Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. NijiHrfli« HUI TIM huiaers naar Canada. Volgens de over eenkomst, tot stand gekomen tussohen die EngelscUe regeering, de regeerin- gen van de domtiniiwis en de trans atlantische stoomvaartmaatschappijen, zullen personen, die het volgend jaar met steun volgens de Empire Settle ments Act naar Canada gaan, in staat worden gesteld de reis naar een der Oostelijke Canftdeesohe havens te ma- keil voor 3 in plaats van 15-5-0 p. st., terwijl zij naar Winnipeg zulten kunnen gaan voor 5-10-0. in plaats van voor 20-10-0- De tarieven voor andere bestemmingen zullen naa»r ver houding berekend warden. Kinderen zullen gratis worden vervoerd. De kos ten voor deze gesubsidieerde passa getarieven zullen gemeenschappel jk door de r jksregeering en de regee ring van Canada worden gedragen. Dergelijke belangrijke vertragingen zijn ook reeds tot stand geleomen voor hot vervoer van passagiers naar Aus tralië en naat Nie,uw-Zeeland. De „Rodney" van «tapet geloopen. Prinses Mary heelt het slagschip .Rodney' van stapel doedi loopen. Uit schip kost zeven mill oen pond ster ling en is het tweede nieuwe slag schip, waartoe onder liet verdrag van Washington machtiging werd verleend. Het echtpaar Morriss schuldig bevonden. Veroordeeld tot dwangarbeid en gevangenisstraf. De jury te Londen heeft over Morriss het schuldig op alle punten uitgesproken, terwyl zjjn vrouw op sommige punten schuldig werd verklaard. Daarop werd Morrisa veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid en één jaar geWone gevangenisstraf en zijn vrouw tot negen maanden dwangarbeid. POLEN. Het proceg.Steiger. Steiger vrijgesproken. Qistermuiuag is het lang en met spanning verwachte vonnis in het pro ces to Letftberg uitgesproken. Reeds dés morgens vroeg werd het gerechtsgebouw' door een menigte men schen belegerd», die allen wilden pro- beeren een plaatsje op de publieke tribune te veroveren. Vrijwel alle groo ts winkels waren gesloten. Van de jury antwoordden op de vraag, of Steiger een aanslag op den Poolsóhen staatspresident gepleegd had 8 leden met „neen" en 4 met „ja", waarop de rechtbank Steiger vrijsprak Hij werd onmiddellijk uit de hechte nis ontslagen. PORTUGAL. De fraude der Banco di Angola. Een eisch tot schadeloosstelling tegen de Bank van Portugal. O it Lissabon wordt gemelddat een v ertegenwoordig er van de Engelse he firma Waterlow Son, die in op dracht van de Bank van Portugal de z.g. valsche banknoten in Engeland heeft laten drukken, folo's heeft ge-? toondJ van documenten, waaruit bljjkl d«t de Bank van Portugal inderduad opdracht heeft gegeven tot het druk ken van deze biljetten voor een be drag van 3 millioen pond sterling. Degouverneur van de Hank van Portugal, die zooals bekend inmiddels is afgetreden, spreekt de bewering van een der gearresteerde directeuren van de Angola-bank tegen, als zou er een geheime overeenkomst hebben be staan, die ten doel had de inflatie te bevorderen. De firma Waterlow Son is voor nemens, een eisch tot schadeloosstel ling in te stellen tegen de Bank van Portugal, omdat zrij door deze ten on rechte in het openbaar is genoemd jn een verband, dat haar goeden naam zou kunnen schaden. BINNENLAND. De Katholieke ministers weigeren het aanbod van Dr. de Visser. Een voorstel van den Kabinetsformateur inzake het gezantschap bij het Vaticaan. Volgens de Maasbode stond in net schrijven, hetwelk aan de R.K. minis ters door dr. de Visser is verzonden, ook de mededeeling dat het in de be doeling lag den NederJandschen gezant te Bom tijdelijk te belasten met de waarneming van den gezanischapspori bsj d"en H. Stoel. Woensdagmiddag zijn de vier R.-K. Ministers op het departement van Ma rine bijeen gekomen omi gezamenlijk overleg te plegen. Zijn wij wel inge licht, zoo zegt het blad, dan is het resultaat van detoe bespreking geweest dat de Katholieke ministers het aan bod n-'et aannemelijk hebben verklaard en dit aan den formdteur hebben mee gedeeld!. De ongevallenwet. Do rentetrekkers ingevolge de On gevallenwet hebben deze mededeeling ontvangen De commissie van bijslag op rente der Rijksverzekeringsbank brengt ter kenn's vatn bijslag genietenden, dat van I Maori 1926 af alle uïtkeeringen van bijslag op de ongevallenrente wor den stopgezet. Naar aanleiding van het bovenstaan de meldt de parlememtsredacteur van het Volk aan zijn blad Naar wij vernemen, is de getroffen maatregel een gevolg van de ophef fing van het Kon Nat. Steuncomité Do Koningin met het uitvoerend co mité van het K. N 9 is tot deze op heffing overgegaan, na van het comi té ©qn voorstel tot liquidat e en op- lieff'ng te hebben ontvangen, tot welk voorstel het comité had besloten met algemeen© stemmen, als gevolg van de critiedc op deze instelling geoefond door de Rekenkamer, alsmede door de Tweede Kamer, die» desbetreffende conclusies der commissie voor de rijks uitgaven beeft goedgekeurd, en ook als gevolg van de houding van de re geering tegenover dezie critiek. De re geering onthield zich n.l. van verde diging van het K. N. S., dat meende niet langer de verantwoordelijkheid ie kunnen dragen voor zijn taak. waarb'j groote geldelijke bedragen betrokken zijn, wanneer het als particuliere in stelling wordt onderworpen aan cri tiek, als geoefend is. Men stelt zich op het standpunt, aal, wanneer iets moet worden gedaan voor de personen, door do stopzetting van bijslag gedupeerd, zulks ligt op den weg der regeering. Naar het Wad verneemt, zal in ver band met bovenstaande het Tweede Kamerlid de heer Vliegen een vraag tot de regeering richten. De woningwet. Met betrekking tot art. 6 van het Woning besluit, en de beschikkingen der ministers van arbeid en van1 finan ciën d.d. 6 Juni 1921 waarbij is oe- paald om'. dat door overeenkomstig de Woningwet toegelaten voreemgingen, vennootschappen of stichtingen oyer het stamkapitaal, voor zoover dit na 1 Juli 1921 is bijeengebracht en over de na dien datum eventueel door lee- ning van leden, aandeelhouders, be stuurders, commissarissen of bewind voerders verkregen fondsen, een rente kan worden vergoed die niet meer mag bedragen dan, 6 ten honderd des jaars, hebben de minister van arbeid, handel en nijverheid' en van financiën tlians bepaald dlat die rente van 1 Ja nuari 1926 af niet meer mag bedra gen dah 5 ten honderd 's jaars. Pasvisa voor Duitschland. Wederkeerige afschaffing op 1 Februari '26. Van lo tot 17 december hebben te UenabrUCK tussctaen vertegenwoordi gers der Néderlandsche en der Duit- soh© regeeringen besprekingen plaats gehad over de afschaf,ing der ver pachte pasvisa en de vergemakkelij king van het kleine grensverkeer. De besprekingen hebben tot een be vredigend resultaat geleid. Het voornemen bestaat om' de we derkeerige afschaffing der verplichte pasvisa voor Nederiandfcche en Du't- sohe onderdanen en de vergemakke lijking van iiet wederkeerige kleine grensverkeer met. 1 Februari 1926 te doen ingaan. 'Verbond vin Nederlandache Werkgevers. Do sedert geruwnim tijd gevoerde besprekingen tussohen de Vereeniging van Nedorlandsohe Werkgevers, het Verbond van Nederlands oho Fabrikan tenverenigingen en hetCentraal In dustrieel Verbond, teneinde te komen tot een meer ge-TonOentreerde behar tiging der industrieele belangen, heb ben tot gunstig resultaat geleid. De algemeen© vergaderingen der drie genoemde verenigingen hebben met algemeen® stemmen besloten, dat van den lstem Januari 1926 af de in dustrieel© belangen der bij deze drie vereenigingeii' aangesloten leden zui len worden behartigd door één cen trale organisatie, ni.l. het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. PrgaUriaf in het Boekdrukkerabedrij f. Tot handhaving besloten. i.o boeuoirukivers patroons hielden 15 en 16 December hun algeméene vergadering m het Jaarbeursgebouw te Utrecht. N, In de vergadering van den NedeHj Boud van Boekdrukkerijen werd tot lid van de Centrale Commissie geko zen de heer I). A. Hagen te Arnhem en tot plaatsvervangend lid de heer E. W. Petersen te Amsterdam. Een kleine statutenwijziging, bedoe lende de iposiiie der loonzelterijen te regelen, werd goedgekeurd'. In de vergadering van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Roekdrukkersbédrijf werden tot ver tegenwoordigers in den' Centir. Raad aangewezen de heeren S. S. Kor*huis Ie don Jltog en F. H. H. Harold' Ie Utrecht, als leden de heeren J. F. Duwaer en B. C. E. Qwart, beiden te Amsterdam, als plaatsvervangende le den. De vergadering was voornamelijk gewijd aan het vraagstuk van het prijs tarief. Een motie van eenige leden, dia de luatige winst der vastgestelde prijzen erkennende, desniettemin tot af schaf f ing van het tarief wilden ov.er- gaan wegens de moeilijkheid dit te handhaven, werd met 1228 stemmen tégen 105 stemmen verworpen. Met dezelfde meerderheid werd daar na aangenomen êe 15 door het Alge meen Hoofdbestuur voorgestelde maat regelen', welke verbetering in de na leving van de vastgestelde prijzen be oogden. Deze maatregelen houden in een reorganisatie van de rechtspraak, een regeling van de positie der loon- zetterijen, voorlichting in zake den kostprijs van het product en nauwere samenwerking met de Vereeniging van Papi orgroothandelaren, eai den Bond van Handelaren in Grafische Artike len GEMENGDE BERICHTEN. Een Noorsch stoomschip san den grond geraakt. Hot Noors olie stoomschip Fagervik komende van Gent, bestemd voor Rot terdam is aan don (Jostdam, nabij Vlissingen, in den berm gevaren. Sleepbooten zijn aanwezig, om met hoog' water hot schip vlot te brengen. Waar vrouwen opnieuw kunnen kiezen, ln een uer ontirmen van Uoeisja- ral, in het presidonisotiap Bombay, be staat volgens uen correspondent van de „Morrung Postte Bombay het ge- uruiK, dat vrouwe», cue onvoiaaan .fijn over naar ecbtgenooien en ge,eg en ne hebben een beter huwelijk te uoeu, zich van hun eersten man kun nen ontdoen tegen 'betaling van een scha<ieioo6*te|Liing. Een groot aantal getrouwde vrouwen blijken gebreken in hun mannon te ontdokken, die zij voor hel huwelijk niet vermoedden en het aantai, aat van dit haar verleen de voorrectni gebruik maakt, is ver- raasejod groot. Maar de mannen w Goetsjarat hebben ontdekt, dat men niet altijd op het woord van 'n vrouw staat kan maken en in zeer veel ge vallen wordt de belofte van schade loosstelling niet nagekomen. Dit heeft tot .„beroering aanleiding gegeven. De verstoeten echtgenoolen hebben rechtens, geen verhaal, en tparom probeeren zij hun beloofde compensatie te verkrijgen door middel eener vendetta tegen degenen, die hen in de genegenheid hunner vrouwen hebben verdrongen. Volgens berichten uit Ahmedabad is er een groote toe neming der criminaliteit in dat dis trict. Er heerscht een epidemie van doorsnijden der telegraaflijnen eiraan de einden der doorgesneden draden wordeft dreigbrieven gebonden. Blijk baar wil men een paniek verwekken in de omgeving en de autoriteiten no pen een onderzoek in ce stellen naar de grieven der versmade echtgenooten. RADIONIEUWS. Concerten van heden. 7.20 Os.o oö2 M. concert. Ham burg. Operette „Jugandfreund©Daar na concert. Frankfort. Voordracnl Goethe's g©riprocfte«ier Urfaust". Londen, iijdsein, van de Big Ben, be richten, voordrachten. 7.35 Hilversum. Orkest en humoris tische voordracht van Kees Klare. Zurich 515 M. Concert. -7.50 Frankfort. Dansmuziek. 8 u. Hilversum'. Berichten. Daarna H.D.U.-mulziek, humoristische voor drachten en lezing dr. A. J. v. Pesch. 8.20 Londen.- Solisten-concert en or kest. Newoaste. Concert en opvoe ring van „Te quest of Elizabeth". Bournemouth. Orkest en solisten. 8.35 Brussel 205 M. Operette „Les deux billets". 8 50 Parijs 1750 M. Concert. 9.05 Frankfort. Operette-muziek. 9 20 Hamburg. Dansmuziek. Bour- nemoulh. Orkest, 9 30 Brussel. Opvoering „Le maitre d'e ohapelle". Hilversum'. Dansmuziek. 10.20 Londietn. Grejenwichrtijdsein berichten voordracht. 10.50 Bournemouth. Dansmuziek. Londen. Zangnummer». Het station Davenfny 5XX 1600 M zendt uit 10.50 Tijdsein Greenwich 11.20 Quartet. 1.20—2.20 eq 4.20—6.50 Progr. van Londen. 6.507.20 Uitzen ding voor het vasteland. 7.208.20 Londenscli krogramma. ^-20 Voordracht ,,The romance, of Owen Glendower 10.20—11 20 Londensdh programma 11.20—220 Dansmuziek en jazzband. ONDERWIJS. Het peil op de H. B. 8. Een proef. In den raad der gemeente Deltt zijn reedis meermalen stemme» opgegaan nopens het gering aantal leerlingen, dal overgaat van het eerste naar hel tweede leerjaar van de hoog ere bur gerschool erf liever het groo.e aantal dat in de eerste klasse blijft zitten. De directeur van de H. B. 9., ir.' C. van Drooge, heeft thans bij het begin van den nieuwen cursus de nieuwe leerlingen op de proef gesteld met het maken van een eenvoudig dic tee. Van de S3 leèrlingen was er niet een die dit er zonder foute» afbracht. In sommige* kwamen slechts enkele fouten voor, doch er waren er bij met een schrikbarend aantal. De uitslag van dit onderzoek, heelt den directeur aanleiding gegeven Jen schoolhoofden mede te deel en, dat het niet aangaat leerl ngeni hunner scho len een bewijs tot toelating der H. B. S. te geven, indien hef te voorzien is, dat zij het onderwijs aan die school niet met vrucht kunnen volgen. De directeur heeft elk hoofd een lijst verstrekt met het aan al fouten door eiken va» zijn school afkomsti- gen leerling gemaakt, onder bijvoegin van een afschrift van het dictee. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 18 Doe. Hoogste stand 778.8 te Isafjord. Laagste stand! 737.7 te Haparanda. Verwachting Matige tot zwakke, later opnieuw toenemende westen tot Zuidwesten wind. Zwaar bewolkt iot betrokken. Iets zachter. Licht op. 18-19 Deo. 4.15 n m 7.38 v.m. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 December. Het Leger des Heil». Bij schrijven van 16 October deelde de Stichting „het Leger des Helle" te Amster dam, in antwoord op een schrijven van B. en W., betreffende het aanbrengen van verbeteringen aan het gebouw „de Koren beurs" mede, dat het perceel in een zeer vervallen toestand verkeert, en verbetering .daarvan een uitgave zou vorderen, welke met het oog op het expireeren der loopen- de huur, op 1 Maart a.s., en het plan dezer gemeente over te gaan tot amotie van het gebouw, niet te rechtvaardigen zoude z\jn. Belanghebbende verzochten in verband met vorenstaande reeds voor genoemden datum de huur te beëindigen, mits haar ter zelfder tijd in huur werd gegeven de voor malige openbare school aan de Turfmarkt, met bijbehoorende woning. Zooals den Raad bekend, is het de be doeling de gebouwen dn ieder geval bij de beëindiging der huur (1 Maart a-s.) te amoveeren, teneinde meerdere ruimte te verkrijgen voor manktterrein, met welke bedoeling destijds dit perceel ook is aange kocht. In overleg met de commissie van bij stand in het beheer der gemeentewerken stellen zij den Raad voor, waar de gebou wen voor geen andere doeleinden z\jn te benutten en het by amoveering beschikbaar komende terrein de markt ter plaatse aan merkelijk zal verbeteren, het loopende huurcontract voor het gebouw „de Koren beurs" op 1 Februari a.s. te beëindigen en met ingang van dien datum aan adressante te verhuren de voormalige school voor uit gebreid lager onderwijs met bijbehoorende woning, gelegen aan de Turmarkt alhier voor den tijd van een jaar, tegen een jaar- lij kschen huurprijs van ƒ800.en voorts onder de navolgende bepalingen: lo. voor het geval dat door verhuurster of huurster geen verklaring omtrent al of niet voortzetting dezer verhuur en huur heeft plaats gehad, uiterlijk zes maanden voor het einde van den loopenden huurtijd, deze huur en verhuur stilzwijgend voor een jaar, overigens op dezelfde voorwaarden wordt verlengd, welke verlenging ook ten aanzien van eiken volgenden termijn zal worden aangenomen, zoolang er minstens zes maanden voor het eindigen van elke» loopenden huurtermijn geen opzegging van de eene of andere zijde plaats vindt; 2o. De verhuurster verklaart, te allen overvloede, dat de huurster niet verplicht is genoemd perceel Fe bewonen en het recht heeft, het door een of 'meer door haar daartoe te kiezen personen te doen betrek ken; 3o. Mochten bevoegde autoriteiten huur ster verhinderen of beperken in het gebruik of de inrichting van het .gehuurde, zal huur ster van alle verplichtingen tegenover ver huurster zijn ontslagen vanaf den datum waarop schriftelijk door huurster aan ver huurster hiervan kennis is gegeven; 4o. Huurster neemt de verplichting op zich, het gehuurde in behoorlijken toestand te brengen en te houden en lin te richten zooals dit voor haar gebruik en in verband met den toestand van het gebouw noodig zal blijken, hieronder niet begrepen herstel lingen van eventueele .gebreken in de con structie van het gehuurde. Een en ander on der toezicht van door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen personen; 5o. Muziek in het .gebouw zal niet mogen worden gemaakt, dan op een afstand van minstens 18 meter van de openbare straat, de Turfmarkt; 6o. Aan de voorgevel zal ndets mogen veranderd. Zorg zal moeten worden gedra gen, dat deze steeds een behoorlijk aanzicht biedt; 7o. Bij expiratie der huur moeten de ge bouwen in den oorspronkel ijken staat wor den overgedragen, indien dit door verhuur ster wordt verlangd; 8o. Ingeval van wederverhuring of ver koop van het perceel zal dte huurster ver plicht zijn het gebouwde gedurende ten minste zes weken, twee dagen per week en twee uur per dag te laten bezichtigen; 9o. Huurster is verplicht aan de door verhuurster aan te wijzen personen te al len tijde toegang tot het gohuurde te ver- leenen; lOo. De kosten op de huur en verhuur vallende, komen ten laste van huurster. Verbetering Spoorwegstraat. B. en W. wijzen er den Raad op dat het rij verkeer door de Spoorwegstraat, welke straat tevens het doorgaand automohiel- verkeer moet opnemen, gedurende de laat ste jaren zeer is toegenomen. Aangezien in deze straat slechts een wan deltrottoir ds aangelegd, moet al het voet gangersverkeer, hetwelk sinds de uitbrei ding van het noordelijk stadsdeel der ge meente aldaar eveneens is toegenomen, in beide richtingen hierover plaats hebben. Het behoeft geen betoog dat de voetgan gers hierdoor dikwijls verplicht worden op den rijweg te loopen en verkeers-ongevatlen daarvan uit den aard der zaak het gevolg kunnen worden. De directeur van gemeentewerken acht het dan ook, ter beveiliging der voetgangers en in het belang van geheel het verkeer door d'e Spoorwegstraat, noodzakelijk, dat ook langs de waterzijde een wandeltrottoir wordt aangelegd. Dit is te bereiken zonder den bestaanden rijweg smaller te anaken en wel door uitvoering van het zestal punten, welke in zijn advies, waarmede de Com missie van bijstand in het beheer der Ge meentewerken haar volle instemming heeft betuigd, nader zijn aangegeven. B. en W. kan zich met bedoeld advies zeer wel vereenigen. Bij uitvoering toch van het vorenstaande zal het verkeer ter plaatse ontegenzeggelijk ten zeerste gebaat zijn, terwijl tegelijkertijd een meer aesthetisch geheel, aan het stadsbeeld ten goede ko mend, zal worden verkregen. De kosten, welke aan de uitvoering der bedoelde werkzaamheden zijn verbonden, worden door den directeur van gemeente werken in totaal geraamd op 2966.97. B. en W. stellen den Raad voor om, behoudens verkregen vergunning van het bestuur van den polder 'Bloemendaal en van de Directie der Nederlandsche Spoor wegen, te besluiten tot den aanleg van een trottoir langs den waterkant van de Spoor wegstraat, op de wijze en tot een totaalbe drag als door den directeur van gemeente, werken is voorgesteld. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders der ge meente Gouda; Gelet op het verzoek, onder dagteeke- ning van 28 October 1925 ingekomen van J. van der Beek, Groenendaail no. 15, te Gouda, waarbij vergunning wordtgevraagd tot het oprichten van een banketbakkerij door het plaatsen van 2 igasovens en 1 heete-luchtoven en 1 electromotor van 2 P.K. voor het in beweging brengen van een kluts- en een amandelpersmachlne in het perceel Groenend aal no. 18 en in den daar achter te stichten gebouw, kadastraal be kend in Gemeente Gouda, Sectie B nos. 1840 en 1821. Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat van den Hoofdinspecteur van den Arbeid nog niet zijn ontvangen de mededeelingen bedoeld bij dè artikelen 7bis en 12bis der ge noemde wet. i Gelet op artikel 8, tweede Lid, der Hin derwet. Besluiten: de beslissing voormeld to verdagen. Een adres van een groot aantal bewoners van Markt en Wijdstraat. Een groot aantal bewoners van Markt en Wijdstraat, een vijftigtal, hebben zich met het volgend adres tot den Raad dezer Ge meente gewend: Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ondergeteekenden, allen ingezetenen der gemeente, wonende aan de Markt en Wijd straat, nemen de vrijheid zich ter zake van het volgende tot uwen Raad te richten. Ln de laatstverloopen jaren is van ge meentewege een belangrijk deel van de stad aan den huizenkant voorzien van trottoirs. Als een van de voornaamste redenen voor het tot stand komen dier trottoirs is wel te beschouwen geweest de wensch van het ge meentebestuur om het verkeer, daar, waar het 't drukst is, zoo geordend mogelijk te doen geschieden en in verband daarmee een gedeelte van den openharen weg speciaal voor het gebruik door voetgangers geschikt te maken. Naar de meening van ondergeteekenden wordt nu echter dit nuttige werk voor een belangrijk deel, tenminste wat de Markt be treft, ongedaan gemaakt. Gedurende een 6-tal maanden van het jaar immers krijgt een vrij groot aantal Markt- bewoners het recht om vóór hunne huizen en ter breedte ervan een soort halfperma- nent bouwsel te plaatsen, hetwelk op ver schillende punten tot bijna aan den rand van het trottoir strekt. Het gevolg hiervan is, dat kinderen, ouden van dagen, moeders met kinderwagens en gebrekkigen, die zich op de trottoirs veilig voelen, juist op de drukke Markt zich op het rijpad moeten begeven, tengevolge van het op diverse plaatsen zich bevinden van deze „sta in de wegs". Een tweede niet minder nadeelig gevolg van deze verkeersbelemmering, schadelijk voor een andere groep van burgers, is dit: De buren van de ingezetenen, die een der gelijke uitbouw hebben, zitten den heelen zomer door verscholen achter het vooruit springend bouwsel van den naast hen wo nenden, waardoor zij ten deele beroofd wor den van de kans die voor ieder winkelier gelijk behoort te zijn, dat voorbijgangers genoegzame aandacht schenken aan de door Ken geëtaleerde artikelen. Erger wordt dit bezwaar natuurlijk nog voor diegenen, die aan beide zijden genisten van dergelijke „vooruitstrevende" buren. Zij immers komen op die wijze in een soort riop te zitten. Wij weten wel, dat ook wij een dergelijk stuk openbare weg vóór onze woning van het gemeentebestuur zouden kunnen huren, maar verkreeg ieder Markt bewoner zoo'n stuk gronds in huur, dan zou 't trottoir bijna de helft van het jaar aan zijn eigenlijke be stemming om de voetgangers te dienen, ont trokken zijn. Hieruit blijkt o.i al ten duidelijkste hoe onjuist 't beginsel is, dat ten grondslag ligt aan het verhuren van dezen openbaren weg aan particulieren met het doel om dergelijke half-permanente bouwsels er op te plaatsen. Bovendien is het onverdedigbaar, dat het gemeentebestuur een groep van gemeente naren, door het verhuren van openbaren grond aan anderen, eveneens tot het aan gaan van een zoodanige huur noodzaakt. Op grond nu van het hierboven aange voerde verzoeken ondergeteekenden uwen Raad beleefd om haar medewerking, ten einde er toe te komen, dat in het vervolg het verhuren der trottoirs voor deze of der gelijke uitbouwsels niet meer zei geschie den, zoodat: le. de trottoirs op de Markt weer gedu rende het heele jaar aan hun bestemming zullen, kunnen beantwoorden; 2e. wordt voorkomen, dat door overeen komsten tusachen hat gemeentebestuur en sommige bewoners anderen in de normale uitoefening van hun bedrijf worden belem- erd. Het adres in enderteakend door dan jTa. de Haas en een vijftigtal bewoners vin beide straten. Begrafenis van ir. H. Paul. Op Oud-Eik en Duinen te s-Gravenhage - gisteren ter aarde besteld het® stolidlyk overschot van den heer ir. H. Paul, oud wethouder van Leiden en oud-directeur der gemeentewerken aldaar, oud-4id van Pro vinciale Staten van Zuiddlolland. Onder de vele belangstellenden op de be- -raaiplaats waren de Haagsche ingenieurs A. Perelaer, P. J- Bertel en J. W, van Mar ie] verder de heeren ir. A. J. Buurman, die met den heer Paul mede-deskundige was voor den Eendraohtpolder te Zevenhuizen, P S. Overwater, dijkgraaf van den polder Het Oude Landschap van Strijen, waarvan de heer Paul adviseur was, J. J.' Snel, bur gemeester van Moordrecht; J. A. P. Montyn, directeur, en mr. J. J. Montijm, adjunct-directeur der Nederl. Brandwaar- borgmij. te Gouda, waarvan de overledene commissaris was; G. van Schenderen, di recteur der Goudsche giucosefabriek (de heer Paul was president-commissaris daar van) en vele andere vrienden van den over- Er werd aan de groeve niet gesproken. voor de bewezen de baar. Vergadering HoU. M(j. van Landbouw. In de gisteravond in „de Harmonie on der voorzitterschap van de® heer G. den Hoed, gehouden ledenvergadering der afci. Gouda en Omstreken der HoU. Maatschap pij van Landbouw heette de voorzitter den aanwezigen, in het bijzonder den heer Huis man, secretaris van het Hoofdbestuur, wel kom. Bg de behandeling der ingekomen stuk ken kwam ter sprake een middel tegen rat ten. De Voorzitter deelde mede dat proefon dervindelijk gebleken is dat het fluitend ge luid door parelhoenders voortgebracht den ratfkn verdrijft; de aanschaffing van pa relhoenders is niet kostbaar en bovendien leggen ze eieren. Voorts was ingekomen een schrijven van het Hoofdbestuur omtrent het door de af- deelingen zelf vaststellen van contributie. De heer Huisman lichtte dit schrijven nader toe. In vorige algemene vergaderin gen bleek ontevredenheid over gemis aan kasgeld bij de afdeeUngen. Het Hoofdbe stuur wrl de afdeelingen geheel vrijlaten in contributieheffing behoudens het vastge stelde bedrag aan het Hoofdbestuur per Hd af te dragen. Het oordeel omtrent den Zomertijd was eveneens aanhangig gemaakt. De secretaris, de heer M. v. Vliet, gaf een overzicht van de bekende behandeling de zer kwestie door 8e Tweede Kamer, De Voorzitter vestigde er de aandacht op dat het afdelingsbestuur geen besluit had genomen en geen voorstellen zal doen aan gaande deze kwestie en merkte op dat er nog een voorstel-Zoetermeer is tot alget- heele afschaffing van tien Zomertijd. De hear Oskam vroeg of het geen over weging zou verdienen adhaesie te betuigen aan hetgeen de directie der Ned. Spoorwe gen in deze wenscht? De heer Sieuwertsen stelde de vraag hoe de tandarbektersorganisaties over den Zo mertijd denken? De Secretaris is van oordeel dat in de omgeving der groote steden de meeste last door de landbouwende bevolking van den Zomertijd wordt ondervonden. Het platte land trekt zich niets van den Zomertijd aan. In Noord-Holland en in het Westand b. v. houdt men zich steeds aan den Zonnetijd. De landarbeidersorganisaties zijn meest gelegen in achterafgelegen streken die wei nig met den Zomertijd te maken hehben. Spr. wees er op dat het Hoofdbestuur van raeening js dat het geheel afschaffen van den Zomertijd niet te bereiken zal zijn. Voor den Midden-Europeesghen tijd ge looft spr. dat de landbouwers niet veel zul- ldn gevoelen. Nu is de vraag wat is het beste: zooals Bnaat het wil of den midden. Europeeschen tijd. 'De heer Bongers wil adhaesie betuigen aan het voorstel-Zoetermeer. De -heer Rijnaerfcs vraagt hoe het buiten land er over denkt. De heer Dogterom stelt voor het Hoofd bestuur te adviseeren mede te werken om den Zomertijd geheel af te schaffen. 'De vergadering kan zich met dit voor stel vereenigen. De Secretaris bracht verslag uit van de algemeene vergadering en citeert uit het weekblad de besprekingen over het Serum voor Mond- en Klauwzeer-hehandeling, De Voorzitter dankte den Secretaris voor het uitgebracht verslag. Vervolgens had de verkiezing van be stuursleden plaats. iDe aftredende leden de heeren Adr. Moons, B. Roos en J. Moons werden herko zen. Daarna verkreeg de heer Huisman het woord ter kennismaking met de leden en het doen van mededeelingen over het werk der maatschappij. Spr. zeide te handelen in opdracht van het Hoofdbestuur ten einde grooter vertrou wen te geven in het werk der Maatschap pij, dat er in deze afdeeling vertrouwen^ in het afdelingsbestuur bestaat, leidde spr. af uit de stemming bij de zooeven gehouden bestuursverkiezing. Spr. wees er op dat het werk door het Hoofdbestuur verricht, het behartigen der indirecte belangen der leden, van groote bateekenis is, te zamen met andere land bouworganisaties wordt via het Landbouw- comité, de regeering omtrent verschillende vraagstukken van advies gediend. Het te genwoordige HB. oordeelt het nuttig, in dien de tijd het eenigartins toelaat, eerst te hooren het ooitieel der afdeelingen, boo ook nu met den Zomeityd, teneinde bet con tact zoo nauw mogelijk te maken. Spr. wees er op dat uit dat contact voortvloeit een zeker veraniwoordelykheddsbosei van de leden. Omtrent de door het H. b. gege ven adviezen verwijst spr. naar het Land- bouwverslag. Spr. bracht de leden onder het oog de noodzakelijkheid van een goede or ganisatie van den landbouw stand en maak te een vergelijking met den Arbeiders-In dustrie- en Middenstand. Noodig is het dat de Landbouwstand zyn stem laat hooren by Kegoering en Volksvertegenwoordiging. Spr. drong aan jonge landbouwers, oud-curais- ten te bewegen lid te worden van de Maat schappij, want er moet zyn een gevoel van saamhoorigheid. Spr. gaf een uiteenzetting van de werk zaamheden van het H. B. aangaande wet- telyke bepalingen, zoals het collectief ar beidscontract, Het groote bezwaar tegen die maatregel in den landbouw toonde spr. aan door er op te wyzen dat in tegenstelling met anderen producten de eventueel meerdere kosten drukkende op landbouwproducten, ;ie geheel afhankelijk zijn van de wereld markt, niet op den prijs der producten zyn te verhalen. Het H. B. bevordert onderwijs en voor- Lichting door het geven van cursussen ook boekhoudcursussen. Spr. bepleitte het voor deel van eenvoudige boekhouding zoowel om te hooge belastingaanslagen te ontgaan ais ter bepaling van opbrengst-sommen per H.A. Ten slotte sprak de heer Huisman, na te hebben gewezen op hetgeen men voor de 3.50 voor het H. B. af te zonderen, ge niet, den hoop uit, dat in deze afdeeling ge noeg wakkere landbouwers zitten om tot de broodnoodige samenwerking aan te moedi- 31. Van de gelegenlieid tot het stellen van vragen maakte de heer Kynaerts gebruik. Hy vroeg er voor te waken dat op het ar tikel varktns-serum geen beslag zal worden gelegd, omdat nu de boeren de inspuitin gen zelf verrichten, dit voor hun veel voor- deeliger is. Tevens vroeg spr. te bevorderen een vluggere uitvoer van naar het buiten land verkocht vee. De heer Huisman antwoordde dat de landbouworganisaties er voor werken dat 't serum zoo. goedkoop mogelijk geleverd wordt maar ook dat de behandeling zoo goed mogelijk geschiedt opdat het serum preventief werkt. De moeilijkheden om trent uitvoer van vee naar Spanje is ver- oorzaakt door de Spaansche regeering die eischte dat steriits vee ingevoerd mocht worden gekocht op boerderijen onder over- leggingeener verklaring van een veearts dat op die boerderijen de laatste 2 maanden geen mond- en klauwzeer was voorgeko men. Spr. merkte op dat die gestelde eischen, ook voor den toekomst voor ons land, van groot belang is. De heër Bongers zou goedkoopere be schikbaarstelling van serum door de Regee- r-ing aan de boeren wenschelyk achten. De heer Huisman zeide dat indien de in spuitingen door niet-deskundigen gunstige resultaten oplevert zulks aanleiding kan zijn voor- het H. B. om hun ingenomen standpunt 'ta herzien. Spr. noodigde de af deeling "uit zich tot H. B. te wenden met be wijzen en cijfers omtrent de resultaten. De Voorzitter verzekerde dat hier in den omtrek het Duitsch serum met gunstige resultaten wordt toegepast. De heer Bongers onderschreef (Me verze kering. De heer Oskam vroeg of het H. B. zal trachten meerdere organisaties tot het doen van een verzoek om den Zomertijd af te schaffen te bewegen. De heer Huisman antwoordde dat het Landbouwoomité wel zal adviseeren over eenkomstig den wensch van de meerder- heid der organisaties. De heer Sieuwertsen bepleitte wederom ernstiger en krachtiger maatregelen door de Regeering te nemen ter verkrijging van een serum dat lange«re onvatbaarheid voor mond- èn klauwzeer waarborgt. De heer Huisman herinnerde er aain dat de landbouworganisaties bij de regee ring aandrongen dat er wat zou worden gedaan. Zy heeft een man aangesteld voor het Ryksserumonderzoek, in andere landen zoekt men ook naar een oplossing, veel meer is er aan de zaak niet te doen. De heer Sieuwertsen we&s op de schade door het mond- en klauwzeer teweeg ge bracht, matig berekend 22, per koe. De kosten van een seruminstituut zou volgens spr. kunnen worden gevonden uit een vrij willig hoorngeld van 10 cent per koe, ter- wyl de regeering zich voor b.v. 5 jaair voor de kosten van het instituut, geschat op ton, garant zou kunnen stellen. De uitga ven voqr Landbouw bedragen slechts van de geheele S' taats beg ro oting mitsdien kan men best by de regeering aankloppen meent spr. De heer Huisman noemde deze zaak we der geschikt om het als voorstel by de or ganisaties in behandeling te brengen. De heer Sieuwertsen stelt daarop voor de ze zaak zoo spoedig mogelyk by het HB. aanhangig te maken. De Secretaris is het eens met den voor- steller dat er niet gewacht moet worden op het in het leven roepen van 'n Instituut, maar aan het betalen van hoorngeld zullen de landbouwers niet willen. De Voorzitter ds het eens met den Sec re taris vooral ten aanzien der ongeorgani seerden. De heer Oskam deelt schitterende résul- taten mede van een spoedig genezingwek kend middel, zonder een dag schade in de mel'kopbrengat te veroorzaken. De Voorzitter wees er op dat hoofdzaak blyft het vinden van een. voorbehoedmiddel De heer Rynaerts vroeg bij de Tondvraag waaromde afdeeling niet is gekend by de besprekingen gehouden om te komen tot de oprichting van een vereemgtog ter be vordering van het Vreemdelingenverkeer. De Secretaris antwoordde dat moeilyk ge vraagd. kon worden: warom zyn we niet uit- genoodagd. De Voorzitter merkt op dat er nog wel menschen zyn die ook belang stellen in ver- aardiging van landbouwproducten. De heer Kynaerts bepleitte demping der Reeuwyksche plassen. De Secretaris wees er op dat de af deeling ten vorige jare adhaesie heeft be tuigt aan een desbetreffend verzoek der gemeente Reeuwyk; de deïnping schijnt ech ter veel te kosten, vooral de indijking; dat de zaak heelemaal van de baan ds, gelooft spr. niet. Na een woord van dank aan den heer Huisman q* een tot weerziens sloot de voor zitter de vergadering en werd overgegaan tot de gewone verloting. Biltjart-concours. Gisteravond had in het Café-Restaurant Nationaal" een biljart-concours plaats tus- sóhen de heeren prof. M- J. Soliën en de heeren Jacobs Sr. en Jacobs Jr. De uitslag is als volgt: Aantal .Brt. H.s. Gem. Jccobs Sr, 21 8 8 2.62 Soliën -100 8, 68 12.50 SoMën 100 >12 35 8.33 Jacobs St. 33 12 6 2.75 Agenda: 18 December 8 uur. Gymnastieklokaal Open bare School Ouderavond der opleidings inrichting voor bewaarschoolpersoneel. 18 Dec. 8 uur. Groöte Schouwburg. 3e AbonnementsvoorstelMng door X Schouw- tooneel. 18 Dec. 8 uur. Raadzaal Stadhuis. Vergade ring van de Kamer van Koophandel. 19 Dec. 8 uur. Zaal „Kunstmin". Eere avond Turnkring Gouda en Omstreken. 19 December 8 uur. Groote Schouwburg. Volksconcert van de afd. Gouda van de My. tot Bev. der Toonkunst. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrijdag 18 December, benevens den daarop volgen den nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Bruyn zoor heeft gegriefd. Spr. meende dat het goed was hierop den Raad attent te mar ken. De Voorzitter zegde een ernstig onderzoek toe, waarna de Raad ten spoedigste byeen zal worden geroepen, ter bespréking dezer aangelegenheid. In elk geval dit jaar nog. Na nog eenige discussie ging de Raad in besloten zitting. Door het opkruien van het (je voor deze gemeente, wan het gisterenavond, totaal onmogelijk nog een enkele veerdienst te verrichten. De post kon zelfs niet overge zet worden, waardoor deze gehaald moest worden over Gouda. De avondbestelling kon dus, hoewel met groote vertraging, toch nog plaats hebben. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Theodora Helena, 4- v. C. Vergeer en van W. C. Helder. OVERLEDEN: Neeltje Steenhouwer, 8 jaar. UIT DEN OMTREK. BERKENWGUDE. In deze gemeente is opgericht een afdee ling van Volksonderwijs. Reeds had een openbare vergadering plaats waar als spre ker optrad den heer R. van Gaasbeek, van Utrecht, met het onderwerp: „Uit het ver leden en heden van den schooltijd." Maan dag 21 Dec. a.8. des avonds zal als spreker alhier optreden de heer C. G. Roos weth. te Vlaardingen. Een en ander zal wel in ver band staan met pogingen die worden aan gewend van andere zydé om te komen tot stichting van een bijzondere school. GOUDERAK. Gemeenteraad. De Raad der gemeente kwam hedenmor gen in openbare vergadering bijeen. Tegen woordig Waren met den< Voorzitter, de Bur gemeester H. Bergman, alle leden. De Voorzitter opende op gebruikelijke wijze de vergadering, waarna de notulen door den ambtenaar ter secretarie, den heer H. Geleins werden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Ingekomen was een adres van de Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente alhier, met verzoek de herbergen op Zondag te sluiten. Werd in handen gesteld van B. en W. om preadvies. Ingekomen was goedkeuring van Ged. Staten van, vroeger genomen raadsbesluiten, tevens was bericht ingekomen dat de reke ning 1924 is teruggezonden, in verband met het feit, dat enkele posten over 1925 behoo- ren te geschieden. Aan het verlangen van Ged. Staten zal worden voldaan. Een schrijven van mej. v. Tongeren, waajr- in zij verzoekt 69 vèrhooging te mogen ontvangen voor het schoonmaken der o. 1 school. Wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van, den heer' Boer. Een adres van het schoolbestuur der Byz. School, waarin wordt verzocht over te gaan tot het aanleggen van electrisch licht voor Kerstmis in haar school. De Voorzitter zegt dat het adres niet is volgens de wet, dus terjig moet worden ge zonden, naar bovengenoemd bestuur. Aldus besloten. Hierna komt aan de orde de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur Op de voordracht waréy geplaatst de hee ren J. J. Boer en T. J,. Bot. Benoemd werd den heerj. J. Boer met 4 stemmen tegen 3 blanco. Tot l)d van de commissie van toezicht op het lager onderwij s werd benoemd de heer B. Smalbii met 6 tegen 2 st. No. 2 van de voordracht was de heer Beyen. Bij de rondvraag verzocht de heer de Bruin, of de Sfcolwijkersluisbewoiièrs bekend zijn met de'formaliteiten verbonden aan de aansluiting te Goudérak aan het electrisch net, Spr. zou bet betreuren indien zij b.v. half Januari zonder licht zouden zyn. De Voorzitter zeide deze zaak nog heden met den adviseur te zullen bespreken. De heer Vleggeert sprak vervolgens zijn leedwezen uit over de trage gang van zaken met de aansluitingen aan de huizen. Spr. meende niet langer de verantwoording op zich te kunnen nemen als lid der lichtcom- missie en zeide dat indien geen verandering intreed, hij zal moeten bedanken voor de lichtcommissie. De heer de Bruyn zeide ook van meening te zijn, dat de zaak niet loopt zooals het be hoort. Gelukkig is er, meende de heer Vleggeert, sinds een paar dagen een verbetering ingetreden. Spr. schryft dit toe aan datgene wat de heer de Bruyn tot den uitvoerder heeft gezegd en hij betreurt het dat de uitvoerder daarbij den heer de INGEZONDEN. (Button verantwoordtlijkhetd dtr Red.) Volksconcert Toonkunst. M. d« K. Voor het eerst aai „Toonkunst" een volKseonoert geve» e» wel morgen avond, aooals uit de advertentie in dit nummer blijkt. Een woord ter opwek king om' dit concert te beaoeken zult u zoker wel oen plaatsje willen ver- leenen. Het bestuur beeft lang geaarzeld voor 't tot bet geven van zulk een concert overging, want er behoort ©enigen moed toe, omi in te gaan te gen de verzuchting, die men zoo me nigmaal hoort „er is tegenwoordig zooveel te doen". Inderdaad, er is „tegenwoordig veel te doen", niemand zal djat tegenspre ken. Maar... het maakt toch nog wei een beetje verschil w a t er te doen is Hot bestuur heeft aich daarom door die verzuchtingen niet laten ontmoe digen en wil zie» o! voo^ een volks concert voldoende belangstelling m Gouda bestaat. Het programma is met zorg geko zen. Om te beginnen een paar num mers van Itallaansohe meesters, na de 'paqao de overture Iplhigenie in Aulis van GIuc'v (slot van Mozart). Het zang koor brengt o.m. eentge Hol landsche liederen van Flipee, den bekenden Rotturdairschein componist en dirigent en van Bernard Diamant, den grooten liederen componist. Tot slot het mooie, melodieuze MelacmiA van Mann, koor en orkest tezamen zullen uit- \oeren. Als soliste treedt op mej- B- Mar cus, terwijl de begeleiding in goede handen is bij mej. OuweneeL Ongetw jfeld zal het een mooie avond worden. Toen indertijd het Rettenlamach Phil harmonisch orkest hier een volks concert gaf, was de schouwburg vol. Zou dian nu, nu een Goudsch orkest al is het een dillentantenorkest tezamen met een zangkoor een volks concert geeft de belangstelling minder eroot aijn We kunnen het niet ge looven. De prijzen zijn zoo geste'd. .dat ze voor niemand een beletsel behoeven rijn om het concert te bezoeken En wanneer dit concert slaagt, zullen zeker meerdere volgen. We verwachten dus in het be'ang van het Goudscho muzikale leven mor gen een vollen schouwburg. Namens het bestuur, A. J. GIDEON SE De Moeoel.kweetJe. LONDEN, 18 Deo. Gemeld wordt dat tot het voeren van directe onderhan delingen met de Turksdie regeering een delegatie onder leiding van Sir Harrington is vertrokken. Een rouwdienst voor Ds. v. Schouwenburg. AMöltittuAM, 18 Dej. Heuenmor- [en is bi de Nceuiwe Kerk een rouw- enst gehouden, gewijd aan de uage- tenis van de. N. vtfh Schouwen burg, Ned. Herv. predikant te Am sterdam. Om' half twaalf heeft ds. t. ter Linden als voorzitter van den kerker and de» rouwdienat geopend. Hij verzocht te zingen psalm 108, vers en 9 en, nadat hieraan voldaan was, ging h, j voor in gebed, en sprak vor- voigeos een woord, gewijd aan de na gedachtenis van ds.» van Schouwen burg. Na troostwoorden te hebbew ge sproken tot de weduwe en do kinde ren van den overledene, oindifjde spre ker zijn rede aldus fflji^rtaatsto pre diking in een nnorgenbeurt liad lot tekst de twee woorden Halleluja 'Amen. Zijn laatste zang was Looft den Heere, zoo zij het. Zoo heeft hij biddend en dankend God de eer e wil len geven, dat zzi] ook thans ons werk. De Heere hoeft gegeven, de Heere heet genomen, de naam dies Heeren "j geloof, Halleluja, Amen. Nadat Ds. ter Linden in dankgebed was voorgegaan, Werd oog een lied gezongen en daarna werd het stoffe lijk overschot uit het kerkgebouw ge dragen en trok de rouwstoet naar de Nieuwe OosterbegraaJplaats. AMSTERDAM, 18 U«o. Op het kerk hof was de belangstelling bij de ter aardebestelling van ds. v. Schouwen burg evenals bij den rouwdienst in de Nieuwe Kerk, die ondier meer wa# bij gewoond door burgemeester Viugt en zijn echtgenoot®, zeer groot. Ds. G. Mansvelt voerde aan de groe ve het woord. De veemarkt te Leeuwafda*. De veemarkt te Leeuwaraen wordt m verband niet de feestdagen gehou den op 24 en 81 December. Veroordeeld. AMSTERDAM, lö uoo. De 6e Ka mer der rechtbank qeed heden uil- spraak in de ziaak tegen den 33-jari,- gen bouwkund.ge uit' Weeep, die ais voorzitter van de woningbouw vereeni ging St. Laurentiue adaaax ten nadee- ciier vereeniging ruim' f büOO ver duisterd' had en veroordeelde hem tot maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. De eisch luidde» 6 maanden gevangenisstraf. De gewezen secretaris dier vereeni ging, die eveneena gelden verduialeru had kreeg 4 maanden gevangenisstraf Eisch eveneens 6 maanden. RECHTSZAKEN. Het drama in de Corverstraat in Rotterdam! Zyn eigen kind gedood. De Rotlerdamscihe rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 24-jarigen timmerman H. S., wien ten laste was gelegd, dat hij op 25 Juli 1925 zijn dochtertje Tubrina S., gebo ren 3 Mei 1920, zoo zwaar lichamelijk letsel heell toegebracht, dat de' dood daarop is geriSlgd. De rechtbank achtte beklaagde)schul dig aan het ten laste gelegde, maar achtte hem niet. toerekenbaar en -^H^rijn plaatsing in een krankzin nige!n|^|yj|it voor een tijd, één jaar niet te MJen gaande. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. ALPHEN a d'. RIJN, 17 Deo. Aan gevoerd 51 wagens, le srt. 6365 2e srt. I 59—82, m>. r.mt f 6668 Handel matig. (DRAADLOOZE DIENST.) DE" KABINETSCRISIS. DEN HAAG, 18 Dec. W(j vernemen uit de beste bron, dat de gedachtenwisselmg tus- schen Dr. Th. de Visser ingevolge zijn op dracht tot samenstelling van een Kabinet en de zittende Ministers, nog voortduurt. De a.8. conferentie voor ontwapening. Het secretariaat-generaal van den Volkenbond deelt den tekst- mede van de aan de Ver. Staten, Duitschland en Sovjet Rusland' gerichte uitnoodiging tot het benoemen van vaste vertegen woordigers in de voorbereidende com missie vodr de ontwapeningsoonferen tie, welke op 15 Februari 1926 te Ge- nève bijeenkomt. WISSELKOERSEN. 17 Dac. 18 Dec. Officieel. Londen 12.07% 12.07% Berlijn 59.29 59.28 Parijs 9.— 9.82 Brussel 11.29 11.29 Zwitserland 48.08 48.07% Weepen 85.10 35.10 Kopenhagen 61.97% 61.80 Stockholm 66.70 66.70 Oslo 50.66 60.40 New-York 2.49 2.49 Nieta officieel. Madrid 35.30 35.30 Milaan 10.06 10.05 Praag 7.87% 7.37% Reursoverzicht. ruUuea uie gisteren op de rub- beratdeeling piaacs vonden zijn de maiktpositie ongetwijfeld ten goede gekomen. Bij üe opening stelden de meeete rubberforidsen zich op een hoo- ger koerspeil en kpnden zich onder do noodige schommelingen nog verder ia koers verheffen. De fluctuatie» waren echter niet meer zoo heftig als giste ren het geval was. De rubberprijzen maakten nog wel variatie» mede, doch deze waren evenmin zoo hevig als gisteren, en toen bleek dat die prij zen zich per saldo goed wisten te hand haven keerde het vertrouwen tn rub berwaarden terug. De suiker aandeel en hadden een «cal- mie markt. Op het verloop van de sui kerprijzen valt n>og maar weinig peil ie trekken. De Amerikaansflhe suiker prijzen waren thans we«r iets lager, waardoor het publiek eenige omzich tigheid' in acht nam. Olie-aatideeien bescheiden verhan deld. Koninklijken maar weinig ver> anderd. Scheepvaarten verlaten. Prolongatie 3 ADVERTENTIEN. Heden overleed in volle vrede nog onverwachts onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante in den ouderdom van 48 jaar. Uit aUor naam, M. TIESEMA. GOUDA, 18 December 1925. Fluwaelenaingel 18. Kat*1

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2