wwww I I J. XhM; Taillenr Verwacht: Jacques van Kmshergen. mmm" - m m -EL-HL mm mm B m n s§ z 1 - - m m m m11 ggr KUIPE&STO&T 41-43. Mantelé, Jassen en Kinde^jkleeding. WEES SLIM GEBRUIK GLIM zonder gunstigen indruk van de ernBt waarmede daar aan de belangen der burge rij wordt gewerkt. Een politieke debating club lijkt het er veeltijds en dan nog een waar het niet altjjd even frisch toegaat. Wanneer de heeren eens begonnen zichzelf te herzien dan waren we al een heel eind verder. Het is eigenaardig dat de leden in dividueel grif toegeven dat het anders moest wezen maar/als massa-van-den-raad zijn ze alle eendere Over de politie wordt in allerlei toonaard geklaagd. Het aantal onopgehelderd^ mis drijven in de laatsttK jaren gepleeg* deed de vraag rijzen of de recherche jw opge wassen is voor haar taak. Zoo'n vraag kan een buitenstaander gemakkelijk doen, maar grond daarvoor is er natuurlijk niet altijd. Men kan even goed zeggen dat er nog steeds zooveel menschesjr'VÓór een hoogen leeftijd sterven zoodat de vraag kan geop perd worden of de doktorén1 wel berekend zijn voor hun taak. Wde zich eens op de hoogte stelt van de wijze waarop sommige inbraken hebben plaats gehad, zal moeten erkennen dat ontdekking der daders uiterst moeilijk, zoo niet oijmqgeljjk is. De kennis die de beroepsmisdadiger^ zich eigen ma ken en de voorzorgsmaatregelen die zij ne men, worden steeds beter en „wetenschap pelijker", zoodat het hoe langer hoe moeie- 1 ijker wordt tegen hen op te treden. Meer preventief optreden ware wellicht het bes te, maar dat eischt uitbreiding van het po litiecorps hetgeen geld kost. Heeft men dat er voor over? We hebben hier, vergissen wü ons niet, pngeveer 1200 agenten. Maar er is een drie- ploegen-stelsel, dus zy'n er in iedere ploeg 400. De agenten hebben den zesden dag vry'-af. Van de 400 zijn er dus 70 met ver lof. Verder zijn er de zieken, de toevallig- afwezigen, zoodat er nauwelijks 300 over blijven. Daar gaan af de vaste posten, de verkeersagenten. En dan eindelijk kan men de agenten niet acht uur aan één stuk op straat laten loopen. Rekent men dat alles er af dan loopen er op één moment mis schien slechts 125 agenten op surveillance. Ieder begrijpt dat dit niet veel is en dat de kans op misdrijven groot wordt en de kans op achterhalen gering. Dit staat wel vast: wanneer niet binnen eenige uren na een inbraak de daders zijn gevonden, de kans op vinden met de minuut kleiner wordt. Het eenige is dus: meer personeel, maar daar wil men met aan. Trouwens zóó is het met meer klachten in het klachten-register. Het dure middel ter verbetering durft men dikwijls maar gelukkig niet aan te grijpen. De klachten blijven dus, hetgeen voor de gemeenteraadsleden toch ook zijn aantrekkelijkheid heeft, want wat is een raadslid zonder klachten en grieven? HAGENAAR. MODEPRAATJE. Diverse Nouveauté'». Het is verwonderlijk hoe capricieus de mode is, en hoe haar smaak verschilt, het eene oogenbiik voor het andere. Voor kor ten tijd wat ze dol op de „slanke lijn" en kon alles niet recht genoeg en strak ge noeg om de leden spannen. Thans moet al les weer wijd zijn, hoe ronder hoe meer klokkend van wijdte, hoe beter. Eén ding wordt behouden, de gracieuse soepelheid. Soms vraagt men zich af waar zulk eene nieuwe modestrooming toch vandaan komt. Enkele malen is de richting nauwkeurig na te wijzen en kan men, zooals eenige jaren geleden toen het Oosten, China, Japan en Egypte opgeld deden - haren in vloed rechtstreeks bepalen. Thans is alles louter fantasie, ofschoon veel ontleend is aan vroegere modes. •De klokstrook b.v. beleefde een vijf-en- twintig jaar geléden, zijne vorige glans periode. Toen waren de stoffen echter veel zwaar der, de rokken veel langer en alles stijlloos en grof. Het is zoo duidelijk te zien dat de mode evolueert, dat zü wat zij ontneemt aan vroegere tijden in verfijnde mate en ver beterde editie ten tooneele brengt. Wat men het herleven en algemeen in voeren van den dans ook ten laste kan leg gen, zeker is het dat diverse nieuwigheden er hunne opkomst aan danken. Nimmer zijn de avondtoiletten zoo pra lend, zoo sierlijk en luchtig geweest dan nu, met hunne strookvormige versieringen. /De losse panden, de plissé- en klokstroo- ken de tulles en kanten, de prachtige be werking der overigens teer-dunne stoffen, het werkt alles mede tot een grandioos ef fect. Zoodra de fijne kanten „echte"- en machinaal gemaakte, weer in zwang komen, staat er eene versieringsmiddel van het bovenste plankje ten dienste. En thans draagt men uitgetande, uitge- schulpte en getrousseerde tunieken en stroo- ken van kant op de rojcdeelen. Gewerkte kant, a joXrlgfzette kantmotie ven, goud- zilver- epnwallkant, zij stellen hunne precieuse luchtigheid, ter beschik king en geven étetHnmne gepatroonde doorzichtigheid de prachtigate effecten. De schittering *der eftfaalkanten, der veelkleurige kanten njlWiJtffaal-reflexen is der mode nog niet gerold Zy brengt, om alles wat bij lamplicht «gedragen wordt te prachtiger te maken, de rijkste versierin gen van groote geborduurde bloemen op teere crépes-Georgettes. Zij overlaadt de fijnste zijdenweef9els met gekleurde edelsteenen en dof-roomige parelen endaarmede nóg niet tevre denbehangt zij de bekoorlijke draag sters ook nog met kostbare kettingen, ju- weelen halssnoeren en lange peer- of staaf - vormige oorbellen. Er wordt weer bont gedragen op door schijnende tulle en gaze-de-soie en zwanen dons en randen van apenhaar, zacht zydigr apenhaar, dat soms door een witte zij denfranje - natuurgetrouw geïmiteerd wordt En wat dat alles te interessanter, te op vallender maakt is dat het dient ter af werking van golvende rokzoomen, van dra- peerende panden. De onregelmatige rokzoom afgezet met een breeden rand bont is gewoonweg schit terend. En de kanten tablier op een zwart avondtoilet doet des te fraaier, wanneer hij geflankeerd wordt door puntig gedrapeerde tullen zijvleugels, welke'klokkend opwippen bij elke beweging. De gegalonneerde kloktuniek met oploo- pende hoeken, valt als twee gescheiden gor dijntjes open op een glimmend kokertje dat geheel-over, in dwarse plooitjes gelegd is. Een randje van wit zwanendons langs een strook die bovenaan in fijne plooitjes ge legd is en die ter breedte van 6 cM. wyd- uitspringt, is voorzeker eene beeldige gar neering. Apenhaar omlijst de losse panden, de rokzoomen, en breede dik-geplooide tul len-ruches vormen, de eenigste versiering van een groot-gebloemd zwartzijden gala kleed. Wederom zijn er eenige nieuwe modekleu ren die momenteel alle andere naar de kroon steken in Parijs: „Cyclamen", bleu pervenche", „pistache groen" en „smaragd." De wederverschijning der luchtige door schijnende stoffen als tulle en gaze-de-soie heeft nog eene nouveauté in haar gevolg, die in staat is heel wat stof op te werpen. Enkele grand-couturiers lanceeren weer eene doorzichtige roze-vleeschkleur, die den schijn wekt het décolletté te vergrooten, zoo dat de oppositie er tegen, stellig niet onge grond is. GRACE ALLAN. MEDISCHE BRIEVEN. Verkoudheid. Hl. Niet iedereen, die Jodetum Kalicum ge bruikt wordt verkouden, niet iedereen, die in stof werkt heeft met bovenstaand euvel te kampen en tenslotte zijn er zelfs men- schen, die, als iedereen rondom hen proest en niest, door de mazen van het net heen- glippen. VWij hebben dus hier, evenals by elk an dere riekte, te maken met een algemeen en plaatselijk weerstandsvermogen. Het neus- slijimvlies by zulk een mensch schynt on aantastbaar te zijn voor de bacteriën of voor de mechanische en chemische prikkels, welke er op inwerken. Als hoogst merkwaardig voorbeeld van het verschil is gevoeligheid bij 't eene -in dividu in vergelijking met die by 't andere, kan ik u attent maken op een algemeen be kende ziekte n.l. de Hooikoorts. Waarschijn lijk hebben wy hier te maken met een in werking van het stuifmeel van bepaalde planten op het neusslymvlies, dat hierdoor in ontsteking geraakt zoodat de zomer maanden voor zulke menschen tot een hel gemaakt worden. Een wandeling door de korenvelden maakt zulk een mensch zwaar verkouden en het water loopt hem uit neus en oogen tegelijk, terwijl zijn metgezel niet de minste last heeft. Een afdoende verkla ring hiervoor is nog niet gevonden, doch wy nemen deze feiten telkens en telkens waar en op velerlei wyze is men tot de eindcon clusie gekomen, dat bepaald tegen- of an tistoffen geproduceerd worden, welke 't ontstaan van de ziekte verhinderen. Dit is een buitengemeen moeilijk onderdeel nog van de geneeskunde, waar nog vele proble men vallen op te lossen. Wy willen thans met een enkel woord nog stilstaan by de verschijnselen, welke deze zoo bekende aandoening met zich mede brengt en dientengevolge velen uwer ook niet onbekend zullen zijn. Het is dan ook niet myn bedoeling deze als zoodanig te me- moreeren, doch vooral het licht er op te la ten vallen, waardoor deze in het leven ge roepen worden. Wy hebben 't reeds meermalen gezegd, dat het slijmvlies dat in ontsteking geraakt vocht afscheidt. In den beginne nu is deze vochtafscheiding van vry geringen aard, is meestal ietwat slijmerig, zooals wy dit bij veel verwondingen aantreffen en men aan duidt met de naam van „Wondsecretie" of Wondafscheiding". Later nu wordt het vocht ietwat waterachtiger en tegelijker tijd ookwat rijkelijker, zoodat wy wel met den zakdoek onder den neus kunnen Wij ven loopen. In het derde stadium nu wordt de hoeveelheid vocht, die afgescheiden wordt weer veel minder en terzelfder tijd ook compacter, zoodat de materie, welke afgescheiden wordt, weer een etterachtig aspect krygt. Het is u allen uit eigen ervaring onge twijfeld bekend, dat het ademhalen door den neus in die dagen zeer bemoeilijkt wordt, zoodat men liefst de mond open houdt. Hoe hebben wy dit verschijnsel te verklaren. Mogelijk zoudt ge denken, dat 't secreet als zoodanig belemmerd werkte. Dit is echter maar in zeer geringe mate 't geval. Het slijmvlies n.l., dat in ontsteking is, onverschillig waar 't zich bevindt, zwelt op. Als duidelijker en meer zichtbaar voor beeld roep ik u even uw holle kies met dik ke wang in herinnering. Die dikte wordt veroorzaakt door het slynvvlies dat plaat selijk ontstoken geraakt is en dientengevol ge gezwollen is. ,Wy zullen nu den volgenden keer aller eerst met elkander zien, dat het geenszins verwonderlijk is, dat wy byna niet door den neus kunnen ademhalen. LAND- EN TUINBOUW. Zware Duitsche invoerrechten op groenten. De zeer hooge invoerrechten die de Duit sche Regeering thans op de ingevoerde groenten heft, brengen aan den exporthan- del een zwaren slag toe. Dat recht be draagt sinds 1 Nov. j.l. 6 mark per 100 K.G. hetgeen neerkomt op 24 cent per bloem kool of wel 1200 per wagon van 10.000 KX3. Uit Bovenkarspel, waarvoor een groote export is, wordt aan de Tel. gemeld dat tot aan het laatste oogenbiik alles is gedaan ter voorkoming van de ramp voor deze tuin bouwstreek. De handelaarsvereeniging wendde zich daartoe Zaterdag onder meer nog telegra fisch tot het departement van Buitenland- sche Zaken en tot de desbetreffende Duit sche autoriteiten, doch niets mocht helpen, betalen was de boodschap. Dat de markten hjer ten zeerste onder leden, laat zich be grijpen. Werd Vrijdag met het verhoogde tarief in het zicht aan „De Tuinbouw", nog 18 per 100 stuks voor le soort besomd, Zaterdag kon slechts 9 worden bedongen bij een aanvoer van pl.m. 200.000 stuks en dat deze prijs nog gemaakt kon worden, kwam vooral door Engeland, waar een vrij constante vraag naar het gezouten product bestaat, waarom dan ook bijna de geheele aanvoer door de zouters werd opgekocht. Welk een enorme schade dit voor de bou wers medebrengt, begrijpt men het best, wanneer men weet, dat velen momenteel ruim 1000 stuks per dag ter veiling aanvoe ren. Komt er dan ook geen belangrijke ver laging, dan ziet de toekomst er voor deze welvarende tuinbouwstreek donker uit, daar voor de meeste bedrijven het kweeken van vroege aardappelen en bloemkool hoofdzaak is. De sluitkool vindt haar weg bij een dag- aanvoer van pl.m. 70.000 k.G. nog voor veel te lage prijzen in het binnenland. Roode gaat voor 2.108.70, gele voor 1.60 2.60 terwy'l voor bieten bij een dagaan- voer van pl.m. 100.000 stuks voor groote 8.7011.90 en voor kleine 46.70 per 1000 stuks wordt betaald. Ook deze prijzen zijn voor een loonende teelt echter te laag. ONDERWIJS. Hervorming van het Geschiedenis'Onderwys. Kleine Jan als groote zeeheld. Er zy'n voorteekenen die het vermoeiden wettigen, dat het geschiedenis-onderwijs oorlog tegen dit land en dat land en nog eens weer oorlog en dan vrede en daartus- schenin een paar kleinigheden, die de jeugd licht weer vergeet een harden dobber zal hebben om zich staande te houden. Van alle kanten rukt men aan met katapulten, stormrammen, blijden en morgensterren en het is niet onwaarschijnlijk, dat de beleger den, zij, die meenen, dat echte vaderlands liefde gebonden is aan kennis en waardee ring ook voor oorlogen, zich moeten overgeven. In ons land zyn in het laatste jaar eenige nieuwe geschiedenisboekjes verschenen; heden wordt te Amsterdam een ge schiedenis-conferentie gehouden; in ,,Pae- dagogische Studiën" polemiseeren de hee ren G. v. Veen en N. Tj. Swierstra over Hervorming van het geschiedenis-onderwijs. Deze laatste citëi'rt, als bewijs dat er wel periculum in mora' bij hervorming is, uit een vorig nummer van „Paedagogische Stu diën": „Een droom" van een 7-jarig jon getje: Laatst lag ik in myn bed te droomen. Ik droomde: Ik was op zee. Ik was kappietein op een groot schip. En ik had al heel veel keer oorlog mee gemaakt. En net zoo als veel anderen kappiteins was ik ook een groote zeeheld. Een keer was ik op zee. En ik stond op het dek. Met mijn rawolver in mijn rechterhand, en myn sabel aan myn linkerzij, en zoo stond ik in myn uni form gewapend op het dek. In eens werd ik van achteren overvallen door zeeroovers. Daar myn sabel net zoo geslepen was, kon ik myn prachtig verdedigen. Ik nam myn revolver die geladen was, en met myn sabel hield ik hun van myn af. Toen ik ze op een goede af stand had, schoot ik toe. En omdat de kogel veel vuur gaf, gingen de dappe re roovers na drie schoten op de vlucht, op een paar dode naar, die geraakt waren. Inderdaad zegt deze droom, al is die dan ook als uitzonderingsgeval te beschouwen, wel iets. Het zonderlinge is alleen, dat 7- jarige kinderen gewoonlijk niet bezig ge houden worden met vertellingen over revol vers en zeeroovers en in zooverre heeft de droom als pleidooi tegen oorlogsgeschiede nis, wel iets verdachts. Over dat onderwijs is het laatste woord voorloopig nog niet gezegd, ook op de con ferentie van Zaterdag zal de quaestie wel niet definitief „uitgevochten" worden. Het onderwerp schijnt ons daarom zoo moeilijk en bijna onaanneembaar, omdat allen die er over oordeel en en meespreken willen, van kinds af belast zijn met traditie van ge schiedenis-onderwijs, waardoor het gevaar bestaat, dat men het onderwijs in dat vak gaat wijzigen, inplaats van het totaal om te vormen. En dat is toch noodig voor een nieuwe wereld, die Locarno heeft zien open gaan. LUCHTVAART. Ongeval bfl nachtvluchten te Bandoeng. Blijkens een Aneta-telegram uit Ban doeng zyn by het houden van nachtvluchten door de luchtvaartafdeeling inde omgeving van Bandoeng gehouden, landingsongeval- len voorgekomen. By het kutden op het ter rein, dat door 4 zoeklichten" wedr verliqht, kwam het Avros-toestel bestuurd door kapt. B. Stom, hard op den grond terecht, terwijl een tweede vliegtuig bestuurd door kapt. ten Seldam met als passagier kapt. R. Post humus, over den kop sloeg. DaarbfJ vloog een lichtkogel in brand, waardoor kapt. ten Seldam niet ernstige brandwonden kreeg. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 November. De Gemeentebegrooting 1926. (Vervolg.) Volgnr. 274. Keuring van openbare mid delen van vervoer. Vraag: In eene afdeeiing verklaarde een der leden met genoegen kennis te heb ben genomen van de stappen tot regeling van het autobusvericeer gedaan. Bespoedi ging van de volledige uitvoering daarvan acht hy evenwel zeer wenschelfyk. Antwoord: Volledige invoering dezer' regeling wordt zooveel mogelijk bespoedigd. Uit het oog mag evenwel niet worden ver lóren, dat dit dient te geschieden in over leg met de twintig tot den kring Gouda be- hoorende buitengemeenten. Volgnr. 284. Koeten van bestrijding der tuberculose. Vraag: Een lid van een afdeeiing druk te er zyn bevreemding over uit, dat het be stuur der vereeniging tot bestrijding der tuberculose geen antwoord heeft gegeven op verzochte inlichtingen van de zyde van het Gemeentebestuur. Hij ontving hierom trent gaarne eenige nadere inlichtingen. Antwoord: De gewenschte inlichtin gen zyn thans by schrijven van 25 October j.l. ons college verstrekt. Wy zullen het ver zoek tot venhooging van subsidie nu verder onder de oogen zien en Uwen Raad ten spoe digste berichten. Het ontvangen schryven bevat geen in/lichtingen waaruit biykt om welke redenen de toezending der verzochte gegevens zoo belangryk is vertraagd. Volgnr. 293. Koeten van het Volkabad. Vraag: In eene afdeeiing spraken alle leden de wenschelykheid uit dat meer pro paganda zal worden gemaakt voor het be zoeken van deze inrichting. Zy achten dit een groot opvoedkundig belang tevens en ga ven in overweging aan Burgemeester en Wethouders de hulp der plaatselyke pers hiertoe in te roepen. Publicatie (geregeld) van de aanvangs- en sluiting*- (zoowel voor mannen als vrouwen) uren werd mede wen schelyk geoordeeld. (Zie volgnr. 239 der Uitgaven.) Antwoord: Wy zyn bereid de com missie van toezicht op deze inrichting een en ander in overweging te geven en, indien propaganda gewenscht wordt geacht, dit te bevorderen. Volgnr. 289. Kosten van de bouwpolitie. Vraag: In drie afdeelingen vroegen meerdere leden inlichtingen waarom tot dus verre nog niet is overgegaan tot vaste aan stelling van den opzichter by dezen tak van dienst, hetwelk by de vorige begrootings- behandeling toch reeds was toegezegd. Een ander lid zou gaarne zien dat nu ein- deiyk eens werd overgegaan tot het nemen van maatregelen om te komen tot behoor lijke woningstatistiek. Datzelfde lid zal het op prys stelden opgave te ontvangen om trent het aantal dit jaar gebouwde, naar soort gesplitste woningen. (Zie ook onder Al,gem eene Beschouwingen, volgnrs- 14 2 en 14 5.) Antwoord: Voorstellen terzake^ mede ten aanzien van andere ambtenaren, kan Uw college zeer spoedig tegemoet zien. Zie hiervoor ons antwoord by volgnr. 14 5 der Algemeene Beschouwingen. Behalve de bij volgnr. 14 2 vermelde arbeiderswo ningen werden dit jaar gebouwd (werd reap, voor den bouw vergunning gevraagd van): kleinburgerwoningen: volt. 41; uitv. 7; bur gerwoningen: volt. 36; uitv. 22; verg. 7; heerenhuizen: volt 2; uitv. 1. Volgnr. 305. Onderhoud van straten en pleinen. Vraag: In eene afdeeiing spraken alle leden hun waardeering uit voor wat op het gebied betreffende verbetering van straten en onderhoud der plantsoenen en wandel paden is geschied. In een andere afdeeiing vond een lid het uitgetrokken bedrag te hoog en achtte ver laging geboden. Een ander lid dezer afdee iing vroeg inlichtingen te mogen ontvangen welke straten verbeterd zullen worden en verzocht te worden geïnformeerd of hierin ook begrepen is de aanleg van een trottoir by langs de Oosthaven. Zoo niet, dan be treurt hy dit, want hy acht aanleg dringend noodig. Ook sprak dit lid er zyn verwonde ring over uit dat slechts een deel van een straat voor vernieuwing in aanmerking wordt gebracht, terwijl toch de verbetering van de Spieringstraat by de vorige begroo- tingsbehandeling reeds een punt van ern stige overweging uitmaakte. Antwoord: Mede ter beantwoording van de opmerkingen onder volgnummer 22 der Algemeene Beschouwingen vermeld, zy opgemerkt dat in dezen begrootingspost zyn opgenomen de meest noodzakelijk geachte verbeteringen en herstellingen. De eisch tot zuinigheid gebiedt dat tot een bedrag van ongeveer 6.0.000.geraamde verbeterin gen en vernieuwingen die gewenscht waren te achten, voorloopig achterwege blijven. Aanleg van een trottoir langs de O asthaven stuit tot dusverre af op eenige practische bezwaren. Volgnr. 309. Koeten van bruggen en over zetveren. Vraag: Een lid in een der afdeelingen is van meening, dat de brug van de Prins Hendrikstraat, welke momenteel wordt ver nieuwd, niet voldoet aan de eischen van het verkeer ten opzichte van het achtergelegen stadsdeel. Gevraagd werd of het niet beter ware, inplaats van deze brug te repareeren, haar om te bouwen zoodanig, dat zy aan ter plaatse te stellen verkeerseischen vol doet. Ook werd door dit lid gevraagd of het niet mogelijk is op een andere wyze in het dek der Kleiwegsbrug te voorzien dan tot dusverre geschiedt, dit met het oog op de hooge kosten van onderhoud. Hy is toch van meening dat nog slechts kort geleden dit brugdek is vernieuwd, terwijl nu reeds gelden voor delcvernieuwing worden uftf*. trokken. In een andere afdeeiing vernam een lid gaarne welke brug bedoeld wordt met de onder sub 5 van de toelichting op dezen post genoemde brug „Gouwe-hoek Vischmaikt". Een ander lid in deze afdeeiing heeft da indruk gekregen dat de bedoeling van zyn desbetreffende vraag ten vorige jare ge daan, niet ten volle is begrepen. Hy be doelde te verkrijgen dat door het bediening», personeel der z»g. Roode Brug beter toe zicht op het verkeer werd gehouden na weder-openstelling van het verkeer over de brug. Antwoord: De meening dat deze brug wordt vernieuwd, berust waarschijnlijk op een misverstand. Zij wordt alleen geverfd. In de naaste toekomst n.l. zoodra de nieuwe Gouwemond is gereed gekomen vervalt de noodzakelijkheid van het voort bestaan van het ter,plaatse gelegen sluisje en zal de toegang naar dit stadsdeel en wy erkennen dat deze verbetering eischt naa/ behoefte kunnen worden gewijzigd. Wy wyzen er op dat het verkeer over deze brug zeer groot is en dus de siytage van het brugdek aanmerkelijk. Vernieuwing van het bovendek, dat nu vier jaren ligt, is geboden en zal geschieden met een hout soort dat een groote levensduur heeft. ""Hiermede wordt bedoeld de brug hoek Gouwe-,,Achter de Vischmarkt". Wü zyn bereid hoewel wy vermeenen dat het verkeer over deze brug op voldoende wyze is geregeld een en ander nog eens nader onder de oogen te zien. Volgnr. 313. Onderhoud van klokken en speelwerken. Vraag. In een afdeeiing werd door een lid gevraagd of het uitgetrokken bedrag on der dit volgnummer ad 250 enkel en alleen noodig is voor het restauratie-onderzoek van het klokkenspel. ANe ledep verklaarden verder er prys op te stel leb dat het klokken spel behoorlijk in orde werd gebracht, mede in verband met het trekken van vreemde lingen naar dez?' stad. Men was van mee ning, dat liet hebben van een goed carillon dit zal kunnen bevorderen. Antwoord: ;Wy stellen het zeer op prys dat onze plannen tot de zoo zeer nood zakelijk geachte verbetering van het klok kenspel te geraken, instemming vinden. Hetv uitgetrokken bedrag is waarschyniyk voor het onderzoek noodig, waarmede zal moeten worden belast een alleszins bevoegd des kundige. Dat in deze de zuinigheid zal wor den betracht, behoeft zeker geen betoog. Volgnr. 326. Grondlasten. Vraag: By dezen post vroeg een der le den in een afdeeiing of by de raming van dit volgnummer ook rekening is gehouden met de aanneming der voorstellen tót verhoo ging der opcenten op de Grondbelasting. Antwoord: Ook by aanneming onzer voorstellen tot verhooging van de opcenten op de grondbelasting, zal mede in verband met het feit, dat een belangryk deel van de daaruit voortvloeiende uitgaven ten laste van de bedryven enz. moet worden ge bracht, het geraamde bedróg wel voldoen de zyn. Volgnr. 329. Onderhoud bezittingen, enz. niet voor den publieken dienst gebruikt. Vraag: In eene afdeeiing spraken alle leden dë wenschelykheid uit, de verlichting van het gebouw „Arti-Legi" mede ter beperking van brandgevaar te wijzigen van gas in electriciteit. Gaarne wend hier omtrent de meening van Burgemeester en Wethouders vernomen. Antwoord: Wy zyn bereid een kosten- begrooting, in verband met eventueele elec- trificatie in dit gebouw, te doen opmaken. Hoofdstuk VIII. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Vraag: In een afdeeiing vroeg een der leden inlichtingen waarom de Ryksdagnor- maal voor Onderwyters niet te Gouda, maar well te Schoonhoven is gevestigd. Toelich tingen terzake door Burgemeester en Wet houders zullen zeer op prijs worden ge steld. Antwoord: Zoowel mondeling als schriftelijk werden pogingen aangewend deze ryks-opleidingsinrichting in deze ge meente te doen vestigen. Aangeboden werd hiervoor behoudens Uwe goedkeuring het schoolgebouw aan de Turfmarkt De Minister van Onderwys deed ons evenwel berichten dat hem wen schel ijk voorkwam de rijksdagnormaalschool te Schoonhoven te vestigen. By deze beslissing is vrij zeker zeer veel aandacht geschonken aan het feit dat Schoonhoven voor de leerlingen uit de ALblasserwaard zeer gunstig is gelegen. Volgnr. 337. Jaarwedden en wedden der onderwijzers. Vraag: Een lid in een afdeeiing is van meening, dat het salaris per lesuur der Gymnastiekonderwyzers by het oJ. onder wys alhier niet in overeenstemming is met de belooning in soortgeiyke andere ge meenten. Hij acht het verschil dat daar- tusschen bestaat te groot en vroqg of Bur gemeester en Wehouders het niet gewenscht achten daarin verbetering te brengen. Antwoord: Door ons College is een en ander reeds in onderzode. Onze bevin dingen, c.q. voorstellen, zullen wy den raad zoo spoedig mogelyk mededeel en. Volgnr. 386. Vergoeding van de korten van instandhouding van de bijsondere scho len. bedoeld in art. 101 der Lager Onder wijswet 1920. Vraag: In een afdeeiing werd door een lid omternt dezen post nadere inlichtingen gevraagd in verband met de uitgaven in 1924. Antwoord: De uitgaven over 1924 werden berekend naar de uitgaven per leer ling der al. scholen over 1922. Deze waren betrekkelijk aan den lagen kant (plusm. 11.— per leerling). Bovendien ward <9 1924, by wyze van voorschot, slechts 80 der bydrage aan de bijzondere scholen ver antwoord. De bedrage voor 1926 wordt becyferd naar de kosten per leerling der oJ. scholen over 1924, die waarschijnlijk aanmerkelijk hooger zyn (plusm. 15.— per leerling), terwyl verder in dat jaar uit dezen pest verrekeningen over de jaTen 1923 en 1924 moeten kunnen worden voldaan. Juiste be cijferingen zyn thans, nog niet te geven, daar de uitkomsten der gemeente-rekening 1924 by de raming van dezen post nog niet voldoende waren verwerkt, terwyl de con trole der van de byzondere schoolbesturen ingekomen afrekeningen over die jaren veel tijd eischt Volgnr. 396. Kosten terzake van verzeke ring, pensionneering, enz. Vraag: Een lid in een afdeeiing vroeg hieromtrent waar het een nieuwen post betrof nadere inlichtingen. Antwoord: De nieuwe böekhoudvoor- schriften eischen deze wyze van hoeking. Tevoren werden deze by dragen voor a.g. boventallige onderwijzers) uit den algemee- nen post van betaling voor pensioensbijdra gen voldaan. Volgnr. 461. Subsidiën aan Godshuizen. Vraag: In eene afdeeiing zouden alle leden het op prys stellen indien Burgemees ter en Wethouders zouden willen bevorde ren dat by leveranties aan instellingen, enz. een behoorlijke rouleering plaats vond. Antwoord: Wij hebben hierop reeds meerdere malen de aandacht der bestuur ders gevestigd en vermeenen dat hieraan ook zooveel dit mogeiyk en wenschelyk is wordt voldaan. Van Hereon-Ziekenhuis. Vraag: In een der afdeelingen ver klaarde een lid zich niet te kunnen vereeni gen met het advies van Burgemeester en Wethouders inzake het uitgebrachte rapport de financieele politiek van het ziekenhuis betreffende, fly verneemt gaarne op welke gronden Burgemeester en Wethouders zich refereeren aan het advies van deskundigen. Dit lid is op grond van het genoemde rap port tegen het voteeren dezer subsidie. Hy meent dat het ziekenhuis, wanneer het le gaat destyds zooveel mogelijk belegd was geworden in inschrijvingen 8 Nat. Wer kelijke Schuld, nimmer de instelling in het bezit had kunnen komen van den grond die zy thans bezit. De winst op grondverkoop is z.i. ontstaan doordat het daarin gestoken kapitaal eerst geruimen tyd zoo al niet ren teloos, dan toch in geen geval voldoende rente beeft opgebracht, dus verlies heeft opgeleverd. Door verkoop is thans winst gemaakt, mede tengevolge van een min dere opbrengst in de eerste jaren van bezit. Hy is van oordeel dat de kosten van deze inrichting mèer geiykeiyk moeten worden verdeeld en wel by wyze van annuïteit. Dit ware te bereiken door deze instelling van weldadigheid te maken tot een gemeente bedrijf. Dit zelfde Hd merkte op dat in deze be grooting niet verantwoord is een bedrag van 3800.wegens In 1924 ten onrechte als vetties afgèachteven' koersverschil op effec ten. In een andere afdeeiing vroeg een lid of reeds gevolg is gegeven aan het advies des tyds verstrekt, dat twee raadsleden opgeno men zouden wordèn in het College van Re genten van het Ziekenhuis. Antwoord: Het wil ons voorkomen dat het antwoord dp de gëstelde vraag voor de hand ligt. Omdat wy het volkomen met de uiteenzettingen en overwegingen van de beide deskundigen eens zy'n, onderschrijven wy gaarne hunne conclusies en hebben wy deze tot de onze gemaakt. Wy meenen voorts niet dieper op deze punten, die alle voldoende toegelicht moeten zy'n te beschou wen, te moeten ingaan. By inzage van de rekening deze instel ling over het jaar 1924,- zal dit lid kunnen Wijken dat dit bedrag reed» is verrekend over genoemd dienstjaar, wat ook het meest voor de hand lag. Momenteel heeft nog slechts een raadslid in het college van regenten zitting. Het ligt evenwel in de bedoeling by de eerstkomen de vacature een raadslid ter bezetting daar van te doen aanwijzen. Volgnr. 462a. Subsidie Burgerlijk Armbe stuur. V r a a g In eene afdeeiing stelde een lid de vraag welke controle door het Burgerlijk Armbestuur wordt Uitgeoefend by het uit reiken van brandstoffen aan bedeelden. Is hy goed ingelicht, dan geschiedt de verstrek king van brandstoffen rechtstreeks door de leveranciers. Antwoord: De brandstoffen worden op bons die de bedeelden ontvangen door de leveranciers aan deze bedeelden af gegeven. Iedere bon (z.g. blikje) geld voor 20 turven. De controle of het vereischte kwantum wordt verstrekt, is dus by de di recte belanghebbende zelve. Volgnr. 472. Werkverschaffing aan werk- In eene afdeeiing verklaarde een lid zich tegen dezen post. Hy toch is van meening dat thans de tyd aangekomen is om met deze wyze van werkverschaffing op te hou den. Hy vestigt de aandacht op de gemeente Zaandam, waar dit ook is geschied. Een an der Hd, hoewel niet tegen het voteeren van het voorgestelde bedrag, zou gaarne zien, dat er wat meer „gewerkt" werd. Z. i. zy'n er minder goede elementen onder de tewerk- gestelden, die een rem zy'n voor de aiheids- prestatie der goedwillende arbeiders. Nog een ander lid merkte op, dat waar er hiér ter stede nu eenmaal nog zoovele werklooze arbeiders zy'n, het hem voorkomt dat deze werkverschaffing nog niet kan gorden beëindigd. Werken deze menschen niet dan moeten zy toch evengoed worden ondersteund. In een andere afdeeiing merkten twee le den op dat h.i. de werkverschaffing niet af hankelijk mag worden gesteld van het frier ter plaatse uitgetrokken bedrag van 26000. Zy vernemen hieromtrent gaarne de opvat tingen van Burgemeester en Wethouders. Antwoord: Wy achten het in de ge geven omstandigheden nog steeds noodza kelijk met het verschaffen van werk aan werkloozen door te gaan, niet alleen om de groote moreele belangen hieraan voor de werklooze arbeiders verbonden, maar ook om redenen van financieelen aard. Wy zyn het volkomen met de gemaakte opmeiking eens dat wanneer geen werk wordt ver schaft, toch gesteund zal moeten worden, hetwelk voor de gemeente grootere uitga ven met zich brengt. De arbeidsprestatie der by de werkverschaffing te werk gestelden heeft onze volle aandacht en wanneer ons dit ter bevordering van een goede arbeids- ontwikkeling noodzakelijk blijkt, zullen wy niet aarzelen de strengste maatregelen ten opzichte van de minder goede elementen te nemen. Indien dringend noodig zullen de noodige middelen moeten aangewezen wor den tot aanvulling van het uitgetrokken be drag. Ons college vertrouwt evenwel dat het hiermede gezien de uitkomsten van dit jaar zal kunnen volstaan. Vólgnr. 478. Koeten van de districts-ar- beidsbeurs en van de intercommunale ar beidsbemiddeling. Vraag: In drie afdeelingen gaf deze post aanleiding tot opmerkingen. In eene afdeeiing was een lid Voor ophef fing van de beurs, maar bleek dit niet mo gelyk, in ieder geval tegen het voteeren van een hooger bedrag dan ten vorigen jare uit getrokken. In een andere afdeeiing vroeg men inlichtingen omtrent de by de toelich ting van dit volgnummer vermelde post „Arbeidsloon", die tweemaal voorkomt. In een derde afdeeUng vond een lid de kosten voor dit instituut te hoog en bepleitte de in stelling van een correspondentschap zonder meer. Een ander lid in die afdeeiing ver klaarde zich hiertegen, mede omdat het dan onmogelijk zou zyn de controle op de werk looze arbeiders naar eisch te doen plaats vinden. Antwoord: Wy biy'ven het voort bestaan dezer inrichting in haar tegenwoor- digen vorm zoowel in verband met een goede arbeidsbemiddeling als met een be hoorlyke controle op werklooze arbeiders die van groot financieel belang voof'tle gemeente moet worden geacht noodzak lijk achten. De verhooging van dezen post vindt haar oorsprong in een verplichte per riodieke verhooging van wedde van een der ambtenaren. Uit de specificatie kan blyken dat de vermelde arbeidsloonen betrekking hebben op onderhoud van het gebouw en onderhoud der meubelen. Volgnr. 482. Kosten van toezicht op en invordering van plaatselyke belastingen. Vraag: In eene afdeeiing verzochten alle leden inlichtingen, waarom nu toch de inning van de gemeentelyke inkomsten belasting by het rijk is overgegaan op dezen post niet is bezuinigd. Antwoord: Deze opmerking berust vermoedelijk op een misverstand. In 1921 in welk jaar de inning der gemeentelyke in komstenbelasting door het ryk werd overge nomen waren behalve het personeel by den Gemeente-Ontvanger, met de belasting administratie belast een hoofdcommies-chef een le commies, een klerk en een bode- beschryver, hetwelk een uitgave aan salaris sen eischte van 9600.Thans wordt deze administratie (die behalve de gemeentely ke inkomstenbelasting omvatte en nog om vat de schoolgelden, de belasting op open bare veranakelykheden, de hondenbelasting, de forensen, enz.) onder toezicht van den hoofdcommies-chef, die nu hoofdzakelyk is belast met de financieele controle op den gemeente-ontvanger, de bedryven, de instel lingen, de bouiwvereenigingen, enz. door een 2e commies en den bode^beschryver met in totaal 4600.salaris, gevoerd. Bovendien is door het verleenen van ont slag aan de commies ten kantore van den gemeente-ontvanger, welke plaats niet we der werd aangevuld, een bedrag van 8200 aan salaris bespaard. Wy' meenen hier dus te mogen wyzen op een bezuiniging van on geveer 8000.per jaar. INKOMSTEN. Volgnr. 10. Vergoeding voor het gebruik van aanplakborden. Vraag In twee afdeelingen werd door meerdere leden in een door alle in overweging gegeven, indien by de eerstvol gende verpachting van de aanplakborden de opbrengst wederom zoo miniem is deze in eigen beheer te houden. Antwoord Wy zy'n bereid dit te zy- ner tyd te overwegen. Volgnr. 34. Ontvangsten terzake van de Goudsche Waterleiding-Maatschappij. Vraag: In een afdeeiing verzocht een lid Burgemeester en Wethouders inlichtin gen te verstrekken wie thans als gedele geerd commissaris der gemeente in het be stuur der Maatschappij zitting heeft en wan neer deze commissaris is benoemd. Datzelf de lid zag gaarne van de zyde der Directie inzake waterverbruik eenige soepelheid be tracht. Antwoord: By raadsbesluit van 21 December 1917 is, de heer R. U. Jongenbur ger benoemd tot gecommitteerde van Uwen Raad in den Raad van Commissarissen der Goudsche Waterleidingmaatschappij (art. 16 der concessie-voorwaarden). Wat de tweede opmerking betreft, zullen wy' de Directie der Maatschappij hiervan mededeeling doen. Volgnr. 41. Marktgelden, wik-, weeg- en meetgelden. Vraag: In eene afdeeiing werd door een lid gevraagd of het niet mogelyk is van wijzigingen in het aanvangsuur der kaas markten, tydig aan de betrokkenen mede- deeling te doen. Een der andere leden van deze afdeeiing stelde voor dezen post 2000.hooger uit te trekken en te bepalen op 46000.dit met het oog op verhoogde markttarieven. Antwoord Het is steeds gebruikelijk geweest dat belanghebbenden hiermede in kennis worden gesteld. Toegezien zal wor den dat hieraan de hand wordt gehouden. Tegenover de hoogere opbrengsten zullen ook staan belangrijke uitgaven (exploitatie nieuwe veemarktterreinen). Waar deze laat ste nog niet in deze ontwerp-begrooting z\jn op te nemen, komt het ons niet gewenscht voor thans reeds de opbrengst dezer rechten tot een hooger bedrag uit te trekken. In den loop van het jaar 1926 kan hierin door wij ziging worden voorzien. Volgnrs. 116 t/m. 118. Opcenten op Grond en Personeele Belasting. Vraag: In drie afdeeilngen werd de verhooging dezer opcenten besproken. In een der afdeelingen vroeg een lid of, indien deze voorstellen werden aangenomen voor alle groepen vermindering van hun to taal verschuldigd belastingbedrag het ge volg zal zyn. Is dit niet het geval, dan kan hy zich met deze verhoogingen niet vereeni gen. In een andere afdeeiing waren meer dere leden niet van de urgentie, om te ko men tot verlaging van den multiplicator der gemeentelijke inkomstenbelasting (tot ver hoogong) overtuigd. Zy zyn van meening dat dit slechts een verschuiving is, anderen weer rekenen het als een verzwaring aan. Een lid merkte daarentegen op dat in deze gemeen te door de jaren heen een al te eenzydige belastingpolitiek is gevoerd. Wat thans door Burgemeester en Wethouders is voorgesteld bestaat in andere gemeenten sinds jaren, dikwy'ls in vry sterkere mate. Bovendien vestigt hij er de aandacht op dat de Regee ring reeds meerdere malen onomwonden te verstaan heeft gegeven dat zy het met de tegenwoordige belastingpolitiek dezer ge meente niet eens is. Voor een vruchtdragen de samenwerking met de Regeering acht dit lid het dan ook geboden, aan deze wenschen tegemoet te komen. In de derde der genoemde afdeelingen verklaarde een lid zich tegen deze voorstel len. Hy achtte de te heffen opcenten te hoog (Zie ook de Algemeene Beschouwingen, volgnr. 7). Antwoord: In normale gevallen zal zeer zeker de gewyzigde voorgestelde hef fing eenig financieel voordeel voor de aan- geslagenen beteekenen kunnen. Overigens meenen wy met een verwijzing naar de motiveering onzer overeenkomstige voorstellen nrrs. 116 en 117 van 1924 te kdft- nen volstaan (Zie ook Xlg. Beschouwingen, volgnr. 7). Volgnr. 124. Opbrengst van het vergun ningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein. Vraag: In een afdeeiing wenschten meerdere leden inlichtingen te ontvangen of het niet mogelyk is van flet exploiteeren van „verlofslokaliteiten" een zeker recht te hef fen. Wanneer dit momenteel niet mogelyk is werd gevraagd stappen te doen die die mogelijkheid zouden kj^inen openen. De meening van Burgemeester en Wethouders terzake wordt gaarne vernomen. Antwoord: Heffing van een recht voor het exploiteeren van verlofslokaliteiten laat de wet niet toe. Wy overwegen evenwel een verzwaring van eischen voor deze in richtingen (art.v 36, 2e lid der Drank wet), waarmede wellicht ook aan de be doelingen van deze leden kan worden tege moet gekomen. BEDRIJVEN. Gemeentelyke Lichtfabrieken. Vraag: In eene afdeeiing gaf een lid in overweging de commissie van bijstand in het beheen der Gemeente-Lichtfabrieken met twee leden uit te breiden. Dit lid ver zocht Burgemeester en Wethouders dit, zoo mogelijk, te bevdrderen. Antwoord: Wij zullen het zeer op prijs stellen te vernemen op welke gronden dit lid zijn verzoek baseert. Gasbedrijf. Vraag: In een andere afdeeiing maakte een Hd de volgende opmerking. Ten vorigen jare werd becyferd dat een ton gaskolen 350 M3. gas opleverde. Thans wordt dit becyferd op 330 M3. Er rekening mede houdende, dat dït zelfde resultaat ook het komende jaar is te bereiken, behoeft niet het verbruik van 8940 ton kolen, maar slechts van 8430 tori te worden geraamd'. De kolenprys is opgenomen tot een be drag van 12.per ton. Dit lid meent evenwel dat de beste gaskolen thans niet hooger dan 11.25 per ton worden geno teerd. Hij -becijferde ih verband met het vorenstaande een uitgave voor kolen voor het jaar 1926 niet op 107.280.zooals de bedrijf sibegrooting aangeeft, maar op 94.837Tengevolge hiervan ware de wdnst 12.433.hooger te ramen. Antwoord: Wy wenschen dit lid op te merken dat de gasproductie ten vorige jare was gebaseerd op het gebruik van Engel- sc/he gaskolen, de thans becijferde productie op het gebruik van Duitsche gaskolen. Deze laatste, die goedkooper in prys zyn, leveren, hoewel de gasopbrengst een weinig lager is, een betere kwaliteit cokes, hetwelk de ex ploitatie-uitkomsten van het bedrijf weder om ten goede komt. De gemiddelde prys der aangekochte gaskolen is ongeveer 12.55, hoewel de tegenwoordige prys iets lager is. Het wordt evenwel wenschelyk geacht een prijs van 12.-— voor 1926 aan te houden, aangezien voor het geheele jaar 1926 geen kolen zy'n aangekocht en dus met pry's- achommelingen rekening moet worden ge houden. Woningbedrijf. Vraag: In eene afdeeiing verzochten alle leden Burgemeester en Wethouders, te willen nagaan of de huren der gemeente woningen en/of die der woningen eigen aan de onderscheidene bouwvereenigingen in de ze gemeente niet kunnen worden verlaagd, c.q. welke financieele gevolgen dit eventueel voor de gemeenten met zich zal brengen. An twoord Wij zyn bereid een desbe treffend onderzoek in te stellen. (Zie verder Eerste Blad.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma 8 November 1925. Aftiteling V le klasse. 1m. V. Luxemburg :i iLuxeroburg-^.-N ederiand Afdeeiing I le6 klasse. Kotterdajr- VOC—Blauw Wit. Dordrecht DFC—Spa/rla. IJ muiden Stormvogels't Gooi. Goriiiichero UmtasHFC. Haarlem RCH-HW. AfdeeLmg II le klasse. Amsteaxinm Spariaan.—EDO. Den Haag HBS-ASC. Haarlem HaarlenuFeijeaioord Rotterdam Excelsior— Ajax. Utrecht: UVV-2FC. 2e klasse B. Den Haag BMH'—Xerxes. Don Haag ADOhSVW. Rotterdam OVV—Concordia. Den Haag VI08Olyimipia. 3e klasse A. Leiden UVS— HiHlnen. Alpien a.d. Rijn: AlphenCeleritas. Leiden Lugdunum-—VDS. 3e klasse C. Schoonhoven SchoonhovenSIOD. Rotterdam U9C't Noorden. Rotterdam UDI—St. Volharden.. 4e klasse C. Gouda GSV Concurrent1. Gouda CNA—Maas. Maa sluis VDLNaaldwijk. Reserve 2e klasse A. Leiden ASIC II—Quick II. Gouda Olympia II—UW II. Schiedam SVV 11—ADO 11. Reserve 3e klasse A. Delft Concordia II—LFC II. Den Haag: 'VUC II—Lugdunumi II. Den Haag HVV IV—Alpheai II. Reserve 3e klasse B- Rotterdam Tramsvalia )I—Fortuna II. Schiedam 6VV IIIGouda II. Afdeeiing III le klasse. Deventer DOTO—Enschedé Arnhem Vi.eese— Go Ahead. Nijmiegen Quick% Hengelo. Almielo Heraclee»—Wagepiingen. Enschedé Enadh. BoysZAG. Afdeeiing IV le klasse. Roermond RoeroymdiBW. Breda Bredattia-1 Zesdede Valk. Afdeeiing V le klasse. Leeuwarden Friesland1Be Quick. Groningen GW—Veendam. Groningen Velocitas— HSC. Winschoten WW—Leeuwarden. Assen Achilles— Frisia. Programma voor Zondag 8 November 1925. G. V. B. le klasse A. Woerden I—Alphia I. Bodegraven II— Vriendschap I. DNA III'Olymipia III, 12 uur. le klasse B. Krimpen I—Zwervers I. Gouda III—Moordrecht 1. Haastrecht 1Schoonhoven II. 2e klasse. Stolwijk I—Schoonhoven III. Ulympia IV—ON A IV, 12 uur. Alphia II—Moordrecht II, 2.15 uur. Gudewater 1—GSV III. 3e klasse. Alphia IVONA V, 12.15 uur. GSV IV—Alphia 111. 12 uur. Bodegraven UI—Gouda IV, 12 uur. Waddinxveien IIVriendschap II, (terrein Vriendschap), 2 uur. 4e klasse. Waddinx,veen IV—Haastrecht 11, 12 u. Waddinxveen III'Krimpen II. Gouda V—Vriendschap III, 12 uur. Vriendschap IV—Stolwijk II, 12 uur. Overzicht. Allereerst vindt morgen voor de vijfde maal de wedstrijd Zuid-Neder- tandjLuxemburg plaats, diVnaal te Luxemburg. Van de vier gespeelde wedstrijden w.'slen de Hollanders het drie keer tot een overwinning te bren gen en één maal werd' er verloren. Hoewel de Hollanders, door vele af schrijvingen, niet op zijn sterkst zijn, verwachten wij toch een kleine zege der Hollandere. De elftallen zien er als volgt uit Zuid-Nederland1 Van Tilburg (N.O.A.D.) d. Van ifaeren en De Laat (beiden Wilhel- mdna) a. Dorenbosch (WiLhelmina), Hassink (P.S.V.), v. Boxtel (N.A.C.) n». Van Dijk (P.S.V.), Gehring (Lon- ^a), van Son (Willem li), Hermans (P.3.V.) en die Zeeuw (Eindhoven) v. Luxemburg Scharry (Jeunessie dpEsoh) d Kirsch cn Meijer /(beiden O.A.Spora) a. Fi- oher iRed Boys), Koetz (^ola Ësoh), GaabCn'(Stad Dudelange) m. Flaum- r>ang (Stad il>udelafcge)Lambert, '.■Treffer (beiden Red Boys), Lawgers (Jeunesse d'Esoh), Lefèvre (C.A.Spo- ra) v. In afd. I zal Spairta, dat naar D.F. C, gaat, zich wel weten te herstellen van de Zondag jl. geleden nederlaag tegen BI. Wit. Stormvogels zal wel geen moeite hebben met de Gooi-ers. *•1 Rotterdam' vindt de return-match V.O.C.—Blauw Wit plaats. De vorige keer werd er door dé Rotterdammers gewennen, tlian» verwachten we een g«lQk spel. In afd. II spelen de leiders tegen de hekkensluiters, wat een overwin ning voor de Hagenaars is. Feijen- oord dat naar Haarlem' gaat zal ge ducht op moeteai passen, wil zij met de beide punten huiswaarts trekken. Bij Excels/ior—Ajax lijkt een verdee- Hng der punten niet uitgesloten.. Uiympia gaat naar V.I.O.S. Hoewel de Hagenaars reeds eten vijftal wed strijden verloren hebben, zijn zij op eigen terrein niet te onderschatten te genstanders. Toch gelooven we dat de Gouwenaars hun eerste overwinning zullen behalen.' C.V.V. en A.D.O. win nen beiden reef>- van Concordia en S.V.W. »b Alphen, dahjeGoleritas op bezoek krijgt, zal wbL ap'Vde punten beslag leggen. snw Gouda tié«ft *U8i.-Schoonhoven speelt 'egen Gouda'rérttfaftfe concurrent S.I. O.D. Vortge ikeiEP'wonnen de Roter- dammvers met O.N.A. en GtffcW. s/pelen wederom thuis. O.N.A. ontvangt Maas, wat een overwinning voor rood'-zwart is, en G.S.V. ontvangt Concurrent, wat een tweede overwinding voor de Gouwe naars kan zijn- Op hel Sportterrein Olympic II— U.V.V. II. Een overwinning voor de geblokte Utrechtenaren is het meest waarschijnlijk. Voor de reserve 3e kl. trekt Gouda II naar S.V.V. Ill dat tot nog toe één nederlaag leed cn wel van de Gouda- reserves. Wij rekenen op een gelijk spel. G.S.V. II heeft vrij af. Voor dé G. V. B. le klasse Woer den I—Alphia I, waarbij wij het op het ongeslagen Alphia houden. Voorts de plaatselijke ontmoeling O.N.A. III OLympia III, die, evenals de vorige keer, door Olymipia gewonmeh zal wor den. In 1B Gouda III—^foordxeeht I. Een gelijk spel lijkt ons het best. O N A. II heeft rust. Olympia1 IV speelt tegen O.N A. IV, wat een over winning voor Olympia is. Oudewater I zal het tegen G4S.V. III wel niet bol werken. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda", Secretaris Steynka/ie 27, lokaal deV club Markt 49. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 21 November. Probleem No. 295. Zwart schyven op: 3, 6, 8, 11, 14, 16, 17, 19, 21, 23/25, 29, 30. Wit schyven op: 22, 31, 35, 37/41, 44, 46, 47, 49, 50y Probleem No. 296. Zwart schyven op: 8/10, 12, 18, 16,18, 29, dam op 39. Wit schyven op: 17, 22, 27, 31, 32, 35, 38, 40, 41, 46, 49. Oplossing van probleem No. 291. Wit speelt 22—18, 39—34, 27—21, 31—37, 3731,.41 1. Oplossing van probleem No. 292. Wit speelt 37—31, 38—32, 24—19, 26—20, 34—30, 40 27, 33 4. ADVERTENTIEN. Finweel voor kragen en keert Meeding 9111 18

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2