r/i I il Dealer. i\RS ;er cces der NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, W - - ©BZ. Maandag 2 November 1825 85*Jaargang nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwuk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i TRIJD bij i [T Zooals de ouden zongen 3848 100 Hulp is de beste troost. FEUILLETÖI. BEZORGD. wat bedoel. haar hart, jij doet onvrou- en, en koop een (Wordt vervolgd). .«safcrf&ss^..- j nen" „zuil diep beet hebt i 8055 70 elefoon 350 tterende collectie Hjpen IJZEN. ■■«liaan B7 IN: ndeweg 60. ekade 78. [Jssellaan 25. g 6. laven 36. .ven 5. narkt 56. Raam 244. tan 178. recht. 27. BfUITENLANDSCH NIEUWS. DUTreCHLAND. Mijnramp in Westfalen. Ontploffing in de mün „Holland.” Zaterdagavond tusschen 8 en 9 uur heeft Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. liOHIMHE COURANT. het te Naar draadloos uit Parijs wordt gemeld, heeft de Ameri'kaansche ambassadeur Pain- levé udtgenoodigd de onderhandelirigen we der te heropenen inzake de fundeering der schulden van Frankrijk aan de Vereenigde Staten. Painlevé heeft deze uitnoodiging aangeno men, doch schijnt voornemens accoord te gaan met de verlenging van de voorloopige regeling gedurende de eerste vijf jaar. Nader werd voorts nog gemeld, dat waar schijnlijk Henri Bérenger zich voor bespre kingen naar Washington zal begeven. Een ernstige politieke misdaad heeft plaats gehad in Wesjt-Macedonië. Op 24 Oc tober werd een automobiel, waarin bisschop Nikolaj Velimdrawatsj, een van de hoogste Joegoslavische geestelijken, van Dibra naar Ochrida ('beide plaatsen aan de Albanee- sche grens) zou reizen^ aan den oever van de Drin (de grensrivier) gevonden, ongeveer 20 K.M. van Sroega (ten N. van Ochrida) met het lijk van een gendarme, die een pries ter en de districts-gouvemeur van Ochrida in den auto vergezeld had. De bisschop was op het laatste oogenblik verhinderd geweest af te reizen. Men neemt aan, dat de priester en de dis- trictsgouvemeur levend door de bandieten over de rivier naar het Albaneesche gebied zijn vervoerd. Men is er tot dusver niet in geslaagd, hun verblijfplaats te ontdekken. Het bericht heeft groote opwinding ver oorzaakt en de Joegoslavische pers wjjdt veel aandacht aan de zaak. Er hebben den laatsten tijd geruchten geloopen over de herleving van het z.g. KossoVo-comité, een Albaneesdhe anti-Joegoslavische organisa tie, welke uit Macedonisdh Bulgarije steun ontvangt. Men neemt aan, (jat de misdaad begaan is met het doel Joegoslavië met de Albaneesche regeering Jn moeilijkheden te brengen en om den terugkeer van het Fan Noli-regime in Albanië te vergemakkelijken, dat de beste (betrekkingen met de Macedo nische revol ut ionnai ren ^onderhield. De pers, die tot nog toe geneigd was, zich aan de zyde van Bulgarije te scharen in het Grieksch-Bulgaarsche conflict, is na dit geval veel minder sympathiek tegenover Bulgarije komen te staan. IK8AL CAR obielen. I deelgenomen >f ruim 52 ffy rdeeld over 12 opgenomen. De kwestie van Froenze’s opvolging zal waarschijnlijk eerst geregeld worden op het congres van de communistische partij, dat in Decembe?a.s. wordt gehouden. Zijn plaatsvervanger in het commissa riaat van Oorlog is Unschlicht, die het con tact tusscheri de Tsjeka en het ministerie van Oorlog inS stand hield of den bekenden Woroschilof. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal £25, per week 17 coat, mot Zondagsblad per kwartaal f 2.90, per week 22 cent, overal waar de bazorgiag per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ona Bureau: MARKT 81, GOUDA b(j onze agenten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dageUfke geopend van 9—6 uur. Administratie Tal. Int 82; Redactie, Tel. 88. in de mijn „Holland” der Phönix A.-G. für Bergbau und Hüttenbetrieb te Wattenscheid in Westfalen, waarschijnlijk ten. gevolge van explosie van mijngas, een ontploffing plaats gehad. Hierbij zijn 17 personen om het leven gekomen; voorts zijn 2 mijnwer kers ernstig gewond, waarvan er één in le vensgevaar verkeert. De reddingsbrigade was direct ter plaat se. In de afdeeling waarin de dfetploffing is geschied, bevonden zich circa 50 man. Het betreft hier een gesloten afdeeling, die geen directe verbinding met andere afdeelingen heeft, waarin talrijke mijnwerkers arbeid den. ■De lijken zijn grootendeels verkoold en ernstig verminkt. Dank zy het voortreffelij ke werk der reddingsbrigade slaagde men er in, reeds hedenmorgen om 4 uur alle lij ken te voorschijn te brengen. lOnmiddellijk na het bekend worden der ramp had zich voor de poorten der mijn een reusachtige menschenmenigte verzameld. De mijn werd door de politie afgezet. Hartverscheurende tooneelen speelden rich af bij het bekend worden van de namen der slachtoffers. Het grafmonument voor Ebert onthuld. Öp het kerkhof van Heidelberg is Zater dag het monument op het graf van presi dent Ebert onthuld en door de rijksregee- ring overgedragen aan het gemeentebe stuur van de geboortestad van den over ledene. De plechtigheid werd bij gewoond door mevrouw Ebert en haar beide zoons, de rijksministers Gessler en Brauns, staats secretaris dr. Meissner, den Pruisischen minister-president Braun, drie leden van de regeering van Badén, de sociaal-demo- cratische Ryksdagleden Herann Muller en Wels, enz. Voorts waren tal van gedele geerden van den ryksbanier uit het heele rijk te Heidelberg gekomen met hun zwart omfloersde vaandels. Aan het graf sprak dr. Gessler uit naam van de rjjksregeering. Hij zeide, dat hij het monument, dat de rijksregeering voor den eersten president van de Duitsche republiek heeft laten op richten, in naam en in opdracht van deze regeering aan de stad Heidelberg toever- - trouwde. Gessler herinnerde in zijn korte toespraak aan hetgeen Ebert in de moei lijke tijden voor het Duitsche vaderland had gedaan. Dit monument moet een bewijs zijn van de dankbaarheid en de vereering voor den ontslapene. Dit eenvoudige monu ment, dat beantwoordt aan het wezen van den overledene, moge de toekomstige ge slachten vertellen, dat de wensch van Frie drich Ebert vervuld werd en dat hij zijn laatste rust vond, na de strijd en afmatting van een werkzaam leven, hier te Heidel berg in de geliefde geboortestreek, welker trouwe zoon hij was. De namen van zijn voor het vaderland gevallen zoons, die naast hem rusten, mo gen allen die het graf bezoeken het bewijs leveren, dat hem niets van het leed van de- krijgen. Het werk boeide hen» met meer. Zoo daar niet ware geweest de sterkende troost, dat rijn vader, een maal door den zuren appel heen, en zijn stijfhoofdigheid gebroken», nu rijn zoon met den dag meer ging vertrou wen, ja zelfs steun zocht bij die nieu we, jonge, frissche kracht,* die rijn verzwakkenden ouderdom kwam schra gen, zou Jaap den moed gemist heb ben om te blijven, ware hij weer heen gevlucht, ver weg. naar het buiten land, uit Betty ’s nabijheid, die telkens weer zoo pijnlijk de smart deed op laaien. Nu bleef Jaap om rijn ouden ziekelijken vader, om de kantoorzaken en verdroeg, zij het dan met stugge norschheid, de enkele uren van den dag dat rijn wegblijven uit de huis kamer ongewenschte nieuwsgierigheid of achterdocht had’ kunnen opwekken. Dat waren de uren van de maaltij den, en nog beperkte hij deze. Het twaalfuurtje liet hij zich op het kan toor brengen, voorgevende het rijn plicht te vinden over te blijven, ter wijl rijn vader, de oude Reyman, de volontairs en klerken lunchten. Ook de middagtafel, In gezelschap van zijn, nu de zorgen hem niet meer drukten, weer oplevenden vader en van praatgrage Fietje, was nog door komen. Varacherpte tegenstand der Duiteoh-Motionnlen. Froenze overleden. Een politieke aanslag in Macedonië, De Fransch sch uld aan Amerika. .De door de Jiyksregeering gepubliceerde verklaring, die als antwoord op de uitlatin gen van het Duitsch-nationale partijbestuur dient te worden beschouwd en waaruit dui delijk blykt dat de Duitsch-nationale mi nisters het eens waren met den inhoud van het verdrag van Locarno en ook met de wij ze, waarop ter conferentie de schuldkwestie was behandeld, wordt door enkele Berlyn- sche bladen besproken. De democratische Vossische Zeitung be schouwt de verklaring van den 'Rykskanse- Uer als een klinkende oorveeg voor de Duitsch-nationalen. Het blad meent dat Schiele zyn toestemming tot het verdrag nimmer zou hebben gegeven, indien hy er niet van overtuigd ware in overeenstem ming met den werkelijken wil van de par lementaire groep zijner party te handelen. Het blad meent dat aan de vrij lange ver klaring van de regeering eigenlijk nog een zin diende te worden toegavoegd, namelijk: „Een partjj, die zich in een levenskwestie van het Duitsche volk zoo gedraagt als de Duitsch-nationale, is onbekwaam te regee- ren of in een Duitsche coalitiaregeering te zetelen.” De Duitsch-nationale Lokal Anzeiger be treurt dat volgens de Rijksregeering de Duitsch-nationalen in hun verklaring on juistheden zouden hebben gezegd. De wijze waarop dr. Luther zich uitdrukt zal den za- kelijken strijd nog in een persoonlijken strijd kunnen doen ontaarden. Overigens zijn de Duitsch-nationalen van meening dat de le- yensvereischten van het Duitsche volk wij zigingen van reeds geparafeerde verdragen kunnen verlangen. Wat de Duitsch-nationa len als levensvereischte beschouwen blykt uit het jongste besluit van hun groep in den Rijksdag. Het blad meent dat de verklaring van de regeering nog aanleiding tot een levendige gedachtenwisseling zal geven. De sociaal-democratische Verwart s be perkt er zich toe te constateeren dat al de critiek die de Duitsch-nationalen op het werk van Locarno uitoefenen ook hun eigen vertegenwoordigers in het Rykskabinet treft. Hoe dit alles ook moge zijn, de oppositie der Duitsch-nationalen tegen het verdrag van Locarno is in den laatsten tijd zoo ver scherpt dat ook de Volkspartij niet meer op Wegging der crisis rekent. Een Duitsch-nationaal correspondentie- bureau geeft voorts nog antwoord op de verklaringen van het rompkabinet Luther, waarin weliswaar een vergeefsche poging wordt gedaan, de interpretatie der kabinets- verklaring te wijzigen, doch hetwelk ander zijds een verdere vastlegging der party ten aanzien van de afsluiting van het vrdrag van Locarno beteekent, terwijl het partij bestuur der Völkischen, dat in het opstel len van proclamaties eenige ervaring bezit, Uit Moskou komt het bericht van het overlijden van den volkscommissaris voor Oorlog en Marine en president van den Op persten Oorlogs- en Revolutieraad, Froenze. Zooals bekend, heeft Froenze het com missariaat van Oorlog en Marine op zien genomen, als opvolger van Trotsky. Froen ze was 40 jaar oud en zoon van een boer in ‘Zuid-Rusland. In het leger was hij zeer populair. Van 1905 tot 1917 behoorde hy tot de re- volutionnairen. Eerst tijdens den wereld oorlog begon hy zijn aandacht aan militaire kwesties te wijden. Tot dien tyd was hij uitsluitend in de technische vakken werk zaam geweest. Hij speelde een groote rol in den burgeroorlog, in het bijzonder tegen Wrangel. Nadat hy over Wrangel de overwinning had behaald, verwierf hij het commando over het geheele Zuidelijke front. Zyn ideaal was geweest de verloren Bessarabi- sche provincies terug te veroveren. Als zoon van een BesSarabiër, kon hy zich niet over het verlies van Bessarabië heenzetten. Toen de party met Trotsky meer en meer in conflict geraakte, werd hij in 1924 dezen als „luitenant” toegevoegd, terwijl hij tij dens een „ziekteverlof” van Trotsky zelf de leiding van het Volkcommissariaat van Oorlog in handen wist te nemen. Nadat Trotsky in Januari 1925 definitief opzij werd geschoven, werd Froenze zyn opvol ger. Intusschen meldde op 1 Februari d.o.v. het Russische gezantschap te Berlijn, dat hij op zijn beurt in ongenade was gevallen en door Zinowjef vervangen. In Mei bracht hy echter nog in de slotzitting der Unie van Sovjet-republieken rapport uit over het roode leger, waarin hy o.a. mededeelde, het onmogelijk te achten de sterkte te vermin deren. Een telegram uit Kief meldde dezer, dagen, dat hy lijdende aan een maag- en darmkwaal in het ziekenhuis aldaar was opnieuw een oproep heef gepubliceerd, waar in „aaneensluiting tegen Locamo” wordt verlangd en „wapenbroederschap der natio- nalen” geëischt. Men moet zich tot een na tionaal blok tegen de zelfmoordende nako- mingspolitiek aaneensluiten, verklaart de oproep. Echter niet alleen defensief, binnen kort moet tot het offensief worden overge gaan. Dat wil ‘zeggey, de strijd moet niet alleen tegen het verdrag van Locamo, doch eveneens tegen het Dawes-play worden ge voerd. De communisten hebben in een gisteren gehouden congres, geëischt de onmiddelly- ke ontbinding der .Rijksdag, het aftreden van de Regeering Luther, bestrijding van het „oorlogspact” van Locarno. Uit dit alles kan men wel als vaststaand opmaken dat van een bylegging der geschil len tusschen al deze groepen geen sprake meer is. 3S) - Maar hij lette daar niet op Betty, wat bedoel..., wil je zeggen dat een ander tussohen ons staat Als dat waar is.... Rudolf van Hoogduynen? Betty, hou je van hem'?” Betty wrong zich, Jps, driftig rij hem toe „Laat me los, je uvu» het recht niet me te behandelen alsof ik jou toebehoor. Ik mag doen en la ten wat ik wil.” Zij zweeg, de deur werd openge worpen, en Fietje, rood van blijde emotie, stormde naar binnen. De lan ge kostba/re mantel hing open over het kanten kleed), in de beringde hand hield rij een verwelkte dahlia1, dezelf de rozoroode stetrvormige bloem1, die Betty had gezien in Ruud’s knoopsgat. Door eigen’ opgewondenheid1 merkte rij niet Üe emotie der anderen: „Kin deren”, riep rij blijde en luide: „Weet jullie nog, gisteren avond' voorspelde ik „ikl word' smoorlijk van Rudolf opdat zij zou kunnen uitklagen, luide, verlichtend, haar’ smart om haar be dreigde liefde voor Rudolf van Hoog duynen. Rudolf van Hoogduynen had zij lief, en niet hem1, Jaap. Hij balde de vuisten, weer neep rijn ziel samen van de onduldbare pijn van jalourie. Hij zag nog even naar haar toen lachte hij, kort, bitter, om het leed dat onverholen sprak uit haar stomme smarthouding. Hij draaide zich om met een bruuske beweging, ging de kamer uit, de deur met een bons achter zich dichttrekkend. Goddank..., de drukte op het kan toor, het zidh inwerken met rijn vader in de kantoorzaken, noodzakelijk nu hij in de firma als compagnon was opgenomen, hielpen Jaap den eersten tijd dotorkomen. Die dagen, dat hij, wakker wordend, de smart om rijn verloren liefde reeds op hem wachten vond, om hem te vergezellen heel den langen dag waarvan de uren voort sleepten. elk zijner daden, gedachten, woorden, overstemmend, die met hem slapen ging, hem' wakker hield, of b«- heerschte rijp droomfantasieën. Het leven drukte op de jonge sterke schou ders met ongebonden. verlammenden last. De eindelijk veroverde jongste oompagnonplaats op het vaderlijk kan- toot liet hem nu onverschillig hij verwonderde rich, zooveel moeite ge daan te hébben om die plaats te ver zen tijd gespaard is gebleven. Dr, Gessler legde vervolgens namens de rijksregeering een krans met zwart-rood- gouden lint aan den voet van het monument neer. Nadat de burgemeester der stad verze kerd had, dat Heidelberg het monument steeds in eere zou houden, werden nog an dere kransen neergelegd, o.a. namens het departement van den rykspresident en na mens de regeering van Baden. Mevr. Ebert legde een ruiker witte anjers op het graf van haar man. Het eenvoudige monument, dat aan eiken hoek met een adelaar versierd is, draagt aan de voorzijde alleen den naam van den overledene „Friedrich Ebert” en aan den achterkant de woorden: „Het heil van het volk was het doel van zijn streven.” De moord op prof. Rosen. Eén nieuwe aanhouding. Men zal zich den geheimzinnigen moord herinneren, die in Augustus te Breslau is gepleegd op prof. Rosen en rnn schoen maker Stock, die in het huis van den ge leerde woonde. In verband met deze misdaad werd eerst de huishoudster van prof. Rosen en vervol gens haar dochter, die een pleegdochter van den geleerde was, in hechtenis geno men. Men slaagde er echter niet in de schuld van de beide vrouwen te bewijzen. Nu zyn onverwachts de zoon en de schoon dochter van den vermoorden schoenmaker gearresteerd. Men vermoedt dat de huishoudster van prof. Rosen den jongen Stock heeft opge- hitst den dubbelen moord te plegen. Stock beweêrt op het oogenblik,, waarop de mis daad is gepleegd, in een danszaal te hebben vertoefd. Volgens enkele getuigen had hij zich echter een uur lang uit de danszaal verwijderd. Het dolkstootprocefl. In het dolkstootproces heeft Scheidemann nog herinneringen uit de revolutiedagen opgehaald. Het was eigenlijk een zonder linge revolutie. De grondwettelijke regee ring verzocht de sociaal-democraten de zaak over te nemen. Duitachland heeft ei genlijk geen revolutie gehad, immers indien een werkelijke revolutie ware uitgebroken zou men naar Russisch voorbeeld de Natio- nalen hebben moeten opknoopen alhoewel het zonde van het koord zoude zijn ge weest. De sociaal-democratie heeft slechts ondank van haar optreden gehad. Indien Ebert, Landsberg en Scheidemann niet standvastig zouden zijn geweest, zou heden Liebknecht en zijn Russische vrienden te Berlijn, heerschen en zou iDuitschland nog slechts een provincie van bolchewistisch Rusland zijn. De sociaal-democratie heeft de revolutie niet voorbereid, zy heeft haar niet gewild, zy heeft alleen het bestaande stelsel geli quideerd. De sociaal-democratische leiders bevonden zich op dat tijdstip in een uiterst ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda m omatrakan (bebooranda tot das baaorgtain») 1—5 regela /1JW, alka regel maar ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan baeoi^krinf. 1—5 regels ƒ156, alka regal maar ƒ0.80. Advertentiën in het ZatanUgnummer 20 bjjalag op den prijs. Uedidadigheida-advertentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ.0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingebonden mededeelingen bfl contract tot neer gareduoear- den prijs. Groote latten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën Winnen worden ingezonden door tuaschenkomat tan soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaax en onze Agenten en moeten daagn vóór da plaatsing aan het Bureau ztfn ingekomen, teneinde van opname varzekard ta s^jn. leis wil, mat geoeuri, niet waar Jaap? i „Ja”, antwoordde Jaap, hard, wreed toonloos- „En ik ben een Bartels”, juichte Fietje triomfantelijk. Zij bukte rich en raapte den sleep op van haar japon, en aei toen kaimier „Wat ik nog neggen wilde. Ik kwam eigenlijk hier binnen, omi jullie te waarschuwen. Pa pa is al thuis, het is zno etenstijd. Ik ga nog even naar boven, mijn goed afleggen, als papa, mij ziet in deze mooie kleeren, heeft hij alweer wat aan te merken.” Zij ging de deur uit, die rij achter zidh liet openslaan. Het blleef een oogenblik doodstil in de kamer. Jaap, de oogen gericht op den grond, hief eindelijk het hoofd op en zag naar Betty. Zij had rich langzaam laten neervallen in den naasten- fauteuil. Zij zat rechtop, voor zich uit starend, stil, tranen!oos, maar wasbleek, 'dofle wan hoop in dte groote donkere oogen. Haar vingers lagen kranrpadhtig saamgevou- wen in den schoot. Jaap wist dat rij onnoemlijk lijden moest... zoo hij haar leed' afmat naar de nijpende smart in eigen riel. Hij had naar haar toe willen vliegen, haar mooie kopje met dlie droeve pogen in beidle rijn handen willen nemen, om bet te vlijen tegen rijn schouder... zoohls rij wenschte nog weinig minu ten te voren, om haar verdriet te schragen door rijn moreelen steun, vun Hoogduynen Welnu, nu ik nem gezien en gesproken heb, verklaar ik hier plechtig Hem trouw ik, en nie mand anders. „Sofie... ben je gek”, kreet Betty, en haar drift geleek een wanhoopsgil. Jaap, doodsbleek, zweeg, staarde van de eeno zuster naar de andere, rijn oog bleef doordringendi, hangen aan Betty’s smartelijk vertrokken, ge zicht, hij begreep, dat hij niet de eenige was in de kamer wie de jalou.- zie onduldbaar lijden deed. ,,Hoe kan je zulken onzin uitbazui nen”, voer Betty even heftig voort „zulke gevoelens sluit een meisjé op, diep in haar hart, jij doet onvrou- welijk.” Och kom”, antwoordde Fietje sma lend. „Jij, met je ouderwetsche preutsdiheid', bent vierentwintig ge worden, 'zonder dat je een man hebt gekregen Wel, je moet je maar met een handwerkje opsluiten in een ach terkamer tot dé rechte Jozef komt ja, dan kan* je je meteen een grijze pruik bestellen1. Nonsens, in het leven moet je je kpns waarnemen. .En waar om zou ik niet een even goede kans hebben ajls een ander Zeide nicht Elize daar straks niet tegen jou, dat een rijke partij die eenige uitkomst zou rijn? Welnu dan.” „Maar Rudlolf 'houdt niet van je.” „Nog niet, maar ik wil dat hij van mij zal gaan houden. En wat een Bar-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1