sau. WIE i nieuwe den Bon wartaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18031 88*Jaargang Vrifdag 18 Ihoemfcw 1825 sen Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen e één. ET NU! IN. FEUILLETON. ie lezers •jjke ge- oudsche ls wordt and De- nneeren 2.25 per reau in- i onder lijk. ormeert snnissen nog niet rak hen et moei de cou- vs geeft f de pre en voor 'dragen. in met um ver- i nieuwe r TRANT. DE MAANSTEEN. - BERGAMBACHT, BERKENWOUBE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUBERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWITK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. «II ryksdag op 12 Jan. a.s. nemen. het Datum: rklaart als ULDENS- Datum: (Wordt vervolgd). Da kabinetscrisis in Ouitsohland. De Mosoel-quaestie. De Belgische financiën. Onwaardige tooneelen Leven voor het goud, dat geeft een ziel van ijzer. verklaart ibonneeren COURANT t Zondags- er courant Spannend romantisch verhaal van WILKIE COLLINS. BUITENLANDSCH NIEUWS. duitschAnd. De werkloosheid. Geen probleem van voorbjjgaanden aard. In een bespreking van het vraagstuk der werkloosheid waarschuwt de „Frankr. Z.” zich niet er mede te troosten, dat in vroe gere perioden wel hoogejre werkloozencij- fers zijn bereikt. Alles wijst er op, dat dit keer het verschijnsel van zeer veel langeren duur zal zijn. Wet geldt hier niet een nood toestand, welke door tijdeljjke maatregelen te verzachten is, totdat zijn voorbijgaande oorzaken zijn overwonnen. De arbeidsnood- toestand van thans heeft oorzaken, welke niet van voorbij gaanden aard zijn. Het ver minderde kolenverbruik bijv, maakte een beperking van het mijnbedrijf noodzake lijk, zonder dat er voorloopig uitzicht be staat, dat hieraan een einde zal komen. Tijdens de stabilisatiecrisis werd in vele bedrijven tijdelijk het aantal arbeiders be perkt, welk aantal later weer werd udtge- breid naar gelang van het inkomen van nieuwe bestellingen. Op die wijze kon het voorkomen, dat in die tijden snel zeer groo- te werkloozenctffers ontstonden, die echter na enkele maanden weer geslonken waren. Dit keer kan de crisis echter niet meer zoo ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n onwcrokaa (Mmorrade tot dm besor gfcringj. 1—5 regale 1.80, elke regel maar 0^5. Vaa buiten Gouda an dan bezorgkring 1—6 regels 166, elke regal maar ƒ0.80. Advertantita in bat Zaterdagnummer M 8 btydag op den prijs. Idaddadigheids-advartentiin do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.06, elke rag* "Mar ƒ.860. Op de voorpagina 60 booger. Gewone advertentiin en ingeoondaa nadedeelingen btf contract tot «sar gereducoer- den prijs. Groots letters an randen worden berekend naar plaatsruinne. Advertentiin kunnen worden ingaconden door tuaechenkomet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten on, moeten daags vóór do plaatsing aan hot Bureau zjja ingokomea, teneinde van opname verzekerd to zfln. GOUBSCHE COURANT. 5) - Ik bleef echter met mijn kleine Pe nelope andere kinderen hadden wij niet. Een weinig later stierf Sir John en bleef mevrouw achter met haar dochtertje, juffer Rachel. Zij ook had geen andere kinderen. Ik heb u al, een zeer slecht denkbeeld van mijne mevrouw gegeven, a's ik u nog zeg gen moet, dat zaj de geheele opvoe-, ding van Penelope bestuurde, haar naar school zond', allerlei nuttige din gen net keren en haar later in dienst nam als juffer Rachels eigen meid. Wat mij betreft, ik vervulde mijne betrekking van rentmeester jaar in, jaar uit, tot Kerstmiis 1847, toen er een verandering kwam in mijn leven.; Op dien dag noodigde mevrouw zich' %lve op een kop thee bij mij in mijn’ huisje. Zij zeide dat ik. gerekend van t jaar, waarin ik ais page in dienst( was getreden, meer dan vijftig jaar bij haar was geweest, en zij gaf mij| Als ik vraag, zij Niets. FRANKRIJK. Een drama. Eenigen tijd geieoen werden b j de bantóirme hoeh te öarrebruck ver duisteringen gepleegd ten bedrage van eenige honderdduizendieu francs. Do heeren Caibu, vader en. zoon, die in dk, firma zijn geïnteresseerd, werden er van verdacht de daders te zijn, temeer daar zij beiden de wijk liad- den genomen. Toen de oudste der hteren Cahn onlangs in zijn woning terugkeerde, werd hem verzocht voor den rechter van instructie te verschij nen. Daar had een ondervraging plaals in tegenwoordigheid van een griffier, den directeur der bank, die door zijn advocaat werd bijgestaan, en den ver dediger van beklaagde. Daar de heer Cahn schuldig werd bevonden, wilde men tot zijn arrestatie overgaan, doch daar hij een borgstelling aanbood, be sloot de rech‘er van instructie hem vrij te laten. Cahn deed toen alsof hij zijn por tefeuille te voorschijn wilde halen, maar trok een revolver en loste vier sdhoten op de. aanwezigen. De advo caat van den directeur dier bank werd doodelijk getroffen, die anderen kwa men met don schrik vrij. Cahn was intusstjien het raam uitgesprongen op de binnenplaats Hii werd d«ar bloe dend aangetroffeo en stierf 's middags naat tater bleek niet tengevolge van zijn wonden, maar door het vergif dat hij even voor diat hii uit het ven ster aprona. tot zich had genomen. Chamberlain eereburger van Londen. Het gemeentebestuur van de City van Londen heeft besloten, aan Sir Austen Chamberlain het eereburgerschap van do City aan te bieden als erkenning van zijn diensten in Locarno. ZWITSERLAND. Hevige sneeuwval. De correspondent van de „Times’’ te Genève maakt melding van hevigen sneeuwval over geheel Zwitserland, waardoor vertrag ing is ontstaan in den treinenloop, en sterken vorst. De koude jaagt de wilde zwijnen uil hun schuilhoek en en maakt, dat de dieren steeds driester oiptreden. Ver schillende hunner vielen reeds als of fers der dorpsbewoners, die het ge weer ter hand namen en jacht op de grimmige gasten maken. ENGELAND. De landverhuizzers naar Canada. Goedkoope overtocht. Ormsby Gore, de onderstaatssecre taris voor de dominions, heeft gister- middlag in het Lagerhuis aangekon- digd, dat zeer goedkoope tarieven zul len' worden ingevoerd voor landver- in het Tsjecho-Slowaksche parlement De Sovjet-Ünie en de ontwape- nings-con leren tie. w Zooals reeds gemeld heeft Dr. Koch, den Rijkspresident ervan in kennis <gesteld, dat zijn bemoeiingen voor de samenstelling van een kabinet, zijn mislukt. Als zeker kan thans worden aangenomen dat Dr. Luther nu de man is, tot wien Pre sident Hindenburg zich zal wenden. Tot dus ver heetft Hindeuburg een opdracht aan Dr. Luther evenwel nog niet gegeven en het is de vraag of hij dit nog voor de Kerstdagen zal doen. Hoewel er van rechts pogingen worden gedaan om tot een extraparlementair kabi net van ambtenaren en deskundigen te ko men, verwacht men algemeen, dat Luther een parlementair kabinet uit de midden partijen zal vormen. Volgens een Wolffbericht heeft de Rijks- president met het oog op de door den rijks dag vastgestelde kerstvacantie de rijksmi- nisters verzocht de zaken voorloopig te blyven leiden, en zal Hindenburg zijn besluit nopens de vorming der ryksregeering tij dig vóór het weder bijeenkomen van den 4ij sedert heeft voortgezei. Op een voorstel van mij, dat zij, in plaats van haar vader, de geschiedenis zal ver halen, antwoordde Penelope met een nijd<!gen blik en een rood gezicht, dat het dagboek alleen voor haar eigen oogen is bestemd en dat geen leven de ziel behalve zij zelve, ooit zal we ten. wat er in slaat. wat dat beteekent, zegt ïk zeg Vrijers.” Om dan te beginnen volgens plan, hetwelk Penelope aan de hand heeft gedaan., vermeld ik, dat ik op zekeren Woensdagmorgen, zijnde de vierentwintigste Mei, achttienhonderd acht en veertig, in mevrouws zitkamer werd geroepen. Gabriel”, zegt mevrouw, .,hier is nieuws, dat u zal verrassen. Franklin Blake is van zijne reis buitenlands terwggekomen. Hij heeft eenigen tijd bij zijn vader in loonden doorgebracht en komt morgen hier, om tot de vol gende maand' te blijven en RhchePs verjaardag mee te vieren.” Indien ik een hoel in de hand had gehad, zou niets dan de eerbied voo" mijne meesteres mii belet hebben, dien tegen den zolder te werpen. Ik had mijnheer Franklin niet weer ge zien, sedert h*j als jongen hiér in dit huls woonde. 'Dp opening van het Tsjecho-Slowaksche parlement heeft plaats geihad onder de meest onstichtelijke tafereelen. De minis terpresident was grootendeels onverstaan baar door het lawaai van de oppositiepar tijen, in het bijzonder de Slowaksche cle- ricalen en de Duitsch-nationalen. Ook het rapport over de verkiezingsuitslagen ging onder in het tumult. Bijzondere verontwaar diging wekte bij de coalitie de interruptie van de communisten: Wij zweren de com munistische republiek trouw. De eedsafleg ging geschiedde in het Tsjechisch, Slo- waaksch, Duitsch, Hongaarsch, Russisch en Poolach en werd, herhaaldelijk begeleid door ovaties of hoongeroep. Hlinka werd door de Slowaken stormachtig toegejuicht. Tegen het slot van de eedsaflegging bedaarde de herrie. De regeering van de Sowjet-Unie is vol gens berichten uit Genève officieel uitge- noodigd deel te nemen aan den arbeid van de commissie van voorbereiding voor de ontwapeningsconferentie. Ln zyn financieele uiteenzetting in de Kamer heeft de minister van financiën in België medegedeeld dat de regeering voor de eerste maal een balans heeft opgesteld, waarin geen onbekende factoren meer voor komen en waarin zij al haar verplichtingen onder de oogen ziet. De minister wijst op gevaren van de instabiliteit van den frank en van de vlottende schuld. De regeering heeft nieuwe financieele hulpbronnen noo- dig vanwege de vermeerdering van uitga ven in verband met de daling van den frank. De crisis in de industrie tengevolge een prachtig wollen vest, dat zij zel ve gebreid had, om mij in den. bitter koude» winter te verwarmen. Ik nam ’t geschenk aam, niet wetend, waar woorden te vinden om mijne meeste res te bedanken voor de eer, welke zij miij aundeed, maar toen kwam het er uit, dat zij met het vest mij geen eerbewijs had aangedaan. Tot mijn ver bazing echter was het schijnbaar maar een middel om mij om te koopen. Me vrouw had ontdekt, dat ik oud begon te worden, nog voor ik het zelf be speurd' had, en zij was bij mij geko men om mij te paaien, als ik het zoo eens noemen mag, ’t moeilijke werk buitenshuis er aan te geven en voort aan mijne rust te nemen, met niets anders belast dan met ’t toezicht over de bedienden. Ik verzette mij met drift tegen heit denkbeeld, dat ik rust zou behoeven. Doch mevrouw kende mijn zwakke zijde zij stelde ’t. zoo voor, alsof ik er haar een gunst mede bewees. Het geschil eindigde daarmee dat ik, oude zot, die ik was, mijne oogen afdroogde met mijn nieuw wol len vest en zeide. dat ik er eens over denken zou. Daar mijne ontroering nog niet ge ëindigd was, toen mevrouw mij verla ten had, paste ik ’t middel toe, dat mij nog nooit in dien steek had gela- ten in gevallen van twijfelmoedigheid en onrust. Ik rookte een pijp en sloeg mijn Robinson Crusoe op. Ik had dat Want een groot aantal .bedrijven, heeft niet alleen arbeiders ontslagen, maar is zelf ver dwenen of zal jarenlang moeten «tilligigen. De arbeiders uit zulke bedrijven zjjn, het, die Duitschland voor de veel moeiljjker taak stellen, niet om gedurende enkele maanden in hun levensonderhoud te voor zien, maar om voor hen in of buiten Duitschland een geheel nieuwe arbeidsmo gelijkheid te scheppen. Hierin kan selfs de beste werklozensteun niet voorzien. De kern van het huidige vraagstuk is het pro bleem van, de verzorging en het onder dak brengen van de, waarschijnlijk voorgoed uit het Duitsche productieproces uitgedre ven arbeidskrachten. Te Hamburg is het gisteren tot groote werkloozenbotoogingen gekomen. Een groo te massa had ®ich voor het stadhuis verza meld en riepen telkens weeg: Wjj hebben honger! De politie greep tenslotte in en verspreidde de menschen, waarbij verschil lende arrestaties werden gedaan. Het complot tegen Stresemann. De „Dritte im Bunde.” De in verband, mét het complot le- ren Stres emansn genoemde derde per soon is volgens de ,.Voss Ztg.” een bankwerker. Kriiuselicfti genaamd. De ze was door de beide gearresteerden in hun. plannen ingewijd en had twee andere personen daarvan op de hoog te gebracht. Hij verzekert, dat hij voornemens Was de politie er mee in kennis te stellen, alvorens het tot een uitvoering van den aanslag zou zijn gekomen. De BeriH nsche gemeentehuiahouding. Ter de^'Firig van het deficit op de Berlijnsdhe gemeentebegrooting had de magistraat besloten tot een verhooging van het tramtarief, het elertriciteilsta- rief en de grondbel as ing van 100 tot 150 De begrooiingscomimissie uit den ge meenteraad verwierp verhooging van het tramtarief en keurde de bei de andere goed'. Het proces-Bothmer. Graaf Bothmer weigert te getuigen. In het prooes-Bothmer te Potsdam werd gisteren de echtgenoot 'van de beklaagde ais getuige opgeroepen. In tegenstelling met zijn houding, bij het eerste proces aangenomen, weigerde hij thans getuigen s af te leggen en verliet hij onmiddellijk het gerechts gebouw. De reden van zijn verander de houding ligt vermoedelij'k in de omstandigheid, dat hij gisteren een eisch tot echtscheiding heeft ingediend. Ontslag aan mijnarbeiders. Uit Est ei wordt gemeld, dat op de mijn Joachem Schoonbeek van de Man- nesmannfabrieken bij Essen 1100 af gunstig voor de arbeidsmarkt verloopen. helders met 1 Jan. ontslagen worden. kregen zonder natuurlijke verdedigingslinie en waardoor tevens de hulpbronnen van het land zouden zijn verminderd. Engeland zou dan de zorg hebben gekregen voor tiendui zenden mohammedaansche en christenvluch- telingen, die het Turksche gebied zouden hebben verlaten. Verder verklaarde Amery, dat de door den Raad van den Volkenbond gestelde voor waarden niets te maken hadden met de quaestie van hetgeen Engeland ten bate van Irak heeft te betalen, noch met de mi litaire verplichtingen in Irak. Na drie jaar zal Engeland geen onkosten voor Irak meer te betalen hebben. Nooit heeft de regeering verklaard, dat alle betrekkingen tusschen Engeland en Irak en alle verantwoordetfk- heid van Engelsche zijde in 1928 geëindigd zouden zyn, doch alleen dat de financieele lasten van Irak van dien datum af niet lan ger door Engeland zouden worden gedra gen. Om zich aan de journalisten te onttrek ken is de Turksche afgevaardigde Roesjdi bei over Lausanne naar Parijs vertrokken om vandaar naar Angora te gaan. Men zegt, dat hij nog vertelaard heeft, dat de betrekkingen met Engeland niet afgebroken zullen worden, maar dat het geval met Irak anders zou zijn. De bevolking van Mo- soel zou zeker weigeren zich onder Irak te stellen. Minister Baldwin heeft in het Britsche Lagerhuis gisteren den tekst voorgelezen van de te Genève gesloten overeenkomst aangaande Mosoel en Irak. De premier ver klaarde, dat de beslissing van den Raad van den Volkenbond geen afwijking in houdt van de politiek, die 2% jaar geleden door de Britsche regeering met instemming van het parlement in uitzicht werd gesteld. Verder deelde hjj mede, dtó-hflt parlement, gelegenheid zal hebben om over de over eenkomst te debatteeren alvorens deze in werking treedt, en hjj verklaarde voorts dat de regeering gelooft dat de werkelijke periode van het Britsche mandaat over Irak veel korter zal zijn dan het maximum van vijf-en-twintig jaar. Het mandaat, zoo zride hij, behelst niet de aanvaarding van de verantwoordelijkheid om geld uit te .ge ven, of troepen in Irak te houden, doch verzekert alleen de medewerking en hét ad vies van Groot-iBrittannië voor het hand haven van een stevig bestuurssteJsel. Het nieuwe verdrag, tusschen Engeland en Irak te sluiten, zal aan het parlement ter ratifi catie worden voorgelegd. Vermoedelijk zal Minister Amery heden of Maandag een verklarig afleggen met be trekking tot het besluit van den Raad van den Volkenbond. Bjj zijn vertrek uit Genève verklaarde Amery in een interview, dat de beslissing ten aanzien van Mosoel niet alles heeft ge bracht wat Engeland gewenscht had, maar dat zij toch als bevredigend kon worden be schouwd, omdat groote uitgaven vermeden zullen worden, welke noodig zouden zjjn ge weest indien Irak een nieuwe grens had ge- wouaeriijke boek nog geen vijf minu ten op mijn knieën gehad, of ik zag al iets, dal mij in een geheel andere stemming bracht (bladuijde honderd acht en vijftig). „Vandaag hebben wij lief, wat wij morgen halen”. Nu wist ik, waar mij aan te honden. Vandaag wilde ik rentmeester blijven morgen zou ik er (volgens Robinson Crusoe) geheel andere over denken. Ik had mij slechts over te plaatsen in de denkwijze van morgen, en alles was in orde. Na op deee wijze mijn gemoed tot kalmte te hebben gebracht, ging ik dien avond naar bed als de rentmeester van lady Verinder en stond den volgenden ochtend' op als lady Verinder’s hofmeester. Het kost te mij nu volstrekt geen moeite meer, dank zij Robinson Crusoe. Mijn dochter Penelope heeft daar ,uist over mijn schouder gekeken om te zien, wat ik to. zoover geschreven heb. Zij zegt, dat ’t mooi is geschre ven en dat elk woord overeenkomstig de waarheid is. Maar zij heeft oen aanmerking te maken. Zij meent, dat hetgeen ik tot dusver heb uitgevoerd, volstrekt niet datgene is. wat er van m/j gevraagd wordt. Ik moet de ge schiedenis van den diamant vertellen, en in plaats daarvan spreek ik over mf.j zlelven Het is vreemdl en voor mij onverklaarbaar. Ik ben benieuwd of de heeretn. die boeken schrijven voor geldi, ooit op die manier aan hun on. Het verluidt dat de nieuwe Minister van Financiën Doumer geneigd is, bij zijn fi- nantieele ontwerpen aan links, groote con cessies te doen. De groot industrieelen heb ben Doumer medewerking aangeboden, voor de saneering der financiën, en de stabilisa tie van de francs, en hebben zooale in Duitschland bij de oprichting van de rente markbank geschiedde ter dekking van een saneeringsleening, hunne bezittingen als on derpand aangeboden. (Volgens de Matin worden met Amerika’ reeds onderhandelingen over een dergelijke leening gevoerd. Op advies van Briand zou in Amerika een gedeelte van de Dawes spoorwegleening op de markt gebracht worden. uerwerp af dwalen en over hun eigen persoon praten in stede van over de zaak, waarmede zij begomien zijn. Als zuls het geval is, heb k medelijden mei hen. Ondertusschen is het al weer vergeefsche moeite geweest en is een paar vel mooi papier vermorst. Wat nu gedaan? Niets, dat.ik weet, dan dat gij uw geduld! matfr ,inoet bewa ren en ik voor de derde maal van voren af aan zal beginnen. HOOFDSTUK III. De vraag, hoe met de geschiedenis aan te vangen, gei« jk het behoort heb ik op twee manieren trachten op te lossen eerstens door mij in het naar te krabben, wat tot niete heeft geleid, tweedens, door mijn dochter Penelope te raadplegen, wat mij op een geheel nieuw denkbeeld heeft gebracht. Pe nelope is van meaning, dat ik gere geld, dag voor dag, moet neersóhrij- ven wat er gébeurd is, te beginnen met den dag, waarop wij de tijding kregen, dai mijnheer Franklin Blake thuis zou komen. Wanneer gij uw ge heugen aldus met een datum ter hulp kond, is het verwonderlijk, hoe veel dingen u te binnen schieten, die ge heel uit uwe herinnering schenen ge gaan. De eerste moeilijkheid is ech ter de datums te vinden. Daarmede wil Penelope zich belas’en. Zij houdt een dagboek aan. waarmee zij begon nen is. toen zij op school was, en dat ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per wrak 17 cant, mat Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging par looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, hjj onze agenten an loopers, d$n boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend vaa 9—6 uur. Administratie Tol. Int. 82; Redactie, Tel. 83. van stabilisatie van den frank zal niet ver bazend groot zijn, want de financieele sta bilisatie heeft om zoo te zeggen reeds plaatsgehad. De minister herhaalde dat_.de leening, die gesloten ia.met steun van En geland, Nederland en Ainerika, zonder eeni gen druk tot stand gekomen is op voor waarde, dat de begroeting in evenwicht ge bracht werd. De minister deed een beroep op allen om uit de moeilijkheden te gera ken.'

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1