TS 10 fff NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 910. 16009 Maandag 23 November 1925 65»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ianaf 8?° FEUILLETON. s, MEROPA CORONA I WEN Duitsohland’s ontwapening. Zooals de ouden zongen 8Ï5 875 raat. F Neeni”, antwoord- 54) onverwacht^, (Wordt vervoigd). Drie dingen kunnen de grootste kou doorstaan: een ijsbeer, een rendier en een vrouwebeen. •raad, die daarop werd gehou- met algemeene stemmen het ZEVEN CENT O verkrijgbaar in de n van A. Hillen’s waar geen filialen - sigarenwinkelier» OOOPS, jfct; Fa. J. C. LA» tenwringeL CHINA. De toestand in China. De „Daily Mail” meldt uit Peking, dat er een sensationeele verandering is gekomen in den Chineeschen toestand. Maarschalk Tsang Tso Lin, de oorlogslord van Moekhden, verklaart dat de z.g.n. Chris- ten-generaal Fang Yuh Siang getracht heeft hem te bedriegen door een aanval voor te bereiden op 3 van de belangrijkste legd in den sarkofaag van koning Eduard. Het eerste deel van den lijkdienst voor koningin Alexandra zal Vrijdagochtend in de Abdy van Westminster worden gehou den. Van over de heele wereld stroomen de be tuigingen van rouwbeklag binnen. O.a. heeft het Zuid-Afrikaansche kabinet den 5 versterken •or lRDT SACRE loeklundel of tegen ding vati postwissel Jitg. Mij. Den Haag XII. Betty kwam thuis. Zij spoedde zich naar boven, naar haar eigen stille* slaapkamer, een lang smal vertrek, dat met één raam uitzicht gaf op den Prineessetuin. Zij ontdeed zich van hoed1, mantel en handschoenen, haal- o voor de spiegelkast haar vingers door het, door den hoed, plat gedruk te haar, alles even werktuigelijk. Toen ITALIË. De wet tegen de geheime vereenigingen. Gericht tegen de vrijmetselarij. Uit 'Rome wordt gemeld dat de Senaat de wet tegen de geheime vergaderingen, welke voornamelijk gericht is tegen de vrijmetselarij, met 208 tegen 6 stemmen en 21 onthoudingen aangenomen heeft. Bij de later gehouden geheime stemming stem den 182 voor en 10 tegen de wet. Bij de debatten dver de wet verklaarde de meerderheid der sprekers zich openlijk voor de wet, doch een minderheid critf- seerde haar scherp als een schending van de .fundamenteele rechten van het Italiaan sche volk. Verscheidene sprekers, die de wet goedkeurden, vonden evenwel verkeerd, dat zij gold voor alle regeeringsambtena- ren en dat verplichtend was gesteld, op te geven of men vroeger .tot een geheime ver- eeniging heeft behoord. <Groot opzien verwekten de mededeelin- gen van generaal ZupelU en maarschalk ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten on loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze burdaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie TeL Int. 82; Redactie, Tel. 83. Het Kabinet-Painlevé gevallen. De Duitsche Regeering heeft het door haar aangekodigde witboek over de ont wapening /thans gepubliceerd. Uit den,' inhoud is in de eerste plaats van belang de verordening, welke in verband met de eischen der Entente over het opper bevel der Rijksweer uitgevoerd zal worden. Zij luidt hls volgt: le. Het Rüksweerministerie heeft het op perbevel der geheele weermacht; het oefent het militaire verordeningsrecht uit. 2e. De ‘Rijksweerminister oefent onder den Rijkspreaident het bevel uit over het le ger; de .opperbevelhebbers der groepen en de divisie-commandanten staan onmiddellijk onder den Rijksweerminister. 3e. De chef der ,/Heeresleitung” maakt deel uit van het Rijksweerministerie. Hij is de militaire afgevaardigde van den Rijks weerminister en zijn vertegfenwoordiger in militaire aangelegenheden. Hierdoor is dus de chef der Hêeres-leitung in Duitschland voortdurend ondergeschikt gemaakt aan den Rijksweerminister. Uit Berlijn wordt verder gemeld dat de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken er in geslaagd is de eenparige goedkeuring zij ner partij voor de Duitsche buitenlandsche politiek te verkrijgen. Aan het slot van een rede, in een bijeenkomst van het centraal Bestuur der Duitsche Volkspartij gehouden, waarin hij het verdrag van Locarno behan delde, viel hem een stormachtige, minuten lange ovatie ten deel. De voorzitter der partij, dr. Scholz, een man die als de leider van den rechtervleugel der partij is te be schouwen en herhaaldelijk Stresemann heeft bestreden, kon dan ook niet nalaten te ver klaren, dat hij niet den redenaar doch den man der politieke daad bedoelde. Na lang durige discussies, waarbij allen eenparig de besluiten van Locarno goedkeurden, werd een motie aangenomen, waarin de partij zich ten aanzien der buitenlandsche politiek ge heel achter de te Locarno gevoerde politiek plaatst. Van meer belang is evenwel nog het bin- nenlandsch politieke gedeelte der motie. Reeds tijdens de discussies werd met klem door talrijke sprekers gewezen op de zelf standigheid der partij en .geprotesteerd te gen de verdachtmaking door de Duitsch- Nationale propaganda wat betreft de natio nalistische gezindheid der partij. Aan het slot der resolutie wordt dan ook met de Duitsch-Nationalen af gerekend. Het Ministerie Painlevé heeft van zijn finantieele voorstellen al heel weinig plezier beleefd. •Zaterdagavond bij de behandeling van de verschillende artikelen slonk de regeerings- meerarheid steeds meer en bleef bij de stemming over de consolidatie der z.g. bons zelfs in de minderheid. Dit was aanleiding voor de Ministers Painlevé, Chantemps en Bomet om onmid dellijk de zaal te verlaten. De minist den beslof collectieveJontslag van het ministerie in te dienen, hetgeen Painlevé om 6 uur aan pte- scident DoUmergue heeft ter hand gesteld. Men acht dit besluit van het Ministerie, nu het uit alles bleek dat Painlevé zijn fi nantieele ontwerpen nooit in veilige haven zou brengen een geluk voor Frankrijk. Maar men hoopt toch, in het belang van het land, dat de crisis zoo spoedig mogelijk zal worden opgelost, daar de toestand der schatkist dringend voorziening vereischt voor het einde van de maand. (Zoo juist meldt tons de draadlooze, dat President Doumergue heden zal ontvangen Doumer, Malvy, Cazalb, Chéron, Blum en Borel. •De radicaal-socialistische, republ.-social en de social, groepen hebben geconfereerd met de radicale groep, welke 40 stemmen heeft, de 3 eerste groepen beschikken over 278 stemmen en besloten eensgezind een regee ring te steunen, welke het radicale financi- eele saneeringsplan zal doorvoeren. De radi cale groep zal heden beslissen, slechts 20 van hun stemmen zijn voldoende om een kartelmeerderheid in de Kamer te vormen. 'De socialisten zien thans een eventueele deelneming in een ministerie onder de oogen. Volgens Herriot wordt Briand belast met de kabinetsformatie. Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreade tot den bezorgkrin» 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en dan bexorgkring 15 regels 1 55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 5c bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentien dn helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer /.OXO. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot ueer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden tarokend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. H#t overlijden van Koningin Alexandra. Het stoffelijk overschot van Koningin Alexandra zal in de St. Georges Chapel te Windsor worden begraven, na eerst op een praalbed te hebben gelegen in de kerk van U.VDV1.-A,«*v,vu«.e.i «ugciawiiu. Sandringham en vervolgens in de Abdy van Geconstateerd wordt, dat de Duitsch^Na- Westminster. Het zal ten slotte worden ge- tionalen op het meest kritieke «ogenblik der Duitsche ontwikkeling voor de verantwoor delijkheid zijn teruggeschrikt, ten einde een gemakkelijke oppositiestelling te kunnen In nemen. De ontwikkeling der verhoudingen in het Rijk eischt na het afsluiten van het verdrag van Locarno, dat de Rijksregeering alleen bestaat uit persoonlijkheden uit die TTEN- OF IIZ8N PLAAG !»nl (ij dU a de (riten-oTmioea* m bel gebruik n»: JENT RATTEN VERGIF. is de volmaakt en gemakke- e manier om van en gevaarlijke te komen. Het twermen uit in n één nacht, toepaste, vond loode ratten na bt dat hij het Veilig, zeker, •opt thans een it een proef. ♦5 en 90 cent. rerlcoopt het ■ram*. D«n HaM> Apoth., Perth. droom erig, «tand zij uit te staren voor het raamt. Nog grauwde de korte No vembermiddag. De smalle zanderige lanen in den Prineessetuin, waar een lichte nevel hing tusschen de kale zwiepende zware boomen, voerden haar gedachten weer terug naar de Bosdhjes, waar zij zooeven geweest was met Jaap en, een paar dagen ge- RUSLAND. Moet het burgerlijk huwelijk blijven bestaan? Naar aan de „Roel” gemeld wordt, is er tusschen Krylenko en Solz, den president van het opperste gerechtshof, oneenigheid ontstaan naar aanleiding van de nieuwe hu welijkswetgeving. Solz heeft zich uitgespro ken voor handhaving van het burgerlijk hu welijk, en meent dat de wetgever alleen aan behoorlijk geregistreerde huwelijken mate- rieele gevolgen moet verbinden. Krylenko daarenboven beschouwt het burgerlijk of geregistreerde huwelijk als een overblijfsel van de kapitalistische maatschappij en is van meening, dat het daarom zoo spoedig mogelijk moet worden afgeschaft. Dit meeningsverschil tusschen twee voor aanstaande persoonlijkheden op justitioneel gebied is voor de sowjet-.regeering aanlei ding geweest om de onlangs vermelde en reeds in alle instanties goedgekeurde wet tot herziening van het huwelijksrecht niet in te voeren. „Wodka" en wijn. Zooals bekend is, heeft de bolsjewistische regeering het voorbeeld van de-tsaristische gevolgd en het wodka-monopolie weer her steld. Voor de schatkist zal dit zeer goede gevolgen hebben, maar voor de volksge zondheid en de volkshuishouding zullen de resultaten, gezien de zwakheid van de Rus sen, katastrophaal zijn. Reeds nu is vast gesteld, dat sinds deVedefinvoering van de wodka het aantal misdaden in dronkenschap bedreven sterk is toegenomen. Deze wederinvoering *was een vreeseltfke slag voor de wijnbouwers op het schierei land de Krim. De laatste jaren nam de vraag naar wijn steeds toe, de prijzen ste gen en het bedrijf bloeide. Met de weder invoering van de wodka is de toestand met een slag veranderd. De prijzen van wijn daalden en bedragen nu 25 roebel per emmer tegen 712 roebel een jaar gele den. De hierdoor ontstane crisis bedreigt het geheele bedrijf met ondergang. Het zwaarst voelen de kleine wijnbouwers de gevolgen van de crisis en velen bevinden zich nu in een wanhopigen toestand, aldus de „Krasnaja Gazeta.” MAROKKO. Geen vredesonderhandelingen. De „Daily Mail” meldt uit Tanger, dat de vredesonderhandelingen, welke aldaar gevoerd zijn met Abd-el-Krim, definitief zijn afgebroken. „Weiuu oetty, ais jij hei begeert, zal ik mij iiileieo^eeren voor Rudolf sa men aullen, w.j dan wat anders, hoop vollers viinden voor hem." Lang ïug Betty hem aan, een fijn rood steeg op naar haar bleeke wan gen „Antwoord mij eens oprecht Jaap, aou jij in staat zijn een vrouw te trouwen, die ook nog denkt aan een ander Hij staarde haar aan, zijn sltfpêen verfden aicii rood. Neen”, antwoord de hij kort, barsoh. Toen stond ook Betty met een bitter glimlachje op van de bank „Gun dan een arm meisje haar eenigen trots. Ik wil geen hart dat me gebo den wordt in een gebarsten schaal, dan liever de eenaame verlatenheid van stille trotsche berusting. Breng me nu tot aan de eerste tramhalte, bij de Timorstraat, wil je, Jaap? Dan kan jij je eigen weg gaan... en ik den mijnen Ik voel me moe... dood moede.” waarvoor zij nog geen naam wist. Schemering vulde al meer de kamer, ze bemerkte het' niet „Nu ben ik geheel verlaten... ik heb niemand, nie mand meer snikte aj. Eindelijn, moe van het weeuen, 'leunde zij achterover in haar stoeltje, rust zoekend voor haar lichaam, dat naschok te in te groote gemoedsbewe ging. Het was kil in het niet ver warmd vertrek. Zij bracht de koude handen naar haar gloeiend voorhoofd. Zij had hoofdpijn gekregen. Als men haar nu maar met rust liet nog een poosje. Zij had* alleen behoefte aan eenzaamheid. Zij bleef doodstil zitten, maar haar gedachten jaagden. En altijd begon ze met zich Ruud voor den geest te ha len, en altijd werd' zijn beeld ver drongen door dat van Jaap. En dan bracht zij haar verfrommel den zakdoek aan den mond, om de weer opkomende snikken te smoren. „Zusje”, had Jaap haar genoemd, zoo rustig, kaim, als van zelf sprekend. Hij wilde natuurlijk daarmede aand'ui- den, dat de lieve hartelijke vroegere verhouding tusschen hen weer mocht terugkomen. Daar moest zij toch blij om zijn, dat had zij immers zelve zoo gewild1? Waarom dian schreide zij er nu om? Och, natuurlijk, zij was ze nuwachtig, zenuwachtig om alles alles „Jaap?” vroeg zij „Wat zou jij doen?” „Ik barstte hij uit, ,,al hei oude overboord gooien, een nieuwen weg inslaan, als een haan den grond) open woelen met mijn nagels, omi het voed- M voor mijn wijfje er uit te krab- a^n’,,vers<*ieUT’d® je je nagels er Betty, bleek, zag hem met glanzen- oogen aan. „Ik weet ’t Jaap, -ik je wilskracht. Ook weet ik, dat Je invloed hebt op je omgeving va- ^eynMU1’ het geheele personeel awe» buigt voor je kracht... Rudolf ook bukken voor je woord1, zich leiding^’aar<le^^C onderwerpen aan je Weer haalde Jaap zwaar adem1, eer 1 met toonfoöee stem kon zeggen G0UIISC1IE COURANT. gouverneur-generaal vefzocht den koning „zijn diep leedwezen betuigen van het droevige verlies, dat het rjjk door den dood van Koningin Alexandra heeft geleden” en de diepste sympathie van regeering en volk uit te spreken voor Z. M. en de Ko ninklijke familie. Het is nog niet bekend, wanneer de ter aarde bestelling zal geschieden, omdat het nog niet vaststaat, of de uitvaart een open bare plechtigheid zal zijn. In dit geval zou de eigenlijke plechtigheid pas over onge veer veertien dagen kunnen plaats hebben, omdat er dan moet worden gewacht op de komst van souvereinen uit het buitenland. Besluiten kunnen er niet worden genomen, zoqlang Lord Kanselier de wenschen van den 'Koning niet kent, Alle officieele ontvangsten en de meeste particuliere bijeenkomsten zijn afgelast. De schouwburgen en bioscopen zijn echter nog geopend, daar de theater-directeuren pas Maandag vergaderen om hun houding vast te stellen. Men verwacht, dat de zwa re rouw drie maanden zal duren. Het zinken van de M I. Een verzuim de oorzaak? De „Evening Standard” publiceerde in een vroege uitgave een uiteenzetting om trent de waarschijnlijke oorzaak van het ongeval met de M I. In een latere editie nam het blad een tegenspraak van de Ad miraliteit op, zonder dat blijkt of het eer ste bericht op een indiscretie, dan wel op in derdaad onjuiste inlichtingen berustte. In bedoelde mededeeling werd gezegd, dat de onderzeeëer juist op de plaats gezon ken is waar hij volgens de voor de manoeu vre ontvangen orders moet duiken. Onder die omstandigheden achfde deskundige, van wien het blad zijn inlichtingen heeft, het ongeval alleen verklaarbaar door aan te nemen, dat bij het duiken een der openin- gen van het vaartuig niet tijdig was geslo ten. partijen, die bereid zijn, de buitenlandsche politiek in den geest van het verdrag van Locarno voort te zetten. kant op naar de Boschjes. En hij had bij dien laatsten groet geglimlacht. Jaar lachen. En toch, als zij goed be dacht, was hij verandierd de laatste dagen'. De diepe plooi tusschen de wenkbrauwen, de sombere uidruk- king in de oogen, de stroeve, nor-’ sche trede om den.1 mond, alles wat in- nerlijke groote smart, teleurstellingen wrok verried, effende zich als hij met haar sprak. Jaap was nooit een ex pansief man, hij bleef gesloten, maar toen hij met haar sprak in de Bosch- jes, had hij weer meer over zich het stil bedaarde, kalm resolute, ctat hem eigen was gewekt de eerste weken na zijn terugkomst uit Engeland. ..Hij heeft een sterk karakter, het kostte hem cenige inspanning zijn te leurstelling te overwinnen, maar het is hem gehikt, zooals alles hem ge lukt, dank zij zijn wilskracht. Nu heeft hij zijn smart onder de kijie, hij is zijn... zijn liefde voor. voor mij, te boven.” En Betty begreep niet, waar om de gedachte dat Jaap niet meer van haar hield, haar meer schokte dan de overtuiging dat haar huwelijk met Ruud waarop zij jaren geduldig had gewacht, dreigde onmogelijk te worden. Zij wierp zich in het manden fauteuiltje tn den hoek bij het raam het gericht in haar zakdoek verbor gen, schreide rij lang en hartstochte lijk. Zij kon zich niet langer bedwin gen, rij moest schreien om een smart, leden, naast Ruud, de eerste vlijm scherpe smart om Ruud, gevoeld' had. De eerste doodsteek aan haar mooie jonge droomliefde?” „Droomliefde...?” Zij schrikte van dat woord. En vreemd, rij kon de eerste scherpte van die smartelijke verbazing, van dien eersten twijfel aan Ruud’s stand- vastigheid^ niet terug vifcden ook niet meer de verontwaardiging die zij had gevoeld, toen de nichten, een uur geleden, liaar stille jongemeisjesliefde en illusies zoo ruw in aanraking bracht ten met de harde eischen van het da- gelijksche leven. Al haar gedachten vulden zich met Jaap. Zij bracht haar handen aan de slapen, zij kreunde bij de herinnering aan wat Jaap gezegd had, aan rijn koele houding, zijn toonlooze stem. Hij had haar naar de tram gebracht, maar toen rij insteeg zeide hij: „Adieu ik laat je hier alleen, ik loop liever nog wat.” En wuivend met de hand, na vluchtig den hoed afgenomen te hebben, was hij teruggekeerd, den Diaz, die spraken van gevallen uit hun er varing van beïnvloeding door de vrijmetse larij van het leger. Generaal Zupelli ver telde een geval van den oorlog in Tripolis, toen een commandant verplicht was een luitenant te straffen, doch dit niet doen kon, omdat de lagere in militairen rang in de vrijmetselarij een hoogeren rang be kleedde dan h|j. Maarschalk Diaz vertelde, dat, toen hij opperbevelhebber was van het Italiaansche leger in den oorlog, hjj ver scheidene malen voorstellen der vrijmetse- la^i heeft ontvangen om propaganda in het leger te mogen voeren. Na deze twee redevoeringen stond de aanneming der wet vast. De laatste spreker was Mussolini, die er aan herinnerde, dat hij’en het fascisme steeds tegen de vrijmetselarij zijn geweest. De vrijmetselaars worden niet gerecru- te?rd zeide Mussolini uit de arbei dersklasse of de bourgeoisie, doch uit de bureaucraten en hoogere ambtenaren. Daar uit blijkt, dat het de bedoeling is voordee- len te behalen. Sprekende over de vrees, door.eenige se natoren te kennen gegeven, dat de strijd tegen de vrijmetselarij Italië zou isoleeren in de beschaafde wereld, zeide Mussolini: „Terwijl deze vergadering hier bijeen komt, bereiden 900 bankiers in de Vereenig- •de Staten namens 110 millioen inwoners van Amerika een Italiaansche leening van honderd millioen dollar voor. Naties, die ge ïsoleerd staan in de beschaafde wereld, zullen niemand vinden, die bereid zijn haar honderd millioen dollars te leenen.” Terwijl de Senaat opstond en Mussolini toejuichte, besloot Mussolini: „Een nieuwe periode in de Italiaansche geschiedenis begint. Keurt deze wet goed. U zult een voorbeeld van patriotisme geven en het land een grooten dienst bewijzen.” HONGARIJE. Aartshertog Albrecht en het fascisme. Naar de Boedapester correspondent van de „Voss. Z.” meldt, heeft de bond van rechtsradicale organisaties van Hongarije een algemeene vergadering gehouden, waar aartshertog Albrecht werd gekozen tot „Ge- neralgouverneur.” De aartshertog heeft daarop een redevoering gehouden, waarin hij als tegengif voor alle kwalen van Hon garije en de wereld het fascisme aanbeval. Deze rede wordt in politieke kringen in verband met het jongste verblijf van den aartshertog in Italië veel besproken, mede in verband met geruchten over de a.s. af kondiging van zijn aanspraken op den troon. Op de genoemde algemeene vergadering was ook de minister van onderwas graaf Kuno Klebelsberg aanwezig, dat zich aansloot bü Albrecht’s standpunt, dat alleen de aan eensluiting van alle rechtsgeoriënteerde krachten „de bevrjjding van de wereld van den geest der revolutie” brengen en voor de derde Internationale een behoorlijk tegen wicht vormen kan. 181 9 8296 10

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1