bladen UT Me I KitEN’S NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. So. 15988 Donderdag 29 October 1925 65*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen r aten uller i uit zongen I INT Zooals de ouden ^abrieken IOTSTE -g gswaarde. rras«ing. 2.- 6 Tl. 11. sn. iiji voruen. FEUILLETOI. 33) (Wordt vervolgd). Sten, oppen. roman 2913 40 Den Haag. 3002 44 insioenen. De onderse- fünctie blijven. lat wanneer de Kamer ioging an de 'Er zijn meer menschen die hun ambts keten om het been dan om den hals dra- »ln- - "iia anuwzwikta. ur vóór den hoofd- oede gevolgen daar- ;ellen verdragen. Zij v zwakke zenuwstel- t met vaste hand de wakke zenuwen en ter- tocn, injfc De vraag op welke wijze uitdrukking ge geven zal worden aai» den wil van het Duit- sche volk, dat ongetwijfeld het verdrag goed keurt, is van ondergeschikte beteekenis. Hij, Luther, zal al zijn krachten inspannen, dat dit vraagstuk inderdaad ryp zal worden voor een beslissing door het Duitsche volk. Dat is zyn taak in dienst van het geheele Duitsche volk. Zelf staat hij daarby vry van elke party overweging. De rykskanselier besloot met de woorden: „In deze stad, waar ik eerste burgemeester geweest ben, weet iedereen, dat de huidige rykskanselier geen party overwegingen kent. Ik geloof echter in Duitschland.” De rede werd herhaaldelyk luide toege juicht. Oorspronkelijke door LOUISE B. B. De Fransche Ministercrisis schynt reeds heel spoedig tot een oplossing te zullen ko men. Minister Painlevé aanvaardde de op dracht tot kabinetsvorming en volgens de draadlooze zal reeds heden, onvoorziene ver anderingen voorbehouden, de volgende lyst van Ministers gepubliceerd worden: Pain- levé, minu-presidfent tevens financiën; Bri- and, buitenl. zaken; Chautemps, justitie; Schrameck, binnenl. zaken; Demonivie, open bare werken; Dalaviej oorlog; Borel, marine; Chaumet, handel; Durand, landbouw; Del- bos, onderwys; Morelkoloniën; Durafrour, arbeid; Anteriou, cretariss<S zouden i Verwacht wordt, heden bijeenkomt, zij tot de volgende week zal worden verdlaag^'; voorts dat de bespre kingen tusschen Eugjajand en Frankryk bver de schulden ten spoedigste zullen worden hervat. De verzoeningsgezindheid van de radicaal- socialisten, nu Caillaux van het tooneel gaat verdwynen, schynt heel groot. Voortdurend bewezen zy thans dat ze volstrekt niet hech ten aan bepaalde formules, maar dat ze zul len medewerken aan elke goede oplossing van het finantieele vraagstuk. Wanneer de Kamers weer aan den gang zyn, zal echter moeten bly'ken hoeveel van deze nobele ge voelens is overgebleven. ENGELAND. Het zedenachandaal. Hayley Morris, de eigenaar van Pippeng- ford Park, die, gely’k wy mededeelen, met zyn huishoudster, Madeleine Roberts, be trokken is by een zedenschandaal, waarvan verscheidene minderjarige meisjes het slachtoffer werden, heeft plotseling het voornemen opgevat met' mejuffrouw Ro berts in het huweiyk te treden. Hy had voorbereidselen getroffen voor de voltrek king van het huweiyk op gisteren, doch het ging niet door, omdat Morris, zooals bleek, een valschèn naam voor zyn bruid had op gegeven, die nte£ Madeleine Roberts heet, doch Phyllis Stevens. Nog wordt uit Belgrado gemeld dat de drie militaire attachees, die op last van den Raad van den Volkenbond, een onderzoek moeten instellen naar den toestand aan den Grieksch-Bulgaarschen grens, uit Belgrado zijn vertrokken. Zy zullen een onderzoek instellen in Petric en het stroomgebied van de Strumnitaa ter vaststelling van de aan gerichte schade en het aantal slachtoffers. ning over uitgesproken dat Bulgarye en Griekenland het eerste deel van 's Raads in structies (order aan de troepen om achter hun respectieve grenzen terug te trekken) hadden uitgevoerd. Briand’s aandacht werd getrokken door een opmerking, gemaakt door den Griek- schen gedelegeerde Karapanos, dat Grieken land tot een actie was overgegaan uit wat het geloofde wettige verdediging te zfcn. In zyn antwoord! weidde Briand uit over het onwettige er van, dat een lid van den Vol kenbond oorlogszuchtige maatregelen nam zelfs om regeling van een rechtmatige aan spraak te verkrygen. Het was, zeide hy, een gevaarlyk ding om te doen en een, dat de ernstigste gevolgen kon hebben. Als een na tie, wanneer zich een incident voordeed, ei aan zou denken dat het organisme van den Volkenbond onmiddeliyk in werking kon worden gesteld en dat de Raad van den Volkenbond onmiddeliyk in werking kon ge roepen worden om beide partyen te hooren en naar ’n vreedzame oplossing der gerezen geschillen te zoeken, zouden er in de toe komst vele conflicten worden vermeden. concern had gevraagd of men hem kon ga rand eer en, dat er uit de déhacle van het Stinnes-concem tenminste 1 millioen mark netto voor hem zou overbyven. Toen hy ten antwoord kreeg, dat daarvan geen sprake kon zyn, zou hy hebben geantwoord, dan heeft het geen zin meer langer in Duitsch land te blyven. Kort daarop was dr. Stin- nes vertrokken, zonder zelfs afscheid van zyn particulieren secretaris te hebben ge nomen. De „Neue Berliner Zeitung” voeg- de hieraan nog toe, dat men het geval in de Duitsche per» geheim tracht te houden, doch dat het plotseling vertrek van dr. Stin- nes op de crediteuren van de Aga den in druk van een vlucht heeft gemaakt. Dit wordt in verschillende bladen bestreden, daar Stirihes immers slechts een der groot ste aandeelhouders van de Aga is geweest. De „Nachtsausgabe” publiceert een inter view met de vrouw van dr. Stinnes, die ver klaarde, dat haar man slechts een studie reis maakt. Hy sou er niet aan denken in Amerika te blyven, maar is vast voorne mens naar Duitschland terug te keeren. Ook sprak zy met alle beslistheid tegen, dat dr. Stinnes in Amerika zou trachten credie- ten voor de Aga te krygen. Dr .Stinnes wordt op zyn reis vergezeld door een van zyn beste vrienden. BELGIS. Van de Vyvgre naar Amerika. De minister van landbouw, Van de Vjj- vere, die door de groote relaties, welke hÜ bezit, zyn prestige en grondige kennis der financieele problemen, de eigenlyke woord voerder der regeering op economisch en fi nancieel gebied is, zal zich toch naar de Ver. Staten begeven. Hy is door de Ameri- kaansche financiers uitgenoodigd naar New York te komen ten einde aldaar met hen over den financieelen toestand van België te beraadslagen, en zoo mogelyk het finan cieel plan nog te doen slagen. Generaal Da wes, vice-voorzitter van den Amerikaan- schen Senaat, is een intieme vriend van Van de Vyvere. ■De minister zal vergezeld zyn van de heeren Hautain, gouverneur der Nationale Bank, en Van Zeelandt, algemeen bestuur der van de Spaarkas. Zij zullen 3 November vertrekken. Het Rynland heeft er nu genoeg van den prijs te betalen voor de extradanten der rechtsradicale schreeuwers; het verwacht, dat eindelyk voorgoed en afdoende een ein de wordt gemaakt aan de voortdurende binnenlandsche crisis en het wenscht niets vuriger dan een nieuwe stevige regeerings- coalitie, welke een stabiele buitenlandsche politiek waarborgt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda u omatreka» (bahooranda tot dan beaorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, «Iko regel meer fOJT -v- 15 regels 1 55, elke regel meer 0.80. ty&lag op den pr(js. Liefdadigheids-advertentifai do helft van den pr#a. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer f.OM. Op de voorpagina 60 booger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot aeer gereduceer- den prys. Groote letter» en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomat van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daage vóór do plaatsing bet Bureau zyn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te rijn. )L st eel Voor een groot aantal toehoorders, c.a. 4000, heeft Dr. Luther de Rijkskanselier, te Essen de overeenkomsten van Locarno ver dedigd. Hy betoogde, dat de taak van de Duitsche politiek na den oorlog ia Duitsch land weer als gelykgerechtigde factor in de Europeesche vredesinstelling te laten deel nemen, en wees er op dat te Locarno ook het vraagstuk der ontwapening een belang rijke rol heeft gespeeld. Het hoofddoel van Locarno was echter, zoo zeide hy, het schep pen van waarborgen voor den vrede. Na diepgaande uiteenzettingen over het veilig- heidsverdrag en de daarmee samenhangen de voorschriften van het Volkenbondsver- drag, trad de kanselier in het vraagstuk van de Oostelyke grenzen'. Daar is de toestand anders dan in het Westen en vereischt ook andere middelen. Ook. hier staat echter het vredesdoel op den voorgrond1 .Voor Duitschland moet de practische politiek er echter op gericht bly- ven te komen tot volledige wy ziging van de in alle opzichten onhoudbare grenzen iri het Oosten. By de beschouwing van de vraag hoe het te Locamo bereikte uitgewerkt zal moeten worden, stelde de rykskanselier de ziens-, wy'ze op den voorgrond, dat een succes niet van de hand gewezen mag worden, omdat het niet aan alle wenschen beantwoord. De weg naar boven is moeizaam en langzaam. Een terugblik op de voorbygegane jaren leert echter, dat een positieve, volstrekte vooruitgang vast te stellen valt. Het veilig- heddsverdrag vormt, door de opneming van de arbitrage een beteekenende vooruitgang op de overeenkomst van Londen. Wat betreft de uitvloeiselen van het ver drag van Locamo legde de rykskanselier byzonderen nadruk op het scheppen van een grondslag, Waarop bij het Duitsche volk ver trouwen in de gedane toezeggingen en ge loof in de toekomstige vrede gewekt kan worden. Hij twijfelt er niet aan, dat als de uitvloeiselen, met name in zake het Rynland behandeld worden op een wyze, die een lo gische uitwerking is van de onderhandelin- gen te Locamo, dan een groote meerderheid van het Duitsche volk het verdrag vaar Lo carno zal goedkeuren. Wat betreft de ontru-i ming van de Keulsche zone, houdt Duitsch land er aan vast, dat het daarop, afgezien van het verdrag van Locamo, een rechtma tige aanspraak kan laten gelden, welke on- voorwaardelyk bevredigd moet worden. A.s Uuuu maar ie bewegen «as tot een huwelijk, een goed huwe lijk, wel te verstaan.'’ „En wil hij dat dan niet?” Nauw hoorbaar kwam de vraag van Betty s lippen. ,,Ik kan hierin nog niet goed’ uit Ruud wijs worden, hij ontwijkt al on ze vragen.” Betty haalde verrruimd adém, wijl tante Elize voortging ,,En hij moet er aan geiooven een huwelijk is de eenigste uitkomst, vroeg of laat zal hij dat zelve inzien Belly knikte automatisch, ten bewij ze dat zij nicht $lize verstond'. Een rijk huwelijk de eenige uitkomst? En zij was doodarm. De weelde, die haar omringde, behoorde haar stiefvader. Jaap, Fietje, - haar nooit. De stille gelatenheid in haar hart veranderde in een even stil gedragen wanhoop. Haar dogen* steun verlangend, zochten die van Ruud. Zij zag hem juist la chen en him blikken kruisten zich donkere oogen glans aam, het streelen- als een zijdeachtig fluweel. Dr. Luther over hot verdrag van Looarno. De Fransche ministercrisis. Het Grieksch-Bulgaarsch geschil. M^g men den Keulschen correspondent van het „Berl. Tag.’’ geiooven, dan neemt de verbittering in het Rijnland over de on verantwoordelijke catastrofepolitiek der D.- nationaien voortdurend toe, die de verzach ting van het bezettinggregime in gevaar brengt. Een ieder zonder onderscheid van party is het er n.l. over eens, dat de huidige' bezettingstoestanden een spoedige en gron dige verbetering behoeven. Het is noodza- kelyk, schryft de correspondent, dat het Fransche bestuur in het Rynland eindelyk gezuiverd wordt van personen, die, in nau we verbinding met de aanhangers van Poin care en de generaals elk streven paar reor ganisatie saboteeren. De invloed van de groep-iMaginot is veel sterker dan naar bui ten bekend is. Zoo wordt het beruchte z.g. „bureau militaire” by de Rynlandcommis- sie, hetwelk naar bekend is een tydlang de eigenlyke uitvoerende macht bezat en te genwoordig de onschuldige klinkende titel van „bureau de services des affaires d’occu- pation” draagt, nog altyd door een man be- heerscht, die een intieme vriend en aanhan ger van Poincaré is. Een ander voorbeeld is de kringgedelegeerde van Koblenz, gene raal Wimpffen, Ae enkele jaren dezen post kreeg op verzoek van Poincaré. Het is tot dusver aan de regeering van Herriot en Painlevé nog niet gelukt zulke lieden weg te werken. Tot hun groep behoort de geheele staf van kringgedelegeerden en dergelyke orga nen. Al deze militaire en hoogere civiele ambtenaren, voor wie deze posten by de be zetting voordeelige sinecures beteekenen, staan vyandig tegenover het pact van Locarno. Hun rol toch is uitgespeeld, wan neer de beloften van Locarno worden ver- wezenlykt. Hun laatste hoop zyn de Duit sche rechtsradicalen. Niets is hun welkomer dan de D.-nationale oppositie tegen het vei- ligheidspact. De rede van graaf Sixt v. Ar- min; het streven van de vaderlandsche bon den, die thans reeds hun plannen voor de vorming van nieuwe organisaties in de straks te ontruimen eerste zone hebben op gesteld, hebben de nationalistische elemen ten van de bezetting mobiel gemaakt, die daarover alarmeerende mededeelingen naar Barys hebben gezonden. Door het optreden der Duitsche rechtsradicalen aangemoedigd, beproeven de aanhangers van de „Ligue franco-rhénanc” en de „Ligue de Ia rive gauche du Rhin” opnieuw! om de maatrege len tot verzachting van het bezettingsregi- me uit te doen stellen. De stemming tegen de D.-nationalen is zoo verbitterd, dat, mocht het tot een ryks- dagontbinding komen, de D.-nationalen, volgens de correspondent, althans in ’t Ryn land een geweldige nederlaag zouden lyden. Trouwens in de D.-nationale kringen van het (Rynland zelf groeit het verzet tegen te Oostelbische partydictatuur gestadig. Ruud beantwoordde haar vragen, eerst* Dadelijk namen zijn nonchalant, maar haar gebabbel bracht fewensch’e afleiding en weldra waren hij en Fietje en de twee oude Freules in een geaniiweerd discours gewikkeld. Betty, g‘il. gedrukt, zat naast Ruud.’s moeder, die met haar zorgengezioht haar zachtjes toefluisterde ,,Weet je. ik slaap er niet meer van, zooals d4' «dhulden oploopen, ze zijn als een rol lende sneeuwbaldat moet anders Haag, vage onverschillige plaatsnamen die alleen waarde kregen wanneer een van die allen werd de heilige tempel, waarin zij hun geduldige liefde moch ten bekroond zien. Sofie zag tot Rudolï op. zooals bij bij het vuur stond, met tiaar oogen altijd gereed' te blinken van prbt. Wat was hij knap, mooi 'en voornaam, een figuur juist geknipt voor de betrek king die hij had. .Ik vind dat je groot gelijk hebt”, riep zij spontaan ,,Je l'.ebt de mooiste betrekking die er be staat. Z^7, Ruud, interessant hé, zoo'n diplomaten;>ost)e. het verblijf in de hoofdsteden van Europa, Zeg, daar in Rome, merkte je er wel eens wat van den Paus Is ’t waar, bestaat er een „zwarte” en een „witte” adel in Ita lië En wie vind jij hu de mooiste koningin. Margerila of Elena...?” Zij vrpeg en babbelde, de twee handen ineen geslagen om' de knieën, het blonde hoofd met de gretig mee- levenri® oogeri| tot Jhetni opgeheven. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per weak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel «q de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. lat. 82; Redactie, Tel. 83. 0.25. Vpa buiten Gouda en don beaorgfcring i Advertentie in hot Zaterdagnununer 29 dien zaohten de, dat was Jls een aanraking van zijdeachtig fluweel. Neen, neen, zij wilde wachten, heel haar leven, gedul dig, eenzaam, als tot dusverre, als hij baar maar trouw bleef Een oogenblik lat<$i gaf mevrouw van Hoogduynen een wenk, zij ston den óp, alle vier tegelijk. ,Gaat u al weg”, riep Fietje, leven- IERVEER. rlaht 176S - (lOlllSCIlE IdlllAM. De Raad v^n den Volkenbond had Dinsdag het besluit genomen dat de Grieken tot ont ruiming door haar troepen van het Buïgaar- sche gebied zouden moeten overgatlh, bin nen 60 uren, en dat er een enquette zou worden ingesteld naar den oorsprong en de oorzaken (j-er moeilykheden, die zich maar *al te vaak' in dit gebied van Europa voor noen, mest name inzake het optreden der Komitadsji’s. Eerst gisternamiddag begonnen de Grie ken met de ontruiming van het Bulgaarsche gebied. Noch Dinsdagavond noch Woensdag morgen maakten de Grieken de minste voor bereiding voor de ontruiming van Petric; er werd zelfs met machine-geweren geschoten. Briand heëft thans er-zyn groote voldoe- Onderwijl zette mevrouw hlize haar apartje voort met .Betty „ik heb Ru dolf al voorgeslagen, nu er zoo wei nig vooruitzicht ts bij de diplomatie, n®4 hij dan maar overslag moet gaan.” „Overslag... overstag..., alsof dat zoo gemakkelijk gaat.” Rudolf stond op en ging met zijn rug naar het vuur, voor den haard staan „Mijn goede moe der meent dat je van carrière veran- <rïJ<an als van' vest” ’•Den, nu ook niet heelemttal, maar jJ® nu eens overgaa*. naar het con- word wrd«r onaf hankelijk. .,0 E1W’, tante Nancy’s stem klonk he» nwgelijk, eon«u| nn een. Consul... «mul.... dat klinkt aio BUTl'ENLANDSCH NIEUWS. duitschland. Een hoogeschoolquaestie in Hessen. Tusschen de Hessische regeering en de technische hoogeschool te Darmstadt is een conflict uitgebroken, dat waarschynlyk zeer verstrekkende gevolgen zal hebben. Rector en senaat van de hoogeschool heb ben vandaag plotseling de uitnoodiging tot de plechtige overdracht van het rectoraat ingetrokken met de motiveering, dat een besluit van de regeering het de technische hoogeschool onmogelyk had gemaakt de plechtigheid te doen plaats hebben. De „Hessische Landes-Zeitung”, een Duitsch-nationaal orgaan, weet mede te dee- len, dat het de benoeming van den Jood- schen professor Goldstein tot buitengewoon hoogleeraar is geweest, welke de technische hoogeschool bewogen heeft tot haar bruusk optreden. De senaat van de hoogeschool is ten zeerste ontstemd over deze benoeming die niet in overeensteming met haar voor- drateht tot stand is gekomen. Het vertrek van dr. Stinnes. Het geheimzinnig vertrek van Dr. Stin nes wordt door verschilende bladen in sen- sationeelen vorm medegedeeld. De „Neue Berliner Zeitung” wist nader te melden, dat Stinnes koit voor zyn vertrek de voor zitter van 4e trustee voor het Stinnes- SJ'. KL1. I 1 te dig „Waaht, ik ga zoo ver met u mee, ik moet nog even naar Annie de Groe ten. Zij vloog weg. en eer nog de drie oude dames haar omslachtige afscheids- pTepatatieven getindigd hadden, kwam zij weer terug. Betty staairde haar ver baasd aan Fietje stond voor haar met h^ar mooisten hoed op, haar nieu wen avondmantel van zilvergrijs laken, met witbonten voering en hermelijnen kraag en mouw omslag en, los omgesla- gen Terwijl rij de witte glacéhand schoenen over de vingers schoof, zei de rij -. ,Ik heb om een rijtuig gete lefoneerd, het mist buiten, tante Nan cy r et haar hoest mag niet door de avondlucht.” De oude freules putten zich uit in lofuitingen, ,3a maör,” zeide Fietje lachend -. ..als er nu maar plaats is voor mij, tusschen u allen, ik ben niet etherisch en wij rijn met ons vij ven.” ..Wij zullen als bloembladen zorg vuldig ons sluiten om he* gouden har tje tusschen ons”, antwoordde Ruud galant. „Dank je wel voor het twijfelactitig compliment, waarde neef”, plaagde Fietje vrool'ik .De bloembladen zijn het mooist, het hartje moet dus ver- stopt.” commercieel voor een van Hoogduy- nen.” „En dan”, vulde tante CLaasjeaan: „onze vader was diplomaat,.onze broe der, eigenlijk onze geheele familie Iaat ons ten minste hierin de traditie van ons geslai iht trouw blijven, nu we ons al zooveel opofferingen hebben moeten getroosten.” Rudolf, de handen op den rug, zich balanceerend op de kleine smalle voe ten, zeide luid en vroolijk „Bravo, bravo, tantes, tenminste nog twee stel len gezonde hersens in de familie. U degradeert nog met, evenmin als ik. Verbeeld je het iQt, dat je eigen moe der je wil besdheren; te worden weg gestopt in gaten als Bangkok of Djed- dah. Merci. Je hebt maar één leven op aarde, dom om' dat te bederven. Ik wacht toch niet voor mijn pi ei zier op de promotie, die, ik moet toegeven, je geduld wel zwaar op de proef stelt. Sur ce, moet vertrouwen, die me lief beeft.” Zijn dwalende oogen hechtten zich nu strak op één punt. Betty vloog op, liep bedrijvig heen en weer, be diende iedereen van een kopje thee. Daar was een huivering door haar geluksstemwring gevaren, en zij wilde de doordringende kilte daarvan door groote drukte ontkomen. Zij kon de gedachte maar niet onderdrukken: zoo Ruud haar werkelijk liefhad, waarom haastte hij zich dan niet meer? Bang kok, Djeddah, Londen of Rome of den

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1