ÏÏITNOOBIGIM Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Wonderbaarlijke Brandbltsch Demonstratie Een romantisch proces. Te Edinburgh is een romantisch proces bétonnen. Alexander Rant, een rustend on derwijzer, 70 jaar oud, heeft n.1. een eisch ingediend om erkend te worden als de oud ste wettige zoon van den zevenden earl of Seafield. Hy beweert, dat hij geboren is uit het huwelijk, volgens het Schotsche ge bruik tusschen den burggraaf en Karoline Blantyre in 1845 te Sleep at Sea gesloten. Zijn geboorte werd echter volgens hem ge heim gehouden. De eisch wordt betwist door de tegenwoordig gravin van Seafield, die den titel en bovendien het inkomen uit het grondbezit van ruim 300.000 acres geërfd heeft. Een watervliegtuig, dat torpedo's kan afschieten.lu 5l Te Brough (bij Huil) rfjjh|j^eren in te genwoordigheid van talrijke" marine-autori teiten en van alle mari^ luchtvaart attachés der buitenlandsche legaties proe ven gedaan met een Blaclcftftfn Napier wa tervliegtuig, dat bestemd is voor het af schieten van torpedo's. Na jarenlange proefnemingen meent men et thans in te zijn geslaagd een watervliegtuig te constru- eeren, waarmede torpedo's met dezelfde trefkans kunnen worden gelanceerd als dit met oorlogschepen het geval is. Aan een draadloos bericht uit Londen ont- leenen we nog, dat h,et toestel voorzien was van een 456 pk. Napier Lion motor. Het merkwaardige is de buitengewone snelheid waarmede het toestel van richting kqn ver anderen. Dit beteekent dat de machine na de landing om een torpedo te lanceeren on middellijk weer kan opstijgen buiten het be reik van luchtafweerkanonnen. VERKEN1GDE STATEN. De schuld van Estland aan de V. S. Een overeenkomst geteekend. Te Washington is de overeenkomst ge teekend voor de fundeering der Estlandsche schuld op een grondslag van 15^830.000 dollar. De voorwaarden zijn over het alge meen dezelfde als die, welke aan Polen worden toegestaan. De afdoening is ver deeld over een periode van 62 jaar met een rente van 3 tot 1932 en van 3% voor de daarop volgende jaren. BINNENLAND. Directeur-generaal van landbouw. ,,Le nsb. zegt uit goeu© bron te vernemen, dat in de betrekking van diree.eur-generaal van den Landbouw niet meer aal wörden voorzien. De „Sumatra". Hedennacht is de kruiser Sumatra" van liet Ooeterdok te Amsterdam naar he! Y gesleept en hedenmorgen in de vroegte gemeerd bij den golfbreker tegenover het oostelijk deel van de Sumatra-kade te Amsterdam. Het proef draaien neemt vandaag een aanvang. Het Tielsche mandenmakersconflict. Bemiddeling. In de gisteren te i iel, ouder leiding van den njksoemidoeiohr, den neer H. A. van iJssedsteyii, gehouden con ferentie met vertegenwoordigers van oe part.jen, betrokken bij de staking in de fabriek van de firma tëtrykers al daar, kwam men overeen, dat de ver tegenwoordigers van de arbeiders-or ganisaties aoo spoedig mogedjk de be slissing van hun hoofdbesturen zouden mededeel en, omtrent het volgende voor stel van de finü» Strykers, zooals het in die vergadering werd vastgesteld Het werk wordt onmiddellijk hervat op de oude voorwaarden een door de besturen van de beide bij het ge schil betrokken arbeidersorganisaties aangewezen accountant aal een onder zoek instellen naar de juistheid van de bewering van de firma StrykeTs, dat haar bedrijf onder de tegenwoordige omstandigheden, onmogelijk een loons- verhooging kan dragen. Blijkt die bewering gegrond, dan blijven de loouen op de hoogte, waar. op rij op dit oogenblik staan, gehand haafd. De firma Strykers verbindt zich in dat geval echter die loonen binnen den tijd van ,een jaar niet te wijzigen. Grievende critiek op het Utrechtsdi Gemeentebestuur. B. en W. zien af van weerlegging. In hun antwoord op het voorloopig verslag van de aldeelingen van den Raau deelen B. en W. van Utrecht me de het te betreuren dat in het verslag onwelwillende opmerkingen voorkomen die versdhvirode leden vain het colle ge zeer peSbonlijk treffen en gekleed zijn in een vorm» welke moet grieven en B. e«n W. op dit oogenblik van verdediging of weerlegging in het al gemeen doet afzien. Slechts veroorloo- ven B. en W. zich of de cri- tiscbo leden zich -Voldoende hebben vertrouwd gemaakt met de veelomvat tende taak van het ;lrcgtoijr eener groo- te gemeente en well**het oog hiel den dat zij zidh ricfi$!h tegen hun eigen vertrouwensmannen. De leden van het ooilege zullen voortgaan hunne beste krachten in te spannen bij de vervulling hunner func ties, tenzij een uitspraak van den Raad moc^t uitrijzen dat zij diens vertrou wen niet langer bezitten. Het bezoldigingsbesluit. De Centrale Commissie voor G. O. bijeengeroepen. Naar vernomen wordt is de Centrale Commiskie voor Georganiseerd Over leg in Ambtemaarszakem bijeengeroe pen tegen Maandag 2 November fla ter behandeling van die voorstellen tot ■herziening van het Beaoldigingsbeeluit- f925. De behandeling van de Bioscoopwet. Het AmBterdamsohe raadslid de heer Weiss heeft een voorstel ingediend, om B. en W. van Amsterdam uit te noodigen zich tot de Eerste Kamer te wenden met het verzoek, om de Bios coopwet, ziooals znj thans in de Twee de Kamer van de SJtat en-Generaal is aangenomen, te willen, verwerpen. GEMENGDE BERICHTEN. Het conflict bij Piet Smit Jr. Geëindigd en niet- geëindigd. In de- gistermiddag vanwege den Alg. Ned. Me aaibewerkersbond' met liet personeel van de werf Piet Smit Jr. gehouden huishoudelijke vergade ring, is met ongeveer 400 tegen 300 stemiften besloten, het hoofdbestuurs- advies, om) de staking op te heffen, op te volgen. In deze vergadering heelt het hoofd bestuur mededeeling gedaan van de toezeggingen van de directie der firma Piet Snit Jr. Co. Zoo aal met in gang van 1 November de 33-urige werkweek worden ingevoerd, terwijl de drie uur minder arbeid alsdaii wor den omgezet in een loonsverhooging. Wanneer de ijsbreiker voor Finland gereed komt, wat naar berekening der directie op 15 December het geval zal zijn, wordt de toeslag voor overwerk van 5 op 10 vastgesteld. De onder handelingen over 25 overwerk, ge lijk door de andere Rotterdamsche werven wordt betaald', worden nog voortgezet. Nader meldt men ons nog Hedenmorgen hebben de s'akers zich weer bij de firma Piet (Smit, Jr. te Rotterdam gemeld voor de hervatting van het werk. Zeventig arbeiders konden niet meer te werk worden gesteld, w o. eenige vertrouwensmannen van de vakVer- eeniging, welke de staking had gepro clameerd, werkzaam in gieterij en smederij. In verband hiermede is het werk in deze afdeel ingen weer gestaakthet werk ligt er stil. In de afd. scheepsbouw kan eerst Maandag a s~ het werk worden hervat. Nachtelijke vechtpartij in het boech. Gisteravond, omstreeks miiddernacht werd dq Haagsxjfre politie gewaar schuwd, dat er in de omgeving van het Haagsdie Bosch een vechtpartij tussdhen twee mannen plaats gehad zou hebben, waarbij een der beide personen met een mes gestoken zou zijn. De politie stelde direct een onder zoek ter plaatse in, maar vond geen spoor noch van den gewonde, noch wan den dader. Daar men niet wist of de zaak een ernstig karakter droeg, werd het ge heel© Haagsche Bosch met politiehon den afgezocht, echter zonder resujlfcat. Eenige bosohnimfen konden echter nadere inlichtingen verstrekken en op hun aanwijzing kon de politie den verslagen©" opsporen Deze lag rustig te bed in zijn wo ning aan de Soheeperstraat. Hij had wel een steekwond' in den rug gekregen, maar „zoo erg was het\ niet." Op zijn aanwijzing kon de politie hedennacht om half drie den dader, een zekere A. W. L D., wonende in de Juffrouw Ida straat van zijn bed lidhten. Vadermoord. In een huise,ijken twist is Dinsdag- ai ond omstreeks 10 uur de 43-jarige gehuwde arbeider J. W. te Sellinger- beetse (Gron.) door zijn beide oudste zoons, 17 en 16 jaren oud, gedood met een geweer en mestvork. De daders meldden zidu dharop bilj de politie aan ziij staan gunstig bekend in 'te genstelling met hun vader. De beide jongens zijn voorloopig in bewaring gesteld. Vermist. Zondagavond te half zes is de heer L. Biezen, ambtenaar bij de belastin gen te Boxtel, die een bezoek had ge bracht aan zijn meisje, per fiets van l eerdam vertrokken naar Eindhoven, waar zijn ouders wonen. Woensdagmiddag was hij daar nog niet gearriveerd men vreest voor een ongeluk. Overreden. Gisteravond omstreeks elf uur is op het Velperplein te Arnhem, de 69-ja- rige oud-onderwijzer F. L. N. dloor een gemeen e-autobus overreden De man werd in zorgwe'tkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd waar hij kort daarop' overleed. Jubileum Buziau. Wy lezen in de Maasbode: Buziau gaat jubileeren. Hij heeft er nooit aan gewikt, maar nu moet hy er aan gfelooven. 't Zal van zelf geweldig worden, want Buziau heeft allen, en dat zyn er honderd duizenden, die hem ooit gezien hebben, tot vrienden gemaakt. En die scharen van duizenden in den lande staan gereed om dezen even beschei den menséh als genialen artist nu eens hun, hulde te bewijzen. iZij hebben er nooit kans op gehad, want Buziau hield zich altijd bescheiden achteraf. Maar nu is hij dertig jaar aan het tooneej en daarvan zeker al de helft als de onver- geteljjke eerste komiek aan het Revue gezelschap van Henri Ter Hall, waar hij is uitgegroeid tot Nederlands' eersten humo rist. Henri Ter Hall heeft het initiatief genomen tot deze huldiging van zijn meest populairen revue-artist. Hij heeft een eere-;Comité in elkaar gezet dat klinkt als een klokke Roelant. De na men zullen dezer dagen wel bekend wor den, maar dan zal ook uit deze selectie van bekende mannen uit alle kringen blijken hoezeer de knappe en eenvoudige Buziau als artist en als mensch gewaardeerd wordt. Dit moet een groote voldoening zijn voor John Buziau, die dbor zijn groot en ernstig werken, zonder verder uiterlijk vertoon, de plaats op het tooneel heeft veroverd, die hij thans inneemt, geprezen als hij d<k>r bevoeg den wordt als de fijnste komiek en humo rist van dezen tijd, die zelfs de kunst der Parysche Fratellini's overtreft. Wat verder dit jubileum zoo sympathiek maakt is dat dit feest niet benut behoeft te worden om den jubilaris financieel verster kende middelen toe te dienen. Buziau heeft de genialiteit nooit gezocht in extravagante levensuitbundigheid, hij is thans een even gemoedelijk en zorgend huisvader als op de planken een buitengewoon artist. En daarom zal de huldiging op Vrijdag 20 November a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag zooveel te spontaner zijn. Gelukkig biedt bet Oohouw veel ruimte, was er nog een grooter gebouw in Nederland, 't zou ongetwijfeld voor Bu ziau vol loopen. Honderdduizenden Laat Buziau jaar in jaar uit lachen, den prettigen, gezonden, den onschuldigen lach, honderdduizenden heeft hij 'n avond vay dankbare vrooiijkheid en spontanen humor gegeven. De menschen zullen dat waardeeren, één die zoo lachen doet in dezen zoo neerdruk- kenden tijd, geldt ook voor een weldoener der rdenschheid. Buziau zal 20 November gewaardeerd en gehuldigd worden, zooals nog nooit een ar tist een jubileumdag heeft gezien. KADIO-NIE UWS. Concerten van heden. 6.45 Hilversum. Halfuurtje voor de huisvrouw 7.15 Hiiversumi. H.D.O.-orkest. 7.20' Londen, Daveniry 365 M. 2L/J en 1600 M. 5XX. Tijdsein vaai de Big Ben. Weerbericht. 7.35 Hilversum). Kees Pruis. 7.50 Hilversum'. 'H.D.O.-orkest. 8 u. Hilversum' 1050 M. Hilversum- sche Draaüiooze Omroep. Koersen en weerbericht van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 8.15 Hilversum. Uitzending van uit het Concertgebouw te Amsterdam'. Di rigent Pierre Mohteux. Abonnements concert. 9.20 Looiden 365, M. 2LO. Muziek van Rebecca Clarke, medewerkers John Goes, tenor Gg#dön. Bryan, piano* M. Hajywardi, viooji. Davéntry 1600 •M. 5XX. The Quaints, Concert Partij: onder leiding van R. B. Salisbury, The Quaints-Mavis French-Dorothy Ja- mes-Robert Woolnough. Manchester 378 M. 2Y. A Varied Hour (een ge mengd uur), Alice Vaughan-Jeane Pau- le en Leony Lascelles. Introduce a piano and themselves (introduoeeren een piano en hun, self. 9.50 Londen, Davéntry 365 M. 2LO en 1600 M. 5XX. John Goss en Mar- jorie Hayward'.Drie oude Engelsche liederen, met viool. It was a lover and his lass", no. 1. „fhillis on, the New Made Hay", no. 2. „The tailos and 'bis mouse", no. 3. 10.50 Londen, Daveötry 365 'M. 2LÜ en 1600 M. 5XX. The Savoy Orpheans en The Savoy Havana Band, uilgewn- den door het Savoy Hotel. 11.35 fhylles Monk man en Latkfre Cliff in populaire nummers. KERKNIEUWS. Vergadering van den Ned. Protestantenbond Te Enschedé is in het gebouw „Ire ne" de 55e algeumeenet vergadering van den Nederl. Protestantenbond gehou den, onder .voorzitterschap van den heer S? Spaans. Een voorstel van de afdeeling Zeist: ,,Wat kan gedaan worden in het be lang van de kerkhoudende aldeelin gen werd ingeleid door den neer Jöhan van Dijk,- secretaris dezer af- deei.ing, die de volgende stellingen onlw|kkelde. 1. D bond inoet zijne werkwijze herzien zoowel naar binnen als naar buiten. 2.. De Bond moet bondslidmaatschap instellen voor hen die na voldoende godsdienstonderwijs te hebben' geno ten, zich bij geen der bestaande kerk genootschappen wi.len aansluiten en voor hen wier kerkgenootschap ter plaabfce niet door een gemeente verte genwoordigd is, onder voorbehoud, dat aanneming in hun kerkgenootschap voorafga 3. De Bond stelt het ge>zinslidmaat- sohap iij. 4. De Bond moet de leiding van de jeugdbeweging op ziich nemen. 5. De Bond pleegt overleg met vrijz. kerkgenootschappen en kerkelijke ver- eenigingen om te komen tot samen werking, waar dit noodig is. 6. De onder het vorig punt bedoel den steunen den Bond financieel, naar verhouding van de aantallen hunner leden. 7. De Bond bekostigt uit de op de ze wijze 'er- beschikking kortende gel den de aanstelling van predikanten, die arbeiden in daarvoor in aanmer king komende groepen van afdeelin- gen. Indien mogelijk en noodig wordt daaruit ook de opleiding van vrijz. predikanten gesteund. 8. Ontsta», in een Bondsafdeeling de behoefte zich om te vormen tot een gemeente van een der vrijz. kerkge nootschappen of van een kerkelijke vereeniging, dad steunt de bond de oprichting daarvan zoo noodig ook fi nancieel. •.De inleider sprak de hoop uit, dat de vergadering de door hem ontwik kelde stellingen, door een ootnmiissie zal laten onderzoeken en de behande ling ervan zal doen plaats vinden in een buitengewone algemeen© verga dering vaaj den Bond. De heer ds. H. G. van Wijngaar den, voorganger bij de Vrije Gemeen te te Amsterdam, leidde vervolgens de bespreking in over het onderwerp „Een betere vorm van samenwerking^ tusschen Hoofdbestuur en Afdeel in gen". Ds. van Wijngaarden besprak hier bij de vraag of de Bond zich in semie- kerkelijke of in representatieve rich ting moet ontwikkelen. Den tweeden dag van de vergade ring werd na afdoening van eenige huishoudelijke onderwerpen door ds. Drijver als secretaris-penningmeester van de commissie van godsdienston derwijs en -prediking mededeelingen gedaan betreffende de uitvoering van de motie-Varsseveld, inhoudende be werkstelliging van meer samenwerking tusschen de kerkhoudende afdeel ingen Fe volgende vier punten worden in dit verband in overweging gegeven lo. r-e wensoheiijkheid bij elkander getogen aflfieeliingen samen te voegen tot groepen, die zoo veel mogelijk met behoud van eigen zelfstandigheid', sa- menwer en, bijv. door het aanstellen van een gemeensohappelijken voorgan ger (ster) ©n catecheet, alsmede in dien de afetamd hiertegen geen be zwaar oplevert door het houden van gecombineerde lezingen en Cur sussen. 2o. De wensohelijkheid de afdeelin- gen in de verschillende streken des lands te groepeeren in ressorten, wel ke eenmaal per jaaT onder eigen lei ding vergaderen in bijzijn van een gedelegeerde kan buitendien door het hoofdbestuur wordien aangewezen om in persoonlijk contact te treden met die afdeelingen, welke overleg met hel hoofdbestuur wemsahen. 3o. Pe wenscheli jkheid dat de afdee lingen zooveel mogelijk komen (ot over eenstemming in den vorm der beroeps- voorwaarden, het aangaan van pensi oen- en w eduw enverzek er i ngenhet toetreden van oaiteohisa'nten en het overgaan van Bondsleden tot een der erkende kerkgenootschappen. 4e. De instelling en onderhouding van, een centralen inlichtingsdienst, welks gegevens ter beschikking staan Van de afdeelingsbeeturen. Voorts stelt de commissie voor gods dienstonderwijs en -prediking voor een commissie te benoemen, die deze en andere voorstellen nader zal bestudee- ren en rajpport uitbrengen aan het H.B. Ds. Van Wijhe wees op het groote belang, dat de Vrijz. Hervorm den hierbij hebben, en drong er op aan hiermee rekening te houden. Aan genomen werd, na breedvoerige dis cussie om zoo'n Commissie te benoe men, waaybij met de verschillende be langen rekening zal worden gehouden, maar vooral met de belangen van den Bond1. Haar taak zal zijn de overwe ging of er veranderingen in de inrich ting van den Bond moeten worden ge bracht naar aanleiding van de refera ten-Van Dij!c en -Van Wijngaarden en de voorsellen-Schiedam. Tot algemeen secretaris werd' aange- wezflp ds. S. Spaals en tot alg. pen ningmeester werd herkozen J. C. Brandt Corstius. Ds. D. Drijver werd bij ac clamatie als lid v. h. H.B. herkozen. In de plaats van mevr. Mank es— Zernike, die als licF van het H.B. be dankt had, werd gekozen mej. Boerla ge, en in de plaats van den heer Spaans als lid ds. Hulsman. De vol gende algemieene vergadering zal wor den gehouden ii» Haarlem. Wegens vergevorderden tijdi moest het referaat van d9. Van Duyl komen te vervallen. Het, zal in verkorten vorm in ,,De Hervorming" verschijnen. Tot lid' van de Commissie van Fi- nanoieele Bijstand wegens het perio diek aftreden v&m den heer H. Bos boom' werd gekozen' de heer C. D. van Vliet. Na een enkel woord van waardeeTing aam de verdiensten van den afgetreden secretaris, den heer Van der Hoeve,te hebben gewijd, werd de vergadering te ruim' vijf uur geslote^. Des avonds te 8 uur werd in htt- 2eifde gebouw een propagamda-avond gehouden, waar als spreker optrad ds. H Cannegieter, voorganger van de Ver. v. Vrijz. Herv. te Kampen, waar bij ter afwisseling' eenige muzieknum mers ten gefloore gegeven werden. LAND- EN TUINBOUW. Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. De 69e algemeene vergadering. In ,,'Krasnapolsky" te Amsterdam werd gisteren gehouden do nogen en zestigste algemeene vergadering oer Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw ên Plantkunde. De voorzatter, jhr. G. F. van Tets, heette de aanwezigen welkom. Niet ieder jaar, vervoegde spr., kunnen we terug zien op een internationaal emi gres of een internationale tentoonstel, ling. Maar zonder dat kunnen we te rugzien op eein opgewekt vereanigingg- jaar. Spr. bracht hulde aan de afd. Am sterdam, welke naast anderen arbeid en nuttig werk, voorlichtingsavonden had georganiseerd. Hij eindigde met zijn teleurstelling uit te spreken, dat niet het verzoek is verhoord geworden om een afzonder lijk ministerie van landbouw te stioh. ten. Zelfs is e; geen nieuwe direc'eur- ganeraal voor landbouw benoemd. Spr. meeir'e als standpunt der ver gadering te moeten mededeel en, dat de maatschappij geen gelegenheid on gebruikt zal laten om iedere actie te ondersteunen, welke beoogt bet in het leven roepen van een ministerie van landbouw (applauk) Besloten werd een telegram te zen- den aan de Koningin, de bescherm vrouwe van de maatschappij. Tot le den van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren Kramer en Heem stra. Uit het jaarverslag blijkt, dat of schoon het afgeloopen jaar minder glo rievol was dam het jubileumjaar 1923, de financieel© toestand' vooruitgegaan is. Wel is waar blijft er nog «steeds een nadeelig saldo, maar dit is belang rijk kleiner geworden. Het vereenigingsleven liet niets te wenschen over. Het ledenaantal steeg van 4296 tot 4444, terwijl het aantal afdëelingen ongewijzigd bleef. Pe voorzitter van de maatschappij, jhr G. F. v Tets, vierde in het afge loopen jaar zijn 25-jarig jubiléum als voorzitter van de afd. Zeist. Hierna werden punten van buishou- delijken aard behandeld. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Non-stop-rit aangevangen. 'Hedenmiddag te 12 uur is de motor rijder K. 'khomias voor den non-stop- rit op de kleine Harley-Davidson ver trokken na zich bij de controle-post van Amsterdam), het persbureau Vaz Dias, te hebben gemeld. MARKTBERICHTEN. Graanmarkt. GOUDA, 29 Oot.% Granen. Onveran derd. Tarwe f 12.75—15.25, Rogge f 9.50—10.75, Gerat f hl—11.50, id'. chev. f 13—14.25, Haver f 1112.50, Erwten f 13—18, Br. boonen f 18—25, per 100 K.G. Kaasmarkt. GOUDA, 29 Oct. Aangevoerd 283 party en. Handel matig. Ie kw. 64—67, 2e kw. 58—62. Zwaardere Ryksm. 70 >4', met Ryksm. Ie soort 66—69, met Ryksm. 2e soort 60—65. Boter. Weinig aanvoer. Handel vlug. Weiboter 125—135. Veemarkt. Goede aanvoer. Handel vlug. Melkvee 300400. Vette Varkens red. aanvoer. Handel vlug. 43—45 ct. per half K.G. iMagere Varkens goede aanvoer. Handel stug. 40-45 ct. per half K.G. Magere biggen goede aanvoer. Handel stug. 10>19. Lammeren red. aanvoer. Handel slecht. 26—32. Nuchtere Kalveren weinig aanvoer. Handel flink, 14—20. Eieren weinig aanvoer. Handel vlug. per 100 stuks 12-13%. Gemeentelijke Vischmarkt, Gouda. 29 Oct. Aangevoerd 1 mand versche schol en 1 mand' versche schelvisch, verdeeld in 8 partijtjes van 20 stuks schol en in 12 par tijtje® van 10 stuks schelvisch. De prijzen varieerden van 0.65—0.75 vooè" schol en van 0.35—0.65 voor schel visch. Coöperatieve Tuinieravereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 28 Oot. 1025. Spruiten le srt. 4.90—11.60, 2e srt. f 0.70—5,30, kleine f 10—18, Wit loof le srt. f 33, 2e srt. f 16, Uien f 3.106.40, Kroten f 4—5, per 100 K.G. Andijvie le srt. f 0.80—2.80, 2e srt. f 0.20—1.50 Bloemkool f 2—16. Gele savoyeftool f 3—4.30, Groene id. f 1 —7, Rood© kool f 4—5.70, p. 100 stuks. Wortelen f 2—7.30, Selderie f 0.30 —2.20, Prei f 0.10—2 per 100 bos. Boerekool f 0.25—0.31 per kiist. De thee pry zen. De theeveiling te Amsterdam heden ge houden, had een zeer willig verloop; er werd niets opgehouden. Vergeleken met de vorige veiling werden voor de partyen in doorsnee 8 k 10 ct. hoo- ger prijzen betaald. RADIO-TELEGRAFfsCH WEERBERICHT 29 Oot. Hoogstei staind 767.7 te München. Laagste stand 745,9 te Lerwick. Verwachting Mogelijk matige zui den tot zuidwesten wind, aanvankelijk zwaarbewolkt tot betrokken, later ge deeltelijk bewoikt, aanvankelijk moge lijk nog regen, weinag verandering in temperatuur. Licht op. 29/3(1 Oct. 5.06 mn.6.28 v.m. De stormiwaarechuwingsddenst van het Kon- Meteor. Inst te de Bilt seinde hedenmorgen 11.30 aan alle posten „Weest op uw hoede." STADSNIEUWS. GOUDA, 29 October. De Publicatie der Verkiezings uitslagen. De handelwijze van de „Nieuwe Zuid-Hollander" door de Ned. Dag bladpers veroordeeld. Wellicht herinneren onze lezers(essen) «ich nog dat wy, naar aanleiding van de publicatie der uitslagen van de verkiezingen der Tweede Kamer in ons blad van 4 Juli j.l. aan het adres van de „Nieuwe Zuid- Hollander" hebben geschreven, toen dat blad er prat op ging dat aan haar bureau het allereerst de uitslag bekend was, dat indien zulks het geval was, de redactie van de „N. Z.-H." zich op onrechtmatige wyze in het bézit dier uitslagen had gesteld, wijl de „Nieuwe Zuid-Hollander" niet was aan gesloten by den door de Ned. Dagbladpers n combinatie met het Persbureau Vaz Dias ingestelden Verkiezingsdienst, waarvoor de aangeslotenen zich belangrijke uitgaven moesten getroosten. Buiten deze en den door de S. D. A. P.-sche pers ingestelden dienst bestond er geen mogelijkheid om aan die uitslagen te komen. De conclusie lag dus voor de hapd. Toen de „N. Z^H." na dit stortbad nog niet tot kalmte was gekomen, maar op hoo- gen toon beweerde dat er niets onbehoorlijks was geschied, en de indruk werd gevestigd alsof andere bladen in casu de Goudsche Courant nota bene afschrift van de uitsla gen der „N. Z.-H." had genomen, niette genstaande het door ons gepubliceerde uit voeriger was, hebben wij het bestuur der Ned. Dagbladpers verzocht in deze een on derzoek in te stellen. Dat onderzoek nu heeft plaats gehad en het resultaat daarvan is dat het bestuur der Ned. 'Dagbladpers onomwonden zijn afkeu ring over de handelwijze van de „Nieuwe Zuid-Hollander" heeft uitgesproken. De heden verschenen „Mededeelingen van de Ned. Dagbladpers" geven van deze zaak de volgende uiteenzetting, die wij ter recht vaardiging van ons standpynt hier afdruk ken: Een onaangenaam incident. Een onaangenaam incident, dat verband Iwudt met het verspreiden der uitslagen der in Juli gehouden Kamer-verkiezingen, heeit geruimen tijd de aandacht van het Bestuur der „Ned. Dagbladpers" gevraagd. Het Bestuur heelt alles gedaan om dit incident tot een bevredigende oplossing te brengen, zonder dat daarover in de „Mede delingen" iets zou behoeven te worden ver meld, doch het is thans wel genoodzaakt er hier melding van te maken, omdat een der by de zaak betrokkenen niet genegen was het ongelijk, dat naar de meening van alle Bestuursleden aan zyn kant was, openlijk te erkennen. Het lid onzer Vereeniging, de heer F. Tieter, uitgever der „Goudsche Courant" te Gouda, had zich ten behoeve van zijn blad bij het Persbureau „Vaz Dias" geabonneerd voor het ontvangen der uitslagen der ver kiezingen. Op den avond van Donderdag 2 Juli j.l., nog vóór het telegram, meldende den tota len verkiezingsuitslag, door de „Goudsche Courant" was ontvangen, bullitineerde het te Gouda verschijnende dagblad ,J0e Nieu we Zuid-Hollander", een neven-editie der „Nieuwe Haarlemsche Ct.", dien totalen verkiezings-uitslag aan zijn bureau. Het bleek den heer Tieter dat die uitslag aan de „Nieuwe Zuid-Hollander" telefonisch uit Rotterdam was overgebracht door den beheerder van dat blad, die zich daartoe naar Rotterdam had begeven. Ook bleek verder dat 't Persbureau „Vaz Dias" de uitslagen telefonisch uit Amster dam had overgebracht naar de bij zijn dienst aangesloten dagbladen te Rotterdam, met name-aan „De Maasbode", van welk blad de beheerder der „Nieuwe ZuidHollan- aer" correspondent te Gouda is, terwijl die uitslagen door „Vaz Dias" naar Gouda wa ren geseind en van het telegraafkantoor te lefonisch aan de „Goudsche Courant" waren doorgegeven, 's Avonds vóór 10 uur waren de uitslagen reeds bij de „Nieuwe Zuid- Hollander" aangeplakt terwijl gebleken is dat het telegram voor de „Goudsche Cou rant" uit Amsterdam was vejaonden te 9.48 n.m. en te 10.30 n.m. te 'Gouda was ontvangen. Hierbij kwam nog dat de „Nieuwe Zuid- Hollander" met vette letters afdrukte „dat de stembus-ui8lagen aan haar bureau het «erst bekend waren en dat door de kleinere bladen afschrift daarvan was genomen om die later te publiceeren." Het spreekt van zelf dat ons medelid, de heer Tieter verontwaardigd was over deze gebeurtenis. Hij had er de onkosten yoor over gehad zich bij „Vaz Dias" voor den dienst te aboimeeren', terwijl de „Nieuw Ziud-iHollonder" zulks niet had gedaan en het spreekt vanzelf dat hjj in zijn blad den dag daarna de handelwijze der „Nieu we Zuid-Hollander" signaleerde, omdat hij *»h wilde rechtvaardigen tegenover zijn lezer» te Gouda, zulks te meer omdat in die »tad de concurrentie der daar verschijnende plaatselijke bladen toch reedf? zoo scherp is. In antwoofd op die mededeeling der „Goudsche Crt." publiceerde de „Nieuwe ZuidHollander" daarna een paar erg uit de hoogte geschreven artikelen, waarin het er notabene! nog erg prat op ging „de eerste te zyn geweest, die de verkiezings uitslagen had kunnen publiceeren; dat het zich die uitslagen had verschaft zonder aan gesloten te rijn geweest by de verkiezings dienst door de „Ned. Dagbl. Pers" en „Ned. P^r. Pers" met het Persbureau „Vaz Dias" ingesteld", kortom zich plaatste op een héél boog paard." 'De heer Tieter wendde zich tot het Be- *tunr zijner vereeniging mét het verzoek deze aangelegenheid te willen onderzoeken, opdat hij zich tegenover het publiek< te Gou- I da in zijn blad zou kunnen rechtvaardigen I tegen het snoevend geschrijf) door de „Nieu- I weZuid-Hol lander" gepubliceerd. Ons Bestuur heeft de zaak toen ter hand genomen en aan het medelid der vereeni ging, den heer F. H. M. van der Griendt, directeur der drukkerij „De Spaarnestad", uitgever der „Nieuwe Haarl. Crt", tevens uitgever der „Nieuwe Zuid-Hollander", een neven-uitgave der „Nieuwe Haarl. Crt.", verzocht te willen uiteenzetten welk stand punt hij in deze zaak innam. Deze antwoordde dat hij behalve de „Nieuwe Haarl. Crt.", uitgeeft het „Noord Hollandsch Dagblad" te Alkmaar en de „Nieuwe ZuidHollander" te Gouda; dat hij zich voor de beide eerstgenoemde bladen by den verkiezingsdienst had aangesloten, maar dat hij zich, gezien de scherpe con- curreerende toestanden te Gouda, voor de „Nieuwp ZuidHollander" niet voor den Ver- kiezlnlgidipttst had kunnen abonneeren. „Maar'schreef hij, „er werd betaald voor de „Nieuwe Haarl. Ct." en de „Nieuwe ZuidHollander samen, men kan dus niet zeggen dat er voor de N. Z.H. niet betaald is geworden." De heer v. d. Griendt vroeg in dien briel hetgeen hij had vermeld, niet in de „Mede deelingen" of aan den heer Tieter mede te deelen. „Het eenige wat u den heer Tieter ver trouwelijk kunt mededeelen is", schreef hij, „dat wij een volgende maal, gebruik-ma- kende van het voordeel, dat de aansluiting van de „Nieuwe Haarl. Ct." aan de „Nieu we ZuidHollander" geeft, zullen zorgen dat de N. Z.H. zich daarover niet beroemt tegenover de andere Goudsche Dagbladen." Ons Bestuur was uit den aard der zaak over dit antwoord neit voldaan en het be sloot een zijner leden te verzoeken den heer v. d. Griendt mondeling te overtuigen dat deze een onjuist standpunt ingenomen had. Niet alleen dat hy zulks zelf eigenlijk reeds erkend had door voor een der neven-uitga ven der „Nieuwe Haarl. Ct." te Alkmaar w 1 een afzonderlijk abonnement bij „Vaz Dias" te nemen, doch er keft hem ook op gewezen worden dat de directie van het dagblad „Voorwaarts" te Rotterdam, het welk by den Verkiezings-dienst „Vaz Dias" was aangesloten, wel degelijk ook betaald had voor den verkiezingsdienst van een door dit blad te Gouda uitgegeven neven blad. De heer v. d. Griendt heeft na dit onder houd beloofd de zaak nog eens te zullen overwegen, en schreef ten slotte aan het Bestuurslid dat met hem gesproken had, d.d. 25 Sept. j.l. het volgeiide: „Na rijp overleg kunnen wij nog steeds maar niet inzien, dat wy voor de „Nieuwe ZuidHollander" ook maar eenige bijdrage in zake den verkiezingsdienst verschuldigd zouden zijn. Xöoals wij u reeds hebben medegedeeld, hebben wy de eerste berichten niet van „Vaz Dias" betrokken maar ze nas aan een der 'Rotterdamsche bladen ontleend, nadat dit blad de mededeelingen tot algemeen goed had gemaakt door de publicatie, ter wijl voorts ons onderzoek uitwijst, dat in de N. Z.H. niets gepubliceerd is, wat niet reeds denzelfden dag in de ochtendbladen had gestaan. 'Wy vertrouwen, dat na overweging van deze beide punten, het Bestuur van de „Dagbladpers" de juistheid van ons stand punt zal erkennen." Het Bestuur heeft in zijn vergadering van 6 October j.l. dit schrijven ernstig on der de oogen gezien. Het kwam met algenleene stemmen tot de conclusie: dat het met geen enkel woord van hetgeen de heer v. d. Griendt in boven staand schrijven zegt, kan instemmen; dat het van meening is dat het gelijk in deze ge- heele quaestie is aan de zyde der „Goudsche Courant" (de heer F. Tieter) dat de heer Tieter er volkomen recht op heeft zich te genover de lezers van zijn blad en het pu" bliek te Gouda in het algemeen te kunnen rechtvaardigen; dat daarom in de Mededee lingen een overzicht van deze zaak en de meening van het Bestuur der „Ned. Dag~ bladpers" zouden worden gepubliceerd en dit besluit aan den heer v. d. Griendt zou worden medegedeeld. De leden der Vereeniging kunnen thans op gezag van het bovenstaande zeiven hun oordeel geven. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van B. van der Starre, Graaf van Bloiï- straat te Gouda, om vergunning tot het op richten van een bakkerij niet gewone oven in het perceel gelegen Graaf van Bloisstr. no. 98 kadastraal bekend Sectie I no. 1087 (oud 1044); Dat op Maandag den 10 November 1925, des namiddags ten -2 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Faillissement W. Belt, Wijnhandelaar. ^Handelsbelangen" No. 1870 bevat de crediteurenljjst in het faillissement W. Belt te Gouda. Zy telt 38 namen, met een totaal passief van 12.220,44. De baten zyn nog niet volledig bekend. De verificatie-vergadering zal gehouden worden op 3 November a.s. De quaestie-Borger. Wij ontleenden Zaterdag aan het Predik beurtenblad een bericht, waarin ten stellig ste werd tegengesproken de geruchten, als zou de aanklacht tegln ds. J. Borger door het Classicaal Bestuur naar den kerkeraad, als zijnde niet voldoende gegrond, terugge zonden zyn. De correspondent van het „Hbld." die dit bericht eveneens aan bedoeld blad ontleen de teekent by deze mededeelingen het vol gende aan: ,<Wat dan wel het geval is, staat er niet by vermeld. Wy meenen dus ons be richt (dat de aanklacht aan de Kerkeraad is teruggestuurd. Red. G.Ct.) te moeten handhaven. Alleen kunnen wy uit de me dedeeling der redfctie van genoemd Pre dikbeurtenblad (bestaande uit de drie orthodoxe predikanten, opmaken, dat de zaak nog hangende is, en dat de aan klacht, aangevuld met nieuwe argumen ten, opnieuw naar het Ohassicaal Bestuur is (of zal worden) gezonden." Intusschen blyft ook onze berichtgever er by dat de aanklacht wel degelyk aan de Kerkeraad is teruggestuurd. Comité Stormramp 1925. Door den Penningmeester van het Comité Stormramp 1925 werd alsnog ontvangen van: de Goudsche Fietsclub V.E. O. (verloting) "84.15 den heer H. door bemiddeling pastoor R*L... - 2.50 86.15 Reeds ontvangen 6081.46 Totaal 6168.11 Op 4 September 1925 is gestort by het Nationaal Steuncomité Stormramp 1925 de som van 5924.16 Heden is aan genoemd colnité overgemaakt de rest der ontvan gen bedragen ad - 243.95 In totaal gestort 6168.11 Een feestavond voor de studeerende jeugd. De Goudsche H. B. S.'ers, kweekelmgen, Gymnasiasten en leerlingen van de M. U. L. O. scholen ontvingen een propaganda nummer van de „Jonge Kracht", het orgaan van den Ned. Bond van Studeerenden Daze bond van studeerenden, waarvan lid kunnen zyn jongelui van 1423 jaar, propa geert in hoofdzaak tegen de alcohol, en zegt in een circulaire dat hy wil: werkelyke vreugde van het leven, niet bedorven door de schynvreugde van de alcohol. Binnenkort zal de Bond ter verspreiding zyner beginselen een feestavond hier ter stede voor de studeerende jeugd organisee- ren. it Het verkeer over Schieland's Hoogen Zeedyk gestremd. Burgemeester en Wethouders van Moor dracht maken bekend dat het verkeer met automobielen, en rytuigen dfer Schielands Hoogan Zeedyk morgen en Zaterdag zal zyn gestremd. Kantongerecht. In de zitting van 28 October werden ver oordeeld: T Wegens overtr. Warenwet: H. O. h.v. de B., Lange P. W., 25 s. 5 d. h. Wegens overtr. Arbeidswet: J. M., Gou da, 12 X 1 s. 12 X 1 d. h., B. L. R. S., Gouderak, 2 X 1 s. 2 X 1 d. h. Wegens overt. Woningwet: J. C. v. d. L., Uitgeest, 10 s. 4 d. h. Wegens overtr. binnenaanvaringsregle- ment: W. J., Zevenhuizen, 3 s. 2 d. h. Wegens overtr. handelsregisterwet: I. D., Oydewater, 3 s. 1 d. h. Wegens overtr. Arbeidswet: A. J., Gou da, 8 X 1 s. 3 X 1 d. h. Wegens overtr. Woningwet: C. B. B., Gouda, 5 s. 2 d. h. Wegens auto ryden op verboden weg: G. H. Zierfltzee, 6 s. 2 ct. h. Wegens paarden onbeheerd laten loopen: H. J. de M., Zegwaart, 3 b. 2 d. h. 2 maal. Wegens motorrytuig op straat laten staan: J. S., Rotterdam, 3 s. 2 d. h. Wegens overtr. leerplicht: t>. V., Gouda, 5 s. 2 d. h. Wegens voertuig laten staan: D. S., Ben schop, 3 s. 1 d. h. Wegens fietsen zonder licht: L. K., Bos koop, f 4 s. 2 d. h., G. A.„E«euwyk, 4 s. 2 d. h. Wegens overtr. visscherywet: P. A. K., Zwamsmerdam, 5 s. 2 d. h. schakels v.v. Wegens niet stemmen: L. y. d. B.-d. S., A. B., J. P. G., J. G.-N., A. K.-S., M. de L.- T., A. M., S. R. M., M. V.H., C. V., H. V., J. C. V., A. do V.H., J. A.„AL B.-B., M. V. d. B.-iM., A. B., <A. B., E. v. d. D., P. E., t in 't H.-O., G. de K.-H., A. L., J. L. L.-N., M. v. d. M.-v. d. M.-v. d. M., K. N.H., L. N., J. M. N.H., L. J. N„ N. O.H., L. S., A. E. S.-v. d. B., A. S., A. V., M. V., G. K. Vi- B., J. de V.-v. B., J. M. K.-den O., allen te Zevenhuizen voor 0.50 s. 1 d. h. iWegens fietsen zonder licht: K. de J., Gouda, 3 s. 1 d. h., P. v. <L B., Gouda, id. Wegens te snel motor'ryden: W. M. K., Arnhem, G. O., Tienhovén, 5 s. 2 d. h. Wegens te snel fpto rij<len: W. de H-, Gouda, C. G. T., Gouda, C. S., Gouda, 5 s. 2 d. h. Wegens fietsen zonder lichtde G., Gouda, 3 s. 1 d. h. IWegens auto ryden zonder licht: D. A. S., Ouderkerk, 3 s. 1 d. h. Wegens overtr. ykwet: A. H., Katwyk a. d. -IJ., 1 s. 1 d. h. gew. v.v. Wegens^ op?nb. dronkenschap: C. K., Reeuwyk, E. J. de W., zonder vaste woon plaats, W .S., Leiden, 5 s. 3 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREN.: 24 Oct. Anna Maria, d. v. A. Rorst en A. M. Schoonderwoerd, Willens 14. 26 Oct.: Cornelis, z. v. J. van Buren en G. Nugteren, L. Tiendeweg 86. GETROUWD: 28 Oct. D. Th. van Waas en W. Grandia. W. Bunnik en E. Bruy- tens. A. Vermeulen en C. J. van Vliet. D. de Jong en M. M. Peek. A. R. Gar denier en W. de Graaf. P. J. W. Quak en G. Bruinje. Agenda: 29 Oct. 8 uur, Soc. „de Réunie", Lezing Na tuurkundig genootschap. 30 Oct. 8% uur, Alg. Verg. van de afd. Gouda van de Vrijz. Herv. in de boven zaal van de Soc .„de Réunie". 30 Oct. 8 uur, Bovenzaal het „Schaakbord". Ledenvergadering Afd. Gouda van den Vrijheidsbond. 31 Oct. 8 uur, Zaal Kunstmin Soc. „Ons Ge noegen", Concert Harmonicavereeniging. 2 Nov. 8 uur Gebouw Daniël. Cursus Goud sche Reddingsbrigade. 13 Nov. Vrye Najaars Paardenmarkt. De aputheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrydag 30 Oct., benevens den daarop volgenden naoht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Uit 1>EN OMTREK. 7 GOUDERAK. De Raad dezer gemeente is in openoart- fergadering byeen geroepen tegen heaen- avond (Donderdag) des nam. ten 7 uui. Onderwerpen te behandelen: 1. Mededee lingen. 2. Ingekoihen stukken. 3. Benoeming electro-monteur-meteropnemer by het ge meentelijk Electriciteitsbedryf. HAASTRECHT. Zondagmiddag geraakte een luxe-auto in Boven-Haastrecht van den dyk en kwam met de kop in de sloot terecht. De inzitten den, een slager uit Utrecht m$t zyn gezin, wisten een portier te openen en konden on gedeerd de aüto verlaten. Dinsdagmorgen is op hetzelfde gedeelte van den dyk een bestelauto van de Fa. Vroom en Dreesmann van den weg geraakt. Ook dit ongeluk liep weer goed af. Een ber gingsauto ujt Rotterdam haalde de wagen op den dyk. De vrachtauto van den bqde de Langen uit Schoonhoven verzakte in de geul waarin de telefoonkabel is gelegd Beneden-Haast recht. Met hulp van omwonenden slaagde hien er in het voertuig op den weg te bren gen. Woensdagmorgen is de beer v. K., graan handelaar te Gouda, langs het Jaagpad fiet sende te water geraakt. Een schipper en diens knecht wisten den heer v. K. spoedig op het droge te brengen, waarna deze zich te Haastrecht van droge kleeren kon voor zien. De redders méchten een flinke beloo ning in ontvangst nemen. SCHOONHOVEN. In de Maandag j.l. gehouden raadsverga^ dering is aangeboden de gemeente-begroo ting, dienst 1926. Z(j vermeldt wat aan gaat den gewonen dienst: aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 310,060, voor kapitaaldienst aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 44,210. (DKAADLOÜZE DIENST.) De Fransche kabinetscrisis. PARIJS, 29 utt. nel uu.uv*e kabinet Painlevé is Otuoi-oi u©..tM*a g,ernaast. De officieel® sauieusteiiiUK van bet kabiaett komt overeen met de reeds eiders in ons blad gemelde. Chautemps, miin. van justitie, is te vens vice-president van den minister raad. - I V I PARIJS, 29 Oct. De kabinetscrisis is ge ëindigd. Painlevé heeft de samenstelling van *kyn kabinet hedenmiddag half 2 aan presi dent Doumergue medgedeeld. PARIJS, 24 Oct. Het verluidt, dat Chau- met benoemd zal worden tot gouverneur van de Fransche bank. De toestand in Syrië ernstig. PAhidö, Oct. Briaiid en pamieve hebben geconfereerd' over de te nemen stappe|i in Syrië- Bij het verlaten van het Elysée ver klaarde president Doumiergue, dat de toestand ernstig is. PARIJS, 29 Oct. De geheele pers wijdt de gebeurtenissen in Syrië aan het optreden van generaal Sérail. De „Matin" eischt zijn terugroeping. WASHINGTON, 29 Oct. Het ataats- departement deelt mede dat de ambas sade een verzoek gericht heeft tot Frankrijk om de -Amerikaansche on derdanen en eigendommen te Damas cus te beschermen. Tevens rijn inlich tingen verzocht over het bombarde ment. f Het verdrag van Locarno. WARSCHAU, 29 Oct. In de oommis sie van buitenl. zaken van het Sejm verklaarden zidh vele sprekers tegen het verdrag van Locarno, dat voor Po len ongunstig is. De spreker der radicale volkspartij meende dat de verhouding Polen- Frankrijk door het verdrag verslech terd is. Skrzynaki verklaarde hiertegenover dat her verbond' met Frankrijk door het verdrag nog versterkt is. Schepen verkocht. MONTREAL, 29 Oct. Acht stoomsche pen, behoorende tot de koopvaardij vloot van de Canadeesohe regeering zijn gisteren voor onbekende prijzen verkocht. Het Bulgaarech-Grieksch conflict. ATHÏÏNK 29 Oct- Een, oific. communi qué betreurt de CëffVaging in de ont ruiming in verband met den beweer den aanval der tftrlgdiren welke een flagrante schendig" vink de Volken- bondsbeslissing genoemd wordt. Opgei**ia? BERLIJN, 29 Oct. Door het Ham- burgsche vloot bureau wordt de sedert het einde van het vorige jaar vermiste motorboot „Elbnymph© voor vergaan verklaard. Het schip is vermoedelijk met de 14 man groote bemanning in een storm op de Noordzee vergaan. De politieke crisis in Duitschland. BERLIJN, 28 Oct. De Socialistische rijksdagfrao ie is tegen 6 November a.s. nogmaals bijeengeroepen ten ein de oen definitieve beslissing te nemen inzake de houding in den Rijksdag te genover de verdragen van Locarno. Interim-dividend. Naar hei Persbureau Vaz Dias meldt hebben directie en commissarissen der Cultuur-Mij. bloembfer-Moedjoer beslo ten een interim'-diivideud van 6 per 15 Nov. a s. betaalbaar te stellen op rekening van het dividend) over 1925. De Seineuibaii-Mij, zal een interim dividend van 15 uitkeeren op re-/ kening van het boekjaar 1925. In de lucht gevlogen. BERLIJN, 29 Oot. De dhctnische fa briek Bordier te Reinickendorf is he den in de lucht gevlogen. In de omgeving is groote schade aangericht 4 arbeiders werden ern stig gewond. Met defecte machine. HOEK VAN HOLLAND, 29 Oct Volgens heden ontvangen draadloos bericht drijft het Nederlandsche stoomschip „Export" van Londen naar Rotterdam met defecte ma chine op zee. Sleepbooten zyn van hieP ter assistentie vertrokken. Gevaar bestaat er momenteel niet De zee is kalm. WISSELKOERSEN. 28 Oct. 29 Oct. Officieel. Londen 12.04% 12.04% Berlyn 59.16 59.18 Parys 10.2&% 10.45 Brussel 11.23 11.28 Zwitserland 47.92% 47.9a% Weenen 35.05 35.05 Kopenhagen 61.50 01.90 Stockholm 66.52% 66.55 Oslo 50.60 60.80 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Madrid 35.60 35.60 Milaan 9.78 9.88 Praag 7.37 7.36 Beursoverzicht. De handel was dooreengenomen niet bij zonder omvangryk. De rubberafdeeling vormde weer een uitzondering, want hier vonden groote omzetten plaats. Zoowel A'damrubbers als verschillende andere soor ten werden druk verhandeld en dit ging ge paard met een koersverheffing welke weer zyn oorzaak vond in de styging^der rubber- pryzen. Speciaal voor aandee^en in onder nemingen, welke een gemengde cultuur be oefenen, bestond nogal wat belangstelling. Tabakken maar weinig veranderd. De aan kondiging van een interim-dividend van 15 I pet. door de Senembhh-My. oefende niét veel invloed uit. Van de industrie-aandeelen waren de Jurgenswaarden pryshoudend. Aandeelen kunstzyde-ondernemingen waren klaarbly- keiyk eerder iets aangeboden. Suikerfondsen by kalmer handel iets be ter gedisponeerd, waartoe de styging der Amerikaansche termynsuikernoteering eeni ge aanleiding gaf. In scheepvaarten ging zeer weinig om. Prolongatie 4 tot bijwoning der op ZATERDAGMIDDAG ten 3 ure (31 October) op het terrein a/h einde v d. Van Swie.tenstraat te Gouda. TOEGANG VRIJ. Opening door het Zweedsche Brandalarm. IMPORTEUR T«ehni<eh Hanëtltburaau „JOH. VISSER" DEN HAAG 3012 50 ii «eUtiiei,

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2