bereik. s I i SS? NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15992 Dlnsdag"3 November 1925 85*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I - Giudi 5 Zooals de ouden zongen IA ET EN 2 E ifoon 46 Antwerpen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVÊËN, ZEVENHUIZEN, enz. verkrijgbaar by FEUILLETOB. 37J (Wordt vervolgtj) o J o 4 Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. In karakter en in stijl, in alle dingen is eenvoud het kenmerk van de hoogste voortreffelijkheid. Drukkerij te Bun B. F. tea Cete, Spe- nUmt ING, 4e drek, t Coach ƒ2405.— Sedan ƒ2650, DSCOOP? luto. Alleen doer de muwzwikte. V ir vóór den hoofd- I >ede gevolgen daar- I ellen verdragen. Zij t zwakke zenuwstel- met vaste hand de I I wakke zenuwen en I ri 2913 40 J Den Haag. J I maag een handje na het eten een RIGLEY’S. ond gebit, prima een goede ap9f* zijn de eerête :n voor een ge- aam. stere hulp hierbf [GLEY’S KAUWGOM. trUtbaar in paty* tn van 15 tont». Fa.B. Mflnatrtma. Een artikel in de Russische „Prawda” wijst op een zwenking in. de buitenlandsche politiek van Rusland ten gunste van den Volkenbond. De Russische en de Duitsche communistische pers hebben naar men wedt tjjdens de onderhandelingen over het veilig heidspact in Locarno gevoerd met alle mid delen tegen het tot stand komen van dit pact geageerd en de overeenkomst bestem peld als een oorlogspact en als een verraad aan Rusland. Thans, nu het er naar uitziet, dat het pact inderdaad door de verschillen de mogendheden geratificeerd zal worden, is hierin plotseling verandering gekomen. Hct voorbeeld is gegeven door de „Praw da”, het centraal orgaan van de communis tische partij in Rusland, die in haar num- 3011 154 G011MHE KIIIIAW. HUITENLANDgCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het mijnongeluk in de myn „Holland”. Bij hei oiueraoea naar de ontplof fing in de mijn Holldnd is gebleKen, dat dexe werd veroorzaakt door eer& sterken aardscliok, waardoor kortslui ting ontstond in den stroomdraad der elektrische locomotieven. A rbeidsconf lieten. Uitsluiting bij de textielindustrie in Hannover en Brunswijk. Het sedert uenige dagen in het dis trict Hannover en Brunswijk bestaan de loonconflict in de textielindustrie heeft, nadat een poging om dit door arbitrage te regelen was mislukt, gis termorgen geleid tot de uitsluiting van ca. 8000 arbeiders. Uit het Beiersche textielbedrijf. Volgens de bladen nebben de Noord- Beiersche textielin.iustrieelen den ter mijn der afbitrale uitspraak verlengd en tegelijkertijd den werktijd' vastge steld op 54 uur per week. Dit aohtte de werknemers onaannemelijk, wes halve de afd- Noord-Beieren van den Bond van Zuid-Duitsche werkgevers in de textielindustrie besloot tot opzeg- voor het publiek bediend drie vertrekken waaruit de QCHnvv kalen bestonden, lagen in. één rij, suite, hrt middelste, het grootste, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda ocMtrekm (beboorando tot d«a b<*or<krin<) 1—6 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van MiUn Gouda en dan beaoïRkring: 1-6 regeds ƒ166, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pr^jc. Liefdadigheids-advertentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke wigel meer ƒ.0.50. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededelingen bfj contract tot aeer geredneoee- den prfjs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tueechenkomet van Bollede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daf vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekoenen, teneinde van opname vsneknrd te *tjn. iesmethoden, U8SCBBN UCHAM» MTMJJKB HUT* aal gespannen kwartier van aileeu zijn met haar, snakte hij er toch naar, iederen ochtend weer, deed de ge dachte haar voor zich alléén te heb ben, bezig te zien voor hem alléén, Jaap zich haasten tegen acht uur be neden te zijn. En nooit was hij de eerste, altijd reeds vond hij Betty ui de huiskamer, aian de ontbijttafel be zig. „Morgen, Jaap”. Vluchtig zag ze tot hem op, beschroomd, verontschuldi gend klonk haar Zachte stem'. Maar hij, met wrok, spijt, smart in het hart, antwoordde met een norsch, onverstaanbaar gebrom. kortaf, barsch. Geen ander woord werd tusschen hen gewisseld, maar Jaap vond de lamp altijd' brandend, de* kachel snorrend, zijn 'boterhammen gesneden, de eitjes op den goeden warmtegraad, de kaas stolp onder zijn bereik. Terwijl hij at, drentelde Betty door de kamer, zich het meest ophoudend bij de bloe menmand voor het hoekraam, waar zij de planten verzorgen ging. Doch voor hij zijn leeg kopje neerzette, stond zij reeds bij het theeblad, teneinde hem nog eens in te schenken. Nooit miste Jaap Betty oip haar huis- i^ouwelijken post. Betty was niet iemand, die hare plichten verzaken ging nu deae zwaarder te dragen werden. Aan de zenuwachtigheid ha ter bewegingen bemerkte Jaap heel goed', dat ook haar dit gedwongen dende besprek/jng tegen 5 Nov. j Berlijn genoodigd. ENGELAND. Wembley gesloten. Een boodschap van den kening. Zaterdag is, naar de Britsche draadlooze dienst meldt,, de Britsche Empire Exhibi tion te Wembley met groote plechtigheid gesloten in tegenwoordigheid van bijna 100.000 personen. Na eenige militaire schouwspelen verscheen de voorzitter der tentoonstelling, de hertog van York, met de hertogin. De menigte toesprekend begon de hertog van York met het voorlezen van een boodschap van den koning, waarin o.a. werd gezegd, dat de tentoonstellitng „onze rechtmatige trots heeft opgewekt over wat in het verleden is bereikt benevens een toe nemend besef van verantwoordelijkheid voor de komende jaren. Ik bid, dat deze lessen niet zullen worden vergeten en dat onder Gods leiding ons gemeenebest van naties en de menschheid in het algemeen zullen stre ven naar het bereiken van dien geest van wederzijdsch vertrouwen, zonder welken de vrede en het geluk der wereld niet kunnen worden verwezenlijkt.” De hertog van York Zzeide o.m. te ver trouwen, dat de resultaten van bljjvenden aard zullen zijn ten bate van het Britsche Rijk en van zijn vreedzame zending in de wereld. Daarop ging de*bisschop van Willesden voor in het gebed en werd het gezang „O God our help in ages past” gezongen. Trom petters bliezen de taptoe en terwijl de laat ste noten wegstierven werd de tentoonstel- lingsvlag met den leeuw van Wembley neer gehaald. De plechtigheid werd besloten met ’t zingen van „Auld lang syne”, r,Land of hope and glory” en het volkslied, onder begeleiding van verschillende muziekcorp sen. <De tentoonstelling is in 1925 bezocht door 9.699.000 personen. In de twee jaar van haar bestaan heeft de tentoonstelling meer dan 27 millioen bezoekers geboekt. De Britsche Kolencommissie. Voor de kolencommissie heeft Redmayne, oud-hoofdinspecteur van de mijnen, verkla- Maar het moeilijkste, het pijnlijkste «ogenblik van den dag bleef het ont bijt. Dan was hij alleen met Betty in de huiskamer. De oude heer Bartels, wien eerst de morgenuren slaap brach ten na een doorwaakten nacht, kwam al later beneden, vooral nu Jaap zijn vertrouwen genoot op het kantoor en hij de dagelijksöhe verdeeling der werkzaamheden geheel aam zijn zoon kon overlaten.. Zoodra Fietje bemerk te, dat het strenge vaderlijk gezag het uur van benedenkomen niet meer con troleerde, bleef zij, met de korter wor dende winterdagen, maar al te gaar ne een uur langer in het warme bed. Alleen Betty, trouw op haar huistrou- welijken post, vond Jaap in de huis kamer. reeds zorgende voor zijn ont bijt. En ofschoon hij vreesde, haatte, zijn licht ontvin^ door middel van een glaze’ll lantaarn, werd de algemeene klerkenkamer genoemd. Het achterste het kleinste, dat, met zijn diepe ven- sternjssen, de geschilderde jachttafe- reelen op plafond en boven den schoorsteen, nog overblijfselen ver toonde van zijn oorspronkelijke be stemming, de eetkamer in een dleftige heerenhuizinge. zag uit op den groe ten tuin van het woonhuis, de gazons en den vijver van den Princessetuin. Dit deftigste vertrek van de drie, was altijd in gebruik genomen door den oudsten firmant der zaak.-Tot aanzijn dood had de oude heer van den Hey- mel, Jaap’s grootvader, de beschik king er over gehouden, daarna storict het eenige jaren leeg, en eerst sinds een week had' Jaap’s vader, oudste vennoot geworden, het voor zich laten in orde brengen. Het was een stille, rustige kamer, licht en zonnig, geheel geschikt voor den ouden heer Bartels, die in den laatsten tijd zoo gevoelig was geworden voor geluiden straat- drukte, geschuivel van vele voeten in de gang op drukke dagen, het gerik- ketik van schrijfmachines in de kler kenkamer. de telkens weerklinkende telefoonbel. De politieke toostend in Duitschland. Rusland en Locarno. De ItaUaansche schuld aan Amerika. De hou ding van Turkije. De politieke toestand van Duitschland staat zooals begrijpelijk is, in het teeken der belangstelling. Vandaag zal dr. Luther de leiders der partijen, die na de desertie deel van de re- geeringscoalitie uitmaken te weten de Duitsche Volkspartij, het Centrum en de •Beiersche volkspartij ontvangen. De par tijleiders zullen in deze bespreking moeten verklaren of zij al dan niet berèid zijn de verantwoording voor het rompkabinet, dat op het oogenblik geen parlementaire meer derheid achter zich heeft ,te blijven dragen. De regeering zelf is van meening, dat zij in geen geval mag aftreden vóór het ver drag van Locarno in veilige haven is ge bracht. De onderhandelingen over de van Enten- tezijde aangekondigde faciliteiten in het Rijnland zijn in vollen gang en in regee- rmgskringen gelooft men te mogen aanne- men, dat zij spoedig tot een regeling zullen leiden, die in alle opzichten beantwoordt aan de Duitsche verwachtingen. iDr. Luther hoopt, dat de besprekingen met de partijleiders van het Centrum, de Duitsche en de Beiersche volkspartij hem in staat zullen stellen reeds hedenavond een besluit te nemen ten aanzien van de verdere ontwikkeling van den blnnenlandsch-politie- ken toestand. Van het verloop dezer bespre kingen hangt het af of de rijkskanselier zich dezer dagen met de leiders van de de mocraten en de sociaal-democraten in ver binding zal stellen over een eventueel her stel der zoogenaamde groote coalitie, die Raar men weet alle partyen van de soèiaal- democratie tot de Duitsche Volkspartij om vat. In politieke kringen beoordeelt men de vooruitzichten van een dergelyk coalitie vry gunstig. Het verluidt, dat de Duitsche Volkspartij in Pruisen met de Duitsch-nationalen zal breken en bereid is met de tegenwoordige Pruisische regeeringspartyen (democraten, sociaal-democraten en centrum) een groote coalitie aan te gaan. ging van alle arbeiders tegen 14 Nov. Door dezen maatregel worden. 24.000 arbeiders getroffen. Stopzetting van chemische fa brieken in het Rijnland. Een aantal kleine bedrijven der chemische industrie zijn in de districten Frankfort, Mainz en Darmstadt stop gezet. Ook in enkele rubberfabrieken hadden nieuwe uitsluitingen plaats. De nog werkende grooto bedrijven zullen Zaterdag a s. eveneens worden gesloten, indien alsdan geen otvereen- stemming is verkregen. De rijksmiiiister van arbeid Brauns hoeft de partijen voor een niet bin dende besprek/jng tegen 5 Nov. naar nier van 25 October in een hoofdartikel uit eenzet, dat het onjuist is aan te nemen, dat de verdragen van Locarno Sovjet-Rusland zouden hebben geïsoleerd. Het is te eenen- male ondenkbaar, dat oen politiek van iso- leering tegenover Rusland succes zou heb ben. „Wij zullen nipt meer terugkeeren tot den tijd van de militaire interventie. Wij keeren niet meer terug tot de diplomatieke blokkade en tot den tyd van Genua en ’s-Gravenhage. Waarom? Omdat zoowel de diplomatieke als de finantieele blokkade een tweesnijdend zwaard is.” Aldus de „Prawda” die verder toegeeft, dat het verdrag van Locarno den betrokken mogendheden ruimschoots vrijheid laat om ook te trachten op economisch en politiek gebied tot overeenstemming met de Sovjet unie te komen. Aan het slot van haar artikel zegt de „Prawda”: „Wie oprecht onze toetreding tot den Volkenbond wenscht, moet in de eerste plaats nalaten ons te beschouwen als een staat met beperkte rechten. Indien dit geschiedt, zal ook de Volkenbond niet noo- dig zyn om tusschen ons en de andere sta ten die minimaal normale betrekkingen tot stand te brengen, die een nieuwe étappe in de ontwikkeling van de wereldhuishouding en van de garantie van den internationalen vrede mogelijk zouden maken.” Uit deze uitlatingen blijkt overtuigend, dat er in de Russische buitenlandsche poli tiek een zwenking heeft plaats gehad, die neerkomt op een toenadering tot den Vol kenbond. Dit wordt bevestigd door een be richt uit Moskou, volgens hetwelk er in de leidende kringen der communistische party en der Sovjet-regeering een meerderheid zou z(jn gevormd, die een nieuwe oriëntee- ring van Ruslands buitenlandsche politiek wenscht. In verband hiermede is ook de plotselinge verplaatsing vhn Rakowski als ambassadeur naar Parijs te beschouwen. Uit Washington wordt gemeld, dat de on derhandelingen met de vertegenwoordigers van Italië over de fundeering van de schul den, die ongeveer 2 milliard dollar bedra gen, heden zijn begonnen. Men is algemeen van oordeel, dat de Italianen het ernstige voornemen hebben, hun schulden te oon- solideeren, maar de kans dat hun dit zal ge lukken, wordt gering geschat. Amerika ver langt ook van Italië betaling op den grond slag van zyn betalingsvermogen, terwijl Italië een moratorium wenscht en na afloop daarvan met zeer geringe bedragen zou wil len beginnen af te betalen, hetgeen waar schijnlijk niet zal worden aanvaard. Moestafa Kemal Pasja, de Turksche pre sident heeft in de openingszitting van de Turksche Nationale Vergadering eèn over zicht gegeven van den buitenlandschen po- ABONNEMENTSPRUB: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen wonden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, b|j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. litieken toestand waarbij hij o.a. het Veilig- heidspact, de Mosoel-kwestie en den stand der nationale verdediging aanroerde. De president gaf uiting aan zijn overtui ging, dat Het afgeloopen jaar opnieuw heeft aangetoond, dat de Turksche republiek een element van veiligheid vormt in de interna tionale beschaving. De verdragen, die met eenige staten gesloten z|jn tot herstel van de diplomatieke betrekkingen zullen aan de Vergadering ter ratificatie worden voor gelegd. Onze betrekkingen met Sovjet-Rusland, ging Kemal voort, zyn hartelyk ey geba seerd op volkomen wederzijdsch vertrou wen. Onze betrekkingen met Perzië worden bepaald door gevoelens van goede nabuur schap, en die met Afghanistan stemmen overeen met het vriendschappelijk karakter van het met dat land gesloten verdrag. In onze betrekkingen met de Westelijke staten zullen wij te goeder trouw de lijn volgen, die door de verdragen is uitgestip peld. Onze juridische positie in de Mosoel- kwestie is nog versterkt door het onderzoek dat ter plaatse verricht is door de Volken- bondsconmnissie .Ondanks dat, is de oplos sing van net vraagstuk opnieuw vertraagd. Onze houding blijft ten deze bepaald door het Verdrag van Lausanne, dat wij slechts ten koste van ontzaglijke opofferingen heb ben kunnen sluiten. Laat ons vertrouwen, dat het recht en de verplichtingen, die uit de verdragen voortvloeien, eindelijk zullen worden erkend. De rede werd zeer toegejuicht. verdienen om hetgeen hy over het gebruik van petroleum en dat van kolen heeft mee gedeeld. Volgens zijn overtuiging zullen de petroleum voorraden in de Ver. Staten bin nen 25 jaar uitgeput zyn, terwijl de wereld voorraden volgens zyn overtuiging nog slechts 80 a 100 jaar duren; het gebruik van petroleum en benzine bij motoren met inwendige verbranding zal voor het vervoer te water blyven toenemen. De uitvoer van kolen is afgenomen tengevolge van de on gunstigste wisselkoersen en den terugkeer van Eiigeland tot den gouden standaard. Nationalisatie van de mijnen zal of duurde re kolen of hoogere belastingen tengevolge hebbei^j^olgens zijn meening zal men de tegenwoordige moeilijke periode wel te bo ven komen en loonsverlaging zal niet noo- dig zyn, indien de mijnwerkers er voor een tijdvak van b.v. 3 jaar in toestemmen 8 uur per dag te werkéh. Ook acht hij het moge lijk op de mijnen zelf hoogere prijzen te verkrijgen door de tusschenkosten van de mijn tot den verbruiker te verlagen, door een stelsel van coöperatieven verkoop. Hy wees er op, dat de wereldproductie van kolen toeneemt, terwijl die van Enge land en het Engelsche ryk afneemt. Ameri ka heeft in de toeneming der productie voor de helft bijgedragen, doch deze hoogere productie is geheel voor binnenlandsch ge bruik en wordt niet uitgevoerd. Het pro ductievermogen van Amerika is echter veel grooter dan de tegenwoordige productie, zoodat hij het niet ónmogelijk achtte, dat de Ver. Staten zullen trachten de uitvoer- markten voor kolen te veroveren. Spoorwegongeluk. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat de trein naar ‘Waterloo tusschen Esh- vaeï nabü Aidershot en Hookwoodstation op een lorrie is gebotst, welke blijkbaar moedwillig op de rails was geplaatst. De machinist wist door uit alle macht te rem men een ernstige ramp te voorkomen. On geveer 100 passagiers werden gewond of kregen een zenuwschok. Nieuwe Engelsche import rechten. De „Daily Mail” verneemt, dat de Brit sche regeering definitief besloten heeft de volgende maand een supplementaire finan- cieele wet in te dienen, welke machtiging zal geven tot het heffen van nieuwe import- rechten teneinde de industrieele productie verder te beschermen. Het zal waarschijn lijk 6 weken duren voordat de rechten in werking treden. ITALIË. Tien geboden voor de fasci. 1 ieu geboden voor de fascistische leiders heeft Farinacei uitgevaardigd. Zij Linden in het kort 1. Het is de taiak der fascistische provinciale leiders te zorgen, dat de partij strikt gedisciplineerd1 is de on verzoenlijkheid der plaatselijke partij leiders moet niet alleen van politie- ringen afgelegd, die vooral belangstelling ken maar ook van nioreolen aard' zijn. léiO a tête een marteling was. Toen zou Jaap voor niets ter wereld! dit morgenuurtje gemist hebben ondanks alles, was het een genot, 'haar tegen woordigheid, haar trouwe zorgen voor Lean. Hoe dikwijls, als zij met dien gelaten, droeven glimlach om den klei nen mond hem het weer gevulde kop je toeschoof had hij het zorgende blanke handje willen grijpen om er zijn lippen op te drukken vurig en dankbaar. Maar als hij dan bedacht, dat ze daar rondliep om hem heen, met het beeid van een ander in het hart, zooals het hare geheel het zijne vulde, dan balde hij onwillekeurig de vuisten, dan kon hij zich begrijpen den onbeschaafd en, den hartstochten j. ken wilde, die het liefste wat hij be zit liever vermoordt dan het te gun nen aan een ander, gelukkiger dan hij. Dan schoof hij bruusk weg zijn ontbijt, verzwelgde die heete thee en ijlde weg naar het kantoor, om zich te storten, te verdiepen, te verdooven in en door arbeid, zooals een onge neeslijk lijder zich voor knagende li chaamspijn inspuit met morphine. Toch, zoo verdiept was hij niet in eigen leed, dat hij^niet bemerkte, hoe ook Betty langzamerhand veranderde, hoe de zachte bruine oogen met een Mik van niet begrijpen staarden om zich heen, hoe een trek van stille zorg haar gezichtje langer maakte en ouder. Eindelijk, op een goeden dag, kwam zij beneden met roode, gezwol len oogleden en bleeke wangen. Wel bleef zij op haar post, maar hoe Loom, hoe instinctmatig verrichtte zij haar werk. ‘Jaap bespiedde elk harer werktui gelijke bewegingen, verteerd door ja- loersche nieuwsgierigheid. Betty leed, om wie anders kon dat zijn, dan om Ruud. Voor het eerst vergat zij hem, Jaap, te bedienen. Hij rammelde met zijn leege kopje en toen dat niet hielp keerde hij zich om, en zag haar wer keloos staan bij het raam en de bloe menmand, turend naar buiten. ,,Hoe is ’t, krijg ik nog een kopje thee of niet vroeg hij barsch, kort af ,.O, pardon... Zij ijlde naar het theeblad, schonk in en reikte hem het dampende kopje over, dat hij dadelijk naar den mond bracht, maar onmid dellijk weer neerzette. ,,Te heet”, keurde hij af, stond op, en norscher dan anders nog. liep hij de kamer uit, ijlde de lange gang door naar het kantoor. In de lange, smalle gang van het kantoorhuis, waar ten behoeve van de cliënten de voordeur altijd aan stond bevonden zich, vlak vooraan, de lo ketten^ met deopschuif ramen, waar- werd De kantoorlo- en dat

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1