IX it Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15995 Vrijdag 6| [November 1925 85»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ENING 1 GOUDA ■ES ën, Ions "gouda >o Zooals de ouden zongen 3082 198 een 3084 50 FEUILLETOH. itbetaling 4 6 fl. 11.—, 2.- (Wordt vervolgd). Wij menschen komen het meest over heen met ongeoefende paukenisten. We vallen meestal wat te vroeg of te laat in. beurde er toch achter haar om'? zuster zond mij een intrad uc- 2913 40 Den Haag. lei- rood i de Stations Igië. ren. rlekleurendruk. inuwzwikfe. ir vóór den hoofd- oede gevolgen daar- ellen verdragen. Zij zwakke zenuwstel- met vaste hand de wakke zenuwen en goime courant. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. In Syrië moet, volgens het Joodsch tele- graafagentschap, de opstand zich snel uit breiden. Overal waar de rebellen vasten Op dit terrein blijven er bepaalde, vry de licate en vrij moeilijke kwesties op te hel deren, maar men zal zich van den kant der geallieerden beijveren om een accoord mogelijk te maken. Het bestuur van de socialistische inter nationale heeft, volgens een Reuter-tele- gram, een motie aangenomen, waarin het zijn meening handhaaft, dat de veiligheid en de vrede in Europa het best verwezen lijkt kunnen worden door het protocol van Genève, en verklaart, dat het in de verdra gen van Locarno een compensatie ziet voor het algemeene en doeltreffender stelsel van het protocol. Niettemin acht de inter nationale de verdragen van Locarno een eerste stap naar den vrede in Europa en een erkenning, dat de methode van het re gelen der betrekkingen tusschen de volken door geweld een mislukking is gebleken. Het bestuur drong verder aan op een on verwijlde wijziging in het karakter van de bezetting van het iRjjnland met een zoo x spoedig mogelijke ontruiming, gepaard met een overeenkomstige wpttelijke en ma- terieele wijziging in het stelsel voor het Saargebied. Ten slotte eischt het, dat de ratificatie der verdragen onmiddellijk gevolgd wordt door een algemeene ontwapeningsconferen tie en dringt het er bij den werkenden stand op aan toe te zien, dat de bereikte overeen stemming niet degenereert tot een verbond tegen sowjet-Rusland. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «a omatrekm (baboorend» tot den bwgkriD») 1—5 regola /1J0, elke regel meer ƒ0.25. Vaa buiten Gouda en den bmorgknng: 1—5 regels 1 55, elke regel meer /0.80. Advertentiën ia het Zatendagnummer M bjjslag op den pitje. Liefdadigheida-advertentiën do helft van den prfle. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke mgei moer f.MO. Op de voorpagina 50 hoogor. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bö contract tot oeer geroducoor- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatoraimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomet van soliedo Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zjjn ingekometn, teneinde van opname verzekerd te zijn. de gedurend-e den oorlog gestorven en begraven soldaten opgraven, om1 de lijken naar Frankrijk over te brengen. De opgravingen zijn dezer dagen in het oosten begonnen en worden stel selmatig voortgeeet tot aan de west grens. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2^5, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorgü« per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend vaa 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. De oriels in Duitschland. Verzachting van het Rijnland-Regime. De Int. Geallieerde schulden. De strijd in Syrië. Voor heden is er met betrekking tot de crisis in Duitschland ontstaan door de hou ding der Duitsch-nationalen niets van be lang te vertelllen. Men wacht af en laat intusschen in de binnenlandsche politiek alles blauw-blauw. Geen vroeger bijeenkomen van den Rijks dag, geen aftreden van het rompkabinet, geen officieel pogen tot het vormen van een nieuwe regeeringsbasis. Voorloopig blijft men zitten en wacht af wat Parijs en Londen en Brussel bintien 14 dagen zullen doen. Of Keulen ontruimd zal worden, of in het Rijnland de beloofde ver anderingen zullen plaats vinden, of het aan tal bezettingstroepen zal worden vermin derd, of de ontwikkeling van het Duitsche luchtverkeer zal worden vrijgegeven, of de militaire controle, de z.g. „snuffelcommis- sie”, zal verdwijnen, enz. enz. Blijkens berichten uit Berlijn komt heden de raad van ambassadeurs bijeen, ep wan neer daar bericht is ingekomen van de mi litaire controlecommissie, welke voorloopig nog bljjft bestaan, dat Duitschland op 30 Nov. voldaan heeft aan de ontwapenings- plichten zal op 1 Dec. a.s. de ontruiming van de Keulsche zóne aanvangen. ITALIË. De herdenking van den wapenstilttand. Een aanslag op Mussolini. C/iirtreiit ae viering van den wapen- stilstandsdag te Rome meldt V. D. nog dat, na een plechtige Mis en een vlieg- demonstratie, een betooging aan. het graf van den Onbekenden Sehctoat plaats had'. De menigte begaf zich daarop naar de woning van Mussolini en riep luide om hem. Tenslotte ver scheen Miussolini op het ba loon en sprak ©enige woorden tot de menigte. Gisteravond heeft de officieel® her denking van den wapenstilstand' plaats gehad. In het Constanri-lheater heeft Mussolini voor duizenden een rede ge houden, terwijl nog vele andere dui zenden de rede per radio op de plei nen der stad aanhoorden. Mussolini verklaarde^ in zijn toe spraak alle redien te hebben om' een lang tijdperk van vrede te voorzien, doch hij gelooft niet in den eeuwigen vrede. Daarom drong 'hij aan op de geestelijke en materieele ontwikkeling van Italië, opdat dit land' zelf zijn lot in handen kan houden. ,,De overwin ning op de centrale mogendheden aldus Mussolini heeft ons onze hui dige, onschendbare grenzen gegeven. Wij waarschuwen iedereen deze te eerbiedigen. Het geheele Itaiiaansche volk zou andere naar de grens snel len.” Doch het Itaiiaansche volk moet niet rusten op zijn lauweren, vervolgde Mussolini, doch moet veeleer de her innering. aan de overwinning levendig houden. En hij voegde hieraan toe „De mogelijkheid bestaat dat in de toekomst een nieuwe stap vooruit moet worden gedaan. Ik geloof in een tijd perk van laaigdurigen vrede, doch wij zijn nog niet zoover gekomen dat op timisme voor een vrede van eeuwen gerechtvaardigd is. Na afloop van deze redevoering van Mussolini zou een feestelijke optocht plaats hebben. Voordat deze optocht aanving ontdekte de politie een sa menzwering tegen Mussolini. Dit be richt heeft in geheel Italië groote be roer'ng gewekt. Verschillende arresta ties hadden plaat». Zoo werd in ar rest gesteld generaal Capello, die lei der der Itaiiaansche vrijmetselarij en dc voormalige soc.-dem. afgevaardigde Zanitboni, en een redacteur van een volksblad. I'luweeizwart geleken zijn vertoornde oogen tusschen de jflonkere saamge- trokken wenkbrauwen. Om hen heen de stille verlatenheid tusschen win- tersch hout. Als licht grijs stuivend, poeder hing de nevel tusschen de dor re takken. Vaag schemerde het blauw van daken en het vaal van muren der huizen van het Prin- sevinkenparjc aan hun rechterhand maar verder om hen, niets dan kaal bosch, waarover zich de dikke, lage, dofgrijze lucht welfde. Zij liepen al leen op hèt kronkelende pad tusschen ijl bladerloos kreupelhout. Betty zag tol Rudolf op na dien driftuitval, zij ontmoette den somberen blik van zijn diep omfloerste oogen. Zij kon zich niet beheerschen onder den invloed hem te zien lijden, drukte zij de hand die op haar arm lag vast tegen zich aan, zij voelde hoe een rilling door heel zijn lichaam waarde. Ruud zag fluks om zich heen zoover hij zien kon geen sterveling.... snel bukte hij zich en, eer zij vermoeden kon wat hij voorhad, drukte hij zijn lippen op het plekje op haar hals, dat rozig wit streepje boven het marierbontje. „Ruud...” Zij stonden plotseling stil in die grij ze vale bosch-eenzaamheid, zonder el kander lo. te laten. Betty de eerlijke bruine oogen tot heni opgeheven, in elke lijn van haar gespannen gestalte, in eiken trek van haar opgewonden nieuw typp spoorwagen, dat ais proef bij de canadeesiahe staatsspoorwegen in gebruik is, aangekomen. De be weegkracht wordt hierbij geleverd door een petroleummotor, die electri- citeit opwekt. De afstand van 2937 mijl werd in 3 dagen afgeiegd, waardoor aille records zijn gebroken. Volgens he hestuujr van de spoorwegen zal een volkomen ommekeer in de be weegkracht bij de spoorwegen, speci aal voor lichte transporten, het resul taat dezer gelukte proefneming rijn. ZUID-SLAVIë. Spoorwegongeluk. Drié dooden; twee beambten ge* gezichtje, in de vochtige, wijd open oogen, in den trillenden roodenmond hem verradend de liefde voor hem, die rij al die jaren zoo zorgvuldig ver borgen had gehouden voor -iedereen, diep in haar beschroomd hart. Maar in dat oogenblik dat zij hem zag lij den, gaf ze haar ziele bloot aan hem, zonder nadenken, in lief, eenig ver trouwen „Ruud, jij hebt verdriet..., neen, knik niet van neen, ik rie het aan je.... toe, zeg het mij toch. O, als ik je helpen kan....” Hij vertrok rijn mond tot een bit teren grijns, trok haar snel voort, zacht, maar beslist, dwong haar ver der te wandelen. „Jij mij heipen De bittere ironie van het lot. Jij bent juist de eenige die mij niet helpen kan, erger jij houdt, volgens mama t en die tantes, de reddingsplank tegen, die mij toegestoken wordt.” „O, Ruud', maar dat heb jij toch tegengesproken hoe kan zoo iets nu mogelijk rijn. Ik wil toch alles doen, om jou gelukkig te maken.” „Ja, doen. Als mijn geluk van een daad afhing.... Och, tusschen jou en mij is alles altijd’ zoo negatief ge weest. Je bent volmaakt, maar jou mankeert nu juist datgene wat alleen mij helpen kan ,,Maar wat dan toch?” 40) - „Betty... Betty. Eindelijk zie ik je daar klonk stille jubel in dien ge smoorden uitroep „O, wat heb ik al die dagen naar je verlangd.” Daar scnool oprechte waarheid in die stem-. De donkere wolken van onrust, die Betty al die dagen als dikke mist om zweefd hadden, verscheurden, verdwe- ‘nen als met één slag. Haar levens vreugd bijak plotseling door, vroolijk, stralend, als scherpe Maartsche zon na een sneeuwbui. Zij kon niet anders, zij moest hem gelukkig toelachen. Betty, waar bleef je toch al dien tijd. Mama en de tantes hielden pijn lijk controle over mij, ik wachtte op je komst bij ons, waarom kwam je toch nooit ,,Wel Ruud... Ik had weinig tijd je weet, ik doe thuis het huishouden. Dien post heb ik geheet op mij geno- ,,Je tie?” „Sinds wanneer Wel laat zien, den alvond na mijn middagbezoek aan jullie.” „<En je nam de invitatie grif aan l Ruud haalde onverschillig de schou ders op Men moet toch wat doen in zulk een lang verlof. Ik tennis en fiets nu den gainschen dag.” Hij zucht te ,,dat leidt akelige gedachten af.” Betty bracht dadelijk het uithuizige van Fietje in den laatsten tijd in ver band met Ruu<Ds woorden. Ook be dacht zij, dat haar anders zoo gaarne babbelend zusje zeer gesloten was ge weest al die dagen. Een en ander gaf haar toch te denken. Zij liepen beiden in gedachten, zwij gend', de Riouwstraat af. Bij de eer ste boomen van de Bosdhjes, zei Ruud eindelijk „Ik ben Fietje nog dank baar voor de afleiding die ze mij geeft.” Toen plotseling opstuivend „Mama en de tantes rijn zoo zuur als azijn, dezen keer. Het zou mij bijna spijten met verlof te zijn gekomen.” „Maar.... Ruud Weer nam hij haar arm-, heft was stil en verlaten om' hen heen „Ach jij, ik kwam alleen voor jou, jij kal meert me, zoodra ik je maar rie. En nu willen zij juist thuis, och, ik kan er niet aan denken.” Hij zwee?, beet zich op de lippen. voet hebben gekregen, wordt een voorloo pig bewind ingesteld. De verbindingen met Damascus zjjn thans zoowel aan de Noord- als aan de Zuidzijde verbroken en de op standelingen beheerschen het geheele district Homs. Het spoorwegverkeer tus schen Damascus en Haifa staat stil en een spoorbrug voor Damascus heeft men in de lucht laten vliegen. Vluchtelingen, die te Jeruzalem aankomen, deelen mede dat in de nabijheid van Damascus hevige gevechten hebben plaats gehad tusschen Fransche troepen en rebellen, die tegen de stad op rukten. Fransche versterkingen met artil lerie slaagden er in den opniarsch te stui ten. In Damascus staat het verkeer geheel stil, alle winkels zijn gesloten en de bewo ners vluchten uit de Btad. Ook van andere zijde wordt gemeld dat de opstandelingen een nieuw offensief zijn begonnen. BUITENLANDSCH NIEUWS. BKLGlè. De aai. huldiging van het Koninklijk Echtpaar. In het „Museum van het Boek” te Brussel woruit de volgeiiue week hel Gulden .uoem, tentoongesteld, dat aan het koninhLijk echtpaar zal aangebo den worcen ter herinnering aan de Nationale Betoqging, welke tot viering hunner zilveren bruilolt werd geor ganiseerd. Het Nationaal Comité, dat deze be- tooging op louw zet, laat de bestem ming van de fondsen over aan de ju bilarissen. Hel Gulden Boek zal de namen der leden bevatten van al de comité’s in het land en in den vreemde, die me degewerkt hebben aan de actie tot het in het leven roeipen eener Koninklij ke stichting. De volgende week zullen de koning en koningin bij hun terugkeer uit Britsch-Indiö feestelijk te Brussel wor den ingehaald. HONGARIJE. Voordrachten van een Ned. Schrijfster. De Ned. schrijfster, mevrouw van Scha k-van der Booij, die de Hongaar- sChei taal machtig is, houdt in de groote steden van Hongarije voordrach ten over Nederl. literatuur. Op 10 Nov. a.s. zal rij in de Aca demie van Wetenschappen spreken. Zij verklaarde dat door de hulp aan de kinderen de band' tusschen Neder land en Hongarije zoo nauw is dat de verhouding door een cultureel© actie verder verbeterd’ moet worden. CANADA. Een nieuw type spoorwagen. Alle snelheidsrecords geslagen. Van Montreal is te Vancouver een men na mama sdood.’ „Ja, ik weet 't. Mama en de tantes noemen je altijd het nijvere onver moeide werkbijlje in dein welgevulden korf van de sotiede 'Bartelsen.” Betty kreeg een blos van genoegen; de nichten van Hoogduynen waren niet zeer gul met lof te haren opzich te en de waardeerende warmte in Ruud’s slem maakte haar overgeluk kig. Goddank, alles scheen toch nog onveranderd tusschen hen beiden. „Maar stoorde ik je, waar ging je heen vroeg Ruud dringend. „Ik ben op weg naar jullie, ik kom de nichten bedanken voor haar visite met vaders verjaardag.” Hij stak z»jn arm door den hare, dwong haar zich om te keeren: „Zij zijn niet thuis, goddank... nu kan ik je voor mij alléén houden wandel met mij op, wil je?” Het ontging haar niet dat zijn stern somber klonk, in zijn mooie donkere oogen nestelde de zorg, niettegenstaan de zijn warmen viriendschapstoon te genover haar „Mij goed,” antwoord de zij sne'., „waar ga je naar toe „O ik heb allen tijd, ik wilde langs een omweg naar de Witte Brug, ze wachten me op de tennisclub do „Never mind.” „Fietje’s club, hoe kom jij daarin?” Onwillekeurig liet rij rijn hand van haar arm glijden. Daar werd haar malle onrust weer wakker. Wat ge arresteerd. De sneltrein SofiaBoedapest is voorbij de Bulgaarsche grens in de buurt van Nisj op een anderen trein geloopen. Er moeten drie personen ge dood en velen gewond zijn. Twee Servische spoorwegbeambten, die de schuld van de ramp zouden dragen, zijn gearresteerd. ENGELAND. Een vervolging van fascisten. Soortgelijke maatregelen als tegen de communisten werden genomen, rijn in Engeland thans ook te verwachten tegen de fascisten en andereorganisaties die haar doel met andere dan grond wettelijke middelen tracWen te berei ken. De pplitie-autoriteiten, die van meening zijn, dat die methoden, die een aanta> fascisten in Engeland in den laatsten tijd’ toepasten, een gevaar opleveren, voor de orde, hebben den minister van Binnenlandsche Zaken machtiging gevraagd, om’ tegen deze onruststokers op te treden. Afdanking van slagschepen. Gemeld wordt dat de Admiraliteit besloten heeft om vier slagschepen van de „Iron Duke”-klasse, Riet na me de „Iran Duke”, de „Marlbor ough”, de Benbow” en de „Emper or of India” als zoodanig af te dan ken en ze onder bevel van den op perbevelhebber der Atlantische vloot te bestemmen voor opleidingsschepen. Deze slagschepen werden kort voor het uitbreken van den oorlog gebouwd en verplaatsen elk 25.000 ton water. Een Fransch officieel diner voor den Duitschen gezant te Londen. De heer Fleuriot, de Fransche ge zant te Lohden, biedt heden een di ner aan den Duitschen gezant von Sthamer aan. Dit is de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog dat een dergelijke toenadering plaats heeft. .Opgravingen der lijken van Fransche soldaten. De Franschen laten in Duitschland De Itaiiaansche delegatie die te Washing ton over de regeling der schulden onder handelt, heeft een uitstekenden indruk ge maakt door twee uitgebreide en voortreffe lijk uitgewerkte documenten te overleggen, die een duidelijk aanschouwelijk overzicht geven van den economischen toestand van Italië. De delegatie heeft spoedig begrepen, dat Amerika niet geneigd is een moratorium toe te staan, doch dat het wel bereid is, voorloopig met geringe bedragen genoegen te nemen en een lage rente te berekenen. Men twijfelt er niet aan, of de Italianen koesteren den ernstigen wensch om tot een regeling te komen, en Ooolidge wenscht van zijn kant ook spoedige resultaten. Hij be gint zijn politiek meer en meer op de vol gende verkiezingen te richten en verwacht, wanneer hij Italië een gunstige regeling geeft, steun van de vele Itaiiaansche kiezers in Amerika. Bovendien was de mislukking van de onderhandelingen met Frankrijk naar men meent een echec van zijn finan- cieele politiek, dat hij thans wenscht goed te maken. Blijkens berichten uit Brussel hebben reeds gedachtenwisselingen plaats gehad tusschen de regeeringen van Londen, Parijs en Brussel, aangaande de wijze waarop de verlichtingen zullen worden aangebracht in de bezettings-voorwaarden in het Rijnland, en is men het eens geworden aangaande de erkenning, dat Duitschland met betrekking tot de ontwapening, herhpaldelijk en .serieus aan de eischen voldaan heeft. Men zal bin nenkort de cijfers publiceeren van het aan tal kanonnen, geweren en andere wapens dat vernietigd is. Deze voldoeniag aan de gestelde eischen aal de maatregelen rechtvaardigen, wejke, hoogstwaarschijnlijk voor 1 December, den datum vastgesteld voor de onderteekening van het verdrag van Locarno, in de Keul sche zone zullen worden genomeh. Er zijn nog maatregelen van anderen aard, welke zullen worden genomen in de gebieden die bezet blijvep. Zij betreffen voornamelijk de opheffing van bepaalde door de geallieer den ingestelde rechterlijke organen. Men zal alle formaliteitfen vereenvoudigen en al les wat zal kunnen strekken om de mogelijk heid van wrijving in het bezette gebied te verminderen, zal worden gedaan van het oogenblik af, dat de veiligheid der bezet-' tingstroepen verzekerd is. De gedachtenwisselingen die nog plaats vinden met Duitschland betreffen thans niet meer de kwestie der ontwapening. Zij foopen over de militaire opleidings-organi- saties, welke in Duitschland zeer talrijk zjjn en verscheiden millioenen leden tellen,

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1