Twee Dames EXPLOITATIE LUNCHROOM. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. 2. Er mogon geien niejnwe recruten worden toegelaten tot de taarastische partij. 'it'll B. Allo fascistische vereenigingen, welker ledein de openbare orde of den arbe'd verstoren, moeten worden ont bonden. i,i ten worden ontbonden. 5. (Sr moet onmiddellijk een volle dig onderzoek worden ingesteld naar dc wertiBaamheid' en de moraliteit van aile leden der fascSstisohe partij de fascistische lidmaatschapskaart voor 1926 zal niet worden gegeven aan hen, die haar moreel of politiek on waardig zijn. 6. Alle fascisten moeien een beroep hebben werkloozaanón degenen, die met precies ktmneu bpgjeven, waarvan zij leven, (boeten-uit de parfij worden gezet. 7. Het dragen vaaïAret zwarte hemd bil andere gelegenheden dan die door de partijleiders aaingewezen, is strikt verboden. 8. Het dragen van wapens an dikke stokken bij fascistische optochten en betoogingen is strikt verboden. 9. Alle leden der ontbonden escou- ades worden uitgonoodigd tot de na tionale militie toe te treden. 10. Al degenen, die de discipline sokenden of ongerechtvaardigde daden van geweld plegen, moeten ernstig ge straft worden. Afzetting der dynastie. De premier mot het bewind betast. Hei Perzische parlement heeft een resolutie aangenomen met een meer derheid van 80 van de 85 uitgebrach te stemmen, waarin geoogd wordt, dal hel om redenen van landsbelang de aan het bewind zijnde Kadjar-dynastie afzet en de tijdelijke bewindvoenng binnen hel kader der grondwet op draagt aajn den eersten minister Keza Khan. Voorts Wordt in deze resolutie aan, de NaConala Vergadering volmacht verleend. De correspondent van de „'limes'' te Teheran meldt, dat de onttroning van den Sjah is geschied! wegens zijn aanhoudende weigering om naaJr Per- zih terug te keeren en wegens die agi tatie in de provincies voor de omver werping van de dyliastieeKadzjar. Sultan Ahmed Sjah, die zijn regee ring onder een regentschap begon, is gedurende een groot deel van thin meerderjarigheid buiten Perzië geble ven. Sedert November 1923 was hij in het buitenland'. De dynastie-Kadzjar, die vani Titrk- schen oorsprong is, werd' gesticht door Aga Mohammed Khan, die in 1796 te Teheran Sjah werd een jaar later werd lui door zijn slaven vermoord. Deze sjah, die een groote wreedaard was werd opgevolgd door zijn, neef Fath AU Sjah, van wien de huidige vertegenwoordiger der vervallen ver klaarde dynastie afstamt. Schier op zijn sterfbed verleende in 1907 Moe- zaifar-ed-Dim .Sjah eon grondwet, die, riroals de „Times" het uitdrukt, de heerschors belette hun ministers te worgen, de oogen uit te steken of le vend te begraven.... De thans koning geworden .premier, Reza (of Riza) Ehan Pahlevi (of Pah- lavi), die een tijdlang den titel Sar- dar Sipah heeft gedragen, kwam' na een geslaagden staatsgreep in Febru ari 1921 in de politiek. Na in vier achtereenvolgende kabinetten minister van oorlog te zijn geweest, werd bij in October 1928 premier en werd slechts door de oppositie der Sjiieti- sche geestelijkheid, d'ie een republiek ongodsdienstig achtte er van weer houden om in Maart 1921 den sjah ai te zetten en de republiek" uit te roe pen. Door koning te worden heeft hij dus thans blijkbaar met de bezwaren der geestelijkheid rekening gehouden. BINNENLAND. De Koningin naar Schwerin7 Vo/gens Duitsche bladen zal die Ko ningin in het begin van de volgende week in Schwerin aankomen, waar Prins Hendrik thans reeds vertoeft. Prof. Ernst Cohen. Doctor ingenieur honoris causa. De senaat der Technische Hooge- school te Karlsruhe heeil aan prof. dr. Ernst Cohen te Utredit den titel van doctor ingenieur honoris causa verkend op grond van diens onder zoekingen over aüotropie en van dte over, den invloed \(ftW-"linogeri druk op chemische syst«höi." lie Warenwet. Het wijzigingaontwerp ing„.. De minister vg'p' airbeid, handel en nijverheid heeft ïjketrókken hei wets- ontwerp, houdende wijziging van de Warenwet. Na de Stennverleening uit België. De corr. van de N. R. Ct. meldt uit Brussel, dat het Antwerpsche comité voor hulp aan de door de stormramp in Nederland getroffenen reeds 140.000 francs heeft ontvangen. Voor de geteisterde streken. Door het Roode Kruis 150.000 af gedragen. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Rood© Kruis heelt heden ann het Nationaal 'Steuncomité als eerste bijdrage f 160.000 afgedragen. De Olympische Spelen. Het nationaal ïinancieel comité voor de Olympiade 1928 heelt aanvaard het aanbod van Huygene-boekhandel te 's-Gravenhage tot het uitgeven van (Rijks) briefkaarten ten bate van het Olyüttpjadefomds. gift van baron.van Vredenburch. Do heer dr. W. C. A. baron van Vredenburch lid' van de Aigemeene Rekenkamer te 's-Gravenhage, aan wien, die Hongaarsohe kinderbescher ming veel te danken heeft, stelde, als aandenken aan zijn, te Boedapest over leden eoh geboote f 15.000 ter be schikking voor de stichting van een inrichting voor kinderbescherming. De president van den bond voor kinder bescherming, aartshertog Albrecht, heeft deze gift dankbaar aanvaard. De C. B. P. T. T. uit het Alg. Vakverbond. Naar Het Volk' verneemt, heeft het hoofdbestuur van den C.B.P.T.T. thans besloten den Bondsraad te adviseoresi uit bet A.N.V. te treden, van welk besluit het bestuur vail het A.N.V. is kennis gegeven. Ook het bestuur der aid. Groningen besloot volle adhaesie te betuigen met het voorstel van het bomdsraadslid Van der Woude tot aansluiting bij het N.V.V. Zuid-Hollandsche lisbond. Zaterdagmiddag heelt t dagelijksch bestuur van den Z.H.IJ. met afgevaar digden van afdeel,ngen, tot den Z.H. 10. benoorenu, in oen Haag vergaderd. Van de 41 afdeelingen waren aanwe- zig Wassenaar, den Haag, Kijswijk, Waieriingen, Honselersdijk, Kwlntsheut s-Gravenzande, de Lier, Naaldwijk, Vlaai-dingen, Rotterdam, Vrijenban, Veenweg, Voorhout, Lisse, Warmond, Sassenheim, Reeuwijken Gouda. Ook twee afgevaardigden van den ijsbond Hollands Noorderkwartier waren ter vergadering. Medegedeeld werd, dat de organi satie van den Bond krachtiger wordt, dank vij den steun van ijverige dis trict commissarissen. Door samenwer king met het Noorderkwartier is een goede regeling getroffen om goede /©ongesloten baaien voor ijsverkeer te krijgen tusscihcn Haarlem en Lei- sn. De kwesties vam het aanstellen van baanvegers en hun werktijd maakten op deze vergadering een punt van bespreking uit. Overleg m«: politie autoriteiten werd aanbevolen. Bij gunstig weer zal dit jaar een groote bijeenkomst van schaatsenrij ders worden gehouden op de Kager- 'er eere van het dertig jarig van d« Bond'. Ook zal een -ge Bondswedstrijd' plaats vin den in den Haag. Tot leclen van het dbgelijkseh be stuur werden herkozen de heeren W. G. de Knokke vao, der Meuten te Vookburg, voorzitter,1. van Vollen- hoven te Rottendam, vice-voory.itter W, H. J. Dicfk© te 's-Gravenhage se cretaris-penningmeester C. van 'lol te Wassenaar. Een 5e lid zal gekozen worden' uit de districtscommissarissen. De rekening van den Bond over f 685 sloot met oen batig saldo van Jhr. mi. O. Cl. van Swinderen. in den ouderdom' van 85 jaar is te Groningen overleden jhr. mr. Oncko Quirijn van Swinderen, oud-president van die rechtbank aistaar. De overledene was op 23 Juni 1865 op een dissertatie over, het begrip van diefstal gepromoveerd, in 1868 werd hij benoemd tot subsiituut-griïfier bij de ArnhemscJi© rechtbank in 1871) werd hij rechter to Almelo en in 1872 rechter te Groningen in 1899 volgde zijn benoeming tot vi oe-president van de rechtbank te Groningen en in 1902 die lot pres.dent, nadat hij in 1901 had bedankt voor een benoeming lot lid van den H oogen Raad. Ruim 200 geschriften over strafrecht, waaronder zeer omvangrijke, zijn van atjn hand verschenen. Van 'het groote hsquisse droit pénal actuel dons les Pays Bas et a l'étranger is dit jaar hel 12de deel versohenen. Jhr. Van Swinderen was president kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente en bestuurslid van verschillende in stellingen en vereenigingen, werkende op filanthropisoh gebied. Hij is «enige jaren lid van dien ge meenteraad van Groningen geweest. De overledene was ridder in de or de van den Nederlandschen Leeuw en in <Le van Oramjö-Nassau. Groote gMdzendingen „aar Amsterdam. In totaal weder 500.000 aangevoerd. Geladen met de grootste hoeveel heid ongemunt goud, welke ooit door een vliegtuig vervoerd is, heeft de nieuwe Express Roils Royce Vanguard eind© der vorige week zijn eerste viucnt van Londen naar 't vasteland gemaakt. De hoeveelheid1 ongemunt goudj welke o.a. 1 y2 ton woog ein een wwmX vertegenwoordigde van pi.mi 2,'0.000 Pond Sterling werd' uit Lon den naar verschillende banketnteAm- stèren* verzonden. Gedtarende die laat ste dagen der vorige week is een to taal bedrag van 500 000 Pond onge munt goud vain London naar Amster dam verzonden. GEMENGDE BERICHTEN. Nachtelijk drama te Groningen. Zondagnoen., omstreeks halt 1, wer den de Dewoners van de Habentiaupt- straat in Groningen opgeschrikt door eenige schoten. Hei bleek, dat in de nabijhe.d van de Hovenstraat een jon ge man onverwachts schoten uit een revulver had gelost op twee familiele den van de meisjes, met wie hij. en zijn vriend 's avonds waren uit ge weest De, meisjes, de nifchtjes K. en De V., wenschten naar huis te gaan. De jongemannen soheinen daarmede echte? geen genoegen te nemen. Toe vallig kwamen de beide broeders van een der meisjes met, hun vrouwen uit de stad. Zij bemoeiden zioh met het geval en beduidden den mannen, dat het tijd was om naar huis terug te Toen viel er onverwacht een aantal revolverschoten, waardoor de 26-jarige M. Kemkes, wonende aan den Achter weg, en diens broer, de 82-jarige B Kemkes, wonende aan de Motenstraat werden getroffen. De daders namen de vlucht. Van beide getroffenen was M. Kemkes er het ergste aan toe. Hij werd binnengedragen in een nabijge legen café en het bleek hier, dat hij op d/r.e pjaatsen was geraakt.' Hij had een schotwond bij het hart, een kogel in den buik en één in den arm ge kregen. B. Kemkes werd' aan een zij ner be enen gewond1. Béiden werden per rijwielbrancard naar het Acade- demisch Ziekenhuis vervoerd. De toe stand van M., gehuwd en vader van twee kinderen, was vannacht niet le vensgevaarlijk, die van B. was bevre digend. De recherche hee't beide mannen opgespoord. Heft bleken' te zijn twee marechaussee in burgerkleediing. De 28-jarige marechaussee- D. Z. heeft be kend te hebben geschoten. Zijn revol ver is in beslag gewonnen. De man en zijn collega werden door de politie in do marechaussees kazerne gearresteerd. Zij bevonden zich j-eeds te bed. in verband met het onderzoek werd ook de marechaussee, dlie niet geschoten had, voorloopig in bewaring gesteld. Een dienstbode in brand. Cen Duitsche dienstbode was ten huize van de familie Dudok van Heel Naarden bozig met liet koken van terpentijn, toen plotseling de vlam' m do pan sloeg. De pan viel omi en het meisje kreeg den brandenden inhoud over 't lichaam. In een oogwenk stond zij in lichte laaie, en toen de vlam men gedoofd waren, was het me.sje et brandwonden overdekt. In levens gevaarlijken toestand' is zij naar het K.K. Ziekenhuis te Bussumi overge bracht. Burgerhouts Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam', welke een voortzetting is van de op 1 Nov. 18öj opgerichte firma Burgerhout Zonen, herdacht gisteren haar 60-jarig be- Twee tot' nog toe onbekende man ui, die zwarte maskers dTagen en gewapend waren met revolvers, zijn Zaterdag de woning van den te Vaals woneoiden Brusl binnengedrongen. Un der bedreiging vam hem te zullen doo- bebben z j den ouden man f 260 en 1000 francs afgezet. De marechaussee heeft een. onder zoek ingesteld, doch kon de misdadi gers nog niet achterhalen. Een gevecht in een vliegtuig. gier valt d De directie van de Tsjechische staats- luchtvaartliju deelt mee, dat zich Za terdag op een vlucht vam Passan naar Pressburg in eem vliegtuig een opwin dend toomeel heert afgespeeld. Ken passagier s tor „te zicli plotseling op oen vlieger en trachtte hem te wurgen. Uit. alles bleek, dat de passagier plotse ling gek geworden was. De vlieger behield zijn tegenwoordigheid' van geest en bleef «iet één hand zijn vPegtuig besturen, terwijl hij zich met do andere hand den aanvaller van het lijf hield'. Hij slaagde er in van een hoogle van 2000 M. vealig den grond Ie bereiken. Do waanzinnige werd door de gendarmerie aangehou- RADIO-NIEUWS. 7.30 Hilversum. PoLtiebericht, daar na Clinge Doorenbos in zijn levens liederen. 7.50 Londen en Davemtry. -Cantate van Bach. „Coifee and Oupidi"-: Ber lijn 505 M. Köniigswusterhausan: ,,Das MSdchen vam Nizondo, Offenbach. Frankfort 470 M. Feuerempfang aus- wartiger 9tationen. Mümchen 485 M. Militair concert. 8 u. Hilversum). Persberichten. Ro me 425 M. Lichte muziek. 8.10 Minister. 9t. Hubertusfeier „Hor- rido". 8.20 Londen. „From mv windbw. 8.25 Londen. „Musical comedy me mories". Daventry. „A player of dreams, fantasie, in 1 acte. 8.30 Hilversum. Concert o.l.v. Fran cois Lupgems. 8.35 De Bilt. Weerbericht. 8.50 Hilversum'. Lezing vam Ir. Max Pólak uit den Haag over „Anten nes''. Brussel. „Capitation extérieure". Daventry. Concert. Radio-Parijs. Con cert. Berlijn en Köndgswusterhausen. Vroolijke declamatie. 9.05 Daventry. Zamgrecital. 9.20 Davemtry. Concert. Hamburg. Dansmuziek. PTT Parijs, Ecole Sup. 458 M. Galasoirée. 9.30 Hilversum'. Vervolg van het concert. 9.35 Parijs Petit Pörisien 345 M. usterhausen. Rome. Jazz. 9.50 Berlijn en „Winke fl! band. 10.20 Londen en Davemtry. Tijdsein van Greenwich. Weer- em nieuwsbe richten. Rosita Forbes. „Frami Red Sea to Blue Nile". Madrid 392 M. Concert. 10.50 Londem en Daventry. Dans muziek. KERKNIEUWS. Begrafenis prof. dr. K. H. Roessingh. Gisterochtend is te Leaden in die Ke- Uflonstramtseiie kerk om hah twaalf ter' gedachtenis van wijlen prof. dr. K- H. Koessmgn een rouwdienst gehouden, waarbij proi. dr. Heering voorging. ue belangstelling was hiervoor zeer groot. (Jok buiten de kerk stond een groot aantal belangstellenden. Nadat eenige studenten de kist, waarin het stoffelijk overschot, in do kerk hadden gedragen en op de met rouwfloers en met lellen en groen omgeven oatataik was geplaatst, hetgeen onder orgel muziek geschiedde, heelt prof. Heering d» famlto van den overledene de kerk binnengeleid, waarna hij den ka theder betrad1. Na het uitspreken van het gebed, zong de gemeente psalm' loö 1 en 3 uit den Protestanten Bond- bundel, waarna prof. Heering een ge dachtenisrede hield. lm de RemOBBtramtsohe Kerk te s-Gravenhage hebben vrienden van dien overledene prof. Roessingh Zon. dagavond herdaoht. Een groote schare had atoh verzameld. Van den kansel hing een zwart rouwkleed, eenige Witto lelies stonden er voor. Achter in eepi gereserveerde baaik, nauw opge merkt, woonden' mevr. Roessnig en haar zuster de herdenking bij. Ds. Kloyn las een stuk van Roes singh voor over de beteekenis der stil te. Dan zong de gemeente gezainen- Iijk een van Roessingh'a lievelingsiie- deren, een gezang vam vertrouwen, lied 26 uit den bundel vam den pro testantenbond. Toen stil en strak en met bedwongen ontroering vertelde de voorganger van zijn leermeester en vriend de helderheid- van betoog, de ernst der studie, de objectiviteit der voorstelling, werden geprezen. Maar dan kwam hij te spreken over het brandend liart en het vurige gelqot, dat daarachter school, over zijn eer bied voor het groote en zijn smart over al de kleine historische schei dingswanden tussohem het vrijzinnig christendom. Maar een smart, die zijn wij niet doofde zijn koel versianu niet benevelde, maar, hem' aanzette tot hooger, samen/bindend werk. Em hij gewaagde van het groote bezii:, dat het vrijzinnig christendom in Roessingh bezeten had, van de dankbaarheid die blijft. In een kort woord' herdacht nu de heer R. Casimir wat Roessingh ge weest was als wetenschappelijk wer ker en critische, oordieelende em schif tende, maar tevens opbouwende geest, die aankmoopemd' aan de traditie toen de.4 levenden vormi voor het heden zocht. Veel mocht vam/ hem worden verwacht, maar veel heeft hij reeds gegeven. En hij riep de begaafde jon geren onder Roessingh's jongerem op, hel werk vbort te zetten van den meester. Dan sprak dr. J. Eenistmam, voor zitter vam don „Vrijzinnige Christelij ke Jongeren Bond" )V. C. J. B.) een slotwoord over den jeugdleider. Ver- slagemihejd is er over zijn verlies, ver wijt da t men hem' niet moer practisch, technisch werk uit de hand, heeft ge nen, maar boven alles dank. Er schijnt wanhoop, dat men niet meer zulk een geestélijkem leider zal vin den, maar dit mog niet hot laatste ge voel zijn men moet in zijn geest z n werk trachten voo-rt te zetten. ONZE KOLONIËN. De komende landvoogd-vacature. Een der medewerkers van de „Ind. Post" in Nederland heeft vernomen, dat jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-vice-president van den Raad van Indië en thans Nederlandse!) gezant te New-York, een der ernstige can- didaten is voor het ambt van gouverneur- generaal en dat zijn benoeming in de plaats van mr. Fock, vrij zéker genoemd kan wor den. Mutatie» Raad van Indië. Men meldt uit betrouwbare bron aan de ,Java-Bode" dat de Regeering definitief be richt heeft ontvangen, dat het lid van den Raad van fndië, <le heer L. C. Westenenk, niet naar Indië zal terugkeeren wegens ziekte van zyn echtgenoote. Voor de vacature worden genoemd de gou verneur A. M. Hens van Atjeh en de heer W. A. C. Whitlau, gouverneur van Sun». Westkust. Algemeen Secetaris. Het „Soer. Hbld." verneemt dat in Indi sche regeeringskringen gerekend wordt op een benoeming van een algemeen secretaris uit Holland, waarvoor een jhr. Six in merking zou komen. Men neemt aan, dat dit is geschied fc overeenstemming met den nieuwen gouver- neur-generaal, wat er aus op zou wyzm dat de keuze voor den nieuwen landvoogd reeds gedaan is. RECHTZAKEN. Het proces der firma Vleasing tegen bankier Scheel. Op 16 December voortzetting voor het Haagsche Hof. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in zake de procedure, be treffende voor de Sovjet bestemde unifor men. Zooals men zich herinneren zal, had de Haagsche firma Vlessing Co. «eQ overeenkomst aangegaan, volgens welke zjj aan de Russische Handelscommissie moen leveren 200.000 nieuwe khaki-uniformen j 33 per stuk. Ten behoeve van de firma Vlessing had de bankier Scheel te Ttevai een accreditief van zes millioen gesteld. Toen echter de uniformen bfj aankonut door de Russen werden afgekeurd en gewei gerd, wenschte de heer Scheel zyn geld te rug en stelde hy een vor^ring in tegen de firma Vlessing, welke door de Haagsche rechtbank ten volle werd toegewezen. Van deze uitspraak ging de firma Vles sing in hooger beroep en bij pleidooi werd alsnog een verhoor op vraagpunten van de bankiers gevraagd. Alvorens verder te be slissen willigde het Hof dit verzoek in en bepaalde het verhoor van den bankier Scheel op Woensdag 6 Dec. te tien uur. Het drama in de Schiestraat. iDoor den Officier van Justitie mr. J. A de Visser is hooger beroep aangeteekend tegen de recente beslissing van de recht bank alhier in de zaak tegen den inspec teur van politie E. M. en den majoor A. a Zooals men weet zijn ze van de hun respec tievelijk ten laste gelegden doodslag en po ging daartoe vrijgesproken. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. tHier volgen nog een drietal standjes waarin de Goudsche club voorkomen, klasse C. Afd. II. O. N. A. Maas B. E. C. V. D. L. Naaldwijk G. S. V. Concurrent 7—4 4—5 8—3 2—2 9—9 4—10 4—5 Reserve 2e klasse A. Afd. II. S. V. V. II U. V. V. II A. D. O. II Olympia I H. S. C. II B. M. T. II H. V. V. III Quick II 25—5 14—7 19—12 17—21 10—15 8—12 13—21 13—26 1.67 1.33 1.- 1.— 0.76 0.67 0.50 1.76 1.75 0.84 0.80 0.67 0.50 0.33 Reserve 3e klasse B. Afd. II. Gouda II 3 S. V. V. ni5 Fort una II 4 Tranvalia II 4 G. S. V. II H.-D.V.S. III 3 4 2 1 3 0 8—3 18—10 11—7 12—14 0.75 7—12 0.33 5—15 0.00 2.- 1.60 1.- ZWEMMEN. zwem record voor Dames. Bij de gisteren te Hamburg gehou den zwemwedstrijden slaagde de be kende Harcfburgsrfie zwemster, mej. BiVns er in, het wereldrecord borst- zwemmen voor dames over 400 M. dat tol dusver op naam van mej. Gilbert (Engeland) met 7 min. 20 sec. stond, aanmerkelijk te verbeteren. Zij legde bedoelden afstand af itn slechts 7 min. 9.6 sec. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 3 November. Aanvoer: 240 paarden, 13 veulens, 1 'ezel, 1670 magere runderen, 540 vette runderen, 429 vette graskalveren, 867 nuchtere kalve ren, 531 schapen of lammeren, 55 varkens, 483 biggen, 13 bokken en geiten. - Prijzen: Vette koeien, le kw. ƒ120130, 2e kw. 110—120, 3e kw. 96—105; Ossen le kw. 105—115, 2e kw. 95—100, 3e kw. 75—80; Kalveren le kw. 160—180, 2e kw. 120—145, 3e kw. 100—120. (Melkkoeien 180360; Kalfkoeien 250 400; Stieren 190320; Pinken 130 160; Graskalveren 50-G00; Vaarzen 150—190; Werkpaaren 120—280 Slacht paarden 90—180; Hitten 100—200; Nuchtere Kalveren 1218; Fokkalveren 2030; Biggen 1432; Overloopers 20—40. Vette Koeien en Vaarzen iets vlotter. Stieren, aanvoer gering. Koeien aanvoer slecht. Vette Kalveren, goede aanvoer, kalme handel. Magere Runderen, eerste sodrten handel over het geheel slecht, aanvoer gelijk. BODEGRAVEN, 3 Nov. Aangevoerd 267 partijen, 10760 stuks, 86080 K.G. Prijs Goudsche Kaas ©et rijksm. le soort 66— 69, 2e soort 6064/ tware 71. Zonder ryksm. 58—66. Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 3 Nov. Hoogste stand 766.5 tq Darttzig- Laagste stand 741.5 te Vestmanoer. Verwachting Kradhtige tot matige, later afnemende Z. tot W. 'wind', be trokken tot zwaar bewolkt, regenbui en, later opklarend en iets kouder. Storm op til. Hedenmorgen 8.05 seinde de Stow* waarschuwingsdienst van het Kon- Me teor. Inst, te de Bilt aan alle posten: ,,Weest op uw hoed©." STADSNIEUWS. GOUDA, 3 November. ,De gemeentebegrooting 1926. Naar verluidt zal de gemeentebegrooting voor 1926 a.s. Maandag 9 Nov. in openbare behandeling komen. Arbeidstijd banketbakkerijen. De Minister-van Arbeid, 'H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van banketbak kerijen niet tevens zijnde broodbakke rij in alle gemeenten des Rijks vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij de artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919: door mannen arbeid wordt verricht als volgt: lo. van 9 tot en met 21 Nov. gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot den Zaterdag bepaalde bij art. 10, tweede lid van het Werktijdenbe sluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2o. van 23 tot en met 28 Nov. geduren de 11 uren per dag en 60 uren per week; door jongens van 16 en 17 jaar van 19 Nov. tot en met 5 Dec. en bovendien op 23, 24, 30 en 31 Dec. arbeid wordt verricht ge durende 10 uren per dag en 55 uren per week. Hoogheemraadschap Rijnland. Dijkgraaf e>n hoogheemraden van het hoogheemraadschap Rijnland hebben aan de vereenigde vergadering aangeboden de begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1926. De begrootmg wijst aan in ontvangst en uitgaaf 817,371. De kosten van huishoudelijk bestuur worden geraamd op ƒ92,103, die voor openbare werken op ƒ774,744. De opbrengst van omslagen over landen in Rijnland op ƒ344,437. Het Carillon. De heer van Zuijlen, stads-klokkenist verzoekt ons mede te deelen dat het caril lon vanaf heden bjj heel-uur zal spelen: Reich mir die Hand, mein Lebën, uit de opera „Don Juan" van W. A. Mozart, en bij halfuur: „Andante uit de Symphonie met den Paukenslag" van Joseph Haydn. Een goed idée. Een zeer te waardeeren manier om onge lukken te voorkomen, op drukke wegen, al waar veel auto's en wagens passeeren, en waar heel veel menschen dikmaals bijeen zy'n, is op de West Haven in praktijk ge bracht. Daar is n.l. in de onmiddellijke nabijheid van de R. K. Meisjesschool een in het oog loopend bord geplaiRst waarop aan de eene zijde geschilderd is met groote letters „School denk om de kinderen" en aan de an dere kant „Dank U." De foutenwedstnjd van de Goudsche Winkelweek. De foutenwedstrijd vaa de Goudsche Win kelweek heeft den heer de Mink, wiens vers op den bekenden Gouwenaar die in de etala ge van Atelier „Prinses" tentoongesteld, was, wij een plaats verleenden, aanleiding gege ven tot de volgende dichterlijke ontboeze ming: Wat is de fout. De fout van vele fouten, Was wel de grootste fout Dat bjj de fout voor fouten, Een fout was daargesteld. Bij 't zoeken naar de fouten Door 't foutzoekend publiek, Zag men bij goede fouten Sonfj nog een fout, komiek! En juist door zulk een foutje, Ging d'go ede fout te loor, De ware fout moest wijken, iMen schreef eeq fout daarvoor. De fout moest zijn heel duidelijk, En dus één fout, niet meer; Geen fout om te misleiden, Zulke fouten zag men meer. De Commissie voor de fouten Zal menig fout dus zien, Die fout is opgeschreven En toch als fout kan dien'. Dus foutenwed8trijd-menschen, Troost U maar met zoo'n fout, Die fout was wel een foutje, Maar niet de ware ^fout. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Lijst van 28 October 1925. Aanbiedingen van werkzoekenden: 1 gla- zuurder, 5 aardewerkers, 8 pijpmakerS, 2 plateelwerkers, 4 drukkers, 11 letterzetters, 1 rietdekker, 1 behanger, 4 heiers, 1 bouwk. opzichter (volontair), 1 steenhouwer, 1 stu- cadoor, 16 grondwerkers, 2 boekbinders, 11 opper- en 9 timmerlieden (1 scheeps- en 2 leerlingen),. 5 schilders, 1 betonwerker, 1 werkt, teeken&ar, '3 hulpstraatmakers, 1 witwerker, 2 houtdraaders, 1 klompen- en 1 kistenmaker, 1 witter, 2 kleermakers, 2 stof feerders, 2 beitserö, 1 mach. houtbewerker, 1 houtzager, 2 schoen- en 3 meubelmakers, 1 bleekersknecht, 1 gieter (metaal), 6 scheepsklinkers, 5 stokers, 1 aanhouder, 3 machinisten, 1 scheepstuiger, 3 monteurs, 1 framebouwer-smdd, 1 zeilmaker, 3 blik slagers, 2 rijwiel-monteurs, 2 ketelmakers, (1 ged.), 1 electricien, 4 mottenwevers, 4 smeden, 2 ijzerwerkers, 1 bankwerker, 1 hekelaar, 2 textielarbeiders, 1 slager, 9 sui kerwerkers, 5 brood- en banketbakkers, 26 sigarenmakers, 1 sorteerder, 1 plakker, 1 tuinman, 26 pakhuis-, 1 expeditie- en 13 schippersknechts, 3 reizigers, 1 kellner, 2 winkel- 11 kantoorbedienden, 8 koetsiers, 4 boekhouders, 1 portier, 106 transport- en fa brieksarbeiders, 8 chauffeurs. Aanbiedingen van werkgevers: 2 dienst boden, Gouda; 1 keukenmeisje, Gouda; 1 halfwas glasslijper, Waddinxveen; reiziger (alleen provisie), Gouda; 1 agent, voor ver zekering, Gouda; 1 electro-monteur, Bos koop; 1 electricien, Bodegraven; 3 loodgie ters, Boskoop; 1 electricien, Moordrecht. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 26 October: Elizabeth, d. v. J. Jonkheid en E. Teekens, Kanusloot 44. Nelly, d. v. G. de Jong en A J. Verkerk, K. Tiendeweg 2. 28 Oct.: Frits,, z. v. H. Anker en M. C. Roepers, Snoijstr. 99. 30 i Oct.: Jacoba Maria, d. v. Ph. J. J. Daams en M. Verzeide, Raam 320. 1 Nov. Hen- drikus, z. v. H. van Os en C. van Gilst, R. van Catsweg 214. Agnita Johanna, d. v. W. M. Sirre en N. Baas, Dr. Leydsstr. 1. OVERLEDEN30 Oct.: Hendrik van Driélen, 85 jaar. Agenda: 3, 4 en 6 Nov. Concordia Westhaven, Wel- dadigheidamarkt door de Marktkooplie- den-Vereeniging „Door Eendracht Sterk". 6 Nov. 8 uur. Rem. Geref. Kerk. Cursus Ds. Tjalsma. 6 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg, 2e Abon nementsvoorstelling ,*Het Schouwtooneel.' 11 Nov. 8 uur. Zaal Kunstmin, 2e Nuts- avond Wilmink's mannenkwartet. 12 Nov. 7% u. Groote Schouwburg Concert „Caecilia." 13 Nov. Vrije Najaars Paardenmarkt. 19 Nov. 8 uur. 3e Abonnementsvoorstelling ,fior Ruys.-JEnsemble." 20 Nov. 8 uur. Rem. Geref. Kerk. Cursus Ds. Tjalsma. De apotheek van den heer A. H. Teepe Gouwe is deze week tot en met Vrijdag 6 Nov., benevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT 1>ËN OMTREK. MODEGRAVEN. Gemeenteraad. In de Raadszitting van Zaterdag j.l. was o.a. ingekomen van de heer Suyker, een schrijven aan B. en W. gezonden mét ver zoek om eervol ontslag als Directeur van de Nijverheidsschool per 1 Jan. a.s. Werd verleend. De beide marktmeesters Bekker vragen verhooging van salaris, en wijzen er op dat de marktknechts hetzelfde loon als zij ver dienen. Wordt in handen gesteld van B. en W. Ingekomen is 'n adres van vertegenwoor digers der muziekvereenigingen in het dorp: Crescendo en Soli Deo Gloria, met verzoek om een muziektent. 'Werd om advies naar B. en W. gezonden. Ouders van kinderen vragen jn een adres om gelegenheid tot het volgen van herha- lings onderwijs aan school A, totaal voor 26 kinderen. De heer Beij.en bepleit het openstellen van het vervolgonderwijs, en wil aan het adres van de ouders gehoor geven. De Voorzitter zeide, dat B. eni W. niet on genegen zijn, het vervolgonderwijs weer te doen geven. Ingekomen is een verzoek van de N. A. W. B. om aan te koopen boekjes en ge schriften, „de regels van den weg," waar toe wordt besloten. Het uitbreidingsplan der gemeente, en kele malen gewijzigd, wordt met alg. stem men thans officieel vastgesteld, zoodat men in de omgeving van het dorp, zelfs op eigen grond, niet kan bouwen waar men wil, zon der toestemming van het Gemeentebestuur. De Raad besluit tot verkoop van een stukje grond aan Op 't Landt, nadat de Voorzitter een en ander heeft toegelicht, iB. en W. stellen voor, het gedeelte Em- makade over den spoorweg, te bestraten met fin. bijdragd van 50 der kosten van belanghebbenden'. De straat zal daar 314 meter breed worden, en kost 14, 44 per str. meter. Punt 6 der agenda is: ontslag van een onderwijzer aan school A, werd breedvoe rig besproken. Ten slotte werd besloten eervol ontslag te verleenen aan mej. de Groot, onderwij zeres aan school A. B. en W. stellen een kleine wijziging voor betreffende keurloonen van vee, dat geslacht zal worden. Een graskalf kost per stuk 2.en zal by 10 tegelijk aangege ven ƒ1.50 per stuk kosten. Nuchtere kal veren per stuk 40 ets., en bij 10 tegelijk 25 ets. per stuk. Aldus by acclamatie besloten. De Voorzitter stelt voor een commissie te benoemen voor plannen van een slacht huis. De heer Beijen beveelt naakt een lid van het dag. Bestuur aan, de heeren Boer en Kelfkens. Béide heeren worden met op 1 na alg. st. gekozen. Wethouder Batelaan waarschuwt by voor baat tegen te dure plannen en groote uitga ven. Hy wil een eenvoudig slachthuis, niet te groot opgezet. Men moet kalm aan doen, en vooral niet te luxe voor den dag komen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de commissie natuurlijk met het beste plan za' komen, hetgeen moet worden afgewacht. Echter is goedkoop niet altijd voordeelig. 'Wethouder v. d. Marei meent dat de heer Batelaan zich niet juist heeft uitgedrukt. Het slachthuis is te beschouwen als een zaak, welke flink aangepakt moet worden, en marcheeren moet.. Spreker heeft ver trouwen in de commissie, dat de voorstel len wél overwogen en aannemelijk zullen zy'n. iHet Dag. Bestuur voegde als Voorzitter der Commissie toe, den heer Burgemeester. Aan de orde kwam daarna het laatste punt der agenda: de begrooting 1926. De heer Batelaan gaf eenige toelichtin gen en zeide dat de toestand gunstig is te noemen, waarby komt, dat vorig jaar hooger bedrag noodig was om de begrooting slui tend te maken dan thans, waar nu dit be drag 80.000 gulden bedraagt. Vermoedelijk kan belasting verhooging achterwege blij ven, ja er moet naar gestreefd worden, om tot eenige "belasting verlaging te komen. Indien alle verbeteringen in een eenigszins langzaam tempo plaats hebben, behoeft waarschijnlijk de belasting niet verhoogd te worden. Bodegraven is een financieel ge zonde, flink vooruitgaande gemeente. De heer Beijen wilde een paar ponten aanstippen, als de post: armenzorg, waar voor slechts 4000 gulden werd uitgetrok- I ken. Instelling van een Burgerlijk Armbe- I stuur is noodig, opdat speciaal daartoe be- noemde personen de aanvragen kunnen be- I handelen en afdoen. Nu geschiedt 't door B. en W., welk college reeds zooveel te doen heeft. Ook de post voor werkloozen acht spreker aan den lagen kant. Is spreker goed ingelicht, dan zal zooveel mogelijk pro ductief werk verricht worden, hetgeen spr. een stap in de goede richting acht. Ook had spr. voorstellen verwacht van B. en W. in zake vrije artsenkeuze, waarop reeds vroe ger is aangedrongen. De heer v. d. Marei heeft gehoord, dat de heer Batelaan slechts een kort woord gezegd heeft over het electrisch bedrijf. Spr. wil even mededeelen, dat de lichtcommissie heeft geconstateerd dat by den aanvang van 1925, een 400 aansluitingen tot stand wa ren gekomen, en vrij zeker aan het einde van 1925 dat getal met ongeveer 150 is ver meerderd. De commissie vergadert regel matig, en overweegt ernstig voorstellen, om te komen tot een lager tarief. Het bedrijf ontwikkelt zich sterk in de goede richting. De Voorzitter heeft alleen te antwoorden op hetgeen de heer Beijen gezegd heeft. Een Burgerlijk Armbestuur achten B. en W. te Bodegraven niet noodig, omdat by na alle ingezetenen lid van een kerkgenoot schap zijn, en vandaar steun ontvangen. B. en W. meenen voldoende aandacht te kunnen schenken aan de aanvragen om steun, wel ke binnen komen. Het adres van de T. B. C.-vereeniging wordt voorgelezen, waarin gevraagd wordt om in 1926 700 gulden te ontvangen. B. en W. stellen 500 gulden voor. De heer Beijen noemt de T. B. C. een zeer nuttige vereeniging, en heeft geen be zwaren zijn stem te geven aan het voorstel van B. en W., maar zou willen verzoeken aan B. en W. aan te dringen op een nog lager tarief voor bestrating met de hoogten- zon, voor on- en minvermogenden, waarvan spr. weet, dat het thans geldende tarief r.og bij meerderen te hoog is om te kuönen betalen. De Voorzitter zegt, dat alleen berekend wordt, de stroom en slijtage der lamp, wil in den geest van het gesprokene v. d. heer Beijen getracht worden te bereiken. De heer v. d. Marei waarschuwt den heer Beijen niet te véél te verlangen, omdat een volgend jaar dan wel wéér een hooger be drag gevraagd zou kunnen worden. Bij de T. B. C. is eeri ruim arbeidsveld. Spreker heeft in B. en W. zijn stem gegeven aan de 500 gulden echter met de vaste meening, ook in het vervolg geen hooger bedrag te geven. De Voorzitter kan zich met de laatste woorden van den heer v. d. Marei niet ver eenigen. De T. B. C.-bestrjjding is een nut tig werk, vooral hier, waar nog al eens ge vallen zich voordoen. Het is voor de gemeen te een belang, dat T. B. C. patiënten zoo goed mogelijk geholpen worden, niet alleen om de menschen zelf, maar ook, opdat ze later niet soms als armlastigen groote uit gaven kosten voor ondersteuning uit de ge meentekas. T. B. C. bestrijding is een ge meentebelang. De Raad verleende bij acclamatie ten slotte nadat meerdere sprekers het woord hierover voerden een bedrag van 500 gulden. Het Bestuur van de Zwem- en Badinrich ting vraagt 250 gulden subsidie. B. en W. adviseeren gunstig te beschikken. Aldus be sloten. Op voorstel van den heer Batelaan zal door B. en W. overwogen worden de leening voor de begraafplaats a 5V4 te conver- teeren in een leening -van lager rente type. Ook vraagt de heer Batelaan, of de jaar- lijksche ultkeering aan Gymnasia h 2000 gulden, voor leerlingen -uit onze gemeente, niet zou kunnen vervallen, door bij betrok ken autoriteiten op de groote onbillijkheid er van te wijzen. Mogelijk zou wijziging van de wet daardoor bevorderd worden. De Voorzitter zegt, dat hierop herhaalde lijk reeds is gewezen. De heer Beijen acht 4000 gulden voor on dersteuning aan behoeftigen te laag waar toch in 1924 5642,85 werd uitgegeven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gezien de uitgaven over dit jaar, een post van 4000 gulden voldoende achten. De begrooting van het electr. bedrijf Ivordt by acclamatie aangenomen. De heer Batelaan bespreekt vervolgens de brand by molenaar v. d. Werken te Zwammerdam welke gelukkig spoedig ge stuit kon worden, maar welke op het gevaar voor Bodegraven, wanneer aan de Tocht te Zwammerdam brand ontstaat. De brandmiddelen te Zwammerdam aan den Tocht zijn onbeduidend, en onvol doende om een brand van beteekenis te blus- schen. Onze brandbluschmiddelen zy'n zeer goed in orde. Zou met Zwammerdam een overeenkomst gesloten- kunnen worden, 'om bij nood hulp te verleenen op nader vast te stellen voorwaarden? De begrooting wordt daarna by acclamatie aangenomen, sluitende met een bedrag van 219267,08 aan ontvangsten en uitgaven. De kapitaaldienst met 40 mille. BOSKOOP. Het bericht, dat de burgemeester dezer gemeente, de heer Colyn, benoemd zal wor den tot burgemeester der gemeente Huizen, acht men hier volkomen uit de lucht gegre pen. GOUDERAK. Een tragisch ongeval. Gisteren is te Rotterdam op noodlottige wyze om het leven gekomen onze plaatsge noot G. Slingerland. S. was werkzaam aan een in aanbouw zijnd gedeelte van de brou werij de „Oranjeboom", te Rotterdam, ia daar van een 25 meter hoog steiger geval len, waarby hy belde beenen en een arm brak en een schedelbreuk bekwam. De ongelukkige werd naar het Zieken huis op de Coolsingel overgebracht, waar hij korten tijd na het ongeval, zonder tot be- "wustzyn te zijn gekomen Is overleden. De man laat een vrouw met 6 kinderen achter. NIEUWERKERK a. d. ijSSEL. De gemeenteraad heeft besloten vyf geld leningen, aangegaan by de Maatschappij voor gemeentecrediet te converteeren. By de Levensverzekeringsmaatschappij Utrecht zal daarvoor een conversiegeldleening worden gesloten van 80.000 a pari tegen 5 ren te, af te lossen in 38 jaren. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1926, sluit in ontvangst en uit gaaf anet 5469,06 Over 1925 bedroe gen de geraamde ontvangsten en uitgaven 7016. In de ontvangsten is begrepen een bedrag van 3000 subsidie van de gemeen te. Het vorige jaar bedroeg deze subsidie 5000. OUDEWATER. W. C. Dogterom. t In het Diaconessenhuis te Utrecht is Don derdag na het ondergaan van een operatie overleden de heer W. C. Dogterom, die ge durende 23 jaar de functie van Secretaris der afdeeling Oudewater en Omstreken van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw heeft vervuld; nog voor eenige weken terug heeft de overledene zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt door de uitvoering der aan genoemde betrekking verbonden werkzaamheden tijdens de herdenking van het 75-jarig bestaan van genoemde afdee ling. De heer Dogterom bereikte den leeftijd van 70 jaar. REEUWIJK. Onder voorzitterschap van dr. J. M. van Staveren, hield Woensdagavond ten huize van den heer G. N. Hoogland aan de Reeu- v/yksche brug de afdeeling Reeuwijk van de Zuid-Holl. Vereeniging „Het Groene Kruis" haar jaarvergadering. Door den secretaris werd een uitvoerig verslag uitgebracht over den toestand en de werkzaamheden der af deeling gedurende het afgeloopen dienst jaar 1924. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar van de afdeeling de Wijkverpleging en de T. B. C.-afdeeling. Nadat dé commissie, belast met het nazien der geldelijke administratie van den pen ningmeester, bij monde van mej. A. M. Kruyt, geadviseerd had tot goedkeuring dezer rekeningen, werden de rekeningen vastgesteld. Mej. A. M. Kruyt als plaats vervangend afgevaardigde naar de Algem. Verg. gehouden op 31 Oct. 1924 te Rotter dam bracht een breedvoerig verslag uit van het aldaar verhandelde. Behandeld werd vervolgens de begroo- tingsbrief van de aigemeene vergadering. Tot afgevaardigden werden «gekozen de hee ren Dr. J. M. van Staveren en L. J. Lucas- se, burgemeester en tot hunne plaatsvervan gers mej. A. M. Kruijt enE. J. Mignon. Bij de verkiezing van drie periodiek aftreden de bestuursleden, zijnde de heeren A. v. d. Spiegel, Casp. van Leeuwen en K. Edelman, werden de aftredenden weer herkozen. (DRAADLOOZE DIENST.) De voor-oorlogsche schulden. PRAAG, riov. De vertegenwoordi gers van de Canwmssie van Herstel, welke de, Voor -oor Ipgs chie-4 ohuldéti- eouferenuo zullen bijwonen, rijn Za terdagavond aangekomen en gister avond begonnen met de voorbespre kingen. Gemoderniseerd. ANGORA, 8 Nov. Zooals gemeld heeft Kemal Pascha het parlement ge opend. De afgevaardigden waren ge heel Europee*,ch gekleed! zonder hoofd bedekking. De Fransche financieele crisis. PAR IJS, "3 Nov. Painlevé heeft op een vraag betreffende zijn standpunt geantwoord, dat hij ai.'leen zal aftre den als aijn pogingen om de financi eele regeerings voorstel! eun aangenomen te krijgen d-oor Kamer en Senaat mis lukken Fransche Regeeringsverklaring. PARIJS, 3 Nov. In de regeeringsverkla ring, welke beden ih de Kamer werd voor gelezen, wordt gezegd, dat het land niet kan leven ?onder economische Habiliteit. Frankrijk, welk land geheel ongeschonden is, kan vertrouwen hebben in de toekomst. Thansis men verplicht het geld op te offe ren, zooals men tydens den oorlog het bloed heeft opgeofferd. Alle groote rijkdommen moeten hiér aandeelnemen. Mexicaansche verkiezingen. MEXICO-CITY, 3 Nov. Vijf perso nen zijn gedood en 27 gewond tijdens een verkiezingsrelletje im Yucatam. De strijd in Syrië. BERLIJN, 3 Nov. Volgens een al hier ontvangen berieht uit Londen, zon de Hrusen-sultan Atrasch in Da mascus vredesonderhandelingen heb ben voorgesteld. De Franscihen zouden in vrede wil len toestemmen na uitlevering van 10 000 geweren en na betaling eener schadeloosstel 1 ing va^ 100 iwiliioen francs. Tram-ongeluk. BERLIJN, 3 Nov. In den afgeloopen nacht had een tram-ongeluk plaats te Berlijn, waarbij 10 personen werden gewond. „Allerzielen"-dag. PARIJS 3 Nov. TeT gelegenhefid van Allerzielen"-diag werdenIherdenkings- plechtigheden gehouden op de graven der Duitsche soldaten te Parijs. Do Duitsche gezant te Parijs hield een rede. Vlucht uitgesteld. D© Italiaaiische vlieg booten, welke heden van Schol ling wounie zouden ver trekken. hebben hun vlucht uitgwteld in verband met bet slechte weer. Voortvluchtig kassier zich gemeld. De boekhouder-kassier K. van het gemeentelijk slachtbedrijf te 'a-Herto- genbosch. die eenigen tijd geleden in gezelschap van een! winkeijuflrouw spoorloos verdween en de kas mee nam, is uit België te den Bosch terug gekeerd en heelt zich aangemeld. Na in verhoor te zijn genomen, werd hij in het huis van bewaring ingeslo ten. Leeningon ingetrokken. NEW-YOR4fiq<8 (Nov. De leeningon tot een bedrag vao'oögeveer twee honderd mil lioen dollar, welke door Amerikaansche bankiers verstwkti (zouden worden aan Duit sche gemeenteiwdè» en staten, zyn inge trokken, nadatvdgjiAmerikaansche regeering een waarschuwing had gepubliceerd. Deze waarschuwing is het gevolg van het bezoek aan Amerika van dr. Schacht, pre sident van de Deutsche Reichsbank, die, naar vernomenwordt, heeft voorgesteld, dat alle aanvragen voor buitenlandsche leenin gen door Duitsche steden en landen in de toekomst eerst onderzocht moeten worden door de Reichsbank. 24 schoolkinderen gewond door botsing. N'EW-YQRK, 3 Nov. Vierentwintig schoolkinderen werden ernstig gewond te Nahenta toen een locaal-trein tegen een autobus botste, waarin tientallen schoolkin deren gezeten waren. Nader wordt gesneld dat 7 kinderen ge wond zijn en 24 gewond. Handelsverdragen. BERLIJN, 3 Nov. Volgens bericht uit Rome zal Italië na het sluiten van het han delsverdrag met Duitschland nieuwe han delsverdragen met Spanje, Lithauen eji Griekenland voorbereiden. Fransch Spoorwegongeluk. PARIJS, 3 Nov. De Parijs-expres \s nabij Aix-les-Bairns gederailleerd/ 10 personen werden gewond1. Nog een spoorwegramp. SOFIA, 3 Nov. De Sof ia-Belgrad o- express is tusechen Tsaribrod en Nish tegen een anderen trein gebóstst. Drie passagiers werden gedood', vele iuzit- te/nden gewond'. WISSELKOERSEN. 2 Nov. 3 Nov. Officieel. 12.04% 12.04% 59.16 59.16 10.42% 10.06 11.26 11.26 47.90 47.90 36.05 35.05 62.16 62.20 66.55 66.65 50.72% 50.75 2.48% 2.48% Niet officieel. 35.60 35.67% 9.84 9.79 7.37 7.37 Beursoverzicht. Ook heden waren het de rubberwaarden, welke den boventoon voerden; toch was de handel iets ingekrompen. De meeste soorten bewogen zich op ongeveer de pryztn van gisteren, doch ook thans wisten enkele spe cialiteiten een verder koersavans te behalen. Voor suikerwaarden heerschte een vaste stemming, doch de affaire was van kalmei) aard. In meerdere gevallen kwamen hooger noteeringen tot stand. D eoorzaak hiervoor is de voortgezette ryzing der Amerikaan sche suikerprijeen. Tabakken waren weinig veranderd. Oude Deli's trokken iets verder aan. Industrie-papieren hadden een beperkte markt. De gewone aandeelen Jurgens wer den beneden de vorige pryzen genoteerd. Ook kimstzyd-aandeelen hadden een gede primeerd voorkomen. Oliefondsen slechts maitige belangstelling; Koninklijken overi gens goed prijshoudend. Scheepvaarten ver laten. Op de Yankee-markt vormde zich een 'hoek in Internationale rubber, welke iets hooger werdea afgedaan. Prolongatie 3% Besluiten Visp. In een heden ten kantore van de Nederlandsche Handel Mij. te Amster dam gehouden, vergadering van de le den der Vereenigde Indische Suiker Producten (Visp) werd besloten tot vervanging vq»( de piool als bij de Visp gebezigde, gjewrichtseenheid door metrieke gewj#}^ (ponden, kilos, enz.) en tot verlegging vön de over eenkomst 'Act1 "de 'leden tot dm in breng hun^fèrtaunfers in de Visp met wederom eefi iaé'r, dus tot ultimo De cember 192? vertwmd' met de sui- kervorhandéffag moet steeds een jaar vooruit genomen werden, red.) ADVERTENTIEN. gezocht voor Brieven onder No. 3066 aan het bureau van de Goudsche Courant Markt 31. 12 Londen Berlijn Parys Brussel ZWitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Madrid Italië Praag

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2