Zoowel des avonds als overdag gemakkelijk te berijden. L. VAN ZEVENHOVEN DEjJONG, Spoorwegstraat, Gouda Beroemde Wassehing Geneest de Huid in IMI op til Hid een Gulden cadeau. „ORANJE HE IN" GULDENS-PREMIE MAGERHEID fcn nieuw zuiver planlenvebO een Waadivd bij ixitncmenbketb in plaats vart/o boter en reutel in alle recepten f 0,65 per labiet van Vz Kg netlo^ .OLIEFABEIEKENT'i CAÜ/É-DEEFT* tCHEVROLET .jrveuzen en Zenuwzieken voor de Lezers en Lezeressen Wq deelen hiermede aan al onze lezers en lezeressen in Gouda en de talrijke ge meenten in de omgeving waar de Goudsche Courant door onze agenten dagelijks woMt bezorgd, mede, dat wq voor de maand De cember hebben ingesteld een Iedere lezer of lezeres, die ons een nieuwe lezer(es) opgeeft, die op onderstaanden Bon verklaart zich voor minstens een kwartaal op de Goudsche Courant te abonneeren tegen een abonnementsprijs van 2.25 per kwartaal, en dezen Bon aan ons Bureau in levert, ontvangt daarvoor als premie Duidelijke en juiste invulling van onder staanden Bon is daarvoor noodzakelijk. IEP Lezers en Lezeressen, informeert in Uwen kring of er onder Uwe kennissen ook zqn, die de Goudsche Courant nog niet dagelijks ontvangen, en zoo ja, maak hen dan terstond tot abonné. Dat zal U niet moei lijk vallen. De Goudsche Courant is en blijft de cou rant, die dagelijks het vlugste nieuws geeft en het best is ingelicht Elke gulden te er één. En wie onzer lezers (essen) niet zelf de pre mie wil ontvangen, mag ons opgeven voor welk nuttig doel wij deze mogen afdragen. VERGEET DIT NIET! STEL NIET UIT! DOE HET NU! Het nieuwe abonnement gaat in met I JANUARI 1926; de tot dien datum ver schijnende nummers ontvangen de nieuwe abonné's gratis. DIRECTIE GOUDSCHE COURANT. GULDENS-PREMIEBON. 4 #Sö. het bekendste huidmiddel, sal die aandoeningen genezen, die U het leven tot eea last maken. Ondragelijke Jeuk, brandeeigheid en alle ongemak verdwijnen door de toover- kraobt dezer oplossing. D.D.D. beeft beat gebracht in tallooss gevallen, die als ongenees lijk waren opgegeven en zal ook U helpen. Probeert dit wonderbaarlyke middel. D.D.D. it, A O.U mf. tJO. D.D.D m» t- Hf silt apotk. m drop 3162 20 Gebruikt gedurende 2 mabnden de be roemde Oostersche Krachtpillen en U guit over Uw gewichtstoename ver wonderd staan. Deze pillen t\jn zeer ver sterkend, geven U gezonden eetlust en doen Uw organisme groote verbetering onder gaan. Uitsluitend verkrijgbaar bij de Firma ARTH. HUFKENS, Hoofd steeg 7, Botter dam (Maison Sanitas) Tel. 4538. Prijs per doosje van 100 Pillen 1.50. Per 6 doosjes 8.Franco toezending na ontvangst van postwissel plus 20 cent voor porto of onder rembours. 3,6, 92 PRODUCT GENERAL MOTORS ïrlijfe* Een elegant uiterlijk en een gemakkelijke bediening maken de Chevrolet tot een wagen die bij uitstek geschikt is om door dames zelf bereden te worden. Alle commando-organen zijn direct onder het bereik en vereischen evenals de pedalen bij het bedienen niet de minste krachtsinspanning. Dank zij de buitengewoon soepele stuurin richting en motor, is de Chevrolet zelfs in het drukste verkeer, zeer gemakkelijk te besturen, terwijl hij op den weg uiterst vast ligt hetgeen aan de stabiliteit van de geheele constructie kan worden toegeschreven. Deze wagen die door meer dan 2.000.000 automobilisten boven anderen wordt verkozen, zal ook de uitverkoren auto der dames zijnEr zijn redenen te over waarom gij een Chevrolet zoudt koopen. SEDAN, 5 plaatsen, 4 portieren, f2650.- COACH, 5 plaatsen, 2 portieren, f2405.- De prijzen zijn franco Amsterdam. CHEVROLET-ONDERDEELEN ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR. Bezichtigt de NIEUWE CHEVROLET bij ELEGANT PRIMA KWALITEIT 3481 255 tUBATCD Van Vrijdag 11 lot «n mil Dondardè&)7 THALIA I Hr W BR p>c. vrloomn wl|d»buU«m»won»nlhi „r ,olt.l...n n..r h.t b.t..4« too«..l«tuk M..».. ■««.b.r- mat ZANG an EXPLICATIE wan MANIE NAGEL an HENRI OOSTRA. swianaaS ainbsvolss. 3479 45 WOIIIDAB MATINEE. di* .10dra aan priWMlbaarhmd on wiXaawkto, gob rak au enorgie, neerslachtigheid, leveraanoeheid. elapelooeheid, hoofdpijn, angst- eo dwugteestonden, hypochondrie netvense hnrt- en maagaandoeningen yrsgno de uitvoerige gratis brochure van Dr. WEJSE, over zenu'wiiekte, DrGEBHARD A Co., Franfcenstraat 7», Den Hanj. 115S 18 Sinter f 37.—, Anker f 37.—', tjiemwsic modellen. VERMEULEN', NAAIMACHINEHANDEL Kipstraat 42, Telef. 2176, Rotterdam. Reparatie-inrichting. Ondergeteekende thans geen abonné op de Goudsche Courant, verklaart zich met ingang van 1 JANUARI 1926 te abonneeren voor minstens een kwartaal op de GOUDSCHE COURANT voor den prijs van 2.25 per drie maanden (met Zondags blad 2.90) en verzoekt GRATIS toezending der courant vanaf heden tot einde dezer maand.v Naam: Woonplaats: Datum: Ondergeteeikende lezer (es) van de GOUDSCHE COURANT, verklaart als nieuwe abonné te hebben opgegeven waarvoor hij (zij) uitkeering verzoekt van de GULDENS PREMIE. NaamWoonplaatsDatum goudsche courant zaterdag 12 dec. 1925 - tweede blad Gisteren kwam agn tie orde het voorstel van der Waerden cjj. tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918 (Stbl. no. 165), ge wijzigd bij de wet van Maart 1922 (Stbl. no. 130), tot tijdelijke afwijking vnn de wet van 23 Juli 1908 (Stbl. no. 236), tot invoe ring van een wettelijken tijd; en een voor stel van den heer Braat tot wijziging van de wet van 23' Maait 1918 (Stbl. no. 166), gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Stbl. no. 130), tot tijdelijke afwijking van de wet van 28 Juli 1908 (Stbl. no. 236), tot invoering van een wettelijken tijd. De heer Van der Waerden (s.d.) verde digde het wetsvoorstel van hem en de zij nen. Spr. betoogde dat het ons niet bindt aan het buitenland wat begin en einde van den zomertijd betreft; dit te bepalen blijft aan de Kroon overgelaten. Behalve de mo gelijkheid om door onderhandelingen met het buitenland den zomertijd te bekorten. Spr. ziet dus de voordeel en van het amen dement-Van Kappard niet in. Van meer be- teekenis zijn de bedenkingen van de Spoor- wegend!rectie, welke echter niet zoover gaan als die tegen het voorstel-Braat. D% Spoorwegen zijn geen tegenstanders van den zomertijd: maar dit brengt geen bevre diging. Spr. is verbaasd over de pleidooien voor Midden-Buropeeschen tijd het geheele jaar. Daar voelt spreker in het geheel niets voor. Spr. is verwonderd over het standpunt van den heer Ebels dat het platteland al leen last heeft wan den zomertijd, waar het zooveel in aanraking komt met de groot# steden. JJpr.'s voorstel wil echter de nadee- len voor het platteland in het algemeen zoo veel mogelijk wegnemen. Spr.'s voorstel is ongetwijfeld dat, hetwelk de beste oplossing geeft. Het voorstel werd echter verworpen met 50 tegen 27 stemmen. Op het wetevoorstel-Braat werd aange nomen het amendement-van Dijk om den zomertijd te doen vallen tusBchen 10 Mei en 9 October. Naar aanleiding deser beslissing vroeg en verkreeg de heer Braat schorsing der be raadslagingen. O* economisch* toestond vnn Duitsohlond. De Kabinetscrisis. Voor het eerst na zijn terugkeer uit de Ver. Staten heeft Or. Schacht president van de Ryksbank op uitnoodiging van de Berlijtksche Industrie, en Handelskamer ge sproken over zijn reisindrukken in de Ver. Staten. Zijn rede was vrij optimistisch. Hij ver klaarde, dat de buitenlandsche schulden van Duitschland op het oogenblik 3 i 8tt milliard mark bedragen. De hoogte van dit bedrag behoeft z.i. geen zorgen te baren. Indien de Duitsche productiviteit er mee gebaat wordt, bestaat er zelfs geen be- zwaar, dat er nog wat bij komt. Sedert 1 October 1.1. heeft Duitschland .leeningen op genomen tot eon totaal van 82 millioen. Overal in Amerika had Schacht gecon stateerd, dat het vertrouwen in de levens vatbaarheid der Duitsche industrie onge schokt is en dat met name de organische verbinding tusschen indutrie en wetenschap in Duitschland er buitengewoon hoog wordt gewaardeerd. Gedurende al den tijd, dat Schacht ih Aimerika heeft vertoefd, heeft hij nimmer ecnigen twijfel aan de toekomst der Duit sche valuta hooren uiten. De Amerikanen zijn overtuigd, dat de mark stabiel zal ble ven. Omtrent de vele geruchten nopens de in ternationale plannen der circulatiebanken deelde Schacht mede, dat alle circulatieban ken in de landen met stabiele valuta levenr dig geïnteresseerd zijn bij die landen, waar in de valuta niet stabiel is. Het kan hun niet onverschillig zijh, indien rondom hen een op inflatie gebaseerd bedrijfsleven zijn ziektekiemen verspreidt. De Duitsche rijks bank zal met het oog op dit gemeenschap pelijk belang niet ophouden haar positie zoo sterk en gezond mogelijk te maken. Alleen dan zal zy kunnen bijdragen tot de internationale coöperatie der circulatieban- Wat de politieke crisis in Duitschland betreft veel verder is men nog niet geko men. De vraag blijft nog steeds of de groote coalitie, een regeeringscombinatie van cen trum, democraten Duitsche Volkspartij en sociaal-democraten, tot Mand zal komen. Zeker is dit nog geenszins, maar de kans erop is althans een ietsje grooter gewon den. Terwijl reeds vooraf bekend was, dat centrum en democraten voorstanders zyh van samengaan der vier genoemde partijen, was tot dusver nog steeds onzeker, welke houding Duitsche Volkspartij en sociaal democraten zouden aannemen. Daarom trent is gisteren door de fracties een be sluit genomen, al moet daaraan dadelijk worden toegevoegd, dat het communiqué der Duitsche Volkspartij zeer vaag is, daar er slechte in wordt gezegd, dat de rijksdag fractie der D. V. P. de houding goedkeurt, welke haar vertegenwoordigers hebben aangenomen bij de besprekingen met ryks- presidont Hindenburg. Al munt het com muniqué dus niet uit door duidelijkheid, niettemin legt men het zoodanig uit, dat de Duitsche Volkspartij in beginsel bereid is te onderhandelen over de vorming der groote coalitie. Het standpunt dat de sociaal-democraten innemen, is echter veel helderder geformu leerd. In de zitting harer fractie hebben z(j zich in principe voor onderhandelingen over de groote coalitie verklaard en dit standpunt is ook uiteengezet dn een brief aan den rijkspresident. Maar wat aan dezen brief vooral beteekenis verleent, is, dat, na- flat de bereidwilligheid der sociaal-demo craten om eventueel deel te nemen is vast gesteld, er onmiddellijk aan wordt toege voegd, dat zij gaarne bij de besprekingen verschillende punten zagen behandeld. Deze punten kunnen worden opgevat als voor waarden, maar deze dragen inmiddels niet het karakter van een ultimatum; zy moeten veeleer worden beschouwd als grondslag voor besprekingen omtrent het eventueele ooalitie-program. De sociaaldemocratische „voorwaarden" zijn minder van politieken dan wel vam so cialen aard. Zoo wenschen zy, biykens be richten uit Berlynf o.a. de volgende punten te zien besproken: bescherming der Duit sche republiek en bijgevolg de republikein- sche constitutie; energiek verzet tegen elk streven om het huliuHohenzollern weer op den troon te brengen; ratificatie van de Washingtonsche overeenkomst inzake den achturendag; herstel van den achturigen werkdag in Duitschland; verhooging van den steun aan werkloozen; een belangrijker rijkssubsidie voor het bouwen van volks woningen; geen verlaging der belasting op het bezit, zoolang de loon- en omzetbelas ting niet zyn verlaagdopheffing der rijks- schoolwet. Enz. Enz. Het is nu de vraag, of de Duitsche Volks partij niet voor deze eischen terugschrikt. Doch dat zal de toekomst leeren. De demo craten en het centrum zullen zich stellig niet onbetuigd laten, wat betreft het bemid delen tusschen D. V. P. en sociaal-demoara- ten en aangenomen mag worden, dat hun taak niet Hcht zal «ijn. Dit geldt natuurlijk in nog grooter mate voor de formatiepogin gen van de persoonlijkheid, die van rijks- president Hindenburg de opdracht krijgt een nieuw ministerie samen te stellen. Wie de nieuwe kabinetsvormer aal worden? Het algemeene oordeel Is, dat wederom dr. Luther ,de afgetreden rijkskanselier, met de taak zal worden belast de geschikte mi nisters te zoeken, die het omtrent een ge meenschappelijk arbeidsprogramma eens moeten worden. - BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het Russische gezantschap ontvangt Sovjetcomnuaaaris voor volksontwikke ling noemt men in Rusland, wat wij minis ter van onderwijs heeten. (Lunatscharaki is de man /lie dit ambt bekleedt en in „zijn vrijen tijd'' drama's schryft. 'Eén van the treurspelen, „de bevryde Don Quichotte" werd onlangs te Berlyn opgevoerd in te genwoordigheid van den auteur. En omdat het toeval dien commissaris voor de volks ontwikkeling naar de Duitsche hoofdstad had gebracht, achtte het in Beriyn geves tigde Russische gezantschap zich verplicht, ter eere van den gast uit het vaderland een „Bierabend" te orgaiïiseeren, waarvoor po litici en journalisten, waarvoor ook kun stenaars van diverse pluimage, uitnoodigin- gen ontvingen. Wie in iBerlyn bekend is, weet, dat de Russische ambassade in een gobouw Unter den Linden haar pied 4 terre mocht vin- den. De gevel van het huis valt door niets op, de binnenarchitectuur daarentegen is buitengewoon kostbaar. Ten tyde van F re- de rik den Groote was dit gebouw een pa leis, de groote zaal met haar witte muren, waarop ryk verguldsel werd aangebracht, behoeft in schoonheid voor de véél bewon derd# zalen van Sanaaouci waarlijk niet onder te doen. Omstreeks 1850 werd het paleis ver bouwd. Uit die periode dateert een lang werpige witte zaal met schilderingen en de coraties uit den empdretyd en met drie schitterend mooie oude kristallen kronen. Ook de salon met roode wandbespanning en dit» meubelen, die thans als ontvangkamer dienst doet, „ontstond" in dien tyd. Weinig werd er sinds dien aan veranderd. Alleen het levensgroot^ portret van Lenin is nieuw. Het geeft den dictator weer, staande op de Het verblndendverklaren van Collectieve Arbeidsovereenkomsten Men hoort tegenwoordig weer veel spre ken over. het verbindend verklaren van col lectieve arbeidsovereenkomsten. Algemeen wordt erkend, dat dit beteekent een inmen. ging van de Overheid in het particuliere bedrijfsleven, en derhalve een aanzienlijke vrijheidsbeperking oplevert. Toen dan ook indertyd een voorontwerp van wet by den Hoogen Raad van Arbeid om advies aan hangig werd gemaakt, werd dit hoogelyk toegejuicht door degenen, die niets liever zouden zien, dan dat alle patroons staats ambtenaren zouden worden. Gelukkig echter denken velen er nog an ders over. Het biyft intesschen steeds een raadsel, hoe tegenwoordig zoo gemakkelijk de vrijheidsgedachte kam worden vertrapt. Sedert eeuwen heeft de vvyheidsgedachte de menschheid in haar. streven naar verbe tering van haar aardsch lot geleid. Man nen en vrouwen offerden voor die vryheid hun goed en hun leveA; gansche volken streden ervoor, dikwyis tegen een opper- machtigen vyand. Wy in Nederland, het traditioneele land van de vryheid, kunnen daarvan meespreken. Maar ondanks het feit, dat de vryheidsgedachte de banier is ge weest, waaronder onze voorvaderen optrok ken, en waardoor zy maakten, dat voor ons slavernij en tyrannie begrippen zyn, waar van wy de daadwerkelyke verschrikkelyk- heid nog slechts van overlevering weten, wordt nu gepropageerd, dat de menschen op den goeden weg zyn als zy zich zooveel mogelyk van hun vryheid laten berooven! Zoo ook by het verbindendverklaren, waar- by de wetgever zal decreteeren, dat het den patroon niet meer vry zal staan om naar eigen inzicht /de arbeidsvoorwaarden te re gelen met de eigen werklieden. Neen, zy moeten zich ondergeschikt makem aan het oordeel der vakvereenigingen, der strij'cU vereenigingen van arbeiders en werkgevers. En dit alleen om in een enkel bedryf aan de arbeiders betere arbeidsvoorwaarden te geven dan overal elders. Maar ten koste van den verbruiker, van den ambtenaar met zyn salarisje, van den gepensionneerde met zy rentetje, van den landbouwer, die tegen het buiteland op moet tornen, van den ar beider uit het exportbedryf. Want natuur iyk zal de verbindendverklaring alleen plaats vinden in vakken, welke uit den aard der zaak niet de buitenlandsche concurren tie ondervinden en die dus veilig den ver bruiker kunnenbelasten. .Afwentelen" zooals men dat noemt! Maar omdat de verbindendverklaring be teekent het bevoorrechten van een enkeling ten koste van het geheel, is zy ook ondemo. cratisch en anti-sociaal. Zy dient daarom met kracht te worden verworpen als zy'nde in strijd met onze nationale gedachte, in strijd met de sociale waarheid en in strijd met gezonde begrip pen ran democratie. Mr. P. W. A. H. Cort van der Linden. Uit ons Parlement. De Tweede Kamer kwam ditmaal wel on der zeer ongewone omstandigheden byeen. Alle pariementaiie werkzaamheden werden een maand geleden plotseling stopgezet, niet tengevolge van een regeeringscrisis, maar Hst gehalm van dan vlsschar. Het verhaal, da. hier volgt, heb ik opge- teeicend uit den mond van een vriend van my, die langen tyd aan de schilderachtige kust van Normandiie vertoefd heeft. Het zal in het midden van October ge weest zyn i vertelde hy toen ik de merkwaardige gebeurtenis beleefde, die aan mijn verblijf daar bijzondere bekoring verleende. Ik hadl reeds besloten te ver trekken het na-seizoen \\as ai afgeloo- pen, waardoojr het leven er erg eenzaam begon te worden maar ik wilde Vóóraf nog eens een heelen dag ronddolen tin dit wondermooie land van do zee, waar if zoo veel prettige dagen had doorgebracht. Na dat ik ongeveer een uur langs de steenach tige, nu door een onstuimige Zee bestookte kuststrook gezworven had, ontmoette ik den ouden visscher Jacques Besnard. Deze man, ondanks zyn eenvoudige kleeding, tóch een imposante figuur met zyn foreche gestalte en lange golvende haren, die wel manen leken en even smetteloos wit waren als het vlokkige schuIn\op de tegen de rots achtige klippen uiteenspattende golven» kruinen, had my vaak gezelschap gehouden op myn zwerftochten en my veel merkwaar dige dingen verteld over het leven d#r vis- 8chersbevoliking. Van anderen had ik ge hoord, dat zich in het leven van dezen man een zeer tragisch voorval had afgespeeld. Uit piëteitsoverwegingen vermydde ik te vragen, waat dat v.-el geweest was, weinig vermoedende, dat hijzelf het my nog eens onthullen zou. Nauwelyks had hy my gezien, of hy kwam naar my toe. Het treft prachtig, dat ik u nu ont moet! -L riep hy my al uit de verte toe. Dat zal dan ook wel voor dh laatste maal zyn! antwoordde ik, toen wü elkaar als oude vrienden de hand gedrukt hadden. Morgen vertrek ik. Dan kunt u nog een moofie herinnering Mar uw land meenemen, vals we gelukkig zyn. HAt is nu begin October en ik moet me tMrk vergissen, als „zy" straks niet verschijnt! Zy» geheimzinnige woorden maakten mij nieuwsgierig, vooral, waar hy de aandui- «Hng „rij" met k#pnalyken eerbied uitge sproken had. Was het misschien een jeug- <hge schoone, de een of andere excentrieke wegens een ernstige partyencrisis. Maar er lagen nu eenmaal dingen, die moesten wor den afgedaan, crisis of geen crisis, en daar- toe was de Kamer heden byeen. Een Regee rings taf el met slechts demis sionaire Ministers, van welke eenigen nog zelfs géén gelegenheid hebben gehad om één woord te spreken, kan medegevoel op wekken. Zat daar niet Minister Welter, van wien bekend is geworden, dat hy, uit Indië gekomen, van de komende crisis volmaakt onkundig was en een uur tevoren genood zaakt werd het stuk te teekenen, dat hy by verwerping van het gezantschap als Minis ter zou bedanken Maar de Kamer vertoon de een zeer levendig beeld: negentig leden waren opgekomen en men had blykbaar zóó veel onderling te confereeren, dat de apre- kers en „sprekeressen", zooals Minister Koo ien de dames noemde, zich niet verstaan baar konden maken. Overigens was de Pre mier goedlachs als altyd, zyn tyd afwach tend. Minisiter Schokking ietwat droefgees tig, maar niet erger dan vóór de „breuke". Minister Welter was een tikje nerveus; Mr. Kooien gemoedelyk, en een toespeling ma kend op de aanstaande begrootingssfcukken, welke hy blykbaar hoopt zelf te kunnen on derteekenen. Maar beiden hadden in toon en houding niets van gladiatoren, die hun laat- sten groet aan de Kamer brachten. De Ka binetsformateur. Dr. de Visser was afwe zig, evenals zyn voorganger Mr. Marchaot. Na een kort debatje werd aangenomen het wetsontwerp inzake het Fransdi op de lagere school, een noodmaatregel om den overgangstermyn met een jaar te verlengen in afwachting van een „ontwerp van meer algemeene strekking". Meer kwam men niet tè weten en men vraagt een demissionair Ministerie niet naar zyn verdere plannen. Een ander ontwerp betrof de nieuwe overeenkomst met de Koninkiyke Paket- vaart Maatschappij. Merkwaardig genoeg wilden zelfs de sociaal-democraten hier niets meer weten van Staatsexploitatie, en werd zelfs geloochend het praatje, dat dit bewonderenswaardige lichaam met een prachtige organisatie een monopolie zou hebben. Thans werd alle rood-rose opposi tie samengetrokken op de voorgestelde ver» hooging der tarieven met 30 Waar geen enkel redelijk argument werd aangevoerd, verwierp de Kamer het amendement om de verhooging op 20 te stellen, en werd daarna het ontwerp aangenomen. De Heerier vroedvrouwenschool, berucht geworden door een bespottelijke expansie- zucht en een ongelooflyke royaliteit, kreeg nog 27.000.om de zaak dryvende te houdem. Minister Kooien vergoelykte niet wat er gebeurd was, en de Kamer heeft het ontwerp geslikt met lange tanden. Zelfs de heftigste opposanten van vroeger, de so ciaal-democraten stemden vóór; ook na de smadelyke afwyzing wilde men de katho lieken blykbaar toch aangenaam stemmen. Pikant was de situatie voor de Christeiyk- Hiatoiischen, maar *y hebben het hun vrien- den-en-vyanden tegelyk niet moeilijk ge maakt. De heer Smoeck Henkemans bleek echter zóó bevreesd voor zyn concurrent Ds. Lingbeek, dat hy stemde vóór een motie om een Rykskweekschool voor vroedvrouwen in te richten, geen waagstuk, waar immers ver werping der motie vaststond, nadat zy door den Minister was afgewezen! dame, die af gemat en beu van het enervee» rende atranseazoen, in de rustige eenzaam heid hier op verhaal wilde komen, en dit op gezette tyden placht te doen, zoodat zy een voor de visschers bekende, doch tevens om een voor my nog verborgen rede, vereerde verschijning was 'l Deze en andere veron derstellingen flitsten my door het hoofd, toen ik hem lachend vroeg, zich een beetje duidelijker uit te spreken. Hy schudde mismoedig zyn hoofd en ant woordde: Wat ik u nu ga vertellen, moet eigen- lyk een geheim blyven van de oude bevol king van deze streek, die er nooit tegen vreemden van gewaagt, doch u is voor ons geen vreemde meer en daarom wil ik het u wel toevertrouwen. Toen'ik nog een kind was, hechtte ik reeds byzondere waarde aan de intrede van de maand October. Jaar in, jaar uit was ik in die (maand aan de kust te vinden, nadat jnyn ouders my verteld hadden van een wonderbaarlyk verschijning, atgeen na tuurlijk onie kinderlijke,fantasie uitermate prikkelde. Ik bedoel hier, en hier werd de stem van den visscher haast fluisterend, het door my zelf en door anderen ontel bare malen geconstateerde feit, dat op een half uur van deze plek, waar de kust door groefd is van Bpelonkachtige gaten en de zee bezaaid is met gevaarlyke klippen en rotsen, zoodra de maand October is aange broken, op enkele dagen de Ofcgeloofelyke gebeurtenis te aanschouwen is, dat een vrouwelyk wezen uit zee opryat. U gelooft my natuuriyk niet! Er zyn er meer geewest, zooals u, die my uitlach ten, doch heel anders spraken, toen zy het zélf gezien hadden. Gded, Besnard! Laat my bet eerst zien, want je kunt toch niet van my ver gen, dat ik dat vreemde verhaal zoo maar onvoorwaardelyk geloof? Wy wandelden langzaam naar de door den ouden visscher aangegeven plaats. Dit gedeelte van de kunst zag er precies zoo uit, als Besnard my beschreven had. De ge weldige rotsblokken, die grillig in de braa ding van de zee verspreid lagen en welker koppen zwart en dreigend boven het water uitstakende golvende kust met haar geheimzinnige, gipende spelonken, en de roerlooze stilte rondom ons, dit alles te ra men mèt de herinnering aan het myeteri- I cuze verhaal van den visscher, schiep voor my een atmospheer, die intens bekoorlyk en griezelig tegelyk was, maar die ik toch voor geen geld ter wereld gemist zou willen heb ben. Wy hadden eenige minuten, zwygénd naast elkaar gezeten op een van de rots blokken by den aeerand, toen het my plot seling inviei, hem te vragen of de verschy- ning van die vrouw ieder jaar in Ocobei geen byzondere beteekenis had en ik voelde my erg dwaas, dat ik hem die voor de hand liggende vraag niet eerder gesteld had. Natuuriyk heeft zy die! luidde het ietwat ongeduldige antwoord. Ik kon even wel bemerken, dat de kustbewoner welwil lender* gestemd was, nu hy uit myn vraag kon concludeeren, dat ik zijn verhaal niet heelemaal als een grap beschouwde. Ik was wertoelyk benieuwd naar het weefsel van verdichtsels, waarin zy, wat ik een natuur- verschynsel vermoedde, gehuld zouden heb ben. Beanard wees my op een kasteel, dat op eenige kilometers van ons op een bergtop stond en in die yie ruimte veel op een ade laarsnest gelede. Op dit kasteel, vertelde hy plechtig, leefde in lang vervlogen eeuwen een rid der, die een wonderschoone vrouw de zyne mocht noemen. Hun leven wae zonnig en leek een subtiele droom van liefde. De rid der ging veel zwemmen tusachen de klip pen en zyn vrouw sloeg hem dan van uit de hoogte tan het kasteel gade met angst in haar hart. Eens gebeurde het in den herfst, dat de ridder zich roekeloos te ver in zee gewaagd had en by zyn terugkeer te vergeefs door de onstuimige branding van de kust trachtte te komen. Hy ver dween in de diepte als weggezogen door een vreeselylte" macht De edelvrouw, die hem had zien zinken, yide radeloos naar be neden, stortte zich in zee in e#n "wild, on beredeneerd verlangen haar gemaal te red den. Na een hevigen atryd in de woesie branding volgde zy den ridder naar de diep te. In de jaren, die volgden op deze ven- schrikkelijke ramp, zagen de kustbewoners ongeveer op denzelfden dag, waarop het onheil had plaats gevonden, een vrouwen gestalte uit de zee oprijzen, die zoekend de wyde watervlakte aftuuide en dan plotse ling weer verdween. Dan zeiden zy, <He de verschijning gezien hadden, tot elkaar: ,J^e edelvrouwe is weer geweest om den ridder te zoeken 1" De visscher zweeg en staarde peinzend over het eindelooze water. Ook ik zweeg, onwillekeurig ontroerd door deze legende, die Wel is waar sober was, maar in dit on vergetelijke trieste milieu van woeste kust landen en monotoon gerommel van woeli ge branding een schijn van realiteit kreeg en even myn geheugen deed ronddolen in de wereld' der sagen en mythen. En ik moet bekennen, dat ik met ongeveinsde interes se de komende dingen afwachtte. Eensklaps stiet myn typische metgezel een opgewonden kreet uit. Zyn zwarte oogen staarden in starre ontroering naar de zee. En schok van emotie sidderde door zijn leden. Ik volgde de richting van zyn oogen en dacht het slachtoffer te zyn. van een on- aardsch gezichtsbedrog. Ik zagde vet- schyning! Besnard had niet overdreven. Op een geringen afstand yan on# zag de gestalte van een vrouw, die op het water scheen (te zweven. Het acpect van de my- sterieuse gedaante was feëriek en verblin- <lend.^Iet moet een onbewuste nawerking van het geheimzinnig verhaal van dan vis scher op myn fan taaie geweest zyn, die trhy in waanzinnige extase bracht over het beeld, dat in een tooverachtige schittering van zilverwitte schijnsels op de bewogen golven toefde, te midden van een transparanten, wazigen nevel, al% drupten duizend fontei nen rondom de verschijning neer. Al# ik ar nu over nadenk, moet ik om die dwaasheid glimlachen, doch op dat moment bestond er op de wereld voor ntij niets andara dan deze wondermooie vrouwengestalte op de wijde watervlakte. Plotseling overviel mij een helsche ftwpulsie om de verechyuing te naderen. Het was, als trok hat beeld mjj magnetisch aan...— Het lokte, zooal* eens de verlekleiyke Sirenen gepoogd metenn hebben den zwervenden Odysseus naar haar schuilplaats te lokken. De ruwe stem van den visscher ontrukte my aan de betoovering, die my gevangen hield. Ik stond te waggelen als eca dron ken man, volgde met onsekeren gang mjjn ouden vriend, die my met nerveus gebaar by den arm nam en my wegtrok....w uit het water! Mijn lichaam had, onbewust voor myn geest, gehoorzaamd aan dien onbe- stemden en onbedwhigbaren dwang, om het schoone beeld te naderen. Toen de visscher my haastig verder met zich meevoerde, keek ik nog even om: Het mysterie was verdwenen! Dat was net bytyds, dat ik u terug haalde! zed de visscher met een stem, dre zoo beefde, dat het myn aandacht trok. Toen trof het my, dat hy iykbleek was en zyn gelaartstrekktn waren ais door doods angst verwrongen. Was het gevaar zoo groot? vroeg ik twyfeiend. Ernstiger dan u weten kon! - ant woordde hij met nadruk. Er was eenige jaren geleden iemand, even jong, eerst even ongeloovig en toen hy gezien had, nóg loekeloozfcr dan u. De ongelukkige had het in zyn eerste jeugdjaren gezien. Hy ver trok uit deze streek «n keerde, man ge worden, terug. Hy ging met my de vreem de verschijning weer eens zien, doch voor ik hem kon tegenhouden, was hy in zee ge sprongen. Het snelle gebouren overrompel de my en toen ik myn tegenwoordigheid van gee4 herwonnen had, had het drama zich reeds voltrokken. Vlak by de plaats, waar het beeld geweest was, zonk hy ia de diepte Wie was die man "Vroeg ik achte loos. Myn zoon! klonk een doffe stem naast my en toen begreep ik, wélke ramp de levenszon van dezen man verduisterd had. Later heb ik nagevorscht, wat dit geheim van de zee eigenlyk beteekende. Men ver telde my, dat het vrouwenbeeld een optisch bedrog was en dat in den herfst tusschen de klippen een geweldige waterstraal uit de zee opspoot, welke uit de verte bedrieg lijk veel geleek Ap een vrouwen-gedaante. De zilverachtige nevels moesten toegeschre ven worden aan de werking van het dag licht op het uiteenspattend water. Maar ik heb dat maar niet verteld aan die eenvoudige kustbewoner», besloot myn vriend zyn verhaal. Daardoor zou ik hun iets moois ontnemen. Laten zy maar rustig voortleven in hun droom van de on gelukkige edelevrouwe, die eeng In het jaar uit de myrterteuse diepte der zee oprijst en met droeve oogen het wyde zerareld afziet, zoekend naar den zoo tragisch omgekomen levensgezel.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2