NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN gs. f8006 Donderdag 10 November 1020 60*Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen van FEUILLETON. lodwonlng), ompgemaal. Zooals de ouden zongen BERGAMBACHT, BERKENW0UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ar Minister Chamberlain over het verdrag Laodraa. -y-XJVXyxjMAin T uil) LlVkHV VV1 VVU IVJjlk/lllJ 11/1/10 JL XVJUVXl. X f iu VV1VV1*UU*1 X, XUVXUKVXX& d. Waar eranderd. in BINNENLAND. POID. passing. „Ja>, ja wel. Het restant opgeëischt, (Worlt vervo'.’d). Vele schrijvers denken voor ons; wei nigen geven ons te denken. ÏP, Graaf Floris- 51) - „Bedoelt u, vader....” RUSLAND. Elf communisten ter dood veroordeeld. Uit Moskou wordt aan de „Daily Express” geseind, dat het Hooggerechtshof te Le ningrad den communist Limberg, den vroe- geren chef van de haven van Leningrad, en elf anderen ter dood heeft veroordeeld we- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Gravin Bothmer krijgt een jaar hechtenis. Haar advocaat teekent hooger beroep aan. Gravin Bothmer is tot een jaar hechtenis veroordeeld. Haar advocaat heeft hooger beroep aangeteekend. Na Chamberlain’s rede verklaarde Mac Donald, dat deze rede een belangrijke bij drage was tot den vrede in Europa. Wan neer Duitschland lid van den Volkenbond wordt, is dit twintigmaal zooveel waard als het verdrag van Locarno. Spr. begroet dit verdrag echter met instemming, omdat het geen bondgenootschap is. Het verdrag be vordert de praktijk der arbitrage, welke al gemeen dient te worden toegepast. De Minister stelde ten slotte voor de ra tificatie van het verdrag goed te keuren,, waartoe met 375 tegen 13 stemmen wer<i besloten. dat ieder vriend den Volkenbond en ieder vriend van goede internationale verstandhouding er in zou verheugen dat de Duitsche Oorspronkelijke roman door LOUISÉ B. B. bijslag op den INGEZONDI de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededoelingen by contract tot veer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zlja. gens misbruik van staatseigendom. Meer dan honderd ondergeschikte ambtenaren, particuliere handelaars en anderen hadden zich -n deze zaak te verantwoorden. Het pioces heeft meer dan twintig dagen-ge duurd. Achttien personen werden vrijge sproken. De anderen werden veroordeeld tot straffen, varieerend van een tot zes jaar gevangenis. opuragen de dames nog van middag het geld te komen brengen, nu ikze f niet meer uit ga. Er schijnt veel haast bij het geval; reken dus even uit wat zij nog ontvangen moeten en kwijl je met alle mogelijke discretie vain je ADVERTENTIEPRIJS» Uit Gouda en omstreken (bahoorande tot den bazorgfcring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan bozorgkring: 15 regels 1 55, elke regel meer f 0.80. Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 fc n pijja. Lieftiadigheicta-advertevitiën do helft vaa den pril». »EN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.05, elke w«el maar /.&50. Op ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2^5, per week 17 cant, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, ovaral waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA bjj onze agenten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tol. Int. 82; Redactie, Tel. 83. De Kabinetscrisis. Een volledige Ministerraad. Gisteren is weder een gewone Mi nisterraad gehouden, waarin thans ook de vier katholieke Ministers, die aan de buitengewone kabinetsraden, wel ke na hun ontslag-aanvrage gehouden waren, met hadden deelgenomen, te genwoordig wareh. Uit de S. D. A. P. In du Zaterdag gehouden vergade ring van hel partijbestuur der S.D.A. P. zijn, naar in He. Volk wordt mee gedeeld, besprekingen ge, oer d over de regeeringscrisjis en is besloten dat het jjarlijbestnuT' zich met 'ejn manl iest tot het Ne leriandsche volk zal wenden. Voorts is besloten tol hel instellen van een coinju ssie bestaande uit acht leden, die tot taak heeüt te onderzoe ken of het strijdlprogram der soc.-de- fiOUDSCHE (Ml RW op langen en kor- "72376ÏÏÖ 3, ROTTERDAM. pen om de toetreding van Rusland tot den Volkenbond te verkrijgen. Volgens zijn jongste inlichtingen was de Russische regeering niet bereid op eeniger- lei voorwaarde toe te treden, daar zy den V. B. beschouwde als een associatie van naties gevormd volgens een systeem onvereenig- baar met het standpunt der sovjetregee- ring. Chamberlain meende, van een zich regeering het oirbaar had geacht voor te stellen tot den Volkenbond toe te treden. Chamberlain gaf er zijn voldoening over te kennen dat het werk te Locarno ook het aanzijn had gegeven aan een entente op de oostelijke grens en er toe had bijgedra gen om den vrede in dat deel der wereld te verzekeren. Ik zeg niet, zoo voegde hjj er bij, dat deze verdragen, wanneer zij geratificeerd zijn, den oorlog ónmogelijk maken. Het is aan geen enkel menschelyk werktuig gegeven, dit te doen, maar ik zeg wel dat zij oorlog oneindig moeiljjker maken, dat zij veel min der nwgelyk maken, dat er een oorlog uit breekt over een of ander duister of twijfel achtige gebeurtenis of aanspraak en dat wanneer deze overeenkomsten in werking z|jn het moeilijk zal zijn voor een der naties, die ze geteekend hebben, om oorlog te voe ren tegen een der andere naties zonder zich duidelijk jn het ongelijk te stellen tegenover de hpele beschaafde wereld en het odium op zich te laden van dergelijke wandaden. Er bestaat goede hoop, dat wij heden een nieuw leven zijn begonnen; wij hebben den oor- logsgeest den rug toegekeerd; en dat wjj zullen werken met den gemeenschappelijken wi] om den vrede te bewaren. EGYPTE. Nieuwe agitatie op komst? Er bestaan, zoo wordt uit Cairo geseind, aanwijzingen dat Zaghloel Pasja opnieuw naar de macht streeft. De regeering heeft een waarschuwend communiqué gepubliceerd, waarin verklaard wordt dat de officieren verlof hebben ge kregen te laten vuren, indien de troepen worden aangevallen. CHINA. Chineesche eisch ingewilligd. Volgens een bericht uit Peking heeft de Larieven-commissie ten slotte den Chinee- schen eisch tot het instellen van de onvoor waardelijke tarief-autononüe ingewilligd. De burgeroorlog. Een vredesverdrag tusachen Feng en Tsjang. Het Eeastern News Agency verneemt uit Peking, dat .de vertegenwoordigers van Feng Joe Siang en Tsjang Tao Lin een vre desovereenkomst hebben geteekend, vol gens welke te Tientsin geen Manidsjoerjj- sche troepen zullen worden gestationeerd en alle troepen 80 mijlen ten oosten van de lijn Peking-Hankow zullen terugtrekken. Wijders is overeengekomen te Peking ge meenschappelijke besprekingen te houden nopens de quaesties inzake het premier schap, de reconstructie van het kabinet en de verkiezing van een president. z.aaK die hem1 hierheen voerde. Jaap boog even voor de drie dames in de serre en reikte alleen de hand' aan nicht Nancy, die nu voor hem stond in de huiskamer. „Freule, juist u moet ik sproken, vader zend'1 me met een, opdracht aan u. Dit verzegelde couvert moest ik U persoonlijk, namens hem, overhandi gen. Wilt u naden of alles in orde is en mij de quitantie vader vroeg het uitdrukkelijk in een gesloten couvert mede teruggeven Jaap had op onverschilligen, zakelijken toon ge sproken. Freule Nancy’s magere vingers slo ten zich, als roofvogelklauwen om een proofi, om den zrwaren brief dien Jaap haar toereiktehaastig verdween zij er mede uit de kamerJaap zette zich op den aangeboden, stoel, een klein krakend Weener stoeltje in de serre. Hij vond zich in dat popperige vertrekje breed, aanmatigend, veel plaats innemend' in zijn dikke winter jas, die hij had aangehouden, mee- nende alleen freule Nancy eVen, vluch tig, te zullen ontmoeten. Hij vergeleek zich zelf, tusschen dfe drie be'rukte vrouwengezichten, bij het zwarte on barmhartige noodlot, dat onheil komt brengen in dezen kleinen kring. Een gesprek kwijnde Hij vermeed Betty aan te zien. uergez.chtje, blijkbaar etui dagmeisje, maakte .iem de deur open en bracht Lem dadelijk, ao.ider aundionen, naar «e huiskamer, ue achterste van de i.lelne suite. Jaap kwam in een ka mer, waarin hij sinds zijn jongenstijd niet meer was geweest. Wat leek hem het bellang eenvoudig, het vloerkleed, uc schaar, .die meubels ordinair en ver sleten. Slechts hier, en daar tegen den wand een mooi ou l familiemetibei, een kostbaar porteleLi bord, een gered overblijfsel uil vroegere grotere wel vaart, die de bana! iteil van het om ringende scherper deed uitkomen. In het serretje adder de kamer zag inj op den eersten oogopslag de drie dames Van Hoogdüiynen zitten, de we duwe, Ruui’s moeder, blond en dik, rechtop in haar ouderwetschen stoel, e kleine freule Claasje mot vlijtige vingers aan hapr eeuwig handwerk, Ie lange zwarte figuur van tante Nan- '■y. leunen' in den rieten stoel, moe- 'c van hiar oc'rtendexcursie, die haar zooveel emotie hal gekost. Jaap be- reilde in, een jmar stappen den drem- peT. der serre. Een vie-de tengere fi guur, zoolang verborgen achter die van mevrouw Elize, rees mede op met de andere dames. Bijna had Jaap zijn verrassing verraden, toen hij Betty herkende wat deed1 zij hier Doöh nicht Nancy kwam hem reeds tege moet, en d:t bleake, verschrikte ge- tfeht herinnerde hem aan de kiesehe De Britsche minister van buitenlandsche zaken Chamberlain heeft gistermiddag in het Lagerhuis een rede gehouden over het verdrag van Locarno. Hij diende de volgen de resolutie in: „Het Lagerhuis keurt de ratificatie goed van het verdrag van wederkeerigen waar borg op 16 October te Locarno geparafeerd en toegevoegd aan het slotprotocol op dien datum geteekend.” Chamberlain zeide, dat door de motie aan het Huis de verplichtingen werden voorge- legd welke de regeering zich voorstelde te aanvaarden vóór zij den koning adviseerde het verdrag te ratificeeren. Hy had met ge noegen er van kennis genomen, dat geen der beide amendementen op de motie, door de oppositiepartijen ingediend critiek oefende op de te, Locarno bereikte overeenstemming of de politiek der regeering aanvocht om de door het verdrag opgelegde beperkte ver plichtingen te aanvaarden. Wat beide amendementen wel deden was te betoogen, dat het werk van Locarno onvolledig zou zijn tenzij het werd gevolgd door verdere stappen tot algemeene pacificatie. Hy was in staat geweest er zich bij vroegere dis- cussieb in het Huis van. te overtuigen, dat de politiek, welke de tegenwoordige advi seurs van Z. M. volgdèn, aanvaard werd door alle partijen. De huidige regeering had bij haar politiek gebouwd op de grondslagen door haar voorgangers gelegd. Zij had het werk voortgezet, dat haar voorgangers niet in staat waren geweest te voltooien, met den zelfden wen&ch om Europa een betere atmosfeer te geven, hetgeen de eenige vei lige grondslag was voor vrede in de toe komst. Het was een groot ding voor de hui dige, regeering geweest, dat de schadever- goedingsquaestie uit den weg was geruimd voor zij geroepen werd zich met den inter nationalen toestand bezig te houden. Sprekende over de critiek, vervat in het amendement der Labour Party, dat er te Locarno geen voorziening was getroffen ten aanzien van algemeene ontwapening zeide Chamberlain: Dat is waar, maar Locarno was niet de plaats om en evenmin waren wy, die daar bijeen waren bevoegd om een plan voor algemeene ontwapening te maken. Wat wij gedaan hebben is een nieuwe ver zekering van vrede en veiligheid te brengen aan vele der naties, die zich het meest be dreigd en onveilig gevoelden. Door dit te doen geloofden allen, die daar waren, dat wy de mogelijkheid bevorderden om doel treffend de qua es tie der ontwapening te behandelen en dat wy een nieuwen geest hebben gebracht in het werk van de ver gadering van dén Volkenbond en van zijn raad. Chamberlain deed vervolgens opmerken, dat in een der amendementen het advies werd gegeven dat het verdrag van Locarno moest gevolgd worden door positieve stap- zoo gauw mogdlijk, dringende beeren uit Italië. Och, de gewone geschiede nis, alleen dezen keer moeten de schulden vlugger den andere aange zuiverd worden, omdat Ruud' hoogst waarschijnlijk niet meer naar Rome lerugkeerl, maar te Londen zal ge plaatst worden, eene kleine promotie, maar niet voldoende om het voortaan zonder toelage te kunnen stellen. Van daar een groote teleuirste’ling dat er niet nog meer kapitaal was, 'n zweem van wantrouwen zelfs, o. niet uitge sproken, maar gevoeld.” De oude heer Bartels lachte bitter, schouder ophalend „Tegenspoed' zaait wan trouwen.” Hij poosde even „Ik heb gezegd, dat ik de waarde van de en kele effecten verzilveren zal, en mijn zoon, als miijn meest vertrouwde, zou De oude heer Bartels bracht de be vende hand naar zijn kuchende mond, hij stond voor Jaap, knikkend op zijn knieën. „Ik zal alles naar uw zin beredde ren, vader”, haastte Jaap zich te ant woorden. „Gaat u toch rustig zitten in dien grooten stoel, dien ik bij de kachel zal schuiven. Ik zal, voor ik heeaiga naar de Hoogduynens, Key man last geven u vooral niet te sto ren. U heeft boven allee rustnoodig, vader.” Jaap, na voor den ouden man ge zorgd te hebben, sloot zacht de deur van het kantoor achter zich. Een groo te zorg sloop hem in het hart. Hij moest erkennen, dat Betty weer gelijk had gehad, dienaelfden morgen de vleugjes van welzijn van zijn vader waren niets den schijn. Geen oogen- blik was zijn toestand te vertrouwen Hoe had deze kleinigheid hem weer van streek gebracht. Neen, schokken nruesiva <en ouden man zorgvutuig bespaard blijven. Jaap zuchtte, terwijl iiij door de lange holle gang liep naar zijn eigen kantoor voor aan de straat. Hoe zou 'hij op den duur zijn vqder buiten de emoties vffii het kantoor hunnen houden, als deze nog dage lijks zich op de hoogte liet brengen van de zaken Van alle kanten kwa men in den laaisten tijd schokkende finatncieele berichten, met den dag meer oude huizen stortten in als af brokkelende oude ruïnes, 'lot op he den kon Van den Heymel en Bartels den val van zowelen met een bezorgd maar rustig oog aamzien. Eu-de toe komst Een t rotsdie glimlach plooide z'eh om de stroeve lippen vari den zoon en erfgenaam van de oude zaak. Jaap gevoelde zich als den s uurman, die met krachtige, zekere hand zijn goed achip stuurt door den stormwind. Doch de voorzichtigheid gebood, zijn oudten ViOrzwakten vader te behoeden voor agitaties, die jongeren -herken en leeren kunnen, mipj die krachti ger weerstand vereischten, om zo m koelen bloede te kunnen weerstaan, dan waarover de oudste firmant nog beschikte. Nog wees Jaap’s horloge' geen drie uur aan, toen hij aanbeide aan het kleine huis in de Bomsstraat, door de dames Van Hoogduynen bewoond. Een heel jong dienstmeisje met b’ond kin- mocraten op het sturc der drankbe strijding al dan niet aanvulling ol wij ziging behoeït. Uitgenoodigd werden cm in deze commissie zitting te nemen de hoeren K. Brok en H. de Boer, niej. 8. Groeneweg, de heeren H. Ploeg Jr. te Utrecht, J. H. A. Scha per, J. iri 't Veld, 'lh. den en A. Uzerman. De ambtenaren en de crisis. „De Msb^' verneemt, dat bij de de- niissionnaire regeering bet voornemen bestaat, om direct na afloop van het georganiseerd overleg, waarin voor stellen tot het opheffen van de on juistheden In 'liet Bezoldigingsbesluit 1925 besproken worden, order te ge ven tot liet uitbetalen van de beschik baar gestelde en noodig geoordeelde gelden. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. Het nationale huldeblijk. Zooa.s men weet zal het Oranje- Uomité 1926, gevest gd te Utrecht, bij gelegenheid vaai het zilveren huwe lijksfeest van de Koningin en de<n Prins aan het Koninklijk Echtpaar een huldeblijk aanbieden en, wel een schil derij van de Koninklijke Fanvtiie, dut vervaardigd wordt door Piet van der Hem. De lijst om1 dit schilderij wordt ontworpen door den heraldicus jhr. L. Storm van s Gravesande en den ar chitect S. de Clerq te ’s-Gravenhage Het album, vermeldende de namen van het eerecomité, bestaande uit de commissarissen der Koningin in de verschillende provincies, vanlhet hoofd comité en van de provinciale en plaat selijke comité’s zal worden vervaar digd door de calligrafen gebr. Graven* stuk te Amsterdam. De provinciale comité’s hebben over al plaaLsehjke comité’s in het leven geroepen, die zich belast hebben met de inzameling van de gelden. In en kele provincies is de inzameling reeds afgeloopen, in andere is zij nog in vollen gang. Van het schilderij zullen reproduc ties tegen zeer lagen prijs, wellicht ook kosteloos voor schoolkinderen be- -.chikbaar worden gesteld en afbeel- diingen in kleurendruk zullen vermoe de lijk in den handel worden gebracht. Ondenvy». Ged. biatoiii van Zuid-H>olland heb ben vernietigd liet besluit van den raad der gemeente Delft van 7 Jan. 1925, waarbtj gelden beschikbaar wer den gesteld voor den bouw van een Christelijke school te Delft, en wei wegpns hnoeiemjeni hiet hiTidteeke- ningen. De heer J. C. vap Dijk had zich tegen dit raadsbesluit verzet. Gravin Bothmer per eigen auto naar de gevangenis. Uit Berlyn wordt gemeld dat Gravin Bothmer om kwart voor één in een door haar zelf betaalden auto naar de gevange nis overgebracht is. Voor de gevangenis waren Schupo-agenten geposteerd, die het lalryke publiek uiteen (heven. In de gevapgenis had men berichten ont vangen dat de gravin zelfmoord wilde ple gen. Onmiddellyk had men dan ook uit het haar toegewezen vertrek alle vazen, wjjn- flesschen, glazen, tafelgerei etc. verwyderd. De gravin was by het binnentreden van de gevangenis geheel geknakt. Nog op weg naar de gevangenis bezwoer zy haar on schuld. Toen zij een weinig tot zichzelf was gekomen, was haar eerste vraag, waar de flesschen etc. waren. De gevangenbewaar ster kalmeerde haar en hedenmorgen was gravin Bothmer weer geheel normaal. FRANKRIJK. Naar Parijs. Het „Journal” meldt uit Fez, dat generaal Noulin naar Parys zal komen wanneer het parlement de Marokkaansche kwestie behandeling zal nemen. Handhaving duikbooten. Van bevoegde zijde wordt veraomen, dat Frankrijk niet voornemens is de onderzee- booten af te schaffen, aangezien het deze beschouwt als het eenige werkelijke wapen van marine-verdediging. ZWITSERLAND. De arbitragecommissie tusschen Zwitserland en Denemarken. Een eervolle opdracht aan jhr. Van Karnebeek. De in het verdrag tusschen Zwitserland en Denemarken van 6 Juni 1924 voorgestel de arbitragecommissie is thans samenge steld. In gemeenschappelijk overleg is aan jhr. mr. Van Karnebeek, minister van buiten landsche zaken in Nederland, verzocht het voorzitterschap der arbitrage-commissie te aanvaarden. Verder zyn tot leden der commissie be noemd Idman, minister van buitenlandsche zaken van Finland en Fromageot, juridisch adviseur aan het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. De beide partyen mogen eveneens een lid aanwijzen en derhalve zijn benoemd door Denemarken George Chon, adviseur voor het internationaal recht aan het ministerie van buitenlandsche zaken van Denemarken en door den Zwitserschen Bondsraad Wil liam Rappard, professor aan de Universiteit te Genève. opdracht laat vooral niet merken, dat je volkomen op de hoogte bent van nun toestand. Zoo ik voorzien had, dal deze zaak zoo gauw het biltere einde bereikte, had ik zeker alles voor mijzelf gehóuden.” 3002 44

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1