eau. één. MIE n nieuwe nden Bon kwartaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 0Sa Jaargang ssen IET NUL URANT. DN. FEUILLETON. 11 I r ize lezers (rijke ge- Goudsche iks wordt aand De- onneeren 2.25 per ureau in de formeert tennissen nog niet laak hen liet moei- t de cou- iws geeft If de pre- ven voor if dragen. in met turn ver- e nieuwe in onder- elpk. ANDAG Zooals de ouden zongen Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWITK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Het oetwapenings vraagstuk. Mo. 16023 mi: Roe- net kam oor zoo goed doorde Datum srklaart als ÏULDENS- Datum (Wordt vervolgd). I I t bewegingen. En ’t over eigen daden doet, Doch geldt het and’ren wees dan zacht en goed. Wees hard, wanneer gij oordeel vellen moet t, verklaart abonneeren COURANT et Zondags- der courant r j *0- drie oude dal krg- Men toen de Hoogduynen beurt el ngs id,onder de ambtenaren n 30.000 lagere ambte- over hun salarieering, irkt te 'Berlijn een pro- rehouden, die zonder inciden- lert algemeene stemmen werd ingenomen, waarin de regeering «rlement worden gewaarschuwd lid van de ambtenaren niet langer te stellen. Oorspronkelijke roman doof LOUISE B. B. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Stijgende werkloosheid. HerhasSdelijk komen den laatsten tijd uit Duitschland berichten, die erop wijzen, dat daar de malaise en werkloosheid hand over hand toenemen, mede ten gevolge van den grooten credietnood van het bedrijfs leven en de hooge lasten, welke op de ge- heele industrie rus£. Treffend was in dit verband de oproep van de Beiersche regee ring, waarvan wij onlangs melding maakten, en waarin de Beiersche bewindvoerders de bevolking bezwoer toch die tering naar de nering te zetten en alles, wat zweemt naar overdaad en weelde, na te laten en liever zich het lot aan te trekken van de minder bedeelden medeburgers, die de uiterste moeite hebben het hoofd boven water te houden. Teekenend voor den toestand een toestand, die (gevaarlijk kan worden bij strengen winter en nijpend gebrek - zijn de nuchtere staatjes met cijfers van de toe nemende werkloosheid. Het bestuur van de Duitschen „Sthdte- tag” heeft zich dan ook dezer dagen in een vergadering te Berlijn bezig gehouden met dit vraagstuk van de snelle toeneming van de werkloosheid. De stadsbesturen, zeer wel den toestand) inziende, voorzien spoedig voor de noodzaak te zuilen staan weer voor werkverschaffing op groote schaal te moe ten zorgen. Bij den financieelen noodtoe stand der gemeenten echter kan er, zoo meende men, geen sprake van zijn de ge meenten weer alleen de lasten te laten dra gen; veeleer achtte men ryk en staat in de eerste plaats verplicht de noodige stappen in de quaestie te doen. Daarom werd be sloten het ryk en de landen te verzoeken niet alleen zelf voor werkgelegenheid te zorgen, maar in de eerste plaats maatrege len te treffen, om de gemeenten in staat te stellen dergeljjke werkgelegenheid te fi nancieren. Een deputatie zal persoonlijk deze wenschen bij rijkskanselier en de be trokken ministers gaan toelichten. Daar bij zal erop gewezen worden, dat ook het bedrijfsleven de noodige middelen te» be- Een groote brand te Huil. Een groote opslagplaats vernieW. Een brand, die gisternacht te Hull woed de en op 25 myl afstand kon worden waar genomen richtte een schade aan ter waar de van naar schatting 250.000 pond sterling en vernielde een der grootste opslaghuizen van Engeland, waar groote hoeveelheden graan «olie, on», lagen opgestapeld. Het Verdrag van Versailles. Een beweging tot herziening. Onlangs hebben honderd bekende mannen en vrouwen in Frankryk in ^l'Ere Nou velle" een manifest .gepubliceerd, waarin zij een herziening van het verdrag van Versailles op twee punjen bepleitten, nj. wat betreft artikel 281, dat het uitbreken van den oorlog aan ,3e agressie van Duitschland en zyn bondgenooten” toe- schrijft, en wat betreft de artikelen 227 tot 230, die de Duitschera, die zich hebben schuldig gemaakt aan vergrijpen tegen de „internationale moraliteit en de heiligheid van verdragen”, of „schending van de oor log swetten en -gebruiken”, naar door den vjjand Ongestelde rechtbanken verwijzen. Thans hebben een kleine tachtig bekende Engelsche mannen en vrouwen zich bij bo venbedoeld manifest aangesloten, waarvan zy blijk geven in een oproep, waarin zij het volgende zeggen: „Wij beschouwen deze artikelen, die met geweld aan een verslagen natie onder de verschrikkelijkste bedreigin gen werden opgelegd, als de uiting van een geestesgesteldheid in de geallieerde en ge associeerde mogendheden, die thans verdwe nen is. Wij gelooven dat zy klaarblijkelijk onrechtvaardig zjjn en een emstigen hin derpaal vormen voor internationale toena dering. Dienovereenkomstig dringen wij er bij de betrokken regeeringen op aan, deze artikelen zonder verder uitstel te herzien of, indien herziening van het Verdrag een. te langdurig en moeilijk proces blijkt te zijn, ernstig blijk te geven van hun voornemen om ze te negeeren. Onder de onderteekenaars van den oproep treffen wij de namen aan van Arnold Ben nett, Margaret Bondfield, Dorothy Glad stone, John Maynard Keynes, Gilbert Mur ray, Bertrand Russell, Bernard Shaw, H. G. Wells, Israel Zangwdl. OOSTENRIJK. Het S5e rapport van mr. Zimmerman. 81.000 ambtenaren en beambten ontslagen. De toestand op de ar. beidersmarkt ongunstig. De mo gelijkheden voor den uitvoer naar Rusland worden overschot. Wan. verhoudingen in de begroeting. De correspondent van de N. R. Crt. te Weenen meldt dat de commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen, mr. Zim merman zijn 35ste rapport heeft gepubli ceerd. Het is kort, en wordt door de bla den zonder commentaar afgedrukt. In het rapport wordt meegedeeld dat tot De nieuwe financieele maatregelen van den Franschen Minister van Financiën Loucheur worden samengevat in zeven ontwerpen, waarvan voorloopóg de beide eerste nog slechts in bijzonderheden zijn uitgewerkt. Ze beoogen: lo. de invoe ring van acht milliard nieuwe belastingen; 2o. de stichting eener amortisatiekas; 3o. de verscherping der belastingcontrole; 4o. de toekenning van speciale voordeelen aan aandeelen op naam, boven die aan toon der; 5o. een facultatieve telling van de in- ruiling stukken van staatsleeningejn tegen voor den Staat voordeeliger typeh; 6o. een verhooging van de tarieven der spoorwegen opdat de Staat niet langer behoeve by te passen; 7o. een wijziging van het ’Mecha nisme der inkomstenbelasting om de op brengst te verhoogen. iHet eerste dezer plannen is 'geheel uitge werkt en zal vandaag door den ministerraad worden goedgekeurd. Verhoogd worden al le grondslagen der inkomstenbelasting; een speciale verhooging wordt voorzien voor vreemde effecten; de belasting op de land bouwinkomsten wordt verdubbeld; de over- gang van onroerende goederen en handels- ondernemingen zal voor de eerste maal be last wonden met 22 procent, bij volgende malen blijft de tegenwoordige taks van 12 procent gehandhaafd; de successierechten worden zeer verhoogd door een progressie ve kapitaalheffing, die minder groot is in dien zy nog by het leven van den erflater wordt voldaan. ,Wat betreft de indirecte be lastingen wordt voorzien een verhooging van de tabakspryzen, de rechten op zegel en registratie, het accijns op benzine ad tien c^ptimes per liter, terwijl verschillen de post- en telegraaftarieven verhoogd worden. Uit een en ander verwacht Lou- cheur als de volle werking in 1927 bereikt ie acht milliard extra, waarvan een derde half uit indirecte en een derde half uit di recte belastingen. Voor 1926 wordt de op brengst op zeven milliard geschat. Het grootste deel hiervan, ruim vier milliard, gaat naar de amortisatiekas, die met de uitbetaling der bons wordt belast en waar van het principe door de Kamer reeds was aanvaard. Terwijl de Kamer de beide eer- „Fietje, gauw, geef water of wijn... in het buffet, gauw.’’ „Hier staat een glas melk of tafel. „Zooveel te beter, geel gauw,’’ riep nu ook Rudolf. Betty bracht haar arm onder Jaap s hoofd en Rudolf Van Hoogduynen poogde hem te laten drinken van het glas melk', dat hij hem1 aan den mond hield „Hier, arme kerel, drink ik hoor, je' hebt den ganschen dag nog niets gebruikt, d)at maakt je overs uur bij al die drukte, Kon», houd1 jo nu goed', jij hebt je in elk geval kranig gehouden,” De eerste sprekende, dankbare blik uit Betty’s oogen, trof Ruud in dank foor lijn hartelinke woorden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda n omstreken (betoorende tot den baaorgfcria») 1—regal* ƒ1.80, elke regal meer ƒ0.25. Ven buiten Gouda en den bazorgfcriag. 15 regels ƒ155, elke regel meer ƒ0.80. Advartentita in het Zateidagnummer 20 htyalag op den prfja. Uefdadigbeide-advertentUSn do helft van don prtfz. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.05, elke regel moer ƒ.0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentie» en ingezonden modedooliagen bty contract tot soar gereduceer- den prijs. Groote lottere an randen worden berekend naar plaatsruimte. Advortontiën kunnen worden ingezonden door tuMchenkomat van sollodo Boekhan delaren, Advertentiebureau! on onze Agenten en moeten daags vóór dn plaatsing azn het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ztfn. uu, nu alles op afgeloopen is Nu staarden allen hem verbaasd aan en nicht hdzia antwoordde„Mijn beste Jacques, toen je binnen kwam prevelde je toch zoo iets van een ver- .oren spel, wat kan dat anders zijn aan...?'’ Zij zweeg veelbeteekenend, een die pe bios overtoog Jaap s geaicht, nij ueet zich op de lippen van spijt. „Par- uon”, zei hij besenaamd, ,,ik geloof dat ik mij, hier binnenkomend, al heel mal en zwak heb aangesteld. Wijt dat aam mijn oververmoeidheid en zenuw achtigheid. In geen vijf nadaten sliep ik, in dagen heb ik zoo goed als niets genuttigd. Maar nu is alen voorbij.” Hij richtte zich- recht op ,,Nu is de crisis doorstaan, het oude huis Van den Heymel Bartels is overwinnaar gebleven in den strijd'. Nu komt alles weer te recht.” Tante Claasje met theatraal gebaar reikte hem haar beide handjes: „Dat is heerlijk voor je, Jacques. Tous mes compliments”. Maar haar stem klonk koud, en Jaap, weer dof, bemerkte niet eens hoe IRudolf, zonder hem of Betty aan te zien, reeds stond met den knop van de deur in de hand en maande „Kotn mama, kom tantes. ais een moeuer tiaar bearoeui Kina. „Jaap..., in.jnj arme Jaap... ucii, waarom treur je nu..., verloren, ahes verloren? 'Irek je je dat zoo vreeso- iijk aan? Maar, wait is nu fortuin..., een sterk man als jij, een man die werken kan als jij, staat toch, boven het bezit van geld'. En wat kan )e het gepraat van de wereld schelen. Wij, bietje en ik..., o, ik zeker, wij weten toch dat je diezelfde bent gebleven, een eerlijk, een knap man. O, wij bewonder en je, ik ten minste, bewon der je bovenmate, en wat belet je nog eens te beginnen en te slagen. Ik heb het volste vertrouwen in je toekomst. Zeg, lieveling, waarom' schrei je dan...., toe doe ’t niet, Jaap, ik J an je niet zoo bedroefd zien..., het breekt me ’t hart.” En Betty wist niet, hoe de tranen haar langs de wangen stroomden, noe haar lippen rustten op zijn voorhoofd. Maar Fietje zag, hoe Rudloif van Hopgdnynen met wijd1 geopende oogen staarde naar het meisje, dat hij nooit zoo hartstochtelijk gekend had, en hoe Ruud langzamerhand zoo blbek zag als Jaap, die daar nu achterover ge leund lag in den stoel, met gesloten cogen, een beeld van stompe overver moeidheid', maar stil, bedaard, terwijl Betty over hem heen gebogen stond lettend op elk zijner onwillekeurige KnnrorrlnlMn I .111' schikking gebeld moeten worden om xij- nerzyds het werk te»kunnen doen voortdu ren. Tevens verlangt het bestuur een rede lijke verhooging van de ondersteuning der werkloozen. Een enkel staaltje van de stijging der cijfers van de werkloosheid: In het noordelijk deel van Opper-Hessen is het aantal ondersteunde werkloozen in één week drie maal zoo groeit geworden, In het 'Rijnsch-Westfaalsche mynbouw- gejbied wordt de toestand ook al steeds kri- tieker. Het aantal werklooze mijnwerkers bedroeg begin Dec. ongeveer 26,000 man. In de Rijnprovincie worden meer dan 100,000 werkloozen geheel ondersteund. Over de toestanden bij Krupp zijn den laatsten tijd de meest tegenstrijdige ge ruchten in omloop gebracht. Daarom heeft de correspondent te Essen van de „Frankf. Zt.” bij een bevoegde persoonlijkheid in lichtingen ingewonnen. Hjj vernam, dat de beduchtheid van de leiding der werkaange- legenheden nog verre door het verloop der tie en den raad van toezicht verplicht heb ben tot ingrijpende maatregelen van ont slag. Twaalfhonderd man en 250 beambten zullen einde Dec. weer een goed heenkomen moeten zoeken. In de meeste gevallen zon der pensioen. De firma ziet zich echter niet in staat, mede in verband met de belangen van de nog werkende arbeiders, om voort durend op bepaalde takken van dienst groote bedragen toe te 'leggen, aangezien anders de volkomen ineenstorting van het geheele bedrijf onvermijdelijk is. In leiden de kringep van de firma koestert men ove rigens hoop op een verbetering van den toestand, als is ook voorloopig het einde van de crisis niet te zien. Er is echter geen sprake van, zooals wel beweerd is, dat het personeel van 24,000 man tot 10,000 ver minderd zal worden. - Groote ontevredenh: Gisteravond hehk naren, ontevrjjnen op de Gendc testmeeting ten afliep.y een motieJtu en het het g« OP Pp Vooral de regeling van de schadeloosstel ling aan de Hohenzollerns moet de ontevre denheid onder de ambtenaren zeer hebben doen toenemen. ENGELAND. Huwelijken van onderofficieren met Duit, sche meisje». Namens het departement van oorlog is gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat er van het begin van de bezetting in het Rijnland af tot eind Juni van dit jaar 619 huwelijken tusschen Engelsche onderoffi cieren en Duitsche meisjes in het legerre- gister ingeschreven zjjn. Mocht de sociaal-democratische fractie vandaag besluiten, zich niet bjj de groote coalitie aan te sluiten, dan zal dr. Luther vermoedelyk morgen opdracht gen, een nieuw kabinet te vormen. neemt aan, dat dit kabinet dan niet geba seerd zou zjjn op de Coalitie van het mid den, maar dat dr. Luther zal trachten ver schillende portefeuilles aan niet-politieke personen te geven De Raad van den Volkenbond heeft met algemeene stemmen het advies van het Per manente Hof van Internationale Justitie in zake de quaestie van Mosoel goedgekeurd. Turkye, dat niet mocht meestemmen, ver klaarde zich tegen. Met een narden, trotsCnen trek om de lippen wendde Rudolf eindelijk zich omi, ging naar den hoek der ka mer waar zij gezeten hadden om de canapee, raapte bij een der stoelen zijn hoed op, kwam tprug en zeide mee koude, luide slem „Kom, mama, tantes..., hei wordt voor ons tijd om te gaan.” Ja, ja, mijn jongen, zekei; wij men’’, antwoordden hem de drie c dames als uit een mond, büjde ook zij gaan konden. Jaap richtte zich op, ontwikend uit z jn halve verdooving wei ktuigelijk stond hij op uit zijn stoel, dames van L-,— hem tot afeehi id' de zwartj eglaceede handtjes reikten „Mijn armé Jacques” meende nicht Nano/ ten overvloede te moeten zeggen „houd je Inu maar goed', draag het ongeluk dkpper. Je bent gelukkig nog jong een n euwe levensweg is nog gemakkeïyk te vin den. Denk niet meer aan wat achter je ligt en ik wensch je meer zegen voor de toekomst toe.” Ja&p zag haar verbaasd aan, hij s'reek zioh met de vlakke hand over het voorhoofd, toen over het haar iets van zijn oude flinkheid en ze'f- beheersobing kwam weer over hem toch begon hij aarzelend' „Ik begrijp u niet goed, freule welke reden be staat er mij te oondoleeren, vooral In een geheime zitting, gasteren door den Raad van alen Volkenbond gehouden, deed de 1' ransche Minister Boncour de voorstenen van de commissie ter voorbe reiding van eerr ontwapeningsconferentie goedkeuien, de samenstelling en organisatie betreffend van een commissie, die zou be staan uit de vertegenwoordigers van ne gentien staten, te weten,tien staten-ledén van den Raad, plus Duitschlanjjf de Ver- eenigde Staten, Rusland, Hongyrjje, Roe menie, Bulgarije, ZuicLSlavië, Nederland en Polen. Maar Jaap slootte met een geoaar van oververzadigcilheid en walging nei glas melk van zich af. Hij zat nu op gericht, de handen voor hea ge-zacul, schokkende snikken welden op uit zijn keel „Wat zeide F, et je gewonnen? het spel verloten... verloren”, noorde zi. hem fluisteren, eentonig droevig, telkens weer. En zij verstonden nem verkeerd. het volgend' «ogenblik lag Betty voor hem op de knieën, haar armen om hem „Jaap... lieve Jaap, toe, doe dat niet... schrei niet, Jaap. Ik kan 't niet hooren..., jij, die zoo sterk bent, jij schreien..., diat verscheurt me het hart.” Zij vergat alles om zich heen, daar was in haar houding, in haar stem, alleen droefheid, zorg om den man, dien zij boven alles liefhad. Wat kon haar al het andere schelen. Onver schillig liet het baar, dat zij het ge heim van haar stille liefde, zxm> diep verborgen in haar hart, nu verried aan andieren. Hij, Jaap, leedEn daar was nu slechts één gedachte, één behoefte in haar hem1 te sterken, te troosten met al de kracht waarover zij beschikken kon. Zij ging op de arm leuning van. zijn stoel zitten, sloeg haar beide armen om zijn schouders, drukte zijn hoofd tegen haar borst, wiegde hem zachtjes, feeder, in haar omstrengelende armen, hem sussend ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2^5, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geadüedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA by onze agenten on loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. GOIDSCHE COURANT. De financieele plannen van Minister Loucheur. Het e.v. herstel der groote coalitie in Duitschland. De Mosoel-quaestie. ste ontwerpen behandelt, zullen de overige nader worden uitgewerkt. De ministerraad heeft de plannen van Loucheur goedgekeurd. Loucheur zou gis teravond bij de Kamer zijn ontwerp indie nen om de noodige inkomsten te verzeke ren voor het evonwicht der begrooting en zyn ontwerp betreffende de stichting en de inkomsten van een amortisatiekas. In Duitschland duren de besprekingen over het vormen van de groote coalitie voort. Reeds heeft President Hindenburg met de party leiders besprekingen gehou den. Hindenburg toch is van gevoelen, dat de economische moeilijkheden, die dezen winter zyn te wachten alsmede de algemee ne malaise in uitgebreide kringen der be volking het dringend noodzakelijk maken het aanzijn te geven aan een regeering op eeai zoo breed1 mogelyken parlementairen grondslag, een regeering derhalve, die in den ryksdag staat kan maken op een ferme meerderheid. Zijn de voorwaarden voor een dergeljjke regeeringscombinatie geschapen Twee partyen zyn in elk geval reeds bereid zich te laten vertegenwoordigen in een kabinet op de basis der groote coalitie, n.l. de de mocraten en het centrum. Wat de twee an dere partjjen betreft, die in aanmerking komen (de Duiteche Volkspartij en de soci- aal-democraten), heerscht nog onzekerheid, maar scheen ’t dat; er vergeleken bij ’n tyd- je geleden, toch eenige vooruitgang kon worden vastgesteld. Immers: verschil lende Berlynsche berichten gaven te ver staan, dat, toen Hindenburg er bij de soci- aal-democraten op aandrong om toe te tre den tot een kabinet, waarin ook leden van het centrum, de democraten en de Duitsche Volkspartij zitting zouden hebben, de soci- aal-democraten geenszins een onverzoenljj- ke houding hebben aangenomen. Integen deel: zjj lieten uitkomen in beginsel niet ge kant te zyn tegen een een regeering op de basis der groote coalitie, maar zy merkten tevens op, dat het standpunt der Duitsche Volkspartij nog niet al te duidelijk is en dat deze party zich wellicht zou ontpoppen als tegenstandster der voorgestelde regee- ringscombinatie. Dit is dan zeker ook de reden, dat die so- ci aal-democratische partijraad iich in zyn gisteren gehouden bijeenkomst, tegen de groote coalitie verklaarde. In dezen partijraad was de stemming zeer scherp tegen de groote coalitie, en het kan reeds thans gezegd, dat de sociaal-demo- craiten alleen dan bereid zullen zijn, aan deze coalitie deel te nemen, als de andere partyen tegenover de eischen van de soci- aal-democratische partij een zeer tegemoet- I komende houding innemen, vooral echter ten I opzichte van de sociaalpolitieke eischen.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1