tHE nieuwe len Bon ivartaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN OS" Jaargang Woensdag 16 December 1925 sen NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWITK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, era. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ïau. één. CT NU! in met RANT. N. FEUILLETON. 'ö1 meeren 125 per •eau in- elezers Üke ge- ludsche s wordt md De- irmeert nnissen og niet ak hen jt moei de cou- s geeft de pre- m voor iragen. im ver- nieuwe onder ijk. DE MAANSTEEN. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, «II PJjjwnnxAJxiviii, WU4I.X1.XJ11 TT VU171J, JL>VzJL/JCJvXXVXV JCu.1 DVt?nVUL9 11 rvauAxvuvxxxxt*w*—r-—™-» - 5 in Datum daart als JLDENS- Datum: (Wordt verrolgd). De mensch is wijs, zoolang hij naar wijsheid zoekt, maar als hij meent die ge vonden te hebben, begint hij te dwazen. verklaart >onneeren XJRANT Zondags- r courant hel moet dat hoe eerder, Spannend romantisch verhaal van WILKIE COLLINS. dwaald te Z*jn, en de hemel weet, hoe ik weer in het rechte spoor zal geraken. Wij zullen een nieuw velle tje papier nemen, zoo gij het goed vindt, en nog eens aanvangen, met alle mogelijke betuigingen van eerbied aan uw adres. GOIDSITÏE CO HUNT. Minister van Financiën heden reeds bekend gemaakt zal worden. Doumer zou voornemens zijn over te gaan tot een systematische inning der ach terstallige belastingen, hetgeen een bedrag van meerdere milliarden zal opbrengen. Hy is een vijand van meerdere belastingen, doch een voorstander van belastingverhoo- ging. De omzet-belasting zal worden ver dubbeld. Hoofdzakelijk wil Doumer het vertrou wen van het buitenland in de Fransche fi nanciën versterken. lans en in de beste wijze gevonden hebben om' ze te vertellen.” Heel mooi van hen, daar twijfelde ik niet aan, doch ik zag nog niet in, wat ik er tot dusver mede te maken had. „Er zijn zekere gebeurtenissen, die verhaald moeten worden”, hernam mijnheer Franklin, ,,en zekere perso nen, betrokken in deze gebeurtenis sen, die in staat z jn ze te verhalen. Daarvan utgaandte, is het de meening van den notaris, dat wij allen om de beurt de geschiedenis van den Maan steen moeten schrijven,zoo ver als onze persoonlijke ondervinding strekt. en niet verder. Wij moeten -in de eerste plaats in het licht stellen, hoe de diamant in handen kwam van mijn oom Hemcastlè, toen hj vijftig jaar geleden in Indië officier was. Dit in leidend verhaal heb ik reeds in mijn bezit, in den vorm van een oud fami liestuk, dat alle bijzondierheden ver meldt op gezag van een- ooggetuige. Vervolgens moeten wij vertellen, hoe de diamaht terecht kwam in het huis mijner tante, nu twee jaar geleden, en op welke wijze hij, niet meer dan 12 uur later, werd vermist. Niemand* weet beter dan gij, Betteredge, wat er om streeks dien tijd in ons huis voorviel. Met deze woorden werd het mij dui delijk gemaakt, welk persoonlijk be lang ik had in die historie van den diamant. Indien gij nieuwsgierig zijt in de wereld het beet wordt gediend. De Volkenbond ia, naar mjjn meening, zooals hy thans is samengesteld, niet by machte een werkelyk instrument voor den vrede te zijn. Bovendien weet ik niet, hoe onze toe treding tot den Volkenbond de regeling der quaesties tusschen ons en andere volken aal beïnvloeden, in zoo verre die volken bot tui toe geweigerd hebben ons te erkennen. Bo vendien wjjzen wjj een der hoofdpunten der belijdenis van den Volkenbond van de hand, ml. het denkbeeld, dat staten andere staten iets mogen opleggen. Het vraagstuk van den Volkenbond heeft niets met de ontwapening te maken. Wjj, Russen, waren na den oorlog de eersten, die voor ontwapening opkwamen, en hebben het vredesverdrag niet alleen daarom scherp becritiseerd, omdat het aan een paar staten geweldige nationale macht geeft, maar wy verwerpen dit verdrag ook omdat het een practische oplossing van de ontwape- ningoquaestie tegenhoudt. Onze bereidwil ligheid om te ontwapenen niet alleen een historisch gebaar, maar het ia een deel van onze fundamenteele houding tegen over de wereld." Tsjitsjerin verklaarde voldaan te «Ün over zijn besprekingen met de Franache re geerders. Hü hoopte dat de onderhandeün- gen een gunstig verloop zullen hebben en constateerde een geheele ommekeer in de publieke opinie jegens Rusland, welke na tie geen vyand is van den vrede. Hü «prak zün wantrouwen uit in de bedoelingen van den Volkenbond en het verdrag van Lo carno. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «a omstreken (beboerende tot den bezorgkrin»r 1-5 regels ƒ1.80, elke regel moer 0.25. Van buiten Gouda on don booorgfcring 1—5 regels ƒ1 55, elke regel moor ƒ0.80. Advortentiën ia hot Zaterdagnummer tüslag op don prü». Liefdadigheido-advertentiën do helft vaa dea prfa INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.05, elke regal moer ƒ0. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden modedooUagen bü contract tot zoor gorodacoor- den prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimvo. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomst vaa rollede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daage vóór do plaatsing aan het Bureau zün ingekomen, teneinde van opname verzekerd to zün. De daklooze kinderen. Volgens de officieele gegevens van de Russische regeering worden nu in de aajnl» van de verschillende instellingen van den Sovjetbond 228000 daklooze kinderen ver pleegd. Drievierde er van hebben vader noch moeder. Het aantal daklooze kinde ren, die buiten de asyis blijven, wy’l er geen plaats voor alle zwervertjes is, is eeni- ge malen grooter. Hoeveel daklooze kinde ren nu door de Sovjet-Unie zwerven is on bekend, maar hun aantal wordt op een paar millioen geschat. CHINA. De strüd om de macht. Geen verbinding tusschen Peking en Tientsin. Zware sneeuw, stormen in Mandsjoerije. Berichten uit Peking melden dat er nog steeds geen verbinding bestaat tusschen Peking en Tientsin. Zware sneeuwstormen verhinderen Mandsjoerüe de militaire operaties. Gemeld wordt voorts dat de Nederland- sche gezant, deken van het corps diploma tique, een bezoek heeft gebracht aan pre- sident Toean Tsji Joei en een foraneel pro test bü hem heeft ingediend tegen de on macht van de Chineesche troepen er voor te zorgen, dat de internationale trein zon der stoornis naar Tientsin kon rüden. Deze ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2J25, per weak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelüks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zün dagelijks geopend vaa 9—5 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 88. In Frankryk duren de finantieele moei- lÜkheden voort. De finantieele commissie uit de Kamer heeft zich met de voorstellen van Minister Loucheur niet kunnen vereenigen, met het gevolg dat ook deze Minister van Finan ciën het maar beter vindt om af te treden. Loucheur heeft dan ook zün ontslag aan geboden en reeds wordt de naam van Dou mer als zyn opvolger genoemd. Verwacht wordt dat de benoeming van dezen nieuwen De quaestie van Mosoel. De kabinetscrisis in Duitschland. Minister Loucheur afgetreden, nemen, omdat de beslissing berust bü het bestuur van hun ryksdaggroep. Wat de Duitsche Volkspartij betreft: ook deze handhaafde haar prineipieele bereid heid om met de sociaal-democraten samen te werken. Het is nu nog slechts de vraag, of de socialistische voorwaarden geen be letsel vormen voor de vrü conservatieve D. V.P.-ers om met de rooden in hetzelfde schuitje te zitten. Over de aanvaardbaar heid daarvan als punt van bespreking heeft de ipartü van Stresemann zich nog niet uit gelaten. De Beiersche Volkspartü en de democra ten hebben eveneens in principe het pro gram aanvaard, dat door dr. Koch is opge steld op den basis van de groote coalitie. De partü leiders zouden thans dr. Koch een compromis-program hebben overhan digd, waarover de beslissing hedenmorgen valt. Is men het eenmaal eens over dit pro gramma, dam zal de keuze der voor mims- tersportefeu.il les in aanmerking komende personen vermoedelük niet al te veel moei- lykheden meer meebrengen. Terwül de pes simisten hun hart nog vasthouden en nog lang niet ervan overtuigd zün, dat Koch zal slagen, komen de optimisten al voor den.dag met de namen der aanstaande mi nisters. Volledigheidshalve worde daarom trent het een en ander meegedeeld. Koch wordt natuurlyk rykskanselier en als vice- kanselier wordt de soc.-dem. Hermann Müller gedoodverfd. Als minister van bui- tenlandsche zaken zou Stresemann wor den gehandhaafd^ Luther zou economische zaken krijgen en Marx gelukkig worden ge- j maakt met de portefeuille van justitie. Aangenomen wordt, dat Brauns de leider van het departement van arbeid bly’ft en ook meent men, dat Stingl posterüen) en Kröhne (verkeer) aan zullen blüven. De Duitsche gezant in Letland, de soc.-dem. Koster, wordt genoemd als toekomstig mi nister van bmnenlandsche zaken. Er zou den alleen nog nieuwe mannen moeten worden gevonden voor financiën en voor de ryksweerbaarheid. Wat laatstgenoemd de partement betreft, er wordt rekening mee gehouden, dat dr. Gessler van het tooneel zal verdwünen. Men laat hierbij vooral de overtuiging gelden, dat Gessler bü de so ciaal-democraten een persona ingrata is. 3) - Hij denkt ik geef hem gelijk, dat de geheel© geschiedenis in het belang der waarheid op schrift wonden gebracht, en hoe beter”. Daar ilq zijne bedoeling nog niet goed inzag en het er voor hield, al tijd het veiligst de zijde van den recht- gelieerde t© kunnen kiezen, zeide !k, dat ik er eveneens zoo over dacht. M jnfieer Franklin ging voort In verband met deze diamant heeft de goede naam van onschuldige* lieden al onder verdenking gelegen, zooals gij weet en de nagedachtenis van anderen kan er misschien nog onder lijden, tndden de zaak niet in het licht wordt gesteld, dat er op behoort te vallen. Er is geen twijfel aan, of deze wonderlijke familiegeschiedenis moet openbaar gemaakt worden. En ik ben Van1 meening. Betteredge, dat de no te weten, wat iK onder deze omstan digheden deed, verzoek ik u te ge- looven, dat ik liandelde, gelijk gij in mijn© plaats zoudt gehandeld hebben. Ik verklaarde mij met de grootste nederigheid onbevoegd, .de taak op mij te nemen, welke men mij had toe gedacht, en gevoelde tegelijkertijd in mijn eigen binnenste, dat ik er zeer goed toe in staat zou zijn, wanneer er mij slechts gelegenheid toe werd gegeven mijne bekwaamheden ten toon te spreiden. Mijnheer Franklin moet, geloof ik, mijne geheimste gedachten op mijn gezicht gelezen hebben. Hij weigerde rekening te houden met mij ne bescheidenheid en stond er op, mijne bekwaamheden op de proef te stellen. Het is nu twee uur geleden, sinds mijnheer Frank!'n mij verliet. Zoodra hij den rug gekeerd had. ging ik naar mijn lessenaar om met de geschiede nis een aanvang te maken. Daar heb ik, in spijt van mijne bekwaamheden, al dien tijd mei de handen in het haar gezeten, inziende, wat Robinson Cru soe inzag, namelijk (gelijk vroegbr is aangehaald) de dwaasheid van met een werk te beginnen, voor wij de kosten berekenen en eer wij es zeker van zijn, kracht genoeg te bezitten om er mede door te gaan. Gelieve te be denken, dat ik bij toeval een dag van te voren htet boek op die plaats open sloeg, en veroorloof mij de vraag te bUHENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. De uitvinder van de tank. Zyn eisch tegen de regeering afgewezen. De rechtbank te Londen heeft den eisch tot- schadevergoeding van 300,000, door kapitein Bentley, die zich den uitvinder van de tank noemt, tegen de regeering inge steld, afgewezen, voornamelijk op grond van ig, dat de tank ontstaan ie *ks van uitvindingen en ver- HOOFDSTUK II. Straks heb ik over mevrouw gespro ken. De diamant nu, kon niet in ons huis gekomen zijn, waar Jiij verloren is geraakt, zoo hij niet ten geschenke was gegeven aan de dochter van me vrouw en de dochter van mevrouw kon er niet geweest zijn om' het ca deau in ontvangst te nemen, zonder hare moeder. Wanneer wij derhalve met mevrouw beginnen, gaan wij ze ker ver genoeg terug. En dat is, ik verzeker het u, eene heele troost, als gij een werkje gelijk het nrijneonder- houden hebt. Indien gij een weinig in de groote wereld bekend zijt, hebt gij wel eens hooren spreken over de drie schoone juffers Hemcastle. Juffrouw Adelaide, juffrouw Caroline* en juf frouw Julia de laatste was de jong ste en de beste van alle drie, naar mijn meening. En ik had nog al ge legenheid, er over te oordeelen, ge lijk gij weldra zien Muit. De lersche grensovereenkomst, zoo wordt uit Dublin geseind is in de Dail in al le lezingen aanvaard. Met 52 tegen 15 stem men heeft het Huis gisteravond een resolu tie aangenomen, waarin de bedoelde noodzakelijk verklaard wordt voor de off middellüke bescherming van de openbare vrede en veiligheid. De levensmiddelenprys in Engeland. Een rapport over de graanvoorraden. In de openbare zitting^van. de commissie belast met het onderzoek naar de prijzen der levensmiddelen, hééft Sir Herbert iRob- son, die tydens den oorlog door de regee ring belast was met het koopen van graan, heden rapport uitgebracht over de graan voorraden. Hü verklaarde, dat men in het begin van dat jaar den indruk had', dat de wereldvoorraad aan tarwe een belangrijk overschot zou opleveren. Van October af volgde echter de eene teleurstelling op de amlere. Eerst kwamen teleurstellende 'be richten uit Canada, daarna over een veel be- langryker tegenslag van den graanoogst in Rusland, vervaigens uit Australië tengevol ge van de dsoogte, doch het ergst was de slechte oogst in Argentinië tengevolge van een graanziekte. Thans moet men verwachten, aldus het rapport, dat nauwelüks genoeg tarwe voor het wereld-verbruik aanwezig zal zyn, in dien geen spaarzaamheid in acht wordt ge nomen. Sir Richard Douglas Powell, t Sir Richard Douglas Powell, een van ’s konings artsen, is heden na een korte ziekte, drie-en-tachtig jaar oud overleden. Voordat sir Richard arts bü den koning werd, was hy geneesheer bü' koningin Vic toria, evenals bü koning Edward. de overweging, door een reek beteringen. De lersche grensovereenkomst lersche grensovereenkomst, TURKIJE. Het huwelüksrecht in Turkije. Afschaffing van de veelwyverlj. Een commissie van voorbereiding is thans gereed met het wetsontwerp tot her ziening van het huwelijksrecht in Turkije. De commissie heeft in haar ontwerp een volledig verbod van polygamie opgenomen. Het ontwerp zal binnenkort bü de natio nale vergadering in behandeling komen. VEREEN1GDE STATEN. Dure huizen en een tuin. De New Yorksche financier Thomas A. Ryan woont aan de Vyfde Avenue in een prachtig huis. Naast hem woonde de thans overleden Charles T. Yerkes, die een paleis bQzat, dat hem 1000,000 had gekost; maar nu heeft Ryan het Yerkes-paleis aagekocht om het te sloopen. Er komt een dubbele facade voor het huis, die voor de helft, waar de woning van Yerkes had ge staan enkel facade zal wezen met niets er 1 achter. Of eigenlek wel iets; n.l. een tuin, die de vergrooting zal zün van den huidige tuin van Ryay. Het wordt een tuintje van 155 bij 100 Eng. v., aan te leggen door een beroemd tuin-architect. Hü «al aan alle ikanten ingebouwd zün. Ryan maakt aan zyn eigen woning loggia’s en zonne-veram- dah’s van waar men het kü'kje in den tuin zal hebben, die vermoedelük de duurste particuliere stadstuin ter wereld zal wezen. RUSLAND. Tsjitajerin en den Volkenbond. Een onderhoud met den „Observer." Tsjitsjerin heeft in Frankrijk met een medewerker van den „Observer" een onder houd gehad, waarin hü o.m. het volgende verklaarde: „Ik protesteer met energie tegen de be wering, dat de Russische regeering te la ken is, omdat tusschen Rusland en Enge land geen nieuwe onderhandelingen worden aangèknoopt. Ik zelf heb dikwijls verklaard, dat wy‘ tot onderhandelen bereid zyn en eveneens dat Rakowski als zaakgelastigde in Londen in dien zin uitlatingen heeft ge daan, zoowel tegenover het Engelsche mi nisterie van buitenlandsche zaken als tegen over de pers. Het is echter een merkwaardig feit, dat sinds een jaar de houding van Engeland jegens Rusland geheel veranderd is. Vroe ger draaide de onmogelükheid om met 'Rus land tot een verdrag te komen om de quaes- tie der Russische schulden. Zoodra 't ech ter duidelük werd, dat wy bereid waren om onze schuldeischers een aannemelijk aan bod: te doen, werd de nadruk plotseling op onze houding jegens den Volkenbond gelegd, en deze werd tot proefsteen van onze hou ding gemaakt. Wü wenschen en ik Aan dit niet dik- wül« genoeg herhalen, ‘een werkelü'k practische en uitvoerbare oplossing van al le openstaande vraagstukken met andere landen en gelooven, dat hierdoor de vrede De Raad van den Volkenbond heeft gis teren in een geheime zitting die vier uren duurde, inzake de Mosoelkwestie besloten, de volgende twee voorwaarden aan de op lossing van de^e kwestie te verbinden. (1) moet Engeland zich speciaal verbin den 25 jaar lang het mandaat over Irak te aanvaarden: (2) moet het bereid zyn tot economische overeenkomsten met Turkije. Een regeling der Mosoel-kwestie zou waarschünlük reeds bereikt zün, indien de kwestie der verlenging van het mandaat van Irak niet eenige moeilükheden' mee bracht. Dat schünt tot op het oogenblik ver hinderd te hebben, dat zoowel in de Mo- soel-commissie als in den Raad zelf een stemmigheid werd verkregen. Enkele leden van den Raad wilden zich niet verbinden, zonder zekerheid omtrent de finale bepalin gen van Engeland te hebben gekregen. Voor een definitieve beslissing te nemen, wilde de Volkenbondsraad waarschünlük van het Britsche kabinet de noodage verzekerin gen ontvangen. Chamberlain heeft daarop telegrafisch zyn regeering geraadpleegd en deelde reeds mede dat de regeering van Groot-Brittannië bereid is, de verlenging van het mandaat over Irak met 25 jaar te aanvaarden, evenals het sluiten met Turküe van de door den Raad aanbevolen economi sche overeenkomsten. Nu de Engelsche re geering deze dubbele voorwaarde heeft aan vaard, besloot de Raad met algemeene .ïtemmen tot goedkeuring van de redactie van zyn besluiten, die hedenmiddag zullen worden bekend gemaakt. De beslissing van den Volkenbond zou dan geheel zün volgens het advies van het Haagsche Hof, unaniem, doch zonder de Turksche en Britsche stemmen. Mosoel zou aan Irak komen met 25 jaar verlenging van het Britsche mandaat en de Brusselsche li nie als definitieve grens, benevens een eco nomische overeenkomst tusschen Turkye en Engeland betreffende de natuurlüke rük- dommen van Mosoel. Dr. Koch, die van President Hindenburg opdracht kreeg een kabinet samen te stel len en die blükbaar de opvatting huldigt, dat men de liefde voor de groote coalitie niet alleen in woorden moet uiten, maar te vens moet streven naar de verwezenlyking van dit politiek denkbeeld, is de onderhan delingen met de verschillende partüleiders reeds begonnen. Zooals te verwachten was, zegde het cen trum terstond een onvoorwaardelük volledi gen steun toe. Doch ook de sociaal-demo craten hebben te kennen gegeven in begin sel bereid te zün tot actieve deelneming aan de regeering. Zü hebben echter het bestaan van hun 16 punten in herinnering gebracht en wenschen natuurlük, dat de andere par tijen daartegenover positie zullen kiezen. Een besluit konden zü gisteren nog niet stellen indien dat geen profetie is, wat is het dan wel Ik ben niet bijgeloovig. Ik heb in mijn tijd een hoop boeken gelezen en ben een geleerde op mijn eigen be scheiden manier. Hoewel ik over de zeventig ben, is mijn geheugen, even als mijne beenep nog onverzwakt. Ik verzoek u derhalve, het niet te be schouwen als een praatje van een on wetende, wanneer ik zeg, dat Robin- son Crusoe een boek is, zooals er nooit een is geschreven, noch ooit we der geschreven zal worden. Ik heb dat boek jareu lang gebruikt, ge woonlijk in vereeniging met een pijp tabak, en het is mijn vriend ge weest in den nood en in alle omstan digheden van d't feestelijk leven.Wan- neer ik wat neerslachtig ben Ro- binson Crusoe In vroeger tijden, als mijne vrouw het mij lastig maakte, tegenwoordig, als ik een druppeltje te veel heb gedronken Robinson Crusoe. Ik heb reeds zes dikke Ro- binsoe’s versleten Op mijn laatsten verjaardag heeft mevrouw mij een ze vende ten geschenke gegeven. Ik nam een glaasie te veel bij die gelegen heid' en Robinson Crusoe bracht mij weer op mijn verhaal. Prijs vier shil lings, zes stuivers, gebonden in blauw, met een plaat o» den koop toe. Maar dit lijkt niet veel op het be»in der geschiedenis van den dla- r ant, dunkt u wel Ik schijn afge-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1