IX JT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwuk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen, k» No. 10986 Dinodaa 27 October 1025 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen dstof MOERCAPELLE, enz. GOUDA V .ten Her uit ES en. 2.oo s Zooals de ouden zongen 5 6.30 0 3.30 ■kleurendruk. betaling BINNENLAND. 6 w o o 4.10 4.30 7..00 7.20 7.40 8.00 S S.30 5.50 10.30 10.50 11.10 9.30 9.50 10.10 De goede manier om zich gereed te houden voor het laatste oogenblik, is alle andere oogenblikken goed te gebruiken. de Stations ;ië. i 5 15 üe», ipen. wijk. Markt. GL ROOK. liOlIMHE COURANT ZONDAGS. i 2.20 15.s2.40 3.00 Gaasje iachte om die begroeting „Die malle, malle, Ruud. "-X1, laat je niet beetnemen hoor, zoo PALESTINA. Tragisch auto-ongeluk op den olijfberg. Amerikaansch zendeling het slachtoffer. Een Amerikaansch zendeling, Lentz, die zich met zijn vrouw naar Bagdad begaf, in op den Olijfberg met zijn auto geslipt en omgeslagen. De zendeling werd op slag ge dood, terwijl de gids een half uur later overleed. De chauffeur werd slechts licht gewond. Mevrouw Lentz bekwam slechts lichte kneuzingen. De heer en mevrouw Lentz waren pas drie weken geleden in het huwelijk getreden. bleek, haar vrienden te Londen daarvan te lefonisch op de hoogte bracht, die haar aanraadden het huis te verlaten en de po litie in den arm te nemen. Morris werd tegen een borgstelling van 10.000 pond sterling en zijn huishoudster tegen een borgstelling van 600 pond op vrije voeten gesteld in afwachting van de ver dere behandeling van hun zaak. Het verhoor mocht zich, zooals bij schan- daalprocessen gebruikelijk is, verheugen in de gretige belangstelling van honderden dames uit de society, uit Londen en Brigh ton, die elkaar een behoorlijke plaats fel betwistten. Inzake het grensincident tusschen Bulga rije en Griekenland wordt gemeld dat de Raad van dqn Volkenbond de vertegenwoor digers van Griekenland en Bulgarije heeft uitgenoodigd hem te doen weten binnen 24 uilr, dat "Griekenland en Bulgarije hun troe len der liberalen, katholieken en boeren, die als de meest rechtsstaande partijen kunnen beschouwd worden. HONGARIJE. Conferentie auteursrechtbescherming. Gisteren is te Praag bijeengekomen de internationale conferentie ter bescherming /d*er muzikale auteursrechten. De Tsjecho- Slowakijsche componist Förster presideer de. Ter coaferentie zijn afgevaardigden uit België, Duitschland, Nederland, Hongarije, Zweden en Zwitserland. De heer Olman uit Amsterdam hield een referaat over den toestand van de auteurs rechtenbescherming in Europa. Heden wordt de conferentie voortgezet en gesloten. tje, je heet .miners... Pietje, neen Me- tje, niet waar parden neef, Sof ie werd ik ge doopt, en ik ben negentien geweest”, antwoordde het meisje heel boos. Zij schudde zijn hand af en draaide hem den rug toe. Zij hoorde Ruud lachen, terwijl zij de nichten ging begroeten, deftig en stijf. Zoo kwam Betty eindelijk vrij. Zij had den tijd gevonden haar gezicht te plooien tot den eonventioneelen glim lach, waarmede men elkander begroet in de salons. Ook ftuudi had weer den half spottenden, half onverschilligen trek op zijn gezicht, die zoo dikwijls een masker is waarachter zich de wa re gevoelens schuil houden. Een paar seconden had Betty noocftg zich te be- heerschen, toen zij in het knoopsgat van Ruud’s lange zwarte jas een zelf de rose sterdahlia zag, ails waaruit de bouquet bestond, die hij dien ochtend had gezonden. De bloemen waren dus voor haar bestemd. En alleen Ruud hoorde de lichte beving van haar stem: Bonjour Ruud, je^ komst is wel de aangenaamste verrassing op dezen dag. „Ma chore, petite oousine.” De die pe klank van Ruud’s gedempte stem deed Betty, even, zwaar ademhalen. Het visioen van den vorigen avond herleefde. Ruud, met dat,tikje overdrijving, dat dorder) in don waan moest brengen dat hij slechte een galante scherts be- ABONNEMENTSPRU8: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geechiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agerten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tol. Int. 82; Redactie, Tel. 83. Tegen de verwachtingen is de ministe- rieele crisis in Frankrijk nog uitgebleven. Volgens een Havas-telegram heeft Mi nister Caillaux in de gistermiddag gehou den Ministerraad zijn, finantieele plannen voorgelegd, en medegedeeld dat volgens van het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen berichten Fransche persoonlijk heden in het buitenland francs verkoopen eu pd. st. koopen, hy dientengevolge een enquête voor geschreven heeft door bemid deling van het syndicaat der wisselmake laars tot het nazien van het register dér wisselkoersen. Voorts meldt Havas dat Painlev^ beslist tegenspreekt dat er voor den kabinetsraad een heftige discussie zou hebben plaats ge had ,in den loop waarvan hjj Caillaux zou gevraagd hebben af te treden. Dat er integendeel uit besprekingen na afloop van den kabinetsraad schijnt voort- te vloeien, dat er zich in het kabinet een aanzienlijke ontspanning heeft gemani festeerd. De uiteenzetting zijner plannen door Caillaux zou op zyn collega’s een vrij gunstigen indruk hebben gemaakt. Ook heden komt de ministerraad bijeen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda omatraken (bahoortMte tot dm bësorgfcrin») 1—5 ragal* 1.86, elke regal maar ƒ0.25. Van buiten Gouda aa daa bwroi’ikring: 1—5 regels 1 55, alka regel meer 0.80. Advertentiën in bat Zataidagnummar 2t bijslag op den prfja. Liefdadigheida-advertentito do helft vu du prfla. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regelt ƒ2.05, elke ««pi moer ƒ.0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertantiën en ingeconden mededeelingen b<j contract tot eeer geeedueeer- den prjjs. Groots lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advartontiën kunnen worden ingezonden door tuaecheakomet vu aoliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plantain? aan het Bureau zijn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te stfa. Hat aftreden der Uuitsoh Nationale Ministers, De dreigende kabinetscrisis in Frankrijk. Het Griekseh- o Bulgaarsch geschil. De Ryksregeering te Berlijn, die nadat gistermiddag de drie Duitsch-nationale Mi nisters afscheid hadden genomen van de overige ministers, in een avondzitting bij een kwam, heeft besloten niet af te trede», de opengevallen plaatsen door de andere •ministers te doen waarnemen. Door den Rijkspresident Von Hindenburg werd dr. Luther belast met de waarneming van het rijksministerie van financiën, den rjjksweerminister dr. Gessler met binnen- landsche zaken en de rjjksverkeersminister Kröhne met het rijksministerie van econo mie. Hierin zal naar alle waarschijnlijkheid geen verandering komen voordat in den Rijksdag, die naar men weet op 20 Novem ber bijeenkomt, de beslissing over het ver drag van Locarno is gevallen. Dr. Luther is volgens de berichten uit Berlijn, vast voornemens het verdrag op 1 December te Londen te onderteekenen. Mocht het parlement zich tegen de ratifi catie uispreken, dan zal de rijkskanselier onmiddellijk den rijksdag ontbinden én nieuwe verkiezingen uitschryven. In parle mentaire kringen neemt men aan, dat rijks president von Hindenburg in dit geval dr. Luther zal machtigen het verdrag te onder teekenen, wat op grond van de constitutie ook zonder toestemming van het parlement mogelijk is. De rijkskanselier heeft des middags met verschillende partijleiders geconfereerd, tën einde te trachten zich na het heengaan dbr Duitsch-nationalen versterking van links te verschaffen. De democraten hebben echter verklaard, dat zij alleen dan bereid zouden zijn tot de regeeringscoalitie toe te treden, als de geheele regeeringspolitiek, in het bij zonder in binnenlandsch-politiek opzicht, gewijzigd wordt. Zij denken er niet aan, nu de nood aan den man is, in de bres te sprin gen om alleen het verdrag van Locarno te helpen aannemen. Het lijdt geen twijfel,” dat de sociaal-democraten hetzelfde stand punt zullen innemen, zoo zij ten minste niet by voorbaat weigeren over de toetreding tot de coalitie te onderhandelen. De volgende officieele verklaring werd door het Rykskabinet gepubliceerd: Het rjjkskabinet beschouwt het als afin vanzelfsprekende politieke plicht op den te Locarno ingeslagen weg voort te gaan, ten einde den Rijksdag tijdig vóór den len De cember, den dag, die is vastgesteld voor de onderteekening van het te Londen gepara feerde verdrag, het resultaat der bespre king tot het nemen van een besluit voor te leggen. Uitgaande van deze overweging acht het rijkskabinet het noodzakelijk van een demissie af te zien en de zaken des Rijks te blijven behartigen. raad is om. Tot dusver was er een burger lijke meerderheid geweest (115 ^egen 110); thans hebben socialisten, onafhankelijke socialisten en communisten tezamen de meerderheid, n.l. 119 zetels van de 225^ Vooral de communisten zjjn geweldig versterkt uit de stembus gekomen. Hun aantal zetels steeg van 20 tot 42. De sociaal-democraten hebben eenige ze tels verloren zonder twijfel een gevolg van- de nijpende duurte en de steeds toene mende werkloosheid terwijl de onafhan kelijke socialisten vrijwel geheel in de pan zijn gehakt. Hun aantal mandaten daalde van 44 op 3. Klaarblijkelijk zijn hun kiezers en bloc naar links overgeloopen. De burgerlijke partijen hebben over het algemeen zware verliezen geleden, wat wel in hoofdzaak een gevolg is van de slechte opkomst. Slechts 60 der kiezers hebben hun stem uitgebracht. Opvallend is de versterking van de rechts- radicale partijen. De rechtsche bladen maken er zich onge rust over, dat de socialisten met de commu nisten te zamen zullen gaan en een zooge- naad „rood blok” zullen vormen. Veel lust schijnen de socialisten hierin echter niet te hebben. pen bevel hebben gegeven zich achter de grenzen terug te trekken en binnen 60 uur, dat de vijandelijkheden gestaakt zijn; en dat inderdaad aan de troepen een waarschu wing is gegeven, dat een heropening van het vuur ernstige sancties tengevolge zal hebben. PUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIë. Hippoliet Aeert. Zondagmiddag is te Gent een gedenksteen onthuld op het graf van Hippoliet Meert» den het vorig jaar in Nederland overleden Vlaamschen strijder. Men herinnert zich, dat by het overbren gen van het stoffelijk overschot van Meert te Gent zich ergerlijke tooneelen afspeel den, waarby de politie op al te krachtdadi ge wyze ingreep. Het gemeentebestuur van Gent had de plechtigheid toegelaten op voorwaarde, dat de gedenksteen geen aanstootgevende scriptie zou bevatten. De inscriptie luidde: „1865—1925, Hulde van Groot-Nederland aan Hippoliet Meert, stichter van het Alge meen Vlaamsch Verbond, Professor aan de Vlaamsche Hoogeschool, Lid van den Raad van Vlaanderen. Hij stierf als martelaar in den Vrijheidskamp van Vlaanderen. Vergeten wij hem nooit.” Het Gentsche gemeentebestuur was ech ter van oordeel, dat de qualificaties „lid van den Raad van Vlaanderen”, en „mar telaar” ongewenscht waren en had order gegeven ,deze woorden te schrappen. De familieleden van Meert waren hiertegen opgekomen, zoodat er^geen gelegenheid meer was dit vóór de plechtigheid te doen. Vandaar dat de gewraakte opschriften met zeildoek waren overdekt. ZWITSERLAND. De verkiezingen. De burgerlijke meerderheid gehand haafd. Vooruitgang van de socia listen. Ofschoon de volledige uitslag van de Zwitsersche parlementaire verkiezingen nog niet bekend is, toonen de tot dusverre ge openbaarde uitslagen reeds voldoende aan, dat de tegenwoordige burgerlijke meerder heid in den nationalen raad gehandhaafd blyft, ofschoon de socialisten een groote- ren vooruitgang hebben verkregen dan men tevoren had aangenomen. De socialis ten hebben zetels gewonnen in de kantons Zurich, St. Galle, Wallis, Lausanne en Neu- chatel, terwijl de communisten in het kan ton Schaffhausen een zetel wonnen. Waar schijnlijk zullen de socialisten thans 49 van de 198 zetels bezetten, terwijl bovendien drie communisten deel van den nationalen raad zullen uitmaken. De vryzinnig-demo- cratische party zal ongeveer op gelijke kracht blijven en zich als de sterkste partij gehandhaafd hebben. De winst der socialis ten heeft voornamelijk plaats gehad op kos- fiooge in de linker, reeds met ppge- heven rechter wachtte, tot Betty vrij kwam, zijn oogen strak gevestigd op zijn oudste nichtje. ,,Dag Ruud1, ken je mij niet meer? Hard', schel klonk Fietjes stem plots aan zijn oor. En zij lachte, een kort, zienuwachtig lachje. Zij vond Ruud veel mooier dan op zijn portret, zoo. lang, nog wel een hoofd langer dan Betty, en met .zijn smal ovaal gezicht, de donkere oogen, den gebogen neus, de trotsche uitdrukking om den goedge- vormden mond, een heerlijk hooghar tig aristocratisch type. En zijn.gesoig neerd kapsel, zijn costuum van een snit, zooals Hollandsche kantoorheereq niet droegen, verhoogden in haaroogen de in het oogvallende voornaamheid, die van zijn persoon scheen af te stra len. Rudolf van Hoogduinen wendde zijn oogen naar het mpisje, kort en dik, heel mooi gekleed, dat hem met zulke blijde schitteroogjes opnam „Ken je mij nog, Ruud'?” „Tiens. tiens, tiens.... Het baker kindje van de familie in de lange klee- ren. Sakkerloot, wat ben ik oud ge worden, of wat ben jij gegroeid, pe tite dousine.” Hij sprak mot goedmoedige, neerbui gende vriendelijkheid, als tot een nog veel jonèer meisje. Hij schudde krach tig, kameraadschappelijk de aangebo den hand „Hoe gaat het je, juffer- FEUILLETON. - atfJMto Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. 31) Gewoonlijk waren de nichten Claus je en Nancy tien modes ten achter, hetgeen op den lach- en spotlust wetk- te van Fietje. Toch bezocht zij de oude dames meer dan Betty en zij vergat gaarne het bMachelijke van haar armelijk uiterlijk, telkenmale als de nichten haar in d.e gelegenheid stelden, ze voor te kuhnen stellen aan kennissen „Mijn nichten., de Freules van Hoogduynen.” Doch hedenmiddag, terwijl Betty zich gedwee en vriéndelijk onderwierp aan haar omslachtige begroeting en zich plichtmatig interesseerde in de „vlie gende aangezichtspijnen” van nicht Elize, de bronchitis van nicht Nancy en „de zinkings” op de ooren van nicht Claasje, droog Fietje de groep dames voorbij, naar Riuud, die, toevend op den i drempel van de dubbele deur, de ges eerder aan geloof me.” Zijn woorden, zijn stem klonken overdreven, tante bêgïvviuig „Die niane, ma» Betty, laat je niet beetnemen 1 is hij nu tegen alle meisjes.” Voor hij Betty's hand losliet, kuste Ruud haar vingers nogmaals, en ter wijl hij zich oprichtte, ving Betty zijn warmen, veelzeggenden blik op; be vend over al haar leden, zonderde zij zich van de anderen af bij het theeta feltje, druk in de weer met rammelen de kopjes en klinkende lepeltjes, bet aan Fietje oyerlatend het gezelschap te plaatsen bij de canapee. Betty zétte thee. Met den rug stond zij naay het gezelschap, maar welk een vreugde in het hart, een weelde- duizeling in het hobfd. Ruud ademde met haar in dezelfde kamer. En toch, en toch.De bittere druppel teleur- stelling, verborgen onder stralende blikken en warme handdrukken, die maakt? den klaren jubel van het weer zien even troebel. Evenals telkenmale zes jaar lang, bij de eerste begroe ting, schenen mond en oog en zwijgend te vragen: „Zal '$iiu deze keer zijn? en, even zwijgend telkens weer het antwoord „Helaas, neen, nog altijd niet.” Bet‘y, in haar afgezonderd hoekje theeschenk end, voelde reeds voor zi' hem zag of hoorde. Ruud opstaan van zijn pdaats bij den haard en tot haar komen. Over haar schoude; vroeg hij, zoo zacht dat het gefluister geleek „Eh bien, hoe heb je het gehad, Bet ty, al dien tijd dat ik je moest at- staan aan anderen.” O, de klank, de meenang van die doodgewone woorden. „Och. Ruud, hq?l rustig natuurlijk wat gebeurt er voor bijzonders in mijn levent je. Softe is van kostschool thuis gekomen en daap kwam een maand geleden terug uit Londen, dat wel het vopmaamste.” En weer haalde zij kort afgebroken adem, verscheen er een rozeschijn op haar wangen, toen rij zijn schitjerblik opving, want slechts met andere woorden had zij hem be duid „WaAr vraag je naar, ik be waar me immers voor jou.” ,,En jij. Ruud, jou leven is'zooveel interessanter dan het mijne, hoe had jij het in Rome?” Hij lachte. „Niet kalm, wel een roe zemoes vatj allerlei mondaihfc drukten, en toch de dagen tellend, die nuj scheidden van nwjn verlof, die mij verwijderd hielden buiten dén cirkel van je lieve oogen. ma trés belle eou- sine’’- (Wordt vervolgd). Luchtvaart. De „Prager Presse” verneemt dat binnen kort de onderhandelingen met Polen over het totstandbrengen van luchtverbindingen met Ooatenryk en Tsjecho-Slovakye zullen worden hervat. ENGELAND. Een schandaal proces. Op het oogenblik heeft voor den magis traat van Uchfield, een plaatsje in het zui den van Engeland, het vooronderzoek plaats in een zeer luguber proces, waarin de 35- jarige Morris ,en zyn 21-jarige huishoud ster, Madeline Roberts genaamd, zijn ge wikkeld enylat in Engeland groot opzien baart. Morrw is de eigenaar en bewoner van het laimgoed Pippingford (dat in een park van Honderd hectare ligt), waar hy zooals uit Het vooronderzoek blijkt, een zeer minderwaardig, immoreel leven leidde. Hy zocht geregeld, door middel van adverten ties ia de 7,Times”, naar jonge meisjes van goeden huize, zoogenaamd om behulpzaam te zyn in nef, huishouden, of de zorg op zich te nemen ivoor de honden, enzoovoort, doch in werkelijkheid waren de bedoelingen van Morris, die van de rente vah een aanzien lek kapitaal een losbandig leven leidde, van minder edelen aard. De meisjes, die zich op deze advertenties aanmeldden, werden in Londen of door mrs. Roberts alléén, of door haar en Morris tezamen, ontvangen ten huize van een costuumnaaister, een Russin, genaamd Helen Fergusson, die van tyd tot tijd Pippingpark bezocht, waarna het aan genomen meisje in Morris’ auto naar het landgoed werd gebracht. Uit het verhoor van een heele reeks van meisjes, wier na men kieschheidshalve K de rechtszaal niet genoemd werden, bleek dat hy zich tegen over allen had misdragen, waarby de huis houdster die volkomen onder zyn sug gestie stond een. zeer laakbare rol speel de. Onder deze meisjes waren er verschei dene, die ternauwernood den leeftijd v. vijf tien jaar hadden bereikt. De meeste dezer meisjes werden na een dag of veertien weer op straat gezet. Het schunnig bedrijf van Morris kwam aan het licht, toen een meisje dat van Morris toenadering niet gediend Wat de gltneenteraad«verkiezingen in Berlijn betreft: De Berlijnsche gemeente- uoeiue, uoog zjeh diep over het hand je in de zijne en bracht de bevende vingertjes aan de lippen en kuste ze, langer dan met uitheemeche courtoisie te rijmen viel „Ma chère cousine, ma* petite reine, indien het van mij had a^fgehangen, had ik „mes homma- voetjes gebracht. Het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins. be nationaiieii landstormcomuussie heeft van de Koningin en Prins Hen drik toestemming ontvangen, hun ter gelegenheid van hun zilveren huwe lijksfeest itemens vrijwilligers van den bijzonderen vrijwilliger landstorm een eenvoudigen porseleinen tegel te overhandigen, waarvan het ontwerp, vervaardigd door de Delftsche Aarde- wericfabrieik De Porceleyne Fles, is aangeboden. Het georganiseerd overleg bij de spoorwegen. Een voorstel om den bond ran ambtenaren uit t« sluiten. Donderdag zal een conferentie plaats hebben tusschen de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen en de verte genwoordigers der vijf erkende perso- neelorgamsaties, ter bespreking van de voorgestelde wijzigingen in het K. D. V. 1921. Als een der belangrijkste punten voor het personeel zal behan deld worden j*en voorstel van de Ne der landsche Vetreeniging, St. Raphael en de Prot. Christ. Bond omi in het R. D. V. de bepaling op te nemen, dat alléén aan het georganiseerd over leg kunnen deelnemen vakverenigin gen van personeel, als zoodanig door de directie erkend, die voor alle cate gorieën van personeel openslaan. De bedoeling hiervan is, voortaan geen categorische bonden mee te laten spre-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1