ERK DSON OLAK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15985 Maandag 26 October 1825 85* Jaargang r geboden. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Fmilsehalen Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Aschhakjes, enz. rk. fl (ML) Glazen bakjes. Sigaren bakjes. EN ,0.75 ,0.50 ,0.70 BERGAMBACHT, BH1KENW0UDE, BODEGRAVEN^ BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPEELE, enz. Zooals de ouden zongen (ar Dealer van had operwerk, BINNENLAND. 9875 40 schieden. Fietje’s vraag even natuurlijk FEUILLETON. die 2.- vij franco aid terug. EN JKERS nuwzwakte* r vóór den hoofd ede gevolgen daar- llen verdragen. Zij zwakke zenuwstel- met vaste hand de rakke zenuwen en Indien heden geen overeenstemming wordt bereikt tusschen Caillaux en de andere mi- Wat het ongeluk ons niet heeft ontno men, offeren wij veelal op aan het geluk. 30) Zij »egen, v, binnen, onhandig 2913 40 Den Haag. er kwartaal ƒ2.90, 'ranco per poet per f 2.00 1.40 1.20 1.20 1.75 1.00 1,20 tiOUDSCIIE (01 HAM. Oorspronkelijke romein door LOUISE B. B. kwam roze houdende, GRIEKENLAND. Het grensincident met Bulgarije. Half-officieel wordt uit Sofia naar Lon den gemeld, dat de Grieksche artillerie gis teren de dorpen Piperitza en Petrovo heeft gebombardeerd. Vele personen zjjn gedood. Gemeld wordt dat de Grieksche troepen voortgaan de Bdlgaarsche posities te bezet ten en geen teekenen aan den dag leggen om terug te trekken. Een telegram d.d. 26 dezer uit Belgrado meldt, dat het Bulgaarsch-Grieksch conflict in den afgeloopen nacht is verergerd. Het Grieksche bombardement wordt steeds heftiger, het Grieksche front is in den nacht uitgebreid; Nevrokop is door de Grieken bezet. Zy zetten hun operaties tegen Mel nik voort.- De Bulgaren bieden slechts lich ten tegenstand. In de omgeving van Melnik worden sterke Bulgaarsche troepenmachten geconcentreerd. Uit Saloniki wordt gemeld dat twee re gimenten* infanterie en een half artillerie regiment als versterkingen zyn gezonden. Een telegram uit Athene meldt dat de minister van buitenlandsche zaken aan het diplomatieke corps heeft medegedeeld, dat De brieven kaanschen TE GOUDA evenstaand 1AP. l op langen en kor- 2376 10 JG 3, ROTTERDAM.^ ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. ENGELAND. De brieven van Page. Een geheim onthuld. verzorger van de publicatie van de i van Page, den vroegeren Ameri- gezant te Londen, onthult een geheim, n.l. het feit, dat Engeland een ge heime Duitsch code bezat en gedurende den oorlog in staat was, op de hoogte te komen van de Duitsche voorstellen aan Mexico ge daan, in de Vereenigde Staten een inval te doen, en van de poging om voor deze onder neming de hulp van Japan te verkrijgen. Daar de Duitschers er zeker van waren, dat hun code anderen onbekend was, heb ben zy in draadlooze en kabeltelegrammen hun meening duidelijk aan hun gezant in Mexico medegedeeld. Het voorstel aan Mexi co werd door dr. Zimmermann, den Duit- schen staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, aan den Düitschen gezant in Mexico City gedaan en de Engelsche inlichtings dienst gaf het ontcijferd verder. VII. De vergulde pendule op den hoogen schoorsteenmantel in de „zaal”, de achterste der twee voorkamers, sloeg half vier. In deze donkere achterkamer brand den reeds, niettegenstaande het nog vroege middaguur, de lichten van de kristallen kroon.. Overal, op het rozen houten kastje, op de hoektafeltjes, op de tafel voor de canaipee, prijkten /le slanke vazen, de bloemen kommen ge vuld met de chry san then, die in den ochtend zoozeer de ontevredenheid ge wekt hadden van den jarigen heer des huizes. Weelderig en voornaam tee- kenden rich de grillig gevormde, zacht getinte bloemen af tegen het kersrood zijden behang boven de wit-gouden lambriseering. Een moderne, hooge, oon sterke en armede vrachten orden van 7 ton. nlichtingen bij l car 2978 40 Felefoon 350 de Grieksche troepen bevel hebben ontvan gen de vijandelijkheden te staken. Zjj sullen het Bulgaarsche gebied ontruimen onder voorwaarde dat de Bulgaren het Grieksche blokhuis 69 zullen ontruimen. Gearresteerd. Een telegram uit Athene meldt, dat Ge neraal Piastiras gisteren gearresteerd is en waarschijnlijk wordt verbannen. VEREENIGDE STATEN. Hevige storm. Uit New York wordt heden geseind: Een hevige storm heeft gewoed in de zuid- oostelyke staten. Vele personen zijn gedood. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. Lezing belet. De bekende Engelsche Labourleider Ar thur Henderson, aldus i^pdt een draadloos bericht uit New York, werd belet een lezing te houden te Hartford als gevolg van een protest van den Natfonalen Veiligheidsbond, waarin beweerd werd, dat een lezing van Henderson een eerbetuiging zal beteekenen voor het socialisme en internationalisme. De schrijfster van „Little Lord Fauntleroy” overleden. Uit New-York wordt het overlijden ge meld van de schrijfster van „Little Lord Fauntleroy”, mevr. Frances Eliza Hodgson Burnett. Zy is 76 jaar oud geworden en laat een vermog'en van 31.000 na. nisters, aldus een telegram uit Parjjs, zal óf Caillaux óf het geheele kabinet aftreden. Painlevé zal dan waarschijnlijk opdracht krijgen een nieuw kabinet te vormen, waar in hy zelf de portefeuille van financiën zal aanvaarden. Het is dan zeker dat hij over zal gaan tot een heffing op het kapitaal. De verwachting is echter dat ook een nieuw kabinet-Painlevé in de Kamer geen lang leven beschoren zal zijn. afgemeten stijf door het salon stappen. Achter hem vertoonden zich zwarte vrouwensilhofuetten, waarachter hoog, slank, de gestalte van een jongen man uit stak. Hendrik, bij de porte-brisée, diende met rijn zware gedempte stem onge meen deftig aan „Mevrouw van rtoog- duynen, de Freules van Hoogduynen, de baron van Hoogduynen.” En het was Hendrik aan te zien, met statige wellust liet hij zich de mooie namen van de lippen glijden. Onderwijl liepen de drie dames hem vlug voorbij, en Betty, de kleur weer op de wangen, ving den blik op, dien Ruud, als eersten vluchtigen groet, ever drie ounlerjvetsche zwartje kapot jes been, haar toezond. Het volgend oogenblik zag rij rich, als oudste der twéé zusters, hetf eerst omringd door de drie nichten en moest rij haar lang- dradigen vorme^jkere felicitatiegroet ontvangen eerst dien van Rudolf’s noeder, de langste der drie dames, blond en zwaarlijvig, een Friesche van geboorte daarna dien van de twee ongetrouwde nichten, nicht Glaasje, klein, bijzonder dik, kreupel, hangend aan den arm van haar lange, schrale zuster Nancy, beiden met donkere oog jes. levendig en schitterend, het haar instijve gladde bandeaux plat langs het voorhoofd, in ouderwetsehe zwart zijden japonnen er zwarte mantels. (Wordt vervolgd). BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAWD. Een aanklacht tegen de echtgenoote den ex-keizer. De echtgenoote van den ex-keizer zich te Wildbad in Thüringen waar zy naar men weet een kuur doormaakte, als „Kai ser in und Kiönigin” in het gastenboek inge schreven. Bovendien had een fotograaf met haar toestemming een fotografie op een briefkaart met het onderschrift „Kaiserin Hermine in Bad Wildbad 1925’ in den han del gebracht. Naar aanleiding hiervan heeft het repu- blikeinsche klachtenbureau bij de politie ie Wildbad op grond van paragraaf 360 van het Wetboek van Strafrecht een aanklacht tegen prinses Hermine ingediend wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen van titels. De Officier van Justitie weigerde echter op deze klacht in te gaan. Het repu- blikeinsche klachtenbureau diende daarop de aanklacht onmiddellyk in bij den Ober- staatsanwalt, maar ook deze weigerde een proces tegen de vrouw van den ex-keizer aanhangig te maken, omdat volgens zijn bewering de aangelegenheid intusschen ver jaard was. Opmerkelijk is, dat het besluit van den Oberstaatsanwalt spreekt over „Hermine, Gemahlin seiher Majestat Wilhelms des Zweiten, ehemaligen Kiasers und Königs von Preussen.” Ook tegen deze betiteling van een particulier persoon met het predi- caat „Seine Majestat” heeft het republi- keinsche klachtenbureau thans direct een bezwaar ingediend bij het Wurtembergsche ministerie van Justitie. ZWITSERLAND. Maatregelen betreffende de vreemdelingen. Het Zwitsersche volk zal morgen moeten iii-..— -rtikri* in de bonds- i^principieele en ^Het betreft hier >„eming van hét aan neerzettende buiten- Da want Hendrik --i een ’bouquet eactusdahlias in de han<, die hij Betty bracht. Tussdien de bloe men schemerde het wit van een Klei- ne enveloppe „Als je blieft, freule”. Hendrik ver liet de kamer. „Van wie rijn die bloemen? vroeg de jongste, wie de nieuwsgierigheid eindelijk haar houding deed verande ren. Zij stond1 op van tafel, kwam een schrede naar Betty toe, bedaard het couvert losmialakte van het ijzerdraad, waarmede het gebonden was aan de bloemen. Zij trok' er het kaartje uit, niet anders denkende of deze hulde was voor haar stiefvader bestemd). Maar na één blik geworpen te hebben op de zwarte Ettertjes op het smalle lamuawwn.^. reepje wit carton, was rij niet in staat vergulde schemerlamp met zacht rose ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda m omstiakm (bahoorooda tot (faa beaorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regal meer ƒ0.25. Vaa buiten Gouda ca don baaorgfcring. 1—6 regels 1 55, elke regel moor 0.80. Advertentita in hot Zataxdagnummor 28 bijslag op den prffa. UedSdadigheido-advertentiën do helft van don prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel» ƒ2.05, elk» mgri moor ƒ.0.50. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeiingan M) contract tot «aar garadnoaor- den prijs. Groot» lettor» en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaochenkomat van eolieda Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daag» vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingokomon, teneinde van opname verzekerd te sfjn. home”, voor zulk een houterig gezel schap als de leege stoelen aan den wand, lucht je nu eens je mooiste ja pon.” „Je weet”, antwoordde Betty gedul dig, „dat vader nooit meer bezoek ont vangt na mama’s dood.” „Nu ja, maai: wat een verjaardags viering. Papa en Jaap, diie na een haastig ontbijt ridh, uren opsloten in papa’s werkkamer, daarna het plech tige bezoek op het kantoor, gevolgd door een even haast'g koffieuurtje, toen ze allebei, tot aan de kuif ver diept in gedadu'm, nauwelijks wisten of ze ja of neen moesten antwoorden, als je hun vroeg of zé nog een kopje koffie wilden hebben. En na de laat ste hap, beiden af, in groote haast, weer naar het kantoor, waar ze voor eerst niet van daan zullen komen, ver jaardag en bezoek of niet. Ik begin me af te vragen, waarvoor zitten wij hier eigenlijk zoo fraai opgetuigd Zij brak zenuwaehtig haar klacht at Daar werd gebeld Fletje veranderde dadelijk van houding. Betty, met be vende vinger», legde, alleen schijnbaar zich meer meester, het boek weg op een tafeltje met prachtwerken, want stemmen, welbekende, klonken in de vestibule, rij hoorden de salondeur opengaan, en door de oorte-brisée, wijdopen, zagen rij nu Hjendrik in knoopen en zwart-geel gestreept vest, zijn zwartlaken livrei met vergulde in de Golf van Perzië de geweldigste cy- cloon-storm heeft gewoed ainds menschen- heugenis. Meer dan duizend menschenlevens zijn er te betreuren, terwijl veertig schepen zijn gezonken. De Bahrein-eilanden vorm den het centrum van het gebied, waar de cycloon woedde en zyn het ergst geteisterd Volgens een ander bericht zouden er 7000 dooden te betreuren zyh. Nadere berichten melden dat de cycloon gepaard ging met een aardbeving en een vloedgolf. Bevestigd wordt, dat vertnoedelyk 7000 menschen om het leven zyn gekomen, daar bijna de geheele parelvisschersvloot omge- geslagen is en meer dan 200 vaartuigen zijn gezonken. De „Figaro” maakt de balans op der Fransche krijgsverrichtingen in de zes maanden, sedert in April de Fransche post van Beni Derkoel de eerste geweerschoten ontving. Eenige dagen later hadden 40.000 strijders, behooregde tot onderworpen stam men, zich gevoegd bij de 60.000 Riffynen van Abd el Krim. De 14.000 man, welke du Franschen tegenover die 100.000 man stel den, konden het terrein slechts voet voor voet verdedigen; ondanks hun heldhaftig heid, waren einde Juni 43 der 66 Fransche posten genomen en had de vijand zich uit gebreid over een strook, 150 K.M. lang en 20 K.M. breed ten Zuiden der posten, 3000 KJ! .2 van het Fransche gebied, waardoor de verbindingen met Algerië werden be dreigd, terwijl hij trachtte de stammen in het Zuiden eveneens in opstand te brengen. Toen begon de meeste versterkingen wa ren inmiddels ter plaatse de tweede faze der operaties. Eind Juni wordt Wezzan bevrijd; dan volgt half Juni de eerste groote operatie tegen de Tsoels en de Branes om de bedrei ging van Taza te verminderen. Door de twee offensieven van 11 September, het eene uit Teroeal, het andere uit Taoenat, krijgen de Franschen al hun posten, vóór die stellingen gelegen, terug. Dan komt, on danks het slechte weer de manoeuvre ten N. van Kifane en ten iW. van Hassi-Mediam in verbinding met het Spaansche leger, en de inneming van Ajdir door de Spaansche bondgenooten. Ten slotte, op 20 October.de herneming van de Djebel Messaoed, in af wachting van de verovering van het berg gebied van Senhadja, dat de laatste saillant der Riffjjnen ten Z. van de Werga vormt. Door deze operaties, aldus de „Figaro”, hebben de Franschen dus schier het geheele ten Z. der Werga verloren terrein heroverd. Ruim de helft der afvallige stammen, onge veer 100.000 zielen tellend, is weer onder het Fransche gezag gekomen, Waardoor Abd el Krim 20.000 krijgers moet missen. Het blad moet evenwel erkennen, dat Abd el Krim toch nog over 60.000 krijgslieden beschikt, waarvan een groot deel nog niet tegen de Franschen in gevecht is geweest. Het eigenlijke Riffynsche leger is feitelyk intact. (Het blad besluit met een waarschuwing aan de Franschen om op hun hoede te blij ven. Fietje’s vraag even natuurlijk te be antwoorden, zelfs durfde zij niet, om het beven harer vingers niet te ver raden, het kaartje onbevangen over reiken aan hare jongere zuster, reeds blijken gaf van ongeduld. ,,Toe nu, Betty, haast je wat.” Zonder een woord te kunnen spre» ken wierp Betty het kaartje over de tafel Fietje toe, die het nieuwsgierig greep. Het volgend oogenblik klonk de jubelkreet door de kamer „Van Ruud’... Rudolf van Hoogduynen is ge komen.” beslissen over een nieuw artil grondwet, hetwelk van praktische beteekenis is het probleem van de to^ tal zich in Zwitserlanfl landers. Na opheffing der in den oorlogs tijd genomen beperkende bepalingen is het aantal buitenlandsche arbeidkrachten sterk toegenomen, £e/wyl tegelijkertijd geklaagd werd over vemneerdering van de werkloos heid. Reeds zijn weer 20 der arbeiders buitenlanders. Tot dusver beslisten de kantons over ver blijf en vestiging van vreemdelingen. Het nieuwe artikel van de bondsgrondwet be toogt de verkrijging van een voor het ge heele land gelijke praktijk en geeft daar om de volksvertegenwoordiging het recht tot het by de wet regelen van de materie. De beslissing over verblijf en vestiging zul len ook voortaan de kantons hebben, maar de bondsraad heeft de eindbeslissing over vestiging voor langeren duur, en eventueel ontstane geschillen. PERZIë. Vreeselijke ramp in de Perzische Golf. Uit Bushire (Pezië) wordt gemeld, dat kap verlichtte de naaste omgeving van de theetafel in den hoek tegenover de oanapee en bij het groote raam, waar voor dé zijden gordijnen neerhingen. Fietje, gekleed in een fraaie japon van point-lacé kant over bleek blauw satijn, lag nonchalant op de oanapee. Zij geeuwde en toonde zich ontstemd, gejaagd. Telkenmale stond rij op, liep door de twee kamers, tuurde door de kanton gordijnen op straat, of nam de bibelots eens in de hand, of bestu deerde de schilderijen aan den wand, kwam dan weer terug naar de cana- pee n de achterkamer, waarop rij zich geeuwend en zuchten neerwierp. Betty, veel eenvoudiger en stemmi ger gekleed in een grijs voile japon, maar die onberispelijk sloot om de slanke elegante taille, wist haar ge spannen verwachting beter te beheer- schen. Zij verborg het onstuimig klop pen van haar hart, dat de kleur op haar wangen deed’ gaan en komen, achter een groot (plaatwerk, dat rij van de tafel had genomen. Zij zat in een fauteuil bij den haard’, het groote boek opengeslagen op de knieën, maar rij onderscheidde geen enkele plaat; haar ziel, haar gedachten waren ver weg. Zij spraken niet samen, de tijd ver liep, weer sloeg de pendule.... Fietje gaapte' hoorbaar. „Vier uur... en nog niemand. Hé, die onmogelijke toestanden hier in huis. Dat heet nu een verjaardag’a ,,at Duitsch Nationalen tegen het verdrag van Locarno. Naar een crisis in Frankrijk. Nadat men in Duitschland aanvankelijk eenigszins bekomen was van de schrik ver oorzaakt door het besluit van het Duitsch- nationale partijbestuur, is thans weer een nieuwe schrik gekomen, n.l. het besluit van de Duitsch-nationale Ministers om hun ontalag-aanvrage in te dienen. De Duitsch-nationale fractie toch heeft in haar gisteren gehouden vergadering het genomen besluit van het partijbestuur tegen de verdragen van Locarno goedgekeurd, als mede het besluit van de ’Rijksministers Schiele, Neuhaus en Von Schlieben om uit het kabinet te treden. Naar de „Welt am Montag” meldt, heb ben de drie Duitsch-nationale Ministers in derdaad aan dit voornemen reeds gevolg ge geven en den Rykskanselier hun ontslag aangebodefi. Nadat de minister Schiele zich uit de fractievergadering had verwijderd, ontstond er, zoo zegt het blad, een opgewonden dis cussie tusschen het partijbestuur en de ver tegenwoordigers der gematigde richting, die het besluit van Vrydag overijld achtten. Voor de partij zou het volgens hen beter z|jn geweest, wanneer men eerst de terugwer kingen van het verdrag van Locarno had af gewacht. Van sociaal-democratische zyde wordt thans opnieuw met stelligheid verzekerd, dat de sociaal-democraten in geen geval be reid zyn, voor de Duitsch-nationalen de kastanjes uit het vuur te halen. Als de Duitsch-nationalen tegen het Pact stemmen, zullen ook de sociaal-democraten, ofschoon ze er met hart en ziel vóór zyn, tegen stem men. Ze bedanken er voor, andermaal als redders in den nood te fungeeren, om dan later door de Duitsch-nationalen als land verraders te worden uitgekreten. In democratische kringen denkt men er net zoo over. Dr. Luther behoeft er dus niet op te re kenen dat h|j zyn kabinet met politici van links kan aanvullen en met democraten en sociaal-democraten een nieuwe regeerings- coalitie kan vormen, nu de Duitsch-nationa len uit de regeering zijn getreden. Nu het bljjkt dat de Duitsch-nationalen werkelijk voet bij stuk houden, heeft dr. Luther dus de keuze tusschen verwerping van het Pact of ontbinding van den rijks dag. Het lydt geen twijfel, dat hij tot de tweede mogelijkheid zyn toevlucht zal ne men, hetgeen trouwens reeds door het or gaan van dr. Stresemann, de „Tagliche Rundschau”, voorzichtig werd aangekon- digd. By dc verkiezingen voor een nieuwen rijksdag zal het volk dan kunnen beslissen, of het al of niet op den door dr. Luther en dr. Stresemann ingeslagen weg wenscht voort te gaan. De ratificatie van het tractaat met België* De a.». toelichting der Belgische Regeering. vu prins be Ligne, de Belgische Je- zant in den Haag, heeft Zaterdagoch tend in Brussel een langdurig onder houd gehad met den heer Vandervel- de, den Belgischen Minister van Bui tenlandsche Zaken, me betrekking tot de ratificatie van het tractaat Neder land-België. dat weldra in de parle menten van Nederland en België tal worden behandeld. Vernomen wordt dat de Belgische regeering een lange Memorie van Toe lichting aal publiceer en, inhoudende de motieven, waarop het verzoek tot ra tificatie aan de volksvertegenwoordi ging, steunt. Deeie uiteenzetting zal de punten, waaromtrent de Nedorlandsche regee ring bedenkingen zou kunnen hebben, nader behandelen. Hel mitificiatie-Sontwerp zal. gelijk reeds gemeld is, de volgende maand in de Belgische Kamer behandeld wor den. Naar men wee1, hervat deze Ka mer 10 November haar werkzaamhe den. Eerst staat op de agenda een fi nancieel debat. Men zal evenwel moeite doen, om in de K erstvacantie het debat over de ratificatie van het tractaat te doen ge-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1