MX Nieuws- en advertentieblad voor gouda en omstreken bergambacht, berkenwoudb, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, mobrcapellb, 8Ss Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- fen Feestdagen FEUILLETON. Zooals de ouden zongen - GOUDA EES ^bnderdag 3 December 1925 AS. <G, zieken go. 16018 'errassing. Irlaklaurendruk. iltbetaling BUITEN LANDSCH NIEUWS. Als gij bemind wilt worden, bemin dan. een om (Wordt vervolgd). 0 RUSLAND. De toekomst van het land. Miljoekow, de eerste minister van Te veel artsen. De „Troed”, het orgaan van de vakver- eenigingscentrale in SovjeURusland, deelt De onderhandsche besprekingen te Ber lijn tusschen de partijleiders over het her stel van de groote coalitie, die op initiatief van dr. Luther gedurende zijn verblijf te als die weer- 3002 44 Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. n de Station» ilgié. ƒ0.50: ijgbaar' jrtedatum levert tenschappeltyk 1US” Sumata* 1.25 een proef- 3130 16 n mij- ak voor voeten eren. (iOUDSCHE COURANT. aan was „Neen, die spel- sp jt- vrien- Volgens een draadloos bericht uit Parijs zal de Duitsche Minister van Buitenland- sche Zaken, Dr. Stresemann, binnenkort naar Parijs gaan tot het houden van besprekin gen met Briand. Deze besprekingen zullen in hoofdzaak betreffen, de door Frankrijk veroordeelde Duitschers, de vliegtuigen bouw, de bezet ting van het Rijnland en de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. mon ami Aristide Briand. Souvemir de Locarno. Austen Chamberlain.” Briand heeft tot journalisten gezegd, hoe zeer hij de vriendschap, waarvan dit ge schenk het teeken was, op prijs stelde. Tsjitsjerin naar Londen? Uit Londen komt het bericht dat Tsjitsje rin van Pairys uit den wensch te kennen heeft gegeven, door Chamberlain te wor den ontvangen. In verban^ hiermede wordt er aan herinnerd, dat Chamberlain gisteren verklaard heeft, dat het niet de Britsche, maar de Sovjet-regeering was, welke moei lijkheden in den weg heeft gelegd aan be sprekingen over Ruslands toetreden tot den Volkenbond. Men verwacht dan ook, dat Chamberlain bereid zal zijn, Tsjitsjerin te ontvangen, indien deze over de toetreding van Rusland tot den Volkenbond wenscht te spireken. Afneming der geboorten. Op hetzelfde peil als Frankrijk. Uit een Dinsdag gepubliceerde officieele statistiek blijkt, dat er in 1924 in Engeland en Wales naar verhouding minder kinderen geboren zijn dan in eenig voorgaand jaai waaromtrent statistieken bestaan, met uit zondering van de oorlogsperiode tusschen 1917 en 1919. Het geboortecijfer was 18.8 epr 1000, vrijwel hetzelfde als voor Frank rijk, waar het in 1924 18,9 per 1000 was. Op het oogenblik vertoeven te Londen vertegenwoordigers van het secretariaat van den Volkenbond die zich naar de Manches ter Guardian verneemt bezorgd maken over twee kwesties. Ten eerste vreest men, dat te Genève de moeilijke kwestie van de di plomatieke taal weer aan de orde zal ko men, omdat verwacht wordt dat de Duit- schers, die aanvankelijk te Locarno Fransch hebben gesproken, nu hun eigen taal zuilen gaan gebruiken, evenals bij de onderteeke- ning van het verdrag van Locarno. Verder wordt verwacht, dat de Engel sche regee ring niet zoo bereidwillig zal meegaan in de kwestie der ontwapening als Briand, daar het schema voor de ontwapening, dat de volgende week aan de ontwapeningscom missie van den Volkenbond zal worden voor gelegd verder gaat dan Chamberlain en zijn collega's wenschen. De Manchester Guardi an spreekt niettemin de hoop uit, dat Cham berlain onder de huidige omstandigheden bereid zal zijn verder te gaan dan hij aan vankelijk voornemens was. ANKET, KLEINE SS GEVULD MET BROKEN SPECU- OTE EN KLEINE ÏTTERS, CHOCO- 3345 40 ETALAGE. TELEFOON 462. De officieele plechtigheid van de onder tekening van het verdrag van Locarno te Londen, is nog gevolgd door met officieele besprekingen tusschen de Ministers Cham berlain, Briand, Luther en Stresemann, over internationale vraagstukken, welke bespre kingen na het vertrek van Briand naar Pa rijs zijn voortgezet. Naar gemeld wordt liepen deze bespre kingen over vermindering van de troepen in het bezette gebied, den datum van de voltooiing van de terugtrekking, die thans in de Noordelijke zone plaats heeft en de quaestie der negen bepalingen, die op het oogenblik de Duitsche luchtvaart beheer- schen. Daar de ministers by hun bezoek aan Londen niet vergezeld werden door deskun digen, droegen de besprekingen een alge meen karakter. Gedoofd wordt echter, dat zy zeer nuttig zyn geweest en uiterst vriendschappelijk en sympathiek zijn ver kopen. Besprekingen te Londen. Minister Stresemann naar Parijs. De regeeringsverklaring van het nieuwe Fransche kabinet. Londen worden gevoerd, zijn op een dood punt gekomen. Het is gebleken, dat minder de sociaal-democratische dan wel de Duit sche Volkspartij de dwarsdrijfster is. Zij heeft nadrukkelijk geweigerd aan deze tot niets bindende besprekingen deel te nemen met de motiveering, dat alleen de rjjksdag- fractie over het al dan niet toetreden tot de groote coalitie te beslissen heeft en dat de ze haar houding nog niet heeft bepaald. Kennelijk streeft de Duitsche Volkspartij naar het herstel der coalitie van Weimar met uitzondering van de sociaal-democraten en natuurlijk in de hoop te gelegener tijd de Duitsch-nationalen weer in de regeering te kunnen binnenhalen. Het ziet er echter niet naar uit, dat deze toeleg zal gelukken, want de beide partijen, die tezamen met de Duit sche Volkspartij de coalitie van Weimar zou den moeten vormen, democraten en het Cen trum, zijn vast besloten alleen deel te nemen aan de groote coalitie. Beide hebben dit nog eens nadrukkelijk in een besluit harer frac ties tot uiting gebracht. Misschien zal dr. Stresemann er na zijn terugkeer uit Londen in slagen zijn partij tot ander inzicht te brengen en haar even eens voor de groote coalitie te winnen. Voorloopig zijn de onderhandsche bespre kingen tusschen de partijleiders gestaakt in afwachting van den terugkeer van den rijks kanselier, die dan zelf maar moet probee- ren een uitweg uit de moeilijkheden te vin den. (ie, neeralachtóghêd- tuien, hypochondrie, etis brochure Frankenstraat 1158 18 gerbestuur, noch bij de hoogere (niet~c6m- munistische) ambtenaren, noch bij het pro vinciale bestuur zullen menschen gevonden worden, die bereid zijn om met de nieuw- aangekomenen de voordeelen der verkregen posities ^te deelen, zelfs al zouden deze nieuw-aangekomenen voor hun taak bere kend zijn. De vrees voor het optreden van nieuw aangekomenen houdt de gedachte aan de omwenteling het meest tegen. Vol gens Miljoekow heeft- die omwenteling het meeste kans van slagen, die zooals in Maart 1917, het geheele staatsmechanigme onaangetast laat. Het is een dergelijke op lossing die de machthebbers van thans het meest duchten. Miljoekow beweert verder, dat de boeren niets van een herstel der monarchie willen weten. Dat wil natuurlijk niet zeggen, schrijft hij, dat zij het denkbeeld van een vaste en sterke staatsmacht hebben opge geven. Zij begrijpen dat tegenover de macht der communisten een sterke macht geplaatst moet worden. Deze macht stellen zij zich zelfs voor als de macht van één per soon, maar volstrekt niet van een „tsaar” in den ouden stijl, en vdbral geen Romanow. Misschien een „tijdelijke” tsaar, die voor een bepaalde periode werd gekozen, een functionaris waarvan men reeds tijdens het oude regime een vage voorstelling had. Vrijwillig zullen de boeren de heerschap pij van een monarch als onder het oude régime, en de heerschappij der vroegere regeerende klasse, niet erkennen, en er is moeilijk een macht te bedenken, die met gewelf de erkenning van een dusdanige heerschappij zou kunnen doordrijven. De verlangens van de Oekrajine. De regeering van de Oekrajiene heeft bij den Raad van Arbeid en Verdediging een verzoekschrift ingedienj betreffende de be hoeften van de Oekrajiene. In ’t kort komt het lijstje op het volgende neer: Ten gevolge van de overbevolking van de republiek moeten minstens 300.000 gezin nen (d.w.z. plm. IMi millioen zielen) in staat gesteld worden, elders bouwland te krijgen. Op industrieel gebied is het noodig die takken van industrie tot meerdere ont wikkeling te brengen, welke de landbouw- gröndstoffen verwerken, die in de republiek geproduceerd worden (suikerindustrie en de branderijen), daar de productie van deze industrie slechts 2550 van voor den oorlog bedraagt. Verder wil de republiek, dat de wegen in een eenigszins beteren toe stand worden gebracht, daar van de 75.000 werst wegen slechts 25 een bestrating hebben; de plaat&élyke organen hebben geen geld om de wegen in beteren staat te bren gen. Ten slotte wijst de regeering van de republiek op het feit, dat zy geld noodig heeft voor het verleenen van landbouw- crediet waren dooreen gegeven als de kruis draden, van een stramien. Uedurenue de dagen, dat het lijk van haar stiet- vader boven aarde stond, waren wer kelijk ten teeken van rouw de kan toorlokalen gesloten gebleven. Nu, op den dag na de begrafenis, had jaaf de kantoren moeten openen. De drang van buiien werd te groot, zijn reputa tie stond op het spel. En met een zucht dacht Be;ty aan Jaap, hij nad geen rust gekend in de algeioo- pen dagen, niet mogen treuren om den nood van zijn vader. Met de condole ancebrieven kwamen allerlei dringen de vragen van lieden, angstig om nun bezit, in bewaring bij de firma, en anonieme epistels vol beschuldigingen en verdachtmakingen tegen het oude huis met zijn bedrieg eTijk en schijn van eerwaardigheid en soliditeit. De tra nen van droefheid over zijn vader, van spijt over zooveel onverdiende hoon, smaad en schande, had Ja^p moeten verkroppen, om met al den ijver, a-hB kracht en tijd waarover lijj beschikte, maatregelen te nemen tdn einde den aanslag, dien hij voorzag. af te weren. Hij leefde in éénzenuw- opwinding en inspanning. Oogenschijn- lijk bleef hij kalm', rustig, maar som ber. geheel opgaand' in de zaken. oL getrokken, in zich zelf gekeerd. H j bleef bijna den ganschen dag op het gesloten kantoor. Betty en Pietje ont- )L st teel kje 63, - ve jongste chef, pas opgenomen in de zaaa, had aLes ontdekthij had daarop den boekhouder bij aioh geroe pen en hem de keuze gelaten tus schen gevangenis en zelfmoord, hem een uur alleen gelaten in een kamer van het kantoor, iedereen uitgestuurd zoolang. Zijn vader, van niecs wetend, was door een beroerte als met een mokerslag teneergeveld naast ’t bloe. Jende lijk van zijn ouden boekhou- Jw. op wien hij huizen had gebouwd. Het failliet der firma was nu onver- mijdiei jk geworden, de kantoordeuren waren gesloten, het heette voor den rouw, maar zij zouden niet meer ge opend worden, de jonge chef had zich roede naar het genechii begeven zijn faillissement aan te vragen. Met een gezicht, dat walging en zie- icsmart uitdrukte, hoorde Betty Hen- Oïik’s praatjes, uitgeiokt door Fietje, nsn. Helaas, waathedd en verdichting DUITSCHLAND. De regeling met de Hohenzollerns. De „AmtLche Preussische Pressedienst” het officieele orgaan van de Pruisische re geering, deelde gisteren utBde, dat het door het Pruisische ministerie van financiën uit gewerkte vergelyk betreffende de schade loosstellingen aan de Hohenzollerns over een waarde van ongeveer 180 a 200 mil lioen mark loopt. Daarbij’ zijn de 30 millioen in contanten, die aan de Hohenzollerns worden uitbetaald, inbegrepen. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, verlangden de Hohenzollerns aanvankelijk 50 millioen mark in contanten. ENGELAND. De Duikboot M. 1. Het opsporingswerk gestaakt. De secretaris van de Admiraliteit" heeft bekend gemaakt, dat het opsporingswerk der duikers in verband met de duikboot M 1, die onlangs is vergaan, is gestaakt, daar geen positieve resultaten zijn verkregen. Het werd niet noodig geacht, het opspo ringswerk voort te zetten, daar de oorzaak van het vergaan van de duikboot ten volle was vastgesteld. Een geschenk van Chamberlain aan Briand. De bladen melden, dat Briand met een beker naar Frankrijk is teruggekeerd, die - hem is aangeboden door Chamberlain. De beker is van .zilver en draagt het inschrift: tot het verschaffen aan een autonome amor tisatiekas van een definitief bedVag, ont leend aan alle vórmen vapi rijkdom, verkre gen volgens modaliteiten, zonder dat de na tionale arbeid daardoor wordt belemmerd. De assaineering van de financiën van Frankrijk zal niet definitief worden verkre gen zonder de verwezenlijking van een loya le overeenkomst met de groote mogendhe den, onze schuldeischers uit den oorlog, met wie wij onverwijld de afgebroken onderhan- delingen zullen voortzetten. Zjj zullen re kening houden met den toestand van Frank rijk en met de noodzakelijkheid mede te werken tot herstel vap den franc, teneinde de uitvoering van de gesloten overeenkom sten zelf mogelijk te maken. De verklaring herinnert tenslotte aan het sluiten van het verdrag van Locamo. De regeering is met denzeïfden geest bezield, voornemens op korten tfermijn een eind te maken aan de strubbelingen in Marokko en Syrië zoodra de aanValHen tegen Frankrijk zijn onderdrukt, en zal een vermindering van de militaire lasten nastreven. Zij zal de sociale verzekeringen behartigen en het ar- rondissementskiesstelsel weder invoeren. Zij zal het volksonderwijs hervormen. Zjj zal al haar verantwoordelijkheden op zich nemen en de Kamer verzoeken, de hare op zich te nemen. viAifeon ue conuodjeaneebezoenen eu rietje vertelde clan aan tafel, bet eeu»- ge oogenblik1 dat Jaap in de huiska mer vertoefde, de hailve toespelingen der bezoekers, die kwalijk verborgen nieuwsgierigheid en wantrouwen voe rleden, Belty merkte dan op, hoe on- uer dit gesnap Jaap de lippen vast opéénklemde, de vusten baide, hoe net hem ónmogelijk werd iels te nut tigen. Ze zag aan de blauwe kringen onder de oogen. de zichtbaar ingeval len wangen, de scherpe trekken om den neus, als hij s ochtends beneden kwam, om meestal staande weg glac melk of een kop thee te nemen voor hij aan het werk toog, hoe de slaap, de enkele uren van den nacht dat hij zich rust gunde, zijn legerste de ontvlood. Maar als zij aan tafel F iet je verbood te spreken, was net Jaap die dringend uitriep neen, zeg me vooral alles, al deprikken, waarschuwingen en betuigingen uit zoogenaamden denmond zijn even zoovele wapens in mijn hand, om den aanval, f' onvermijdelijk komen moet, te staan.” Den avond van den begrafenisdag had Jaap met duidelijke, in het oog vallende letters de advertentie in de plaateelijke dlagbladlen laten plaatsen, dat de kantoren van de firma Van een Heymel Bartels, zooals de naam voort- ITALIE. De gouden roos voor de Koningin van België. Zondag a.s. zal de paus in een particu liere kapel de Gouden Roos aanbieden, be- stemj voor de koningin van België. De plechtigheid waarbij de ambassadeur van België en zijn echtgenoote tegenwoordig zullen zijn, zal een besloten karakter dra gen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f225, per week 17 cent, met Zondagsblad par kwartaal f 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal f 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abeonementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij once agenten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux z$n dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. Paul buitenlandsche zaken, na de revolutie van Maart 1917, die ook in zijn ballingschap getrouw is gebleven aan zijn democratische opvattingen, heeft een uitvoerig werk ge schreven, zoo lezen wij in de „Voss. Ztg.”, over „Russlands Zusammenbruch”, dat eerstdaags by de Deutsche Verlagsanstalt zal verschijnen. In dit boek is ook een hoofd stuk gewijd aan de komende ontwikkeling van Rusland, dat de „Voss.” in zyn geheel aidrukt. Daarin bespreekt Miljoekow ook de rol, die de emigré’s bij een mogelyke om wenteling zullen spelen. Miljoekow schrijft dat, wanneer de boeren in hun drang naar bevry- ding de menschen die zy noodig hebben niet in Rusland zelf vinden, die bevryding dan zeer twijfelachtig zal zyn. Want zy zal al diegenen tegen zich hebben, wier belangen op de een of andere wijze met het bestaan de regiem verbonden zyn. Noch in het le- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel moer /0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels 1 55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 bijslag op den prfje. Liefdadigheida-advertentiën do helft van den prö». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bfi contract tot veer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door turechenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. aan zou .uiuen. des ochtends ten tien ure weer zouden geopend worden. D’t was zijn fier en eenig antwoord ge weest aan het al meer wassende wan- rouwen. dat hij zoo duidelijk om zich heen voelde. Hij was tot den strijd gereed. En nu stond1 hij midden in de cr sis ree is uren duurde de aanval op zijn geliefd kantoor, op den goe- len naam van eerlijk, vertrouwbaar man, dien zijn vader bezat en die ’aap’s heiligste erfenis moest worden. Fietje en Hendrik waren de kamer uitgegaan. Fietje kon niet langer ach verschuilen in die stille achterkamer. Zij voelde zich daar als in een gevan genis. Zij begreep al den smaad der ouderlijke firmai aangedaan harts tochtelijk schold zij op het wantrou wen der menschen, de tranen liepen haa'" daarbij over de wangen, maar zij vervee'de zich niet, zij leefde op in de emotie, vergat er dagen lang het verdriet om he verlies van haar vader door. Hendrik bleef wijlen in de verduis terde vestibule, waar hij reeds in den vroegen morgen, zoodra Jaap naar het kantoorhuis was gegaan en de men schen zich begonnen te verdringen de kantoorgang. de ijzeren nachtbou- ten had geschoven voor de communi- catiedeur. Als er gebeld werd, ging hij naar het salonvenster en gluurde voorzichtig door de kanten vitrages, De regeeringsverklaring van het nieuw Fransche kabinet is gisteren bekend ge worden. Zij wyst er op, dat de tegenwoor dige toestand klaarblijkelijk, ernstig is, doch zegt, dat hij geen enkel onherstelbaar ge volg zal na zich sleepen, indien de regeering kan steunen op het vertrouwen van het land en de medewerking der beide Kamers. Het tijdperk van wrijving is voorby. Teneinde aan de oorlogsschulden en de gevolgen daarvan het hoofd te bieden, meent de re geering, dat thans het oogenblik is aange broken om onverwijld maatregelen te ne men die de geregelde werking van de pu blieke diensten moeten verzekeren en de normale economische ontwikkeling des lands moeten beschermen. Dientengevolge heeft zij besloten, de consolidatie van ook maar eenig deel van de publieke schuld te vermijden, doch om de overgangsperiode door te komen zonder de staats- en parti culiere zaken in de Avar te sturen, zal zy het parlement om voorloopige faciliteiten ver zoeken. Deze faciliteiten zullen strikt be perkt blijven tot de onontbeerlijke behoëf- ten van de schatkist. Bijgevolg zal de re geering vandaag nog de tydelijke middelen voorstellen, die een hervatting van de ope raties op korten termijn toestaan, en een samenstel van maatregelen voorbereiden wie er op de hooge stoep stond, üe- woonJijk maakte hij niet open, want er werd onophoudelijk gebeld door ongeduldige klanten van het kantoor, die langs dezen weg probeerden eer der te worden binnengelaten. Fietje. in haar ongedurigheid en nieuwsgie righeid, kon n et nalaten door de sa- lonvensters te gluren naar de opeen gepakte menigte op straat, die flui tend, lachend, morrend, met wreede nieuwsgierigheid en domme gezichten opkeek tot de twee aaneengebouwde hooge, smalle huizen met hun ouder- wetsch, oud-vaderlandsch voornaam; voorkomen vooral naar den gevel, waar heel boven onder de nok het oude jaartal met de kromme, verweer de, maar glimhiend^ zwart verlakte ijzeren cijfers 1746. prijkte, staarde de joelende menigte. Toen Fietje n nieuwsgierige on voorzichtigheid de crème kanten gor dijnen een oogenblik te veel op zijde schoof, werd ze dadelijk door de me nigte ongemerkt. Zij deinsde plotse ling verschrikt achteruit, men had jou wend. scherp fluitend, tegen het ven ster met straatvuil geworpen.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1