N. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN L HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. ,SSEN xo. 19997 bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op ^on- en Feestdagen okken tannmiMiM iHiW MBÏ Uil f 65. Zooals de ouden zongen -t ovkukwi uvuvmvnn, iTi/YnoilvjdvnimuvRunrjbniluvEHLArD NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOpNHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ►randerd. zyn, de per H.L. bezorgd FEU1LLETO». ongemerkt de kamer uit- (Wordt vervolgd). 130 0.80 Bij de opvoeding moeten wij bovenal trachten den wil te versterken. Het is uit gebrek aan wilskracht, dat zoovelen blijk baar geen karakter hebben. Telefoon No. U9 No. 119 8118 M tukker DA. n n n 2.25 per 100 K.G. fl. 2.60 2.30 1.50 !É9 n n De politieke weerslag van het gebeurde wordt reeds gevoeld. De nationaal-liberal® party, d. w. J. de liberalen van de uiterste rechterzijde, die gedurende eenigen tyd op de wip zaten, hebben besloten zich by de fascistische party aan te sluiten. 42) - Eindelijk.... Nu was ze a.leen. ENGELAND. Een school voor winkelbedienden in Londen. Het winkelpersoneel van Londen heeft nu zyn eigen opleidingsschool, waar het de techniek en de romantiek van verkoopen kan leeren. De instelling is opgericht door het Verbond van Detailhandelaren, in ver- eeniging met den Londenschen Graaf- schapsraad. De studie omvat warenkennis, de geschiedenis van den handel, boekhou- houding, handelsleer en hygiëne. De oplei ding omvat bezoeken aan groote winkelza ken en warenhuizen, waar de leerlingen in lichtingen en wenken ontvangen van de hoofden dier bedrijven. Een flink aantal leerlingen van de school, die reeds eenigen tyd aan den gang is, is reeds geplaatst of wordt geplaatst in de voornaamste Londen- sche emporia. De beweging wordt gesteund door de directeuren van de grootste Lon- densche winkelbedrijven als Harrods, Sel fridge’s, Barkers, Whiteley e.a. Deze nieuwe onderneming is geheel in de lyn van het streven van den Engelschen winkelstand, die zich hier in den loop der laatste kwart1- eeuw een positie heeft verworven, als men elders niet aantreft. De critiek der rechterzijde is eveneens voornamelijk gericht tegen de inflatie en voorts tegen het feit, dat de opofferingen uitsluitend gevraagd worden door middel van directe belastingen. Het ontwerp werd ook door de finantieele commissie Afgewezen. Naar aanleiding van al deze critiek vergaderde de regeering op nieuw en heeft thans een nieuw voorstel in voorbereiding waarin, zooveel mogelijk aan de verlangens der socialisten zal worden te gemoet gekomen. Of het dan in de Kamer kans van slagen heeft je de vraag. De „Daily Mail" seint uit Lausanne, dat door de Fransche regeering pogingen in 60UDSCHE COURANT De resultaten van Locarno. De belastingplannen van Painlevé. De toestand in Syrië. De Fransche en buitenlandsche roerende goederen zullen getroffen worden door eev belasting van 15 CA van de opbrengst (beta ling in 14 annuitei'Sen). De staatsleeningen zijn aan deze belasting onderworpen, maar de bons met korter looptijd dan een jaar zijn er vry van. De houders van obligatiën en aandeelen op naam kunnen in één keer het verschuldigde voldoen door de betaling van de halve bruto-opbrengst van een jaar. De openbare en particuliere salarissen zullen als volgt belast worden: 3 voor inkomens van 50.000 tot 100.000 francs; 4 voor inkomens van 100.000 tot 200.090 francs5 voor inkomens boven de 200.000 francs. Luxe goederen en niet-rentegevende ka pitalen zullen onderworpen zijn aan een be lasting van 8 wanneer de tax in één keer wordt betaald. Totaal vrijgesteld van deze belasting zyn allen, van wie de onroe rende goederen geen grooter waarde heb ben dan 50.000 francs. Het tweede hoofdstuk van het financieele ontwerp betreft de instelling van een na tionale amortisatiekas, die beheerd zal Wor den door een raad van beheer. Het maximumbedrag der bank bil jette n - uitgifte zal, voorloopig, verhoogd moeten worden niet een gelijk bedrag als de voor schotten bedragen, welke door de Banqup de France aan de amortisatiekas gegeven worden. De socialisten achten de ontwerpen on voldoende uit drievoudig oogpunt: psycho logisch, economisch en financieel. Bij mon de van Vincent Auriol verklaarden zy in de financieele commissie, dat de ontwerpen op een te smalle basis opgebouwd zyn om het vertrouwen te herstellen, daar zy zich ertoe bepalen, tegelijkertijd inflatie en belastin gen voor te stellen. De inflatie zal de prij zen doen stjjgen en de overmatige belastin gen zullen hetzelfde gevolg hebben. De so cialisten willen den franc veilig stellen door de cautie en de garantie van alle vormen van productie en rijkdom. De regeerings- ontwerpen, die de rente practisch verlagen van 6 tot 4% verzekeren den houders daarvan nog niet eens tegen een verdere depreciatie van hun papieren. Sneeuw in Schotland gevallen. Hevige stormen hebben de Zuidelijke en Oostelyke kusten van Engeland geteisterd, en vele schepen verkeeren in moeilijkheden. Vooral ten opzichte van de haringvloot en Yarmouth en Lowestoft, (üflhjisternacht in de Noordzee door den ston^^erd overval len, wordt groote bezorgdheid gekoesterd. Tot heden toe zyn echter geen berichten over verliezen binnen gekomen. De Schotsche bergen zijn met sneeuw be dekt. VERKENIGDK 8TATBN. Het recht van een vader om zyn land dooden. 'De oude vraag of overwegingen van lief de en medelijden het benemen van het leven vergoelijken, wordt thans in den staat Co lorado voor het gerecht behandeld. Er staat een gezien medicus, dr. Harold Blazer, te recht, die bekent zyn dochter, die zonder armen of boenen geboren werd en doof, sjtom en imbeciel was, door toediening van chloroform te hebben gedood. Hij had zyn mismaakte dochter 32 jaar lang liefderijk opgepast tot de zwakheden van den ouden dag b(j hem de vrees wekten, dat hy zou Sterven en dat zijn kind hulpeloos zou ach- terbfyven. De eenig uitweg was volgens dr. Blazer, dat hy zichzelf en zijn dochter het benam. Hy diende zyn dochter en zichezlf Chloroform toe; de dochter stierf, doch hy herstelde. na soorten nietten anz. RIJZEN te leveren. 5 schepen „Flora” 3/50 en het schip ik- en Nootjeskolen. geven een aan- andstoffen lend, ••r straat, ouwe»teeg 25 (Oplicu). i vanaf <2.75. heden ver Heb- 3126 30 1TAI.IF.. Het moordcomplot tegen Mussolini Tal van arrestaties in geheel Italië. Gneraal Bencivenga, bij wien huiszoeking is verricht in verband met het complot te gen Mussolini, is militair medewerker van de „Mondo" en was voorzitter van de Ro- pieinsche persvereeniging vóór haar ontbin ding op last van den prefect. De uitgebreide onderzoekingen v^n de po litie naar de vertakkingen van het complot duren voort en berichten, die min of meer geloofwaardig zyn, betreffende belangrijke arrestaties, bereiken Rome uit geheel Ita lië Nieuwe bijzonderheden omtrent de ar restatie van Zaniboni, welke vaak op ver warrende wyze met elkaar in tegenspraak zyn, verschijnen in iedere editie van de bla den, vergezeld van foto's van het geweer, dat hy had willen gebruiken, van de blin den, waardoor hy had willen schieten, enz. Blykbaar is uit het onderzoek komen vast te staan, dat Zaniboni gedurende verschei dene dagen, voorafgaande aan 4 November verborgen had gezeten in een huis nabij den St. Pieter en in voortdurende verbinding heeft gestaan met den medeplichtige Quag- lia. De rol die Quaglia gespeeld heeft, is ech ter eenigzsins duister, want ofschoon de bewijzen tegen hem zeer ernstig schynente zyn, is hij op vrije voeten gesteld. Men maakt hieruit de gevolgtrekking, dat hy het was ,die het complot by de politie aan gaf Op de medeplichtigheid van generaal Capello is nog geen nieuw licht gevallen. De „Epoca” toch, die nog steeds den meest uitgebreiden inlichtingendienst gehad heeft omtrent de samenzwering, welke zou heb ben moeten leiden tot de vernietiging van het facisme, de omverwerping van de mon archie en de uitroeping Van de republiek, beweert, dat generaal Capello optrad als bemiddelaar voor de vryetselaarsloges, dip de beweging geldelyk steunden en door de vermoording van Mussolini het signaal zou den geven tot een algemeenen opstand Het geloof dat een dergelyke beweging rhet ook maar de geringste hoop van slagen kon bestaan is in directe tegenspraak met de herhaalde verzekeringen, dat byna geheel Italië aan de zijde van de fascisten zou staan. Hoe meer verspreid het complot wordt, deajte onbegrijpelijker wordt het ook. Terwijl een poging tot moord op Mussolini door een groep van onevenwichtige anar chisten nog te begrijpen zbu zyn geweest, is een campagne van dien aard, georgani seerd door verstandige leiders van de vr$- metselaars en van de sociaal-democratische party .absoluut onmogelyk. Diens benoeming zou niet zonder bepaal de bedoeling geschieden, daar de post van directeur der juridische afdeeling voor een Duitscher zou worden opengehouden, als Duitschland tot den Volkenbond zal zyn toegetreden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan om Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tol. Int. 82; Redactie, Tel. 83. Naar het „Berliner Tageblatt” verneemt, zyn de besprekingen met de Fransche, En- gelsche en Belgische regeeringen over de in Locamo beloofde consequenties van het pact, met name in zake het bezettingsregi- me, thans geëindigd. Het resultaat zal reeds op 11 of 12 dezer aan den dag treden. Voorts wordt de benoeming gepubliceerd van een nieuwen Hoogen Commissaris vqot het Rijnland,' bij de Intergeallieerde Ryn- landcommissie. Hiervoor zou aangewezen zjjn de Duitschen gezant te Madrid, Frei herr Langwerth von Simmern. Reeds is be richt ontvangen, dat met deze benoeming genoegen wordt genomen. Hierby wordt door de desbetreffende landen nog opge- merkt, dat evenals, naar hun overtuiging, de nieuwe ryksregeering zich door den geest der onderhandelingen in Locarno zal laten leiden, ook de intergeallieerde Rynlandcom- missie, harerzijds, zich aan dezen geest getrouwelyk zal aanpassen. Een bericht uit Berlyn vestigt er de aan dacht op, dat het thans de eerste maal is, dat Duitsche vertegenwoordigers aan de beraadslagingen der Internationale K. v. K. deelnemen. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. De belastingplannen van Minister Pain levé ,die iir hoofdzaak berusten op het plan van een speciale belasting in den vorm van een nieuwe inkomstenbelasting zijn in Frankrijk byna unaniem slecht ontvangen. In het ontwerp wordt voorgesteld een persoonlijke belasting te heffen gedurende 14 jaar, per jaar en per persoon, van 20 fi-pncs voor alle belastingplichtigen. Van deze belasting verwacht men een opbrengst van 200.000.000 francs. Het financieele plan omvat verder een buitengewone belasting op den bebouwden eigendom. Twee wyzen van betaling worden aan de belastingplichtigen aangeboden. Als de be lasting ineens gekweten vfordt aldus -luidt een bepaling, bedraagt zy anderhalf maal de netto-opbrengst, welke als basis dient voor de grondbelasting voor 1926. AJs zy in drie annuïteiten wordt betaald, bedraagt el ke annuïteit 60 van de netto-opbrengst, als zij in vier annuïteiten wordt voldaan, is zij gelyk aan 50 hiervan. Wat de nieuwbebouwde eigendommen be treft, zjjn de belastingen dezelfde, maar met voorafgaande vermeerdering van 75 van de opbrengst, en dit tot de toepassing van de herziening der schattingen van den be bouwden eigendom. Wat de commercieele en industrieele on dernemingen aangaat, zal men als basis van de belasting nemen het gemiddelde bedrag van de winsten in den loop der laatste jaren. De belasting zal 50 van deze gemiddelde winsten zyn, als deze belasting ineens wordt betaald. Als men in drie annuïteiten betaalt ,is zij 25 en als men in 14 an nuïteiten betaalt, 5 op liet marmer van de gangsteenen. Nu eerst gaf zij zich rekenschap van tijd en plaats, bemerkte zij den sche mer, bijna duisternis, die haar oih- ving. Zij giste het moest niet ver van vijf uur zijn. nog te vroeg voor de heeren Bartels, vader en zoon, werkezels als zij waren, om thuis te komen van kantoor. En Bietje was ver weg, ap tennisveld of op de een of andere gezellige clubbijeenkomst sa men met... met... Ruud. Zij voelde zich opgesloten in deze 'stille kamer, die gewoonlijk onge bruikt stond. Nu hoorde' zij de deur van' het voorste salon opengaan en een zware stem Jaap's heldere stem sprak duidelijk: ,,Komt u gerust hier binnen, hier kunnen wij ongestoord praten. Ik heb freule van Eysingen wel thuis zien komen, maar zij is ze ker, als gewoonlijk, in die huiskamer. Dus hier zijn wij ongestoord. Betty vertrok haar moaid tot een droevigen glimlach de ijzige koel heid die Jna> bracht in zijn omgang met haar in de laatste dagen, hield hij con.-e<|uent vol, ook tegenover vreemden. Vroeger sprak hij ailtijd! van mijne zuster Betty’of tegenover ge heel vreemden, dan toch nog altijd ..mijne zuster, freule van Eysingen?” Nu sneed hij allen schijn van bloed verwantschap scherp af. Doch Jaap had iemand in het salon gebracht, dien hij ongestoord wilde Eindelijk.... Nu was ze ai.leen. In twéé schreden stond zij bij den naas ten fauteil bij den haard. Haar mof gleed langs haar rok op het zachte kleed, met een ruk volgde het broei ende marterbonlje, de handschoenen werden driftig van de vingers getrok ken en zonder zich den tijd' te gun nen zich te ontdoen van hoed en jac quet, wierp zij zich in den grooten stoel bij den kouden haard. Nu denken, nu eindelijk zich geheel verdiepen in alles wat zij had onder vonden. doorleefd, gevoeld, geraden. Doch zij bemerkte, dat ondanks den schijn van werkeloosheid, ondanks haar éigen niet willen denken, haar hersens toch hun taak hadden vol bracht, het probleem van het coinplex van haar gevoelens reeds beheer scht, het werk worden gesteld om in contact te komen met de leiders der Drusen-stam, wel ke in Syrië in opstand is gekomen tegen het Fransche bewind, door bemiddeling van de vertegenwoordigers der Drusen, welke zich momenteel in. Zwitserland bevinden. Frankryk heeft, naar wordt gemeld, voorstellen gedaan, waarvan er een is, dat een broeder van Koning Feisal van Mesopo- tamië tot Koning van Syrië zal worden uit geroepen. Deze regeling is ter sprake ge bracht tijdens het bezoek van Koning Feisal te Parys aan Painlevé gebracht. Vernomen wordt, dat dit .voorstel ge steund wordt door de Btitsche regeering, aangezien het den toestabd van Mesopota- mië zal consolideeren. De emir Chekib Arslan, de vroegere afge vaardigde der Drusen te Constantinopel, en thans waarnemer voor het Paladynsch-Ara- bisch congres in den Volkerenbond, heeft den correspondent van de „Daily Mail” me degedeeld, dat een dergelyk voorstel, tenzij het wordt uitgevoerd mët volledige onaf hankelijkheid, onaannemelijk zal zijn vööt de Syriërs ,die bereid zy» liever te sterven dan te leven onder het huidig bewind. De Syriërs, zoo voegde hij eraan toe, zijn be reid een regime te aanvaarden, dat geba seerd is op dat van Mesopotamië en tevens Frankryk maximum-financieele en -econo mische voorrechten te geven. buitenlandsch nieuws. duitschlaV». Tegenspraak van de Beiersche ,,1’utsch.’’- geruchten. Naar een Wolf-telegntai uit München meldt spreekt de Regensburger Anzeiger, die in nauwe betrekking staat met den Bei- èrschen minister-president, de geruchten tegen, welke in een aantal bladen zoo binnen als buiten Beieren waren gepu bliceerd, over een binnenkort in Beieren te verwachten Putsch van de monarchisten. De schoonzoon van Ebert veroordeeld. Het gerechtshof, waarvoor Jaenicke, de schoonzoon van wijlen rykspresident Ebert, terecht heeft gestaan, heeft zich ertoe be perkt, den beklaagde, die attaché aan het departement van buitenlandsche zaken is, te veroordeelen tot een berisping en tot een boete van ten hoogste een derde deel van een maand salaris. Een nieuwe Volkenbonds-Commissaris voor Danzig. Prof. J. A. van Hartiel wordt genoemd. Uit Volkenbondskringen verluidt, dat de Volkenbondscommissaris vsor Danzig Mac Donnel zjjn ontslag heeft aangevraagd. De ze stap wordt in velband gebracht' met moeilijkheden, tusschen Mac Donnel en den Poolschen minister voor Danzig, Strassbür- ger, ontstaan. Als Mac Donnel’s opvolger wordt de di recteur der juridische afdeeling van het Volkenbondssecretariaat prof. J. A. van Ha mel genoemd. aelijke stem „U begrijpt waarom ik u hier bracht, niet wa<ar, om mij te zeggen wat u op het hart heeft." „Ik, meneer Jaap Ik zou niet we ten wat ik u vertellen Moest?' Betty schrikte van het korte, zenuwachtige lachje dat deze weifelende woorden vergezelde. En; weer antwoordde de rustige, koele, zakelijke stém,,Er is hier toch geen sprake van een vergissing, meneer Reymnn, dat weet u evengoed als sk u heeft mij wel wat te zeg gen." „Toeh niet, werkelijk niet, mieneer Jaap, ik verzeker u, ik heb niet het min te begrip, waarom u mij vroeft hier te komen.” Welk een vibreeren- d.e klank in die zenuwachtige oude stem. Weer een stilte, beteekenisvol. Betty stond op. zij voelde zich als voortge dreven door een angstig voorgevoel. Zij hoorde liever de stemmen den deze huiverende stilte. Zij kende im mers Jaap maar al te goed. Zij ken de zijn onderzoekerraard, zijn nauw keurigheid. en erger nog zijn wantrouwen, zijn diepe veracht:ng voor den oudon boekhouder, den zwakken speelbal van vrouwelijke nukl^en. Me delijden te gevoelen voor karakter loosheid lag niet in Jaap’s aard' upgeljst hadden. Daar viel niet langer na te denken, slechts aan te nemen de slotsom barer gedachten en indru-ken. Met een snik van wanhoop moest zij het zich be kennen in haar ziel was wantrouwen geboren tegen Rudolf van Hoogduy- nen. O niet de echtheid van zijn liefde voor haar trok zij in twijfel, die kon nog even diep en vurig zijn als in al de jaren van hun lange wachten, maar zij wantrouwde zijn trouw, zijn stand vastigheid,, zijn karaktersterkte. Zij begreep dat iete al was dat een zaak buiten haar om1 dat een nood lottige omstandigheid zijp voornemen haar te trouwen, al was het eerst na jarenlang wachten, aan het wankelen bracht. En juist diezelfde trouw en standvastigheid was haar eenige hou vast aan Rudolf, daarop had zij ge bouwd als op een rots, haar leven er naar geregeld). Met het hoofd begraven in de han den. de ellebogen op de knieën, staar de zij in den zwarten haard, deoogen groot en droog, verzonken in somber smartgepeins. Zij wist niet hoelang zij zoo zat... Plotseling schrikte zij op. Zij hoorde de tusschendeur in de vestibule tus schen de twee huizen krakend' open gaan en weer dichtpiepen. Voetstap pen, verschillende, weerklonken dui delijk en hol door bet doodstille huis spreien. Belty begreep dat zij niet .n aeze kamer blijven mocht, in deze suite van het salon, waar men elk woord verstaan kon dat in de naaste kamer gesproken werd. Maar verrast, wist zij niet dadelijk weg te sluipen, uit vrees zich te verraden. Het was zx)o donker in de kamer, dat zij van hare plaats niet eens kon zien of de dubbele sdhuifdteur tusschen de beide kamers al dan niet openstond. In haar besluiteloosheid bleef zij roerloos zit ten. Duidelijk hoorde zij het aianstrij- ken van een lucifer, gevolgdf door het ploffend aansteken van een gaslamp. Daarna tëekende zich een hel licht streepje af op het tapijt bij de schuif deur. gelukkig, de porlebrisée was- dichtgeschoven, nu kon zij stilletjes opstaan en sluipen. „Gaat u zitten, meneer Reyman.” Wat wat- dat,. Jaap en zijn antipa thie, de oude boekhouder, samen in een onderhoud, onder vier oogen Betty, in haar verrassihg. vergat op te staan. ..Meneer Reyman, ik bracht u hier omdat wij op het kantoor, op onze kamer, niet veilig zijn en ik mijn van der buiten deze zaak wilde houden. Ik wenschte u onder vier oogen te spreken.” Een kleine pain», alsof Jaap op eenig antwoord wachtte, en toen dat niet, kwam. Monk weer zijn nadruk- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda omatnkan (babooraode tot dm baaorgkrin») 1—5 regels 1-80, alka regal meer f0O5. Van buiten Gouda «n dan beaorgkrmg 1—6 regels ƒ156, elk* régel meer ƒ0.80. Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. LiedMadigheids-advertentiën do helft van den prfis. INGEZONDEN MEDEDEELINGENs 1—4 regels ƒ2.06, elk» n«ci meer ƒ.060. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeolingen Hf contract tot seer geroducoer- den prijs. Groote lettere en randen worden beroiMel naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliodo Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten an moeten daege vóór do plaatsing aan het Bureau zjjn ingekoman, teneinde van opname vertokend te stjn.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1