H Sanitas NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. st" ee! kje Ho. 18005 Woensdag I8j (November 1025 86*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen LUK I FEUILLETON. arrassiafl- >ENS aar Zooals de ouden zongen SANEN'S Fabrieken OOTSTE -S igswaardo. De overeenkomst van Locarno. ver- de laatste (Wordt vervolgd). 2ESMETH0DEN, rUSSCBEN LICHAMt ssteluke qbxtkn, 11*11 3002 44 Satire en messen veroorzaken minder pyn wanneer ze scherp zijn, dan wanneer zij bot zijn. NT. COOPS, Wijds trol; Markt; Fa. J. <3. LAN’ lartenaeingal. htinganlMekJe ad f 1.25 bevelend: E. M. HUFKENS. Rotterdam FOON 4538 HAG- Drukkerö te Baara 41» B. F. ten Cate, Si* srdam: UNO, 4a druk, Ml Uit verschillende plaatsen in Syrië wordt aan de „Evening News” gejneld, dat Bei roet door een aanval wordt bedreigd en dat de Franschen, die alle auto’s in de stad hebben gerequireerd om versterkingen van de haven aan te voeren, waar verscheidene duizenden manschappen ter versterking zijn aangekomen, in dat geval niet zouden aar zelen de stad te bombardaeren. Jur (entrée~261tó derdag (entrée 10 ct») geallieeren en Duitschland heeft voorts naar uit de Duitsche bladen blykt ten gevolge gehad, dat Duitschland de 22 zware kanonnen in de vesting Koningsbergen mag behouden. Bovendien mogen 35000 man der veiligheidspolitie gekazerneerd blyven. Aan den anderen kant heeft Duitschland er zich by neergelegd, dat de leden der veiligheids politie van nu af aan niet voor een tijdvak van tien jaren dienst nemen, maar voor hun geheele leven. De militaire rangaanduidin- gen bij de veiligheidspolitie (Schupo Schutzpolizei) zullen vervallen en door an dere worden vervangen. Aan het hoofd der Schupo zal een inspecteur-generaal staan, die echter geen „staf” mag hebben. Voorts heeft Duitschland een concessie moeten doen, wat de positie van generaal von Seeckt betreft. Volgens de nieuwe overeenkomsten heeft Von Seeckt niet meer de rechtstreek- sche bevelsbevoegdheid over de „Wehrkreis- kommandeure”. Deze bevelsbevoegdheid be rust voortaan slechts by Gessler, den ryks- minister voor de weerbaarheid. rg) op langen en kor- 1 2376 10 I PEG 3, ROTTERDAM. il adres voor CEN KOUSEN, Breukbanden enz. rg. Artikelen nes en heeren ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2J26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geechiedt. F ranco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, b(j onze agenten on loopers, don boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend vaa 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. Gisteren is in de Fransche Kamer de be handeling begonnen van de financieeie voorstellen der regeering, die naar men ver wacht, wel twee weken zal duren. een becijfering, verrast zag hij op „O, voorzoover ik terloops kan nagaan, is er van de freules van Hoogdluynen nog maar in kas...” Aarzelend zweeg hij Jawel, je ziet wet goed.” „Iets over do duizend' gulden.... en juist tweemaal zooveel van mevrouw van Hoogduynen.” „De laatste korstjes van de opge knabbelde kaas voor hun vieren nog zoowat een. jaar leeftocht, als er ten minste geen onvoorziene uitgaven tus- XI. In den vroegen middag, ©enige da gen later, op liet uur dal zijn vader, Reyman en de meeste klerken waren gaan lunchen, en Jaap, volgens ge woonte, alleen zijn twaalfuurtje ge bruikte op het kantoor, zag hij plot seling een Zwarte schaduw voor het matglas van het loket, dat op dit stil le uur slechts een handbreed open stond. Twee kleine banden in zwart glacéhandschoenen, spanden» airth vruch. teloos in. om het venster hooger op te schuiven. Jaatp haastte zich te hel pen en met een ruk het glas hooger schuivend, stond hij plotseling tegen over freule Nancy. Hij drukte het flauw gegeven hand je „Goeden middag, freule, waarmee kan ik u helpen Het oude dametje met haar geelach tige tint en zwarte bandeaux, bleeker dan anders, een zenuwachtig trillen om de mondhoeken, omi den gebogen neus, staande hem met pinkende oogen aan. Gejaagdheid1 en onrust spraken Wat de besluiten van de Gezantenraad betreffen, vastgesteld kan worden dat, zoo- dra de eerste zone (Keulen) zal zyn ont ruimd, het aantal bezettingstroepen in de tweede en derde zone in belangrijke mate zal worden verminderd. Bovendien hebben de geallieerden de benoeming goedgevonden van Freiherr Langwerth von Simmern, vroe ger gezant te Madrid, tot rykscommissaris voor het bezette gebied. De ordonnantiën voor het bezette gebied zullen aah een vol komen herziening worden onderworpen. Hun aantal zal in belangrijke mate worden in gekrompen: van ongeveer 300 tot circa 30. 50) - Dat noodzaakte Mance en mij, naar mate hun eigen Kapitaaltje stonk, ook onze toelage eeuigszins te verminde ren, anders ware onzehulp bolweg geweigerd geworden. Dal Ruud pro moveerde en een aanstelling kreeg in het corps diplomatique, veranderde niets aan heit regelmatig slinken van het fortuintje, want het leven aan bui- tenlandsche hoven is nauwelijks goed- kooper dan het Utrech'sche studen tenleven.” „Vader, maakt Rudolf onwaardige schulden >,Wel neen, mijn jongen. Hij is vol strekt niet een slaaf van leelijke harts tochten. Ik zeide je immers, hij is geen kwade kerelMaar een geboren aristocraat, wiens zin voor luxe haast tweede natuur is geworden. Voor het BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het auto-ongeluk van Krupp. Het geneeskundig onderzoek van den heer en mevr. Krupp von Bohlen, die Zon de berichten doen uitkomen, dag^ btf een auto-ongeluk zyn^ gekwetst, Januari de geallieerde troepen uit de Keul- stiger gewond is dan aanvankelijk werd sche zone zullen zyn weggetrokken. Het Verond«rad»M. Ren riinor nirom mnof he- vergelyk tusschen Duitschland eener-, de geallieerden anderzijds, leidt evenwel niet alleen tot bovenvermelde ontruiming, maar maakt feitelyk ook een einde aan het mili taire toezicht der geallieerden in Duitsch land. Uit Parijsche berichten valt af te lei den, dat het militaire comité te Parys wel is waar zal bljjven bestaan, maar het ka rakter ervan zal, naar het schijnt, geheel veranderen, daar men voornemens is er ook een Duitsch generaal in op te nemen. Even eens zal de raad van gezanten voortaan van geheel anderen aard zyn, doordat de Duitsche gezant te Parijs, Von Hoesch, er voortaan ook deel van uit zal maken. Op deze wijze verandert om bijv, met de Vos si sche Zeitung te spreken de raad van gezanten van een werktuig der Entente in een Europeesch instituut. iMaar het definitieve accoord tusschen de daarin beschuldigd tijdens den oorlog solda- Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. GOME COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorend e tot den bezorgkrinjp) 15 regels IJJü, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgfcriog. 1—5 regels 1 56, elke regel meer 0.80, Advertenties in het Zaterdagnummer 20 <1 Hj»lag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ.0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen btf contract tot teer geredoceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomet van soli ede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing tan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. sdneo komen. Gewoonlijk, als Ruud net verlof tnuiskomt, zijn er gaatjes daar in den vreemde te stoppen. Tot op heden zijn de dames nog niet bij mij geweest.’ De oude heer Bartels nam het kasboek uil Jaap’s handen, bergdd het in de kast, Jaap begreep dat het onderwerp was afgehandeld. N.V. MERVEER •riskt 1765 - onderworpen, volgens welke elke candida- tuur de goedkeuring van het bestuur be hoeft. Zoodat de heer Martin in het ongelyk werd gesteld en de kosten van het geding moet betalen. Het vonnis van den rechter besluit met de onder de gegeven omstandigheden iet wat ironische zinsnede: Het eenige recht, dat de heer Martin heeft, is zyn ontslag als lid der Ligue te nemen. ENGELAND. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg op 9 No vember 118.100, hetgeen 9512 minder is dan de vorige week en 20292 minder dan in 1924. De ramp met de M. I. Ook gisteren hebben onstuimige zeeën het den duikers onmogelyk gemaakt, naar de ge zonken duikboot te duiken. EGYPTE. De Mummie van Toet-Ank-A men. Uit Cairo wordt aan de Times de inhoud gemeld van het officieele communiqué, dat door het departement van openbare werken is gepubliceerd', d.d. Zondag. Het luidt: „Op 11 Nov. heeft in tegenwoordigheid van de vertegenwoordigers der Egyptische regeering en van de wetenschap Howard Carter een aanvang gemaakt met het on derzoek van de mummie van koning Toet- ank-Amen, hetgeen op de plek zelf geschied de, aangezien de mummie niet uit de kist kan worden genomen, zonder daarbij te worden beschadigd. De buitenoppervlakte van dë windsels, die in een zeer bruikbaren toestand verkeerden, werden eerst verste vigd met een laag gesmolten paraffinewas, waarna prof Derry een insnijding in de lengte maakte van het hoofd tot de voeten. De buitenste bedekking bracht ,toen zy werd teruggeslagen, een laag windsels aan het licht /lie al evenzeer verkoold en ver gaan was. Onder die omstandigheden was alle geregelde afwikkeling blijkbaar onmo gelyk. Naarmate het werk vorderde, werd een groot aantal belangrijke en fraaie voorwer pen aan het licht gebracht. Bij iedere nieu we vordering werd zoowel schriftelyk als fotografisch het resultaat vastgelëgd. Van de gevonden voorwerpen waren het belang rijkst halskettingen, die als amulet dienst deden, een prachtige gouden dolk met kristallen gevest, armbanden van ingewik kelde makelij, een groot aantal ringen van allerlei materiaal, waaronder er waren met scarabeeën versierd, die ’s konings naani droegen, een tweede dolk, nog mooier dan de eerste, verscheidene groote ingelegde borstschilden, kralen, ornamenten, gouden ringen, enz. Tot den dertienden vorderde men met het af winden der windselen van de mummie slechts zoover, dat het benedengedeelte van het lichaam en de ledematen bloot kwamen. Volgens de meening van ontleedkundigen bewyst hetgeen men tot nu toe ontdekt heeft, dat de mummie die is van een nog Een half uur later, toen het perso neel weer voltallig werkte in de kan toren on de ramen im de loketten hoog opgeschoven stonden, zag Jaap de zwarte scherpe silhouet met het vogelenprofiel van tante Nancy pa«- seeren, op het bleek» gezicht een af- geteekend kleurtje strak tuurde zij voor zich uit. Nauwelijks was zij voorbij, of de spreekbu’s aan Jaap’s schrijftafel liet haar scherp waarschuwend- gefluit hoo- ren zijn vader riep hem bij zich. Jaap vond- zijn vader de kamer op en neder loopend, hij scheen hem toe plotseling zeer zenuwachtig. slecht uit ziend-, korzelig. Och, die beroerde histories... Die tranen.” De oude heer wees met zijn bevenden vinger naar het welbeken de kasboek, dat mi open lag op ta fel „Ik wilde je maar even vertel len dat dit voortaan een gesloten boek is voor ons.” Het rykskabinet heeft onder voorzitter- i schap van rykspresident Hindenburg beslo- 1 b.cu women uugourtau, ucrwyj ue wui- ten, om den rijksdag de onderteekening van I potentie der krijgsraden zal worden beperkt het verdrag van Locar.no aan te bevelen. Officieel wordt als resultaat van deze be spreking slechts medegedeeld, dat het kabi net met algemeene stemmen den minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann had opgedragen om per omgaande een wets ontwerp voor te bereiden, dat als -grondslag zal dienen voor de debatten over het besluit van den rijksdag. Dit wetsontwerp moet morgen gereed zyn, daar dan de minis terpresidenten en de staatspresidenten van de verschillende Duitsche landen te Berlyn bijeenkomen, ter bepaling hunner houding ten opzichte van het verdrag’ van Locarno. Eerst na afloop dezer conferentie zal het rykskabinet, dat zich er slechts toe bepaald heeft, de onderteekening van het verdrag principieel goed te keuren, hiertoe ook for meel besluiten. Naar verluidt, is de principieele goedkeu ring het rykskabinet niet gemakkelyk ge vallen. Men is teleurgesteld over den aard en den omvang van de z.g. „Rückwirkun- gen”, die ver zijn gebleven beneden de ver wachtingen, welke Luther en Stresemann bij hun vertrek uit Locamo koesterden. Rykspresident en rijksregeering hebben zich bij het besluit om het verdrag niette min te onderteekenen, uitsluitend laten lei den door de overwegring, dat Locarno het begin van een nieuwe politieke aera in Eu ropa beteekent. Men heeft het wenschelijk geacht, nogmaals Duitschlands goeden wil te demonstreeren en hoopt dan later door di plomatieke onderhandelingen nog wel ver dere concessies te zullen verkrijgen. Minister Stresemann heeft zijn departe ment last gegeven, het wetsontwerp voor Locarno uit te werken en in buitenlandsche zaken is men er dan vanmiddag ook onmid- dellyk mee begonnen. Na de conferentie der ministerpresiden ten en nadat het definitieve besluit door den ryksdag zal zijn genomen zal dr. Luther zyn besprekingen met de partijleiders her vatten, ten einde den binnenlandschen poli tieleen toestand op te helderen. RATTIN- OF MUIZEN PLAAG I,., kul lü M .M H ui 4e nllta-M Mina. g 4mt kei (Araik m: RODENT” RATTEN VERGIF. it ii de volmaakt- e en geinakke- jleste manier om van dig en gevaarlijk* af te komen. Het Ie zwermen uit in van één nacht, het toepaste, vond d doode ratten na nacht dat hij het sd. Veilig, zeker, Koopt thans een leemt een proef. ia 45 90 c/M at verkoopt het •ind.nma, D«n Hu» riar. Apothu Parth. 1 uil eiken trek van haar zenuwachtig gezicht. Jaap tx>woiMierde het gemak, waarmede zij, ondanks haar zientoare ontroering, een vlug gevoerd gesprek niet hein begon over onverschillige onderwerpenhet onaangename weder, de gezondheidstoestand van zijn va- oer. een financieeie paniek in een na burige stad. Eindelijk kwam het, als lei loops, van hare lippen ,,Is je va der niet op het kantoor, Jacques toch niet ziele „O neon, Freule, vader is gezonder dan hij in lange is geweesf Hij is op het oogenblik thuis aan t lunchen, maar als u voor zaken komt, kan ik u evengoed helpen. U heeft toch onze circulaire ontvangen, niet waar weet u ook, dat vauer en ik tegen woordig één zijn.” Tante Nansje keek hem verschrikt aan „O ik begrijp, beste Jacques, je bent berekend voor jc taak, maar wat zal ik je zeggen, zoo’n oud mensch ak ik... verandert niet gaarne van vaste gewoonten. Ik ben gewend, nu al meer dan twintig jaar, met behulp van je vader mijn fortuin te behee- ren.” Och, arme, dat pralerige vertoon. Jaap kreeg medelijden met het oude zenuwachtige zieltje, dat zich zoo kra- nig groot hield tegertover hem. „Je begrijpt mijn beste .Jacques, onkel sleurbegrip van een oudlmensch- burgerlijhe „op de kleintjes passen of „tering naar de nering zetten” voelt hij zich te hoog”. Jaap knik'e peinzend. Onwillekeu rig herhaalde hij in gedachte het va derlijk woord „knnrlbeen.” tin Bet ty had de hoop van haar toekomst ge vestigd op dien kapstok van mooie kleeren, dat handboek van étiquette en vormen. Zij trok Ruud voor boven r.em, oimtai. 2i jn oogen bruin en groot waren, zijn stem zacht en melodieus, zijn lichaam' slank en lenig. Maar kom hij mocht niet bitter worden en zich niet laten afleiden. Zip vader merkte reeds zijn afgetrokken gezicht op. ,,Nu begrijp ik eindelijk,” antwoord de hij luid, „de zenuwachtigheid van dq dames van Hoogdfuynen in den laatsten tijd. „Dat zal waar zijn, kijk bladzijde maar eens na.” Weer verdiepte Jaap zich in )L ten tot ongehoorzaamheden te hebben aan gezet, België’» vyanden te hebben aange- moedigd, de O.W.’s te hebben beschermd, met Morel, Casement en Almeyreda te heb ben samengewerkt en ty’dens zyn minister schap van justitie dossiers te hebben opge steld om zyn tegenstanders te terroriseeren. Dit alles achtte het blad voldoende om Van- dervelde voor het Hooggerechtshof te doen dagen. Vandervelde vindt deze artikelen laster lijk en schadelijk voor zijn goeden naam, zoodat hij 'n schadevergoeding van 100.000 fiancs van de drie bladfen eischt. Mr. Destrée en mr. Guislain verdedigen den mi nister. De nieuwe veroordeeling van Deman. Het Hof van Cassatie heeft het beroep verworpen van Kemi Deman (de VIaamsche strijder, die den fascist Maquet by een rel letje op het Beursplein te Brussel dood schoot) tegen het vonnis van het Hof van Appèl te Gent, waarbij hij ‘lot drie jaar ge vangenis werd veroordeeld. De belangstelling voor de zaak was dit maal gering; er waren slechts een twaalftal menschen op de publieke tribune. iMr. Ladeuze drong namens de civiele par ty by het Hof op verwerping van het be roep aan, hetwelk volgens hem op feitelyke omstandigheden en niet op rechtspunten was gebaseerd. iNa de uitspraak herinnerde mr. Borgig- non aan de verschillende gerechtelyke von nissen in deze zaak:,lo. de veroordeeling van Deman tot drie jaar gevangenisstraf en 50.000 francs schadevergoeding door de rechtbank te Brussel; 2o. de vryspraak van het Hof van Appèl te Brussel3o. cassatie van dit vonnis door het Hof van Cassatie; 4o. de nieuwe veroordeeling door het Hof van Beroep te Gent, en zeide: In zyn ge vangenis kan de onschuldige Deman zich dus overgeven aan bittere overwegingen wat betreft de menschelyke gerechtigheid. Maar aan één getuigenia heeft het hem nooit ont broken: die van zyn geweten, welke ver- sterkender dan een vryspraak kan zyn. FRANKRIJK. De desillusies van een verkiezingscandidaat De heer Edouard Martin, lid der Lfgue Républicaine Nationale, had een gerechte lyke vervolging ingesteld tegen Millerand, *tten voorzitter der Ligue, omdait hy zich bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen te Pary's voor de Ligue voor het district der Mandeleine candidaat had gesteld, maar niet was vprkozen. De goede man verbeeld de zich dat, als hy de candidaat der Ligue was, dit met zich bracht, dat de Ligue zyn candidatuur ook zou steunen. Een ernstige dwaling, want de Ligue beval Froment- Meurice aan, die werd gekozen. De „juge de paix” had de zaak te berech ten. Het bleek dat de heer Martin zich voor de Ligue oandidaat had gesteld, maar niet door de Ligue candidaat was gesteld, m.a.w. dat hy zich niet aan art. 3 der statuten had je, volstrekt geen twijfel aan je be kwaamheid.” „Wel neen. Freule, geheel naar uw verkiezing. Ik zal vader laten waar schuwen, wJt u mij maar even vol gen Dan breng ik u alvast naar va ders kantoor.” De ontruiming van Keulen. De finantieele voorstellen van Painlevé. Beiroet bedreigd. De bevoegdheden der Duitsche rechtban ken zullen worden uitgebreid, terwijl de com- tot delicten, die krachtens hun aard door de krygsraden moeten worden berecht. De Duitsche rechtbanken zullen echter alle an dere zaken weer mogen berechten. De inmenging van de geallieerden in het Duitsche bestuur zal zich voortaan louter en alleen beperken tot de noodzakelyke maatregelen ter beveiliging van de troepen. Aan het gedelegeerdenstelsel in het Rijnland zal geheel een einde komen. Vér-strekken- de amnestie-maatregelen zullen worden af- gekondigd voor allen, die in het bezette ge bied werden vervolgd, alsmede voor hen, die zich op grond van incidenten met de bezet tingsoverheden een strafvervolging op den hals hadden gehaald. Verder zullen de von nissen van de krygsraden worden herzien. Ten overvloede zullen de troepen volgens een nieuw systeem onder dak worden ge bracht. Duitschland kry'gt weer de beschik king over de openbare gebouwen, hetgeen nwgelijk zal worden gemaakt door een prac- tischei- regeling van de kazerneering der bezettingstroepen, wier aantal aanmerkelyk zal worden ingekrompen. De voordeelen ,uit dit alles voor Duitsch land voortvloeiend, springen dadelyk in het oog.: de Duitsche soevereiniteit wordt groo- tendeels hersteld, terwyl tot dusver de op perbevelhebber van de bezettingslegers fei telyk de lakens uitdeelde. In politiek opzicht wordt Duitschlands positie er dus veel aan genamer op, terwyl bovendien, dank zy de belangrijke inkrimping van het effectief der bezettingstroepen, een zware last wordt af gewenteld van de schouders der Rynland- sche bevolking. Met de ontruiming zyn een zes tot acht weken, naar do berichte:. --- gemoeia, zoodat hetzij midden, hetzij einde heeft uitgemaakt, dat de heer Krupp ti. iirj- a—1 crpumn/l ic Aan nnnvanlroliib verondersteld. Een zyner nieren moet be- leedigd zyn. Mevr. Krupp heeft twee ribben en een sleutelbeen gebroken. Ofschoon haar toe stand niet zonder levensgevaar is, zal zy vandaag naar Essen worden overgebracht. BELGlë. Vandervelde in een proces gewikkeld. Vandervelde, minister van buitenlandscho zaken, die in zyn langdurige politieke loop baan reeds menige schimpscheut en beschul diging aan zyn adres te hooren heeft ge kregen, is plotseling uitgeschoten tegen drie kleine blaadjes, de „Rappel”, de „Cour- rier de Herve” en de „Drapeau”, welke hem hebben beleedigd. Van Mei tot Juli 1923 had de „Rappel” een reeks, door de „Gourrier de Herve’’ en de „Drapeau” overgenomen ar tikelen gepubliceerd over „het verraad van Vandervelde”. De socialistische leider werd

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1