Waar moet U kijken FRANS VAN CAMP TRANSVALIA DE SFINX DROSTE'S Stoffen Costumes, Avondtoiletten, Mantels, Bontjassen, enz. Petten Firma C. C- KROM Hoeden Altijd Gez. VAN DANTZIG - Hoogstraat 9-11. GEDURENDE DE WINKELWEEK J. C. DEN BOER Wz. welkom GOUDSCHE COURANT - DONDERDAG 22 OCTOBER 1925 - TWEEDE BLAD Dames, om géén fout te vinden Zie dan de etalages van brengt U de beste kwaliteiten as tegen de laagste prijzen. Vraag overal het nieuwe üsillustr. Geestig Weekblad ED. VETERMAN en JAN VAN EES Prijs per No. f 0,25. UitgaveA. BRINKMAN ZOON - GOUDA Het geheim van het succes van VERPLEEGSTER-CACAO ééne kwaliteit de beste en vers Opnieuw ontvingen wij een groote sorteering in de LAATSTE MODELLEN Sneeiaal adres voor Mantels en Costumes naar Maat onder leiding van Coupeur en Coupeuse. »(3 isa kan iedere kooper mee RADEN naar het aantal EIEREN en BOONEN welke in een glas geëta- leerd zijn. Iedere kooper ontvangt hiervoor een bon, welke ingeleverd, moeten worden voor 30 October Hiervoor zijn drie FRAAIE PRIJZEN beschikbaar gesteld, welke geëtaleerd worden. Tel. 258. ""S GROENENDAAL 13. MARKT 2 - GOUDA. Schildert Uw Tea-Cosey's, Kussens en Kleedjes zelf met behulp van onze Schabionen. Iedere Amateur-Schilder gebruikt on Ze kleine handige busjes RIPOLIN voor het beschilderen van zijn Vazen, Barden enz. Tevens het adres voor alle Kunstschildersbenoodigdheden. onder redactie van de bekende Haagsche publicisten en met medewerking van vele anderen. 20 pags. groot formaat; Fraaie omslag in drlekleurendruk. Abonnement f2.75 per kwartaal hij vooruitbetaling I3r- Verkrijgbaar in dpn Boekhandel en aan de Stations en Kiosken in Nederland en België. Voeg hierbij den nimmer afwijkenden fijnen cacao- smaak en ge vindt het genot verklaard, dat een kop Droste's Verpleeg ster- cacao U verschaft. 2926 198 grijpt het eerst naar Blue Band. Za) weet dat Blue Band, versch gekarnd, die fijne smaak heeft, die de boterham tot een delicatesse, iedere maaltijd tot een genot maakt. En zij weet ook, dat zij o deze wijze aan-r zienlijk bespaart Het interessante Blue Band-tijdschrift schenkt haar boven dien eep aangename afleiding 2922 225 100 Parlementair Dagboek. 20 October. Het parlementaire gebruik brengt mede, dat de Kamer, vóórdat de behandeling de Staatsbegrooting aanvangt, e ryk wetsontwerp afdoet. De nieuwe Kamer vangt aan met de bestudeering van de be grooting en het onderzoek in de afdeelan- gen; daarna krijgen de rapporteurs een week gelegenheid om hun verslagen op te stellen. En terwijl de Kamer vervolgens wacht op het antwoord der Regeering, be nut zij deze pauze in de voorbereiding der begrootingsbehandeJing om een aanhangig ontwerp (in dit geval het Bioscoop-ontwerp) af te doen. Daarna neemt zij eenige weken vacantie om het antwoord der Regeering te en zich op de begrooting te achttal vragen diens berende e en m Minis De Kamer zou dan ook reeds weder zijn uiteengegaan tot 5 November, indien zij niet besloten had een dag beschikbaar te stellen voor de interpellatie van den heer J. ter Laan, inzake de door de Regeering gevolgde salarispolitiek, met name betreffende de vraag of zy alsnog bereid is, over het jaar 1925 aan het te verstrekken. In antwoord op den interpellant - tonige wijze voorgedragen gif Minister Col ij n een uitvoerige uiteenzetting den loop van zaken. Indien de kortingen op de salarissen, geraamd op 23 millioen, méér zouden opbrengen, was de Regeering bereid, dit meerdere in den vorm van een uitkeering in eens terug te geven. Aange zien aan deze uitdrukkelijke voorwaarde niet was voldaan, was daarmede de belofte ook vervallen en kon de Regeering zich slechts bepalen tot het „gladstrijken van plooien" in de salarisregeling (een beroemd geworden term). Intusöchen deed de Minis ter o.a. de positieve toezegging, dat de ga rantie van 90 voor de gehuwden perma nent zou worden. „Onder voorbehoud," voegde hy er later bij; het is dus een „vrij blijvende garantie, maar een waarop de ambtenaren gerust een huis kunnen huren! En tenslotte gaf Minister C o 1 ij n een be vestiging van wat ons by informatie was medegedeeld, nJ. dat het ontwerp der nieu we salarisregeling reeds was medegedeeld, n.l. dat het ontwerp der nieuwe salarisrege ling reeds gereed is. Een geheele serie sprekers volgde. Aller eerst weder de interpellant, die natuurlijk niet bevredigd was en zelfs hilariteit wist te verwekken door zyn voortdurend spreken van „plooibewoners". De heer D e V i s s e r hield een stevige communistische toespraak, waarbij hy zyne medeleden met ./kamera den" aansprak, en den heer C o 1 ij n karak teriseerde als „de meest bekende opruarer", waarom deze smakelijk zat te lachen. Intusschen >was de stemming, door weder- zydsche verwijten van personeelvertegen- woordigers, geprikkeld geworden. Een bui tengewoon heftig incident ontstond, toen de heer Merchant zich van het debat trachtte meester te maken. Honend ver klaarde hy, dat „een garanie van dezen bewindsman niets geen waarde had". He vig verontwaardigd sprong Minister Co- betichting. Ten zeerste vertoornd, den vinger dreigend opgeheven, verklaarde de Minister part nog deel te hebben aan het gansehe art. 40, en niet verder met den heer Mar- hant te zullen defoatteeren; heftige twist- rechts en links. „Schandelijk!" brulde de heer Duymaer van T wist voortdu rend met zijn zware basstem. De heer Marchant, zijn zehuwen niet meer meester, vroeg het woord voor een persoon lijk feit: de beschuldiging, dat hij den Mi nister zou hebben beleedigd. Intusschen bleef hy de houding van Minister C o 1 ij n inzake art 40 „brandmerken". Wederom heftige beroering en hevige protesten van rechts; uitroepen werden vernomen, zelfs op de tribunes, welke de Voorzitter dreig de te zullen doen ontruimen. Minister Cot 1 yn maakte voortdurend afwijzende geba- ren en liep tenslotte, nadat de heer Mar chant weer was gaan zittten, naar diens bankje, om deze wit van gramschap en met dreunende woorden, toe te roepen, dat het „een schandelijke behandeling" was. Bij de moties, die de gemoederen wat deed bedaren, werden de gebruikelijke mo ties verworpen: in verband met het late uur by zitten en opstaan. Het is weer eens echt ouderwetsch toe gegaan in deze vergadering, die een voor proefje belooft te zijn van wat ons bij de politieke debatten over de Staatsbegrooting BUITENLANDSCH NIEUWS. DUIÏ8CHLAN4). De bekende Egyptoloog D. Grimme, van de universiteit te Munster, heeft dezer da gen voor een kleinen kring te fierlyn een voordracht gehouden. Hy heeft daarin ge zegd, dat in 1905 de Engelsche geleerde Flinders Petri, op het plateau van Serabit- el-Ghadim, in h het jaar 1500 v. Christus afkomstig is. In de nabijheid wan den tempel vond hij acht steenen tlfeleh, die ongeveer den vorm had den van die, welke men aan de Flinders Petri fotografeerde de steenen, en maakte afgietsels daarvan, die hy mee nam naar Europa. Thans was men er ein delijk in geslaagd met medewerking ook van Prof. Grimme het geheimzinnige schrift te ontcijferen. Het bleek, dat de taal der opschriften bijna gelyk was aan het Hebreeuwsch van den Bijbel. Op een der acht tafereelen vond Prof. Grimme drie regels, met den volgenden inhoud: 1 In deze regels dankt de tempeloverste de dochter van Pharao Hjatohefut, dat zij hem uit den Nyl getrokken heeft en tot hooge ambten geroepen. Prof. Grimme zegt, dat deze naam ook als Manasse gelezen kan worden. Toch blijft daar door de groote beteekenis van dit op schrift bestaan, 'want de tyd, waarin het ontstond, komt overeen met den tyd, waar op Mozes, volgens den Bijbel leefde en deze wordt ook wel eens Manasse genoemd. Nog mqer dan aan dit opschrift, hecht Prof. Grimme beteekenis aan het ontcijfe ren van het schrift, dat hij van groote be teekenis acht voor de geschiedenis der men- schelyke cultuur. Hij meent, dat het zeer belangrijk zou zijn, een expeditie uit te zenden naar het Sinaigebergte, om de studie van dit eerste letterschrift, dat verscheidene eeuwen ouder moet zyn, dan het Phenicische, voort te zetten. Het proces-Steiger. Verklaringen van minister Severing. In antwoord op een soc.-dem. interpella tie deelde de Pruisische minister van bin- nenl. zaken mede, dat het juist is, dat de Poolsche student Olszanski, die wegens on bevoegd overschrijden der grens op 3 Oct. 1924 doqr de grenspolitie te Beuthen werd aangehouden, bij zyn verhoor heeft ver klaard, en later voor den kantonrechter te Beuthen heeft bevestigd, dat hy eenige wé ken voordat hy naar Duitsohland kwam op een Vrijdagmiddag om 3 uur te Lemberg een aanslag op den Poolschen staats-presi- dent heeft gepleegd door het werpen van een bom op bet Mariasküplein aldaar. Hij had hiertoe opdracht gekregen van een ge heime Oekrajiensche organisatie. Tevens verstrekte hy nauwkeurige gegevens om trent het aantal personen, die hem by de vlucht naar Duitschland behulpzaam waren geweest. De politie en de kantonrechter achtten zyn verklaringen geloofwaardig en hebben Olszanski als politiek vluchteling niet over de grens laten zetten. Olszanski heeft toen tot 2 Sept. 1925 te Berlyn gewoond, is daarop naar Marienburg vertrokken maar later naar Berlijn terug gekeerd. Het onderzoek naar zyn tegen woordige verblijfplaats heeft nog "geen re sultaat opgeleverd. Severing heeft onderzocht, of deze feiten ter kennis zyn gebracht Vhn de Poolsche autoriteiten en onafhankelijk daarvan heeft hy met het oog op het proces tegen den student Steiger het departement van bui- tenl. zaken verzocht, de medegedeelde fei ten zoo spoedig mogelijk ter kennis der Poolsche regeering te brengen. Gravin Bothmer gearresteerd. Gravin Bothmer, die beschuldigd wordt tapijten en andere dingen van waarde uit het huis van haar pleegvader te hebben ge stolen en verkocht, is thans in hechtenis genomen. Als reden wordt opgegeven, dat zij beproefd heeft verschillende getuigen te beïnvoeden. Zy zal op 15 Nov. te Potsdam terechtstaan voor een uitgebreide jury rechtbank. BELGIë. Verboden toegang. De socialistische volksvertegenwoordiger Louis Piérard, van Bergen, die een studie reis door Sovjet-Rusland wilde doen, en reeds te Berlijn was, heeft daar van wege de Sovjet-delegatie aanzegging ontvangen dat hem, volgens telegrafisch bericht uit Moskou, om politieke beweegredenen geen paspoort voor Rusland kan worden afge- De heer Piérard is daarop naar Riga ver trokken, van waar uit hy voornemens is eene studiereis door de Baltische staten te doen. Een geheimzinnige misdaad. Zondagavond is op den openbaren weg te Schaarbeek by Brussel de jonge Engelsche ingenieur N< een revolverschot gedood gevonden. Hy had des avonds de echtelijke woning verlaten om voor het naar bed gaan nog een luchtje te scheppen. Men verdiept zich iri gissingen ten aanzien van de redenen: zelfmoord is uitgesloten, diefstal is blykbaar niet de drijfveer geweest en aan wraakneming wordt niet gedacht. Vernietiging van de machines by Krupp. Naar uit Londen wordt gemeld, is vol gens berichten uit Keulen een begin ge maakt met de vernietiging van machinerieën voor de vervaardiging van kanonnen, welke vernietiging de controlecommissie sinds vjjjf jaar tevergeefs van Krupp had verlangd. Een en ander beteekent een gewichtige stap in de richting van voldoening aan de geallieerde ontwapeningseischen. FRANKRIJK. De fokkerij van zilvervossen. De Parysche berichtgever van het Hld. heeft onlangs geschreven over de fokkerij van zilvervossen in Frankrijk en daarbij doen doorschemeren, dat de exploitatie daarvan aan foppery van het publiek deed denken. Thans meldt een V. D.-bericht uit Parys, dat de politie aldaar twee bankiers heeft aangehouden, beschuldigd van oplich ting tot een bedrag van 600.000 francs in verband met een der maatschappijen tot het fokken van zilvervossen. Een huiszoeking in het bureau van een der bankiers bracht bovendien een nieuwe oplichterij aan het licht voor een bedrag van meer dan 6 mil lioen francs, waarby een petroleummaat- schappij betrokken is. De stichter dezer maatschappy werd eveneens aangehouden. „L'Oeuvre" geeft nog de volgende bij zonderheden over den zilvervossenzwendel, in verband waarmede reeds dezer dagen een verdachte gearresteerd werd. Stichter van de „Société frangaise pour l'élevagu du re- nard argenté" was de heer André David, die naar men zich herinnert het publiek uitnoodigde een tiende aandeelen in zilver vossen te koopen, die in Savoie heetten ge fokt te worden. In een maand tyds had hy reeds voor een millioen francs aan deze aan deelen geplaatst. Eerst toen begon David er over te denken een werkelijk bestaan te geven aan de zilvervossen, waarvan hy sedert een maand aandeelen verkocht had. Sommige koopers begonnen namelijk onge duld aan den dag te leggen om „hun" die ren te zien, maar men wist dit bezoek tel kens te ontgaan omdat het, zoo werd be weerd, de paartijd was gedurende welken de vossen en hun wijfjes niet mochten wor den. gestoord. Onder dien drang kwam David er toe te trachten een regelmatige maatschappij te stichten. Vergeefs zocht David een notaris die zich daarmee wilde belasten en in af wachting van het vinden daarvan, vestigde hy zyn bureaux in een mooi huis in de rue Raffet, dat een huur deed van 30.000 francs per jaar. Als gedelegeerd commissaris zet te hy er een zekeren Zwinhelt neer", een oorlogsinvalide, die intusschen zelf ook dupe schijnt te zyn. Vervolgens sloot hij een denkbeeldig contract met zekeren Vuil- let, die beweerde ingenieur te zyn en die de rol speelde van „vertegenwoordiger der Amerikaansche banken." David hield zich bescheiden op den achtergrond, waarvoor hy zijn redenen had, want naar aan de po litie bleek, heette hy eigenlijk Fontanille en had hy reeds 14 veroordeelingen achter den mg. Fontanille heeft met z(jn vriendin, die „directrice de la publicité" van de zaak was, de plaat gepoetst, doch de slimme vos had nog eerst kans gezien 300.000 francs op te nemen by een Parysche bank. Om de operaties der maatschappy te rechtvaardigen toonde Vuillet een con tract, waarbij Zwinhelt vijf koppels zilver vossen van hem zou gekocht hebben. Het contract bleek evenwel valsch te zijn en Vuillet wérd naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zwinhelt, wiens medeplichtig heid niet vaststaat, werd op vrije voeten gelaten. Tsjitsjerin De „Petit Parisien" meldt, dat Tsjitsje rin, toen hij te Berlyn was, aan Briandliet vragen of hy binnenkort een onderhoud met hem kon hebben. Briaiul antwoordde, dat daar de soVjetregeering door Frankrijk er kend is niets zich verzette tegen de komst van Tsjitsjerin te Parys en een eventueeie bespreking. Het blad meent te weten, dat indien het plaats heeft, dit onderhoud geens zins het karakter zou dragen van een of an dere onderhandeling, maar zich zou bepa len tot een in contact komen en een een voudige gedachtenwisseling over algemee- ne vraagstukken. van Keizerin Josephine Ten nadeele van barones Surcouf is uil het famiiiepension te Parys,-waar zy woont, door inbrekers eqn halssnoer ter waarde van 150.000 francs gestolen. Het ia vroeger het eigendom geweest van Keizerin Jose phine. ENGELAND. De jacht op communisten. Gisteravond heeft de politie van Scotland Jard, volgens telegrafisch bericht uit Lon den, opnieuw een aanval gedaan in de bu reaux van de Communistische Party in de Kingstreet. Twee communistische leiders werden gearresteerd en worden hedenmor gen wegens aanzetting tot muitery voor den magistraat gebracht. Lord Riddesdale overleden. Gisteren is in den ouderdom van 71 jaar lord Riddesdale overleden, die oppercere- moniemeester was onder koningin Victoria. Ook was hy tot 1907 Chief Whip van de li- berale party Door zyn eerste huwelyk was hy een( zwager van den Earl of Oxford; zyn twee de echtgenoote was de gescheiden vrouw van den Amerikaanschen millionnair Astor,| wier echtscheidingsproces beroemd is ge-i worden, omdat het slechts één minuut heeft geduurd en haar 40.000 pond per jaar heeft opgeleverd. VEREENICDE STATEN. Vermindering der belastingen. Verlaging successierechten en inkomsten'! belasting. Uit New York wordt gemeld, dat minisj- ter Mellon aan de financieele commissi^ van het Congres voorstellen heeft gedaati volgens welke de inkomstenbelasting voof het volgende jaar met minstens 300 mil lioen dollar zal worden verminderd. Beidje partyen uit de commissie verklaarden ech ter deze vermindering nog niet voldoei te achten. Mellon stelt voor de van 40 met de helft te verminderen, successiebelasting te verlagen en te bepa len, dat niemand in totaal meer dan 20 aan belasting behoeft te betalen. Verder wil h|j auto's voor zakengebruik vrijstellen v»n belasting. Daarentegen verzet Mellon zich tegèn het voorstel om inkomens beneden 5000 dollar geheel vry te stellen. Volgens zyn plannen zullen gehuwden met een inkomen van minder dan 3000 dollar voortaan 5 in plaats van 7% moeten betalen. Daar- by komt dan nog in vele staten een kleine toeslag. BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Limburg. De derde en laatste dag van het be zoek van het Koninklijk gezin aan Limburg is meer nog dan de beide eerste dagen geworden een dag van triumph door de geheele provincie. Niet alleen' de bevolking van de ge meenten, welke H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana bezochten, heeft blijk gegeven vrn haa- veiknochtheid aan het Koninklijk huis, doch ook de in woners van tallooze kleinere steden en dorpen, waar de Koninklijke fami lie wegens den korten duur van het bezoek niet kon kennen, hebben' Willen getuigen, dot zij onderdanen zijn van Koningin Wilhelntiina en behooren tot den Nederlnndschen Staat. De gemeen ten, waar H. M. de Koningin na haar vertrek uit Maastricht heden korten tijd vertoefde, waren de oefotra ge worden, waar Limburg's bevolking uiting heelt kunnen geven aan haar vreugde over de komst van haar Ko ningin. Het Julianaicanaal. Te Half tien hedenmorgen verlieten de höoge gasten het Gouvernements gebouw in Maastricht om zich, voor den tocht langs Venlo, Venray en Mook, naar de plek te begeven, waar H. K. H s Prinses Juliana de eerste spade grond zou verplaatsen als begin der uitvoering van het graven van het Julianakianool, welks tot stand'koming voor ons land in het algemeen ed voor Zuid-Limburg in het bijzonder van zoo groote beteekenis is. De tocht naar het feestterrein aan den weg van Lim- mel naar Borgharen, waar de plechtig heid plaats had', diuurdte ongeveer 20 minuten. Op het terrein was zeer veel publiek aanwezig om die historische gebeurtenis bij te wonen. De plechtighelid werd ingeleid) met een rede van den Minister van Water- s'aat. Ir. M. C. E. Bongaerts, waarop H. M. de Koningin met eenige woor den dankte, waarna' H. K. H. Prinses Juliana de eerste spade grond voor het kanaal, dat Haar naam zal dragen, verplaatste. De geheele plechtigheid duurde niet langer dan twintig minuten. Van Borgharen werd) onmiddellijk naar het station gereden. Hier nam1 de Koninklijke Familie afscheid! van de stedelijke autoriteiten. Precies te 10 uur 34 vertrok de Ko ninklijke trom naar Venlo, waar de Koninklijke trein te 11 uur 44 arri veerde. üp ,het perron werden H. M de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana begroet dóór den burgemees ter van Venlo, Mr. B. M. Berger. Na dat de leden van het Gemeenteraad en de Gurmzoenscommanidant, kolonel C. F. Muschart, aan H. M. de Konin gin waren voorgesteld, boden de als bruidjes gekleede dochtertjes van den Wethouder Wolters en den gemeente secretaris Nouwen aan de Koningin en Prinses Juliana bloemen aan. H. M. de Koningin inspecteerde daar op de op het perron opgestelde eere- ormpagnie der LimburgsChe Jagers. Vervolgens begaven allen zich naar de wachtkamer, waar de officieele be groeting door den burgemeester plaats had. De Vorstelijke personen begaven y.ich daarna naar buiten. Terwijl H. M. zich door een haag van ongeveer 4000 schoolkinderen begaf naar de op den Kaldenkirdherweg opgerichte tri bune, zong de zangvereeniging „Ven- lona" de eerste strophe van het Wil helmus. Gedurende de wandeling had den H. M. do Koningin en H- K. H. Prinses Juliana bloemen der school kinderen in ontvangst te nemen. Namens den stoet van taililooze ver- eenigingen met vaandels uit Venlo en omgeving, werden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana eveneens bloemen aangeboden door het Oranje Comité. Hierop volgde het défilé, gedurende hetwelk de zangvereeniging ,,Venlo- na", de schoolkinderen en het fanfa recorps afwisselend liederen en mu ziek ten- gehoore brachten. Te kwart voor één vertrok de Ko ninklijke trein weer ein twintig minu ten later reeds arriveerde de Konink lijke familie te Venjray. Hoe kort het bezoek aan Venray ook was het duurde niet langer dan 35 minuten de huldebetooging der inwoners van het stedeke en der om geving was met minder dan in Maas tricht. 'Na Venray bezocht de Koninklijke familie Mook. Vijf minuten over twee kwam de Koninklijke trein voor een laatste op onthoud te Mook1, de' noordelijkste ge meente in Limburg, aan. De beheele bevolking uit Mook en de omliggende plaatsen Gennep, Ber gen en Ottersumi had zich bij het sta tion verzameld, om gedurende het kor te oponthoud van do Koninklijke fami lie, blijk te geven van den trouw aan Nederland en zijn Oranjehuis. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over hqofdstuk I der Staatabe- grooting. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der staatsbe grooting 1926 is vers dienen. in dit verslag wordt besproken de uitslag der vediietingeu, de saneering der Financiën, de Troonrede, waarin naar de nneenung van verschillende le den gelaakt wordt de vage bewoor dingen waarin de Troonrede is gesteld, zoo ten aanzien van de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten, de voornemens betreffende de Ziekte wet en de wijziging in de Onderwijs wet geving. Op het laatste, punt zagen verscheidene leden de plannen der regteering niet zonder bezorgheid te gemoet. 'aLanda financiën. De nota betreffende den toestand van 's lands financiën, had' op sommi ge leden den indruk gemaakt, meer dan gewoonlijk verwarrend en iinge- wikkteid te zijn. De steeds verande rende politiek der regeering ten aan zien van de verdeeling in gewone en buitengewone uitgaven komt 't scherpst tot uiting bij de vlootuitgaven. Sommige leden kwamen tot de slot som, dat de gewone uitgaven ovct 19'2b f 1.050.000 booger zijn dan ten vori- gen jare. In aanmerking genomen, dat er een kleine f 7.000.000 aan automa tische verhooging is, blijkt dat er in derdaad op de Begrooting eenige be sparing heeft plaats gevonden. Men betreurde het echter, dat de besparing zoo gering is geweest, en dat de regeering dientengevolge moet vierklaren, dat er van belastingverla ging geen sprake kan zijn. Deze leden achtten het uitermate teleurstellend, dat de bezuiniging zoo langzaam voort schrijdt. Tegen de Weeldebelasting. Van inv.oering van nieuwe indirecte belastingen, zooals de z.g. weeldebe lasting, behoort, zoo meent men, geen sprake meer te zijn. De ontwapeninga'actie. Veirscheiidene ieuen wezen er op, dat de oniwapenmgsbew eging in «tor- ten tijd in ons land een groote macn- tige volksbeweging geworden is, die nog voortdurend in omvang en kracht groeit. Een Regeering, die de teekenen van den tijd verstaat, za'l h.i. meer met die beweging rekening moeten liouden. Voorts us ingediend! de begrooting van Ned.-lndiiö voor liet jaar 192Ö. Het volgende is er aan ontleend Volgensj de voorloopig e> gegevens heb ben de uitkomsten van 1924 bedragen: geheele dienst Uitgaven f 662.491.000, ontvangsten f 707.608.0U0, overschot f 45.117.000 gewone dienst: uitgaven i 607.525.000, ontvangsten f 695.544.000, overschot f 88.019.000 buitengewone dienst uitgaven f 47.677.000, ontv. f 6.964.000, tekort f 40.713.000 vloot- uitbreiding uitgaven f 7.289.000, ont vangsten f 5.100.000, tekort f 2.189.000. De uitkomsten zijn voor den gehee- len dienst ruim 129 millioen, voor den gewonen dienst ruim 19 millioen gul den en voor de vlootuitbreiding bijna een half miillioen gunstiger dan de ra ming. Huldiging van jhr. mr. dr. N. C. de GyaeUur Jhr. mr dr. N. C.( de Gijselaar, bur gemeester van Leiden bereikte giste ren den 60-jarigen leeftijd. Zooals gemeld' had zich een comité gevormd', ont den heer de Gijsèlaar op dezen dag een huldeblijk aan te bie den. Op ongekochte wijze slaagde het co mité uitnemend1 in de keuze van het geschenk. Imhiers, reeds eenigen tijd geleden heeft dé burgemeester op verzoek van den bekenden portretschilder den heer Hartz te Heemstede, vroeger te Kat wijk aan Zoe, voor dezen geposeerd en de schilder, die bij voorbaat aan nam dat hij in den heer De Gijselaar een dankbaar object zou hebben heeft zich daarin^niet bedïoceu. Het portret is volgens «ter gevoelen uitstekend geslaagd en geeij de beeltenis van den burgemeester juisK^weer. De aanbieding had plaats in den voor deze gelegenheid met groen en bloemen getooid en foyer der Stadsge hoorzaal. Met de leden van heit comité woonden de meeste deelnemers aftn het huldeblijk de plechtigheid bij, ter wijl de echtgenoote van den burge meester mevr. Dei Gi^elatvr— Viruly mede tegenwoordig was, alsmede de sChfLder en dens' echtgenoote, oen heer en mevr. Hartz. De eere-voorzitter prof. P. J. BIok bood met een toespraak het huldeblijk aan. Het huldeblijk ging vergezeld van een album met de ongeveer 350 deel nemers aan het geschenk. Prof. Dr. Ir. H. A. Brouwer. De nieuwe hoogleeraar in geologie. Prof. dr. ir. H.. A. Brouwer, die be noemd is tot hoogleeraar in de geolo gie aan de Universiteit te Utrecht, werd 26 September 1886 te Modembïik ge-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 3