bewegen. Minister Stresemann begonnen zijn; en zou de Völkische „Beobachter” zelfs aankondi gen dat een bittere strijd gestreden moet worden tegen de overeenkomst van Locar no. Het blad beweerde dat die zulk een pact teekende met Frankrijk „geslacht moet wor den als eeh hond.” iDe „Vorwarts” welke in dit verband her innert aan den moord op Rathenau, schrijft dat buitengewone voorzorgsmaatregelen ge nomen dienen te worden. Geheel anders spreekt het „Acht Uhr Abendblatt dat betoogt, dat de Nobelprijs voor den vrede aan Stresemann moet wor den toegewezen. Het b|ad zegt dat de inter nationale propaganda, die tegen Duitsche land wordt gevoerd, beantwoord moet wor den met een Duitsche internationale propa ganda en deze propaganda moet het verlee- nen van den Nobelprijs aan Stresemann be- oogen. Ten slotte melden wjj nog dat het ver drag van Locarno waarschijnlijk omstreeks Kerstmis door alle betrokken mogendhe den zal zijn geratificeerd en dat het eerste practische resultaat daarvan, wat Engeland betreft, zal zijn de terugtrekking van 9000 man Britsche troepen uit de Keulsche zone, waarvan het overgroot© deel niet naar an dere plaatsen in Duitschland zal gaan, maar naar Engeland zal terugkeeren. Duitschlands toetreding tot den Volken bond zal eveneens omstreeks Kerstmis of vroeg in het begin van het volgend-' jaar een feit zijn geworden. ingrediënten, als als deze in oon- gevoel 1 Vitaminen in het (96 gist en DUITSCHLAND. Het servies van den kroonprins. (Het tafelservies, dat 40 Pruisische steden indertijd als bruiloftsgeschenk voor den ge wezen kroonprins hadden bestemd, heeft nog altijd zijn bestemming niet gevonden. Men zal herinneren dat de vervaardiging van het kunstwerk, dat circa drie millioen goudmark heeft gekost, zooveel tijd in be slag nam, dat het bij ’t uitbreken van den oorlog nog niet klaar was. Het werd later, daar de omstandigheden weinig 'gunstig waren voor de aanbieding, in de kelders van de rijksbank opgeborgen, waar het nu nog is. De commissie uit den Pruisischen Steden dag, die aangewezen was om het geschenk te overhandigen, heeft zich na de omwente ling op ’t standpunt gesteld, dat de omstan digheden zoo, ingrijpend zijn gewijzigd, dat de vraag rijst of de gewezen kroonprins als de rechtmatige eigenaar van het ser vies te beschouwen is. Enkele commissie leden bepleitten plaatsing van het servies in een museum. Na veel heen en weer praten besloot de commissie een deputatie naar den ex-kroon- prins te zenden, om met hem een minnelij ke schikking te bespreken, doch naar de bladen melden heeft de slotheer van Oels de deputatie niet willen ontvangen en haar une wil maken m advertentiën, redenen adver- plaataen in één daden of tjjd- dit, zonder dat iets meer loost lan rechtatnaeke, |kst doen deor ns Advertentie 81, Gouda, dat af noodig heeft, advertentie be leerdere bladen, vorden gaarne ct u n Gist-Tamine linuten. die kan bewijzen a a g d e getuig- ADVERTENTIEPRIJ8: Uit Gouda w omstreken (behoorende tot don baiorgkrin») 1—5 regels /1J0, elke regel meer /0.25. Van buiten Gouda en dan bnzorgkring: 1—5 regels 1'55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheide-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke n«el meer ƒ.0.60. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract lot aeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Engelsche bezetting van Keulen tegen Kerstmis, doch in ieder geval voor Nieuw jaar opgeheven zal zijn. BELGIë. Het drama van Phoenix Park. Het Hof van Cassatie heeft gisteren het verzoek om revisie van Van den Wouwer, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld wegens den moord op den heer Steinmann te Antwerpen, verworpen. FRANKRIJK. Aanknooping gezocht. Parysche bladen melden dat de Russische Volkscommissaris voor buitenl. zaken Tsjitsjerin aan Briand heeft doen weten, dat hy gaarne met hem een bespre king zal willen hebben. Het wordt mogeljjk geacht dat Tsjitsje- *rin binnenkort een bezoek aan Parijs zal brengen. RUSLAND. De terugkeer van de Wodka. Dezer dagen is reeds medegedeeld, dat de sovjetregeering met ingang van 5 October den vrjjen verkoop van wodka tot en met 40° sterkte heeft toegestaan. Het trof toe vallig, dat dezp dag aansloot bij een vier- daagsche absoluut droge periode, door de autoriteiten voorgescfireven met het oog op de opkomst der nieuwe lichting. Het gevolg is geweest, dat er op 5 October aanstonds Stevig gedronken is. Hoe ttevig, kan blij ken uit een bericht in de Dni, dat er dien dag alleen te Moskou ongeveer 4500 perso nen wegens verregaande dronkenschap of erger aan de politieposthuizen, zie kenhuizen enz. zijn afgeleverd. Ook de ge- heele daarop volgende week heeft half Mos kou in een permanenten roes geleefd! Zooals men weet is de verkoop van wod ka vrijgegeven omdat het onmogelijk was gebleken, den clandestienen handel tegen te gaan. Een verrassend staaltje van de wijze waarop het drankverbod Werd over treden, deelt de Krasnaja Gazette mede. Te St. Petersburg is een ziekenhuis, dat onder toezicht van het sovjet-bestuur staat en aan het hoofd waarvan een zekere Tsjoemarof staat. Deze ziekenhuisdirecteur smokkelde wodka en richtte, naar geble ken is, 's nachts heele zwelgpartijen met de „patiënten” aan. Aan die orgieën werd ook deelgenomen door prostituées, die een hoog percentage van hun verdiensten aan Tsjoemarof moesten afstaan. RUSLAND. De gratieverleeniiyg aan de Duitsche studenten. Een voorbarig bericht. Het bericht, als zouden de Duitsche stu denten Kindermann en Wolscht te Moskou reeds uit de hechtenis zijn ontslagen is vol gens berichten van de Duitsche avondbla- ^,1 den niet juist. Men neemt evenwel aan, dat' hun begin November gratie zal worden ver-; leend. te beheers chein, zooals zij nu op hem toetrad, in de linkerhand een bos wit te chrysantnen, die bij elke ,nauw merkbare deining van tiaar zwevenden gang haar wangen streelden, een glim lach om den kleinen rooden mond in de donkere oogen dezelfde uitdrukking als toen zij hem gisterenavond zoo vriéndelijk goeden nacht toewenschte. Zij stak hem' met hartelijk gebaar de hand toe „Jaap, als je niet bang bent voor een morsige bloem enhand?’ Maar reeds had1 hij hel1, handje gegre pen „Nu, ik feliciteer je dan met vaders vijf-en-zestigsten verjaardag bes te Jaap." Plotseling met weemoed m de stem „En o, dat hij toch in het komende jaar weer even flink als vroe ger mocht worden..-., ik zou ons geen beter verjaarsgeschenk kunnen toe wens chen.” Jaap drukte het smalle blanke hand je, dat hem op gewone dagen zoo wei nig werd gegund, in beide zijne han den met uitbundige hartelijkheid. Betty lachte eventjes, luid op, om' de pijn te verbloemen. „Oef I” dacht zij; „die ongebreidel de onbewuste Bartelsche spierkracht.” „Danki je wel, Betty”, antwoordde hij, en onhandig als altijd' op het punt van vormen, wist hij nu niet anders te vragen dan „Ik zie, de bloemen zijn gekomen, mjn ze naar je zin?” Betty lachte „Naar mijn zin, maar Jaap, hier ligt overdaad. Ik hoop voor Blijkens een ,,Havas”-telegram heeft Briand gisteravond tegenover vertegen woordigers der pers verklaringen afgelegd, Welke de „Temps” aldus resumeert: De minister uitte zijn groote vreugde over het' gunstige einde der onderhandelingen van Locapio. Bedenk, zoo zeide hü, dat het Rjjnpact de vrijwillige en contractueele er kenning van het Verdrag van Versailles is, dat Duitschland vrijwillig van Elzas-Lotha- ringen afziet. Bedenk verder dat Duitsch land en Frankrijk zich wederzijds plechtig verbinden in geen geval tot oorlog over te gaan. Dit beduidt eindelijk Vrede. Tot het verleden terugkeerënd riep Bri and de conferentie van Cannes in de herin nering op. Het voorloopig echec dezer con ferentie heeft hem niet ontmoedigd. Briand voegde er aan toe dat hij volhardend is en dat hij, toen hij aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken terugkeerde het Duit sche memorandum van 9 Februari vond en onverwijld de door HerriolT aangevangen on derhandelingen hgrv&tte. Briand verklaarde dat een zoo gunstig resultaat slechts kon worden ^bereikt door den goeden wil van alle onderhandelaars. Hjj prees in het bijzonder Chamberlain, die met een oprechtheid, loyaliteit en vriend schap jegens Frankrijk optrad, welke niet genoeg kunnen worden gewaardeerd. Cham berlain heeft den Europeeschen vrede gecon solideerd, aldus Briand op den grondslag der Fransch-Britsche Entente, welke voort aan onverbreekbaar is. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2^5, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 9—uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. De gevolgen der overeenkomsten voor het bezette gebied zijn gistermiddag in de kanselarij van de Rijksregeering reeds be sproken, met een groot aantal vertegen woordigers der bezette gebieden. iDe rykskanselier en minister Stresemann gaven een overzicht van de overeenkomsten van Locarno, meer speciaal in verband met de gevolgen voor het Rijnland. De vertegenwoordigers der bezette gebie den verklaarden nogmaals, dat het Rijnland volstrekt niet streeft naar voordeelen ten koste van algemeene 'Duitsche belangen. Volgens de Duitsche bladen werd de Rus sische ambassadeur te Berlijn, Krestinski, Maandag door Stresemann ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud had. Naar verluidt had Krestinski’s bezoek ten doel het inwinnen van bepaalde inlichtingen no pens den gang der onderhandelingen te Lo carno. Hij vond haar bezig de bloemen te Heilikken, die op een mollige, kleurige hoop lagen op het tafeltje waar zij voor stond, i Tegelijkertijd prikkelde hem de eigenaardige krüidigei geur van chrysanthen in den neus. Jaap, die haastig was hinnengeko- meti, stond even stil, diep ademhalend. Altijd, als hij Betty omvoorbereid' zag, had hij één seconde intense wilskracht noodig, om houding, gelaatsspieren en oogen 'e beheieirschen en door geen gebaar, geen blik, geen stembuiging te verraden, de machtige emotie die in hem opbruiste, reeds bij het zien alleen van dat gra,cieuse vrouwenfi guurtje. En Betty, zich omkeerende bij het openen der deur, maakte ’t hem on bewust moedelijker dfcn ooit zich plots in de lange vaas op het boekenkastje en de donkerste op den schoorsteen, dat staal het best bij de bronzen Prachtig... en nu nog even deze kope ren jardinière me; de witie miniatuur- astertjes op de ontbijttafel. Zie zoo, je bent die beste van alle broers. Fietje, belde je al om de eieren Niet, toe doe het dan nog even In orde, nu kan de jubilaris komen..” Betty, in verrukking, sloeg de han den samen „O, de massa mooie bloe men overal, de kamer verandert er geheel door... als... een meisje in een bruidskleed. Als ik nog eens van mijn leven zoo rijk word als ik nu arm ben, dan omring ik mij met bloemen, op bloemen alleen zou ik verkwistend kunften zijn.” „Nu ik niet”, riep Fietje nuchter „wat heb je er aan- Niets dan lasten vuile boel. Neen, ik neem veel liever kunstbloemen, geeft hetzelfde effedt en niets geen nageloop.” Betty viel uit de wolken „Bah, neen, die stoffige verschoten namaak, neen, dan liever niets.” Jaap trommelde zenuwachtig op een der vensterruiten. O, de weelde, de weelde naar welke hij hunkerde en die deze graoieuse vrouw passen zou, zooals aan de kostbare bloem haar fijne kleur en geut, wanneer zou hij haar die eindelijk kunnen aanbieden. Hij stak de gebalde vuisten in aak. God, zijn tobbende vader, neer zou die eindelijk vlW baar blijken. „Stil, daar komt papa.” Zij keerden zich alle drie naar de huil kamerdeur, die langzaam geopend werd. Mijnheer Bartels, als altijd in een zwarte lange jas, maar de voeten nog in pantoffels, trad langzaam bin nen, zijn bleek, vermagerd gezicht in gemelijke plooi, een rimpel tussoheu ae wenkbrauwen. „Morgen, kinde ren”, mompelde hij toen bleef hij staan, hij Irook den geur der bloemen, zeg den xwervlocd van chrysanthen op buffet, en schoorsteen, overal gropte ruikers...., feestelijke tinten. Betty stond reeds- naast hem en zeide, lief aanduidend „Van Jaap, vader, zijn ze niet prachtig en wat zijn er veel.” Maar knorrig pruttelde deoudelheer: „Bloemen, hoe komt het in gezonde hersens op, bloemen te brengen in dit huis, een huis van eeuwigen rouw daar passen geen bloemen meer en geen feestelijkheden.” Zij stonden alle drie sprakeloos, zij hadden zich zooveel voorgesteld1 van de verrassing, die zij hem bereidden. Jaap beet zich op de lippen, stak bei de handen in den zak als om' ze te verbergen, plots onwillig ze zijn va der toe te steken met hart el ijk geluk- wenschend gebaar. Hij verbórg zich geheel in de vensternis. (Wordt vervolgd). tiOUDSCHE COURANT. ATTEN- OE LUIZEN PLAAG 2 nog kinl (ij een «M un de tallen- ul tnsue». door hel |ebioik no ODENT” RATTEN VERGIF. is de volmaakt en getnakke- ste manier om van g en gevaarlijke te komen. Het zwermen uit in an één nacht, iet toepaste, vond doode ratten na icht dat hij het 1. Veilig, zeker, Coopt thans een emt een proef. i 45 en 90 cent, t verkoopt het nderama. Den Haaff. ey. Aroth., I Ter gelegenheid van de aankomst der Fransche en Britsche delegatie •was het station versierd met de Britsche en Fransche kleuren. Briand en Chamber lain werden begroet en gelukgewenscht door verscheidene ministers, de Britsche en Poolsche ambassadeurs, den Duitschen ge- zantschapsraad Loucheur en Paul Boncour. Toen de beide populaire ministers het sta tion verlieten, werden zij stormachtig toe gejuicht door een ontzaglijke menigte. Uit het publiek klonken enthousiaste kreten „leve Briand,” „leve Chamberlain” en „leve de vrede.” De beide staatslieden waren ten zeerste ontroerd. Bij zijn aankomst te Londen werd Cham berlain door een dichte menigte opgewacht, die hem luide toejuichte. In een verklaring tot de pers gaf Cham berlain uiting aan zijn dankbaarheid voor de hem bereide ontvangst en zeide: Mijn hart is overkropit van gevoelens nu ik in mijn eigen land terugkeer. Ik ben trotsch op het aandeel dat mijn eigen land in de werk zaamheden heeft gehad en op het vertrouwen dat alle naties, welker vertegenwoordigers te Locarno verzameld waren, in den arbeid der conferentie hebben gesteld. Wat mij zelf betreft, ben ik vervuld van dankbaarheid dat het mij gegeven was mijn koning op zulk een oogenblik te vertegenwoordigen. De in Locarno voorloopig tgt stand geko men verdragen bedreigen geen enkele natie er zijn tegen geen enkele natie gericht; zjj waarborgen de veiligheid van verscheidene en worden door allen met vreugde begroet. Ik verheug mij in de bevestiging van onze onwrikbare vriendschap met Frankrijk, in de herverzekering van ons besluit om de on schendbaarheid en vrijheid van België te beschermen, en in de aanwezigheid van'Ita lië aan onze zijde om met ons te zamen den vrede in het Westen te waarborgen. Het ver heugt mij te meer omdat door deze overeen- by monde van een vertegenwoordiger te kennen gegeven, dat hy voor een schikking niet te vinden was. „Het Duitsche volk had hem zooveel ondank betoond, dat h(j in dit geval op zijn recht moest blijven staan.” De Vorwarts, waaraan dit ontleend is, is woedend over dit antwoord en betoogt dat het recht niet aan den kant van den ex- kroonprins is. Het geschenk was' bestemd voor den kroonprins van het rijk en niet voor den particulier, die thans te Oels woont. De openbare méenmg in *Pruisen zal niet gedoogen, dat het servies in diens han den komt, verzekert het blad. Grafmonument voor Ebert. Het grafmonument voor rykspresident Ebert za! 1 November a.s. op het kerkhof van Heidelberg worden onthuld. De processen tegen de oorlogsmisdadigers. In het licht van Locarno bezien. iHerhaaldelyk hebben de bladen den laat- sten tijd weer veroordeelingen (by verstek) van Duitsche z.g. oorlogsmisdadigers door Fransche en Belgische krijgsraden ge bracht. Deze vonnissen, zeven jaar na den oorlog, gewezen in afwezigheid van den be trokkene, die gewoonlijk uit de kranten, moet lezen, dat hy „berecht” is, krijgen in het licht van Locarno een nog onwezenly- ker karakter. Hier is een terrein, betoogt het ,jBerl. Tag.” waar de stryd tegen de militaritische mentaliteit zeer zeker moet worden opgenomen. Zoowel in Duitschland als in Frankrijk zal het zaak zijn, de mili taristische oppositie ‘krachtig het hoofd te bieden, wil men de in Locamo ingezette po litiek vruchtdragend doen zyn. Een begin moet Frankrijk maken met het stopzetten van de processen tegen de „oorlogsmisda digers”. Als staaltje van het dwaze van die pro cessen volgt dan een mededeeling van den gep. generaal Kabisch (voor wiens be trouwbaarheid en waarheidslievendheid het blad instaat), die dezer dagen in het „Stuttg. N. Tageblatt” moest lezen, dat hy door den krijgsraad te Metz bij verstek tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld, omdat hy bij het begin van den oorlog als commandant van het 144e reg .inf. burgers had laten doodschieten, op 22 Aug. ’14, kor ten tijd na het binnenrukken in Circourt. Uit het relaas van generaal Kabisch blykt, dat de veroordeelde absoluut on schuldig is aan het hem te laste gelegde. Het „Berl. Tag.” acht het een van zelf sprekenden eisch, dat voortaan ,na het slui ten van het verdrag van Locamo, ook een einde gemaakt wordt aan deze onzinnige en door haat ingegeven processen. Duitschland en den Volkenbond. De „Vorwarts” meldt uit Genève, dat de Volkenbond eerst tegen midden Januari bijeen zal komen om Duitschland als lid toe te laten. De Engelsche bezetting. De Londensche „Star” neemt aan dat de je guJieid dut vader net. zoo is als ik.” „Daar stel ik mij niets vani voor”, antwoordde hij onverschillig „als jij ze maar voldoende vindt.” ,,Ik. O, heerlijk, Jaap.” Zjj keerde terug tot haar bloemen, zorgvuldig de versahillende tinten, de witte, de mau ve, en terracottakleurige van elkander schiftend. Op de trappen hoorde men nu net gestommel van sneldalen.de voetstap pen. Fietje wierp de huiskamerdeur open, vloog naar binnen, ’t Was op eens alsof de kamer voller werd door haar levendige vlugge gebaren, luide stem, alsof ’t halfduister lichter tintte door den vurigen schijn, die straalde van de helroode blouse, die zij weej I had aangetrokkén. „Kinderen.... Haast je. Betty, waar zijn de pantoffels Ik hoorde papa al op en neer loopen in zijn werkkamer, hij zal zoo dadelijk beneden komen." Haar haewt deelde zich aan de an deren mede. „Ik ben dadelijk klaar met het schikken van de bloemen”, riep Betty. „Fietje, toe, zet jij even thee, wil je? En jij, Jaap, wil je me even helpen „Natuurlijk, tot uw orders, generaal.” Zij lachten, zij waren vroolijk ge stemd. „Dank je Jaap. Och, Zet dan even deze kristallen kom met gele chrysanthen op het buffet, deze mauve

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1