IX t Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 99o. f5998 Dinsdag 10 November^ 1925 85*Jaargang iOUDA s NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDE WATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Zoosls de ouden zongen ileken BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT^ MOERCAPELLE, den Ouitsohen Rijksdag. eranderd. FEUILLETON. deurendruk. daling ren (Wordt vervolgd). Laat het kostelijks van al U niet roekeloos ontslippen, i Dafs de tijd, die snel gaat glippen Zonder dat hij keer en zal. ie Stations i. Irake ft, dat zoldaan rhet ver- overwin- tedatum’levert enschappelijk U S” Sumata- .25 een proef- 3130 16 1. - iivkuivvi f v» v/ JUK, ITZAZYO JL LIJD VU. JL 1V1 WIVUIVIZJ VL119 Ijlljrt Fl. V rt r nm ji'jj Woensdag a.s. zal het Britsche kabinet definitief het programma vaststellen voor de werkzaamheden van het parlement, dat Maandag a.s. weer bijeenkomt. Den eersten dag zal voornamelijk besteed worden aan de behandeling van wetten, die automatisch dienen te worden verlengd. Aan de regee- ring zal worden verzocht den dag van Don derdag 19 November geheel beschikbaar te stellen voor het debat over de conferentie van Locamo. Waarschijnlijk zal hét Kerst reces 18 December aan vangen. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. De President van den Rijksdag Loebe, die Zaterdag te Berlijn teruggekeerd is van zijn reis met Dr. Schacht naar de Ver. Sta ten, heeft gisteren met den Rijkskanselier Dr. Luther de bijeenroeping van het parle ment besproken. Naar verluidt heeft de heer Loebe zich geheel kunnen vereenigen met de meening van de Regeering, om de bij eenroeping van de volksvertegenwoordiging uit te stellen tot 23 November, omdat voor dien tijd zeker geen voldoende materieel bijeen zal zijn om in ’t parlement over het pact van Locamo te beraadslagen, zoodat het bijeenkomen van de volksvertegenwoor diging wel tot dien datum uitgesteld zal moeten worden. De socialisten schijnen een veel spoediger bijeenkomen te wenschen, teneinde de kans te hebben nog zekere aangelegenheden van binnenlandsche politiek uit te vechten. Loebe valt zijn partijvrienden hierin ech ter niet by en gevoelt meer voor de ziens wijze van Luther. Hy zal gedurende de eerstvolgende dagen met de verschillende fractieleiders bespre kingen voeren, terwyl hy het seniorencon vent tegen morgen by'eengeroepen heeft. neeralachtigbeid, n, hypochondrie, i brochure van •ankenstraat 79, 1158 18 ook het veel omvattende gebied van finan- cieele, ethnologische, industrieele, geografi sche en dergeiyke elementen. Om de bewa pening te verminderen moet men niet slechts den diensttijd.en de militaire uitga ven verminderen ,maar ook een zekere ver houding scheppen tusschen de oorlogs machten der verschillende landen. Geen land mag, te land of ter zee, kunnen be schikken over een sterkere strijdmacht dan de Volkenbond in het geweer zou kunnen roepen tegen een mogelijken. schender van den vrede. O sche vloot. De terugkeer van het Koningspaar. Het koninklijk echtpaar is gistermiddag uit Britsch-Indië in de hoofdstad terugge keerd, waar een hartelijke ontvangst den souvereinen te beurt viel. RUSLAND. De „schaar”. Een van de grootste moeilykheden, waar mede de bolsjewiki hebben te kampen is de wanverhouding tusschen de prijzen van landbouwproducten en die van fabrikaten. De Russen noemen dat verschil „de schaar.” Langzamerhand zyn die twee helften naar elkaar toegebracht en ontstond er een ze kere verhouding tusschen de pryzen van landbouw- en industrieele producten, die men in Rusland als normaal begon te be schouwen. Nu ontstaat er nieuw gevaar voor vergrooting van den afstand tusschen de twee helften van „de schaar”, hetgeen de bolsjewiki veel zorg baart. Het gevaar is het gevolg van den graanaankoop. Een middel om de twee helften dichter naar elkaar te brengen is: een geweldige hoeveelheid goedkoope fabrikaten op de markt werpen om aan de vraag der boeren te voldoen, maar de regeering beschikt niet over de noodige goederen, wjjl de produc tie van de Russische industrie te laag en te duur is. By zonder scherp ,zal de crisis zyn op de katoenmarkt, terwyl bovendien aan de vraag naar lederwaren, landbouw machines en metaalwaren slechts voor een zeer klein gedeelte voldaan kan worden, aldus de ,Jzwestia”. Men kan niet op een spoedige en radicale opheffing van den „waren-honger” op het platteland rekenen, schrijft de officieele „Izwestia”. Om het gevaar te bezweren worden nu verschillende maatregelen getroffen: de productie van de Russische fabrieken wordt opgevoerd en er worden in het buitenland veel fabrikaten aangekocht. De bolsjewisti sche bladen maken de noodige reclame van het een en het andere, maar de „Izwestia” geeft in een artikel toe, dat dit geen op lossing van het vraagstuk kan brengen. Het blad schryft als volgt: „Wy moeten erken nen, dat de opvoering van de binnenland- Da bijaenroeping van den Duitaohan Rijksdag. De ontruiming van Keulen. De finantieele voorstellen van Painlevé. Wat de ontruiming van Keulen betreft, uit Keulen wordt gemeld dat de Engelschen reeds maatregelen voor de ontruiming ne men. Verschillende Engelsche officieren be reiden hun verhuizing naar Wiesbaden reeds voor en een groot gedeelte van de archieven der Engelsche bezettingsautoriteiten is reeds naar Engeland getransporteerd. Volgens de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph, zullen de geallieerde regeeringen alle moeite doen om door be middeling van den raad van gezanten te Parijs de taak van Luther en Stresemann te verlichten en het verdrag van Locarno door den ryksdag te doen aannemen, daar men het gewenscht acht nieuwe verkiezin gen voor den Duitschen ryksdag te vermij den. Het herstel van de post van rykscpm- missaris by de Rynlandcommissie te Co blenz is reeds officieel goedgekeurd. De verlichtingen, die verder in het bezettings- stelsel zullen worden aangebracht, zullen waarschynlyk in den loop van deze week worden bekend gemaakt, in overeenstem ming met den door Stresemann te kennen gegeven wensch. Tenslotte geeft de nota van den raad van gezanten Duitschland ge legenheid om het begin van de ontruiming van Keulen tegen 1 December mogelyk te maken. Om deze concessies werkeiykheid te doen worden, zal het voor Duitschland niet noodzakelyk zyn alles, waarmede het ten opzichte van de ontwapening nog ten achter is, voor dien ty'd te hebben afgedaan, doch het zal voldoende zyn, indien Duitschland voor 15 November op bevredigende wyze zyn bedoeling zal hebben te kennen gege ven ojrf de punten, in het verslag der com- mtejfe van contröle en van het militaire ^pemité te Versailles opgesomd, ten uitvoer te brengen. Aangezien de ontruiming van Keulen in ieder geval geruimen ty'd en ver- moedelyk wel ettelyke weken zal duren, kan de uitvoering der Duitsche ontwapening dan in overeenstemming met de ontruiming worden uitgevoerd. Waarschynlyk zal ech ter de uitvoering der laatste voorwaarde voor de ontwapening niet veel ty'd in beslag nemen en de commissie van contröle zal dan van zelf verdwynen. Over de Fransche ontwapeningsvoorstel schryft de Petit Pirisien: Het Donderdag door de hoogste civiele en militaire autori teiten goedgekeurde document zal Paul Boncour in de gelegenheid stellen te Ge nève voor de Volkenbondscommissie bewys af te leggen van het verlangen van Frank- ryk om de a.s. ontwapeningsconferentie, waartoe Frankryk het initiatief zal kunnen nemen ,te bespoedigen. Gemeld document somt de kwesties op, die naar de opvatting van (Frankrijk moeten worden bestudeerd en wyst op de samengesteldheid van het probleem. Vastgesteld wordt, dat onder be wapening niet alleen de eigenlyke. wapen- voorraden moeten worden verstaan, maar tu&sdftenkomst zou Reyman s zaak nog meer bederven, bedacht ae. En ze bleef besluiteloos staan. Zij kon nu echter niet nalaten haar oog te druk ken tegen de open kier der twee deu ren, een halve vinger breed, om zoo in he: salon te gluren. Duidelijk kon zij de twee personen aan de midden tafel zien zitten Jaap, welgedaan, nsassief, met de linkerhand steunend op het fluweelen kleed van de tafel, met de rechter uit gestrekt, door een lik op hot tafelblad kracht aan zijn woorden bijaettend. Het gezicht som- berstreng, .de koelgrijze oogen door- Iforend gevestigd houdend op den lan gen mag eren man tegenover hem, op een punt gezeten van den fluweelen sailopstoel, als bevreesd het roode be kleedsel te bezoedelen door rijn stof fige, armelijke kantoorplunje, de lich te blauwe oogen onrustig dwalend, ontwijkend den rechtensblik over hem, het aschgrauwe gezicht met zijn net van rimpels, in één zenuwtrekking. Een beeld van jammer en van schuld. ,,Het is niet in orde, zeg ik je, want de freule kan onmogelijk twee honderd guT.den gebracht hebben voor do Vereeniging tot toericht op kinder verzorging, omdat juist deze Vereeni- ging de rijkste is en haar jaarlijksche contribution gewoonlijk over de twee duizend gulden bedragen.” Vaalbleek werd het grauwe, gezicht tegenover Jaap. De oude man zakte hand in beweging wordt gebracht om haar in elk geval schuldig te doen verklaren. Getuige Rieck kon zich eveneens niet aan dien indruk onttrekken. Deze verklaringen brachten heel wat op schudding in de zaal. BELGIS. Gearresteerde aajnnrunisten. De Belgische politietwee Britsche communisten gearresteerd; een man en «en vrouw. Deze laatste, die zonder paspoort in September België zou zyn binnengekomen, zou n^ar het heet een agente zyn van Mos kou en de betrekkingen tusschen Moskou en Engeland onderhouden. In haar bezit zou den geschriften zyn gevonden voor de pro- en de Brit- (lOllMHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 rent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 9—0 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie, Tel. 83. kan ik m«e niet zoo en, meneer Jaap, ’t kantoor, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bewigkring): 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.26. Ven buiten Gouda en den becorglkring: 1—5 regeh ƒ1 55, elke regel meer 0.30. Advertentifa ia hot Zaterdagnummer 28 tyalag op den prijs. LieAiadigheijde-advertwtiën do helft van don prija. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ.050. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertonttën en ingezonden mededeelingen bfl contract tot zeer geredueeor- den prijs. Groote lettere on randen worden beretamd naar plaatsruimte. Advortentiin kunnen worden ingezonden door tusechenkomat van eoUede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekoman, taneindo van opname vanetand te rija. sche productie samen met den invoer uit het buitenland, hoe groot deze ook wordt, met alleen niet in staat zyn aan de bestaan de totale behoefte van de geheele bevolking te vqldoen, maar zelfs niet in staat zyn de behoeften van het platteland te dekken. Er is nog iets, wat de bolsjewiki veel zorg baart. De boeren krijgen nu veel geld, betrekkelyk natuurlijk; daar zy dat geld niet voor de aankoop van fabrikaten, die er niet zyn, kunnen gebruiken, zullen zich dus op het platteland groote bedragen aan bankpapier ophoopen. De bolsjewistische deskundigen schatten deze geldmassa op pl.m. 200 millioen roebel, hetgeen niet te laag getaxeerd is. Dit levert een groot ge vaar op, daar de aanwezigheid van zulke groote bedragen aan bankpapier „op ongun stige wyze kan werken op den koers van den tsjerwonjets”, zooals de „Izwestia” zich uitdrukt. Het is dus noodzakelyk op de een of andere wyze deze ongebruikte gelden naar de kelders van de financieele instel lingen te trekken. Op welke wyze dit echter kan gebeuren, zegt het blad niet. Het is echter duidelyk, dat het volkscommissariaat van financiën naar middelen zal zoeken de 200 millioen roebel, die ten gevolge van ge brek aan goederen renteloos in de zakken van de boeren blijven liggen, naar de kas sen van den staat te trekken. ENGELAND. Ontevredenheid onder de ryksambtenaren. Onder de ryksambtenaren in Engeland heerscht er groote ontevredenheid over de methoden van betaling van het departement van financiën. De ambtenaren zullen op 17 November in de Albert Hall te Londen een groote protestvergadering houden en zü hebben Baldwin verzocht een deputatie uit hun midden te ontvangen. Zy protesteeren tegen het feit, dat de overeenkomsten door de z.g. National Whitley Council wor den gesloten, geheim gehouden worden en tegen de bezuinigingsmaatregelen. Groote ontevredenheid heerscht ook over de moge- lykheid van salarisverminderingen. Volgens enkele conservatieve bladen is de ontevre denheid zoo groot, dat de mogelykheid van een staking niet is uitgesloten. De opvolger van Froenze. Naar een Wolf-telegram uit Moskou meldt heeft de centrale commissie van de Sowjet-Unie het lid van den revolutionairen legerraad Clemens Worosjilóf, die comman dant is van het militaire district Moskou, benoemd tot voorzitter van den legerraad en tot volkscommissaris voor leger en marine. lersche filmroovere. Verscheidene gewapende mannen dron gen te Dublin een bioscoop binnen toen een eerste voorstelling plaats had van een film uit den grooten oorlog, „Yperen” geheeten. Op deze film komt een veldslag voor, waar5 bij 200.000 Britsche soldaten zyn betrokken. De indringers dwongen den operateur de projectie te staken en namen de film mee. Eén der mannen is gearresteerd. ui eUaar als een had geledugde zak, doch, zieb snel bezinnend, richtte hij zich op, strekte zich rechtuit met iets dat op fierheid gelijken moest, maar Betty zag het het was jammerlijk theatraal vertoon. Zij zag, van waar zij stond, de afhangende plooien van het tafelkleed mee sidderen met zijn bevende beenen. Meneer... Meneer Jaap... Dait dat... laai ik me niet zeggen, meneer. Ik..., ik dien de firma al veertig jaar meneer.” Des te erger voor je zooveel te schandelijker is je geknoei snauwde Jaap onmeedoogend. De oude boekhouder zakte zonder een woord te spreken weer in elkaar, machteloos, verpletterd' zijn onderlip hing slap neer, groot zweetdruppels parelden op zijn voorhoofd. „En ontken niet langer, ik weet al les. Ik wantrouwde je al net zoolang als ik terug ben van Londen. Iemand die zich telkens zoo onzinnig in schul den steekt en welke schulden is niet langer te vertrouwen, hoe eervol zijn verleden ook is geweest.” Jaap lachje, kort, «malend „Een mooie boel op het oude kantoor. Zoover moet het komen, dat men bij Van de^. Heymel en Bartel» den oudsten, meeat vertrouwden beambte komt aanklagen vragen beslag te mogen leggen op zijn salaris.” BUITENLANDSCH NIEUWS. DUrraOBLAND. Het proces-Bothmer. iBlykcns een mededeeling in het „Berl. Tag.” zyn in het proces tegen gravin v. Bothmer geen nieuwe bezwarende feiten aan het licht gekomen. In tegendeel werd vastgesteld, dat het onderzoek van de Pots- damsche politie zeer slap en onvolledig is geweest; de ter zake verhoorde ambtenaren moesten toegeven, dat verschillende getui genissen niet behooriyk op schrift waren gesteld. Een incident aan het slot van de zitting van Zaterdag baarde veel opzien. Er werd over gesproken, dat mevr. v. Bothmer eens een vierjarig kind.het leven had gered. Get. Rieck bevestigde ait, terwyl bekl .zeide, dat zy daarvoor de redddngs- medaille heeft gekregen. De president en het O. M. betwyfelden dit, waarop de ver dediger verontwaardigd opvloog en de rechtbank in uiterst scherpe bewoordingen beschuldigde het heele geval gebrekkig te hebben geïnstrueerd en zelfs vooringenomen te zyn. Zonder de noodige getuigenissen by te brengen werd de beklaagde maar voor leugenaarster uitgemaakt. Waaraan hy toe voegde, dat het heele optreden van de Pots- damsche politie terdege moet worden onder zocht. Ook dq gravin liet zich niet onbe tuigd en verklaarde, dat alles van hooger In de Fransche Begrootingscommissie is men nog niet tot een besluit gekomen ten^pa in het leger opzichte van Pamlevé’s financieele voor-’ v]00t. stellen. sommen die zij stort, varieereai van eenige tientallen guldens tot een paar duizend.” „Precies, ja, ja. 't Is looals u z®®!» meneer Jaap antwoordde de boek houder met meer vastheid vaii stem ,,de sommen die zij inbrengt voor al die vereenlgingen rijn zeer verschil lend, geen wonder... dat... dat ik op dit oogenblik mij niet precies weet te herinneren... hoeve! de freule giste- bradht.” „Je boekte tweehonderd gulden.” „Juist, dat kan zijn.” Tweehonderd gulden op naam van de Vereeniging tot toezicht op kin derverzorging, was ’t zoo niet „Ja, ja, nu u ’t zegt... De freule bracht de contributie voor de Kinder verzorging binnen. Nu herinner ik me alles, de zaak is in ordte”, antwoord de Reyman gretig. „Neen, integendeel, de zaak is niet in orde”, schreeuwde Jaap, driftig uit barstend. En Betty, voortgedreven, niet door banale nieuwsgierigheid, maar door haar ingeschapen zucht tot helpen, vloog voor de tusediendeur. gereed den gefolterden man bij te staan te gen den driftkop die hem verplette ren wilde. Reeds had zij de hand aan de kruk om de deuren vapeeoi te schuiven, toen haar nog bijtijds inviel, in welke verhouding rij ifl de lahts'e dagen tegenover Jaap stond.... haar neyman. I Ware beter geweest ais u tijdig... uwe... uwe vergissing zelve had ingerien en erkend'. U noodzaakt me de koe bij de horens te vatten... Heyman, herinner je je, jij hebt ireu- le van Heerlen gisteren aan het loket geholpep, hoe groot was het door haar gestorte deposito Rechterlijk streng, meedoogenloos, kort afgebeten, klonk dat tutoyeeren, het opeens weglaen van het vorme lijke geneer” van den jongen man tegenover den zooveel ouderen be ambte. Met kloppend hart spandie Bet ty zich in het zachte haperende ant woord te vernemen. Deposito Freu le van Heerlen Gisteren ontvangen?” Hoe heesch sprak die stem, pijnlijk on* aan te hoeren. Betty kon niet ver geten, dat de man over de veertig ja- van zijn leven aan het kantoor had gegeven. Jaap kon1 toch in. elk geval barmhartig rijn. „Dat... dat,.., goed meer herinneren, het is zoo druk op ’t kantoor, en de oude freule komt zoo dikwijls.” „Juist, telkens komt de freule klei ne sommetjes brengen, contribution, giften, die bij haar binnen komen voor de verschillende philalnthropische ver- eenigingen, waaraan de oude dame haar geheele levefi gewijd1 heeft. Zoo lang ik me herinneren kan komt de freule op ons kantoor, op zeer onge regelde tijden, maar altijd trouw. De 43) - En Betty begreep ook, op een vermoeden alléén, zou Jaap niet iemand! zoo beslist onder vier oogen onder handen gaan nemen. Betty met haar medelijdende natuur, giste, be greep dat het Jaap eindelijk getukt was Reyman op een fout, op schuld, op een misdaad misschien, te betrap pen. In haar/hart beefde zij nu voor de zwakste partij, daar zij beken de het zich zelf zuchtend' Jaap’s persoonlijke gemoedstoestand er niet naar geweest was de laatste dagen, om hem geduldig en lankmoedig te stemmen. En loodzwaar drukte op haar de korte onheilsvolle stijte in die an dere kamer. Zij bleef bij haar stoel als vastgenageld staan. Weer was het Jaap die begon te spreken „Zooals u dan wilt, meneer In een onderhoud dat de heer Loebe Za terdag op het station te Hamburg had met een redacteur van het Hamburger Frem- denblatt heeft hy de verwachting uitgespro ken, dat de aanneming van het pact van Lo carno ook zonder ontbinding van den rijks dag verzekerd kan worden. Wat het vraagstuk der al-dan-niet-ont- binding van den ryksdag betreft, daarvoor zullen, zoo meende hy, de moties, die in de in den eerstvol genden ty'd te houden party- dagen, vooral van de Duitsche volksparty en van het centrum zullen worden aange-. nomen, van veel invloed zyn. Daar deaé party dagen niet voor 18 Nov. ge zullen zyn, zal van een vroegere bij ping van den ryksdag nauweiyks kunnen zh'n. Loebe verklaarde verd men in Amerika zeer verheugd én/ was over het tot stand komen drag van Locamo, dat men als ning van het gezonde economische verstand beschouwt. De berichten over de binnenland sche politieke twisten in Duitschland over het pact hebben wel eenige bezorgdheid ver oorzaakt. Op de vraag, hoe men in politieke en economische kringen in Amerika rea geert op de anti-Amerikaansche strekking, welke velen in het verdrag van Locamo willen zien, antwoordde Loebe, dat men in Amerika over het algemeen zich den meer dere van Europa gevoelt en daarom niet bevreesd is voor een nauwere politieke en economische aaneensluiting van Europa, doch daarin integendeel in vele opzichten een voordeel voor den handel met Europa in technischén zin ziet. Dit zal b.v. in hooge mate het geval zb’n, indien er een Europee- sche goudunie tot stand zal komen. 3127 279

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1