I 4 1 NT. 1 nó I I I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 18039 Woensdag 30 Dooember 1925 85*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen l l.S. M. FEUILLETON. I I I DE MAANSTEEN. een i 7.28 M. CENTS D roei booten De British United Press meldt uit Was- elk Ik uw Datum: u en daart als ervan gezegd. JLDENS- Datum: (Wordt vervolgd) I en u te I »nij- k voor oeten. 13) - De kolonel had1 veel op zfijn gewe ten, waarom de menschen hem'schuw den maar ik behoef alleen te spre ken over hetgeen er voor was geval- verklaart lonneeren WRANT Zondags- r courant ƒ0,50: igbaar Spannend romantisch verhaal van WILKIE COLLINS. UDO/ Vafds ’REN te ont- ver zocht een: beleefder be- had gekregen, door ndddel«$ welke hij, onbeschaamd als hij kleedde als ENGELAND. a Een beweging tegen Baldwin? De Glasgow Herald, het hoofdorgaan van de Schotsche conservatieven, maakte gister in een artikel gewag van een beweging in de conservatieve party, welke zou beoogen Baldwin een beentje te lichten. De aanval op den prémier zou, naar het blad verze kerde, in Januari beginnen. De Daily Herald, ’t blad van de arbeiders partij, heeft een Schotsch lid van het La gerhuis gevraagd wat hiervan aan was en deze antwoordde dat de beweging inderdaad bestaat onder „de oude tories wier leiders lord Birkenhead, Churchill en Sir Austen Chamberlain zyn en die nog steeds hopen ’n centrumsparty te kunnen vormen. De jon Ongewond blijft in het leven slechts hij, die, tei wille van den lieven vrede eiken strijd vermijdt. 'nisch verpakt Uit geheel West-en Zuid-Duitsch- iand worden overströomdngen gemeld. Gistermiddag 12 uur had de Rijn bij Keulen een stand van 6.90 bereikt. Bij zeven M. treedt de rivieir buiten haar oevers. De lager gelegen stads gedeelten staan reeds geheel blank en moelek ten dieele zelfs ontruimd wor den, daar het. water in de parterre- woningen binnendringt. Heit verkeer woj^dcY met roeiboot en onderhouden. Ondafiks het feit, dat de temperatuur iiyue Vogezen ver boven het nulpunt blijft en de sneeuw snel smelt, schijnt net hoogwfltergevaar aan den) Boven» Rijn te zijn geweken. Ook de rivieren in het Schwarzwald ajn gedurende de laatste 24 uur niet \|prder gestegen. Te Kinzig is het wa ter zelfs 30 c.M. gevallen. De Moezel daarentegen stijgt nog voortdurend. Tusschen Zettingen en Bemcassel is de dijk van het Moezel dal spoor over stroomd. zoodat het verkeer over het geheele traject moest worden stopge zet. Bij Koblenz is de Rijn sedert g,'s- teren van 5.20 op 6.75 M. gestegen, en men verwaolU dat het water nog tenminste een M. hooger zal komen. De aan de rivier liggende wijken staan reeds geheel onder water. liülllSIIIE com NT. ■Naar de correspondent van de „Voss. Ztg.” te Frankfort a.d. Main van welingelichte zyde verneemt, zou er tusschen Londen en Parys thans officieel overeenstemming zijn bereikt ten aanzien van de vermindering der bezettingstroepen. Een plan zou door de militaire autoritei ten zjjn uitgewerkt, volgens hetwelk tot Appril ’26 nog slechts 2 Fransche legercorp sen in’het Rijnland hljjven. Het derde leger corps, welks generale staf van Wiesbaden naar Koblenz is verplaatst, zal het Rijn land verlaten en naar Frankrijk terugkee- ren. Tezelfder tijd zal de krijgsraad te Mainz opgeheven worden, zoodat dan nog slechts de krijgsraden te Trier en te Landau blij ven bestaan. Ten slotte zal de helft van het Fransche spoorwegpersoneel, dat na het eindigen van het lijdelijk verzet in het Ruhrgebied onder den naam „Section Rhénane” in het Rijn land werd gestationneerd, op 15 Januari naar Frankrijk terugkeeren .terwijl ook de resteerende driehonderd man waarschijnlijk zeer binnenkort het belette gebied zullen verlaten. In radicale kringen wordt het voorzichtig bydraaien der dissidente ministers verklaard uit de groote tegemoetkomendheid, die Dou mer zou hebben betoond door niet langer vast te houden aan zijn verhooging van de belasting op den omzet, doch in plaats daar van een buitengewone en tydelyke belasting van 2,2 procent voor te stellen op alle be talingen. Het is duidelijk, dat deze groote concessie” louter formeel is, aangezien de grieven, die de radicalen hebben tegen de belasting op het zakencijfer, precies even zeer zouden moeten gelden tegen de thans voorgestelde, die evenzeer het gehate karak ter draagt van een zakelyke, indirecte be lasting .Verder gelooft ook niemand aan de tijdelijkheid en „buitengewoonheid” van die nieuwe betalingslasting, die wel voor goed blijven zal. Nu het echter den radicalen slechts te doen was om een voorwendsel voor hun omzwaai, mag men niet te critisch zijn en hun niet te zeer verwijten den schijn boven het wezen te stellen. Toch moest dit even worden belicht, aangezien te vreezen is dat de radicalen zich by de behandeling in de Kamer zullen willen wreken over het geen toch feitelyk een nederlaag is door hun kartelontwerp als oorlogstuig aan te wen den tegen de regeeringsvoorstellen, zoodat het gevaar voor de regeering nog slechts tydelyk geweken is. Elke nieuwe minister crisis echter, die onder de tegenwoordige omstandigheden vermeden wordt, is er een, en in zooverre stemt de in den boezem der regeering bereikte eenstemmigheid tot vreugde. De redeneering, waarvan iDoumer uit gaat, is dat het niet voldoende is het even wicht tusschen de normale inkomsten en uit gaven der begrootinfc van 1926 te bereiken, ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal /L26, per waak 17 Mat, mat Zondagsblad por kwartaal ƒ2.90, per weak 22 cent, overal waar da bezorging par looper goechiodt Franco par poet per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad 8.80. Aboummentan worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA. b|j onze agenten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux xtfn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie TM. Int 82; Redactie, Tel. 83. schap vaiii lieden uit den geringsten stand. Zeker was het, dat hij een vreemd, geheimzinnig leven leidde. Eenmaal slechts heb ik hem na zijn terugkomst uit Indië gezien. Omstreeks twee jaar voor den tijd, waarover ik nu schrijf, en anderhalf jaar voor zijn dood kwam die kolonel onverwachts aan hei huis van mijn mevrouw in Londen. Het was de avond van jui- frouw Rachel’s verjaardag, den 12den Juni, en er was, als gewoonljjk, een partij om die gelegenheid te'tvieren. Ik kreeg een boodschap van een be diende, dat er een heer naar mij vroeg. In de'Voor zaal vond ik den ko lonel, oud en vervallen slordig in de kleeren, maar onverschillig en woest als ooit. „Ga naar m jn zuster”, zeide hij, ,,en zeg, dat ik gekomen ben om mijn nicht geluk te wensohen.” Hij had reeds verscheidene keeren aan mevrouw geschreven, met geen andere oogmerk dan haar te ergeren, doch dit was de eerste maal, dat. hij zich persoonlijk aahmieldde. Ik had het op mijn lippen om te zeggen, dat mevrouw bezoek had doch die dui- veladitige uitdrukking in zijn oogen maakte mij bang. Ik ging naar boven met de boodschap en liet hem,, op zijn eigen verlangen., in de voorzaal staan De bedienden keken naar hem1 op een afstand alsof hij een rondwandelende belsche machine was. volgepropt met ue Keuische voorstad Muhiheim zal weldra, zoo wordt nader nog gemeld, geheel onder water staan. In de oude stad trad de Rijn in. den loop van den,/ middag buiten zijn oevers, zoodat nek' geheele tramverkeer moest worde® stopgezet. Te Bonn is de Rijn reeds in di^i loop van den vorigen nacht buiten zijn oevers getreden. De Rijnscheep vaart is geheel stopgezet. BELG1E. Kardinaal Mercier. De ope|ratie geslaagd. gisteren Zjjn algenieene hington, dat Frankrijk,zich bereid heeft ver klaard de periode van de bezetting van het Rynland te verkorten indien Duitschland zekere economische concessies, m.n. ten aan zien van het a.a. Fransdh-Duitsche handels- verdrag daar tegenover .wil stellen. Ook zou het plaatsen van Duitsche spoorwegobliga- ties op de beurs te New York worden over wogen, waardoor Frankrijks aandeel in de schadevergoeding belangrijk zou kunnen worden verhoogd. Volgens berichten uit Washington zou op industrieel gebied reeds overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland zyn be reikt waarby de toenadering van beide lan den op ander gebied een belangrijke rol speelt. Duitschland zou echter het herstel van den franc afwachten alvorens een defi nitieve overeenkomst aan te gaan. n «vrouw, om.” Ik ging naar beneden op eigen gezag de boodschap in volgt „Mevrouw en juffrouw Rachel heb ben tot haar spijt belet, kölonel, moeten zich de eer ontzeggen, i ontvangen.” Ik dacht, dat hij uit zou vallen, hoe beleefd ik het antwoord ook had in gekleed. Tot mijn verwondering deed hij het niet, maar nam1 de zaak op met een kalmte, die mij onnatuurlijk voorkwam. Zijru ^linstlïrende grijze oogen bleven een oogenblik op mij gevestigd en hij lachte, niet naar bui ten hoorbaar, gelijk andere menschen, doch inwendig grinnikend op een wij ze, dat ik er akelig van werd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda M onuaakaa (bahooronde tot den bworgkrin»: 1-6 ngMa 1.80, elka regal maar 0.25. Van buiten Gouda en den besoigkriag: 1—5 regel» ƒ155, elke regel meer 0.30. Advertentiün in het Zaterdagnummer 29 bijslag op don prtja. Liefdadigheide-advertantien do helft ran den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regel* ƒ2.06, elke ragel meer ƒ.0.50. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden medadeellngen bü contract tot zoor gereduceor- den prjjs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimve. Advartentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bot Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. BUnENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het hooge water. Het W. B. meldt uit Keulen, dat gistermorgen! aciht uur het water te Kehl, Maimheim, Binger, Mainz, Keu len nog steeds wies. De Kinzig en Natie vallen. In Koblenz is hedennacht de scbpbrug voor het verkeer geslo ten. De scheepvaart bij Koblenz is nog niet gestaakt, dit zal echter ge schieden. als het water tot 7.28 M. stijgt (gistermorgen negen uur was het 6.67). Te Keulen is de scheepvaart gestaakt. kruit en lood en op het punt oogenblik te ontploffen. Mevrouw heeft een tikje van het ïa- miliehumeur, niet meer. „Verwittig kolonel Herncastle”, zei de zij, „dat juffrouw Verindec belet heeft en dat ik weiger hem vangén.’ antwoord te mogen overbrengen, kendl als ik was met des kolonels min achting voor de gewone vormen, waar naar andere menschen zich voegen. Nutteloos. Het familiehumeur bracht mij dadel jk tot zwijgen. „Gij weet, dat ik altijd uw raad vraag, als ik dien noodig heb”, sprak „Nu vraag ik er u niet maar dat ook nog de noodige inkomsten ge vonden moeten worden voor de contractu eel terugbetalingen -aan de Banque de France en voor de amortisatie van de Fran sche openbare schuld, hetgeen met een wat oneigenlyken term als „superevenwicht" wordt aangeduid. Daardoor stijgt het tekort, waarin voorzien moet worden van ruim vierduizend tot 8800 millioen francs. Dou- nw* wil dit bedrag vinden op de volgend^ wijzer Verhooging der inkomsten belasting, zooals die begin December reeds gevoteerd werd op de begrooting voor 1925 drie milli ard, opbrengst der versterking van het corps belastingambtenaren en verscherpte controle 3ÖÖ millioen .verhooging der belas ting op de beurs-operaties 100 millioen, verhooging der tabakspryzen een milliard, uitvoerbelasting 3800 millioen. Hieruit blijkt dat de grootste opbrengst komen moet juist uit die nieuwe betalingsbelasting, hetgeen de pil voor de radicalen inderdaad wel bit ter maakt. De vraag is of deze verhoogingen vol doende zullen zijn, gegeven de verhooging van diverse uitgaven, die de Kamer in de laatste nachtzitting heeft gevoteerd en'wat ervan zal overblyven, indien de Kamer er aan gaat tornen. Afgezien daarvan echter moeten de thans vastgestelde regeerings voorstellen beschouwd worden als een uit vloeisel van het zeer ernstige streven door belastingverhoogingen de normale begroe ting sluitend te maken en verdienen ze dus het gevolg te hebben, dat een eind komt aan dé tot dusver geregeld voortgegane daling van den franc. greintje waarheid in d© laatste ver onderstelling. Het was onzin te zeggen dat hij bang zou geweest zijn. Doch het was een feit, dat in Indië zijn leven tweemaal gevaar had geloepen, en het werd voor zieker gehouden, dat de diamant er de reden van was. Toen hij terugkwam in Engeland en ieder een hem links liei liggen, was de diamant daar ook al weer in betrok ken Het geheim van des kolonels le ven stond hem in den weg en was oorzaak, dat zijn eigen, fahiilie zich niet met hem wilde inlaten. Sommigen in zijn toestand zouden getracht heb ben hunne deur schoon te vegen voor het oog der wereld. Maar, toegeven zelfs dat hij ongelijk en iedereen te gen zich had, lag dat niet im het ka rakter van den heer John. Hij had den diamant gehouden, in spijt van den toeleg op zijn leven in Engeland. Daar hebt gij het portret van den man naar hei leven geschilderd. Een geest, die nooit bang was voor wat ook een gezicht, dat, knap als bet was, iets scheen te hebben van den duivel. Wij hoorden van tijd t^4ijd allerlei geruchten omtrent hem. Som tijds luidde het, dat hij aan den opi. um was verslaafd en oude boeken op kocht een andermaal, dat hij zich bezig hield met scheikundige onder zoekingen dan weer, dat hij zich in de achterbuurten van Londen aan al- 1 lerlei uitspattingen ovWgaf in gezel- ye tories aldus de xegsman van het blad zyn Baldwin trouw en vastbesloten hem te handhaven." Een vorstelijke verloving op til? In Londensche „society”-kringen is, zoo meldt de Britsche draadJooze dienst, groo te belangstelling gewekt door het bericht, dat. prinses Astrid, een nicht van den ko- ning van Zweden, in de aanstaande „sea son" wellicht de gast zal z^jn van den ko- ning en de koningin op Buckingham Palace. De prinses die 20 jaar oud is, is de derde dochter van prins Oscar Karei en prinses Ingeborg van Denemarken. De vorige maand bracht zy met haar zuster prinses Martha een particulier bezoek aan Londen op de terugreis uit Frankrijk; zij vertoef den toen in het Carlton Hotel. De bladen melden, dat de beide prinsessen by die ge legenheid verscheiden bezoeken brachten aan Buckingham Palace. SPANJE. Een nieuw spoorwegongeluk. K Een reizigerstrein op een gederail- leerden express gereden. Zev«n dooden. De bladen bevatten telegrammen uit Ma drid met bijzonderheden over ’n spoorweg ramp, die tusschen de stations Cieza en Abaran-Blanca (by Murcia) heeft plaats gehad n6 het deraillenïent van den express Madrid—-Carthagena. Alle - niet-gewonde passagiers snelden de acht gewonden, die er ernstig aan toe waren, te hulp, toen een trein, bestaande uit twee reizigers- en ver scheidene goederenwagens, in snelle vaart uit Coeza naderde. De machinist van dezen trein, die niet op de hoogte was van het déraillement van den express, reed op de vernielde wagens van express. De schok was vreeselyk; de ntadhiaist en de stoker van den trein werd^sn Jfpjtelag gedood. On der de puinhooperi vgk/net eerste rijtuig werden vijf 1 ijken Voorschijn gehaald. Vyf reizigers en een remmer werden ern stig gekwetst. J OOSTENRIJK. Een bergstorting. In het Boven-Jimdal bij Flieserau is een rotsmassa naar beneden gestort en op den straatweg terechtgekomen. Een woonbarak werd vernield, doch van de bewoners werd niemand gekwetst. BULGARIJE. De militaire controle. De groote mogendheden hebben den mi nister-president medegedeeld, dat de Am- bassadeursconferentie heeft besloten de mi litaire controle-commissie uit Bulgarije terug te roepen, daar Bulgarije alle mili taire bepalingen van het verdrag van Neuilly heeft vervuld. RUSLAND. Jeugdige boefjes. Uit Moskou wordt gemeld: Vier jongens 1 van 12 en 13 jaar zjjn gearresteerd wegens len miet dén diapiant. Men zeide, dat hij het Indisdie kleinood in zjjp 'bezit had gekregem, door middel^ voor w-elke hij, onbeschaamd als hij was, niet dïirfde uitkomeai. Hij heeft dén ^steen niet verkocht (geld had nij ^F»iet noodig en, dit moet gezegd wor- hij gaf er ook niet voed om) hij heeft hem niet weggegeven, noch hem ooit aan eemig sterveling laten ’ien. Sommigen beweerden, dat hij be vreesd was, in botsing te komen met militaire overheid anderen (die het eigenlijk karakter van> den man Wéinig kenden) meenden, dat hij bang was om ajn leven in gevaarte bren- fndien hij hem aan iemand ver toonde. Misschien was er wel een Kardinaal Mercier heeft maagoperatie ondergaan, tpestand is goed. De toestand van Kardinaal Mercier is thans bevredigend. FRANKRIJK. Hoog De regen houdt aan, als gevolg hiervan zjjn vele rivieren buiten haar oever getré- den. De laagliggende Parysche voorsteden zyn door de overstrboming van de Seine ge deeltelijk onder water komen te staan. Mme. Cognacq. Wanneer er een groot staatsman of voor aanstaande persoonlijkheid is overleden kan er niet met méér waardeering over hem worden gesproken dan de Parysche bladen thans doen bij den dood van Mme. Cognacq, de eigenares van de bekende modemagazijn „La Samaritame.” Mevr. Cognacq heeft zich zelf van nede rige winkeljuffrouw tot directrice van een der grootste magazijnen opgewerkt. Zy be gon in 1855 als verkoopster in „La Nouvel le Héloise", waar zy Ernest Cognacq, haar lateien man, leerde kennen. Nadat Mme. Cognacq nog in verschillende magazijnen werkzaam was geweest .stichtte haar man in de Rue Turbigo „Au Petit Bénéfice”, dat langzamerhand groeide tot het hedemlaag- sche „modepaleis”. Mme. Cognacq ,die op het gebied der lief dadigheid veel goed deed, was ridder van het Legioen van Eer. Op haar begrafenis zal de president der republiek zich doen vertegen woordigen. „Dank u, Betteredge”, Beide tV.j. „Ik zal den verjaardag van mijn nicht in het geheugen liojaden.” Met deze woorden draaide, hij zich om op zijn hielen en verliet het huis. De volgende verjaardag brak aan en wij hoorden, dat hij ziek te bed lag. Zes maanden daarna, tdat is te zeggen, een half jaar voor den tijd, waarover ik thans schrijf, kwam' het bericht van zijn dood. Dit was zoo ongeveer de inhoud van hetgeen ik mijnheer Franklin te ver tellen had. Ik bemerkte, dat h'j met telkens grooter aandacht; luisterde, naarmate ik voortging. C-ok dat de om standigheid van het wegzenden van don kolonel uit zijn zusters huis hem meer nog dan het overige scheen te treffen. „Gij hebt liet uwe ervan gezegd, Betteredge", sprak hij. „Thans is het mijn beurt. Voor ik u echter mede deel, welke ontdekkingen ik te Lon den gedaan hpK wensch ik één ding te weten. Het t/eftitot mij toe, dat gij niet inziefwaWJt* deae bespreking tusschen ons b$®en moet voeren. Is dat niet zoo?” D« finantiaala voorstallen van Minister Doumer. De ontruiming ran het Rijnland. De ministerraad heeft gisteren, we mel den het reeds, de finantieele voorstellen van Minister Doumer goedgekeurd en Doumer gemachtigd zyn financieele ont werpen by de Kamer in te dienen, welke het volgende omvatten: nieuwe bezuinigingen, onmiddellyke verbetering der belastingdn- ning door maatregelen tegen fiscale fraude; een belasting op den uitvoer, een belasting op de beursoperaties; verhooging van de tabaks prijzen en een buitengewone tij de Hi ke belasting op de betalingen. Door deze ontwerpen wordt 8800 millioen aan nieuwe inkomsten gecrëeerd waardoor het verwachte tekort op de begrooting voor 1926, namelijk 4500 millioen, wordt gedekt, benevens de annuïteiten voor de terugbeta ling der voorschotten van de Banque de France (2000 millioen) en de annuïteiten voor de aflossing der openbare schuld (2500 millioen). Doumer is voorts voornemens binnen kort by de Kamer een ontwerp in te dienen tot hervorming der directe belastingen overeenkomstig de democratische beginse len.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1