r<m Vfrberf •Aiis&reiTftar Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. VOOR ZANGERS oogenblik worden te Teheran nog 22 van deze Zionisten ter beschikking gehouden. De Zionistische autoriteiten in Palestina dringen er op aan, dat zij als politieke vluchtelingen zullen worden behandeld, doch de Sovjet-consul te Teheran eischt hun uitlevering aan Rusland. ITALIË. i Vertrek .ingesteld. Een draadloos uit Rome meldt, dat Commandant jl^^igsande,' die gisteren van Genua zou voor een vlieg tocht naar Zui(^mef4)fUq/ijn vertrek heeft uitgesteld. WapsmCiJWandsdag. Italië viert Mteftadvn 7en verjaardag van den wapenstilfetaad. Er zal een kerk dienst werden gehouden; welke zal worden bijgewoond door verscheidene leden der re- gteering en het corps diplomatique. Daarna zal Mussolini een processie leiden naar het graf van den onbekenden soldaat, waarbij een minuut algemeene stilte zal worden in acht genomen. In den middag zal Mussolini in het Con- stanzi-theater een rede houden voor oud gedienden. De premier heeft voorts een proclamatie gericht tot het leger, de vloot en de lucht strijdkrachten, waarin hij herinnert aan de overwinning van Italië op de vroegere vij anden. PERZIë. De afzetting der dynastie. De Perzische ambassade te Moskou spreekt de berichten tegen dat Riza Khan tot koning is uitgeroepen. Hij heeft slechts dictatoriale bevoegdheden der Medshilis ge kregen. BINNENLAND. De Stormramp. Naar wij vernemen zullen de taxa tiekost eo, verricht ten'aanziieu van liet herstel van Borculo, die geschat wer den op ciroa f 12.000, beneden de f 10.000 blijven. De taxaties zijn thans volledig verricht. Een door de taxatie- commissie opgesteld rapport zal dezer dagen verschijnen. Het zal de eindcij fers vermelden van die schade aan roerende en onroerende goederen, meubilair, bedrijfsaaken en houtgewas. De taxatie commissie behandelde in bet geheel ongeveer 850 gevallen van schadevergoeding De schadebepailing loopt alleen over de werkelijk geleden schade, niet over de kosten van wederopbouw. Het in de pers gepubliceerde bericht aangaande het feit, dnt de Staat aan die gemeente Borculo een nota heeft ingediend over de kosten van militai re hulp, aan Borculo verleend, moet blijkbaar aldais worden opgevat, dat de Staat de gedane militaire mtgaven terugvordert opdat da© uitgaven biet onevenredig zouden drukken op de Oor loge begrooting. Amderajds schijnt vast te staan, dat uit de voor het her stel ingekomen' gelden de herbouw van liet verwoeste gebied lean worden be taald' voor het grootste deel en dat de Staat het ontbrekende zal bijpassen. Daaraan aou ha1, zijn toe te schrijven, dat de interpel 1 aties-K1 eerekoper in de Tweede Kamer en -De Muralt in de Eerste Kamer achterwege zijn geble ven. Het gemeentebestuur van Borculo zal aan den burgemeester, jhr. De Muralt een groote bronzen medaille aanbie den, waarvan kleinere exemplaren in brons, zilver en verguld zilver aan an deren zullen worden geschonken en een exemplaar in goud aan den heer mr. Ma k Geesteranus, algemeen voor zitter van het plaatselijk hulpcomité. Zooals bekend kwam' mr. Maas Geesteranus, uit Amsterdam, even voor de ramp in Borculo, oon daar studies te maken van het plaatselijk archief. HD nam: zijn intrek in het hotel W eg- gelaar. Teen de ramp plaats, greep, heeft hij voor lijfsbehoud zich ver scholen onder een tafel in de eetzaal. Daarop heeftj hij een zilveren plaat laten aanbrengen', waarop de volgen- dp woorden staan gegraveerd' „Op 10 Augustus 1925 des namid dags omstreeks 6uur, toen een al- verwoestende cycloon huizen en ker ken van het in duisternis gehulde Borculo deed instorten, bood deze eikenhouten tafel staande in de eet zaal van hotel schuilplaats aa. ■>oh».h Maas Her» ii na Hï en Gerritjo tegen neerval! tecto ventos ufl columis accipe "bi* gelaar, een veilige Hendrik Gerard Eramus, Gerharda Kreeftenberg beschutte hen (Juiete sub e rui nam effugi in- Ja donum. M. G." (Door de rust "onder mijn dak ben ik ongedeerd ontkomen aan de win den en de instorting van de stad. Ontvang, gij tafel, een geschenk). Tn het cycloonmuseumi zal o.m. een plaats worden Ingeruimd voor het haantje van den toren van de Ned. Herv. Kerk. welk voorwerp over 60 meter afstand werd' weggeslingerd en terecht kwam in het bed van den ge meentesecretaris Poulie, die in hotel Weggelaar woonde. De raadsleden van Borculo werden door den burgemeester uitgenoodigd tot het leggen van den eersten steen voor verschil lende nieuw te bouwen huizen, in welke "(tezè stcèfllegging «ai worden vermeld!. De R.-K. Vredesvereeniging. A.s. Zaterdagmiddag 3 uur aal in een bijeenkomst te Amsterdam de K- K. Vredesvereeniging in ons land of ficieel worden opgericht. De vergade ring zal worden geleid door den heer mar. G. Kropman te Amsterdam'. Prof. T. Brands ma en prof. Mag. de Lan gen Wendels zullen een woord/ van dpwekking en voorlichting spreken. De Internationale Conferentie in den Haag. De Néderlandsche regeering zal Don derdag a.s. in restaurant „De Twee Steden" in den Haag een diner geven ter ter gelegenheid van de Zesde Con ferentie van de Internationale Ver-- eeniging voor de Berschermdng van den Industrieelen Eigendom. Dividend- en tantièmebelasting. Critiek in het Voorloopig Verslag. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het we.sontwerp tot wijziging van de wet op de Divi dend- en '.anlièraebelasting 1917, Kon den verscheidene leden ai^h met het wetsontwerp niet vereenigen. In de eerste plaats deelden zij niet in de meening der Regeering, dat er geen red-en bestaat, om aan lichamen, die in het buitenland werken een an dere behandeling ten deel te doeti val len, dan aan lichamen, die in indië aan belasting onderwerpen zijn. Voorts bestond bij hem bezwaar te gen de voorgestelde wijziging, welke bedoelde, mogelijk te maken, dat in den vervolge aanspraak op verminde ring van belasting kan worden ge maakt, ongeacht de grootte van - het aaindeelenbezit in de, in Indië en tiet buitenland gevestigde maatschappijen. Vele andere leden meenden, dat de Memorie van Toe-lichting weinig licht gee*t, en wepschten zich hun stem over het wetsontwerp voor te behou den. Gemoedsbezwaren Kiesrecht. De heer uuymaer van Twist heeft tot de Ministers van Jusiitie en van Binnenl. Zaken en Landbouw de vol- vragen gericht lo Is het juist, dat een vrouw uit de gemeente Tooien op 13 October II. naar Breda is overgebracht, om een hechtenisstraf van drie dagen te on dergaan, wegens het niet uitoefenen vau het kiesrecht, en dat nog meer vrouwen oen zelfde lot wacht 2o. Zoo Ja, zijn de Ministers van oordeel, dat op deze wijze met vrou wen die gemoedsbezwaren tegen uit oefening van het kiesrecht hebben, mag worden voortgegaan 3a Wordt vraag 2o. ontkennend be antwoord is dan de Regeering bereid, zoo haar geen anderemiddelen, ten dienste staan, zoo noodig, voorstellen aanhangig te maken tot vrijziging der Kieswet Mr. P. Drooglever Fortuyn. Aangewezen tot lid der commissie inzake het Grieksch-Bulgaarsche incident. Naar wij vermennen is mr. P. Droog- leever h ortuyn, rechter-plaatsvervan- ger in de Arrondiissemients-Reohtbank te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer, oud-wethouder van 's-Graveu- iiage, door den Volkenbond' aange zocht om deed u.t te maken van de commissie van Enquête inzake het Grieksch-Bulgaarsche incident. Mr. Droogleever Fortuyn heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal zich eerstdaags via Geuètve naar den Bal kan begeven. Nederlandsch fabrikaat. Naar de /©-Hert. Ct." verneemt heeft de minister van Waterstaat be sloten onze nationale industrie te steu nen door propaganda te maken voor hel Nederlanrisoh fabrikaat. Er zullen, evenals in Engeland, bij de posterijen stempels worden inge voerd mot het opecihriH „Gebruikt bij voorkeur het Nederi andsóh fabrikaat". GEMENGDE BERICHTEN. De R. I. A.'tentoonstelling te Heerlen verboden. Op vermoeden dat de 54-jarige Handels reiziger M. uit Haarlem, die nauw betrok ken bleek bij de te Heerlen te houden R. I. A.-tentoonstelling, zich schuldig maakt aan ontvoering van minderjarigen, is deze by aankomst te Heerlen, waarheen hy zich' in gezelschap van eendame had begeven, ge arresteerd. Hoewel hem geen poging tot ontvoering ten laste kon worden gelegd, is toch proces-verbaal tegen hem opgemaakt, wegens het openlijk vertoonen in den trein van een 9-tal pornografische foto's, die op hem werden bevonden. Deze M. had in de Limburgsche bladen meisjes opgeroepen om stands op de R. I. A.-tentoonstelling te bezetten. De geconsta teerde feiten in aanmerking genomen, neeïl de burgemeester van. Heerlen het bestuur der tentoonstelling kennis gegeven dat de tentoonstelling, welke toen zou worden ge opend, niet mag doorgaan. Dit besluit, beteekent voor de c.a. 60 in zenders, die reeds beduidende kosten hebben gemaakt, een strop. De AndUk. U't Londen werd gisteren gekneld Het stoomsdhip Andijk is heden te Ponta Delgada (San Miguel, Azoren) aangekomen, geëscorteerd' door het Amerikaans che stoomschip American Merchant. Verpletterd onder een zand grijper. Doodelijk ongeluk btf Diemen. Bij de verbreedingswerken aan den Muiderstraalweg te Diennen is eed ernstig ongeluk gebeurd'. Een ongeveer 35-jarige arbeider werkte aan, een der aanc'öchuiton, welke zand lossen', be vond zich op een gegeven oogenblik te dicht bij den grijper, en, het drei gende. gevaar ziende aankomen trtdhtr to hij snel uöt te wijken. De on gelukkige kwafti echter te vallen en kreeg het werktuig, dlat ongeveer 800 K G. weeg', op zidh. Zwaar inwendig gekneusd werd de ongelukkige naar een schuur overge bracht, waar hij, na nog ongeveer 20 minuten geleefd' te hebben, even voor aankomst van zaju, in aillerijl gewaar- schuwdle echtgenoóte aankwam', is over leden. Het lijk is naar het Binnen gasthuis te Amsterdam vervoegd. Het slachtoffer laat een vrouw en 8 kin deren achter. Wat is een mop? Wat is een mop, vraagt de N. R. Ct. naar aanleiding van het volgende plaats gehad hebbende niet onverma kelijke geygl Het zijn somwijlen belangrijke en belangwekkende zaken, waarin de bur gemeester van. [Rotterdam' een beslis sing heeft te nemen, waarbij alles af hangt van des burgemeesters wijsheid en inzicht. Daar hebben wij nu weer dlit bran dende geschilpunt Een van de ex ploitanten van de Imperial bioscoop aan de Hoogstraat wordt bij den heer inspecteur Van der Weele geroepen, bekend uit het raadsdebat over de kwestie der voorgenomen sluiting van het Ooster Theater, over onzedelijke advertenties en schandelijke strooibil jetten, die beginnen met de schaamte- looza ontboezeming „Mijn kleine schat." Hij krijgt de mededeeling, dat hij in overtreding is geweest. De in zijn theater optredende komiekzamger, ge naamd Kapper, heeft in de Zondag- m'iddag voorstel ling een mop verteld, die niet behoorde tot de goedgekeur de moppen. De exploitant, die de voorstelling heeft meegemaakt, antwoordt dat deze onteerende aantijging onjuist is. De heer inspecteur zegt, dat ze wèl juist is want bij heeft ter zaïke eëii rap port ontvangen van een zijner ambte naren. De explo'tant houdt vol, dat het niet waar is. pe Komiek in overtreding zegt, dat het niet alleen niet waar is, maar dat hij dien middag zelfs geen enkele mop heelt verteld, omdat hij slechts dej) tijd1 had, zijn liederen te zingen. Twee suppoosten zeggen, dat wat de politie aegt, onwaar is, en dat wat de exploitant en de komiek zeg gen, waar is. Tot zoover is heit geen slechte grap, maar.... het rapport is doorgezonden aan den heer burgemeester. Voorwaar, Salomo mag van ge'.uk spreken, dat hij niet in dezen tijd geleefd' heeft. Wat nu Ja, wat anders dan dat de betrokken ambtenaar den heer burge meester do mop vertelt, en "dat dan nauwkeurig wordt nagegaan, of die mop als zij verteld' is, al of niet tot d« goedgekeurde moppen behoort. Maar vertellen en vertellen zijn twee, en als deze ambtenaar er nu een mop van maakt? En als dan mocht blijken, dlat de exploitant en de suppoosten ongelijk hebben Ze kunnen de mop niet be. grepen hebben en mitsdien gedacht hebben, dat het geen mop was. Zoo goed als de komiiek een flauwiteit ver teld kan hebben, dae de ambtenaar een mop vond. Ja, dan moet de straf maar volgen op de zonde. ^Een paar dagen sluiten Maar als nu de ambtenaar een mop gehoord heeft, die geen mop was V Dan ligt het aan de fijnheid van smaak van den burgemeester, om uit te maken o! een mop, die geen mop was, wel een mop zou kunnen zijn. Het pad eens burgemeesters van een wereldhavenstad gaat niet over rozen alleen RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.20 2L0 Londen 3Ö5 M. en Daven try. Tijdsein van Big Ben. Weer- en nieuwsbericht. „The fossil Do- nes of earley man Muziek. Tuinpraatje'. „Some dogs". 7.ii0 Hilversum. Bolit.«bericht. 7.50 Berlijn 505 M. en KÖnigswus- terhausen.Rccilativ und Arie aus der „Sctiöpfung". 8 u. Hilversum. Persberichten. 1 Rome 425 M. Korte toespraak, daarna vocaal en instrumentaal concert. 8.10 Hilversum. Programma van de Chr- Radio Ver. Spreker de heer Joh. de Heer. 8.20 Londen en Daventry. Dames- uurtje, concert. 61T Birmingham 479 M. Militaire muziek. ÖBM Bour nemouth 386 M. Radio Radiance. 5SC Glasgow 422 M. Ballade- en in strumentaal concert. 2ZY Manches ter 378 M. en 5NO Newcastle 404 M. Concerten. Munster. Muziek van Mendelssohn. Berlijn en Königawus- terhausen „Dae Lied von der Glec- keT, muziek' van Romberg. 8.85 De Bilt. Weerbericht. Brus sel 265 M. „Les dragons de ■•Villa»" fragmenten. 8.50 Eilfelloren fin Radio Pari». Con certen. 9.20 PTT Parijs Ecole Sup 485 M. Concert. 9.L0 Münohen. ,,Der Zufall", voor dracht van Dr. Hermann v. Mtiller. 9.50 Daventry. 3de acte van Tann- hiiuser, Wagiver. Rome.Jam-band. —-Toulouse. „Vidoire de Noeil", co-- medie. 10.20 Londen Tijdsein van Green wich. Weer- en nieuwsbericht. After-dinner philosophy matter". 10 50 Londen en Daventry. Wendell Hall ,The readheaided music-maker 11.05 Daventry. The Savoy Orpheans en the Savoy Havana Band. 8077 5 RECHTZAKEN. Een bewogen levensgeschiedenis. De 22-jange c. J. W. B., geduren de korten ujtl de echtgauoote geweest van v. xd. Vstood/ gisteren voor de 4c Kamer der Am/ster aamsdhe» Recht bank terecht wegens oplichting. Een zeer bewogen leven heel'; zij, hoewei nog jong, acuter den rug. Ze wilde graag hoog erop en had ook aspiraties om actrice te worden. In euk geval was het milieu thuis in den comesti- bleswinkel te Gouda haar te bekrom pen en wilde zij de wereld' in, maar leiaenp was zij dan zwervend zonder midde.en van oestaan en viel zij in nanden van jongeiieaeo, met wie zij tijdelijke beijreuuvingen aanknoopte. Meest beter gesitueerde jongelieden, waardoor tiaar aspiraties' nooger ble ven dan zij ze zich, veroorlooven kon en waardoor zij tot op.ieüttng kwam. Na door de politie naar het, ouder lijk huis teruggebracht te zijn, traentr te zij zich meermalen van het leven te berooven. Zij werd' verschillende malen in gestichten opgenomen. In November 1924 lichtte zjj een modehuis voor een, boniman.el op, ter waarde van f a/ó. Voorts stond zij terecht voor t feit, dat zij de Lrma B. aan oen iio.tigerweg in Amsterdam/ voon een manteleostuum had opge.icnt, ter waarde vail 1 2/.o0. Zij had zich daar uitgegeven voor de vrouw van een marine-odicier. Zij had den mantel m de étalage gezieiu, die haar aantrok, was naar 'binnen gegaan, had gepast en verzocht, toen het bleek, dat het reeds te iaat was he. goed nóg thuis te bezorgen, te mogen verwisselen van kieerien, wat haar toegestaan ^verd. De Rechter wilde beujaagde bespa ren allerlei ellenue uit haar leven neg verder op te halen. Uit het huwenjk is nog een kind geboren, waar zij ont zettend veel van houdt, haar man zelf had ze inet lief. Zij voelt zich veel aangetrokken tot ongelukkig en. De subst.-oliioier, mr. Reüi/ngh, acht te te oplichting en verduistering ge makkelijk te bewijzen minder mak kelijk echter achtte hij het de straf maat te bepalen. Hier is echter voor waardelijke straf niet op zijn. plaats, gezien de herhaalde pogingen tot ver betering van bekl., die steeds faalden. De omstandigheden in aanmerking ne mend© eischt spr. 7 maanden gevan genisstraf met- aftrek van preventief. De verdediger-, mr. J. J. de Vrieae, achtte de juridische zijde heel wat minder belangrijk dan de psychologi sche Als echter waar is, dat de ver loofde H., met wien bekl. spoedig zou trouwen en naar Indië -zou gaan, be loofd' had te betalen, wordt d© zaak anders, dan had zij de verwachting, dat betaald ken worden. De heer H. ontkent de belofte, doch bekj.'s hoe pita is getuige geweest dat hij het beloofde. V f i Voorts kan men beklaagde niet toe rekenbar achten. Zij zal* in de gevan genis geheel versuffen. De rechtbank aou in het belang van beklaagde handelen, door een voor waardelijke strqf op te leggen en haar de zedelijke steun van een reolassee- ringBvereeniging, of van het Leger des- Heils, dat niemand weigert en goed Reolasseeringswerk verricht, te verze keren. Op den dag der uitspraak zal bekl. 5 maanden hebben gezeten. Plei ter verzocht vrijspraak, subs id. een voorw. straf van even langen duur als de preventieve hechtenis, onder ge noemde voorwaarden. Uitspraak over 14 dagen. Gevaar toot de veiligheid. In een zaak van D. S. door den kanton rechter ia te Schoonhoven vrij gesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rywielwet beklaagde zou met zijn vrachtauto op den weg Gou da—Haastrecht de veiligheid en vrijheid van het verkeer in gevaar hebben gebracht, door, toen op een oogenblik, dat reeds een auto en een met een paard bespannen wa gen elkaar passeerden, ook nog te trachten met zijn vrachtauto de twee andere voer tuigen te passeeren, waardoor de auto van Houdijk werd aangereden van welke uit spraak de ambtenaar van het O. M. ia hoo- ger beroep was gekomen, heeft de recht bank het vonnis vernield en, opnieuw recht doende, beklaagde veroordeeld tot 20 boete, subs. 2 dagen hechtenis. ST. GOUDA, 4 November. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op.de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met by lagen vaa J. van der Beek, Groenendaal no. 15 te Gouda, tot 't oprichten van 'n banketbakke rij door het plaatsen van 2 gasovens, l heeteluchtoven en 1 electromotor van 2 P. K. voor het ift beweging brengen van e«i kluts- en een amandelpersmachine, in het perceel Groenendaal no. 18 en In een daar achter te stichten gebouw, kadastraal be kend Sectie B no. 1840 en 821; Dat op Dinsdag den 17 Kovenmber 1925, des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake in gekomen schrifturen kan worden kennis ge nomen. iDe aandacht wordt er op gevestigd, dat volgéns de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zij, die niet over eenkomstig artikel 1 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. De Gemeentebegrooting 1*926. De Gemeentebegrooting voor 1926, waar van heden het afdeelingbverslag en de me morie van antwoord daarop is verschenen, zal niet, zooals gisteren vermeld, Maandag a.s. in openbare behandeling komen, doch Dinsdag a.s. Wy ontleenen thans het volgende aan het verslag en de memorie van antwoord: Algemeene beschouwingen. Vraag: In meerdere af deelingen werd waardeering uitgesproken over de wijze waarop het College van Burgemeester en Wethouders zijn taak verricht. Een lid be tuigde het college dank en waardeering voor, de wijze waarop met de bescheiden midde len waarover het Gemeentebestuur beschikt, de belangen van de gemeentenaren zyn be hartigd en groote werken zijn tot stand ge bracht, zelfs nog weder in uitzicht zyn ge steld.' Alle leden in deze afdeeling sloten zich hierbij aan. Ook de samenwerking tus- schen Burgemeester en Wethouders en de verschillende commissies uit den Raad werd zeer op prijs gesteld. Antwoord: Wij zijn voor een'en an der zeer erkentelijk. Vraag: In eene afdeeling sprak een lid er zijn voldoening over uit dat thans ook de cijfers der laatst vastgestelde rekening in de begrooting zyn opgenomen. Dit komt een beter overzicht ten goede. Antwoord: Ons verheugt dit ook! Vermelding was evenwel in verband met de gewijzigde modellen in de twee voor gaande begrootingen nog niet mogelijk. V r a a g In een andere afdeeling wae een lid het niet met de mededeeling en opmer king van hel College van Burgemeester en Wethouders eens, dat deze begrooting zou staan in het teeken van bezuiniging. Dit lid merkte op, dat in 1925 het eindcijfer der be grooting 2.322.256.44 bedroeg en in 1926 volgens dit ontwerp 2.260.431.48% zal be dragen. Waar nu in de nota van toelichting wordt gewaagd dat deze begrooting moest worden aangevangen met een batig saldo van den dienst 1924, dat ruim 72.000.la ger is dan waarmede het thans loopende dienstjaar opende, meent dit lid dat deze verschillen tegen elkander opwegen. Antwoord: B. en W. zijn het niet md de motiveering van dit lid eens. Naar de meening van B. en W. staat deze begrooting wel degelijk in het teeken der bezuiniging, daar toch ondanks het feit dat uit batige sloten van vorige dienstjaren tot een belang rijk minder bedrag kon worden beschikt, zelfs nog tot vermindering van de uit belas tingen te trekken som kon worden overge gaan. Was iy verhouding tot de uitgaven over 1925 niet bezuinigd, dan had deze be" grooting zonder bèlastingverhooging niet kunnen worden sluitend gemaakt Vraag: In een tweede afdeeling meen de een lid te moeten opmerken dat z. i. bij het samenstellen dezer begrooting niet vol doende rekening is gehouden met den finan- cieelen toestand der gemeente, vooral ten opzichte der belastingen. Antwoord Ook dit meenen B. en "W. te moeten ontkennen. Zy zijn slechts zoo ver gegaan als, rekening houdende met een te verantwoorden bestuursbeleid, was toe gelaten. Vraag: Ook meent dit lid dat de ver antwoording der arbeidsloonen niet voldoen de overzichtelijk ia en verbetering eischt. Antwoord: De verantwoording der aibeidsloonen geschiedt overeenkomstig de daarvoor bestaande wettelijke voorschriften. Blykt het mogelijk binnen de grenzen daar van aan de wenschen van den stel'ler dezer vraag tegemoet te komen, dan zijn wij daar-\ toe bereid. V r a a gDit lid meent ook dat he* corp* ambtenaren en werklieden niet is ingekrom pen, niettegenstaande verlenging van den arbeidsdag. Antwoord: Wij meenen met dit lid van meening te mogen verschillen. He* ka» hem toch niet onbekend zijn dat speciaal het personeel ter gemeente-secretarie be langrijk is ingekrompen. En moge nu de verlenging van den ar beidsdag al niet leiden tot vermindering vaa arbeidskrachten, uitbreiding daarvan voor komen doet zij zeker. Bovendien heeft personeel s-verminderi* onze volle aandacht en wordt geen geleger held onbenut gelaten hiertoe te geraken. Ook het politiepersoneel onderging eenige ver mindering, door niet aanvulling van vaca tures» Vraag: In een der afdeelingen ver klaarde een lid zich wel te kunnen gen met de door het Gemeentebestuur ge dane voorstellen intake verhooging der op centen op Grond- en Personeel e Belasing, alleen sprak hij. er zijn spijt over uit dat men niet gekomen is met vooratellen tot heffing van opcenten op de Vermogensbe lasting. Antwoord: Van deze verklaring na men wij nota. Een voorstri tot het heffen van opcenten op de Vermogensbelasting is in 1924 door ons College noch rechtstreeks gedaan, noch ondersteund. Onze meening daaromtrent heeft zich ook niet gewijzigd. V r a ag In twee afdeelingen werden in lichtingen gevraagd hoeveel gezinshoofden en kostwinners niet in de gemeentelijke in komstenbelasting zijn aangeslagen. Ook stelde een lid op prys opgave te mogen ont vangen van het aantal aangeslagenen met een inkomen van 1000. Antwoord: Hierover zyn ten Stadhui- ze geen gegevens aanwezig. Verzameling daarvan eischt een aanmerkelijken arbeid. Ook de tweede vraag is zeer moeilijk tê be antwoorden, omdat toch niet allen die eeP inkomen van 1000.—' hebben, zijn. aan geslagen (kinderaftrek). Wel kan worden medegedeeld dat het aantal aangeslagenen over 1924 naar belastbare sommen van 50 tot en met 260.1647 bedroeg. Vraag: Dit zelfde lid kon zich niet ver eenigen met eene verhooging van het gas- tarief, verband houden^ met een veriaging van het venmenigvuldigingscijfer. In een andere afdeeling was een iid van meening dat niet tot gasprysverhooging be hoefde te worden overgegaan, daar er z. i. toch-nog een behoorlijke winst wordt ge maakt. In deze afdeeling was een der leden het hiermede niet eens. Z. i. mag niet uit het oog worden verloren dat de gemeente ook een aantal bedrijven heeft, zooals de Reini gingsdienst, het Woningbedrijf enz., welke een aanmerkelijk verlies opleveren. Dit lid wil wat de bedrijfswinsten betreft»deze ma terie van een algemeen standpunt hebben bezien. Antwoord: Wij kunnen de in de twee de plaats genoemde afdeeling door een der leden gegeven verdediging van onze voor stellen zeer goed onderschrijven. Zonder tot verhooging van den gasprijs over te gaan wordt geen winatuitkeering veikregen die van dit bedrijf verwacht mag worden. Dat ons voorstel tot gaaprijsverhooging gezien moet worden in verband met den wensch tot verlaging van het vermenigvuldigingscijfer der Gemeentelijke inkomstenbelasting, ont kennen wij. Zooals ook uit onze nota van toelichting bij deze begrooting blijkt, heb ben ons hieiibij geheel andere motieven ge leid. V r a a g In eene afdeeling stelde een lid de vraag waarom dit jaar niet was overge gaan tot invoering van een ophaaldienst. Antwoord: Zoodra de mogelijkheid bestaat dezen nieuw in te stellen dienst met in dienst der gemeente zijnd personeel te leiden, kunnen desbetreffende voorstellen tegemoet worden gezien. Wanneer de daar uit voortvloeiende werkzaamheden eventueel niet met reeds in gemeentedienst zijnd per soneel zyn te verrichten, wordt deze dienst te kostbaar. Vraag: In twee afdeelingen bespraken eenige leden de invoering eener Centrale Boekhouding voor de gemeentebedrijven, enz. Onderzoek inzake de wenschriijkheid van invoering achtten twee leden noodzake lijk en wenschelijk. De koeten daaraan ver bonden achtte een deser leden geen bezwaar, het andere lid achtte het door Burgemeester en Wethouders geraamde bedrag daarvoor waarschijnlijk te laag. Een ander lid was van meening dat het geraamde bedrag niet noodig zou zyn. Antwoord Invoering van een Cen trale boekhouding heeft nog steeds onze vol le aandacht. Voor het onderzoek inzake in voering achten wy evenwel het assumeeren van deskundige voorlichting van elders niet noodzakelijk. Het door ons in onze mede deeling d.d. 18 September 1925 vermelde bedrag berust op globale kosten-opgaven en zal eventueel waarschijnlijk voldoende zijn. Met juistheid is thans evenwel nog niet te zeggen welke kosten een daar bedoeld on derzoek met zich zal brengen. Vraag In eene afdeeling sprak een lid er zyn blijdschap over uit dat het vertrou wen in het Van Iterson-Ziekenhuis steeds toeneemt en de verwachting dat de raads commissie ad hoe, belast met een onderzoek inzake de inrichting van een Geneeskundi gen dienst in deze gemeente, spoedig met haar arbe^ zal gereed komen. Antwoord: Wij sluiten ons gaarne hierbij aan. Vraag: Dit Bd maakte wat de volkslo gementen betreft de opmerking dat het naar zyn meening noodzakelijk is dat spoedig maatregelen worden genomen tot verbete ring. Zijn deae verbeteringen aangebracht, dan aal met controle op de naleving daar van kunnen worden volstaan. Antwoord Ons College is bereid een en ander nog nader te overwegen, na arich elders te hebben geïnformeerd. Vraag: Wat de volkshuisvesting be treft zag dit lid gaarne de volgende vragen beantwoord: 1. Wrike mededeelingen kunnen Burge meester en Wethouders doen wat de ver- eenigingsbou/w betreft; 2. Hoe/vele vergunningen zijn in 1925 af gegeven aan particuliere bouwers Voor den bouw van arbeiderswoningen (aantal wonin gen); 3. Hoe staan Burgemeester en Wethou ders tegenover een plan tot den bouw van gemeentewege van 50 arbeiderswoningen, te gen den kostprijs te verburen; 4. Hoeveel dubbel-woningen telt deae ge meente en aan hoevele aanvragen om een gemeentewoning is nog niet kunnen worden voldaan; 5. Zyn Burgemeester en Wethouders be reid een onderzoek in te etellen naar de hu- ren in deze gemeente en zoo ja, maatregelen te treffen dat de daaruit te verzamelen ge gevens geregeld worden bijgehouden ter ver krijging van een behoorRjk verzicht Antwoord: In aansluiting en ten ver volge met onze mededeelingen terzake in U/wen Raad, kunnen wy thans berichten dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid bij schrijven van 28 dezer heeft medé*- gedeeld geen aanleiding te hebben oiA te rug te komen op zijn afwijzende beschik king inzake het toekennen van voorschotten aan de bouwvereenigingen St. Joseph, Ons Ideaal en de Goede Woning hier ter stede, omdat naar Z.E.'s meening door den bouw met de ryks tweede hypotheek voldoende in de behoefte van arbeiderswoningen zal wor den voorzien. 2. In het tijdvak December 1924October 1925 zijn voltooid 92 arbeiderswoningen. In uitvoering zyn 34, terwijl nog vergunning is verleend voor den bouw van 32 arbeiderswo ningen, buiten,beschouwing gelaten de 40 door de bouwers Kool en Beekman te stich ten woningen. In totaal dus is vergunning verleend voor 198 arbeiderswoningen. 3. Momenteel is reeds een plan tot bouw van 40 arbeiderswoningen met behulp van rijks tweede1 hypotheek gesanctionneerd; een tweede plan tot den bouw van 62 woningen is reeds in een vergevorderd stadium van behandeling en zal Uwen Raad ten spoedig ste bereiken, terwyl bovendien een tweetal bouwers in deae gemeente voornemens zijn 60 woningen geheel voor eigen rekening te bouwn. De onderhandelingen inzake over dracht van den noodigen bouwgrond zijn reeds aangevangen. Afgezien hiervan wor den momenteel grootere en kleinere com plexen voor diverse particuliere bouwers ge sticht. Het wal ons dan ook niet noodzakelijk voorkomen dat bovendien nog van gemeente wege arbeiderswoningen worden gesticht. Waar wij de stichting van dit soort wonin gen kunnen bevorderen zullen wy hieraan steeds alle aandacht schenken. 4. Het aantal dubbel-bewoningen is niet juist op te geven. Zeer zeker is het evenwel iten opzichte van de bij de vorige begroo- tingsbehandeldng verstrekte cijfers, belang rijk afgenomen en zal het zeker niet öjeer dan 150 bedragen. De vraag aan hoevele aanvragen om een woning niet is kunnen worden voldaan, is niet met juistheid te beantwoorden. Plaat sing op de lijst, door de commissie van bij stand in het beheer van het woningbedrijf bijgehouden, wordt toch in de meeste geval len slechts gevraagd ter verkrijging eener goedkoopere woning. In noodgevallen kan meestentijds worden voorzien. Momenteel staan drie woningen met een huurprijs van 6.70 en een met een huurprijs van 9.85 onbewoond. 5. Wij zijn gaarne bereid indien personeel hiervoor beschikbaar komt tengevolge van verdere doorvoering der reorganisatie van de gemeentelijke secretarie, aan dezen wensch tegemoet te komen, d. w. z. te bevor deren dat op eenvoudige wyze getracht wordt het bedoelde overzicht te verkrygqn. (Wordt vervolgd.); De weldadigheidBraarkt in „Concordia."* Gisteravond waren in „Cóncordia" var- schillende genoodigden aanwezig tot bijwo ning der officieele opening van de welda- digheidsmarkt der Marktkoopliedenvereeni- ging „Door Eendracht Sterk" o.a. het <|a- gelijksch bestuur der gemeente de raadsle den Haddérus Oostingh en van Hofwegen, het bestuur der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, de marktmeester de heer Wéil en de heer Muijlwijk, de Kamer van Koophandel en Fabrieken vertegenwoordi gende. Na een woord van welkom van den heer Korevaar, Voorzitter der Vereeniging „Door Eendracht Sterk", nam de burge meester, de heer Ulbo J. Mjjs het woord. Nog slechts 12 dagen geleden, aldus spr., had ik het voorrecht de Goudsche winkel week te openen, een winkelweek, georgani seerd door de Middenstandsvereenigingen, waarbij de winkeliers er naar streefden te demonstreeren wat en tegen welke prijzen bij hen te koop was en men zich niet naar el ders behoeft te begeven om irlkoopen te doen. Die winkelweek is ten volle geslaagd. Thaps, vervolgt spr., valt mij de eer te beurt deze weldadigheidsmarkt te mogen dpenen. Het is spr. een bijzonder genoegen aan de uitnoodiging gevolg te kunnen geven. De marktkooplieden vertegenwoordigen een by zondëren stand, staan naast de win keliers, hun bestaan is voor de gemeente Gouda van bijfconder groote beteekenis. Spr. wee» op het levensbelang der winkeliers bij de weekmarkt die den omwonenden naar Gouda voeren tot het doen van inkoopen. De aantrekkelijkheid voor het zich opmaken naar de weekmarkt is voor een groot dee. omdat men daar menschen weet te vinden waar vertrouwd kan worden gekocht. Van het grootste belang voor Gouda is een bloeiende markt; met beïangstelling, zegt spr., zien wy uw. streven; te sympa thieker is het nu de weldadigheidsmarkt ge steld is in dienst der liefdadigheid, daar de opbrengst Is ter bestrijding der Tuberculo se het streven verdient waardeering en er kentelijkheid. Spr. besloot met den wensch dat het streven ten volle bereikt zal wor den en verklaarde onder een woord van hul de voor hetgeen door de vereeniging tot stand is gebracht de liefdadigheidsmarkt voor geopend. De eere-voorzitter der vereeniging dank te den burgemeester voor de sympathieke woorden en aide dat de belangen der Tu- berculosevereeniging hoofddoel zal zijn, spT. hoopte den heer Meulman, «en hoog bedrag te kunnen ter hand stellen. De heer Montagne, voorzitter der vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose noem de het een voorrecht hier het woord te mo gen voeren en sprak zyn groote waardee ring uit voor de vereeniging van Markt kooplieden die het initiatief namen tot deze weldadigheidsmarkt welke ten voordeele zal komen aan een vereeniging die maar al te vaak put van den bodem der kas. Spr. wees er op dat de T. B. C.-vereeniging zoovelen moet afwijzen die om hulp komen. Spr. brengt het bestuur grooten dank mede na mens de $aliooze tuberculoselijders en rindig de met te zeggen dat het een voldoening voor de Marktkoopliedenvereeniging mag zijn een^teentje te hebben bijgedragen om het lijdOT van de massa te helpen verzach ten. De heer Muijlwijk kwam in opdracht van de Kamer van Koophandel het woord voe ren en kon zich niet untveinzen dat het een moeilijke taak is als eopdanig te spreken bij een combinatie van handeldrijven en phi- lantrophie, twee heterogene elementen doch op een schoone manier saamgevoegd; daar om wil de Kamer van Koophandel met het streven terdege adhaesie betuigen. Het zal, zeide spr., een vreugde zyn voor de Kanver van Koophandel als deze -welda digheidsmarkt niét alleen vruchten draagt voor de T. JÖ. C.-vereeniging maar ook als de kooplieden mogen ervaren dat deze markt voordeeleri oplevert. Spr. eindigde met 'Öfen wensch dat de po gingen zullen slagen, een ruime oogst wordt verkregen zoowel voor marktkooplie den als voor philanfcrophie. De heer Koorevaar dankte de sprekers voor de waard ©erende woorden en wees op het bestaan van de meening bij een groot deel van het publiek dat artikelen op de markt gekocht minderwaardig zijn, daarom is het voor de standhouders van zoo groote waarde het tegendeel by deze gelegenheid aan te toonen. Spr. verzocht de aanwezigen de stands in oogenschouw te nemen. Aan de inrichting der vele stands, keurig gerangschikt, ls blijkbaar veel zorg besteed. Het geheel geeft een zeer goeden indruk. Er is van alles te koop, fruit, comestibles, sigaren, tabak, ra dio-artikelen, volledige radio-toestellen, kaas, boter, huishoudelijke artikelen, aarde werk, enz. Voorts zyn er verschillende attracties, zooals rad van avontuur, tombola, en meer dergelijke loterijen waarvoor prachtige prij zen beschikbaar zijn'gesteld. Den eersten avond luisterde de Mannen- zangvereeniging „Door Oefening Kunst" de weldadigheidsmarkt op. Biljart- en Kaartconcours in „Ons Genoegen." Dé abonnementsvoorstelling van Vrijdag a.s. Op Maandag 9 Nov. 1925 en op 12 Nov. d.a.v. (voortzetting) zal het Bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen" een biljart- en kaartconcours geven om fraaie prijzen „kunstvoorwerpen" aanvangende des avonds, telkens te 8 uur. 'F Voor het biljartcoiftours ligt de lijst ter inteekening in de SïH!feteit gereed. Waar deze avonden In den regel goed zyn bezocht, vertrouwt het Bestuur dat de leden than3 ook door groote opkomst van hunne sympathie willen doen' blijken. Voorts worden de leden herinnerd aan de AbonnementsVoorstellfng op Vrijdag 6 Nov. a.s. 's avonds acht uur. Het Schouwtooneel zal komen met: „Als de zon opkomt". Een spel m drie bedrijven (vier taferee- len) door Lula Vollmer in de vertaling van J. C. van der Horst, met Mevr. Wilhelmina v. d. Horst-v. d. Lugt Melsert in de hoofdrol. De plaatsbespreking zooals die gehouden is voor „Kan dat" Welke voorstelling niet is doorgegaan, blijft onveranderd, tenzij men geen gebruik der plaatsen wil maken. In dit laatste geval wordt men verzocht dit op te geven aan de Sociëteit vóóp Don derdagavond a.s. met opgave van de num mers der besproken plaatsen waarvan dan geen gebruik wordt gemaakt. De afgestempelde kaarten van 21 Oct. behoeven niet te worden ingeleverd voor nieuwe afstempeling; deze kaarten dienen uitsluitend en alleen Voor de abonnements voorstelling van 6 Nov. a.s. Voorts herinnerd het bestuur er aan dat op Donderdag 19 Nov. a.s. het Cor Ruys-en- semble zal komen in het abonnement met „Thuiskomst", met Tilly Lus in de hoofdrol. Uitvoering van de Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met Inbegrip van het Raadsgebied Gouda: Tot op 1 October 1925 werden toegekend: 643 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 89974,82; 2736 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van f 406718.332 weduwerenten tot een totaal jaarbedrag van 58802.90; 422 wee- zenrenten tot een totaal jaarbedrag van 77396.54. Geneeskundige behandeling en (of) verpleging werd toegestaan in 761 ge vallen, observatie geschiedde Vi 35 geval- ten. 1 Betreffende alle Raden va»* Arbeid te zamen: Tot op 1 October 1925 werden toegekend: 10660 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 1811123,34 46495 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van 6918366.5307 weduwerenten tot een totaal jaarbedrag van 938343,64 7210 weezenrenten tot een'totaal jaarbedrag van 13188^6,88. Uitkeeringen aan gezinsleden van in verpleging opgenomen verzekerden werden toegekend ixi' 20 gevallen, tot een totaal jaarbedrag van 2496,84. Geneeskun dige behandeling en (of) verpleging werd verleend in 14718 gévallen; observatie ge schiedde in 1188 gevallen. Nederi. Ver. E. H. b. O. De afdeeling Gouda van de Nederi. Ver. E. H. b. O. houdt op heden Woensdag 4 Nov. des avonds 8 uur een cursus in zaal Daniël onder leiding van Dr. Montagne. Rapport van het onderzoek van het water der Goudache Waterleiding Mtf. door Prof. Dr. L. E. Goes Ier. Datum van monaterrmme: 26 October 1926a Kleur: volkomen helder, nagenoeg kleur-^ loos. Reuk: geheel reukeloos. Smaak: sma keloos. Reactie: neutraal tegenover pbe- nolphthaleïne, alkalisch tegenover neutraal- roodr Chloort on: 120,7 milligr. p.L. Sulfaa tion: spoor aanwezig. Nitrietion: 5,2 milli gr. p. L. Nitraation: minder dan 1 milligr. p. L. Ammoniumion: 10,26 milligr. p. L. Yzerion: minder dan 0,1 milligr. p. L. Man- gaanion: in 100 cc niet aantoonbaar. Hard heid (Wartha Pfeiffer): 10,7 graden. Per- manganaatverbruik: 28,5 milligr. p. L. Co- liproef van Eykpian: geheel negatief. Conclusie; Zoowel uit chemisch als uit bacteriologisch oogpunt is de toestand ge heel goed en voldoet het water in alle op zichten aan de in de concessie gestelde eischen. v (w.g.) L. E. GOESTER. 's-Gravenhage, 31 Oct. 1926. Bedrijfsorganisatie. Men schrijft ons: Het onderwerp „Be- drijfsorganiMitie" kon de heer F. van Meurs op één avond onmogelijk degelijk en «enigs zins volledig behandelen. Daarom wordt er op a.s. Donderdag in „On& Huis", Turf markt, een tweede vergadering aan gewijd. Het Bestuur der afdeeling „Gouda van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling" ver wacht, dat allerlei belanghebbenden van hun belangstelling door hun bezoek blijk zullen geven, en belanghebbende is eigenlijk iedereen, daar organisatie het bedrijfsleven eenvoudiger, de producten beter en goed- kooper kan maken; terwyl de uitgespaarde tyd anderen maatschappelyken arbeid of de geestelijke ontwikkeling ten goede kan ko men. De nieuwe veemarkt. Het Leger des Heils verplaatst. Reeds geruimen tyd werden er tusschen het Gemeentebestuur en het Lfeger des Heils onderhandelingen gevoerd, om te komen tot beëindiging van de huurovereenkomst tus schen de gemeente en het Leger des Heils van het pand aan de St. Anthoniestraat Nieuwe Markt, in gebruik by het Leger des Heils. Het Gemeentebestuur dat er prys op stel de dat het Leger des Heils bedoéld pand zou ontruimen, in verband met de inge bruikneming van de nieuwe veemarkt en de toegangsweg daarheen, is thans zoo verne men wy tot overeensteipming gekomen. Het Leger des Heils zal nog dit jaar het pand' St. Anthoniestraat verlaten en zijn in trek nemen in het schoolgebouw aan ae Turfmarkt, waar tot voor korten tijd geves tigd was de 2e burgerschool voor meisjes, en zal in dit veel ruimere pand het red dingswerk op grooter schaal ter hand ne men. Het moet in de bedoeling liggen van het Léger des Heils voor de inrichting van dit nieuwe tehuis een bazar te organisee- ien. Voorts vernemen wy dat het gebouw, aan de St. Anthoniestraat gesloopt zal wor den, aangezien verbreeding van den toe gangsweg naar de ilieuwe veemarkt nood zakelijk is en de nieuwe veemarkt in den loop van Januari van 1926 in gebruik zal genomen worden. Het mag ongetwijfeld een verheugend feit .genoemd worden dat dit werk zoo spoe dig gereed zal zijn en tevens dat een zoo bouwvallig pand in het centrum van de stad spoedig zal verdwijnen. Agenda: 4 en 6 Nov. Concordia Westhaven, Wel dadigheidsmarkt door de Marktkooplie- den-Vereeniging „Door Eendracht Sterk". 4 Nov. 8 uur. Zaal Daniël, Cursus E.H.b.O. 6 Nov. 8 uur. Rem. Geref. Kerk. Cursus Ds. Tjalsma. 6 Nov. 8 uur. Groote Schouwburg, 2e Abon nementsvoorstelling „Het Schouwtooneel.' 9 Nov. en 12 Nov. 7 uur en 8 uur Biljart en Kaartconcours in de Soc. „Ons Ge noegen" voor de leden. 11 Nov. 8 uur. Zaal Kunstmin, 2e Nuts- avond Wilmink's mannenkwartet. 12 Nov. 7% u. Groote Schouwburg Concert „Caecilia." 13 Nov. Vrye Najaars Paardenmarkt. 19 Nov. 8 uur. 3e Abonnementsvoorstelling „Cor Ruys.-Ensemble." 20 Nov. 8 uur. Rem. Geref. Kerk. Cursus De apotroltopvan den heer A. H. Teepe Gouwe is dew week tot en met Vrijdag 6 Nov., benevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Donderdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds. G. Lans van Ou derkerk a.d. IJssel. SCHOONHOVEN. Het voornemen bestaat, den Korten Dijk alhier door te trékken naar den Lekdijk (richtig Utrecht), zoodat een rechtstreèk- sche verbinding zal ontstaan ifóor de rich ting AmmerstolJaarsveld. Voor deze ver- keersverbetering hebbeji B. en W. een post van 4000 op de begrooting gebracht. Het ligt in de bedoeling, van den Algem. Nederi. Wielrydersbond een subsidie te vragen. Voorts zal worden getracht het hoogheem raadschap Lekdijk benedendams en IJssel- dam bereid te vinden, het onderhoud van dien weg onder de gemeente Willige Lange- rak op zich te nemen. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. WOERDEN, 4 Nov. Aanvoer 284 partij'en. Prjsaen le kw. f 63—67, 2e kw. f 5881. m. r.m. f 666960-—64 zware f 70. Hamd©! matig. (DKAADLOOZE DIENST.) De ajk conferentie voor Ontwapening. PARIJS, 4 Nov. In verl^Ml met de onder- teekening van het veiligheidapact op 1 Dec. aou te Londen, zal naar gemeld wordt Frankrijk de leiding nemen, bij de voorbe reidingen voor de ontwapeningsconferentie die in het begin van het volgend jaar te Ge- nève onder de auspiciën van den Volken bond bijeengeroepen zal worden. Het verluidt dat de Fraaaehe Regeering een ontwerp voorstel tot ontwapening heeft ingediend bij de Militaire Commissie van den Volkenbond. De actieve atapnen tot het bijeenroepéW'Van een ontwapeningsconferen tie zijn veW'tia&d, hangendwvle onderteeke- ing van verdragen. ZoodPa de namen opl:l(ëfujkfoier ataan zal tot de bij eenroeping eener ontwapeningsconferentie worden omwgfeiaafi Het is maamdMinlijk dat deze in het be- gin van Jamwri' zal bijeenkomen. Mislukte inbraak. In den afgeloopen nacht nebben 2 beruchte Belgische inbrekers te Sint Jan-Steen in Zeeuwsch-Vlaanderen in gebroken bij den bierbrouwer Vincke aldaar. 'lerwijl de inbrekers bezig waren eenige manden met dfcank naar buiten te brengen, heeft één der bewoners, die bemerkt had dat er onraad was, een sohot op de inbrekers gelost. Eén van beiden werd in het been getrof fen. De politie heeft beiden gearresteerd; zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Een Kamerlid voor de Rechtbank. Beklaagd van brieediging van een Burgemeester. De rechtbank te Almelo heeft ver oordeeld de heer W. vjin eter Sluis, aldaar, propagandist vam de S.D.A.l'. en iid van de Tweede' Kamer ter za ke, dat hij als oorrespondent van het dagblad „Het Volk" in het nummer van dat blad van 14' Januairi 1925 heelt doen opnemen een bejeedigend artikel over den burgemeester van Giethoorn, den heer B. P. Hazenberg, tot f 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Het onaannemelijke verdrag. Onderzoek der Nederlandache be zwaren. De Belgische eui de Nedorlandsoh© minister van buitenlandsche zaken zijn tot overeenstemming gekomen over de benoeming van een afvaardiging, die de bezwaren van Nederiandscheo' kant tegen het Soheldeverdrag, dat 2 April door de ministers van KarnobceK en H'ymans in dein Haag get eek end is, zal onderzoeken. Men hoopt zoodoende tot volledige overeenstemming te geraken. WISSELKOERSEN. Beursoverzicht. 8 Nov. 4 Nov. Officieel. 12.04% 12.04% 59.16 59.16% 10.06 10.03% 11.26 *11.26 47.90 47.90 35.05 35.05 62.20 61.95 66.55 66.55 50.75 50.66 2.48% 2.48% Niet Officieel. 85.57% 35.67% 9.79 9.79 7.37 8.02 Beursoverzicht. De marki bood heden een kalmer aanblik omvangrijk was de affaire niet, doch hier en daar ging toch nog Wel wat om. Rubbertond8en werden in meerdere gevallen even lager genoteerd, hetgeen op rekening moet worden gesteld van de kleine verlaging, welke de rub ber prijzen hadden ondergaan. Een vaste stemming heerschte voor suikerwaarden. H.V.A.'s en verschil lend© and©re soorten werden hooger genoteerd. Evenzoo was dit het gevat met aan- deelen Indische cultuuibanken door do Visp werden nieuwe afdoeningen uit oogst 1926 gemeld en hoewel de bedongen prijs veel lager is al» die, welke dooreen voor het ditjarig pro duct is bedongen, maakte de mede deeling van nieuwe verkoopen toch een aangen^en indruk. Oliewaai^n yrij gunstig gedaspo- neerd ^j^rién handel stetden Ko ninklijken e^jjiGpcoosolideerden ajch opJ**\ -MS^jJperspeiL rabakjijpn j jipar weinig veranderd. Sche©pyaai-te|^eeiing verlaten, Nederi. Industrieel.^, vertoonden' niet veel bij zonders, o.a. de gewon© aandeelen Jurgens prijshoudend. Amerikanen trokken maal* weinig belangstelling. Prolongatie 3%-—4 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 4 Nov. Hoogste stand 766.0 te Zurich. Laagste stand 736.5 te Blaaviivcishuk Verwachting Krachtga to; matige, latar wellicht toenemende weeten tot zuiden wind'. 'Toenemende bewolking Later wellicht wwsr regen. Aanvanke- hjktamder. Londen Berlyn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Madrid Iibaiië Praag

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2