Had. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 1O. 15994 Donderdag 5 November 1925 SB* Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Zooals de ouden zongen iwzwaktr X vóór den hoofd- I s gevolgen daar- I n verdragen. Zy I rakke zenuwstel- I et vaste hand de I tke zenuwen en I BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Uit maar Sss' FEUILLETOB. SN ^cents Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. de een ht. ie- ikt sn el st- Ier sn. ftecZsaam 550 Mf- 6 fl. 11.—, I 2913 4o J Den Haag. J Zoodra de man klein wordt in de oogen der vrouw, die minnend tot hem opziet, slaat het stervensuur harer liefde. ster, nog altijd blijmoedig, goed ge humeurd, schoon zij op twintig jarigen leeftijd een nonneinleventje leidde. Jaap dacht zich Sofietje één maand m dienaelfden toestand)... het was on denkbaar. De stille somberheid in huis na haar moeders dood1, een tobbende, verzwakkende vader, de huishoudelij ke zorgen dag aan dag dat werd Bet ty’s levenslot de volgende jaren. En nu zijn oogen geopend waren zag hij alles helder in sledh’s. één lichtje gloorde al dien tijd, jarenlang, in dit stille bescheiden meisjesleventje vol opoffering de liefde, de« hoop, het geluk, dat tot haar komen moest door Rudolf van Htoogduynen. Slechts één oaso in de wijde eenzaamheid van het alledaagsohe bestaan zijn jaarlijksch verlof, de uren dan gesleten met hem. En tien dagen was Ruud nu reeds in do st^d, en behalve een vluchtige, banale verjaarsvisite, was hij nog niet weergekomen. Jaap’ klemde de handen om de arm leuningen van zijn bureaustoel. Hij had kunnen opvliegen, naar haar toe snellen, haar troosten, om daarna Ru dolf ter verantwoording te* roepen. Maar Betty had 'hem afgeweten. Tus- srhen hen gaapte de kloof der ver smading. O, niet langer depken. vergetelheid zoeken in werken, werken, tot hij te veel verdiept was in zaken om nog tijd over te hebben voor één gedachte van lloogduynen, die altijd suocès had bij de vrouwen, verloor, hij kon het zich volkomen goed begrijpen, dat Rudolf een meisje als Betty van Eysingen, gracieus, met fijnbesneden gezidht, zielvolie bruine oogen, die verrieden haar voorliefde voor al wat mooi en edel en goed was, verwaar loosde voor een alledaagsch luchthar tig kind als zijn halfzusje, dat werd voor Jaap een nieuw raadsel. Weer hoorde hij het eigenaardig knarsen van de communicatiedeur, dat geleek op een lang uitgerekt snerpend zuchten, gevolgd door het doffe toe staan van de groenbaaien tochtdeur de gebogen gestalte van zijn vader, het wasbleeke gezicht omringd door het grijze haar en bakkebaarden, slof te langs de loketten op weg naar het kantoor achter in huis. Jaap wist nu Betty alleen in huis, Betty met haar beschreide oogen, den zwaarmoedigen trek om het kleine roode mondje. Hij zag haar met zijn gedachtenoog ergens in het stille ruime huis, misschien wel in de groote sombere achterkamer, met de schaduwrijke hoeken, neervallen op oanapee of stoel, omi eindelijk uit te kunnen snikken het stil gedragen geheime leed van al die lange dagen, dat haar schrijnend martelde van dag op dag, mdt elk uur heviger. „Ik leef als een vreemde tusschen jullie”, had! zij hem geklaagd. Hoe duidelijk stond nu eensklaps voor hem ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda e& omstreken (teboorende tot (ta* tmorgkrin») 1—6 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en dea becorgkriag: 16 regel* 1 56, elke regel meer 0.80. Advertentiün ia het Zateidagdummer 20 IJjelag op den prfje. Liefdadigheids-advertentiia de helft van den prij*- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regel* ƒ2.05, elke reg»1 “*f 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen btf contract tot neer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing hot Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. aan iets anders. Met de lippen vast opéén, vermande hij zich, doopte de pen in de inkt. IX. Eindelijk, dienzelfden middag, over won Betty haar aangeboren be schroomdheid. Haar onrust, haar ver langen naar Ruud, werden haar te machtig Reeds vroeg kleedde zij zich aan en spoedde zich naar de dom straat. Als voorwendsel van haar tocht moest een contrabezoek aan hare nich ten dienen, bedacht zij met pijnlijke zorgvuldigheid). Het toeval diende haiar. Op den hoek van de Malakkastraat, toen zij juist de Bonistraat wilde inslaan, liep zij Rudolf van 'Hoogdluynen tegen het lijf. Een gloeiende blos kleurde haar wan gen, toen zij hem herkende. Zij zag dadelijk de verandering in zijn ge zicht, zorgenvol vertrokken als het hare. Hij scheen magerder geworden, zijn oogen flikkerden onrustig, en daar was geen zweem van gemaaktheid! meer in zijn houding. Toen, hij haar herkende scheen hij eerst onwillekeu rig terug te deinzen een schrikbe weging Betty voelde zich er pijnlijk door getroffen. Het volgend oogenblik lichtte een blijde glans in zijn oogen, had hij met beide handen haar rech ter gegrepen, natuurlijk, heftig en driftig, ook hem steeg een blos naar het hoofd. (Wordt vervolgd). De politiaka situatie in Duitsohland. Rusland en het verdrag van Locarno. De strijd in Marokko. plaats zal afstaan aan Krassin thans Sov- jetvertegenwoordiger te Parys, heeft in 'een interview met de .Manchester Guardi an” verklaard, dat het van zelf spreekt, dat het verdrag van Locarno formeel niet in strijd kan worden geacht met de over eenkomst van Rapallo, daar te Rapallo geen bondgenootschap tusschen Rusland en Duitschland werd gesloten, doch beide lan den volkomen vryheid van handelen behiel den. Rapallo had echter het begin van nau were politieke en economische betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland kunnen worden ,en nu Duitschland zich met een an dere groep van mogendheden heeft verbon den, rjjst de vraag, wat daarvan de gevol gen zullen zjjn voor de verhouding tot Rus land. In elk geval dient men te bedenken, dat de verhouding tusschen Staten niet in de eerste plaats door verdragen, maar door het belang van het oogenblik wordt gere geld. iRakowsky herinnerde aan de verklarin gen van Luther en Stresemann, dat het verdrag van Locarno de vriendschap tus schen Duitschland en Rusland niet zal scha den en wees in dit verband op de leening van 100 millioen gouden marken, welke Rusland van de Duitsche banken ontvangt. Aan den anderen kant acht hij het echter begrijpelijk en gerechtvaardigd, dat de Rus sische pers en de politici rekening houden met het ergste geval, daar van verschillen de zijden het verdrag van Locarno wordt voorgesteld als het begin van een groepee- ring der mogendheden tegen Rusland en van een isoleering van Rusland. In Rusland slaat men dan ook de ontwikkeling van den toestand met de grootste omzichtigheid gade. Rakowsky zal zoodra Krassin in Londen zyn taak heeft overgenomen, de Sovjetre- geering in Parijs gaan vertegenwoordigen. Alvorens naar Frankrijk scheep te gaan heeft maarschalk Petain een belangrijken krijgsraad gepresideerd, waaraan alle op perbevelhebbers, groeps-, sector- en divisie- commandanten deelnamen, en waarin werd beraadslaagd over de „overwintering” der troepen. Daarna had een beperkte krijgsraad 'plaats, waarin de reorganisatie van 't front werd besproken. Er is niets omtrent het re sultaat medegedeeld, doch de „Progrès de Fez" weet te vertellen dat de generale staf van generaal Naulin naar Rabat zou worden overgebracht en het Noord front in èkvee groepen zou worden verdeeld, een oosfNijk en een westelijk. Het westlijk zou zich van de Loekkos tot de Leben uitstrekken en door generaal Pruneau worden gecomman deerd, die de generaals Hergault en Bil lotte, resp. comandanten in de sectoren van Wezzan en benoorden Fez. onder zyn- or ders zou hebben. Generaal Boichut, die naar Nederland naar de Amerik. Planten- tentoonstelling. Een inzending van 100.000. De Nederlandsche Bond van Plan et liane'eki ren heeft besloten, op tentoonstelling te Philadelphia beeld te geven van de Nederlandsche i wcekerijen, op een wijze, zooals tot dusver nog niet geschiedde. Een «ol iede ter waarde van circa f 100.000 zal worden uitgevonden, indien althans de daarvoor noodige ontheffingen op de invoerbeppiingen zullen worden verkregen. ABONNEMENTSPRIJS! per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, btf onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie, Tel. 83. 39) - Jaap was ’t niet van plan. Maar zij had hem den sleutel gegeven, die hei geheim ontsloot van Betty’s besdheide wangen en bleek gezicht. Op de hoo- ge stoep staande, zag hij de wegfiet sende Fiet je nog een oogenblik na, een stevig figuurtje, in bonten boléro- jaquet en bonten muisje op het los krullende blonde haar, de racket in de eene hand, met de andere' aan het stuur handig mfanoeuvreerende tus schen karren, omnibussen, rijtuigen en voetgangers, reed zij snel die straat af in de richting van de Zeestraat. Jaap bleef staan tot de lichte nevel een sluier weefde tusschen haar en zijn spiedende oogen. Toen keerde hij, in gedachten verzonken, langzaam terug naar zijn schrijftafel. Wat stak achter dit alles. Dat Fletje haar jong vurig hartje aan den mooien Küdolf BlflTENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Afnemende werkloosheid. Uit Londen wordt gemeld, dat de gesta dige vermindering der werkloosheid in de laatste weken duidelyk aan den dag komt- ©e jongste cijfers wezen een daling aan met 5078. Er zyn echter nog 1.200.000 personen op heden werkeloos. Een groot aantal buitenlandsche contrac ten, door Britsche fabrikanten gesloten, be looft nog een verdere verbetering in de toekomst. Een gewelf ingestort. Een draadloos bericht uit Londen, meldt dat een gewelf is ingestort in een myn te Glasgow waardoor 5 arbeiders werden inge sleten. De vijf arbeiders zijn gedood, terwijl één levensgevaarlijk werd gewond. De myn is de oudste myn ter wereld. De Engelsche gemeenteraadsverkiezingen. Volgens opgaaf der Labour Party hebben de socialisten bij de gemeenteraadsverkie zing een meerderheid verkregen in 8 van de 28 Londensche gemeenteraden. In het ge heel moesten 1366 zetels worden bezet. De socialisten bezetten thans 364 zetels tegen over 259 in 1922. Hun winst vergeleken bij den toestand onmiddellyk vóór de verkie zingen bedraagt echter slechts 90 zetels. De woningbouw in Engeland en Schotland. Te Londen gepubliceerde cyfers wyzen uit dat in Engeland en Wales het tekort aan woningen aanmerkelijk is verminderd. Vóór den oorlog waren er naar schatting per jaar 80.000 huizen noodig om aan de vermeerdering der bevolking tegemoet te komen. In het jaar, dat 31 Maart 1925 is geëindigd, werden niet minder dan 137.000 huizen gebouwd terwijl nog steeds met bou wen wordt voortgegaan. Het blijkt ander zijds dat in Schotland de woningbouw geen gelijken tred heeft gehouden met de toene ming van <je bevolking. Verwacht wordt dat de premier, die mor gen te Aberdeen een rede zal houden, zich over dit probleem zal uitlaten. keinschen fabrikant van vulpenhouders, Frank Waterman, glansrijk verslagen. Of de stad New York in de praktijk iets van de veranderde leiding zal bemerken valt te be twijfelen. De kans dat alles bij het oude blijft is groot, want de problemen waarmede New York te worstelen heeft zyn aller minst van dien aard dat zy door politici die niets anders in hun mars hebben dan poli tieke handigheid, zouden kunnen worden opgelost. De misdaadgolf, die weer heviger zwelt dan ooit, is een sociaal vraagstuk, en geen politiek. De wanhopige verkeerstoe- standen op Manhattan staan in verband met den onpractiscneh langen smallen vorm van het eiland, tfaar het intense zakenleven zich in de zuidpunt concentreert, waar de stra ten propvol zjjn met auto’s en trams, en waar de moeilyk uit te graven rotsbodem reeds in alle richtingen doorboord is met on- dergrondsché treinen, zonder dat de puzzle van de z.g. „rush hours”, des ochtends in de buurt van 5 uur, wanneer het kantoor- volk emigreert, kan worden’ opgelost. De overvolle scholen zijn het gevolg van over bevolking („Greater New York” heeft 7 millioen inwoners). En de mislukking der drooglegging met alle corruptie en wets ontduiking daaraan verbonden, is evenmin ’n politiek ziekteverschijnsel, maar een dat wortelt in den onwil van een overgroot deel der stadsbevolking. Of Jimmy” Walker, die zijn faam en populariteit in vele opzichten te danken heeft aan het feit dat hij een goed amateur bokser is en een straatdeun componeerde, getiteld „Will you love me in December as you did in May?”, in staat zal wezen voor al deze dingen de oplossing te vinden die zyn partijgenoot en voorganger, Hylan, niet bij machte was te ontdekken, ligt nog in den schoot der góden. Dat de problemen be staan erkent hij. Maar ook Hylan zelf en de Republikein Waterman erkenden het. Zij allen riepen om „meer trams en een laag eenheidstarief”. Hetgeen Hylan niet belette om zjjn partijgenoot Walker in één adem met Waterman te brandmerken als „hand langer der groote verkeersmagnaten” die hem zouden tegenwerken in zijn nobele be doelingen om eiken New Yorker des och tends en *s avonds een zitplaats op wielen ee verschaffen. BINNENLAND. FRANKRIJK. De stryd in Syrië. Strafexpeditie voorbereid. Syrië wordt naar Cairo geseind dat de Franschen een strafexpeditie voorberei den tegen den aanval der opstandelingen, die thans Damascus geheel omsingelen. Het aantal opstandelingen neemt dage lijks toe door den aankomst van vluchtelin gen uit de verwoeste dorpen. Intusschen wordt Damascus versterkt. Op verschillende plaatsen is sabotage op de spoorwegen gepleegd. OOSTENRIJK. De stakingsbeweging. De dreigende staking der ambtenaren is bijgelegd. De staking der bakkersgezellen duurt onveranderd voort. Alls bakkerswin kels zyn gesloten, waardoor men gisteren tooneelen, kreeg te zien, die aan den oor logstijd herinnerden. Ook worden reeds woe kerprijzen gevraagd, daar menigeen een groote hoeveelheid brood heeft ingesla>gen en dit thans met woekerwinst van de hand doet. De banketbakkerijen hadden het door de sluiting der bakkerswinkels zeer druk, daar thans veelal voor het ontbijt en de koffie gebak wordt gekocht. Indien de staking der bakkersgezellen evenwel van langeren duur mocht zijn, zullen ook de banketbakkersge- stellen zich daarbij aansluiten. ITALIË. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije bii den Paus. Omtrent het bezoek van ex-koning Fer dinand van Bulgarije by den Paus, wordt gemeld, dat de Paus hem in zyn particu liere bibliotheek ontving. De audiëntie duurde ongeveer een uur. Gisteren heeft de ex-koning in zyn hotel Kardinaal Gas pari en andere geestelijke hoogwaardig- heidsbekleeders ontvangen. Deze bezoeken geven aanleiding tot ver schillende veronderstellingen, waaronder deze, dat Ferdinand de verhouding tusschen het Vatikaan en zijn land zou willen ver beteren. Van bevoegde zijde wordt evenwel medegedeeld dat zyn bezoek aan den Paus een gewoon karakter draagt, zooals het be zoek van alle vooraanstaande personen als zy in Rome vertoeven. NOORWEGEN. Amundsen's N 25 verkocht. Uit Oslo wordt ons gemeld, dat het vlieg tuig, waarmede Amundsen naar de Noord pool is gevlogen, de 25, voor 100.000 Noorsche kronen naar Amerika is verkocht. VEREENIGDE STATEN. De nieuwe mayor van New York. James Walker, de democratische Tam many Hall-candidaat is met een groote meerderheid gekozen tot mayor van New York. De officieele Tammany-candidaat, staats- senator James Walker, heeft den Republi- In de politieke toestand van Duitschland is geen verandering ingetreden. Dr. Luther ontving gisteren leiders der Economische Party die zich geheel aanslo ten by de verklaring, die de regeeringspar- tijen gisteren hebben afgelegd, m.a.w. zij hebben de houding van de regeering goed gekeurd en zich uitgesproken vóór het ver drag. Voorts hebben de Duitsch-nationale, de democratische en de sociaal-democratische leider» met den rijkskanselier geconfereerd. Omtrent het verloop en het resultaat van deze bespreking is nog niets bekend, maar het verluidt, dat zy geen wyziging in den toestand heeft gebracht, Voorloopig is dus nog afwachten de boodschap. Vóór 20 November de datum waarop de Ryksdag bijeen zal komen, als tenmin ste de sociaal-democraten zich met voor een spoediger byeenroeping uitspreken zul len er naar alle waarschijnlijkheid geen on- derhandelingen over een uitbreiding van de regeeringsbasis beginnen. Tegen dien da tum hopen dr. Luther en dr. Stresemann op een definitieve opheldering inzake de En- tenteconcessies in het Rynland. Deze quaestie baart in politieke kringen veel zorg. Het is een publiek .geheim, dat men in de .Wil helmstrasse teleurgesteld is over het feit, dat er zoo weinig schot in de zaak zit. Men had gehoopt, dat Frankrijk en En geland met een breetie geste hun loyauteit zouden demonstreeren, maAr wat er tot dus ver in dit opzicht ia geschied, heeft aan de ze verwachting niet beantwoord. Het be hoeft geen betoog, dat het kabinet-<Luther het Pact op 1 December niet zal ondertee- kenen, wanneer hierin niet alsnog een in grijpende verandering komt. Dit beteekent atuurljjk niet, dat het kabinet in dit geval zyn Locarnopolitiek zou prijsgeven, maar als de zoogenaamde „Rückwirkungen” in het Rynland op zich laten wachten, zou de Duitsche regeering de onderteekenihg van het Pact tot nader order uitstellen. Gisteren heeft ook de rijksdagfractie van het Centrum vergaderd en het resultaat van deze vergadering was een motie, waar in wordt geaccentueerd, dat ook het Cen trum zyn houding tegenover het Pact van Locarno eerst dan definitief kan bepalen, als de tegenpartij haar beloften ten aanzien van het Rijnland heeft gehouden. Reeds thans verklaart de fractie, dat zij het Pact beschouwt als een grooten vooruitgang in de richting van de pacificatie van Europa. Voorts is de fractie van meening, dat de houding van de Duitsch-nationalen tegen over het Pactontwerp een verdere samen werking met deze party in de regeering te eenenmale ónmogelijk heeft gemaakt. Rakowsky de Russische zaakgelastigde te Londen, die op verzoek van de Russische re geering aan de Britsche Regeering zyn Algiers terugkeert, waar hy aan het hoofd van het 19e legercorps staat, zou het bevel over den oostelijken sector aan generaal Marty overdragen, wiens post in Taza zal zijn gevestigd. De politieke en administratieve organisa tie van het gebied van Fez—Taza zou geen wijziging ondergaan, behalve indien de nieu we resident-Ageneraal, de heer Steeg, het wenscht. Men zou het Stelsel der kleine pos ten met een garnizoen van 60 tot 80 man nen laten varen, doch in Teróeal, Taoenat en Kifane soli»de bases vestigen met gar nizoenen van tenmniste één -bataljon, door kleine posten gedekt. de eenzaamheid van dat jonge be deesde leven in den Bartel sch en kring; boven zich een stiefvader, die haar wel vergoodde omdat zij de dochter was van zijn meest geliefde vrouw, maar met dat al een practised nuchter man, die niet deelde in dat teere meisjes-aieleleven, omdat hij dat nooit begrijpen kon en wiens ziekelijkheid den laatsten tijd hemi alleen gevoel deed overhouden voor eigen kwalen, belangetjes en comfort en naast zich een jonger zusje, heerschzuchtig, on afhankelijk* die slechts minachting toonde voor den fijneren aard der oudste zuster, welke zij ouderwets sentimenteel noemde, die beslist haar eigen weg ging en met onbewuste wreedheid, in jonge zelfzucht, de oud ste op het hart trapte ten laatste hem zeil, eens de oudere broer, de beschermer van haar kleine meisjes- belangen, haar thans met een hart vol wrok, vol... haat ontvluchtend, van haar vervreemdend met eiken dag meer. En nu ontviel haar daarenboven de droom1 van haar leven... de liefde van Ruud. Nog herinnerde hij zich, hoe Betty terugkwam, van kostschool, jong, vroolijk als elk ander jong meisje van haar leeftijd een korte winter van onbezorgd© meisjesgenoegens volgde voor de verergering van zijn stiefmoe- der’s kwaal. Betty werd daarop twee jaar lang een lieve trouwe verpleeg- 601D8CHE COURANT.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1