MX i •UT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Mo. IM93 •S* Jaargang nVoenttdag 4 November I92S Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen le laten tvuller in uit GOUDA EES Zoods de ouden zongen «rxleken moer /.D.M. Op 2879 20* Betty, in hun kinderja- in onze FEUILLETOB. an- weet Betty van in Wacht niet van uw naaste bloed Al wat gij zelf niet doet. drfekleurendruk. uitbetaling. Het bestuur der democratische partij heeft gisteren een zitting gehouden, waar in- besloten werd den wensch te kennen t$ geven ,dat er een regeering zal worden ge vormd uit die partijen, welke onwrikbaar vóór Locarno en de toetreding tot den Vol kenbond zijn. De communisten voor den rechter. Gisteren werd voor de rechtbank in Bow- streot het veriioor hervat van de 12 com munistische leiders, beschuldigd van aan sporing tot muiterij. Een der beschuldigden, Arthur Mac MWles, leidend aan een neus- kwaal, mocht de zaal verlaten. Het verhoor werd zonder zijn tegenwoordigheid voort gezet. Eenige beschuldigden protesteerden tegen de verklaringen der politie. Een herhaling der wanordelijkheden had niet plaats. an de Stations elgië. leren. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Een overstroomingsramp in Wales. Een groote ramp heeft gisternacht de dorpen in de Dolcarrogvallei nabij Conway in Noord-Wales getroffen. De omvang van Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. A introduceerde hem als gast club.” „\oor van daag?” „Wel neen, voor zijn geheele ver- lot, van af, laat eens zien, tien hij in kwam, een dag of tien gele de ramp, kan nog niet geheel worden vast gesteld. Tien lijken zijn evenwel reeds ge vonden en men vreest, dat een twintigtal vermisten eveneens dood zijn. De oorzaak is de doorbraak van de waterkeering in het Ejgran-meer, dat water levert aan een der grootste Engelsche krachtstations, dat een uitgebreid gebied van electriciteit vóórzie*. Dit meer bevat gewoonlijk ongeveer 180 millioen gallons water, maar door den regen van de laatste dagen was het meer zoo ge zwollen, dat gisternacht de dam bezweek en met ontzettende kracht het water langs de berghelling stroomde, geweldige rots blokken meenemend. Het water baande zich een weg naar de vallei en viel van een hoogte van bijna 1000 voet Toen het water de ketels van het krachtstation bereikte, ontploften deze, waarop de ketels door het dak geslagen werden. Het geheele gebied was hierdoor van lichtvoorziening afgesne den. Talrijke werklieden in het station kon den zich op tijd in veiligheid brengen. Door de ontploffing werden de bewoners van de lager gelegen dorpen gewaarschuwd, zoodat deze zich in veiligheid konden brengen op de andere hellingen van de vallei. Het dorp Porthllwyd is ernstig geteisterd. De kerk is vrijwel geheel vernield en ook het schoolgebouw, terwijl het dorp verder een toonbeeld van verwoesting is. Men vreesde aanvankelijk dat een moeder met negen kinderen omgekomen waren, maar vijf van de kinderen zijn thans in veiligheid ge bracht, van de moeder en andere kinderen is nog niets bekend, daar de juiste cijfers omtrent de slachtoffers ontbreken. Te Conway,ruim 8 mijl van de plaats des onheils, werd heden het lijk gevonden van een matroos, dien men blijkbaar aJs loods had willen gebruiken. Een arbeider, die bij het hooren van het aanstormende water nog juist zijn huis kon bereiken en vrouw en kind in veiligheid brengen, werd zelf door het water meegesleurd. De kracht van den stormvloed was zoo sterk, dat een stroom ontstond van 20 voet diepte en meer dan 30 voet breedte. De verbinding tusschen beide oevers is verbroken, daar de brug werd weggeslagen. De telefoon- en telegraafverbindingen zyn gestoord. Een raming van de materieele schade is voorshands nog ónmogelijk, maar zy is zeer aanzienlijk. Vooral veel vee is verdronken. Stukken huisraad en wegge slagen woning-onderdeden spoelen te Cefl- way aan. Draadloos wordt ons nog gemeld, dat vol gens officieel bericht 16 personen om het leven kwamen? De Prins van Wales weder gevallen. Gisteren is de Prins van Wales bjj 'de vossenjacht weer van het paard gevallen; hij bereed weder het paard Whaddon, dat na een uur rijden door het natte grasveld uit gleed. Het dier viel met zijn bereider, de prins schrok door den val, doch werd niet gewond. Hat kabinet Luther'en de partijleiders., De Fransche Regeeringsverklaring. Het Grieksch-Bulgaarsch conflict. In een officieel communiqué omtrent de conferentie der rjjksministers met de partij leiders wordt de breuk met de Duitsch-na- tionalen scherp geaccentueerd. In dit communiqué wordt met nadruk ge zegd dat het voor alles zaak is den grond slag te leggen voor een definitief besluit over Locarno, en dat alle andere politieke quaesties, blijven rusten, tot deze kardinale quaestie geregeld is. Eenparig was men van oordeel, dat de houding der Duitsch-nationalen ten scherp ste dient te worden gelaakt en dat deze door hun desertie automatisch van verdere deelneming aan de regeering zijn uitgeslo ten. In parlementaire kringen gelooft men, dat dit communiqué opzettelijk zoo scherp is geformuleerd, om daarmee de breuk met de Duitsch-nationalen duidelijk te demon- streeren. Het kan inmiddels niet worden ontkend, dat er in de Duitsche Volkspartij een sterke strooming is, die het nog wel eens met jle Duitsch-nationalen zou willen probeerén, terwijl het aan de andere zijde steeds dui delijker wordt, dat er in de Duitsch-natio- nale partij een sterke minderheid is, die Met overhaaste besluit van partijleiding en rijks- dagfractie betreurt en er niet ongaarne op terug zou willen komen. In de eerstvolgende dagen komen de frac ties bijeen, ten einde te besluiten, wat er nu zal hebben te geschieden. Het is zoo goed als zeker, dat de z.g. Locamopartijen zich zullen uitspreken vóór het herstel der coali tie, nl.. de Duitsche Volkspartij, de Beier sche Volkspartij, de Democraten, het Cen trum en de Sociaal-democraten. Het is slechts de vraag, wanneer deze tot stand zal' komen en onder wiens leiding. Dr. Luther wil de beslissing over deze beide quaesties uitstellen tot na 1 December en eerst met dr. Stresemann te Londen het Pact onder- teekenen, alvorens het ter goedkeuring aan den rijksdag voor te leggen. De huidige regeeringspartijen hebben te gen het voornemen van Luther totaal geen bezwaar, maar het kan slechts verwezen lijkt worden als de debatten over het Pact van Locarno worden uitgesteld tot na de onderteekening en dat is op het oogenbiik nog geheel onzeker, daar de bjjeenroeping van’ den Rijksdag afhangt van president Lobe. Löbe keert aanstaanden Maandag uit Overiges is het wel zeker dat de soc. de- ocraten niets gevoelen voor een coalitie-Éa- binet Luther, en de strijd eerst zal ontbran den als de quaestie van het herstel der co alitie actueel geworden is. Amerika terug. GOIDSQIE COIRANT. OOSTENRIJK. De staking der ambtenaren tegen morgen geproclameerd. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft het comité van actie uit de Oostenrtfksche staatsambtenaren besloten heden de sta king te proqlpmeeren. Zij zal Donderdag morgen 6 uur beginnen. Het stakingsparool geldt voor het geheele bondsgebied. Voor- loopig zullen de politie, de gendarmerie, het gevangenispersoneel^ de apothekers en de doctoren niet aan de staking deelnemen. Het staat nog niet vast, of het personeel van post, telegraaf en spoorwegen zich al dan niet bij de staking zal aansluiten. Vanmorgen is in Weenen de staking der bakkers begonnen. Reeds heden heerschte er in de geheele stad een sterk voel baar gebrek aan brood. Nader wordt ons uit Weenen geseind: De tegen morgen aangekondigde alge- meene staking zal niet de posterijen en te legrafie d« spoorwegen en de diensten voor de openbare gezondheid omvatten. De anti socialistische bladen wijzen er op, dat de Regeering alle mogelijke concessies heeft gedaan en niet verder gaan kan. Gehoopt wordt dat de staking te elfder ure nog zal kunnen worden vermeden, daar de onder- handelingen met de Regeering worden voortgezet. ‘By de onderhandelingen werd door de vertegenwoordigers der ambtenaren ernsti ge critiek geoefend op Mr. Zimmerman, dia zich verzet heeft tegen de verhooging der salarissen. De staking der bakkers duurt voort, het gebrek aan brood wordt nijpender. De Regeering heeft tot verschillende maatregelen, besloten, in verband met de dreigende staking. De onderhandelingen hebben den geheelen nacht voortgeduurd en gemeld wordt dat de kans op overeenstem ming nog niet opgegeven is. RUSLAND. Bemoeilijking van Zionistische landver huizers. Een kleine groep Zionisten is uit Kiejew, op weg naar Palestina, in Perzië aangeko men. De tocht werd grootendeels te voet afgelegd. Een groote schare vertrok uit Kiejew, doch velen bezweken onderweg en anderen werden door de Sovjet-autoriteiten aangehouden en te Bakoe gevangen gezet, «of zelfs naar Siberië verbannen. Op het 38) - a.*, in de lange, zeer sraalte voorka mer, waarvan de gangwand geheel door de loketten, werd in beslag ge nomen, stond die schrijftafel van den jongsien vennoot en. die hooge lesse naar van den boekhouder Keyman, tusschen de twee ramen, uitziende op straat.Van aijn plaats aan de schrijf tafel kon Jaap niet alleen de klerken kamer overzien, Reyman, tegen wiën hij eenz wantrouwen koesterde, in het wg houden, maar niemand kon oOk ««gang doorgaan, zonder dat hij dit, de openges ciioven ramen der lo eten, onmiddellijk zag. Dien morgen omstreeks half «M duidelijk n Yö,Mnid ptepm van de oommum- tetiedeur tussetven de keide huizen. Ilaar de voordeur van het kantoorhuis to«ti den ganscfcên dag openstond, ge volgen» de „Westminster Gazette” staat de ontruiming van Keulen er op het oogen biik minder gunstig voor dan eenigen tijd geleden, zoodat de vaststelling van den da tum der ontruiming niet binnen veertien dagen kan worden verwacht. Moeilijkheden zjjn gerezen aangaande den toestand in fa brieken, die voor militaire doeleinden wer ken en betreffende de gymnastische oefenin gen der jeugd met militaristische bijbedoe lingen. Niettemin begint de commissie der geallieerden langzamerhand te begrijpen, zegt de bedichtgever, dat het onmogelijk is voor te schrijven, op welke wijze de gym nastische oefeningen dienen plaats te heb ben. Naar draadloos uit Frankfurt wordt ge meld, zullen de Engelschen na de ontrui ming van de Keulsehe zóne het brugge- hoofd van Mainz, Wiesbaden, Rheinghau en de beneden Taunus bezetten. Het Britsche hoofdkwartier zal van Keu len naar Wiesbaden worden overgebracht. De Franschen zijn aangevaagen het bezet- tingsregiem te veranderen. Gisteren zjjn 33 Fransche vertegenwoordigers in verschillen de steden van het bezette gebied terugge roepen. Aan de autoriteiten werd medege deeld, dat zij niet zullen worden vervangen. De regeeringsverklaring bevestigt, we 'meldden ’t reeds, dat de Fransche regeering den wensch «koestert onverwijld over te gaan tot de verwezenlijking van zijn besluiten, daarbij boven alles stellend het algemeen belang van het land, dat een krachtige en snelle poging tot herstel vereischt. Daar het vraagstuk der financiën van vitaal be lang is, moest de chef van het kabinet den meest gevaarlijken post voor zijn rekening nemen, aangezien Frankrijk, in weerwil van de vorderingen, die reeds gemaakt zijn wat betreft het in evenwicht brengen van wer kelijke uitgaven en permanente inkomsten, niet kan volharden bij zijn economische in stabiliteit. Men behoeft den ernst van den toestand niet te overdrijven. Het geldelijk offer echter, dat de verdediging van de pu blieke financiën oplegt, moet een aanvaarde verplichting zjjn. Het is noodig de schulden te verminderen door een krachtige amorti satie, door een buitengewoon, onmiddellyk vast te stellen offer, waaraan alle vormen van rijkdom zullen bijdragen. De aldus ver kregen opbrengst zal worden gestort in een autonome, zelfstandige amortisatiekas, die over haar eigen middelen beschikt. De re geering is voornemens om ter verwezenlij- king van haar program de stabiliseering van het geldwezen te verzekeren. De regeeringsverklaring is in groote Ijj- I nen in overeenstemming met de reeds ge- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda 1—5 regels 1.80, elke regel moer ƒ0.25. Vaa buiten Gouda aa 1—6 regels ƒ156, elke regel meer ƒ0.30. Advortentiën ia het Zate btjalag op den prik. Ltefdadighakte-atWortaatila da helft vaa da* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke mgi de voorpagina 50 booger. Gewone advertes^Uin ea ingeeoaden mododeell^en bjj contract tot soar gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advortontün kunnen worden ingezonden door tuaBchenkomet van eoUede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten (hage vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. dat als hij en Betty, in hun kinderja ren, Fietje wilden uidiootfeu over hui selijke geheimpjes, due het slimme kind alleen doorgrond had, zij haar boos maakten als zij niet dadelijk al les verklappen wilde, en dan Hapte de driftkop er alles uit. Nu nam hij hetzeiïüe middel te baa ,,.ae nu op hel vochtige tennisveld' komt, e* op dit algemeene werkuur tijd vindt met meisjes te spelen, die is of een leeg- looper of een luiaard Ik maak je dus geen compliment over den partner die je daar wacht.” Fietje liep in den strik, zij werd rood „Zoo. Vind jij dat. Zeker om dat jij altijd met je neus op je schrijf tafel zit.” Ik zou ten minste mijn ko& baren tijo niet kinderactitig willen verbeu zelen.” ,,En daarom moet ieder ander lui heeten, of een nietsdoener. Domme eze1, die niet vatten kan, dat er ook vacanties bestaan. „Vacantie? Meen je dan Rudolf van Hoogduynen Fietje wierp trotsdh het hoofd den nek „Wie anders ,,Hoe kom jij te tennissen met Ru dolf ,,Je vraagt ’t op een toon alsof Ruud, ik weet niet hoe hoog boven mij staaf. Is hij mijn neef niet En als je ’t dan absoluut weten wilt: ik brumen .gemakshalve ook d* fuxnlie Bartels dezen in-en-uitgang naar de straat. Jaap begreep dat een der zij nen uitging, en nog aldoor vervuld van het leed dat Betty drukte, was hij, voor hij zich rekenschap gaf van zijn onwillekeurige handelwijze, opgevlo gen en naar de gang geijld, waar hij Fietje ontmoette, die, geholpen door Hendrik, haar fiets, naar buiten bracht. Hendrik nam de fiets op en droeg haar de hardsteenen trappen af, ter wijl hij beneden op straat bleef wach ten, tot de berijdster, die boven op het bordes door Jaap’s vragen werd opgehouden, komen zou. „Waar ga jij zoo vroeg naar toe?’’ Zij toonde hemi de racket die zij in de hand droeg: Tennissen, heerlijkl” „Met dit mistige weer, en waar „Op het terrein van de club, bij de Witte Brug.” Tegen haar gewoonte in, gaf Fietje slechts karige antwoorden, die Jaap aanleiding gaven, haar verder uit te hooren. „Je zult daar wel niemand vinden, wie komt er nu uit met dit vochtige weer.” Een triomfantelijk lachje speelde om Fietje’s lippen „O, één partner is genoeg, en dien vind ik er zieker.” Zij scheen deze uitlating reeds meer dan voldoende te vinden. Doch Jaap wilde meer weten. Hij bedacht aieh, ivi, vou de stad den.” „En tennis je nu miet hem... eiken dag „Tennissen of fietsen, of wat ders, al naar het uitkomt.” ,,’s Ochtends alleen?” „'s Ochtends en ’s middags, alléén, of met andere clubgenooten. „Enne... komt hij ook hier aan huis overdag oi ’s avonds Je moet me al dat vragen niet kwalijk nemen, maar je weet ik ben al naar het kan-oor als jullie ontbijten, en s avonds na den eten ga ik weer naar het kan toor, om mij aoo gauw mogelijk in de zaken te werken.” „Ja, sinds je compagnon bent ge worden, is de weinige zin voor gezel ligheid die je> nog over hadt, geheel verdwenen, schijpt het. Jij leeft op, ah je de muffe kantoorlucht ruikt, en vader gaat na tafel ook al naar zijn kamer, waar Betty hem tegen negen uur zijn thee brengt en boven een uurtje bij hem blijft praten. Dacht je nu dat ik Ruud zou inviteeren in zoo'n pezielligen familiekring zijn avonden door te brengen.” „Dat behoeft ook niet, ik herinner geven aanwijzingen. De regeering zal de te Londen begonnen onderhandelingen nopens het regelen van de schulden met kracht voortzetten. De regeering spoort alle Franschen zon der uitzondering aan deel te nemen aan het werk van het openbaar welzijn. Zjj had voör oogen de verwezenlijking van alle bizondfe- re plannen ten gunste van de slachtoffers van den oorlog, de verminkten eh het werk in de bevrijde gebieden, de sociale verzeke ringen leggen den staat geèn enkelen nieu wen last op. De organisatie van het leger zal beant woorden aan den wil, om ingeval van een aanval de verdedigingamacht van het land tot den hoogsten graad op te voeren, ter wijl in tyd van vrede de militaire lasten tot het strict onvermijdelijke zullen worden be perkt. Wat betreft Marokko is de eenige eisqh, dien de regeering stelt, een loyale en wer kelijke vrede zonder een verraderlijk ge drag den dag na den vrede, een vrede van samenwerking en autonomie Volgens de verdragen. Wat Syrië aangaat, heeft Frankrijk geen andere zorg dan de verhaasting van het uur^dat de volken van Syrië in staat züllen zijn, zichzelf te regeeren. In Internationaal opzicht herinnerde Painlevé aan het werk, door Frankrijk het vorig jaar te Londen en te Genève en dezer dagen te Locarno verricht en hjj besloot met te zeggen, dat de Regeering wenscht, dat op alle gebieden een stoutmoedige, hu mape, rechtvaardige politiek, geleid wordt door een krachtige repubUkeinsche partij en alle mannen van goeden wille voor zich zal winnen. Na deze woorden, werd nog het woord gevoerd door Briand, waarna de Kamer met 221 tegen 189 stemmen een votum van ver trouwen in de regeering werd aangenomen. De volledige samenstelling van de com missie van onderzoek, die een enquête zal houden naar de oorzaken van het Grieksch- Bulgaarsch conflict, zal eerst morgen wor den bekend gemaakt, aangezien de naam van een Italiaansch generaal nog ont breekt. Niettemin kan thans reeds worden meegedeeld, dat de beide burgerlijke auto riteiten zijn: mr. P. Drooglever Fortuyn, lid van de Tweede Kamer, oud-wethouder van Den Haag, en de Zweedsche gezant in Ne'derland, Adlerkreuz. Voorzitter is de Engelsche gezant te Madrid, Sir Horace Rumbold. Het Fransche lid is generaal Sé- righy. De commissie komt aanstaande Vrij dag te Genève bijeen. epgie, neerslachtigheid, darwtan, hypochondria gratis brochure v»n S Frankanstraat 1153 IS uiij, van vroeger, toen muma uog leei- de later ben ik weg geweest, zoo- als je weet dat Ruud hier bijna oir. den anderen avond kwam thee drinken, als hij over was met verlof. „Nu ja, vroeger, toen was hei ook heel anders in huis, veel geaeliiger. In elk geval is hij nog niet terug ge weest na dien middag, met papa s ver jaardag, toen hij zoo zoel mee Kwam met zijn moeder en zijn tantes. En het kan mij ook niets schelen. Als wij geüetst of getennist hebben, ga ik tal slot altijd éen kopje thee halen bij de nichten Hoogduynen.” „Eiken dag Dat noem ik indis creet veel.” „Och wal, begin jij nu ook al op te voeden. De nichten vragen me altijd zelf, den volgenden dag terug te ko men. „Weet... eiun.... deze uitgangen „Kijk asjeblieft niet zoo vaderlijk streng. Neen, Betty weet er niets van, behoeft ook niet. Zij met haar voor wereldlijke begrippen van fatsoen en oonvenanoe, zou den boel maar beder ven. En ik wil nu eens nnjn eigen gang gaan.” Wegijlend riep zij nog „Nare jon gen, om me zoo uit te hooren. üa nu maar klikken, als je wilt.” (Wordt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal fiM, p«r waak 17 cant, met Zoadacriilad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abwanementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dageljjka geopend vaa 9—6 uur. Administratie Tal. Int. 82; Redactie, Tel. 83.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1