woning of bonedonhuit Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam nu tod 81.000 ambtenaren en beambten zyn ontslagen. De toestand op de arbeidersmarkt Is ernstig. Mr. Zimmerman is van oordeel dat Oostenrijk de mogelijkheden voor den ex port naar Rusland overschat, door ze op 15.000.000 te ramen. Volgens mr. Zimmer man kunnen zij maximaal slechts 7.000,000 beloopen. De commissaris-generaal herhaalt zyn bezwaren tegen de bestaande peüsachtige wanverhouding in de begrooting wat aan gaat de uigaven voor personen en die voor zaken. Onderhandelingen. Deze week komt te Praag een Poolsche delegatie aan tot het voeren van onder handelingen over de uitvoering van het in het voorjaar tusschen Tsjecho-Slowakye en Polen gesloten handelsverdrag. Polen eischt de opheffing van de voorschriften inzake den invoer van Poolsche naphta-fabrikaten, ten behoeve van die industrie. FRANKRIJK. Een spionnagezaak. De arreatate van den pseudo-marine- officier Lionel de Wiet, Waarvan wy' reeds melding maakten, is gevolgd door die van een zekere Marthe Moreuil, (sommige bla den noemen haar Maroelle Monseil) die aanstonds bekende voor een „vreemde mo gendheid" te spionneeren. Tusschen deze twee zaken wordt door de justitie verband gelegd. Temeer diaar De Wiet verklaarde Marthe Moreuil te kennen. Zy was eerst verpleegster en is daarna schildersmodel op Montparnasse geworden. Een inspec teur van politie herinnert zich dat de naam van Marthe Moreuil is genoemd als die van een vrouw, die onlangs eenige weken in een havenstad had doorgebracht en bijzon dere aandacht had besteed aan den vlieg- dienst. ITALIË. Koud Italië. Gisteren hield in Italië de strenge koudie nog aan, zoo wordt draadloos uit Rome >ge- eld; vooral in Sicilië heerschite strenge koudie. De dienst van den Abri zzenspoorweg moest wegens de sneeuw worden Stopgezet. In de Campagnaznus was de temperatuur 7 graden en te Milaan en Florence 5 gra den beneden het vriespunt. De Morgan.leening aangenomen. De Italiaansche Senaat heeft met 54 te gen 9 stemmen de Morgan-leenrng van 100 millioen dollar goedgekeurd. BINNENLAND. l)e opdracht van H. M. de Koningin aan Dr. Th. de Visser. In verband met de opdracht vail H. M. de Koningin tot liet samenstellen van een parlementair kabinet aan dr. Th. de Visser s de Christ.-Historiaohe Kamerfractie gisteravond in het 'I*wee- de KameCngebauw bijeen gekomen in verband met deu politieken toestand. Naar de N. K. Ct. verneemt, bestaat op dit oogenblik nog zoomin bij de christelijk-bistorischen als bij de R.-K. leden der Tweede Kamer eenstemmig heid omtrent de mogelijkheid laat staan den inhoud van een compro mis. Er is in den boezem dier fracties zelf nog mieemngsverechllIntusschen is de Katholieke Kamerclub niet bij een geweest ginds de vergadering, waarin tot een afwijzend antwoord aan mr. Marohant werd besloten. A s. Don derdag zal hij weder samenkomen. Vergadering C.-H. Unie. Hedenmorgen half elf is te Utrecht de vergadering van het Hoofdbestuur der Christel yk-Hostonsche Unie aangevangen, ■waarin ook de fractieleden van Eerste en Tweede Kamer zitting hebben. In de drukbezochte vergadering was even eens de kabinetsformateur dr. de Visser aanwezig. Niet veel succes verwacht. Over de opdracht aan dr. de Viseer, tot vorming van een parlementair kabinet, schrijft-„De Maasbode" (r.k.) het vol gende: Met de opdracht aan dr. De Visser is de huidige erisis in een nieuw stadium gekomen. Als tweeden in de rij dergenen, die welbewust de breuk in de reehtsehe sa menwerking hebben veroorzaakt en dus hare gevolgen voor hun verantwoording hebben te nemen, zyn na Marehant's échec de chrirfteljjk-hdstorischen aange wezen voor een poging, aan ons land een levensvatbaar kabinet te bezorgen. Evenals voor mr. Marchant luidt de opdracht, dat het een parlementair ka binet moet z^n. Of wy vooral mét het oog op de persuitingen, onder verantwoordeiykheid van den nieuwen formateur zeiven in het licht gegeven erg optimistisch den ken over de kansen van slagen dezer tweede poging?" „Vooralsnog", zoo beantwoordt het blad deze vraag, -„zien wy den portieken toe stand steeds meer verwikkeld worden en veel succes durven wy ook dr. De Visser's ondernemen, by de situatie van het oogen blik, ons niet beloven." TWEEDE KAMER. Vroedvrouwenschool te Heerlen. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1925. Daarin merkt de Minister van Arbeid, H. en A. ojm. op: Wordt het voorstel van den ondergetee- kenden aanvaard, dan zyn de moeilykheden overwonnen en kan de school biyven voort bestaan. Met een beperking, zooals in de Memorie van Toelichting is aangegeven, biedt rij naar zyn meening, voldoende waar borgen voor een goede opleiding. De bezuiniging van 22..000 (niet 32.000 zooals in het voerl. verslag vermeld staat) is niet gebaseerd op een optimisme by den lettend WldnM voor Zia|cn. NNI directeur, maar op een zorgvuldig onder zoek. Wat de toekomst zal brengen, t. a. v. de aanmelding van leerlingen, valt moeilyk te voorspellen. Zeker is dat tot dusver, ondanks den atryd, over de school geleverd, het aan tal gegadigden dat der toegelatenen ver overtrof. Wordt het subsidie verleend, dap zal de Regeeringsgedelegeerde van zelf inzicht krygen in het beleid van de adjunct-direc trice. Tot dusver hebben de Regeering of het bestuur daarover geen klachten bereikt. Zy is een hoogstaande vrouw, die met veel tact haar moeilyke taak vervult. Wat den directeur betreft, moge worden verwezen naar hetgeen te zynen aanzien in de Memo rie van Toelichting is opgemerkt. De tijdrekening. Het voorstel-Van der Waerden. In de nota naar aanleiding van het ver slag over het voorstel van wet van den heer Van der Waerden c.s. tot wyziging van de wet van 23 Maart 1918, gewtyzigd by de wet van 22 Maart 1922, tot tydelyke afwyking van de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van een wettelyken tyd, merkt de voorstel ler op, dat dit voorstel niet bedoelt aan een bepaald standpunt vóór of tegen den zomer- tyd uiting te gewen, *k>ch slechts een com promis tot stand te brengen, dat voor beide party en aannemeJyk is en bevrediging kan brengen. Handhaving van den bestaanden wettelyken toestand zou zyn handhaving van een onnoodig scherpe verdeeldheid, daar hy één der partyen geheel onbevredigd zou laten. Het gekozen compromis sluit zich, wat den zomertyd betreft, geheel aan by de reeds sedert jaren bepleitte bemiddeling voorstellen en by het advies van de meer derheid der Tydcommissie; het brengt over eenstemming met de regelingen in Enge land, België en Frankryk, en het vermydt de bezwaren, wellke voor de spoorwegen ver bonden zyn aan het moeten vaststellen van grootere zomerdienstregelingen per jaar. Beschouwingen en bedenkingen van de spoorwegen. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de di rectie der Nederlandscche Spoorwegen met betrekking tot de aanhangige wetsvoorstel len tot wyziging van de wetten betreffende de invoering van een wettelyken tyd, ver schillende beschouwingen en bedenkingen iter kennis van de regeering gébracht. Werd het voorstel van den heer Van der Waerden c.s. wet, dan zou dit beteeken en, aldus de directeur der N. S., dat by invoe ring van den zomertyd, in België en Frank ryk met een vervroeging van een uur en te gel ykertijd hier te lande met een vervroe ging van 40 iminuten, niet alleen de naar en van Duitschland loopende treinen 40 mi nuten later gelegd, maar ook die, wplke naar en van België en Frankrijk loopen 20 minu ten vervroegd' zouden moeten worden. Men zou dèia verkrijgen een gefyktydige wyziging zoowel van de treinen, die het verkeer met Duitschland als van die, welke het verkeer met België en Frankryk bedie nen en wel een verschuiving in verschillende richting, waardoor zeer ten nadeele van het reizeVl publiek een verstoring van de con tinuïteit in de dienstregeling zou worden teweeggebracht, grooter dan ooit tengevol ge van den zomertyd is noodig geweest. Het zou voor de Nederlandsche Spoorwe gen ondoeniyk zyn om by een dergelyke ingrypende wyziging van den treinenloop tusschen de verschillende treinen nog een eenigszins behoorlyk verband te behouden. Onbewaakte overwegen. Een dienstorder. Door de directie <ler Nederlaadsche Spoorwegen j# de volgende dienstor der aan hei personeel bekend ge maakt „He»t komt in den laatsten tijd her haaldelijk voor, dat een trein lang zaam meet rijden, of1 tot stilstand moet woeden gebracht, wegens het zich be vinden van voertuigen op niet vae beweegbare V, afsluitingen voorziene openbare of op particuliere overwe gen. Indien de juiste gegevens, omtrent den bestuurder of geleider dier voer tuigen, 'voor het steeds voor elk geval op te maken rapport van bekeuring niet onmiddellijk ter plaatse* te ver krijgen zijn. is het van belang, dat het locomotief- en treinpersoneel, be halve de soort van het voertuig, zoo veel mogelijk opneemt a. bij motorvoertuigen letter en npm- mer, vermeld op een aan tie voor- en aan de achterzijde aangebrachte num merplaat (wite letter op lichtblauwen grondt b bij andere voertuigen, de kleur, bespanning, aard der lading, kortom zooveel mógelijk die gegevens, welke voor hel onderzoek naar den eigenaar van belang kunnen zijn. Dp hoofd conducteur vermeldt deze gegevens Ln he' 'op te maken rapport van bekeuring, doch deelt deze boven dien mede aan den chef vpn het eerst volgende station, waur de trein stopt. Heeft de overtreding in de nabij heid van zijn station plaats gehad, dan geeft de stationschef zoodra mogelijk kennis aan de politie, miet verzoek een onderzoek naar den eigenaar, bestuur der of geleider in te'stellen en het resultaat daarvan mede te deel en. Indien de overtreding elders heeft plaats gehad, geeft de stat'onschef, die de, roededeeling ontving, per draad aan zijn betreffende ambtgenoot Ken nis. Deze neemt vervolgens de zaak met de politie op. De van die politie verkregen inlich tingen worden vervolgens medegedeeld aan den Dienst der Exploitatie 7e al- deeling". Duitsche Invoerrechten. De tarieven, die Duitschlandop grond van omworp-overeenkomst met Nederland voor N ederlandsohen invoer heelt venaagd, zijn de volgen de (alles per 100 kg. in Marken). Aardappelen (versoa, voor den len Dec. van het voorafgaande jaar ge oogst, in den tijd van 15 Febr. tot 15 April) 1 witte kool 2 roode en savoyekool in den tijd van 1 Jan. tot 51 Mei 2 van 1 Jan. tot 31 Pee. 3; .omatetn 1 Mei tot 30 Sept. 4 1 Oct. lot 30 April 6 bloemkool 5 spruit- Kool 1 Dec. tot 31 Maart 5 1 April tot 30 Nov. 10 komuommers en au gurken 16 April15 Sept. 5 uien 4; wortelen 5 kropsla 7 planten, in potten (pelagomus, fucbias, ciperarias, reseda's) 60 planten, zonder aard kluiten 40 r andere mannolla's en lau rier met Muit 15 ilex, aucuba, rho dodendron en azaleas met kluit 20 taxus en buscus roet kluit 25 hlauw spar en chamaecypari met kluit 30 hyacinten-, tulpen- en narcissembollen 20 wijndruiven, versolt, tafeldruiven in ipostpa'iet.en ingevoerd van een ge wicht t.m. 5 kg. 15 van meeT dan 5 k g. t.m. 15 k.g. 20 ander versch fruit kersen, aardbeien 15 zeelt (levend1, niet levend', versch, jfok be vroren) r.'O oesters, bruto 250; Edam mer en Gouda kaas 20 vette oliën in vaten, koo.'ziadolie en raaipolie 2.50 beukenolie, aard-notenolie, sesamolie en zonnepiéteuolie van 1 Aug. 1926 af 2.50, katoenzaadöl'e 2.50 andere vet te olie 2.50 geharde vette oliën 6 gecondenseerde melk (melkstroop)ook met toevoeging van suiker 40 zink en loodwit 7.50. Prof. J. G. de Joitgh. t G'steren is op 53-jarigen leeftijd overleden professor J. G. de Jongh, hoogleeraar aart de Nederlandsche; Han- dels-Hoogeschoot te Rotterdam. GEMENGDE BERICHTEN. HET IJS. Drijfys in de rivieren. De „Stct." bevat de volgede rivier berich ten van 8 December: Keulen, dryfys. Dobith, dryfys. Ny- megen, eenig licht dryfys. St. Andries, Waal, dryfys. Gorinchem, dlryfys over dér rivierbreedte.- Dordrecht, licht dryfys. over 4/5 dier rivierbreedte. Arn hem, dryfys over der rivierbreedte. Vreeswyk, dryfys over der rivierbreed- te. Schoonhoven, dryfys over der ri vierbreedte. Krimpen, dryfys over der rivierbreedte. Kampen, vol dryfys Grave, verspreid dryfys over die volle rjvierbreedte. St. Audries. Maas, dryf ys. Hedel, eenig dryfys. Heusden, dryfys. Moerdijk, dryfys over der ri vierbreedte. Hellevoetsluis, diryfys. De Urker.vaartuigen in veiligheid. Het is de bevolking van Uric gelukt na een inspannenden arbeid van verscheidene etmalen zes van dé zeven schippersvaartui- gen in de Urker haven te brengen. Van de Vereen. „Hulp en Steun" is veel materiaal verloren gegaan. De „Urk 58" zit nog in het ys. Als by- zonderheid kan gemeld, dat dit dezelfde schipper is die in 1923 zyn vaartuig in de Noordzee verloor en in 1925 op het strand geraakte. Een gezin in de kou gezet. 'Een werkmansgezin te Herwijnen, be staande uit man, vrouw en vier kinderen, werd gedwongen zyn woning te verlaten, ïn dit dorp is gebrek aan woningen en naastenliefde, schryft de „Standi." Althans de man kon geen andere woning huren. Om nu niet by 16 graden vorst te bivakkearen, heeft de man een hut gebouwd van vier pa- Wn en matten, zooals door do tuinders en op steenfabrieken gebruikt worden. Een blikken zeepbus prykt op het huisje, die nende voor schoorsteen. Men kan zich een denkbeeld1 vormen van de koude, 'die de bewoners lyden, als -men nagaat dat de hut van luchtige rieten mat te, konder eenige beschutting van huizen of boomen, aan den Waaldiyk is opgetrok ken. Een ander terrein werd niet beschik baar gesteld. De rivier de Waal, vol met dryfys, loopt langs den dyk, zoodat die wo ning iets heeft van de door Tollens „bezon gen" hut op Nova Zembla. Noodlanding. Gistermiddag heeft een militair vliegtuig van Soesterberg een noodlanding moeten maken aan de Praamgracht by de Eem in Baam. Het vliegtuig was bemand met lp luitenant Krab. Het hummer was S 262 B M W 180. De noodlanding geschiedde wegens mo tordefect. De schroef werd totaal vernield, de vleugels zwaar beschadigd. De wielen lagen een heel eind in het weiland. De vlie gers hebben geen letsel. Gisteravond heeft de vliegdienst van Soesterberg het vliegtuig weggehaald. Een zware zeereis van de „Rotterdam." Het s.s. „Rotterdam" van de Hol la nd'-Amerika lijn is 24 uur te laat te Plymouth gearriveerd. Kapitein Van den Heuvel verklaard®, dat hij in den Atlantisch en Oceaan gedurende 5 da gen een hevigen storm had gehad. De win 1 had op sommige oogenblik- ken een snelheid1 van 90 mijl irt het uur. Den gehee'en Vrijdagnacht kon hij de brug niet verlaten. Noo"'t had hij zulk slecht weder op zijn reizen over den Atlantischpn Oce aan gehad. Eigenaardig was de hooge tempera tuur van 68 graden, welke hij toe schreef aan luohtstroomingen van de Alrikaansche kust. Tragische gebeutenia te Groningen. Een tragische gebeurtenis viel gis ternacht te Groningen voor ten huize van de famiFe H. Gorier, wonendein de Kleine Badstraat. De bedde zoons, de 18-jarige J. van beroep barbier ea de 22-jarige E. ma gazijnbediende, waren op gewonen tijd naar bed gegaan. Zij sliepen beneden in de keuken in een bedstede, welke zich bevindt op een afstand* van een meter van eeoi kookkachel, waarnaast een kolanakachejtje staat. Dit laatste was voor het naar bed gaan geheel met eierkolen gevuld. Toen de moe der 's morgens om acht uur bemerk te, dat de jongelieden nog niet ware a opgesiaan haair man had1 nacht dienst geltad en sliep nog begat zij zich dadelijk naar de keuken. Een versPbicende kolendamp kwam1 haar tegemoet. Men kan zich haar ontzet- tenden schrik voorstellen toen zij, bij de bedstede gekomen, haar beide jon gens jtfood vond. Zij waren gestikt door den kolendamp. Een politieagent, die even later toevallig passeerde, werd door de bu ren gewaarschuwd en stelde een on derzoek ter plaatse in. Twee loggers gestrand. Uit Hoek van Holland wordt ons gemeld, dat de loggers „Schevöningen 369" en „Sdi. 96" respectievelijk bij duodalf 6 en 2 op een klip zijn geloo- pen en zijn blijven zitten. GEMENGDE BERICHTEN. O Sint Bureaucratius! De hei.i^e Bureaucratius houdt van oud papier. Hij is ooi zoo te zeggen, dol er op en voor hem is het een eisch van goed staatsbestuur, dat er geen snippertje papier dat dienst heeft gedaan bij de administratie van een of ander openbaar lichaam, aan ver nietiging wordt prijs gegeven. En zoo heelt elke tak van dienst, hoe onbeduidend ook, zijn archief, waarin opgeborgen, opgestapeld en weggewerkt worden de bescheiden en smukken en paperassen, die er ontvan gen of volgeschreven zijn. Niemand kijkt er naar ojm, niemand heeft va van noode. ntaar bewaard moeten Ze worden, tot het einde dór dagen. In een land nu,„ dat we hier niet zullen noemen, geviel het. aldus het Vad dat een off! der tot hooger rftng bevorderd, aan. het hoofdi kwam1 te staan van de adminisl'rarie van een legerkorps, een brigade, een divisie, of wat dan ook. Hij aanvaardde volijverig zijn nieu we werkkring, omdat hij liefde voor let militaire dienstvak had, en me jeugdig vuur betrad hij de vertrekken waarin hii den scepter zou zwaaien De sergeant-majoor-van dienst we pelooven ten minste wel, dat de oe- trolrken militair dien rang had leid de hem rond en bracht hem1 daarbij voor een reusaöhtigen kasr, die oen cransriten wand1 van een der grootste kamers in beslag nami, opende de deu ren er van en zei. niet zonder trots ..Fier is het archief geborgen." ..Zoo, en words dfct dikwijls ge bruikt Nooit, majoor." Waarom niet „Omdlat er niets in zit, dat we noo dig hebben". ,,Wat zit er dan in „Betalingsstaten, afschriften van or ders van vroegere bevelhebbers, ko pieën van staten van dienst, allemaal van militairen die allang den dienst uit, voor het meerendeel dood en be graven zijn enz." ,Maar waarom bewaren wij ze dan?" „Omdat dit vanwege het departe ment is verordieneerd, majoor". ,,Nu goed, daar zullen we eens schoon schip mede maken." En de volijverige majoor zette z'ch aan zijn lessenaar en schreef een ver zoek in den vereischten vorm aan den minister van oorlog om gemachtigd tt worden tot een generale schoonmaak in het archief. Langs hiërarchiek^ tv eg bereLktedit verzoek Zijne E*ri6Üent e en nadat de ze het om1 cbnsideratie en advies aan de betrokken, hoofdambtenaren van zijn departement had doen toekomen en d:e hoofdambtenaren hun meening en inzicht schriftelijk ter kennis van Zij ne Excellentie hadden gebracht, ont ving de volijverige majoor op een goeden dag een groote enveloppe van wege het ministerie van Oorlog. Met blijde verwachting scheurde hij dezen open, maar toen verbleekte hij zicht baar en liet zeer hoorbaar een'ge lee- lijke krachtwoordien over zijn lippen komen. Wat men hen» niet euvel zal duiden, wanneer men weet. dat de minister van Oorlog, gezien dit en gehoord dat, den majoor deed weten, dat hij hem macht'gde al die oude stukken, voor zoover hij dtt gewenscht achtte, te vernietigan, mits... hij zorgde, dat al vorens ze naar den papiermoien gin gen, er kopie van werd gemaakt. En terwijl de majoor zich te buiten ging, aan krachtwoorden, krauwde de heilige Bureeucratkus al grinnekend in zijn grijzen baard. HAPliD.MEUW8. Concerten van heden. 7.20 Hilversum. Let Ier kundige lezing spr. de heer H. G. Gamnegieter. 7.20 Londen, Daventry 365 M. 2LU cn 1600 M. 5XX. Tiljdeéin van de Big Bea. Weerbericht. 7.45 Londen, Daventry 365 M. 2LU en 1600 M. 5XX. MuZkale Intermezzo. 8 u. Hilversum' 1050 M. Koersen vanwege het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam (HRversumsohe Draadlooze Omroep). 8.20 Londen 365 M. 2LO. The Roos ters-Some reminiscences of Jerusalem. Daventry 1600 M. 5XX. Het 3000ste Orgel Orkest, gegeven door dr. Her- bert, dirigent, u tgezonden van uit Je Gloucester Cathedral. Koor, zang, orgelmuziek van Handel, Bach, EIgar, 9 20 Daventry 1600 M. 5XX. The Wireless Orchestra, baritonzang door Petelr Bernar l, voordrachtskunstenaar, Muriel White. 9 30 Daventry 1600 M. 5XX. Lichte muziek en huroqr. 10 u. Hilversum1 1050 M. Koersen, weerbericht en persberichten, vanwe ge het Persbureau Vaz Dias te Am sterdam 10 20 Londen, Daventry 365 M. 2LO Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 10 50 Londen 365 M. 2LO. The Week's eat ure. 11 20 Daventry 1600 M. 5XX. The Savoy Orpheams, Savoy Havana en Savoy Tango Band. 440 NEDERL. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 9 December. Hooge pryzen: 5000: 14273 2000: 10592 1000: 13490, 19016, 20356 400: 16921, 20567 200: 4651, 8988, 17556 Prijzen van 30. 33 47 52 76 80 208 241 254 256 298 397 419 442 456 467 503 556 615 627 67C 710 715 788 943 1001 1016 1218 1211 1227 1274 1391 1493 1603 1617 1709 1726 1752 1774 1803 1826 1835 1882 2119 2166 2286 2325 2328 2425 2437 2468 2551 2600 2623 2815 2841 2957 2975 2980 2997 3004 3030 3120 3156 3333 3383 3432 3436 3441 3455 3498 3564 3621 3622 3635 3725 3856 3886 3900 3952 3962 3998 4078 4089 4100 4137 4139 4150 4169 4201 4233 4243 4309 4316 4335 4459 4463 4572 4598 4695 4738 4807 4816 4820 4846 4905 4929 4943 4975 5057 5064 5128 5261 5216 5339 5342 5344 5345 5362 5482 5516 5546 5573 5610 5670 5683 5702 5724 5727 5897 5942 5953 5984 6071 j>353 6423 6518 6522 6540 6565 6568 6629 6677 6745 6776 6786 6844 6852 6875 6882 6900 6934 6951 6969 7048 7078 7129 7178 7209 7219 7246 7272 7375 7437 7480 7762 7817 7818 7886 7952 7965 7968 8104 8107 8223 8245 8260 8379 8402 8415 8416 8516 8525 8580 8623 8696 8715 8716 8772 8800 8809 8870 8962 9015 9079 9109 9143 9212 9225 9272 9317 9448 9459 9512 9515 9625 9656 9685 9757 9768 9774 9808 9888 10142 10209 10288 10326 10451 10521 10534 10535 10557 10593 10606 10631 10654 10760 10835 10858 10867 10973 11121 11122 11236 11263 11274 11289 11847 11350 11366 11401 11431 11498 11526 111542 11560 11656 11662 11703 11713 11740 11812 11838 11946 11975 11983 11997 12026 12067 12115 12131 12338 12358 12497 12526 12531 12607 12641 12653 12783 12797 12835 12876 12904 12917 12931 12947 12959 12969 18002 13003 13132 18151 13285 13314 13378 13398 13436 13456 13474 13492 13514 13531 13617 13642 13685 13711 18744 13783 13887 13903 13945 13989 14046 14048 14100 14104 14186 14283 14287 14314 14335 14405 14431 14445 14450 14479 14513 14538 14540 14547 14583 14610 14632 14660 14795 14796 14822 14850 14866 14977 15022 15124 15131 15185 15165 15226 15232 15266 15281 15309 15314 15325 15355 15377 15380 15385 15412 15436 15454 15475 15603 15626 15644 15667 15729 15740 15741 15793 15802 15853 15896 15962 10027 16046 16078 16082 16085 16213 16218 16248 16268 16280 16318 16324 16427 16502 16520 16544 16574 16586 16633 16655 16754 16780 16831 16857 16883 16925 17045 17074 17099 17152 17164 17178 1731717333 17336 17369 17447 17527 17626 17696 17772 17813 17817 17846 17896 17908 17924 17994 18046 18056 18065 18066 18082 18141 18193 18211 18261 18275 18324 18402 18442 18452 18515 18645 18647 18668 18698 18714 18719 18754 18819 18834 18858 18863 18868 18890 18977 18985 19046 19078 19102 19136 19233 19240 19243 19280 19330 19337 19378 19391 19397 19411 19415 19417 19533 19574 19585 19659 19708 19794 19872 19894 19937 26007 20037 20069 20108 20124 20138 20159 20213 20261 20264 20342 20363 20365 20448 20456 20500 20532 20548 20604 20677 2068*4 20692 20823 20848 20999 Vorige lyst stond 14019 »n. z. 14649. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. WOERDEN, 9 Dec. Aanvoer 203 par tyen. Pryzen le kw. 6265, 2e kw. f 58 —61. Met ryksm. 66—70, 60—64. GemeenteRjke V inch markt, Gouda. Openbare vischafslag op Woensdag 9 Dec. 10 uur v.m. Aangevoerd 1 mand versche schel visch, verdeeld: in 23 partytjea van 7/10 stuks, de prijzen varieerden van 0.350.80. Coöperatieve Tuiniers vereent ging „Gouda en Omstreken." Veiling van 8 Dec. 1925. Spruiten le srt. 8.80—17.90, 2e srt 3.60—6.50, Wit loof le srt 2629, 2e srt. 12—17, Uien 4.906.30 per 100 K.G.; Knolselderie 0.40—6.10, per 100 stuks; Selderie 0.50— 4.20, Prei 0.305.30, per 100 boe; An dijvie 0.06-0.78, Boerekool 0.87—0.46, per kist STADSNIEUWS. GOUDA, 9 December. Het verkeer door IJssel en Gouwe. Naar men ons mededeelt wordt in den Hollandse hen IJssel die diienst op Rotterdam door db Reedery „de IJssel" en de sleep dienst .Haarlemmermeer" zy het met moeite, toch voortdurend onderhouden, de dienst van het IJoselveer verbinding Gouda-iQouderak moet worden stopgezet. Het schutten door die Gemeenteiyke Uaselhavensluis ia van Maandag j.l. af ge heel gestremd, de vaart do oir de Binnen- gouwe, gedeeltelyk, de scheepvaart door de Gouwe is zeer moeielyk, de Gemeente iyke veerdienst Turfsingelgracht, versterkt met hulppersoneel wordt zy het beperkt zoo goed mogelyk onderhouden, door de Katbensingelgracht is Geinig verkeer, de Bleekerssingel gracht en Karncmnelksloot zyn geheel gestremd. Hinderwet. Burgemeester en 'Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie ia gelegd een verzoek met byia- gen van H. J. van der Valk, no. 90 ora ver gunning tot het oprichten van een Bmedery en een rij wielher stel plaats, door plaatsing van 3 electromotoren, ml. 1 van 2, 1 van 1% en 1 van P.K., voor het ln beweging brengen van eon boor-, slyp-, pons- en sny- machine en een draaibank, in het perceel Zeugestraat no. 90, kadastraal bekend Sec tie C no. 1959; dat op Dinsdag den 22 December 1925, des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis gelegenheid' i-s om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende ére dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zatte ingekomen schrifturen kan worden kennis De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zy, die niet over eenkomstig artifced 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of ©en of meer zynei leden zyn verschenen ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. De wegen om Rotterdam. In antwoord op een vraag va.n het propa- ganda-comité voor wegenverbetering te Amsterdam aan de Rottérdiamsche Kamer van Koophandel welke wegen binnen haar ressort het eerst en het meest verbetering behoeven, heeft de Kamer medegedeeld, dat de wegen, die Rotterdam met de omgeving verbinden, veel te wenschen Jaten. Zy zyn te smal, en ook in andere opzichten onvol doende voor de eischem van het tegenwoor dig verkeer. In hdt by zonder is dit bekend van den weg naar 's-Gravenhage. Intusschen wordt aan een afdoende verbetering van deze ver binding door aanleg van een nieuwen groe ten verkeersweg reeds het noodige gedaan. De slechtste verbinding iq die omgeving van Rotterdam is thans die met Gouda. 'Het wegdek is geheel onvoldoende, terwyl een behoorlyk verkeer bovendien door tal van bruggetjes wordt belemmerd. Van den weg naar Dordrecht is het weg dek over het algemeen niet onbevredigend, al zyn sommige gedeelten onvoldoende, doch de weg is over dien geheelen afstand te smal. Verder wordt de aandacht gevestigd op de verbinding tusschen Rotterdam en Briél- le. Ook die verbinding is zeer gebrekkig en voor de toekomst is daar een verbetering Van groot belang te achten. In Brielle is een comité gevormd dat actie voert voor een plan, dat die Provinciale vereeniging Het Groene Kruis by Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeifit ingediend. Treinen Amsterdam-Rotterdam over Gouda De Rotterdamsche Kamer van Koophan del heeft by de directie van. de Nederland sche Spoorwegen aangedrongen op het in leggen van meer treinen tusschen Amster dam en Rotterdam over Gouda, en op ver korting van den looptyd van deze trèinen, door inkrimping van het aantal tusschen- stations. De spoorwegdirectie heeft hierop geant woord, dat zy niet voldoende reizigers voor meer treinen op dit traject verwacht, en dus niet tot het inleggen daarvan kan over gaan. Tot opheffing van stopplaatsen kan evenmin worden besloten, omdat te Gouda en Woerden van de bestaande treinen een druk gebruik wordt gemaakt en het stil houden te Nieuwersluis verband' houdt met het verplichte aantal stoppingen aldaar. Schaakclub Messemaeker. De schaakclub „iMessemaeker" alhier speelt a^. Vrijdag een wedstrijd tegen de Schoonhovensche Schaakclub. De wedstryd! begint 's avonds half acht in het clublokaal in de Sociëteit Vredebest, en is voor belangstellenden toegankelyk. Openbare les Sted. Muziekschool. De jaarlyksche openbare les van de leer lingen van de Stads-Muziekschool, directeur de heer Johan Fabriaan, zal plaats hebben op Woensdag 16 December a.s. De afd. Den Haag van de Ned. Reia- vereeniging op bezoek. Heden vertoefden in onze gemeente een groot aantal leden van de afd. Den Haag **n de Ned. Reisvereeniging, die een bezoek bwchten aan verschillende bezienswaardig heden van onze stad. De derde abonnementsvoorstelling voor de afd. Gouda v*n de Volksuniversiteit. 'Het Bestuur van de afdeeling Gouda van de Volksuniversiteit verzoekt ons mede te deelen, dat er na afloop van de tooneelvoor- rtelling op 7 Dec. jJ. 224 stembiljetten voor de keuze van een tooneelstuk voor de laat ste voorstelling zyn terugontvangen. Hiervan zyn 117 stemmen uitgebracht op Martha Stiehle van Ina BoudierBakker, op de Goede Reis of De Doode te Paard van Henri Ghéon, 42 op De ingebeelde Zieke van Molière, terwjjl 7 biljetten zonder door- wenden teruggegeven. Aangehouden. Door de politie is aangehouden en naar den Bosch overgebracht zekere H. L. v. d. H. die in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond en wiens aanhouding en overbrenging was gevraagd wegens desertie, door den Auditeur Militair by den Krygsraad te Den Bosch. Spaar, en Hulpbank. Gedurende de maand November 1925 zyn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen: Inleg in 872 postem 35.907.15 Bijgeschreven rente - 553.87 36.461.02 Terugbetaling in 106 posten 34.259.49 Meer ingelegd dan terug betaald: 2.201.53 Aan het einde der maand October was ten name der Inleggers ingeschreven: 958.262.59Mi zoodat hun tegoed uit. Nov. bedroeg: - 960.464.12% In den loop der maand November zyn 26 nieuwe boekjes afgegeven, 2 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 24 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand! November 8448 boekjes in omloop waren. Agenda: 9 Dec., 8 uur. Soc. „Ons Genoegen", Zaal Kunstmin, 3e Nutsavond. 11 Dec. 8 uur. Soc. „de Réunie". Bonds- avond Utile Dulci." 11 Dec. 7% uur. Clublokaal „Vredebest" Schaak wedBtrjj d. 14 Dec., 8 uur, Soc. de Réunie. Lezing Mr. Marchant. 15 Dec. 8% uur. Groote Schouwburg. Film- vertooning Ned. Fabrikaat. 16 Dec. 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. 16 Dec. Groote Schouwburg. Openbare les leerlingen Stads-Muziekschool. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe 31, is deze week tot en met Vrydag 11 December, benevens den daarop volgen den dacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts eahter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. De afd. Volksonderwijs heeft aan alle schoolkinderen op de openbare scholen al hier een aardig St. Nicoiaasfeestje aange boden. De gryze Sint kwam in eigen per soon de kinderen toespreken, gaf enxele een vermaning, en prees weer anderen om hun vlyt en goed gedrag. In het algemeen was hy tevreden! Voor iédere leerling was een aardig cadeautje bschikbaar, en allerlei zoe tigheid. Zelfs de openbare school in buurt schap Meye werd met vergeten. Des middags om 5 uur kwamen alle leer lingen in de groote zaai van Hotel Van Haatten byeen, en hebben genoten vqn een voorstelling van de revue: ln Droomenland, gemaakt door en onder leiding van den heer Schuling opgevoerd, in 3 bedrijven. Prach tig zagen decors en costuums er uit. Ook het samenspel was vry goed, alsmede de zang, zoodat hier gesproken kan worden van een goedgeslaagde uitvoering. GOUDERAK. De Voetbal vereeniging Gouderak alhier, was dit jaar wegens terreinnood verplicht, haar wedstrijden tot veler leedwezen te sta ken. Thans vernemen wy, dat door deze ver eeniging zeer waarschynlyk een terrein ge huurd zal worden naby „Schaapjeszyde". WOERDEN. C. Mynlieff Fan. f Ln het Roode Kruis-Ziekenhuis alhier is op 71-jairigen leeftyd overleden de heer C. Mynlieff iFzn., een bekend steenfabrikant te Barwoutswaarder. Zyn stoffelyk overschot wordt Donder dag te Woerden teraardebesteld. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Rotterdam. Brandstichting? Gisteren neen veor de rechtbank te Rotterdam tereciat gestaan de 31-jarige jLeohanicien P. R. te Rotterdam, wien teil laste was gelegd, dat hij in Aug. lb'24 te Moordrecht, roei het oogmerk om zichzelf en anoiereo, in elk geval zichzelf ten nadeele van de Assuran tie Maatschappij The excess Ineurantie Lomlpany Ltd. wederrechtelijk te Le- voordeelen, opzettelijk een automobiel H 81727, gemerkt Jacksan, welke auto tegen brandgevaar was verzekerd! bij genoemde maatschappij, in brandi 20u hebben, gestoken, door voorin en ach terin dien auto roet vuur in aanraking te brengen. Beklaagde ontkende. Hij had een garage, waarin, een Fiat en een Jack son, die hij tweedehands had gekocht. De laats.e was betaald met ongeveer f 2000 en voor drie maal de waarde verzekerd. Beklaagde kon niet toege ven, dal de wagen voor iemand, die hem in zijn bedrijf gebruiken kon, niet die waarde zou hebben. Een jaar of vier geleden had be klaagde en wel in den ItoekscheWaard ook reeds eens brand in zij» wagen gehad1. Toen was hen» I 1500 uitbe taald. Ditmaal was hij op weg van Gouda nóar Rotterdam. Onderweg had hij al explosies gehoord', gedacht dat er te weinig benzine was, had dit gecontro leerd, en bevonden, dat er voldoende benzinevoorraad! was. Toen was er op een gegeven oogenblik een knal ge komen en was er in de# buurt van de stuurinrichting brand ontstaan. Door den radiateur zag hij plotseling een steekvlam naar achteren schieten. De auto had behooiu' aan de ven nootschap Mi vu beklaagde had op «dtus vu zijn advocaat den betrei f enden wagen uit die vennootschap gehaald en dien op zijn eigen naam verzekerd'. hij had venuooten, die z.oh van de zaak niets aantrokken en daarom had hij getracht de vennootschap te ont- Linden. Dit was echter niet geschied. Bij den brand had beklaagde de' reservebanden van den aiho afgesne den. Waren die niet verzekerd'? vroeg de president. Er werden 16 getuigen gehoord'. De veldwachter A. v. Loon verklaar de wat hij van den brand luid gezien. Getuige A. dó Bruin had op 15 Au gustus per fiets onder Moordrecht rij dende, een man ap den dijk naar zien zien toekomen, die misbaar maakte. Getuige stapte af en die man be klaagde zeilde hem toen, dat zijn auto in brand stond. Tegelijk zag ge- tuge aan 2 kanten vlammen uit Ce auto slaan. Hij had emmers gehaaid bij getuige v. Vliet, daarmee water uit een sloot geschept om den brand fe blusschen. .Voorin lagen twee kus sens. waarvan er één brandde. Op een vraag van den verdediger, mr. D. B. W. Poetma, zeiide getuige, dat beklaagde zeer zenuwachtig deed. De auto was na den brand bij van Vliet op het erf gebracht. Getuige L. v. Vliet, landbouwer in Moordrecht, had voor het eerst van den brand gehoord' toen er 's avonds om half elf op zijn ramen werd ge klopt. I)e auto heeft van 16 Augustus tot 17 November, toen hij in beslag werd genomen, op beklaagdes erf ge staan. Getuige heeft óp den chassis- balk een moer gevonden, de op den ventilateur thuis behoorde. Het linker portierraam standi 10 o.M. open. De ohauf eur P. Snijders heeft 1en wagen van R. achterop gereden. Toen hij op 120 ii 150 M. afstand' was, kwam deze naar hemi toe zeggende, dat zijn wagen in brand s.otnd. Getuige zag toen nog geen vlaimmen, toen hij er bij kwami, sloegen op twee plaatken de vlammen ongeveer ]/2 M. hoog op. Getuige heet ook brandende kussens gezien, bij heeft dó benainebussen, dia nog in voorraad op dien wagen ston den, los gerukt^n op het land gewor pen. Logisch zou geweest zijn, dat, alvorens de banden los te snijden, beklaagde de benzinebussen had ver- •wijderd' Getu'ge had aan beklaagde gevraagd, hoe de brand' ontstaan was. Bek aagde had gezegd, door het ver stellen van den magneet. Eerst zou daardoor brand' zijn ontstaan in Jen motor, die lateT was oyergeslagem op de oarosserie. Door -den makelaar J„ Diederix was de Jackson aan de vennootschap Mira verzekerd. Getuige had ,eens gehoord, djat beklaagde hen» ongeveer zedde, dat voor zijn patri de wagen ip brand vloog. Getuige had' zijn maatschapp'j een. gewaarschuwd voor het slechte risico, dat zij met beklaagde liep. Be klaagde had he«n eenmaal verzocht den wagen op zijn eigen naam te verze keren. Getuige jJ. Diederix zeide, dat de wagen ongeveer f 2500 waard was. Getirige heeft in de instructie ge zegd', dat R. hem' f 25 had geboden, als deze zaak gunstig voor hean af liep Beklaagde nam dit riu eenigszins terug en zeide te gelooven, dat R. had bedoeld er in het algemeen f 25 voor over te hebben, als de zaak goed al liep, d. w. z. de uitbetaling van de verzeker ngsgelden als de strafzaak. Getuige P. M. J. Steenhof was iu 1923 met beklaagde in zee gegaan, met de bedoeling een vennootschap to vormen tot het exploiteeren van auto's De vennootschap is nooit tot stand gekoir en, de zaak ging slecht, er moest geregeld geld bij. Op' een goeden dag waren de Fiat en de Jackson uit de garage verdwenen en naar Gouda ge bracht de eerste wagen was voor f 5000 verzekerd1, de tweede voor f 7000. Getuige heeft voor he<t eerst van den brand gehoord b j den rech teroonMnisWis. De Jackson was goed koop gekocht, maar verbruikte veel benzine. Nog een lange reeks""van getuigen werden gehoord', waarna het O. M., waargenomen door njr J. G. Holsteyn, zeide, lang geaarzeld tp hebben alvo rens deze zaak in apenbare terechtzit ting te. brengen. In November 1924 is getuige TicbeAaar met de klacht van Opzettelijke brandstichting gekomen, zeggende geen positieve bewijzen voor brandstichting, te hebben, maar fir van overtuigd te zijn, dat er geen andere oorzaak voor den brand was aan ',e geven. Getuige Tichelaar had er bii verteld', dat hij de moeilijkheden be vroedende, alias had gedaan om de zaak ondershands af te doen, als be klaagde van de vergoeding afzag. Be- klaaode had dit geweigerd. Allee heeft het 0. M. neg eens na gegaan en het heeft nu, na dit getui genverhoor de overtuiging behouden, dat brandstichting heeft plaats gehad. Zou beklaagde voordeel kunnen heb ben van een brandstichting is de eer ste vraag. Het O. M. beantwoordt die bevestigend. De Jackson was voor den verkoop niet geschikt en ook als ver- huurauto niet De wagen was niet goed bruikbaar, om het groote beozinever- oiuiit. De verzeaero© som was ui ver band met de waarde wel zeer hoog Was de auto heel en al verbrand aan zou beklaagde er zeker belangrijk voordeel van gehad hebben. Nog andere motieven waTen er voor beklaagde, zijn slechte financieele po sitie en die van het bedrijf, de Miva. Op het moment dat de auto in brand vloog was die al zeer slecht, afgezien nog van de oneenigheid'. Verzwarende omstandigheden zijn beklaagdes uitlating tegenover Diede rix, dat hij wilde, dat de auto in brand vloog en de andere uitlating tegenover denzelfde over de f 25 die hij er voor over had als de zaak goed afliep. Het 0. M. aarzelt nu niet meer, maar vraagt op de aangevoerde gron den veroordeeiing op grond van art. 328h*s W. v. S-, tot 6 maanden gevan genisstraf. De verdediger Mr. D. D. W Post- ma concludeerde tot vrijspraak. Pe uitspraak werd vastgesteld! op 22 December Verduistering. Daarna heeft zich te v«antwoorden gehad de 48-jarige koopman C. V. te t apelle aan den IJsel, beklaagd van verduistering van. dr e handwagens ten nadeele van I. C. van Offeren, wagen verhuurder aan dien Crooewijkschen weg te Rotterdam. Beklaagde ontkende. Hij herkende de twee als stukken van overtuiging aanwezige wagens niet. In deze zaak werden 9 getuigen ge hoord. Ti ch 1 jaar gevangenisstraf. in een tweede zaan tegen denzelf- uen beklaague, waarin hij terecht stond wegens verduistering van een handwagen ten nadeele van W. A. Thibaut, heeft het O. M., na het hoo- ren van een vijftal getuigen, geëischt 8 maandeti gevangenisstraf. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld A. V. 43 jaar, wagenmaker te Nieuw Helvoet, titans gedetineerd, recidivist, wegens diefstal met braak in een school te Krimpen, diefstal roet in klimming te Ouderkerk en diefstal met inklimming te Rozenburg, tot 1 jaar gevangenisstraf. iu een *u<u van L. M. ÓJ j., lauo- i/uuwer ie oapebe o.ü. ussei, uoor ueu KantiMirecmei* te tttiberuam ont slagen van reonisvervoiging ter zaxe van overtreding van de veewet d©- ivluagae had, op 9 Juni bij den bur gemeester van zijn gemeen ie nog geen atingdpe gedaan van «op 6 Juni onuer zijn vee uitgebroken mond- en klauw zeer van weia vonnis de ambte naar van het O. M. in appèl was ge komen, heelt de reohtbana het vonma verniet gjj en opnieuw rechtdoende beklaagde veroordeeld tot f 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. ONDERWIJS. Schoolstrijd t« Willige Langerak. Te Willige Danger a a was een „school strijd" ontstaan tussonen voorstanders van christelijk onderwijs en van open baar onderwijs over de vraag, of de openbare lagere scfiiool, nu het hoofd, de heer KeemSnia benoemd werd in een andere plaats, niet kon worden omgezet in een christelijke Het voor en tegen daarvan is druk besproken en ook in den gemeenteraad heeft deze „scnoolsirijdi" meermalen een punt van bespreking uitgemaakt. Het blijkt thans, dat zich niet genoeg ouders vdn leerlingen uitspraken voor omzetting van de openbare school in een bijzondere, zoodat omzetting prac- tisch onmogelijk zal zijn. Toch hééft e voorzitter van den gemeenteraad in de laatste raadsver- gadeitng geadviseerd, geen vast hoofd te benoemen, maar een oproeping te plaatsen voor een tijdelijk hoofd. Doch ei Waren adressen ingekomen van de oudercommissie, van den bond van schoolhoofden, van orders enz., waar in deze allen verzwhten, tot vaste aanstelling van een, hoo'd over te gaan VHet dagelijksch bestuur (behalve de voorzitter) adviseerden om overeen komst'g de adressen te besluiten en cit voorstel werd met 5—? stemmen aangenomen. Er zal dus een oproe ping plaats vinden voor vast hoofd *er openbare lagere school en daar mee is deze „schoolstrijd" van de baan. SPORT EN WEDSTRIJDBN. WATERPOLO. Promotie eerste klasse. N ar wij verneroeh zal tie promo tiewedstrijd naar de eerste klasse tus schen Neptunus en S.V.H. op 19' De cc-rober a s. gespeeld worden 's avonds om half zeven ln het Zuiderbad' te Anv-terdar.i De wedBtrijd' staat onder leiding vtn dein heer K. Struys. (DRAADLOOZE DIENST.) De toestand in China. TOKIO, 9 Dec. Een meledeeiing van het departement van buuenl. te ken meldt, dat generaal Kwo Sung Ling waarschijnl'jk morgen Moekhdeu zal binnenrukken. Tsjang Tso Lin heeft zich. naar getoefd wordt, naar K erin teruggetrokken Vierhonderd man Japansche troepen zijn op weg naar Moekhdeu. Alle vreemdelingen verlieten llben Nice Fu. LONDEN, 9 Deo. De corrcepondent van de «eint, dat voi- gens berichten uit Moekhden Tsjang Tso 'Lin, gouverneur-generaal van Mantsjoerije, tracht zijn troepenmacht t6 reorganiseeren en dat hij alle fa milieleden von Kwo Sung Ling, wifins troepen tegen hem! zijn opgestaan, heeft laten ombrengen. De Italiaansche schulddelging. LONDEN, 9 Dec. Het bezoek aan Londen vari de Itaiiaenacihe delegatie onder leiding van graaf Volpl, uitge zonden door de Italiaansche regeering voor het treffen van een regeling In zake de Italiaaneche schuld aan Groot- Brittannie, is uitgesteld van midden- Deoember tot het begin van Januari, zulks teneinde graaf Volp in de ge legenheid te stellen zich. bezig te hou den met de werkzaamheden, welke tijdens zijn bezoek aan Amerika moes- ten worden uitgesteld. 40 millioen bUeengehnekt. ROME, 9 Deo. Officieel wordt, be kend gemaakt, dat de fascisten onge veer 40 millioen lire hebben bijeen gebracht voor de vrijwillige delging der schulden aan de Vereen. Btoten. Dit 's 15 millioen lire meer dan Mus solini had gewaegd. Horden king 50-jorig doctoraat. Vrijuag 11 lyocemoer te had drie ln den miudag zal in het Groot-auditori um der Leiusohe Universiteit op het a apen burg worden herdacht het 50- jarig doctoraat in de natuurkunde van prol. dr. H. A. Lorentz. De redevoe ringen zullen draadloos worden uitge zonden door de HilversumscÉie Draad looze Omroep. Noodlanding. Het militair vLegtug 539 uit Soes- t et berg heeft hedenmorgen nabij N aar den een noodlanding moeten maken in verbaind met de mist. De inzittenden waren luit.-waarnemer Woncken en de sergeant-vliegenier Kouturier ze wer den niet gewond'. 2 Januari bourevacantio. AMSTERDAM, 9 Doc. Hot door do loden ingediend voorstel om do Amatordnmscho Effectenbeurs op 2 Januari a.s. te sluiten, is by de heden gehouden stemming onder de leden der Vereeniging voor den Effecten handel aangenomen. WISSELKOERSEN. 8 Dec. 9 Dec. Officieel. Londen 12.07 12.06% Berlyn 69.25 59.25 Parijs 9.63% 9.38% Brussel 11.28 11.28 Zwitserland 48.— 48.— Weenen 35.10 86.10 Stockholm 66.60 66.62%' Kopenhagen 62.02% 62.— Oslo 50.60 50.67 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Madrid 35.55 85.45 Mil aan 10.02 10.02 Praag 7^7i% 7.87% Beuraoverzkht. De huuuei was vandaag beperkt wel ontwu.lveidio zich op de rubbeflfl- ueefing eenige affaire, doch veel te oeteekenen had die toch niet- Am sterdam-rubbers echter gaven flinke omzetten te zien na een vaste ope ning, liep de koers later op den mid dag iets terug. gdor tabakken bestond maar weinig animo de hoofdsoorten wagen niet veel veranderd, doch hadden toch niet oepaald een geanimeerd voorkomen. Suikert oude en lusteloos, hetgeen best tot uitdrukking kwant' ln LLV.A.'s we'ke op een lager niveau terecht kwamen. De daling der suikerprijzen in Amerika oefende een depri moeren de indruk uit. Ol ewaarden slechts matige belang stelling. Koninklijken en Geoonsoli- dèerden voornamelijk op het vor.'ge koeirspeil Scheepvaartmarkt kalm, in Ned. ln- dustrieelen niets bijzondere, bij Ame rikanen eenige beweging in Intercon tinental Rubber, welke op eenigszins verlaagde prjzen werden afgedaan. Prolongatie 8^ RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stond 768,6 te Memel. Laagste stand 732,5 te Stornoway. Verwachting: matige tot krachtige zui den tot westen wind, zwaarbewolkt tot be trokken met tydelyke opklaringen, regen buien, aanvankelyk zachter. APVEBTBNTfN. TE HUUR,GEVRAAGD voor kl. gezin 2 k., een kleine vrijo met tuin. Br. onder no. 3454 bureau Goudtche Courant, Markt 31, Gouda. 10 UTILE DULCI Op de Bondsavond II December ln do Reünie zal de Heer ALBERT VOGEL een'voordracht houden „OED1PUS", waarna tot slot van den avond gedanst zal worden. 3369-13 Deciteert 80 ct. bdMfcMlMNlMi Tg ct HET BESTUUR.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2