een. IIE nieuwe len Bon vartaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ne. 18022 85*Jaargang Dinsdag 8 Deoemberfll925 en enz. lezers Dit blad verschijnt dadelijks behalve op Zon- en Feestdagei iau. ET NU! in met TRANT. Ml. FEUILLETON. O um ver- nieuwe jke ge- mdsche i wordt nd De- neeren 1.25 per ■eau in- irmeert nnissen ogniet .ak hen st moei de cou rs geeft de pre en voor dragen. onder ijk. lNDAG Zooals de ouden zongen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, HE 5 BUITENLANDSCH NIEUWS. Datum: rklaart als IULDENS- Datum: (Wordt vervolgd). Een aangenaam uiterlijk opent de deu ren, maar een goed innerlijk opent de t,ar,'n- t.dMM verklaart ibonneeren 30URANT t Zondags- er courant 67) - Voor het eerst sympathiseerde Betty Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. herhaling van dergelijke incidenten te voor komen, daartoe wel geschikt zijn, maar de toestand in den Balkan zal eerst zeker zijn als de ontwapening werkelijkheid is ge worden. Rentis bracht namens Griekenland hulde aan de commissie en sprak vervolgens over de Bulgaarsche oogmerken inzake een eco- nomischen Uitweg aan de Aegeische zee; hij voegde er by, dat Bulgarije een corridor eischt derhalve een deel van het Grieksche gebied. Hij herintjgrde daarbij aan het ver- zet van Bulgarije tegen die besluiten der conferentie van ambassadeurs nopens de ontwapening. Sir Horace Rumbold, de voorzitter der commissie, bepaalde zich er toe te verkla ren, dat de conclusies der commissie mei algemeene stemmen waren genomen en dat er tusschen de leden geen enkel verschil van meening bestond. De commissie wenscht haar rapport niet te wijzigen. Sir Austen Chamberlain, de rapporteur, verzocht den Raad twee leden aan t® wijzen om hem bij te staan by de opstelling van een rapport nopens de gevolgen van het conflict. Voor de consolidatie van den vre de en de jurisprudentie van den V. B. z(jn deze van te groot belang, dan dat de ver antwoordelijkheid voor het rapport alleen op zyn schouders zou rusten. De Raad wees daarop de vertegenwoor digers van België en Japan, Hymans en Isji, aan om met hem een speciaal comité te vormen, belast met de opstelling van een rapport voor den V. B. R. In de eerste zitting van den Raad van den Volkenbond werd het rapport behan deld van de commissie van enquête inzake het Grieksch-Bulgaarsche geschil. Kalfof verklaarde namens Bulgarye, dat het rap port der commissie, aan welke hy hulde bracht, volkomen het Bulgaarsche stand punt bevestigt. Bulgarye eischte 52 malli- oen, de commissie kende in totaal 30 milli- oen toe, hetgeen Bulgarye onvoldoende vindt. Bulgarije is overtuigd, dat de door de commissie voongestelde maatregelen, om ’n bliek en by uiterlyke correctheid tegenover wet en grondwet, zooveel mogelyk conces sies worden gedaan aan de reactionaire stroomingen. De beteekenis van dit groeten ook van in uniform gekleede, oud-militairen moet niet onderschat worden, waarschuwt het „B. T.” ten slotte. In Aug. ’21 verbood rykspresi- dent Ebert het dragen van uniform door personen, die niet in actieven dienst zyn. Dit verbod hief Hindenburg in ’25 op. Thans hebben vrijwel alle oud-officieren het recht by alle mogeiyke gelegenheden de uniform van het oude leger aan te trekken. Wanneer nu generaal Lüttwitz of kapi tein Ehrhardt of generaal Ludendorff weer eens de lust mocht bekruipen een staats greep tegen de republiek uit te voeren, dan kunnen zy de oude uniform aan doen en kunnen dan zeker er van zijn, dat geen ryksweersoldaat, wien hoffelijkheid en ka meraadschappelijke gevoelens voor de dra gers van die uniform zyn ingeprent, op hen zal schieten. De bepaling aangaande het saluut acht het blad in de hoogste mate geschikt om het karakter van de ryksweer als weer macht en bescherming van de republiek te compromitbeeren, zoodat het de opheffing ervan noodzakelijk acht. Frankryk vroeger steeds vroeg. Men be speurt hier den invloed van Locarno. Iidl IISIIIE COURANT. BELGIS. De handelsbetrekkingen met Rusland. Spoedige hervatting der onderhandelingen verwacht. De „Peuple” bevat een uivoerig inter view met Vandervelde, den minister van Buitenlandsche Zaken, over de quaestie van de hervatting der handelsbetrekkingen tus schen België en Rusland. Vandervelde ver klaarde, dat zyn departement het probleem ernstig bestudeert. De regeering belemmert in geen enkel opzicht den handel, die thans tusschen de beide landen wordt gedreven. Sommige Belgische industrieelen en han del slieden hebben de vrees geuit, dat de Belgische industrie en handel zouden kun nen worden voorbijgestreefd door die lan den, welke de betrekkingen met de Sovjets hebben hersteld. Hy meende, dat de hervatting der han delsbetrekkingen met Rusland moet worden voorafgegaan door een billijke overeen komst met betrekking tot de Belgische be langen in Rusland. Aangaande een Pact met Rusland zeide Vandervelde, dat het onbetwistbaar is, dat bepaalde regeeringen in Oost-Europa zich De politieke crisis in Duitse hland. Het Grieksch-Bulgaarsch grensgeschil. De ontwapeningskwestie. De aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Rykspresident von Hindenburg heeft gas teren de leiders der verschillende partijen ontvangen, met uitzondering van de com munisten* en dfe (Dfiutsdi-Völkischen. Hy heeft aan alle partijleiders verklaard noodig te achten, dat zoo spoedig mogelyk ’n nieu we regeering op een zoo breed mogeiyke parlementaire basis tot stand komt, voor namelijk met het oog op de te wachten moeilijke economische omstandigheden in dezen winter en op de buitenlandsche po litiek. De rijkspresident heeft in dit ver band gezegd, dal hij een regeering op de basis der groote coaltie noodzakelyk acht en in het by zonder de beide middenparty- en, het Centrum en de democraten, ver zocht in dezen zin bemiddelend op te tre den. Een beslissing kon natuurlijk nog niet worden genomen, daar de verschillende party besturen en ryksdagfracties nog byeen moeten komen. Reeds heeft een vergadering van het partijbestuur van de soc.-dem. partij plaats gehad. Op deze vergadering werden ernsti ge bezwaren tegen een samengaan met de Duitsche Volkspartij geuit. De sociaal-de- mocratie vreest voor haar eigen linkervleu gel. Intusschen is een van de hoofdrede- nen, waarom de sociaal-democrate verklaar den, dat zy niet aan een groote coalitie wetnschen deel te nemen, dat zy hetzelfde van de Duitsche Volksparty verwachten. Echter hebben de vertegenwoordigers van de Duitsche Volksparty ia. de byeemkomst met rykspresident v. Hindenburg verklaard, dat zy bereid waren in den zin eener groote coailitie te onderhandelen. Behalve by de Duitsche Volksparty en by de sociaal-democraten, bestaan ernstige be zwaren ook nog by de Beiersche Volkspar ty. De Beiersche minister-president dr. Held en de leider van de fractie in den rijks dag dr. Leicht hebben op een congres van deze party te München verklaard, de groo te coalitie een gevaar voor het land te ach ten. Zy verwachten, dat by een eventueele vorming eener groote coalitie van de Duikt sche Volksparty tot de sociaal-democraten, de wenschen van de landen nog minder ver vuld zullen worden dan vroeger. .De commissie uit den Volkenbondsraad heeft, den staat der onderhandelingen con- stateerende nopens de conventies voor een algemeene beperking der bewapeningen, besloten, dat by den Raad de quaesties aan hangig zullen worden gemaakt waarover de commissie niet tot eenstemmigheid kon komen. Nog wordt uit Genève gemeld, dat Bon- cour en Ceeil, de leidende figuren der Raadscommissie ter voorbereiding van een plan voor een eventueele ontwapeningscon ferentie, de pers heeft ontvangen en ver zocht heeft.de geruchten over diepgaand meeningsverschil te ontzenuwen. Frankryk en Engeland willen de industrieele en fi- nancieele vredeseffectieven, die oorlogs- effectieven kunnen worden, in een interna tionale onderlinge hulpregeling betrekken, maar Boncour wil dat hieromtrent defini tieve bepalingen worden gemaakt, ook wat den omvang betreft, terwyl Cecil het be ginsel, neergelegd in artikel 16 van het pact van dien V. B., voldoend acht. Opmer kenswaard is dat Boncour in dit verband slechts repte van economische waarborgen en niet langer van militaire, waarom bezighouden met de verwezenlyking van het Pact, zich inspireerend aan den geest van Locarno. Het blad voegt hieraan toe: -„Wjj verna men uit zeer ernstige bron eenige inlichtin gen omtrent de hervatting onzer handels betrekkingen met Rusland, waaruit biykt, dat overeenstemming met betrekking tot de belangen van eenige onzer industrieelen in Rusland niet a priori onmogeiyk is. Het meerendeel dezer industrieelen zyn zich er volkomen van bewust, zoo verzekert men ons, dat het volstrekt eigendomsrecht zou kunnen worden vervangen door een of an dere concessie op langen termyn of door een gemengde onderneming.” De „Peuple" meent te weten, dat het mo gelyk zal zyn de op initiatief an Paul Hy mans te Londen met de Sovjets geopende besprekingen, welke vóór de verkiezingen van 5 April werden verdaagd, binnenkort te hervatten. DUITSCHLAND. in het Noorden zachter weer, in het Zuiden strenge vorst. Door het optreden van zuidV/estelijke winden is de vorst in Noord-Duitschland sterk atgenomen. In Beriyn vroor het van morgen om 8 uur nog slechts één graad. Ten Zuiden van de lyn Frankfort.Leipzig duurde die vorst onafgebroken voort en is op sommige plaatsen nog toegenomen, voor al in de Beiersche Alpen. Zeven kinderen gestikt. In den nacht van Zaterdag op Zomlag zyn in een hulpziekenhuis te Lemgo (Lippe- Detmold) zeven kinderen van één tot drie jaar door kolendamp gestikt. Een zuster had briketten op een vuur in een zyvertrek gelegd; deze gingen smeulen en de rook is door de kieren van een houten tusschen- schot in het slaapvertrek der kinderen door gedrongen. De militaire groet en de monarchistische idee. Het bestuur van de Völkisch-radicale na tionale vereeniging van Duitsche officieren deelt zyn leden in het jongste nummer van zyn orgaan „ter wegneming van gerezen twijfel” het nieuwe voorschrift van April ’25 mede van de ryksweer betreffende de eerbewijzen in de weermacht. Daarby wordt bepaald, dat het saluut slechts gebracht moet worden in de Duitsche weermacht. Ten opzichte van leden van de vroegere zee- en landmacht is de groet facultatief; maar, zoo wordt er bygevoegd, verwacht wordt, dat uit beleefdheid en kameraad schappelijke gevoelens ook dezen personen het saluut gebracht zal worden. Het „Berl. Tag.” noemt deze bepaling een typisch voorbeeld van de steeds wat dubbezlzinnige, maar toch doorzichtige rijks weerdiplomatie, welke men reeds lang kent. Deze diplomatie, betoogt, het blad dan ver der, bestaat hierin, dat, by een schynbaar loyale houding ten opzichte van/de repu- tovvioguu en oen seneda stem, r»- ije’s stem riep hem toe, gretig haas- t.g „Zeg, Jaap, hoe is t gegaan, wij hebben natuurlijk gewonnen?’’ Hard •klonk die steun door het ge- ruisCh in zijn ooren, in zijn soezerig noofd. dat leeg was, akelig moe, leeg, alleen gevuld met de herinnering aan dat eene beeld, dien moeien man over dat meisje... zijn meisje. „Gewonnen..., wie praat nog van winnen? vroeg hij, met een wezen lozen blik starend naar de richting waar de stem gesproken had „Ge wonnen? Ik... ik... heb nu... toch al le? verloren. „Jaap. God, Jaapt.” „Jaap, wat doe je vreemd,, scheelt tr wat aan?” Maar Jaap hoorde Betty’s angstkreet, Fietie's verschrikt geschreeuw met moer. Hij was een ineenzinkng nabij. Betty had haar armen om1 hem heen geslagen, maar moest hem laten glij den in den armstoel, dien Rudolf van Hoogduynen zich haastte bij te schu*- ven. Jaap me< gesloten oogen. leunde zwaar het hoofd achterover, allen om ringden hem met verschrikte gezicli- ten. Betty, alles om zich heen verge tend, boog zich over hem. ADVEBTHNT1EPRUS: Uit öoud» m omttrakm (bohoomxto tot d«n bworgtato»), 1—5 regels 1-30, elke regel meer 036. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels 155, elke regel meer ƒ0.80. Adrertentiën in het Zateidagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheide-adverteotiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke rage! meer ƒ.0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract kot teer gereduceer de® prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiled* Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags tóót de plaatsing aan hot Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. geheel met haar halve zusje. Zij knik te Fietje vriendelijk en dankbaar toe. Maar Fietje zag haar niet aan. Ver wonderd begonnen haar oogen te rus ten op Ruud, die niet eens naar haar geluisterd scheen te hebben, maar Bet ty’s hand in de zijne nam en op inni- gen toon zeide, een gelukkigen glim lach om de roede lippen onder den bruinen snor „Zooveel te beter, zoo veel te beter, Betty. Hadden wij maar eerder je vooruitzichten gekend' hoe veel oaaahgenamte oogenblikken, hoe veel getob en verdriet waren ons ge spaard gebleven maar laat ons niet langer stilstaan bij wat achter-ons ligt, alles keert zich nu ten goede, ma pe- ute reine.” Met oogen, wijd open van verbazing streek Petje zich nadenkend over het ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ235, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. AbeuMmenten worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT II, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie TaL Int 82; Redactie, Tel. 88. In dezelfde fitting van dé begrootings- commissie van het Oostenryksche parle ment, waarin de vice-bondskanselier Waber, een geruststellende vterklaring af legde in zake de ongerustheid over aan Z.-Slavië toegeschreven plannen niet Karinthië heeft die Groot-Duitsche afguvaardigile Dingho- fer een Vede gehouden over de quaestie van de aansluiting by Duitschland. Hy zei de daarin o.a., de overtuiging te hebben, dat onder de Oostenryksche bevolking de meening sterk groeiende is, dat een afdoen- de oplossing van den toestand tenslotte alleen te verkrygen is door vereeniging met het Duitsche ryk. By eéh eventueele volks stemming zou z.i. ongeveer 100 voor aansluiting blyken ie zijn. Blykbaar echter wil de regeering deze gezindheid niet op merken, constateerde de spreker, waaraan hy toevoegde het eerlyker te achten, om ook van regeeringszyde het buitenland dul- dely’k te zeggen, dat de stemming in Oosten- ryk aldus is in plaats van dit buitenland in interviews enz. de zaak voor te stellen, als of er in Oostenrijk heelemaal geen» bewe ging in die richting bestond. Dat gelooft het buitenland trouwens toch niet, omdat het niet zoo slecht wordt ingelicht. Boven dien achtte hy de houding van de regeering niet te zyn in het belang van het land. Bekend is dat ook de'' soc. geheel aan de zyde van hen staan, die in aansluiting de redding uit de ellende verwachten en dan ook een zeer krachtige houding tegen de regeering aannemen. langb ledematen, door v^ruioeiunc.u van hun veerkracht berooid. Een. man, ii.' één 1 jdensweek tien jaar ouder geworden Hij deed een stap in de kamer, zijn oogen zoch en gretig... en bleven hangen met pijnlijke verbaani op de groep op de canapee, op den man met zijn jong, mooi, regelmat g, donker gezicht, diep gebogen over he tengere mejsje, wier gestalte schm ging achter zijn nette gesoigneerde fi. guur. „Jaap.. e Allen stonden oiiwit.eikeurig op. .Jaaip Jij. Eindelijk. Hoe is het ge gaan, zeg gauw...” riep Fielje zoodra zij hem zag. Maar Jam? verroerde zich niet van zijn plaas. In zijn afgetobd brein groefde vertwijfeling nog slechts dit eene nieuwe beeld die mooie, neite man in innige houding met Betty, wier hand! in de zijne rustte, op de cana pee, samen. Hoewel hij Betty bij zijn binnenkomen me. een kreet haastig had zien opstaan. Ruud van zich h$d zien afschuiven als met verveeld ge baar, nam Jaap slechts dat eerste beeld in zich op. Plotseling werd hem alles duidelijk. Midden in den strijd staande, meende hij zich slechts be zield, opgehouden, door dat ééne doel: zijn oud huis te redden om den eer lijken naam* van zijn gestorven vader schoon te wassehen, maar nu wist hij het, daar was nog een andere reden, FRANKRIJK. Een oplichter als luitenant-ter.zee. Onder de officieren van het garnizoen van Versailles heeft die arrestatie van den z.g. luitenant-ter-zee Pierre Sarda, groote sensatie gewekt, daar is gebleken dat deze joviale kameraad noch Pierre Sarda heeit, noch luitenant-ter-zee ik Hy heet in werke- lykheid Lionel de Wiet en werd in Konstan- tinopel geboren. In 1917 werd hy reeds een keer gearresteerd wegens het onrechtmatig dragen van den uniform van vliegofficier, doch zyn vader, die Fransch consul-gene- laal in Genua was, wist te bewerken dat hij in ’n zenuwinrichting werd gebracht. Nau- welyks was hy „hersteld" of hy ontvreemd de in een Ijptel aan de Champs Êlysées een collectie gouden sieraden van een Engelsche dame. Hy verkocht ze in Marseille en ver trok naar Beiroet. Daar werd hy gear resteerd, naar Frankryk teruggebracht en tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Niet ontmoedigd door deze tegenspoed trad hy, aanstonds na zyn vrylating, in het huwelyk. Onder tal van val scheen amen ging hy op avontuur uit, pleegde in Parijs en Toulouse oplichtingen en zakte einde Sep tember naar Versailles af, waar hy zich twee uniformen van luitenant-ter-zee liet aanmeten en er een paar ordeteekensj het Legioen van Eer en het Oorlogsktuisi op spelde. Hy wierp zich toen onverschrokken in de militaire kringen aldaar en was juist bezig zich vele vrienden te maken, toen een officier argwaan kreeg door de opvallende onkunde in marinezaken, die De Wiet ten toon spreidde. Er werd geïnformeerd op het uieper, verborgen geweest, hij bad ook gestreden, bovenal, om de ach ting, den lof, de bewondering, de.... de.liefde van Betty te winnen. Zijn moed, zijn wilskracht, zijn volhard ng, zij waren gestaald geworden door den prijs dien hij er mede trachtte ie ver dienen Beity’s wederlie.de. En bitter bekende hij zich nu zijn nieuwe te- leurs.elling zijn dwaas verlangend hart was weer gaan hopen, hij had gemeend da', hare oogen hem anders aanzagen de laatste dagen. En de dwa- hoop, dat eindelijk ook haar bar ging spreken voor hem’, had zijn strijd lust gesteund. En nu was hij hier hin- nengekomen om haar te zeggen dat... maar neen, dat behoefde niet meer, wat gaf Betty om zijn zegepraal o nederlaag Go^, hoe vervelend, die kamer vol vreemde menschtn. want de Hoogdu, nens gingen hem niets aan, bestonden hem in het geheel niet. Op een. voelde hij in alle intensiteit h-e doodmoede, hoe op hij was. Hij hijg de naar een steun, naar oen stoel, maar hij stond daar bij de'deur, zijn voeten k’eefden aan het tapijt, hij kon ze niet meer in beweging brengen, en daar was een vreemd gesuis in de kamer da' diep in zijn ooren drong, zijn geheele hoofd vulde. Vaag zag hij nog hoe een van de groep bij de canapee zich afscheidde van de anderen, toen een tweede, ook al in het zwart gekleed1, en naar hem voorhooiu Betty... en ituud. Nooit had zij gedacht aan die mogelijkheid, die haar nu toch zoo voor de hand scheen te liggen. Had zij dan gesoesd al dien tijd dat zij zich het hoi liet maken door de drie nidhten en Ruud s aarzelende tegemoetkomingen voor echte liefde aauzag. Zoo als de llu- weelen blik zijner oogen thans op Betty rustte, hadi h j haar, Fietje, nooit aangezien. Maar Betty scheen nauwe lijks zich bewust van zijn nabijheid, nauwelijks te bemerken hoe haar rech ter rustte in beide Ruud s handen. Fietje alleen zag het en bemerkte daarbij den welwillenden glimlach op de gezichten der drie oude dames, waarmede deze staarden naar het paartje op de canapee. Fietje scheen geheel vergeten. Doch Betty, voorovergebogen, sta rend!, liet allen begaan, luisterde in gespannen naar iets... dat tot haar kwam1 van uit de gang. Plotseling bracht zij de vrije linkerhand! naar de borst, zuchtte zwaar... ..Betty... lieveling riep Ruud „wat doe je vreemd', je bent zoo af getrokken, luister je niet naar me?” Hij boog zich dieper over haar. Op hetzelfde oogenblik werd de ka merdeur driftig geopend en een man k^am binnen, doodsbleek, met oogen diep en hol liggend' in een grijsgrauw afgetobd' geziiht, de haren doorwoeld. de jas open, slordig, slap hangend

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1