rhee E nieuws- en advertentieblad voor gouda en omstreken OP IERINK No. 18033 85*Jaargang Maandag 21 December I92S Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. Tel. 631. voor W26 kwartaal; XSTRAAT 73, döÜDA •toon aar BE MAANSTEEN. bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, zieken bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, RËEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXV^EN, ZEVENHUIZEN, enz. gebied dat BUITENLANDSCH NIEUWS. :vald toe I ZOON. bonnement 7) (Wordt vervolgd). TW,f tnentspWjs node en de tring G. Canne- luiSVROUw” acht. Hooggeachte Heer De Visser, Neem nu ook een .lamp ter hand; Denk aan 't: „7x>ekt en gü zult vinden”, In ’t belang van ’t Vaderland. Neem daarvoor een lamp, die aanwijat Bij wien *t nationaal gevoel Uitgaat boven al het andere, En gy komt wel tot het doel! luis- dien het de CENTS Zoo zoekt ook Dr. De Visser, Die ten tweede male tracht, ’n Kabinet te gaan formeeren, Dat niet 't landsbelang verkracht. Naar een tiental wakk’re, «vannen, Wier verleden niet belet, Mee te werken om te vormen, *t Nationale Kabinet. op langen en kor- 172390 G 3, ROTTERDAM. •REN Eens liep deze man de stad door Met een helder brandend licht, En d’Atheners zagen ’t schouwspel Met een zeer verbaasd gezicht; Eindelek dorst iemand vragen Of hy hem van dienst zijn mocht, Maar vernam toen van den wijsgeer, Dat hy enkel „menschen” zocht. Spannend romantisch verhaal van WILKIE COLLINS. ite bijdragen i en ling. liOlIMHE COURANT. Diogenes—Da Vieeer. In de oude stad Athene, leefde zoo wordt ons verteld Eens een zeer geleerde wijsgeer, Die op „eenvoud” was gesteld. Zóóver dreef hem dat beginsel. Dat hij eindelijk verzon, .Zich als woning te behelpen Met niets dan een groote ton. fie, neerslachtigheid, nden, hypochondrie, atis brochure van Frankenstraat 79, 1158 18 RUSLAND. Doodvonnissen in Sovjet.Rusland. Een Sovjet-rechtbank te Riga heeft den directeur van een coöperatieve onderneming en een vlaskoopman ter dood veroordeeld wegens het zich onrechtmatig toeëigenen van 10.000 roebel. Verder wend te Tsjeeni- gof hetzelfde vonnis geveld tegen 5 perso nen, die uit de gevangenis ontsnapt waren. Te Leningrad is een beambte wegens het plegen van malversaties ter dood veroor deeld. Te Odessa «uilen binenkort 15 personen terechtstaan, die er van beschuldigd won- Uit Moskou wordt gemeld, dat Stalin gis teren op ’t groote communistencongres een referaat van vijf uren heeft gehouden over de Russische buitenlandsche politiek. Ten aanzien van de Dawes-regeling en het verdrag van Locarno betoogde hij o.m.: Amerika, dat voornemens is, de beta- lingscapaciteit van Duitschland op te voe ren, door aan 3it land de Sovjet-markten over te laten, rekent buiten den waard, want de Sovjet-republiek wenscht niet ter wille van Duitschland een agrarisch land te woeden; zij zal voortgaan op den weg der industrieele ontwikkeling. De Dawes-rege ling bergt revolutionnaire crisis voor Duitschland in zich, het verdrag van Locar- den oorlog in Europa. Locamo beteekemt Uitbreiding van den btptenlandschen han del op den grondslag «ener consequente toepassing der Sovjet-nwnopolies. Toenadering tot de door den oorlog het meest geteisterde kapitalistische landen. Het afsluiten van vriendschapsverdragen met de volken der afhankelijke staten en der koloniën. Deze punten vormen volgens Stalin de basis voor de Russische buitenlandsche po litiek. Zy hebben uit de kas hunner onderneming vjjf milliard kronen verduisterd en zijn ver volgens gevlucht. Uit achtergelaten brieven aan hun familieleden blijkt, dat ook zij naar Amerika de wijk hebben genomen. OOSTENRIJK. Nieuwe verkiezingen aanstaande. In verband met de voortdurende parle mentaire crisis is het hoogstwaarschijnlijk, dat in het begin van 1926 nieuwe verkiezin gen zullen plaats vinden. De aoc.-democra- ten willen in verband met de regeerings- voorstellen inzake de huurverhooging het parlement door obstructie volkomen lam leggen ten einde nieuwe verkiezingen af te dwingen. De chr-eocialen zijn tegen nieuwe verkiezingen. slechts een bevestiging van het verdrag van Versailles, het in het leven roepen van een toestand, waarmede een sterker- wor dend Duitschland zich nimmer accoord zal kunnen verklaren. Het verdrag van Locar no zal, of men wil of niet ,het lot deelen van het Fnansch-Duitsche vredesverdrag van 1871, dat de kiem bevatte voor den we reldoorlog van 1914. Het pacifistisch ge schreeuw herinnert aan den toestand na 1871, toen Bismarck en het overwonnen Frankijk zyn overeengekomen den status quo te handhaven en Bismarck’s pacifisme algemeen werd geprezen. Terwijl Duitach- land en Oostenrijk in 1879 en Rusland' en Frankrijk in 1898 uiterlyk vreedzame ver dragen afsloten, moesten deze, ongeacht al le decoraties, zooals de vredesconferentie in Den Haag, de basis vormen voor den we reldoorlog van 1914. Stalin wees vervolgens op het toenemen der tegenstellingen tusschen de overwin- 1 nende staten. Hun ongehoorde bewapening is niet tegen het ontwapende Duitschland gericht. Ondanks het samengaan tusschen Engeland en Amerika, voor zoover beide landen tegen kwijtschelding der intergeal- lieerde schulden zijn, mogen de Engel sch- Amerikaansche wedloop om de petroleum en de botsing de/ Engelsche en Amerikaan- sche belangen in China niet worden verge- geten. De meer buigzame politiek van Ame rika in China stuit op de brutale koloniale politiek van Engeland1. StaMn maakte voorts gewag van den Ryn, van de wrijvingspunten tusschen Frankrijk en Engeland ten aanzien van Ma rokko en Syrië en de Japansch-Amerikaan- sche tegenstelling in den Stillen Oceaan. Uit al deze feiten concludeerde hy, dat er tusschen de zoogenaamde geallieerden geen vriendschappelijke, maar een gewapende vrede bestaat, die den oorlog in zich bergt, wij', zoo zeide hij, kunnen niet afzien van onze wenschen over de annuleering der tsa ristische schulden en de nationaliseering der industrie. Zoowel voor het oogenblik als voor de toekomst houden wy daaraan vast. Maar wy zijn bereid door middel van on- derhandeLingen en op den grondslag van we- derzydsche voondeelen enkele uitzonderingen voor Engeland en Frankrijk te maken en de voormalige eigenaars in die landen door het verleenen van concessies schadeloos te stellen. Stalin formuleerde vervolgens de Russi sche buitenlandsche politiek als volgt: Voortzetting van den doelbewusten strijd en de handhaving van den vrede. Het aan de kaak stellen van gebeurte nissen, die zooals het verdrag van Locamo onder val sche vlag den wereldvrede bedrei gen. Het aan de kaak stellen van organisaties, zo'oals de Volkenbond, ter onderdrukking van zwakke volken door de sterke landen. Een hunner, die Engelsdi sprak en zeer fatsoenlijke manieren had, deel de mij mede dat k goed geraden had. Hij vroeg verlof zijne toeren te mogen vertoonen, in tegenwoordigheid van de meesteres des huizes. Nu ben ik heusch geen knorrig oud man en mag wel een pleiziertje, terwijl het nimmer in mij op zal komen, iemand te wantrouwen, omdat hij toevallig een tintje donkerder van kleur s, dan ik zelf. Doch de besten onzer hebben hunne zwakheden, en mijn zwakke zijde is, dat ik dadelijk aan het tafel zilver moet denken, hetwelk bij deze gelegenheid uitgepakt stond, bij het zien van een ronditrekkenden vreem deling, wiens manieren deftiger zijn dan zijn stand het schijnt mede ie brengen. Ik zeide daarom tot den Indiër, dat mevrouw uit was, en ver zocht hem en zijn gezellen zich te ver wijderen. Hij maakte eene beleefde buiging voor mij en voldeed aan mijn verlangen. Wat mij betreft, ik keerde naar mijn badstoel terug, zette mij op den zon- nekant van ’t huis en viel (al» ik de waarheid moet zeggen) niet juist in slaap maar in ’n toestand van rust, die al zeer dicht bij kwam. Ik werd wakker gemaakt door mijn dochter Penelope, die naar buiten kwam loo- pen alsof ’t huis in brand1 stond. Wat denkt gij, dat ze wilde? Zij verlang- 'Voedzaam ruxh verpakt Elke bange worstelstrijd Vinde U vastberaden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda sa onucrokan (baboorsnds tot dm beaorgkrina). 1-5 regels /Uü, elks regel meer fOM. Vaa buiten Gouda en don beeoigkring: 1—5 regels /I 55, elke regel moor ƒ0.80. AdvertantUIn ia hot Zatawiagnummar M bijslag op don prijs. Liefdadigbeids-advertaetüfai do helft van den prfls. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—regels ƒ2.05, elke H«ei maar /.KM. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentifci en lagenenden modedealingen btf contract tot leer gereduoeer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatoruimve. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachankomot van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten on moeten daagt vóór da plaatsing aan het Bureau zijn iagokomoa, teneinde van opname verzekerd to stfa. kon, en de voornaamste, di« Engelsch sprak, zeide tot den knaap Steek uw hand uit”. Op ’t hoor en van deze woorden, zeide mijn dochter Penelope, was t haar of zij door den grond zonk. Ik antwoordde haar: „Gij zoudt mdj kippevel doen krijgen.” (Nota bene vrouwen hebben gaarne, dat men op die manier spreekt). Nu dan. de Inr'ifr zeide „Steek uw hand uit”. De jongen trad terug, schudde ’t hoofd en zei, dat hij het niet gaarne deed. Daarop vroeg de Indiër hem, volstrekt niet onvriende lijk, of hij liever naar Londen terug gezonden' en aan zijn lot overgelaten wilde worden, slapend in een ledige mand op de markt, een hongerige in lampen gehulde, ellendige kleine jon gen. Dit maakte aan den tegenstand een einde naar 't scheen. De knaap Da plannen van Minister Deurnar. Stalin’s verzet tegen Locarno. De nieuwe Fransche Minister van Finan ciën Doumer is zyn moeilijke taak aange vangen. Zal hy gelukkiger zijn dan zyn voorgan gers? Een feit is in elk geval, dat de om standigheden gunstiger voor hem zyn, daar hem, zooals wy reeds meldden, plotseling de steun wordt aangeboden van de Fran- sche industrieelen. met name van die uit Noord-Frankrijk. De Minister stelt zich verder voor herstel in het evenwicht der begrooting te brengen door de heffing van completaire belastin gen volgens de wet van 4 December j.l., voorts door de verbooging van den ta baks prijs, door de toepassing van de huidi ge omzetbelasting op den export, en door verhooging van de omzetbelasting voor den verkoop in het binnenland met uitzondering van dien van noodzakelijke levensbehoeften. Hierdoor zou tevens de jaarlyksche aflos sing aan de Banque de France verzekerd zyn en zou de amortisatie van de openbare schuld ter hand genomen kunnen worden door bemiddeling van een commissie, ge vormd door vooraanstaande persoonlijkhe den, vertegenwoordigers van de hooge col leges van staat door economen. De minister is overtuigd, dat men door een strenge controle tot een grootere op brengst en tot een rechtvaardiger toepas sing der belastingen kan geraken. Hoewel deze maatregelen wel niet dade lijk de bronnen in die mate zullen doen vloeién als voor het herstel van het even wicht gewenscht is, mag van den anderen kant in uitzicht gesteld worden, dat, als zij eenmaal in werking zijn, de opbtongst er van het mogelyk zal maken, tot een verla ging, speciaal van de omzetbelasting, over te gaan. Doumer is overtuigd, dat de uitvoering van zijn programma zeer snel een gunsti- gen invloed op den wisselkoers zal uitoefe nen, waardoor een verdere stijging der prijzen zal wqrden tegengegaan. Indien de prijsstijging zal aanhouden, dan zal elk be reikt evenwicht weder verstoord worden. H»t besluit nemend mij zelve ver- vioigepe ook in de warme zomerlucht te zetten, immers, wat goed is voor ouden wijn is het niet minder voor oude menschen, nam ik mijn bad stoel en wilde naar het a'Ohtêrhuis gaan, toen ik werd gestoord dooreen geluid, gelijkende op het zachte slaan eener trom op het terras voor de ver trekken van mevrouw. Die richting in slaande, bemerkte ik drie mahonie- houtkleurige Indiërs, in het wit ge kleed, die met aandacht naar het huis keken. Toen ik naderbij kwam, zag ik, dat zij kleine trommeltjes voor het lichaam droegen. Achter ben stond een kleine, tengere, blond'harige, En- gelsche jongen met een tasch in de hand1. Ik hield hen voor rondzwerven de goochelaars en vermoedde, dat hun ne instrumenten in de tasch van den knaap geborgen waren. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2^5, per week 17 eent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar do bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, h|j onze agenten on loópers, den boekhandel en do postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. 4/ ---- de, dat de drie Indische goochelaars dadelijk zouden; worden aangehouden, en wel om de volgende reden. Zij wisten namelijk, wie er van Londen kwam, om ons een bezoek te bren gen en zij hadden zeker kwaad in den zin tegen mijnheer Franklin Bla ke. Die naam verdreef den slaap bij mij. Ik opende de oogen en vroeg mijn dochter, zridh nadier te verklaren. Het bleek, dat Penelope juist uit de portierswoning kwam waar zij een praatje had gemaakt met de dochter. Beide meisjes hadden de Indiërs met den kleinen jongen naar buiten zien gaan, nadat ik hun de denr had ge wezen. Zich in ’t hoofd zettende, dat de knaap slecht behandeld werd door de vreemdelingen, op geen anderen grond dan dat hij een knap gezichtje had en er zwak uitzag, waren zij ach ter de heg geslopen om' de mannen buiten op den weg te bespieden. Zoo doende waren zij getu"gen van het volgende. De Indiörs keken eerst den een en nanrt van den weg op en toen; den an deren, om zeker te zijn, dat zij alleen waren. Toen keerden alle drie zich om en staarden een tijdlang naar het huis. Daarna brabbelden zij wat in Ijun koeterwaalsch en keken elkander aan alsof zij in twijfel stonden. Ein delijk wendden zij zich naar den En gelachen jongen, of die hen helpen ENGELAND. Een verzoek om meer lijfstraf. Een butler en «yn vróuw te Londen wa ren onlangs wegens diefstal met geweld pleging veroordeeld, de man tot zeven jaar dwangarbeid en twintig slagen met de „cat” (karwats), de vrouw tot drie jaar. Het tweetal was bij een bejaard echtpaar in dienst en had by afwezigheid van den heer des huizes, de vrouw gebonden on. met een revolver bedreigd en diefstal gepleegd. De veroordeelden gingen in beroep b(j het hof van appèl in strafzaken, doch dit rechtscollege bevestigde het vonnis. Het merkwaardige geval deed zich hierbij voor, dat de butler om méér ly'fstraf had ge vraagd teneinde tot minder dwangarbeid te worden veroordeeld. De Lord Chief Justice, hiervan melding makend, gaf dit verzoek ter overdenking aan degenen, die het be treuren, dat in gevallen als deze lijfstraffen worden opgelegd. NOORD-AFRIKA. De oorlog in Marokko. De „geoant” van Abd el Krim. In de laatste wekens kt herhaaldelijk de naam genoemd van een zekere Captain Gordon Canning, die als zaakgelastigde van Abd el Krim zou zyn opgetreden en zelfs, naar het heette, by het jongste bezoek van Steeg, den nieuwen Fraaschen resident- generaal in Marokko, te Parijs dezen vre desvoorstellen- van Krim zou hebben over handigd. In de „Temps” licht een medewerker, de heer Ladreit de Lacharrière, de doopceel van dezen Captain Canning, waarby niet veel fraais voor den dag komt. Canning, die blijkbaar in het geheel geen captain is, staat aan het hoofd van het z.g. Riff Com mittee, dat in Juli 1.1. werd opgericht, te Londen is gevestigd en rich ten doel stelt „een sympathiek begrijpen .van den strjjd der iRiffynen” te doen ontstaan door pro paganda in de pers, by de parlementen en den Volkenbond. Sedert twee jaar func- tionneerde het reeds op occulte wyze en stond het in verbinding met Gardiner, van wiens actie wy juist dezer dagen iets ver telden. De Open Brief, die Abd el Krim destijds tot het Fransche parlement richtte, bereikte door Cannings bemiddeling de Fransche pers. Dat Captain Canning niet slecht8 Abd el begon weer slaperig te worden, toen Penelope’s volgende woorden mijn oor troffen). De Indiërs keken nogmaals naar bei de kanten den weg op en de voor naamste sprak tot den knaap „Zie den Engelschen heer, die uit den vreemde komt.” De jongen zeide „Ik zie hem.” De Indiër hernam „Is het op den weg naar dit huis en op geen ande ren, dat de Engelsdhe heer ons van daag voorbij aal komen?” De kleine antwoordde „Het is op den weg naar dit huis en op geen anderen, dat de Engelsche keer u van daag voorbij zal kennen.” De Indiër deed een tweede vraag, na een poos gewacht te hebben: „Heeft de Engelsche heer hem bij zich ,.Ja”, gaf <le jongen ten antwoord, toen hij een oogenblik had nagedacht. De Indiër stelde een derde en laat ste vraag „Zal de Engelsche heer hier komen, gelijk hij beloofd1 heeft tegen het val len van den avond?” De knaap wide „ik weet ’t niet” De Indiër vroeg „Waarom De kleine antwoordde: ,Jk ben vermoeid. Er komt een nevel voor mijn oogen. Ik kan vandaag niet meer zien.” stak onwillig zijn hand uit. Daarop nam de Indiër een flescti uit zijn borstzak en goot eenig zwart vocht, gelijk inkt, in de hand van den jon- g«n- va vervolgens, eerst he’ hoofd van den knaap aanrakende en eenige tee. kenen in de lucht gemaakt te hebben, ze'de hij „Zie”. De jon^-m bleef stijf staan als een stahdlbeeld en keek naar de inkt in de holte van zijn hand. (Tot dusver sdieen ’t nrij niets an ders dan goochelarij, vergezeld van een dwaze verspilling vaü inkt. Ik Krims belangen, maar ook de xyne zooveel mogeljjk behartigt, blijkt uét een door den schrijver in de „Temps” afgedrukten drief, dxi. 15 Aug. 1925, waarin o.a. wordt ge zegd: Ik*eb vernomen dat Abd el Krim verschil lende vliegtuigen heeft ontvangen, waaraan hy echter geen voldoende aandacht heeft besteed. Ik zou met het eerste het beste vliegtuig mijn besten deskundige willen zenden, intelligente, actieve jonge man van 26 jaar, die toezicht zou kunnen uitoefenen op alle toestellen. Een twee-persoonsvlieg- tuig is niet voldoende om in de behoeften te voorzien; een toestel, dat behalve aan den bestuurder en mecanicien, plaats biedt voor vier passagiers of goederen, is noo- dig. Een Fokkèr is het aangewezen toestel en men zou het goedkoop in Nederland kunnen vinden, maar daar de weg, na Lis sabon, over zee loopt, zou het de voorkeur verdienen een watervliegtuig te kiezen. Nadat de briefschrijver heeft laten dóór schemeren, dat de vliegtuigen wel onder dekking van de Roode Kruisvlag of van die van het Turksche Roode Kruis via Lissabon zouden kunnen worden verscheept, vraagt hy Canning of de Portugeesche regeering of haar gezant te Londen over deze aange legenheid is ingelicht. Hij zou het door be middeling van het consulaat te Keulen kifhnen beproeven, maar een démarche bij den gezant te Ixtruien zou van meer betee- kenis zyn. Hij besluit met te zeggen dat hjj voorstellen van de Junkers- en Domier- maatschappyen wachtend is. Alle antecedenten van captain Gordon Canning, zoo voegt de schrijver in de „Temps” hieraan toe, toonen een meesten schap in de oorlogskunst. Is hy dan wel ge schikt om over vrede te onderhandelen? De correspondent van de „Times” te Tanger werpt een eenigszins ander Licht op de persoonlijkheid van Captain Canning. Hij zegt: Captain Canning heeft Abd el Krim reeds tweemaal in het Riffgebied bezocht De laatste en uiterst moeilijke reis ondernam hy uitsluitend om Abd el Krim te overtui gen dat hij over vrede moest onderhandelen op de basis der Fransche en Spaansche voorstellen. Hij schijnt in deze missie, wel ke met goedkeuring der Fransche regee ring geschiedde, te zjjn geslaagd en heeft aldus een goeden dienst bewezen. HONGARIJE. Milliardenverduistering in Boedapest. In totaal 6'/2 milliard kronen ontvreemd. Nadat bekend was geworden, dat de rechtskundige adviseur der „Geldinstitut- zentrale” te Boedapest aandeelen en wissels tot een bedrag van anderhalf milliard kro nen heeft vervalscht en de vlucht naar Ame rika heeft genomen, werd gisteren reeds weder een nieuwe groote verduistering door leidende persoonlijkheden van een belang rijke onderneming gemeld. Het betreft hier de directeuren der „Panonia Maschanen- fabrik”, Alexander Kovacs en Julius Fabian. 3532 50

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1