Kieawjaarswinschei. Nieuwjaarswenschen Mededeeling. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. lini. Toen oen sprexer de ltaiia&nscho socialisten opwekte moed te houden, riepen de aanwezigen „Weg met Mus solini", Weg roet de liongaarsohe Fascisten". Voor Oostenrijk sprak de socialist Ellenbogen die verklaarde, dat de Oos- tenrijksch© sociaal-democratie steeds rekening heeft gehouden met de machts verhoudingen en daarom tot een Krach tige partij gegroeid is. Het rapport van de parlementaire fractie werd goedgekeurd. Daarin werd uitgesproken, dot in de Nationale Ver gadering ook met de burgerlijke op positie kan worden samengewerkt. Het Socialistische Vrouwencongres werd door de politie ontbonden. De buitenlandse»© gasten van het congres hebben <*p het graf van Somogyi een krans gelegd. VBU&fiMGDE STATEN. Een koudegolf. Te Chicago, New York en elders is «en aantal personen gestorven tengevolge van een buitengewone koudegolf, die over het land woedt. De scheepvaart heeft met zwaar weer te kaïnpen. De staking in de steenkoolindustrie. Uit New York wordt aan de „T- uiesy gemeld, dat de onderhandelin gen tusschen de eigenaars en verte genwoordigers der mijnwerkers in de unthraoietroijnen waarschijnlijk heden zullen worden hervat, daar beide par tijen er in hebben toegestemd, elkaar vrijblijvend te ontmoeten. In de mijn- districten. verwacht men, dat deze on derhandelingen, I, tot overeenstemming zullen leaden. Intusschen hebben de eigenaars de mijnwerkers uitgenoo- digd, het werk onverwijld' op de oude loonsvoorwaarde te hervatten voor den düur van acht maanden, in al- wachting van het sluiten van/ een lang durig contract tusschen de patroons en de mijnwerkersbonden. Een koudegolf. Een vreeseiijke koude heerscht In verschillende d eel en van de Vereenig- de Staten. In Chicago kwamen 9 personen door de koude om, in New York 3, in de omgeving van New York werd een temperatuur van 28 graden en in Bos ton 5 graden onder het vriespunt ge- registreerd. TURKIJE. De quaeatie van Moaoel. De regeering besluit geen oorlog te voeren. De „Chicago Tribune" verneemt uit Angora dat de Turksche regeering de finitief "heeft besloten geen vijandelijk- beden te openen naar aanleiding vau de Mosoel-quaestie. Na een discussie, waarbij het warm toeging, zagen de conservatieve minis ters, die tegen eiken porlog zijn ge kant, hun standpunt zegevieren. BINNENLAND. Min. Coiijn en de Bezoldi gin gsont werpen. p Verschenen is thajne de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de flezoldigingsontwerpen. Minis ter Coiijn zegt daarin, dat de regee ring uiteraard eerbiedigt, dat sommige leden zich een nadere gedachtenwis- seling over de bezoldigingsregelingen wenschen voor te behouden. Slechts gou hij willen opmerken, dat, indien men daarbij de getroffen voorzienin gen zpu willen beoordeelen als „te gemoetkoming. in de aantasting van verkregen rechten", het debat, zoowel buiten de feiten, als buiten de bedoe ling' van de onderhavige voorzieningen zou omgaan. Dat na de wijzigingen, waarop de wetsontwerpten betrekking hebben, be vrediging zou worden verkregen, is een illusie, waaraan, zoo zegt minister Coiijn, de regeering zich niet heeft overgegeven. Haar streven is met ernSt gericht geweest op het wegnemen der onjuist- en onbillijkheden, die zorgvul dige overweging, haar als zoodanig moesten dom erkennen. Daaronder behetorde, naar het oor deel der règeering, niet de regeling ten opzichte van de onderw jzers, die in Let voorloopig verslag als groote onbil,!jkheid wordt gekwalificeerd. Wat de nivelleering ten aanzien van de salarissen der hoogere en lagere ambtenaren in onderlinge verhouding betroft dit punt is, aooals de mi nister betoogt, door de regeering ni«t verwaarloosd. Met "betrekking tot de salariseen der rechterlijke macht, herinnert de mi nister er aan, dat deze salarissen juist voor den oorlog op peil waren ge bracht, terwijl bij de meeste andere hooge ambtenaren de verhoogingen in 19184920^, werden toegepast, op een reeds van oudsher dagteeken«Kl peil. De vroedvrouwenschool te Hedrlen. Verschenen is de Mem. v. Antwoord aan de Eerste Kamer in zake het ont werp van wet tot verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrootiog 1925 (Vroedvrouwenschool te Heerlen). De minister van Arbeid betoogt nog- fnaalsy^dat roet ..het voorgestelde sub sidie het financieel bestaan der inrich ting is verzekerd. Benige grond voor de verwachting, dat een hoogere bij drage gevraagd zal worden is er, vod- gens den minister, niet. Na de bezuinigingen, welke zijn In gevoerd. en die noodig waren oro met het voorgestelde subsidie rond te ko men, kan, zegt de minister, niet meer gesproken worden van buitensporig dure inrichtingen, wat de exploitatie betreft. De minister geeft overigens de toe zegging, dat van regeeringswege alles zal worden gedaan, wat zonder scha de voor het onderwijs en de verple ging mogelijk mocht blijken, om de kosten verder te doen dalen. De Nederl.Belgische betrekkingen. Instelling van een soc.-dem. commissie, ier besiuueea-mg van üe economi sche verhouding van Nederland en Bel gië in den meest uitgebreideu zin :s, naar het V. D.-'bureau verneemt, door de S-D-A.K en de Belgische Werklie den Partij een commissie samengesteld Hierin hebben zitting de heer Albar- da, Brautigam, Schaper, Vliegen, Van der Wuerden en Werkhoven voor de S.D.A.P. en De Brouokère, Van Belle, Balthazar, Eekeiers, Martens en Van Roosbroeck voor de Belgische Werk lieden Partij. Ds Nederl. gezant te Berlijn. Door een aanrijding gewond. Naar a ij venaaroep is dézer dagen het rijtuig, waarin de Nederlandscbe gezant te Berlijn, W. A. F. baron Ge vers daar ter stede gezeten was, aan gereden door een auto, ten gevolge waarvan de gezant inwendig letsel be kwam, dat echter geen reden tot on gerustheid geeft. Fransch op de lagere school. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het wetsont werp tot wijziging vain de L. O.-wet 1920, (Fransch op de lagere school), spreekt de Minister de bewering tegen dat dit wetsontwerp sleohjs voor de oude M.U.L.O. len U.L.O. scfcolen en niet ook voor de scholen voor gewoon lager onderwijs, waar nog in lagere dan de 7e klasse onderwijs in het Fransch wordt gegeven, beteekenis zou hebben. Ook de l^pfst bedoelde scholen, op welke he, eerste lid van art. 193 der L O.-wet 1939 van toepassing is, zul len van de verlenging van den over gangstermijn met een jaar gehruik kun nen maken. Prof. Dr. L. de Blieck. Als opvolger van prof. dr. D. A. de Jong.bcéioemd tot secretaris van de permanente commissie voor de internationale veeartsenij kundige congressen. Door het overlijden van prof. dr. D. A. de Jong is de vacature ontstaan van secretaris van) de permanente commissie voor de internationale vee- Artsenijkundige congressen. Sir Hawart Siockmann, lid dezer commissie en Honorary Secretary van hel eerstkomend in Londen te houden congres, heeft onzen minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw ge vraagd te willen bevorderen, dat op nieuw een Nedertandsch dierenarts voor secretaris van de internationale commissie zou worden aangewezen en Z.Exo. verzocht, evenals destijds zijn ambtsvoorganger heeft gedaan, het patronaat van de commissie te aan vaarden het secretariaat in den Haag te willen bestendigen. Minister De Geer heeft op een en onder gunstig beschikt, het secretari aat te doen vestigen in het departe ment van Binneniandscjhe Zaken en Landbouw en aan prof. dr. L. de Blieck, in don Haag, gevraagd een aanwijzing als secretaris van genoem de commissie te aanvaarden, waarop deze in bevestigenden zin heeft geant woord. Nationaal Veiligheidscongres 1926. Wat behandeld zal worden. In het Veiligsheidsmuseuro te Am sterdam Werd gistermiddag onder voor zitterschap van dr. N. M. Josephus Jitta, een vergadering gehouden van de commissie tot het organiseeren van het Nationaal Veiiigheidscongres 192ö. Besloten werd de op het Congres ie behamdelen onderwerpen in 4 groepen te verdoelen ai. Veiligheid n Land bouw en Nijverheid b- Veiligheid'op den weg c. Veiligheid bij verlioh- ting- en verwarming d. Veiligheid en het onderwijs. Het programma werd verder als volgt vastges.elda. Vei ligheid in Landbouw en Nijverheid. Voorzitter C. J. Ph.Zaalberg, direc teur-generaal van den Arbeid. Spre kers Ir. J. J. van den Kieboom, hoofdingenieur bij de Centrale Land- bouw-Omderlinge, Amsterdam' en ir. A. H. Straatman, hoofdinspecteur van den Arbeid te Dordrecht. Een derde spreker zal hierbij de ongevallen door eleotnciteit veroorzaakt, behandelen. B. Veiligheid op den.weg. Voorzitter: Edo Bergsma, voorzitter van den A.N. W.B. Sprekers C. Bakker, hoofdin genieur Bureau Verkeerswezen, Am sterdam en H. Overat, se er. van den Centra len Rond van Transportarbei ders, Amsterdam. C. Veiligheid bij verlichting en verwarming. Voorzitster Mevr. M. J. Brauns-Schagen, voorzit ster van de Nedi. Vereen, van Huis vrouwen, Heemstede. Sprekers C. F. H. Tückeimann, voorzatter van dé Koninklijke Nederlandeche Brandweer vereniging, Drieber, L. Heijennan, arts, directeur van den Amsterd. Ge ne esk. en Gezondheidsdienst, zal de medische zijde behandelen d. Veilig heid en het Onderwijs. Voorzitter Prof. L. A. van Roy en, hoog i eeraar aan de Technische Hoogeschool te Del't. Sjftrekers C. L. va» Balen, di recteur van de Gem. Kweekschool Onderwijzers (essen), Amsterdam en lr. H. van Couwelaar, seor. van de Ver- eeniging van directies en Leeraren aan Middelbaar-Technische Scholen, Amsterdam. Ten slotte werd als plaats waar het congres zal worden gehouden Amster dam aangewezen. Tot algemeen voor zitter van net Congres werd dr. N. M. Jocephus Jitta benoemd. Eind Maart zal het congres plaats hebben. „Het vrije ruilverkeer" gereorganiseerd. Thans Ned. Verectaiging voor Vrijhandel. In de gisteren te den Haag gehou den ledenvergadering der vereeniging ,He* Vrije Ruilverkeer" is een statu tenwijziging aan de orde gesteld, die hoofdzakelijk beoogde een verruiming van de in de statuten neergelegde om schrijving tot bereiking van het doel. be thans vastgelegde tekst luidt on geveer aldus „De vereeniging tracht haar doekte bereaken, o.a. inaanriertieid door schrif telijke en mondelinge propaganda, door het richten, va» bet oog en tot de overheid, of overheidsorganen en de volksvertegenwoordiging, door voor lichting van de openbare roeening, enz." Tevens werd de naam' der vereent» ging gewijzigd zij aal voortaan hee- ten Ne terlandsche Vereen ging voor vrijhandel. Gelijk door het bestuur werd "opge merkt hield deze statutenwijziging ver band met dé wenschelijkheid' dat niet langer naast elkaar twee organisaties tot erdediging van de Vrijhaudelsbe- ginseiet» zouden blijven bestaan, n.l. dc reeds sedert jaar en dag werkende vereeniging ,.het Vrije Ruilverkeer en het in 1924 opgetreden Algemeen Coiïité van Verzet tegen Protectie. Bij bedde organisaties was het besef der wenschelijkheid eener fusie levendig geworden, beide vormen thans te zal men de opder een nieuwen naam op tredende. op ruimer arbeidsveld wer kende, vereeniging. Iq het nieuwe bestuur werden ge kozen de bestuursleden* van het Vrije Ruilverkeer (behalve dR heeren dr. A. Plate, dr. ir. Th. van der Waerden en. ror. C. D. Salomonson, die« verzocht haddén'voor het bestuurslidmaatschap der nieuwe organisatie niet 'n aan merking te wórden gebracht), en voorts de leden van het algemeen comité, voor zoover zij niet reeds bestuurslid van het Vrije Ruilverkeer waren. Eén nieuw Pfttfestantsch dagblad. Te Amsterdam is verschenen het proefnummer van het Algemeen Onaf hankelijk Protestantsch dagblad, ter verdediging en verbreiding van de Na tionaal Gereformeerde beginselen. Di recteur-hoofdredacteur is de heer C. A. Lingbeek. Deze beantwoordt lil een hoofdartikel de vraag Waarom een Protestantsch dagblad Hij schrijft o.a. „Omdat wis Protestantisme inder daad in gevaar is. Omdat onze natie, eens het Geuzen- volk, de voorste onder de Protestant- sche volken, direigt haar Protestantsch karakter te verliezen. Of, als zij aarzelt het te gelooven,. gaat naar Brabant en Limburg en hoort van ;eder Protestant, die 't u vertel len kan, hoe al wat Protestantsch is en Protestantsch wil blijven, daar stil 1 ekens maar stelselmatig wordt „uit gewerkt". Of, nog eens, als gij 't niet gelooft, Jaat u verhalen wie uit Indaë komt, hoe ons schoon©' Insulinde, vooral door middel van het onderwijs in Roomsche handen, op weg is geheel te verroom- schen. Of, wederom', let op Rome's voort gang, hier, vlak om. u heen hoe kerk na kerk verrijst, zelfs waar voorheen dé Roomsohe naam' onbekend was, en hoe Rome reedB prat gaat op de be keering van Nederland. En wat nog erger is, let dan op de omwenteling in de geesten der Pro testanten. die in de laatste tientallen van jaren heeft plaats gehadr. Voor vijftig jaar toen wist ons volk het nog, dat he* döor Gods hand uit het 'Roomsche diensthuis was uitgeleid, van Heidense» bijgeloof verlost en heeilijk 'begiftgd roet Zijn Evangelie woord. Maar toen kwam. dé ommekeer. Aan de één© zijd© werd 't Protes tantisme van zijn Bijbelsohen inhoud beroofd, zouteloos zout en daardoor krachteloos. Aan den anderen kant kwam* het bij sommigen tot een prijsgeven van on zen door Gods zegen ProtestAntsche natie, tot een zich afscheiden daarvan en een zich wenden naar Rome. Ed o. .wat werd 't toen een afloop der wateren. Eerst 'was 't nog aarzelend, dat men Rom© d© hand' reikte men zou alléén elkaar een weinig hulp verleemen, maar z'n Protestantsch beginsel zou men bewaren. Toen. om* zichzelf over dien stap ge rust te stellen, ging 't verder en werd 't een beweren, dat toch eigenlijk Ro me geen Rome meer was of dat Roomsch toch zoo k^ra&d nog niet was. En 't einde was, dat een groot deel van ons volk het verschil roet Rome n»et meer voeltdat, ais blijk daar van nu lüer dan daar, één onzer zo nen of dochleren aan ons Protestantis me geen houvast roeer heeft en moe deloos aan Rome in de armen valt. Ja, voor wie oogen heeft oro te zien wordt 't dagelijks duidelijker, dat juist dat deel van mis volk, dat meent „Ge reformeerd" te rfjn, reed» bijkans half is verroomsciht. En dat, als God 't niet verhoedt, straks de groote stap volgt en dat dit volk, het nakroost van de Geuzen martelaren en begif tigd met het Evangelie, weer terug zinkt in den macht van het bijgeloof, me al de gevolgen van priesterheer schappij." 1 In het proefnummer zijn o.a. sym pathiebetuigingen opgenomen van dr. G. Oorthuys en dr. P. J- Kromsigt, beiden te Amsterdam dr. W. G. G. Beerejkamp te Leeuwarden, dr. J. P. de Bie te 's-Graivenhage, en dr. Van der Mijl© te Heese. Uit het proefnummer bl jkt voorts, dpt het in de bedoeling ligt, dagelijks zes bladzijden te geven en een Zon dagsnummer vaan acht. Meegedeeld' wordt, dat „een-respectabel aantal' geestverwanten heeft toegezegd, abon- né te willen worden, en dat „velen" willen steunen door éen advertentie te plaatsen. Ook werd „een aardige soir" toegezegd als geleend geld'. Al vorens dit echter op te vragen, wil men eerst 8000 inkomstenobligaties h f l'J per stuk uitgeven, oro daarmede de oprichtingskosten te bestrijden. Na de Int. schoen- en led er ten toonstelling. Een verlies van 23.626.60. Uit het accountantsrapport omtrent de financ eele administratie van de Vereeniging Internationale Tentoon stelling voor de Schoen- en Lederin dustrie te Waalwijk gehouden*, blijkt dat het verlies bedraagt f 23.626.60, f 11.216.60 boven de begrooting. Onverhaalbare kastekorten. De Frsude van een halve ton te Amsterdam. In de Memorie van Antwoord aan de ierste Kamer,, betreffende het wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VII B der staatsbegrooting 1924 (Fi- ninciën), deelt de* minister mede, dat het in art. 52 genoemde bedrag ad f 72.688.8C betreft dekking van onver- haalbare kastekorten aan de kantoren van rijksontvangers te Kortgene, Ave-" reest, Tilburg en Amsterdam (diirecte belastingen, 4e kantoor). Dit laatste tekort ten bedrage van f 54.841.93 is ontstaan, doordat een adjunct-commies, die daarvoor niet ge regeld was aangewezen, belastinggei den in ontvangst nam, zonder die aan den kassier of ontvanger af te dragen. Pit geschiedde in vete gevallen bul ten het kantoor zoodat het niet te oon- troleeren was. Kort na de ontdekking van de ge pleegde fraude is de ontvanger plot seling overleden. Op de nalatenschap kon het bedoelde tekort niet verhaald orden evenmin was verhaal r «ge lijk óp den adjunot-commaes, die ua zijn veroordeeling tot gevangenisstraf, uit 's Rijks dienst Is ontslagen Het door het departement en door den in specteur gehouden toezicht op het be heer van den ontvanger is nimmer on voldoende gebleken. Gevallen als hier boven vermeldt, zullen echter ook bij bet strengste toezicht (volgens den Mi nister) nooit geheel kunnen worden voorkomen. A. S. C. Wallis, f Gistermorgen is in het Rusthuis te Rotterdam, waar zij sedert twee en een half jaar werd verpleegd', in den ouderdom van 68 jaar overleden me vrouw A. S. C. von Antail—Opzoomer, die onder het pseudoniem' A. S. C.' Wallis verscheidene historische romans drama's en novellen heeft geschreven van welke vooral de roman. Vorsten, gunst algemeen bekend' is geworden. Reeds sedert Maart j.l. was haar toestand zorgwekkend*. De teraardebestelling, op de be graafplaats Crooswijk te Rotterdam, is bepaald op Woensdag te twee uur. GEMENGDE BERICHTEN. Hoog water. Uit Maastricht wordt ons hedenmor gen gemeld De Maas is nog 70 o.M. gestegen en staat op 4.21 M. aan de Maasbrug, op 46.22 d.M. boven A.P. Dedou-pen Heu- gem en Limmel vertoornen één groote watervlakte roet woest geweld perst zich het gele water door de bogen van de Maasbrug. Ejelgië seint nog was. De veer dammen van Tiel zijn door het wassende water overstroomd. De veerdienst van de pont is stopgezet, het verkeer wordt onderhouden door een veerboot en een kleine pont. Watersnood: Door de hevige regens der laatste dagen en het smeltende ijs is'de ri vier de Dinkel, aldus meldt men ons uit Ensohedié, buiten haar oevers ge treden en heeft dé landerijen 'tusschen Losser en Denekamp over een groote oppor vlakte onder water gezet. Ook de rivier d© Regge heeft op tal van plaatsen |iet laad overstroomd. In den omtrek van Nijverdai staat alles blank. Evenals vorige jaren stellen wij ook thans de gelegenheid open in het Nieuw jaarsnununer der tioudsche Courant te plaatsen tot den gereduceerden pr(js van 50 ct. voor ten hoogste 5 regels, voor elke regel meer wordt 10 ct extra berekend. Inzending dezer Nieuwjaarswen- wenschen kan geschieden tot uiterlijk Woensdag 30 Dec. a.s. 4 uur des na middags. DE ADMINISTRATIE. Tusschen Borne en Zender en zijn de kleine riviertjes oip verschillende plaatsen over het land getoopen. Aan weerszijden van den spoorlijn ziet men nabij de halte Zenderen niets dan wa ter. Berichten uit Borcuio melden, dat de Berkéi' buitengewoon hoog staat. Tusschen Borcuio en Ruurloo staat al les blank. Gevreesd! wordt dat de Berkeldijk bij Borcuio zal doorbreken. Circus-ongeluk. Bij de vertooning van een, extra nummer, getiteld „De doodsbrug", in het Kon Oircqs te Brussel zijn Zater- - dagaVond twee Duitséhe acrobaten van groote hoogte neergestort. Beiden wer den ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd. Eén hunner is inmiddels reeds o,v er leden. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7.20 Londen en Daventry: Tijdsein van Big Ben, Weer- en Nieuwsbericht. Costumes part and present." Muziek. Dramatische kritiek. Hamburg: „Lumpazi Vagabundus", klucht met zang. 7.30 Hilversum: Politiebericht. 7.40 Munster: Tooneelen ujt „Trompeter von Sakkingen." 7.45 Hilversum: Persberichten. 7.50 Berlijn (505 M.) en Königswuster- hausen (1300 M.): „Die Katastro- phe." Frankfort (470 M.) „De lui tenant des konings," operette in 3 bedrijven. Eiffeltoren (2740 M.): Concert. 8.10 Hilversum: K.R.O., soliste Jo Ira- mink. zang, begeleiding Jan Nie- land, knapenkoor o.l.v. Theo v. d. Bijl, spreker de heer Piet Kerstens. 8.20 Londen en Daventry: Concert. Brus sel Caus. over: „Marlborough s'en va-t en guerre." Berlijn en Königswuuter- hausen: K&mermuziek. 2ZY Manches ter (378 M.): Concert. 9.20 Londen en Daventry: „The Offen bach's Follies: PTT Parijs Eoole Sup. (458 M.): Gala-avond. Hamburg: Dansmuziek. 10.20 Londen en Daventry: Tijdsein van Greenwich. Weer- en Nieuwsbericht. „The law of property." 10.50 Londen en Daventry: The midnight follies' dance band. MARKTBERICHTEN. Rotterdamache Veemarkt. 29 December. Aanvoer 267 paarden, 9 veulens, lezel, 913 magere runderen, 650 vete runderen, 160 vette graskalveren, 685 nuchtere kalveren, 160 schapen of lamme ren, 97 varkens, 132 biggen, 7 bokken en geiten. Prjjzen: Vette koeien, le lew. 120—125, 2e kw. 110—100, 3e kw. 90—80; Ossen, le kw. 117%—112%, e2 kw. 1.07H*1.— 3e kw. 0.90—0.75; Stieren, le kw. 0,95 —100, 2e kw. 0.85—0.75# 3e kw. 0.65; Kalveren, le kw. 176-^195, 2e kw. 166 -435 ,e3 kw. 120—100. Melkkoeien 230—426; Kalfkpeein 240 —435; Stieren 185—400; Pinken 166— 186; Vaarzen 176—200; Werkpaarden 100300; Nuchtere Kalveren 14—20 ff 100300; Slachtpaarden 96460; Hit ten 96—176; Nuchtere Kalveren 14— 20; Fókkalveren f 2134; Biggen 14r—19; Overloopers 20—40. 'Handel in vetvee en vette kalveren rede lijk, weinig aanvoer; melk- en kalfkoeien met redelijke aanvoer matige handel, hooge re vraagprijzen; nuchtere kalveren, handel matig; biggen en overloopers, handel in beide soorten redelijk; paarden, handel iets williger, redelijke aanvoer, i Kaasmarkt. BODEGRAVEN, 29 Dec. Aanvoer 131 partijen ,wx>. 116 met rijksm. 6624 stuks 44992 K.G. Prijzen le kw. met rijksm. 6266, 2e kw. 6760. Zonder rijksm. 6661. <Handel flauw. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Deo. Hoogste stand 766.3 te Toulouse. - Laagste stand 725.8 te Stornaway. Verwachting Krachtige tot storm achtige, later afnemende zuiden tot zuidwesten wind', betrokken roet re genbuien, weinig verandering in tem peratuur. Storm op til. De storrowaorechuwingsddenst van het Kon. Ned. Meteorl. Ipetituut te de Bilt seinde hedenmorgen 10.25 aan alle posten „Wondt verwacht storm uit het zuidwesten". Wij deelen hierbij mede dat met het oog op den tua&chen den a.s. Zon dag en don Nieuwjaarsdag vallenden korten werkdag van Zaterdag 2 Januari de ZATERDAG-COURANT zal verschijnen op DONDERDAG 31 DECEMBER aj*. Advertentiën voor dat nummer ontvangen wij gaarne vóór Woens dagavond a.s. Kleine advertentiën kunnen nog worden ingezonden tot Donderdag a.s. te 12 uur. Zaterdag 2 Januari 1926 verschijnt de Goudsche Courant niet. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. GOUDA, 29 December. Uitslag openbare verkuoping onroerende goederen Dec. 1925. B\j de gisterenavond door Notaris J. van Kranenburg gehouden verkooping, zij" koopers geworden van: a. Het woonhuis, Steynkade 26, de heer H .Zanen voor 5320. b. Het woonhuis, Vrouwesteeg 4, dc heer A. Verbruggen ,voor 2100. c. Het hoekpand, Wachtelatraat 12, de heer C. van Buuren, voor 5300. De twee obligaties (le hypotheek) ten laste der Sociëteit „Ons Genoegen" groot 500 a 510 en 1 niet-hypothecaire obliga tie A 250 en 7 dito's elk a 50 a 70, al les door den hèer L. J. van Eyk, alhier. Nieuwjaarstelegrainmen naar Indië. Langs den rechtstreekschen radioweg kunnen Nieuwjaarstelegrammen tegen ver laagd tarief tot en met 31 December naar Ned.-Indië worden verzonden. De inhoud is vóór alle Nieuwjaarstele grammen gelijkluidend en vastgesteld op: „Via de nationale rechtstreeksohe radio verbinding AmsterdamBandoeng, Ban doengAmsterdam: beste wenschey bij de intrede van het nieuwe jaar." Het tarief, 50 cent per woord met een minimum van 3 gulden per telegram, wordt berekend naar het aantal woorden van adres en onderteekening (voor den inhoud wordt dus niets betaald.) De aflevering geschiedt zooveel mogelijk op 1 Januari. Een vreemde bezoeker. Sinds eenigen tijd zien we in het Van Bergen IJzendoornpark een vreemde gast, die wei tot de meest eigenaarddge bezoe kers van ons Park gerekend moet worden. Het is een Blauwe Reiger, die d*ood op z'n gemak stokstijf op een eilandje staat te kijken of met lange passièn er over heen stapt. Nog nooit hebben we een exemplaar van deze soort in het park gezien. In onze naaste omgeving komt de Rei ger slechts sporadisch als broedvogel voor. In het Linschoterbosch bij Woerden en in enkele grienden en buitenplaatsen lange de Lek en op IJsselmonde zitten kolonies. Feestavond Goudsche H. B. S. Vereeniging. De Goudsche H. B. S. Vereeniging houdt op Zaterdag 9 Jan. a.s. in de Zaal „Kunst min" van Ons Genoegen haar jaarlijkschen grooten feestavond. Utile Dulci. De Goudsche Gymnasiasten Vereeniging „Ütile Dulci" houdt haar feestavond even eens in ,JCunstrain" op (Zaterdag 16 Jan. Burgerlijke Standi GEBOREN: 22 Dec.: Jacobus Wilhelmus Gerardus, z. v. W. W-. van Alphen en D. J. M. R. van der Bijl, Cronjestraat 4. 21 Dec.: Maria Magdalena, d v. P. Zwart en E. van Eijk, Stefjnkade 9. 23 Dec.: Hendrika Francina, d. v. A. A. "Signer en C. de Groot, Cappenersteeg 22. Simon, z. v. M. Hermans en M. de Jong, Lemdulsteeg 6. 24 Dec.: Cornelia Alida, d. v. J. Verboom en F. van der Kleyn, Geuzenstraat 45. Jacobus, z. v. J. de Mooy en W. Knoop, Boelekade 116. 26 Dec.: Jokanna Wilhel- mina, d. v. P. Dijkman en L. Hofman, 3e Kade 77. 27 Dec.: Hendrika Titda, d. v. G. Verwey en H. G. van Rhee, Gr. Florisw. 74 d. 28 Dec.: Arie, z. v. C. Kraayeveld «n A. Jesse, A. de Viachm. 37. OVERLEDEN: 23 Dec.: Wilhelmus van Loon, 20 j. 24 Dec.: Helena -Lammerdina Arends, geh. m. J. C, T. Kapteyn, 28 j. Arie Pie- i ter Buurman, 7 im. Dirkje Johanna Wil- heimina Verhiest, 1% j. 26 Dec.: Martha Willemyntje Smedema, geh. m. H. Ryksen, 44 j. Agenda: 9 Januari 8 uur. Zaal „Kunstmin" Feest avond. Goudsche H. B. S. Vereeniging. 16 Januari. 8 uur. Zaal „Kunstmin" Feest avond „Utile Dulci." De apotheek van den heet A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 1 Januari, benevens den daarop vol genden nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Z UIT PEN ONTTREK. BODEGRAVEN. De jaarlyksche gezellige avonde%rvan Volksonderwijs werden desSer dagen gehou- bij Rijkaart. Op 22 Dec. trad als spre ker op de heer Klaas d« Vries, uit Am- fiterdqm, welke echter op 23 Dec. door ver- Baring Van den Onderwijsraad verhin- was, en kwam'als plaatsvervanger de «er van Diessen, ook uit Amsterdam, die «■wel als de heer Klaas de Vries, een be kwaam spreker bleek te zyn. Ter afwisse ling werd mooie muziek van piano en violen, koorzang, voordrachten en solozang gege ven. Beide avonden waren zeer druk be zocht, en zijn byaonder goed geslaagd. 'De Pluimveetentoonstelling alhier, werd Donderdagmiddag j.l. in de groote zaal van Hotel Van Rossen, door den Burgemeester geopend. De inzendingen zyn zeer talrijk, waaronder bijzonder mooie exemplaren. Een bezoek aan dez« tentoonstelling was wel de moeite waard! HAASTRECHT. Gemeenteraad Haastrecht. In de, gistermiddag gehouden gemeente raadsvergadering deelde de Voorzitter, Ba ron van Hemert tot Dingshof mede dat op 25 November 1.1. by den gemeente-ontvan ger kas en boeken zyn nagezien, in kas was aanwezig bevonden 2049.06Opdien dag zyn eveneens nagezien boeken en kas van den administrateur van het Electriach bedrijf en Waterleiding. In kas was res pectievelijk 46.25ya en 93.98 terwijl by den gemeente-ontvanger was gestort 225 en 4275. Van Ged. Staten was bericht ontvangen dat geen omstandigheden een verhooging van de huur der woning van den burgeanees- meester wettigen zulks naar aanleiding van een desbetreffend raadsbesluit. By punt 1 der agenda, benoeming van een lid van het Armbestuur van Roozendaal zei- de de heer Reneman dat hy in de veronder stelling was dat met nummer 1 van de voor dracht bedoeld werd de zoon inplaats van den vadert Nu staat de heer P. van dér Kloot, die ouder is als no. 1 van de Y°°r- dracht, rto. 2. Spr. kan zich niet vereenigen met het zoo menigmaal als figurant laten fungeeren van den heer van der Kloot. Voorts is spr. ter oore gekomen dat bij een onlangs gehouden verhuring aan den hoogsten inschrijver de huur niet is gegund. Spr. vraagt naar de reden waarom de Wed. Oskam die 50 jaar het verhuurde heeft ge bruikt, thans niet in aanmerking is geko men. Nog vraagt de heer Reneman naar de reden waarom de burgemeester niet even als zyn voorgangers voorzitter van het Armbestuur van Roozendaal wdl zyn. De Voorzitter antwoordt dat deze zaken niet aan de orde zyn en by de desbetreffen de rekening kunnen worden behandeld. Nie mand is verplicht,, zegt de Voorzitter, no. 1 van de vo6rdracht te stemmen. Wat de verhuring betreft, deze heeft plaats gehad nadat spr. als Voorzitter van het Armbe stuur, óm zuiver persoonlijke reden bedankt had. De burgemeester merkt spr* op, is „met zyn goedvinden" voorzitter v. 'bedoeld Arm bestuur. De heer v. Dyk wil omtrent de verhuring en voordracht spreken in besloten zitting. De heer Scheer vindt 't volkomen juist dat no. 2 eens no. 1 wordt, maar nu no. 1 af tredend is ,zal hy niet van 4ln regel afwij ken. De Raad had by zijn oorspronkelijke benoeming op zyn qui vive moeten zyn. De heer Hoogenboom wordt daarop her benoemd.. De Raad benoemde tot lid-der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs den heer A. van Genderen ,tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur G. V. W. Baron van Hemert tot Dingshof (die de benoeming verklaart aan te nemen) en tol leden der Commissie tot wering van schoolverzuim de heeren M. Graveland,J. D. Oosterling en G. van Diest alle aftredende voorgedrage nen. Namens de Commissie brengt de heer van Dyk verslag uit omtrent de rekening 1924 en begrooting 1926 van het Armbestuur van Roozendaal. De ontvangsten hebben bedragen 14050.95, de uitgaven f 12621.66 saldo 129.28%. De begrooting sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van 4752.28%. Rekening en begrooting worden goedge keurd. Het verslag van den Correspondent der Intercommunale Arbeidsbemiddeling wordt voor kennisgeving aangenomen en de bej/oo- ning van den Correspondent gesteld op 100 voor 1926. iBy het voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing en de invorde ring van een plaatselijke inkomstenbelas ting betuigt de heer Scheer aan B. en !W. dank dat de leeftijdsgrens voor kinderaftrek nu gebracht is van 14 op 16 jaar. De Voorzitter vestigt er de aandacht op dat voor noodzakelijk levensonderhoud van het belastbaar zuiver inkomen wordt afge trokken 500 voor ongehuwden en 650 voor gehuwden en 75 per kind beneden 16 jaar. De verordening werd vastgesteld en be sloten werd tet intrekking van de verorde ning regelende de heffing van 100 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting. De opbrengst dier opcenten bedroeg 18000; in 1926 zal f 26000 geheven wor den zoodat het vermemgvukligingscijfer op pl.m. 1,4 moet worden gesteld. (H©t voorstel tot wijziging van aft. 86 der Bouwverordening werd aangenomen. Thans zal iedereen overtreder dier verorde ning vervolgbaar zijn. Als laatste punt kwam aan de orde: Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening regelende de voorwaarden waarop electriciteit wordt geteerd. Het voorstel werd aangenomen waardoor mi speruren kunnen worden ingevoerd en B. en W. bevoegd zyn in overleg met de Commissie van de bedrijven speciale tarie ven vast te stellen voor afnemers van 1000 K.W. en 'meer stroom per maand. 0 Ee novertuigipg op de begrooting 1925 werd goedgekeurd. De heer Scheer dankte voor de plaatsing van een lantaarn te Stoiwijkersluis doch wees er op dat de kade méér beschenen zou worden door verplaatsing van het lichtpunt. TeVens wees spr. op de hooge waterstan den in de uiterwaarden, op'de critieke toe stand van den dijk die onbegaanbaar is en op de wenschelijkheid, in het belang der in gezetenen Aan de couranten gratis inlich tingen te verstrekken aangaande den Bur gerlijken Stand. De Voorzitter antwoordde dat B. en W. zich zullen wenden tot den. Minister van Waterstaat met verzoek 'n peil vast te stel len op de gekanaliseerde IJssel daar.de in gezetenen last hebben van het water. De héér v. Dijk wil Ged. Staten verzoe ken te overwegen een deel van den dijk, voor loover in Zuid-<Hollsnd gelegen, over te nemen. De heer Reneman acht een flipke subsi die van Prov. Staten beter dan dverneming van den dijk. De heer Scheer oppert hét denkbeeld af gevaardigden uit den Raad naar Ged. Sta ten te zenden. De Voorzitter acht afvaardiging slechts noodig als er buitengewone toelichting ge geven zou moeten worden. Spr. aai den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat mondeling op den toestand wijzen. De Raad betuigt hiermede «ijtn instem ming. De heer Scheer wil desnoods een,beroep doen op de Gezondheidscommissie daar bij verschillende inwoners geconstateerd is dat het water in de huizen staat. De Voorziter wil eerst de resultaten af wachten vap den brief aan den minister ai- vorens de GezomlheicUcomnpssie er voor te spannen. H Hierna sluit de Vooraiijter de openbare vergadering. Maandagmorgen is een zware vrachtauto van den heer Lafeber, geladen met varkens voor Rotterdam in Boven-Haastrecht by het oprijden van den dijk verzakt. Met eigen materiaal is. het gelukt den wagen weer op den weg te brengen. Voor de dieren betee- kertd dit uitstel van executie. «By de politie zyn inlichtingen te bekomen omtrent een op 24 December jJ., des namid dags op den dyk Beneden^Haastreoht ge vonden pakje, inhoudende manufacturen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Het Zilveren Huwelijksfeest Van het Koninklijk echtpaar. Op uitnoodiging van heit Provinciaal Comité „Zuid-Holland" van het Oranje- comité 1926, heeft de Commissie voor Open bare Feesten te Gouda zich bereid vèrklaard hare medewerking te veriéenen om aain H. M. de Koningin en Z. K. R. den Prins der Nederlanden ter gelegenheid van heit Zil veren Huwelijksfeest vaii het Koninklijk echtpaar een huldeblijk aan te bieden. Dit huldeblijk zal bestdan uit een ge schilderd portret van dé Koninklijke Fa milie, te vervaardigen door den bekenden kunstschilder Piet van der Hem. De Commissie voor Openbare Feesten wendt zich thans tot Gouda's ingezetenen om deel te nemen aan het geschenk dat thans wordt bijeengebracht, tot het bren gen van een hulde aan oiyap geëerbiedigde Vorstin en Haar Gemaal op hunnen feest dag. De overblijvende gelden'zullen ter 'be schikking van Hare Majesteit de Koningin worden gesteld met het verzoek om daar-- aan een bestemming te 'keven naar Hare Majesteit's wensch. De Commissie vertrouwt dat velen gaar ne een groote of kleinere bijdrage zullen schenken elk bedrag fs welkom en verzoekt vriendelijk deze te zenden aan den Penningmeester, den hèer J. Reneman, Kattensingel 77, met vermelding van het doel. Namens de Commissie van Openbare Feesten, G. J. J. POT, Voorzitter. P. B. SIPS, Seeretaris, 0 Van Bergen IJzendoornpark 6. J. RENEMAN, Penningmeester, Kattensingel 77. GOUDA29 December 1925. ONDERWIJS. Een .geneesheersvacature en een onderwijskwestie. Een actie tegen een neutrale bijzondere school. Mr. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester van Schoonhoven, curator e. 1. van het In stituut van kina bergen te Elburg, scHky'f" in het Ned. Tijdschrift Voor Geneeskunde: „Te Elburg, ee^i stadje van 2865 tnw&ners, is sedert ongeveer 19 jaren gemeente- geneeshefer S. T. Güaltheriè van Weezél, een aldaar hooggeacht© jtersoorilykheid, op een salaris van 400 pet jaar. Nooit heeft iemand gedacht een klacht te uiten over vie steeds voortreffelijke ambtsvervulling van den gemeente-geneesheer. Behoefte aan een tweeden functionaris bestond nooit en be staat ook nu nog; niét. Plotseling echter be sloot de gemeenteraad 6m redenen geheel buiten, de' eigenlijke z&ak tqt Instelling van de betrekking van een tweeden gemeente geneesheer. De aanleiding daartoe is deze: te Elburg bestaat gedurende meer dan 100 jaren een neutraio bijzondere school, het z.g.n. Insti tuut van Kinsbergen, een oude stichting. Deze stichting wordt gefinancierd uit hij- dragen uit een deel der nalatenschap van wijlen Z. E, den luitenant-admiraal van Kinsbergen eenerzyds en uit de inkomsten van een onder beheer (niet in eigendom) van°het gemeentebestuür van Elburg staand fonds, het zg.n. Schipluidemfonds, ander zijds. Deze bijdragen zijn contractueel ge regeld. Het bestuur der onderwijsinrichting wordt gevoerd door twee" buigen Elburg woonachtige curatoren, benoemd door de administrateuren van bovengenoemde nala tenschap, samen met twee door den gemeen teraad van Elburg benoemde en ald^ir woonachtige curatoren. De eerstgenoemde z.g.n. curatores extra locum zyn de heer C. W. F. baron Makay, burgemeester van Ermelo en ondergeteekende, terwijl de EI- burgaehe curatoren tot voor korten tijd waren de heer jhr. R. Feith, burgemeeste- van Elburg, en dr. Gualtherie van Weezei voornoemd, welke laatste tevens de functie van secretaris-penningmeester vervult. Nu bestaat er door het dry ven van enke le raadsleden al sinds eenigen tijd te El burg het streven om de inkomsten uit het bovengenoemde Sohipluidenfonds niet lan ger aan het Instituut van Kinsbergen te geven, maar deze te geven aan een aldaar bestaande Christelijke school. Het contract verbiedt dit echter en alle curatoren heb ben zich daartegen steeds uit alle macht verzet, daar deze wijziging -den ondergang van hun school zou ten gevolge hebben. Nu zyn door den Raad van Elburg enkele maanden geleden onverwachts zonder op gaaf van redenen en zonder gehoord te zyn de curatoren Feith en van Weezei al» too- danig ontslagen en vervangen door twee raadsleden. De bedoeling daarvan is het In stituut van Kinsbergen als school te doen opheffen ten einde de meergenoemde gel den vrij krijgen voor de Christel yxe school. Vooralsnog is het gevaar daarvoor niet groot, omdat volgens het oontract bij staking van stemmen in de curatorenverga dering de cureren extra locum beslissen. Van dit recht gebruikmakende lieten de curatoren Gualthrie v. Weezei, hoewel ont slagen als curator, als secretaris-penning meester buiten het curatorium in functie, gelijk vroeger ook .meermalen het geval was. De twee nieuw-benoemde curatoren staan nu machteloos in hun streven tot omver werping der school en hebben in hun mach- telooze verbolgenheid er nu dit op gevon den om, nu zij den heer Gualtherie van Weezei als secretaris-*penningmeester van dit curatorium niet konden treffen, hem nu persoonlijk in zijn particuliere praktijk te treffen. De meerderheid van den gemeen teraad was toch op hun hand. Alleen om deZe reden vraagt het kleine Elburg voor ziek de luxe van twee geneesheeren. Zelfs met de niet zeer groote buitenpraktijk er by is te Elburg onmogelijk voor twee ge neesheeren een bestaan te vinden. Als oud inwoner der plaats, aldaar geboortig, er nog dikwijls komende en er nog vele betrekkin gen mede onderhoudende, kan ik dat vol doende beoordeelen.'* Dit merkt schrijver op naar aanleiding van de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van tweeden geneesheer, waar tegen hij ernstig waarschuwt. (DRAADLüOZE DIENST.) Luther kabinetsformateur. Volgenq.de „Tagl. Rundschau" zal rijks kanselier Luther onmiddellijk na zijn te rugkeer te Berlijn op 7 Januari belast wor den met de kabinetsformatie. De Fransche Kamer vergaderde den geheelen nacht. l' PARIJS, 29 Dec. Hedenmiddag oro 2 uur was de Fransche Kamer, die den geheelen nacht en voormiddag vergaderde, nog bij een. De begrooting van arbeid is eveneens aangenomen. De Ministerraad keurde heden met alge- meene stemmen de finantieele voorstellen van Doumergue goed. Uit de Fransche Kamer. PAKIJS, 20 Doe. Bnaiul heoft ver klaard rfat ieder minister, die^aftreedt, binnen 24 uur vervangen zal worden. De Kamer was hedenmorgen om* 7 uur nog in beraadslaging. De begroo ting voor de posterijen is aangenomen. Internationale ontwapening. PARIJS. 29 Dec. Volgens de Matin zal Brïand persoonlijk de voorberei- difjgsoonferente voor de 'nternationa. le ontwapening bijwonen. Mussolini en Chamberlain. MILAAN, 29 Dec. Gemeld wordt dat Mussolini dezer dagen te. Rapallo een be spreking zal hebben met Chamberlain? De vader van president Coolidge ziek. PLYMOUTH, 29 Dec. De vader van pre sident Coolidge, die 80 jaar oud is, heeft een beroerte-aanval gehad. Zyn rechterhand is verlamd. Valsche munters. BELGRADO, 29 Dec. In de kleine stad Novagradisda heeft de politie in een door twee heeren op het stationachtergelaten koffers 7600 valsche bankbiljetten van 1000 dinar gevonden. De mannen trachtten be trekkingen aan te knoopen rtët meisjes van die plaats, die de politie waarschuwden. Daar de politie de papieren der beide man ned verdacht vond, beval zy hun zich naar het politiebureau te begeven. Toen zy hier aan niet voldeden, werd hun bagage in be slag genomen. Van de mannen werd geen spoor meer ontdekt. Men vermoedt dat z(j de wyk hebben genomen naar Oostenrijk en dat zy in verbinding staan met de Hongaar- sche valsche munters. Handelsverdragen. PRAAG. 29 Dee. Gisteren isjiet handels verdrag met België geteekénd. BERLIJN, 29, Pee. In Februari of Maart zullen met Tsjecho-Slovakije definitieve on derhandelingen beginnen over een handels- drag. Werkeloosheid tri Oostenrijk. WEENEN, 29 'Dec. Het aantal werkaloo- zen in Oostenrijk is tot 300.000 gestegen. Interpellatie over het Steigerproees. WARSCHAU, 29 Dec. De Soc.-dem. ar beidersclub in de Joodsche fractie hebben in het Sejm geïnterpelleerd wegens ambtsmis bruik van de zjjde van den proc.-generaal In het Steigerproces. Zy eischten de be straffing van den proc-géneraal en den rechter van instructie. De ontruiming der Keulse he Zóne. KEULEN, 29 Dec. eD overgave van het commando aan de Duitsche autoriteiten zal Donderdag plaats hebben. Groote Bankfusie in Amerika. NEW YORK. 29 Doe. Een -groote buikhttBiè i» aanstaande, volgens do berichten uit Walistreet. Het kapitaa. zal 1 milliard dollar omvatten. De actie tegen de communisten. Uit Palomo wordt gemeld, dat ahlaar dertien communistenzijn gearresteerd, die een nieuwe communistische party van Si cilië en Calabrië wilden stichten. De taak van Dr. de Viseer. DEN HAAG, 29 Dec. Near wy vernemen heeft H. M. de Koningin kort na haar te rugkeer vin het Loo te 's-Gravenhage he den Dr. De Viseer ontvangen, die H. M. op de hoogte heeft gebracht van hetgeen door hem tot dusver is verricht. Congrea voor Beroepskeuze. AMSTERDAM, 29 Dec. In het gebouw der Vrjje Gemeente wordt heden en morgen een congres gehouden voor Beroepskeuze. De burgemeester de heer W. de Vlugt, die eere-voerzitter -is van dit congres opende het met een .rede. Vervolgens werd een in leidend woord gesproken door den heer' E. J. van Det, voorzitter der bijeenkomst. Het aantal deelnemers bedraagt onge veer 400. Wat vooral bjyde aandoet is dat zooveel officieele lichamen en organisaties mede werking verleenen. Daarbij zÜn 16 gemeen tebesturen, 18 bureaux voor beroepskeuze, 81 organisaties van werkgevers en werkne mers, 2 patroonsbonden, 11 organisaties op onderwijsgebied, 34, organisaties van alge meen maatschappelyken aard. Het vraagstuk der voorlichting, zoo ver volgt spr., is langzamerhand- zoodanig op den voorgrond gebracht dat de geheele pu blieke opinie er zich mede is gaan bezig houden. Hierna was het woord aan de inleiders. Allereerst de heer A. H. Gerhard, lid der Tweede Kamer over „De ethische en econo mische factoren bij Beroepskeuze." Spr. meende dat de arbeid din waarlijk doel treffend zal z(jn als die arbeid zooveel mo gelijk beantwoordt aan den geestelijken aan leg, de neigingen en de lichamelijke ge schiktheid van het individu. Het hooge water. BOXTEL, 29 l>ec. Wegens den hoo- gen waterstand rijn te Boxtel ver schillende fabrieken stopgezet. ARNHEM, 29 Lec. Door den hoogen waterstand op de rivieren rijn het pol derdistrict het ArnhemecL© en Veip- sche Broek en de wet* jpolder, th'aus geheel ondergeloopen. In het ijs bekneld. LEMMER, 29 Dec. De salonboot Friesland die hier gisteren in het ijs bekneld zat, heeft zich omstreeks 10 uur hedenmorgen met be hulp van een sleepboot weten los te werken en is in de richting van Amsterdam vertrok ken. De salonboot Holland zat hedenmiddag om 2 uur nog in het ijs. Een sleepboot was bezig ook deze boot los te werken. Ook zit hier sedert gistermorgen nog een groote sleepk&st met een sleepboot in het ijs bekneld. Een schip in nood. HOEK VAN HOLLAND, 29 Dec. Het Ita- Haansche stoomschip Ai sal do Saagiorgio Quarter van Nicolajef naar Rotterdam, is by het binnenkomen in den Nieuwen Wa terweg onklaar geraakt. Het schip verlaagt onmiddellijk assistentie. Twee sleep booten de Hutson en Hoek van Holland zijn ter plaatse. De valaehe bankbiljetten. AMSHliRDAM 29 Dec. Naar wij ver nemen ia in ons tand een hoofdamb tenaar van de Franaphe politie aange komen, teneinde een ónderaoelc in te stellen naar de uitgifte van vajgche frankbiljetten, door de dezer dagen al hier gearresteerde drie Héngaren. WISSELKOERSEN. 28 Dcc. 29 Dec. Officieel. 12.06% 12.06 69.22 59.1> 9.07 9.21% 11.28 11.28 48.11% 48.10 35.12% 36.12% 61.70 01.62W 66.82% 66.80 60.60 60.46 2.48% 2.48% Niet officieel. 36220 36.15 10.04 10.04 727 7.37 Beursere richt. Wederom was de affaire niet omvai^ryk, maar van fen stille markt kon toch-niet ge sproken worden. In robbers ging nogal wat om, in verband met de stijging van de rub- berpry» werden de rubbers meerendeel op een verhoogd koerapei! ingezet, doch daarna bléven de pryzeq vrij stationair. Tabakken waren goed gedisponeerd, wel was de handel hierin beperkt, doch voor de dumatrasoorten kwamen opnieuw Hooger noteeringen tot stand Oliewaarden aan den vasten kant Konink lijke enkele puliten gemonteerd. Ook Ge- consolideerden iets hooger. De Cultuurafdeeling had een rustig voor komen. H. V. A. en de meeste overige soor ten waren goed prijshoudend, doch overi gens niet veel veranderd. Hetzelfde was het met aandeel en Cultuurbanken. Scheepvaarten weinig aandacht Prolongatie 4%— 4 Londen Berlyn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Madrid Milaan Praag

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2