IX .385. I kom NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, oouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle. No. f0003 Maandag 10 November* 1025 05s Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Zooals de ouden zongen GOUDA ES en, «kleurindruk. - - NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. i tijds ingerichte I 3 1ste etage I uur n.m. zijn I i en Omstreden I 3268-40 I velend, I jmmj FEUiLLETO». betaling (Wordt vervolgd). fiOllkSCHE COURANT. Mijn vriend Jan begint altijd om raad te vragen, als hij zijn besluit al genomen heeft. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. de Stations 1». FENWOER JDA. 32581100 BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIë. Hollandsche oplichters1 te Antwerpen. Bij de justitie te Antwerpen is een klacht Berichten uit Jeruzalem aan de Engel- sche bladen noemen naar uit Londen ge meld wordt den toestand in Syrië zeer ongunstig voor de Franschen. Zy zouden de macht over uitgebreide gebieden bij Damascuê en Aleppo verloren hebben; doch zij hebben de groote steden stevig in han den. Het heet, dat de rebellen over 30.000 man beschikken onder goede militaire lei ders en dat de bewoners der meeste dor pen met de opstandelingen sympathiseeren. Ook met de inlandsche gendarmerie en de politie zou dit het geval zjjn. Voorts wordt gemeld, dat de Algerynsche troepen iouden weigeren tegen hun Moham- medaansche broeders te vechten en dait het vreemdelingenlegioen onbetrouwbaar zou zijn. Veel deserteurs, hoofdzakelijk Duit- schers en Belgen, die in Transjordanië aan gehouden werden, worden door de Britsche autoriteiten uitgeleverd en doodgeschoten. De ontruiming van Keulen. Verdeeldheid onder de DuitschNationalen. De strijd in Syrië. bureau wordt medegedeeld, hebben de on- derteekepaars van den oproep der vroegere conservatieven tegen de leiding der Duitsch- Nationale Volkspartij ten opzichte van het vraagstuk van Locarno uit alle stréken van Duitschland een zeer groot aantal betuigin gen van instemming van personen, die de Duitsch-Nationale richting zijn toegedaan, ontvangen. Deze actie schijnt derhalve nog zeer gewichtige gevolgen voor de Duitsch- Nationale Volkspartij met zich mede te kun nen brengen. Een deel der pers spreekt zelfs reeds va» een aanstaand uiteenvallen der partij. vens is den chauffeur Bajot 35.000 frs. scha devergoeding toegewezen. De jury bleef twee uur in raadkamer bij één en antwoordde by meerderheid van stemmen op alle voorgelegde vragen.' Ja, terwijl zy. tevens erkende, dat er verzach tende omstanrigheden waren. Vóór de jury tot haar beraadslaging overging, hield Daudet nog een korte rede, waarin hij de jury vroeg zijn politieke en literaire rol te willen vergeten en hem slechts te beschouwen als een getroffen va der, die recht wil. „De slechtheid der men- schen heeft my aangevallen, zeide Daudet, omdat ik mijn leven aan het vaderland heb gewijd en in de eerste ryen tegen Duitsch land heb gestreden. Daar men my, den ster ken man, niet bereiken kon, heeft men mijn zoon genomen. Van uw oordeel, mijne hee- ren .hangt het lot van het Fransche gezin af; als gij my treft, treft gij ook dit ge zin.” Nadat de uitspraak bekend was geworden, hadden voor het Paleis van Justitie enkele botsingen plaats. Een journalist, die „Leve de Republiek!” had geroepen, werd door aanhangers van Daudet op stokslagen ont haald, en moest zich laten verbinden. De heer en mevr. Daudet hadden zich, door slechts weinigen opgemerkt, per auto ver wijderd. •Gisteren is generaal Sarrail, de gewezen Hooge Commissaris in Syrië, te Parijs aan gekomen, aan het station opgewacht onder meer door Henry de Jouvenel en vertegen woordigers van Painlevé, Briand en de mi nisters van Oorlog en Marine. Op het per lon ontspon zich een vrij stroef dialoogje tusschen Sarrail en Henry de Jouvenel, welke laatste den generaal om een onder houd verzocht, waarin hy inlichtingen hoopte in te winnen, terwijl Sarrail beweer de, dat de Jouvenel zulke inlichtingen van hem niet noodig had. Ten slotte werd toch een uur voor een onderhoud itusschen de bei de heeren vastgesteld. Reeds des middags had Sarrail een onder houd met Painlevé. Hy weigerde na afloop daarvan aan de pers inlichtingen te geven, maar verklaarde over Syrië: „Ik ben niet pessimistisch en ik geloof, dat de toestand opklaren kan. Het gaat er slechts om, dat te willen, maar die taak rust niet meet op mij.” De Gezantenraad die eerst vandaag zou bijeenkomen om te beslissen over de ont ruiming van Keulen heeft opeens Zaterdag een spoedvergadering gehouden. Deze ver vroegde bijeenkomst van den Raad heeft volgens berichten uit Parijs plaats gehad op uitdrukkelijk verzoek van Chabiberlain. Al les is zoo spoedig in zyn werk gegaan, dat men Jules Cambon, den voorzitter van den Gezantenraad, niet tijdig heeft kunnen be reiken, zoodat de zitting door Laroche werd gepresideerd, die directeur is der afdeeling politieke zaken van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken. De spoedverga dering werd gemotiveerd met de verklaring, dat men tegemoet heeft willen komen aan het verlangen van den Britschen minister van Buitenlandsche 'Zaken, die in de rede voering die hy heden moet houden, de aan staande ontruiming der Keulsche zone wenschte aan te kondigen. Dit verlangen kwam echter zeer goed overeen met den wensch der Duitsche regeering, die er veel waarde aan hechtte, dat de ontruiming be kend kon worden gemaakt vóór de samen komst van het congres der Duitsch-Natio- nalen te Berlijn, dat gepaard zal gaan met nationalistische betoogingen in de Rijn streek. De vergadering van den Gezantenraad die drie uur heeft geduUrd, werd door maar schalk Foch by gewoond. Als resultaat werd mondeling aan den Duitschen gezant te Pa rijs, von -Hoesch, medegedeeld, dat de ont ruiming op 1 December zal aanvangen. De mededeeling stipuleert de toegestane verzachtingen van de bezettingen in het Rijngebied. De geallieerden gaan aceoord met de benoeming van den commissaris Langwerth; zy zullen overgaan tot een her ziening van de ordonnanties, het aantal be zettingstroepen zal Verminderd worden, de geallieerden zullen .voor bepaalde delicten afstand doen van de militaire justitie ten bate van de Duitsche rechtbanken; verder zal wederkeerige amnestie voor zekere de licten worden toegestaan. De Gezantenraad kortit hedenmiddag op nieuw bijeen, voor het opstellen van dien brief aan de (Duitsche regeering waarin, be halve het reeds gemelde besluit der ontrui ming en de datum waarop deze voltooiAkZal zyn (waarschijnlijk 1 Februari 1926), nog nauwkeurig when worden geformuleerd, hetgeen nog van Duitschland wordt ver wacht. laten dien naam hardop te herhalen „Wie noemt u daar, vader, do Hoog duinen» „Ja", antwoordde zijn vader, hij sireeK met de hand1 over het gladge schoren gedeelte van zijn kin tusschen de grijze bakkebaarden, het vaste ge- baar van den oudsten firmant. Aarze ling sprak uit zijne woorden. ,Hm... een heel kiesche geschiede nis, dat fortuin van de nichten Van Hoogduynen, Jaap. Een geheim1, eigen lijk, dat ik alléén en eens, met mij, mama deden miocht. Maar het is goed', dal, nu mama er niet meer is, een tweede het ook weet, men kan nooit weten... of. ik niet plotseling... de zaak ontvallen kan Enfin... dan ben jij de aangewezen persoon om detze zaak, schier een particuliere aangelegenheid te ontwarren.” Jaap fronste het voorhoofd, pijnij; was hem de toesoeling van zijn vader op diens slechte gezondheid. DocbMjn vader kennende, zweeg hij, liet niet blijken hoe diens woorden hem' ont roerd hadden. Met de langzaamheid van een oud man stond de bankier op. haalde uit zijn kast, die hij ont sloot, een lang smal boek te voor schijn. gaf het zijn zoon: „Ga zitten, iongen en ze dit op e gemak eone Dit besluit zal zeker van veel beteekenis zyn voor de heden te Berlijn te houden partijdag van de Duitsch-Nationalen, en zeker niet het minst in het Rynland, het welk zóó van naby en als het ware aan den lyve, betrokken is by overwinning of neder laag van den geest van Locamo, zal men met gespannen belangstelling ’t verloop van deze partydag volgen. Naar aan het Wolff- beidsparty met naar alle waarschijnlijkheid een aanzienlijk aantal mandaten. Van de Tsjechische oppositiepartijen blijft alleen de Communistische over, welke ook de Duitsche stemmen kreeg en in Praag op de 3e plaats kwam. In het geheel krijgen de communisten ongeveer 30 zetels. De minderheden hebben eveneens zonder groote veranderingen gestemd; ook hier zyn de Duitsche, Hongaarsche ©n chr.- sociale partyen vooruitgegaan, terwijl de nationale partyen verzwakt zijn. De Duit sche soc.-democraten hebben belangrijke verliezen geleden. In Karpathisch Rusland kregen de communisten ondanks hun groote verwachtingen slechts ongeveer 1/8 van alle stemmen. Ook de Joodeche stemmen bleven belangrijk beneden de verwachtin gen. t [Hij bleef plictitmatig een uur bij zijn -'ader, düe, uit zijn humeur dat zijn lieveling, Betty, niet kwam, hem he*, uur onaangenaam' lang maakte. Jaap slaakte een zucht van verlichting teen het eindelijk om was. Tot in zijn werkkamer heel boven in huis, waar Jaap de schrijftafellamp hadi aange- stekiem, klonken flauw de pianoklan- ken op uit de huiskamer. Het voor hoofd in de hand1, verdiepte hij zich in zijn werk. Het had' hemi moeite ge noeg gekost, een oogenblik persoon lijke teleurstelling en grieven op zij de te zetten, om de roA van welwil- lenden broeder op zich te nemen door zijn innig miedtelijden met Betty, wat gmg het hem verder aan, hoe rij daar pnder met woorden en blikken el- „nd'er vaster haakten in het hart, elkander toewongen het oneindige lied ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud» n omstzekaa (tohoormde tot dm bmorgkriagp 1—5 regels ƒ1.30, «Ik» rogoi mmr 0.25. Van buiten Gouda en dm beeorgkring 1—5 rageta 1M», «Iko regel meer ƒ0.80. Advertentie» in hot Zaterdegnummer 20 ft Ijjalag op dm prtja, Liafdadigheide-advertentiën do helft van dm prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regain ƒ2.05, alk» mgel maar Mtt Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën m ingezonden mndedoalingm M) contract tot war geradueeee- den prijs. Groote letters m randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertontiën kunnen wordm ingezonden door tuaochenkomst van ooliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux m onze Agenten m moeten daags vóór da plaatsing aan bat Bureau >#n ingekomen, teneinde van opname verzekerd te der liefde... Hij stand buiten het pa radijs.- Zijn arbeid was voortaan zijn eenig levensdoel. Toch verbaasde zich Jaap weer, den volgenden ochtend, toen hij beneden kwam ontbijten, Betty met een hou ding van stille berusting haar werk le zien, verrichten. Hij had' kwalijk verborgen levensvreugd# verwacht. Als gewoonlijk, werd er geen, woord gesproken tusschen hen. Hij bemerkte wel haar sluwe blikken, maar zij zweeg, omdat zij» lippen stroef geslo ten bleven. Zoodra hij ging ontbijten, met de opengevonwen ochtendeditie van de courant naast zijn bord, ging zij dé planten in de bloemenmand ver zorgen. En zij kwam, als gewoonlijk, niet eerder terug aan de ontbijttafel, dan toen zij het kopje van Jaap leeg wist. Doch voor het theeblad staande, zeide zij opeens „Stil..., hoor ik vlak hier boven, bij vader, geen gestom mel Zou hij zoo vroeg opstaan, of zich niet Wel gevoelen Reeds zette zij den trekpot neer uit de handen, gereed' naar boven te tjlen, maar Jaap hield haar tegen door zijn rustige woorden. „Ja, vader heeft mij gisteren avond gezegd, vroeger te willen opstaan. Hij wil tijdig op het kantoor zijn wij hebben afgesproken dat ik van och tend bij hem op de khmer zal. komen werken. Hij wildé mij inzage geven van de zaken, meer intieme aangele- gescheurd, wordt nooit meer vast, vol komen.” Zij ging zitten bij het theeblad, toen zij Jaap zijn vol kopje had overge reikt. De kin steunde zij op de hand, ae arm rustte met de ellebogen op lafel, vaag tuurden haar donkere pein zende oog en In de ruimte. ,,|Sens ge schokt vertrouwen is als gebarsten porcelein, men behoeft de scheur niet eens te zien, maar als men klopt te gen de gebarsten vaas klinkt gebro ken de klank..., de oule mooie toon is voor altijd weg..., door niets ooit meer goed te muken.” Een uur later, toen Jaap reeds stond in zijn vaders kantoor, zich met hem verdiepend in de geheimste zaken van de firma, bleef de droeve toon van Betty’s stem hem aldoor bij, zooals zij stil, veelzeggend, voor haar uitprevel de „voor altiijd weg..., door niets meer goed te maken." Wat bedoelde zij daarmede Zijn slapen verfden zich rood, als hij aan één moge'ijkheid dacht. Maar, stil, dat kloppende hart, waarin altijd! weer de zoete bedrfegelijke hope sloop. Hij noest nu luisteren naar zijn vader, die hem sprak over de fortuinen van de oudste families in de stad', bene den in de Huizen bewaard, en door Vfn den Hevmei en Bartels beheerd, zoolang het den ouden man heugde. Oneens trof een naam1 Jaap mert stil le pijn in het hart. Hij kon niet na- JOEGO-SLAVIë. Overrtroomigen. Meer dan 2000 gezinnen dakloos geworden. Uit verschillende streken in Joegoslavië komen berichten over ernstige overstroo- mingsschade. In Zagreb is het water iet» gedaald, doch een groot gedeelte der voor stad staat onder water. De Save staat 4.10 meter boven haar normaal peil. Zeer groo te schade is ook aangericht op het eiland Mur, waar meer dan 2000 gezinnen dakloos zyn geworden. TURKIJE. De strjjd om de petroleum. De berichten over een internationale ver schuiving in de Turksche petroleummaat- schappy hebben te Londen ongerustheid gewekt, daar men hiervan een zekeren in vloed op den diplomatieken toestand ver wacht. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat te Londen be vestiging is ontvangen van het feit, dat het Amerikaansche consortium, dat aan de Turksche petroleummaatschappy en aan de exploitatie van de Mosoelterrein deel zou nemen, zich teruggetrokken heeft. Het blad wijst er op, dat aan de Amerikaansche groep inderdaad door Engeland slechts na een heftig protest van staatssecretaris Hughes tegen de te San Rexno gesloten overeenkomst tusschen Engeland en Frank rijk een aandeel in de Turksche maatschap pij is gegeven, nadat nog nota’s gewisseld zyn tusschen Hughes en Curzon, waarbij Amerika zich beroep op het beginsel van de open deur. Men vreest, dat een nauwere verhouding tusschen Angora en een zoo machtige financieele groep als-de Ameri kaansche, den tegenstand der Turken zal stijven. Naar aanleiding van de verklaring van Sir Charles Greenway, dat de Angla Persian nog 47% pet. der aandeelen in de Turksche maatschappij bezit, merkt de di plomatieke medewerker van de Daily Tele graph op, dat iedereen geloofde, dat de helft der aandeelen tengevolge van de on- derhandelingen te Lausanne aan een Ameri- kaansch syndicaat waren overgedragen. Het schynt echter, dat tot de overdracht wel ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 eent» met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overid waar de bezorging per looper geschiedt. F ranco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangeuomen aan om Bureau: MARKT 81, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend vin 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. 1 ngediend tegen twee Nederlanders, die <le gebroeders H. voor 100.000 francs hadden opgelicht. By laatstgenoemden hadden zjj een party ingelegde groenten gekocht en als garantie spoorwegaandeelen gedepo neerd. Toen 140 kisten, ter waarde van 40.000 frs., naar Rotterdam waren gezon den .verdwenen beide Hollanders. Het bleek dat de aandeelen waardeloos waren. De Ai^twerpsche politie hield gisteren in het Hotel Terminus een der oplichters aan. De schipper, die de goederen wegbracht, werd eveneens in hechtenis genomen. Op ,?yn aanwijzingen werden honderd kisten teruggevonden te Rottenlam en vierhon derd in Den Haag. De firriia H. zal weer in het bezit van haar koopwaar worden ge steld. genheden van derden, die hij tot uu toe onder iffljni direct beheer heeft ge had. Ik moet ook van die zaken op de hoogte gebracht worden.” ,,O, Jaap.... Al weer een bewijs van vertrouwen van vader in je, wat ben Ik daar blij onu. Het is haast niet te gelooven, zoo kort geleden werkte hij je nog in alles tegen.” ,,Ja”, antwoordde Jaap met voldoe ning, „vader is» hel type van een ouden koppigen tyran geweest, die krampachtig zich klemde aan wat hij eenmaal onder de vuist hield, al zou hij zelf onder de inspanning te gron de zijn gegaan. Bijna- met geweld moest hij tot andere gedachten ge bracht worden, moest hem opgedron gen worden op zijn beurt te steunen op jongere en daardoor sterkere krach ten. En nu is het weldaidg te zien, hoe vader opfleurt door de rust. Soms schijnt hij weer geheel de oude, zoo helder van gedachten, zoo gezond van lichaam.” Betty echter schudde treurig het hoofd: „Schijnen, zeg je. Arme Jaap, je weet geen krachtiger woord' te kie zen. Wat is schijn Een spiegelbeeld van de werkelijkheid. De werkelijk heid geeft vertrouwen, de schijn maakt onrustig, wantrouwend. Sinds ik weet hoe ziek vader telkens weer worden kan, zijn d'e vleugjes van beterschap voor mij vol pijnlijke onrust. Weetje, vertrouwen, eens door twijfel vanéén- De admiraliteit heeft, naar Reuter meldt, een communiqué uitgegeven, waarin met groot leedwezen wordt vastgesteld, dat geen hoop meer bestaat dat de duikbootbeman- ning nog in leven is. Duitschland leent een duikapparaat. De Engel sche torpedojager „Wolfshound” ia Zaterdag te Brunsbuettel aangekomen om een speciaal duiker-apparaat voor diep- zeeduiken af te halen. Dit toestel is door de Duitsche autoritei ten ter beschikking gesteld, in de hoop, dat men hiermede de in het Kanaal gezonken onderzeeboot zal kunnen bergen. FRANKRIJK. Daudet veroordeeld. 5 maanden gevangenisstraf en 1500 francs boete. (Gisternacht is Ijet proces Bajot-Daudet geëindigd met een veroordeeling van Dau det tot vyf maanden gevangenisstraf en 1500 fres. boete en van den gérant van de „Action FraaiQaise” Delest tot twee maan den gevangenisstraf en 500 frs. boete. Te- OOSTENRIJK. De Weensche politie doet een goede v&ngat. Drie internationale chè-quevervalschers gearresteerd. De politie te Weenen heeft drie chèque- vervalschers gearresteerd, onder leiding van den 27-jarigen bankier dr. Julius Boros uit Boedapest, die onder den aangenomen naam Ludwig Meinert op een valschen pas in een hotel te Weenen woonde. Voorts vond men reischèques van de „Ame rican Express Cy.”, toebehoorende aan Si mons, aan wien op het Pool sche gezant schap te Berlijn 21 chèques tot een totaal bedrag van duizend dollars waren ontstolen. Alle drie gearresteerden ontpopten zich als internationale misdadigers, die herhaal de! ijk reizen ondernamen naar Duitschland, Nederland, België en Frankryk, met het doel om aan Amerikanen chèqueboeken te ontstelen. Boros heeft tevens bekend, dat hy zich bezig hield met cocaïne-smokkelarij. TSJECHO-SLOWAKIJE. De verkiezingen. Gisteren werden in Tsjecho-Sïowakye de verkiezingen voor het Hujs van Afgevaar digden en den Senaat gehouden. Voor zoover bekend is, hebben zich, bij de verkiezingen geen incidenten voorgedaan. Voor de uit vyf partijen bestaande regee- ringscoalitie is de totaal-indruk der resul taten als volgt: katholieke volkspartij be langrijk vooruitgegaan, nationaal-socialisten en boerenpartij eveneens een goed figuur, nationaal-democraten en soctaal-democra- ten sterk verzwakt; als nieuwe 6e regee- nngspartij is naar voren gekomen de ar- ENGELAND. De M I nog niet gevonden. Alle hoop opgegeven. 'Het onderzoek naar de M 1, waaraan, mijnenvegers, watervliegtuigen en speci aal hiervoor ingerichte vaartuigen deelne men, wordt voortgezet. Gelijk reeds ge meld, bevinden zich in het desbetreffende zeegebied talrjjke wrakken, doch volgens de tot nog toe bekend geworden officieele ge gevens is geen dezer, in tegenstelling met hetgeen men gisteren'meende, als het ver miste geïdentificeerd. Een groot aantal dui kers heeft zich aangeboden, doch gelyk men- weet, is het water aldaar zóó diep, dat duikers op vele plaatsen den bodem niet kunnen bereiken. De overtuiging wint meer en meer veld, dat redding niet meer mogelijk zal blyken. De koning, de koningin de prins van Wa les hebben telegrafisch naar den stand van het onderzoek geïnformeerd en verzocht hun gevoelens van sympathie aan de fami lieleden der bemanning over te brengen.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 5