"■r «sen sau. één. z MIE i nieuwe den Bon cwartaal NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 85« Jaargang go. 16027 aandag 14 December 1925 M. DE MAANSTEEN bergambacht, berkénwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Illi Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BINNENLAND. ST NU! RANT. volg< Ontstem niet noodeloos. FEUILLETON. 1) en Datum: in- laart als LDENS- Datum: (Wordt vervolgd). nneeren 2.25 per reau in- ie ormeert nnissen log niet tak hen et moei de cou rs geeft de pre- sn voor iragen. im ver- nieuwe ze lezers rijke ge- toudsche ks wordt tand De- i onder lijk. in. Zoo luidde naar de verhalen, die m van we op i verklaart onneeren »URANT Zondags- courant I in met komen veranderen, wanneer na afloop welken de ge- i ue iantas- Maan- indruk neef, Spannend romantisch verbaal van WILKIE COLLINS. Inleiding. Het romantisch verhaal dat hier volgt is de geschiedenis van den gelen dia mant, een groote steen van groote be roemdheid in de jaarboeken der in boorlingen van Indië. Oude overleveringen vermelden, dat het door godi geplaatst en door de ge- loovigen vereerd, juweel in het voor hoofd had gestaan van de 4-armige In dische godheid, die de man|verpersoon lijkte. Gedeeltelijk ter zake van djn eigenaardige kleur, gedeeltelijk volgens eene bijgeloovige meening, welke den steen voorstelde als ets van de na tuur te hebben overgenomen der god heid wélke hij versierde, zoodat nij minder of meer schitterde, naarmate de maan afnam' of wies, kreeg hij den naam. waaronder hij tot op dezen dag nog in Indië bekend is. dien naam van •.de Maansteen”. De avonturen van den ..Gelen dia mant”, begonnen omstreeks de elfde *'guen eilander op de krijgsman, die de heiligschennis gepleegd had, kwam ellendig aan zijn einde de Maansteen, steeds den vloek met zich dragende, ging van de eene Moham- medaansehe hand in de andere over en nog altijd waakten de opvolgers der drie Brahminen flag en nacht, tot hei de wil zoude zijn van Vishnoe, den Behouder, dat hot geheiligde ge steente wederom in hun bezit zou ko men. Het laatste jaar der achttiende eeuw was gekonieh. De diamant geraakte in handen van Tippor, sultan van Serin- gapatam. die hem als een versiersel liet plaatsen in het gevest van een dolk, welke onder de kostbaarste schat ten in zijn wapenkamer werd opge hangen. Zelfs toen nog in ’t paleis van den sul an zelf. wachtten en waakten de drie priesters in het ge heim'. Er bevonden zich drie officie ren onder Tippo’s hofhouding, vreem delingen voor de anderen, die huns meesters vertrouwen hadden gewon nen door zich, in schijn ten minste, tot het Mohimmedaansche geloof te hekeeren. en deze drie mannen wer den door de overlevering aangewezen als de drie priesters, we’ke den dier baren schat op deze wiize in het oog hielden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 3.16, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ona Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. i'A'ii mooie „ruuiMJAougBi. Het effectenkantoor der firma Baiss and Rogers te Londen wordt gesloten. Het werd vier jaar geleden gesticht en werd spoedig een specialiteit in de „rubbers". Tijdens den rubberboom werd er dag en nacht gewerkt. Er kwamen zooveel orders binnen, dat de employé’s zeer dikwijls geen tjjd hadden om naar huis te gaan. Voor middernacht was het bureau nooit dicht. Meer dan eens gingen de patroons en de voornaamste employé’s slechts rond zes uur ’s morgens voor een paar uren naar bed. op te werken tot premier, wordt verant woordelijk gesteld voör wat men ais een vernedering van de natie beschouwt. De binnenlandsche toestand is weer in hooge mate gespannen -en gezien het feit, dat de verkiezingen voor de volksvertegen woordiging nog niet zpn gehouden, kunnen de gevolgen moeiljjk worden voorzien. laatste menschengeslaidhi.1 op aarde teel de. En de Brahminen hoorden toe en bogen voor oat bevel. De godheid voorspelde verschrikkelijk^ straffen aan den vemieteien sterveling, die zijne handen naar het geheiligde kleinood zou durven uitsteken en aan allen van zijn naam i.n geslacht, die hel na hem iu zijn bezit krijgen. En de Brahmi nen lieten voorzegging met gouden let teren schrijven op de deuren vaai het altaar. De nuenschen stierven en maakten plaats voor anderen, en steeds, ge slacht na geslacht, bewaakten de op volgers der drie Brahminen, nacht en dag den onschatbaren Maansteen. Hel eene menschengeslacht volgde op bet andere, tot n de eerste j&ren der ach tende eeuw toen de regeering aan brak van Aurungzebe, den Keizer der Mongolen. Op zijn bevel werden we derom1 de tempels van Brahma aan plundering en brandstichting prijs ge geven. Het altaar van den vierhandi- gen god werd ontreinigd door de slach- - ting van ten offer bestemde dieren, de. beelden der godheden werden in stuk ken gebroken en de Maansteen ge roofd door een officier van hoogen rang in ’t leger van Aurungzebe. Niet bij machte den verloren schat door open strijd in hun bezit terug te krij gen, togen de drie wachthebbende priesters eene vemvommung aan en volgden hem overal. De geslachte) .ett»» van onze christelijke jaartelling 'ie dien tijde doorkruiste de Mo- nammedaansche veroveraar, Makmond van Chiani, Indië, maakte zich mees ter van de heilige stad Somnauth en roofde de schatten uit den befaamden tempel, welke eeuwen lang het voor werp wtffi geweest der Hindoesche pelgrimstochten en hei wonder der Oostersche wereld. Van alle godheden die in den tempel vereerd werden, ontsnapte de Maangod alleen aan de hebzucht der plunderende Mohamme danen. Door drie Brahminen gered, werd de onschendbare godheid, nog steeds den gelen diamant in het voor hoofd dragende, des nachts overge voerd naar de tweedie der heilige ste den van Indië, de stad Benares. Hier, op een nieuw altaar, in eene ruimte, ingelegd met edele gesteenten, het dak ondersteund door gouden zuilen, werd de Maangod geplaatst en door de géloovigen vereerd. Hier, in den nacht, dat het altaar werd voltooid, verscheen Vishnoe, de Behouder, aan de drie Brahminen in een droom. De verschijning blies haar goddel.j- ken adem op den diamant in het voor hoof 11 van het beeld. En de Brahmi nen knielden neder en verborgen het aangezicht in hunne kleederen. De god beval, dat van dien tijd af de Maan steen bewaard moest worden door drie priesters, welke dag en nacht beurte- lings de wacht moesten houden tot het ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en o nu, treken (behoorende tot den bezorgkrjn») 1—5 regels 1 Jü, elke regel méér ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgxHpg 1—6 regels 1 55, elke regel meer 0.80. Advertentie® in het Zaterdagnununer 20 t ijslag op den prtje. IJefdadigheide-advertentiea do helft van den prb». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ.0.60. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen Wj contract tot zeer gereduceer den prjh. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tueachenkomet van soliede Boekhan dolaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing eau het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «tja. uei aamp in onuoop waren, tische geschiedenis van den steen. Zij maakte we nig op ons, behalve op mijn uwi, John Hernoastle wiens voorbelde voor alles, wat vreemd en wonderlijk scheen, hem geneigd maakte, er ge loof aan te hechten. Op den avond voor de bestorming van Serangapatam maakte hij zich boos op mij en op de anderen, daar wij het geheele vertel seltje als een fabel uit Kr et en. Eene heftige woordenwisseling volgde Herncastle ken z’n ongelukkig humeur niet beddingen. Hij verklaarde, op zijne eigenaardige blufferige manier, dal wij den diamant in zijn handen zouden zien, wanneer het Engelsche leger, waarbij wij als officieren dien den, Seringapatam innam Deze u tval werd met een schaterend ge'ach be- trroet. en hiermede eindigde, dat dach ten wij toen ten minste, de geheele zaak. Mijn neef en ik werden reeds in den aanvang van elkander gescheiden. Ik zag hem niet, terwijl wij de rivier doorwaadden toen wij de Engelsche vlag op de eerste bres plantten, bij ’t overtrekken van de volgend^ gracht; nadat wij. duim1 voor duim ons oen weg banend', de stad waren binnen- (regaan. In de vier jaar van haar bestaan heeft de firma meer dan een millioen p. st. ver diend. Een «vondeling met den dood. Moeiljjk reddling van schipbreukelingen» Central News meldt uit Kaapstad een spannend verhaal van een strijd met den dood, die de schipbreukelingen van de „Com petitor” uit Cardiff hebben gevoerd. De „Competitor” is op de Zuid-Oostkust van Afrika vergaan en van de 24 leden der be manning hebben slechts zes er het leven af gebracht. De tweede officier Potts, heeft verteld, dat hij een van de twaalf mannen was, die de eerste reddingsboot namen. De tweede werd versplinterd, toen zij neer werd gela ten. Allen slaagden er in, het zinkende «chip te verlaten, behalve de kapitein, die »p het punt stond zich in de reddingssloep te begeven, toen de touwen braken, zoodat hij met het schip in de diepte verdween. Potts worstelde den geheelen nacht mee zijn kameraden hard om het leven. Juist toen bij het ochtendgloren land in het zicht kwam, spoelde oen reusachtige golf vier mannen in zee. Twee van hen verdronken. Kort daarop sloeg de boot om en die tien overgeblevenen moesten zwemmende het land zien te bereiken, doch zij hadden een ontzettenden strijd te voeren tegen de ge- weldige zeeën. Vier mannen gaven den kamp op en zonken uitgeput In de diepte. De anderen slaagden er ten slotte in, meer dood dan levend aan land te komen. DUITSCHLAND. Minister Schiele staat zijn pensioen af. In den Rijksdag deelde de Duitsch-Natio- nale afgevaardigde Koch-Dusaeldorf Sa terdag mee, dat ex-minister Schiele hem gemachtigd had te verklaren, dat de mi nister zyn pensioen ter beschikking wensch- te te stellen van de vereeniging tot ver zorging van oorlogsblinden. De minister stond hierbij op het standpunt, dat zyn pen sioen hem volkomen terecht toebedeeld was, maar hy wenschte nu geen hooger bedrag Je ontvangen dan volgens de nieu we regeling, die met Januari in werking zal treden, vastgetseld was. De minister van justitie heeft een wets- onwerp ingediend tot vermindering van het personeel der rechtbanken. Naar zyn mee ning neemt het werk, dat thaals van de le den der rechterlijke macht gevorderd Wordt niet meer dan tweederde in beslag van de bezigheid, die men mag eischen, dat iemand aan de zaken, die hy te bevorderen heeft, wy'dt. Voortaan zal van een lid van de ma gistratuur een werktijd geeischt worden, die men voor werk van intellectueelen aard billijkerwijze kan vorderen. Het werk van de vredesrechters, kan men in vele gevallen een' sinecure noemen. Bij een verstandige indeeling van hun werk zouden zij nog geen dag per week werk hebben. Om aan een en ander tegemoet te komen, wil de minister zekere rechtbanken ophef fen en o.a. het aantal rechtersplaatsen by rechtbanken van eerste instantie, dat thans 206 bedraagt, met 54 verminderen. Ook het aantal griffiers en substituut-griffiers zou verminderd worden. De overtollige rechter lijke ambtenaren blijven echter in functie tot door afsterven en het bereiken van de leeftijdsgrens het nieuwe getal bereikt is. FRANKRIJK. De nieuwe duurtegolf. Een ernstige sociale crisis aanstaande. Het plotselinge duurder worden van het leven in Parijs verwekt, aldus de corr. van de Maasbode, een ontzettende ongerustheid in alle kringen. De publiceering der in dexcijfers van de laatste maanden deed reeds een geduchte prysstyging zien; die minstens even groot was, als de waarde vermindering van den franc; doch nu daar enboven het geheele zakenleven geschokt wordt door de in overijling aangenomen De oplossing van de regeeringscrisis in Duitschland is nog geen stap nader geko men. Dr. Luther, die al dagen lang als kabi netsformateur was gedoodverfd, heeft nog steeds geen desbetreffende opdracht gekre gen, naar men izegt om de volgende rede nen. In de eerste plaats blijven de sociaal democraten hardnekkig weigeren deel te nemen aan een kabinet-Luther en in de’ tweede plaats schynt dr. Luther zelf weinig ambitie voor de kabinetsformatie te hebben. ■Het verluidt, dat hij zich niet kan vereeni- geiF met de besluiten, die de begrootings- cotnmissie van den Rijksdag gisteren heeft genomen over de verhooging van de werk- loosheidsondersteuning en van de am/bte- naarssalarissen, n^aar dit is natuurlijk slechts een voorwendsel. In werkelijkheid wil dr, Luther niet gaarne een échec van zijn bemoeiingen riskeeren. Reeds werd bekend, dat rijkspresident von Hindenburg zich tot de burgerlijke midden partijen heeft gewend met de merkwaardi ge vraag, of zy niet bereid zouden zyn, de bemiddeling voor het totstandkomen van de groote coalitie op zich te nemen. Zoowel de Duitsche Volkspartij als de democraten en het centrum hebben ronduit geweigerd. In politieke kringen is men overtuigd, dat men hier te doen heeft met een handigheid je van dr. Luther, die waarschijnlijk anderen de kastanjes uit het vuur wil laten halen, om dan, als hij ziet, dat het lukt, zelf als kabinetsformateur ten tooneele te verschij nen. Naar verluidt zou Dr. Luther door deze manoeuvre een groot gedeelte van zijn aan zien hebben verspeeld. - Wat hiervan juist is zal .spoedig blijken. Zeker is het dat President Hindenburg zich gewend heeft tot den ou den Fehrenbach, vermoedelijk met de be doeling hem de kabinetsformatie op to dra gen. Men zegt evenwel dat Fehrenbach weigeren zal zulk eon opdracht te aanvaar den. De Landstorm en het zilveren huwelijks feest van de Koningin. I e Bijzoadere Vrijwillige Landstorm en de Vrijwillige Landstormkorpwen Motordienst. Vawtuigendienst, Spoor wegdienst en Luchtvaartdienst zullen aan Koningin en Prins bij hun zilve ren huwelijksfeest op 7 Februari een huldeblijk aanbieden. Het bestaat uit een porcelein tegeltableau van 100 bij cM., waaromheen een palissander houten lijst. Het be’ end'e etmbleen van den Land storm Als ’t Moet is door den schil der Leon Senf, verwerkt met Wapens In den laatsten tyd doen weer verschil lende geruchten de ronde over een a.s. vrede in Noord-Afrika, zelfs wordt beweerd dat Abd-el-Krim bereid is omtrent’ vredesvoor stellen te onderhandelen, op de volgende voorwaarden: (1) autonomie van het Rifgebied met er kenning van den sultan van Marokko in religieus opzicht; (2) vaststelling der gren zen; (3) toestemming voor de vreemdelin gen om de schatten, welke de Marokkaan- sche bodem bevat, productief te maken door aanleg van mijnen. De regeering van het Rifgebied zou aanspraak maken op 12 procent der opbrengst Voorts wordt nog gemeld dat Abd-le- Krim blykbaar het Fransche voorstel no- GOUBSCHE COURANT. Een medewerker van de „Sunday Times” verneemt, dat de atmosfeer in Griekenland zeer geladen is als gevolg van de conclu sies van de commissie-Rumbold in zake het Grieksch-Bulgaarsche conflict. 'De loop van deze aangelegenheid heeft nieuw leven ingeblazen aan de oppositle- partijen en generaal Pangalos, die zich wist belastingmaatregelen, waardoor een zware, onmiddellyk te voldoene heffing iyet terug werkende kracht alle zaken komt ontred deren, nu vliegen de prijzen omhoog op een wijze, die in geenerlei verhouding meer staat tot de inflatie. Het heeft er vee] van of iedereen zich dekken wil en bovendien zet het steeds meer geschokte vertrouwen tot onnoodig koopen aan, in de hoop althans iets van zyn geld in waardevolle goederen om te zetten, alvorens het biljet nog minder koopkracht zal hebben. De voorspellingen omtrent het duurder worden van het leven tengevolge der nieu we inflatie, komen reeds uit en ook in poli tieke kringen begint men er zich reken- si hap van te geven, in welke moeilijkheden men zich heeft gestoken. Een algemeene salarisverhooging is onvermijdelijk en de verschillende vakvereenigingon beginnen zich al geducht të'roeren en bereiden een ernstige gemeenschappelijke actie voor. Het ly'dt geen twijfel, of binnen korten tyd dreigt het sociale leven aan ernstige schok ken te worden blootgesteld. Men beschikt op het oogenblik nog slechts over de cijfers tot en met November, ter wijl de jongste onrust eerst nadien is in getreden en juist in de laatste dagen een prijsstijging met verdubbelde kracht is in getreden. Terwijl het algemeen indexcij fer in September nog 567 was en in Octo- ber tot 584 was opgeloopen, bereikte reeds November het recordcijfer 618. Dat op eenigen stilstand, vooral in de stijging der levemsmiddelenpryzen, niet behoeft te wor den gerékend, blykt uit het feit, dat de in- düstrieele grondstoffen het meest zijn ge stegen. De voedingsmiddelen moeten dus nog steeds volgen. De grondstoffen stegen de laatste maand met maar eventjes 47 punten, de textielproducten zelfs met 92 punten. Gewoonlijk heeft de stijging der engnos- pry'zen eerst langzamerhand invloed op de stijging der detailprijzen. De detailprijzen zijn niettemin reeds onrustbarend gestegen. Het indexcijfer voor Parijs bedroeg in No vember 444, tegen 396 in dezelfde periode van het vorige jaar. De verhooging der laat ste dagen zal dat cijfer belangrijk wijzigen daar prijsverschillen van 20 tot zelfs 40 pet. worden waargenomen. ENGELAND. Een mooie „rubberoogst.” Ue kabinetscrisis in Duitschland. De vredesvoorstellen van AM-el-Krim. Gespannen toestand in Griekenland. pens autonomie heeft aanvaard en dat als niet alle teekenen bedriegen niet al te veel meer in den weg staat aan het slui ten van den vrede. De door Frankrijk aan de hand gedane grenzen zouden ook Abd- e|f-Krjm’s instemming hebben, maar 'van rechtstreeksche onderhandelingen met Span, je zou hij niets wijlen weten. Nog weer an dere telegrammen laten het voorkomen, dat Abd-el-Krim's eisch inzake politieke au tonomie van het Rifgebied tevens het recht inhoudt om een eigen, 'Riffynsch, leger op de been te houden. Wat van al deze geruchten waar is, kan moeilijk worden uitgemaakt. Mochten zij echter op waarheid berusten, dan zou er uit blyken, dat Abd-el-Krim be reid is tot den vrede, die trouwens ook door vele Franschen vurig wordt veiraygd. Want moge men zich dezer dagen uftinstig^hebben Uitgelaten over den toe st aim in Marokko, waar momenteel de rust /s teruggekeerd, niettemin kan straks de tóestand weer vol komen veranaeren, wanneei van den winter, gedurende WH1SNLANDSCH NIEUWS. BELGIë. August Borins. Een motie tot zyn jn vryheid stel, ling aangenomen. De Provinciale Raad van Limburg heeft, naar onze correspondent te Brussel meldt, in zyn vergadering van Vrijdag een soci- aal-democratische motie voor de onnüddel- lijke en onvoorwaardelijke invrijheidstel ling van den Vloamsch-activistischen leider, dr. August Borin’s, met twee stemmen meer derheid goedgekeurd, De sociaal-democra ten en een aantal Katholieken stemden voor. Van de liberale banken ging, bij de bekend making van het resultaat der stemming, gefluit op. Harder werken bij de rechterlijke macht. vechtsactiviteit achterwege blijft de wa- penen opnieuw worden opgenomen. Het kost den Franschen en Spanjaarden nu reeds veel moeite om zich te handhaven. Bovendien is de positie der Fransche sol daten tijdens den winter verre van roos kleurig. Donderdagavond berichtte b.v. de Intransigcant, dat de Fransche soldaten in Marokko aan erge kwellingen zyn blootge steld. Er moet een felle kou in het Riffge- bergte heerschen en van talrijke Fransche voorposten moeten de voeten bevroren zyn. Het onderdak laat bovendien veel te wen- schen over: barakken zyn er haast niet. De manschappen moeten zich behelpen met in den grond gegraven gaten, die met stuk ken tentdoek worden bedekt. Des daags zyn zij door en door nat en 's nachts ril len zij van de ijzige kou. Bovendien zal er voorloopig geen einde komen aan dezp lende, omdat het thans heerschende weer waarschijnlijk tot einde Februari zal duren. De tegenstanders zijn er veel beter aan toe. Zij kennen de veilige toevluchtsoorden in de bergen en ook weten zy waar de grotten zijn, waar zij gedurende de koude nachten om het vuur kunnen liggen. Bovendien zijn zij tegen het kimaat gehard. “Tot zoover enkele sobere mededeelingen van een Fransch blad. Spreekt er ook niet het heimelijk verlangen naar vrede uit?

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1