bladen Pd NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN *0. f0008 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. FEUILLETON. Metalen. flesschen. f Zooals de ouden zongen enaren loging an de INJ ar Zaterdag 21 November I92S 88* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit nummer bestaat uit twee bladen. HAGENAAR. (Wordt vervolgd). wat anders als reen, dat is Radio Hoe meer men in het algemeen in den smaak valt, des te vluchtiger behaagt men ook. ENDvOER IDA. btf onze agenten en looi Onze bureaux zjjn c’ Redactie, Tel. 83. OOK ZONDER BORG, itw. Zuider Credietbank r 3 ROTTERDAM. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. kwartaal 2-26, r* waar Ipoorweg, Onderwijzen op langen en kor- 2376 10 I 3. ROTTERDAM. üOMraffif BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DiOCXCI. iHet zou wel eens interessant zyn als iemand eens een Lijst wist op te maken van alle bepalingen in de laatste vyf en twintig jaar gemaakt, waarin telkens een klein stukje van onze persoonlijke vrijheid aan banden werd gelegd. Een paar maal in het jaar komt er zoo’n klein vlaagje tirannie over ons gemeentebestuur en moet deze of gene zoogenaamd slechte gewoonte van een groep menschen aan de ketting worden g- legd. Van het hooggeroemde vrye Holland blijft op den duur een miserabel schijntje over. Dezer dagen is het er weer op losgegaan. In de eerste plaats is een vergunningenstel sel ingevoerd voor het hebben van een ra- dio-antenne op het dak. Uit niets is geble ken dat dit vergunningen-systeem noodig is. Er is wel eens zoo’n mast van het dak gevallen, maar dat doet op zijn tijd een schoorsteen ook. Bovendien zou dan een controle moeten worden gehouden op de deugdelijkheid der antenne en daar kojnt niets van. Het stelsel van vergunningen is bovendien een der ellendigste instituten in „Omdat het meer dat eenmaal een van hun levensgeluk verwoest De iJmuider ijsfabrikant, die op één dag het bezoek van een twaalftal inspecteeren- de ambtenaren, mocht ontvangen, is onge twijfeld bereid nadere inlichtingen te ver strekken! Er valt voor een Bezuinigingskabinet een taak te verrichten in Nederland. De grondige vereenvoudiging van onze wetgeving en van de daaraan verbonden administratie-neme men krachtig ter hand. Omslachtige wetten en ingewikkelde bepa lingen vragen steeds meer ambtenaren. In dien men deze taak, waar vier jaren zeker niet te 'veel en wellicht niet voldoende voor zullen blyken, inderdaad ernstig en met op gewektheid tevens aanvaardt, en in belang rijke mate weet te volbrengen, dan zal na afloop van de zooal niet wetge v en de, dan toch-wetverbeterende periode van een arbeid ten dienste van het geheele volk mogen worden gesproken. Naast verlaging van de lasten voor de schatkist, zal dan staan vermindering van last voor den staatsburger. Niet als een pis-aller, doch als het eerst* noodige wordt een oplossing als hierboven aanbevolen. Ook afgescheiden van de be staande crisis bestaat er alleszins aanlei ding voor het optreden van een kabinet, dat ten deze zaken wil doen. Niet een voortbou wen op grondslagen, welke niet zijn be stemd voor de eischen van den tegenwoordi- gen tijd. Allereerst een eenvoudiger, prac- tischer en zuiniger regeling van de Staats huishouding en wat daaruit voortvloeit of daarmede in verband stekt. dagelijks geopend behalve Zondags FDSCHE NDUSTRIE RAADT, f 42 GOUDA 81SS U weg legt om misbruik te maken. Slechts wanneer vaststaat dat als regel een ver keerd gebruik wordt gemaakt van de be staande vrijheid is het oogenblik voor ingrij pen gekomen, maar wanneer, gelijk bij de antennes, het geval is, als regel geen aan merking valt te maken, dan dient men eedQ eventueele bepaling tegen het misbruik ook niet verder te gaan dan strikt gericht is te gen dit verkeerde gebruik. Het is een fraaie theorie dat men moet voorkomen maar praktisch is een andere wijze van handelen maar al te dikwijls. Een nieuwigheidje d^t/vergissen wij ons niet, alleen nog maaf te Amsterdam bestaat, zal men nu trachten ook in den Haag in te voeren, n.l. het van gemeentewege leveren van warm water. Het zullen zyn reservoirs die 's nachts electrisch verwarmd worden. Voor dertig gulden ’s jaars heeft men dan vrijwel voortdurend, een dertig Liter warm water in huis. De ervaring zal moeten leeren of dit een goed systeem is. Over het alge meen staan wy twijfelend tegenover derge lijke gemeentelijke instituten. Meestal is,het niet bijster praktisch. We wijden bijvoor beeld op de gemeentelijke klokkendienst waarbij men zich kan aansluiten zoodot men altijd een juist loopende electrische klok in huis krijgt Eenig succes heeft die dienst niet gehad en alleen grootere gebouwen heb ben zich erbij aangesloten en die ook nog niet allen, want men kan zoo’n electrische klok zelf veel goedkooper aanleggen als men dat wil, dan de gemeente het doet. Het zal dus de vraag zyn of het nieuwe warm-wa- ter-bedrjjf niet alleen goedkooper maar ook praktischer is dan het oude systeem van wa ter op gas kooken als men warm, water noo dig heeft. In ieder geval is het te probeeren. Het gas-bedryf heeft tegen de proef geen bezwaar gehad. Niet onmogelyk lijkt het dat dit bedrijf inziet dat de proef niet zal slagen en dat in het mislukken daarvan eed reclame voor het gas schuilt. Het heet offi cieel dat er geen afgunst bestaat tusschen ■beide bedrijven van gas en electriciteit. Wy gelooven dat dit praktisch eenigermate an ders is en dat wel degelijk het gas alle moeite doet om zyn plaats, speciaal dan voor verwarming te houden. Voorshands zal dit ook nog wel zoo zyn omdat het elec- trisch-verwarmen nog altijd duur is «maar met eene warm-water-voorziening wordt toch al een aardig begin gemaakt van een aanslag op het gas als verwarming. Men zegt dat in Amerika de toestand al veel ver der is en dat gas daar op weg is te verdwij nen. Dan zbu het by ons op den duur ook wel zóó gaan. Gnze wegen gaan achteruit, omdat zij niet bestand zijn tegen een ver keer dat meer en meer geworden is én snel èn zwaar. „klein werk” spreken, maar dan vergeet hy den grooten invloed, welke van „Den Haag” op de buitendiensten kan uitgaan. Lang be hoeven wij hier niet bij stil te staan en uit voerige beschouwingen zyn ten deze niet noodig: een enkel verwijzen naar de versla ge van de Bezuinigings-Commissie-Rdnk en de op èchier alle punten afwijzende houding van de toenmalige Regeering tegenover de gemotiveerde Voorstellen dier Staatscom missie is hier voldoende. Men durfde niet of wilde niet of wat dan ook; het met zoo veel vertrouwen tegemoet geziene werk van de uit vooraanstaande mannen van verschillende politieke partyen samenge stelde staatscommissie is in hoofdzaak tor. mislukking gebracht door dezelfde regee ring welke haar in het leven .riep. Naast het terrein, waarop de Cdmmissie- Rink zoo gaarne succesvollen arbeid had verricht, n.l. de bezetting en de werkwyze der Departementen van Algemeen Bestuur en daaronder ressorteerende instellingen, is daar de bezuiniging op het gebied van onze wetgeving. Ook dit noemen wy allerminst „klein werk". Onze wetgeving is ingewikkeld, de daar uit voortvloeiende bestuursmaatregelen zyn over het algemeen omslachtig. Het Bezol digingsbesluit door en voor ambtenaren sa mengesteld heeft men tot een zoodanige hoogte van perfectie weten op te voeren, dat de doorsnee-ambtenaar zonder vooraf gaande studie niet in staat is het bedrag van het hem maandelijks toekomende te be rekenen; de Pensioenwet samenstelling als voren doet de met de uitvoering daar van belaste personen zuchten onder een steeds aangroeienden achterstand met als te verwachten gevolg méér ambtenaren en dies ook méér pensioenen; het Reisbesluit geeft zoowel den in Staatsdienst reizenden, als zij, dife hun declaraties moeten nazien, en de Algemeene Rekenkamer, die dit werk op haar beurt moet contraleeren, herhaalde lijk puzzle's op te lossen, waarvan de gel- delykeszyde weliswaar geheel onevenredig is aan den daaraan verbonden arbeid, doch ten slotte leidt tot uitbreiding van den pa pieren rompslomp en dus van het aantal dergenen, die daartoe' medewerken. Met deze drie voorbeelden zy volstaan. Zjj mogen niet van het grootste geldelyk gewicht zijn, zy karakteriseeren den toe stand. Als zóó de toestand is, welke de amb tenaren voor zichzelven hebben geschapen, hoe moeten dan wel de bepalingen zyn, waar „de buitenstaanders” zich aan hebben te onderwerpen. De Tariefwet en de ar beidswetgeving hij, wien deze woorden niet voldoende zeggen, wende zich slechts tot onze mannen uit nijverheid en handel. 53) Eenige dag on geleden kwant hij voor jou, niet voor FieLje, die hem er een verwijt van maakte, dat hij niet »p het tennisveld is geweest. Wil je meer bewijs Maar Betty, ongeduldig, antwoordde: *an ochtend kwam1 nicht Nancy even bij mij aan, nadat zij op het kantoor bij jullie was geweest. Zijhaalde me af, ik moest met haar meegaan naar huis, de drie nichten hadden me te spreken.... En ik ben gegaan ook ik ^■^Kte naar een ontwarring van al het ^e<!ra<fli omi heen. En Fietje kwam joch vöoreerst niet thuis, zij bleef Me- '^^oren bij de De Grnotens, die J.c. tennisveld wonen dau i]. Toen ik bij de nichten aankwam, as ook Ruud weg zij haastten me Wgen, dat hij naar de Witte Brug met ingebonden drift en gretig. ,,Ik antwoordde een tfeetje hoog- haiLig dat mij die vraag verraste, dat niet ik, het meisje, hierin het ini tiatief te nemen had, maar dat Rudolf zelf, de man moest weten wat hij wilde. De meisjes van goeden huize hadden te wachten. En toen... toen... zeiden zij dat juist mijn kracht lag in mijn stil afwachtende, lijdelijke houding bet was nu ook1!mijn plicht te handelen, geheel afstand te doen van Ruud1. Ik vroeg siar, waarom dat mijn plicht was dan genoeg was, Eysingen had.” „Die wreede slimme katten,” stoof Jaap op „Wat weten ze de scherpe nagels in je teerste plek te slaan. „Toch hebben ze gelijk Jaaip. Zon der de lichtzinnigheid van mijn vader waren zij nu nog in welstand, be hoefde Ruud... niet tegen zijn zin een anderen weg te volgen dan zijn hart hem ingeeft. Als werkelijk Ruud al leen uitkomst vindt in een rijker hu welijk, dan mag ik hem' niet daarvan terughouden. Ik heb beloofd...” Jaap stond op, legde haar met een gebiedende handbeweging het zwijgen op t „Neen, Betty, dat is geen eerlij ke belofte, die je op die manier is afgeperst. Rudolf heeft jou lief en niet Fietje. Dien avond bemerkte ik dat nog heel goed. Ik verzeker je, ik zag noe uie inclinatie, tot hun grooi.e spijt xuud reeus aile goede partijen, die tien Knappen jongen man met zijij ouden naam als het ware werden aan geboden, hier in het land en in den vreemde, hadden doen verwaarloozen. Mocht ik zoo groole verantwoordieajk- heid blijven dragen, als ik nooit, nood in staat zou zijn, eenige onafhanke lijkheid mee ten huwelijk te bren gen Zij hadden, bij h^t eerste be zoek, aan ons, dadelijk! opgemerkt Fie- tje’s' onverwachte groote oplaaiende belangstelling in Ruud. Het had uren lang dringend redeneeren gekost, Ruud over te halen Fietje’s invitatie voor haar tennisclub aan te nemen, hemi af te trekken van... van... mij. Eindelijk, lijdelijk, had hij zich geschikt, en eerst nadat tante Nancy hem den pre- cairen toestand van hun financies ge heel had blootgelegd. Maar nadat hij mij weer ontmoette, toevallig, met me gewandeld had in de Boschjes, werd hij weer „recalcitrant”. Eindelijk, van ochtend, was 't weer tante Nancy, die he. vertelde welken tocht zij onder nam, en zijn moeders tranen dreven op hem wachtte. Ten slotte vroegen neen, baden en smeekten zij mij, me niet meer te stellen op ïijn weg, en ik... ik antwoordde...” Betty zweeg, hield haar mof voor hen naar de Witte Brug, waar bietje de overstroomende oogen. „Wat antwoordde je vroeg Jaap, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, i den boekhandel en de postkantoren. dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Wanneer men in deze dagen van regee- ringscrisis maar weer eens het oor te luis teren legt, hoort men allerwege met hoe weinig respect over de overheid wordt ge sproken. Enniet geheel ten onrechte^ Het zal haar ten slotte gaan als den be- faamden Uilenspiegel, die moest bekennen dat iedereen ’n hekel aan hem had maar dat hy het er ook naar maakte. Wy gaan met onze vrijheidsbeperkingen een gansch verkeerden kant op. Het sys teem deugt in beginsel niet omdat ’t altyd weer aan een veel grooter groep van goed- willenden een last, een hinder oplegt dan het aan een andere groep een beletsel in den was en zijn raexei uad meegenoaieii. Zij waren heel vrienueiijK eerst, de nichten zij zeiden mij ook dat Kuurt me lief had1... altijd had liefgehad, al van kleine jongen af.” Jaaps stem klonk heesch, oen hij niet anders vermocht uit te brengen den een kort: „Welnu?” „Maar zij vertelden mij ook, op recht, onomwonden, de voortdurende opofferingen van hun stil bekrompen leventje, verborgen gedragen ai dib i jaren, om Ruud te kunnen ondersceu- nen. Zij verrieden wat nicht Nancy was gaan doen op vaders katoor bet restantje van hun vermogen Vp- eischen, dat jij zoudt brengen en d^t voor, het grootste gedeelte dienerk moest, om Ru/ud’s dringende schulden te betalen in Rome, waar allies aan gezuiverd moest worden, omdat Ruud, ■/joodra zijn verlof om is, zal geplaatst worden te Londen, waar het leven duurder is dan in Italië. Het klonk zoo droevig,* zoo hopeloos alles. En nu vroegen ae mij, of ik miij kon inden ken hun toekomst, vooral als ik mij in den weg stelde tusschen Ruud en.... en... de eenige oplossing, die in hun omstandigheden hen met één slag red den kon uit de benarde omstandighe den... een goed huwelijk.” Betty’s stem stokte „En weer zei den zij, hoe zij lange ja reft altijd ver moed hadden Ruud’» stille liefde voor mij en... de... de mijne voor hem. het overheidsbeheer. Het geeft een massa rompslomp, het geeft meer vertraging, ge mis aan. inzicht dat iets meer spoed heeft dan een ambtenaar kan begrypen, valt da gelijks te constateeren; men grypt dergely- ke vergunningen aan om tegen te werken enzoovoort. Ieder onzer heeft wel eens met dit stelsel te maken gehad en het eenige ef fect ervan is stagnatie. De overheid zelf haalt er zich een massa moeilijkheden mee op den hals,'maakt fouten in de toepassing, houdt hardnekkig vol aan een eenmaal ge maakte fout. En dat alles met djb .simpele resultaat dat tenslotte' een heel, heel en kelen keer iets dat-minder gewenscht is, wordt tegengegaan. Natuuriyk blyven alle antennes die er zyn en zal er niet één door geweerd worden. Het vergunningenstelsel zal blijken niets dan misplaatste bemoei zucht te zijn. We zullen er nog maar niet eens van spreken dat de redactie van de strafbepaling zoo abominabel slecht en krom is dat men heel veel kans heeft op vrijspraak door den kantonrechter als puntje by paaltje komt. Een tweede vlaag van tirannie treft de nachtvergunningen. Om half één Za terdags om half twee moeten de café's sluiten. Er werden echter nachtpermossies gegeven, die vooral voor Scheveningen van belang zyn. Weg met die nachtpermisgies, niettegenstaande de politie voor het behoud daarvan is omdat de nette café's op die wij ze het publiek uit de minder nette nacht- café’s houdt. Waarom de bepaling? Niets dan bemoeizucht. Wy voor ons vinden half één al laat; het werk van iedereen vangt ’s morgens omstreeks negen uur aan. Wil men dus êen behoorlijken nachtrust dan is half één sluiten voor allen reeds te laat. Maar waarom degenen die er een anderd op vatting op na houden, de onze opgelegd? Er zullen geen wonderen van braafheid ge beuren nu men de café’s niet langer open laat, er zullen geen vreeselyk-slechte din gen worden voorkomen, maar wat men er wel mee bereikt is dat er voor de zóóveel- ste maal wrevel ontstaat tegen de over heidsbemoeiing. Opmerkelijk is het dat men dit niet inziet en dat men de beteekenis daarvan onderschat. ONTVANGh ►TELLEN op gemakkeljjke- vaarden. aat GR 4. heeft i tijd wegens zijn in zuivere weer ziek en gesproken plaats veroverd, de GR 4 gevraagd, afgeleverd Appa- lame middel is in ig. van zelf. t ook al eens ge ndoelen niet of U gehoord heeft, ize GR 4. al eens. schérp, maj «an je vertrouwen’ zeide hij niet een. bitter lachje. „En toch ging hij vanochtend' weer naar Fietje.’ In Betlys'dogen -las hij weer den twijiell van heden ochtend en haar lippen prevelden „Hoe kan ik langer vertrouwen, nu de twijfel een barst scheurde in mijn liefde Jaap stond voor haar, balde weer de vuist, hij kon haar droefheid' met ziey. Betty, wil je... dat ik je helpen zal?” vroeg hij zwaar ademhalend, zooveel kostte hem dit besluit. „Wil je dat ik naar Rudolf ga en met hem spreek Zij zag hem lang en verrast aan. Inplaats van blijdschap las hij ontstel tenis, plotselinge teleurstelling in haar sprekende oogen. „Wat zou dat ge ven vroeg ae aarzelend. „Geven..., als ik hem zeg...? Mijn God”, barstte hij nul „voor een man die wil, is daar 6011 andere uitkomst, een anderep»jg, dan die e^ne...” plotseling hield'hij zich in, hel woord „laffe” uit te spreken, om dat Betty hem groot aanzag. ,,Ik be doel, daar is todi nog een andere uit weg dan een zak geld te trouwen. Hij behoeft zich niet blind te staren op het voorstel dat zijn moeder en zijn tantes hem voorhouden.” Een bezuinigmgskabiïiet ,Wat nu? dit is de vraag, welke in deze dagen in verschillende toonaarden wordt gesceid enby voorkeur onbeant woord wordt gelaten. Men waagt zich over het algemeen niet gaarne aan veronder stellingen; voor den een zit er nog geen teekening genoeg in den toestand, terwy1 een ander niet weet of zyn pronost^c wel in voldoende mate met den geest van zyn lezers overeenstemt. Een derde heeft het wachtwoord uit het hoofdkwartier nog niet ontvangen. Over één punt zijn velen het intusschen ééns:' een zaken-kabinet Zou wel de meest ongelukkige oplossing zijn, dat moet slechts het uiterste redmiddel blijven. Een zoo danig ministerie toch zou zich uitsluitend in de neutrale zópe kunnen bewegen, van groote politieke hervormingen zou dan geen sprake zyn. Tegenover die meening wenschen wy >de onze te stellen en onoiftwonden uit te spre ken, dat wy het in de gegeven omstandig heden in het waarachtige belang van Land en volk zouden achten indien het bewind werd toevertrouwd aan een kabinet, dat, op een wèl-overwogen plan, zich - in hoofd zaak één punt tot taak zou stellen: te be zuinigen! Niet een ruw-weg verminderen van de uitgaven zonder te letten op wat recht en billijkheid^ eischen, maar het ver krijgen van een goedkoopere huishouding van den Staat. Bezuiniging, zooals wy dat vaak misbruikte woord verstaan, is in de eerste plaats het bereiken van dezelfde resultaten met minder geld, het vereenvou digen van de uitvoering van bestuursdaden, het achterwege laten van maatregelen, waarvan het nut niet in overeenstemming is met de daaraan gepaard gaande kosten. Onze Staatshuishouding is duur en onze wetgeving is omslachtig. Op geen dezer beide punten verwachten wy ernstige tegenspraak. Om in dit tweeledige euvel ver betering te brengen vragen wy een Bezua- nigingskabinet. Het Ministerie-Ruys de Beerenbrouck heeft dat niet vermogen te zijn. Zonder te willen ontkennen, dat in verschillende op zichten in de gewenschte richting is ge streefd, moet het geheel van het optreden op dit terrein als onvoldoende worden ge kenmerkt. Met name is dat ministerie groo- telyks in gebreke gebleven waar het gold de bezuiniging bij de Departementen zelven. Wie alleen let op de hier rechtstreeks te be reiken financieele resultaten, moge van ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den bexorgkrin*) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en dan bezorgkring 15 regels 1 56, elke regel meer 0.80. Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 0 bijslag op den prtjs. Liefdadigheids-adverteatiën do helft van den prfla. INGEZONDEN MEDEDEELINGENregohi ƒ2.05, elke regel moer 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeellngen bjj contract tot zeer gereducoer den prjja. Groote lettafe en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advartentiën kunnen worden ingezonden door tuaéchenkomst van solieda Boeklan- delaren, Advertentiebureaux on onze Agenten en moeten daago vóór do plaatsing aan kat Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfin.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1