TOberf DE WATERSNOOD. 1 - Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. noodig is, daar een deel der scherpen niet over voldoende proviand beschikt. De Estlaudsehe regeering moet hulp geweigerd hebben, daar die» schepen in Russi-che wateren liggen en het de .vraag is of de toestand van het ijs het eenden van een ijsbreker mogelijk zou maken. ENGELAND. Het hooge water. De zware regenval houdt aan. De Theems is opnieuw gestegen. Men vreest dat het' water dezelfde hoogte zal bereiken als in 1894. Sedert 19 December hééft het slechts één dag niet geregend en op 6 Jan. was de gemiddelde regenval van ae maand' reeds overschreden. Vooral gisteren is er buitengewoon veel re gen gevallen. ITAUE. De begrafenis van Koningin Margherita. Geheel Italië, aldus meldt V. D. zal a.3. Maandag de laatste eer bewijzen aan de overleden koningin-moeder Marghewita. Dien dag zullen overal kerkdiensten gehou den worden tegel Ijk met de teraardebestel ling in het Pantheon, welke laat in den mid dag zal plaats vinden. Het stoffelijk overschot van de koningin- moeder blijft tot Zondagochtend te Bordig- hera, waarna het in een zwarten salonwa gen geplaatst zal worden voor de reis naar Rome. De tpein zal- aan ieder statiqn stop pen, teneinde de bevolking in staat te stel len de overledene de laatste eer te bewij zen. Maandagmorgen vroeg komt dé trein te Rome aan, waar het stoffelijk overschot dan geplaatst zal worden in de kerk Santa Maria, nabij het station. Hier zal de bevolking in de gelegenheid worden gesteld de koningin-moeder voor de laatste maal te zien. precies om drie uur, zal de rouwstoet door de straten van Rome trekken naar het Pantheon, waar, na een lijkdienst, het stoffelijk overschot bijgezet zal worden in het graf, naast dat var» Um- berto, den vorigen koning van Ialië, Mar- gherita's echtgenoot. In de villa te Bordighera, waar het stof felijk overschot momenteel rust, zijn ette lijke kransen gebracht, w.o. een enorme krans van (Benito Mussolini. Ook de koning heeft een groot bloemstuk gezonden. Uit alle deelen van dewereld zyntelegrammen binnengekomen. De koninklijke familie ds naar Rome te ruggekeerd. Naar verluidt, heeft Mussolini zelf voorgesteld om het stoffelijk overschot bij te zetten in het Pantheon. San Marino. Een rotsblok van 200.000 K.G. neer gestort. Een kind gedood en vele gewonden.' Woensdag even voor zessen, toen de meeste bewoners van het dorp Oan Giuseppe in de republiek San Marino nog sliepen, brak, veroorzaakt door den grooten regen- fbl der laatste dagen, een rotsblok van cir ca twee honderd duizend kilo van den derden top van het Titaangebergte af. Het kwam met donderend geraas na&r beneden, met zich medesleurend de palen van de electrische geleidingen en verschillende zich op de helling bevindende huizen verplette rend. Een tienjarig meisje werd dood on der de puinhoopen gevonden, onder de zeer vele gewonden, waren er vijftien die zwaar letsel bekomen hadden. BINNENLAND. De regeringscrisis. De parlementaire redacteur van De Morgen meldde gisteren Wij zijn in staat met zekerheid te berichten, dat het ministerie-C'olijn ats zakenkabinet terug zal keer en. Waar schijnlijk a.s. Zaterdag kan dat ver wacht worden, waarbij of de gezant te Bern of die te Weenen (waarheen dan jhr. Van Nispen tot Sevenaeir zou verplaatst worden) ook bij den H. Stoel zal worden geaccrediteerd. De onderhandelingen van dr. De Visser h,ebben tot zulk een compromis met de ChristeLijk-Historische Tweede Kamerfractie geleid, dat zij hun stem voor de regeering zjullen uitbrengen, indien een motie ot amendement in gediend mocht worden, dat behalve den gezantsöhapspost ook het beslaan der coalitie of der regeering zou ra De parlementsredaeteur van ,,Het Volk" schrijft Op een door ons aan. dr. De Vis-er gestelde vraag, of de vergaderingen die heden voor de ant -revolutionaire en de katholieke Kamerfracties wor den belegd, gehouden worden, naar aanleiding van voorstellen door dr De Visser aan die fracties gedaan, heeft dr De Visser ons geantwoord, dat na de mislukking v^rv zijn poging tot vorming van een parlementair Ka binet, hij een poging doet tot vorming van een zelfstandig rechtsch kabinet welke poging door hem' uit den aard der zaak geheel buiten de Kamerfrac ties om wordt ondernomen, zoodat hij geen voorstellen aagi fracties gedaan of besprekingen met haalr voorzitters gevoerd heeft. Hij heeft zich in ver binding gesteld alleen met de minis ters die hem van hun besprekingen in een j.l. Dinsdag gehouden minister raadsvergadering gevoerd, mededee- ling hebben gedaan. Een gift van H.M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Algemeene Waterenooddommissie een gift van f 2500 geschonken. Hooge Raad van Arbeid. Bij K. B. zijn van 1 Jam. tot en met tegen Heetohheid. 81 Deo. benoemd tot leden van den "oogeo Raad van Arbeid prof. J. D. J. Aangewent, Warmond prof. mr. P. A. Diepenhorst, Amsterdam'prof. dr. D. van Emtoden, mej. mr. C. Frida Katz, beiden Amsterdam-dr. L. L'. Kersbergen, Haarlem prof. dr. W. H. Nolens,; mej. A. Polak, beiden s-Gravemhage prof. dr. J. R. Slots- maker de Bruine, Utrecht prof. mr J. A. Veraart, prof. ir. I. P. de Vooys beiden 's-Qravenhage F. M. Wibaut, 'Amsterdam H. do Wilde, dr. F. E. Posthuma beiden 's-Graivenhage C. F. Stork, Hengelo /(X)J. C. Redeté! Dordrecht Ch. Stulemeijer, Breda J- F. Spier, Amsterdam'ir. A Plate, Rotterdam-mr. A. Haex, Heer lan F. V. Vailstar, Naaldwijk V K Croesen, dr. L. N. Deckers, beiden 's-Gravenhage Chr. van den Heuvel Nieuw-Vennep J. C. Blamkert. Utrecht mr. ^J. A. G. M. vati Hellenberg Hu- bar. 'Rijswijk (Z -H.); L. Attema, Hil versum Joh. Brautiigam, Rotterdam P. Danz. R. Stenhuis, F. van der Wal F. van de Walle. allen Amsterdam A. C. de Bruyn, Utrecht J. A. Schut te, 's-Gravenhage p. J. s. Serraretis. Rijsenburg H Amelink. K. Kruithof, beidon Utrecht; H. Maters. M. M.Co hen, beiden Amsterdam J. C. Hoo- genboom Rotterdam B. Lansink Jr., Amsterdam. en tot plaatsverv. leden ir. G. A Kessler. Vel senmr. P. W. J. il Cort van der Linden, 's-Gravenhage dr. D. P. Hoijer.. Rotterdam mr. L G. Kortenhorst, 's-Gravenhage F. L. van der Bom, S. M. D. Va lst ar. bê-- den Amsterdam W. Schweitzer, Heer len W. Warnaar. Sassenheim D. de Boer Dzn., Stompetoreh P. J. van Haaren, Tilburg F1. H. Diikster- huis, Mensingeweer J. H. van Lonk- huyzen, Zeist F. van Rossum', Hil versum R. K. van dén Berg, Baarn; G. J. A. Smit Jr.. K. de Jonge, bei den Amsterdam'F. Kupers, Hilver sum N. van Hinte, L. van der Wal, beiden Amsterdam'; A. J. Loerakker. Schoten H. Brouwer, Hilversum J. Th. Nijkamp, J. S. Ruppert Jr., bei den Utrecht J. Nauta. Th. J. Dissel, beiden Amsterdam H. B. Berghuys, D. van Rhee. beiden Utrecht; A. J. P. Hooee, Amsterdam'. De voorbereidende conferentie voor de vermindering en beperking der bewapeningen. .In antwoord op vragen van het Rd van de Eerste Kamer, den heer Van Embden, in zake de tot Nederlaod ge richte uitnoodiging tot deelneming aan de voorbereidende conferentie voor de vermindering en beperk.ng der bewa peningen, heeft de regeering ter grif fie een afschrift van den brief van den secretaris-generaal van den Volken bond, d d. 15 December, houdende de uitnoodiging aan de Nederlandsche re- geerng. zich te doen vertegenwoordi gen in de oommissie van voorberei ding van de ontwapeu-ngsconfereniie, alsmede de bij dat schrijven, gevoeg de bijlagen ter inzage voor de leien neergelegd. De regeering heeft aan den secre taris-generaal van den Volkenbond ge antwoord, dat de tot haar gerichte uit noodiging gaarne wordt aanvaard, en tc zijner tijd de namen der vertegen woordigers zullen worden meegedeeld. De regeering behoudt zich overigens het treffen van een regeling nog voor, met dien verstande, dat met den da tum, wap-rop |fe oomftiissie bijeen komt, en den tijd, die noodig is voor voorbereiding, zal zijn rekening ie houden. Directeur openbaar slachthuis De gemeenteraad van Rotterdam hee't gistermiddag benoemd tot directeur van het openbaar slachthuis en de vee markt, den heer dr. G. G. J. West-, holz, adjunct-directeur van die takken van dienst. Dr. A. G. Krölier naar Genève. Bij het Volkenhondssecretariaat is zoo juist het bericht ontvangen, dat dr. A. G. Krölier, die door den raad was uitgenoodigd om deel uit te ma ken van de voorbereidende commissie voor de economische wereldconferen tie, volgens het plam-Louoheur bijeen geroepen, die uitnoodiging h^eft aan vaard. GEMENGDE BERICHTEN. De moord te Rotterdam. Juffrouw S die in hetzeifde huis achter woont, waar het lijk van J. v. S. ,'e Rotterdam, in een keldertje werd ge-vonden, heeft verklaard, dat zij Maandag tusschen 2 en 3 uur 's mid dags rumoer heeft geboord, waarop de voordeur op slot werd' gedraaid. De situatie in de woning, van den ver- slagene ia aldus, dat op de voorka mer, aan de straat, een alcoof volgt, waarin een luik is, dat toegang geelf tot het .keldertje, waarin d» verslage- ne alleen placht te slapen. Aangaande den vermoedelijken da der, den 17-jarigen Adriaan, deelde juffrouw S. mee. dat de jongen bij alle buren geld' trachtte te leenen om aan rookgerei te komen en op Kerst dag haar persoonlijk om een daalder gevraagd had. dien zij hem evenwel niet gegeven had. De vrouw van den verslagene, die Zich op vrije voeten bevindt, is, zoo- als nader blijkt, in den nacht van Maandag op Dinsdag niet thuis ge weest zij heeft dien nacht ten huize van haar moeder doorgebracht. De zoon heeft Maandagavond op on verschilligen toon aan juffrouw S. ge vraagü „Heb je mijn vader ook ge zien Toen gisteren d'e politie ver schenen was, is de jongen, nog voor dat h j beticht of verdacht werd, in huilbuien uitgebarsten. Voor zijn. over brenging heeft hij nog tot juffrouw S geroepen .,ze hebben vader gevon den, met zijn hersens eruit", waarop juffrouw S. geantwoord heeft „maar dan moet jij er focto meer van weten, omdat je alleen met vader thuis ge weest bent?" Hierop gaf de jongen geeni antwoord meer hij scheen eenigszine opgelucht, toen de politie hem meenam. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.y De nieuwe Veemarkt. De nieuwe Veemarkt nadert haar vol tooiing en heel Gouda ziet vol tevredenheid toe hoe haar spaarduitjes besteed worden. Van de menscjien die daar zullen moeten markten echter verneemt men helaas ook aanmerkingen. In de eerste plaats is de ingang van de veemarkt uitsluitend a.d. Varkenmarkt dus afgekeerd van den nabjjzynden hoofdin gang van de stad de Kleiwegsbrug, zoodat do Veemarkt eerst bereikt wordt na een samenstel van hoeken en nauwere straten te zjjn gepasseerd. In het centrum der stad is markt- en par ticuliere ruimte om de ledige wagens ge durende den. markttyd te stallen. Stalling aldaar is hoogst gerieflijk voor de ei genaars der wa)gens, en werkt inkjoopen in de stad natuurlijk meer in de hand dan een naar buiten dringen van de stalling der tijdelijk ledige voertuigen. Bovendien w&&r ze dan te zetten? ■Dus, de ledige wagens zullen den uit gang v. d. Veemarkt, a. d. Kleiwegzijde uit moetend e, nogmaals door marktgewoel en nauwere straten naar het stadscentrum moeten rijden 1 Practisch En dan de aanvoer te water. De groen- tenveiling wijst aan dat er toch nog wel eens aanvoer van een beestje ook per schuit zal te verwachten zijn. U kent de speciale veeschuiten zooals in Leiden gebruikelijk? Schitterend zouden die hier tot circa op de Veemarkt kunnen komen! Weet U hoe hier de wateraanvoer moge lijk wordt? Invaren: van het slootje tus- schen Veemarkt en Hindemisbaan. (Dit wordt zeehaven zegt men). IWare het niet juist geweest 'het bestaan de, thans afggbroken Waschlokaal om te bouwen tot kevtrmeesterkantoorvanaf dit gebouwtje tot aan het oude Kazernegebouw een hek plaatsende, zoodanig'dat een flin ke voorhof ontstond waar tijdelijk groote aankomst van wagens opgevangen kon worden, en waar aan den waterkant scheeps- aanvoer kon lossen, vlak voor het keurmees terkantoor iZooals nu de indeeling gemaakt is en wordt zal de heer Keurmeester voor elk schuitje even een meter of 15 te loopen heb ben. Men ziet het, de Veemarkt is op groei berekend, maar jammer genoeg achterste voren opgezet. Laat ons hopen dat het verbeteren niet teveel nieuwe in tevredenheid gestorte spaarduitjes zal kosten. Met beleefden dank voor de plaatsing M. de R. Hoogachtend, LOUDSPEAKER. De „Loudspeaker" die hier aan het woord is, is blijkbaar wat cynisch gestemd en ziet daardoor de dingen anders dan ze zijn. Wij hebben dat veemarktterrein al eens eerder bezocht en toen is ons gebleken dat het hebben van den. ingang aan de zijde van de Vest juist minder practisch is dan aan de andere zijde, omdat de Varkenmarkt ingang gunstiger ligt voor het véle vanuit de Krimpenerwaard te verwachten vee. Daarenboven mag het voorwaardelijk afge keurde vee niet op de veemarkt worden toegelaten., maar moet op het nabijgelegen terrein de oude Varkenmarkt waar het keurhuisje staat, worden herkeyrd. Een andere ingang was dus niet denkbaar. En deze is dan ook aldus gemaakt na overleg van de gemeentelijke autoriteiten, den Dir. van Gemeentewerken, Wethouders, de keur meester Dr. O verbosch, met den hoofdin specteur van dén Veterinairen Dienst Dr. ten Zande, den inspecteur en ook met de be langhebbenden, die hier komen markten. Die allen hebben over het plan van de veemarkt verschillende malen geconfereerd, het plan heeft ter inzage gelegen, de Raad heeft het goedgekeurd. En opmerkingen als thans worden geuit, ook ten aanzien van desn aan voer te water en het afgebroken waschlo kaal, zijn terdege onder de oogen gezien. De eischfen door de practyk gesteld en niet te vergeteh, de bepalingen van de Vee wet, hebben ten slotte beslist dat het plan is uitgevoerd zooals het thans is. Bij den nieuwen toestand zullen de wa gens aan de Vestzijde het terrein verlaten. Om niet verkocht en nieuw gekocht vee weer te laden, moeten ze door de stad om rijden. Datzelfde zou moeten gebeuren in dien de ingang aan de andere zijde was ge maakt. Daarin is totaal geen verschil. Om thans critiek tc oefenen, dunkt ons niet het juiste oogenblik: daarvoor \rm het tijd vóór het plan was vastgesteld; ook kan dit geschieden indien na eenigen tijd van ingebruikzijn bezwaren zich mochten open baren. Laat ons maar even kalm afwachten. De „spaarduitjes" van Gouda och had den we ze maar! zijn ten deze door 's R ij k s voorschriften opgeslokt f RED. H .M. de Koningin bezoekt Pannerden, Lobith en Zalt-Bommel. Ia het land van Maas en Waal. De Geldersche IJsseldyk nabij Zalk door gebroken. Ook de Lek vallende. Het onderhoud der dijken. De Koningin naar Pannerden en Lobith. H.M. de Koningin heeft gisteren na haar bezoek aan Arnhem en Ede, per auto Pan nerden bezocht. Het moet gezegd worden, zoo schrijft de Red. van het Hbld., die de tocht meemaak te, dat de Koningin een vrouw is zonder eenige vrees, een kordate Hollandsche vrouw; menige andere zou op dien smailen dijk, waar ternauwernood twee wagens elkaar passeeren konden, den chauffeur een kalmer gangetje hebben bevolen, maar^ tel kens moest onze eigen chauffeur wat meer gas geven om by te kunnen blijven. Voorbij den driesprong van Elden ging het niet recht naar beneden, den drogen pol der door, maar links den hoogen, smailen dijk over langs de ondergeioopen uiterwaar den in de richting van Huissen. Onderweg moest een enkele maal een hardhoorigen karrevoerder opzij getoeterd worden, de een begreep half de beteekenis van dien koninklijken standaard op de voor ste auto, bracht gauw zyn voertuig tot stil stand, maar de ander bromde nog een nij dige opmerking naar onze chauffeurs. Troosteloos was het uitzicht: links in de wijde verten hier en daar een hoeve onder water, soms heel ver ook een baksteen- fabriek... Rechts van den Huisschenschen dijk begonnen langzamerhand, voor Huis sen zelf, ook kleine meertjes, de gevolgen van den watersnood, zich te vertoonen. Overal langs den weg ontmoetten -wij de Dominicaner monniken uit het klooster van Huissen, die zich voor de hevige modder spatten van onze auto's met hun blanke pijen zoo gauw niet wisten te bergen. In hun zorg om zich op een afstand te bren gen, merkten ze meestal niet wie de hooge bezoekster was. Zoodra ze het echter be grepen, namen ze hun hoofddeksels eerbie dig buigend af. Hun pijen en schouderman tels fladderden in den steeds wilder wor denden wind. De regen begon het landschap een nog mistroostiger, nog beklemmender uitzicht te geven. De modder spatte hoog op tegen de autoruiten. Zoo naderden we Pannerden, in het midden van een der meest geteister de streken des lands. Onze landsvrouwe ging ons voor. Rondom Pannerden. Het water stond nu weer links en rechts van den dyk. Ook in de richting van Pan nerden lagen de huizen, nu recht» van den weg diep onder het water. Hier en daar stapte de Koningin eens uit om naar den toestand te vragen van de genen, die in hun woningen, beneden aan den dijk, gebleven waren. Van den dijk was een loopplank gelegd naar de zolders van de huizen; op die planken stonden de be woners, toen de Koningin, staande op den dyk, in regen en wind met hen te praten stónd. Een. innig-zielig gezicht, die havelooze vervuilde menschen op de planken Bemoedigend sprak de Koningin en de luitjes waren er heusch verrukt over, in al hun ellende dat ze nu toch echt zelf met de Koningin hadden gepraat! De Koningin bezocht na Pannerden Lo bith, en keerde eerst tegen 7 uur te Arn hem terug. Nadat de Koningin zjch in den trein wat had verfrischt en van droge kleeren voor zien, bracht zy te Arnhem een bezoek aan de voormalige R.K. leeszaal, waar een af- deeling gevestigd is van de Centrale Hulp verleening voor Vluchtelingen in 's-Herto- genbosch. Hulpvaardige menschen zyn hier dagen reeds doende geweest om honderden vluchtelingen, voornamelijk afkomstig uit Leeuwen, onderdak te bezorgen. In het ge heel heeft men daar tot vandaag reeds by- na 500 personen hulp verleend. De booten met vluchtelingen uit het land van Maas en Waal komen te Arnhem; zy worden dan naar het bovengenoemde ge bouw gebracht,' waar ze worden ingeschre ven om de adressen voor meestal achter blijvende vaders by de hand te hebben en ingedeeld' by particulieren. De meesten bRj- ven echter niet allen te Arnhem; velen zyn ook overgebracht naar Ede Zutphen, Vor- den, Dieren en andere plaatsen in den om trek. H. M. de Koningin te Zalt-Bommel. H. M. de Koningin arriveerde hier heden morgen te 9 uur per trein en maakte met haar gevolg een autotocht in gezelschap van den dijkgraaf van het polderdistrict. VerschiUende kwelplaatsen langs de Maas dijk, w»r het water een ongekende hoogte heeft bereikt, werden in oogenschouw ge nomen. De toestand van de Rommelerwaarvi - geeft volgens de officieele mededeelingen niet de minste ongerustheid. By Poederoyen ontstond - gisteren een scheur in den dyk welke echter spoedig ge dicht werd. Maas en Waal. Omtrent den toestand te Leeuwen, Wa- mel en Dreumel wordt nog het volgende gemeld Van de bevolking van Leeuwen, die on geveer 3000 inwoners telt, zal het laatste gedeelte heden per „Concordia" naar Arn hem worden overgebracht. De „Industrie" bracht hedenmorgen ongeveer 100 vluchte lingen hier aan. Die door de „Concordia" heden niet vervoerd zouden kunnen worden, gullen de reis naar Arnhem via Tiel maken. Gisteravond schatte men het getal, nog te Leeuwen aanwezig, op 2000, De „Concordia" bracht gisteravond nog schoenen, voedsel voorraad en carbidlampen, enz. Verschillen de woningen en stallen zyn ingestort, ook nieuwe. In alle huizen is werking te bespeu ren. Een groot gevaar voor de gebouwen den vloed leveren de rondzwalkende boomstammen op. Vee! vee is er omgekomenDe beesten die op den dyk stonden, zijn alle naar den veiligen Betuwschen oever overgebracht. Die nog in de stallen zyn, voeren een ver woed gevecht om hun leven; 't is een aan houdend dringen tegen, kruipen over elkaar. Op een vluchtheuvel, die in den vloed van 1861 droog gebleven was, had onder en alle beesten waren, aan gebrek aan booten, verloren. Terwyi te Dreumtl aan booteen, verloren. Terwyi te Ureum* binnendijks reeds 40 booten ter redding gé. reed lagen ,voor de vloed het dorp binnen, drong, kon de burgemeester van Wamel, oft. der welke de gemeente Leeuwen behoort, ze niet krygen. Ronselaars in vee vallen nog altijd in zwermen op de geteisterde streken neer om den nood van de veehoe ders in hun voordeel te exploiteeren. Door het verdwijnen van het vee wordt de gele- genheid daartoe minder, maar een enkel kanskeGisteren dwong de politie te Dreumel zoo'n koopman de gekochte .geiten, waarmee hy het dorp wilde verlaten, terug te brengen. De koopsom zou hy later wet terug krygen. Wamel deelt in hetzelfde lot als Leeu wen. Een aantal woningen zyn ingestort, andere vertoonen in breede scheuren naderénd einde. Zeer waarschijnlijk zat er van het verbou wen van taibak dit jaar in Maas en Waal niets komen. De nieuwe aardappelen en jonge groenten, die Maas en Waal aan Tiel en Nyegen gewoon is het eerst te leveren, zullen in 1926 wel uitblijven. Wamel heeft het voordeel, dat zyn dorp», straat nog droog staat. Daar heeft mea voor het vee, dat grootendeelB gered ia, groote tenten als stallen ingericht. Te Dreumel zyn thans 27 huizen ini». stort. De losloopende honden en katten worden er doodgeschoten. Den Bosch rondom in het water. •Den Bosch is rondom omgeven door het water. Gistermiddag was de stand Vugh- terweg 5.28, Groote Hekel 5.27, havenmond 6.33. Beide laatste buiten de sluis. In Orthen dat in 1920 veel last van het water had, iB de toestand gunstig. Het stoom tram verkeer naar Vlymen is onmogelijk. Van Tilburg rijden trams en autobussen op Vlymen. De burgemeester van Den Bosch heeft, op ver zoek van den Commissaris der Koningin, die van meening is, dat normaal luiden van klokken aanleiding kan geven tot noodeloo- ze verontrusting van de bevolking, aan de hoofden der kerkelyke gezindten verzocht het luiden der klokken geheel na te laten, zoolang de algemeene riviercorrespondentie functioneert. Luiden zal slechts zyn toege staan ingeval van uitersten nood, by ge vaar of by oproeping tot hulpverleening door de omgeving. De Rykswaterstaat deelt de volgende standen mede: Mook 12.16, val 10; Eelft- weg 9.69, val 20; Ravenstein 9.41,, val 2; Megen 8.64, was 0; Ooyen 8.16, was 3; Lith 7.74, was 1; Alem 7.07, was 2; Blauwe Sluis 6.48, was 6; Hedel 5.57, was 14; Wer kendam 3.03 ,was 17. De Beersche overlaat werktover 3000 M. lengte, diepte niet waar genomen. De benedenkant van de overlaat' werkt sinds gistermiddag 12 uur niet meer. De Bokhovensche overlaatwerkt over 775 M. lengte met gemiddeld 110 M. van bui ten «aar binnen. De toestand der binnea- dyken in de Beersche Maas is bevredigend, De rechter Diezedyk werkt over volle leng te met 55 c.M. naar de Dieze; de linker Die zedyk werkt met 50 cjM. in polderrichting. De Viymensche overlaat werkt over volle lengte van Noord-Brabant met gemiddeld 40 c.M. In de Betuwe. Cremer zou zyn „kleine rivierke" niet her kennen. De Linge is ver buiten haar oevers getreden, schrift een Tielsahe berichtge ver. Het dorp Zoelen is grootend eels over stroomd. De weg naar Tiel en die naar Rys- wyk tegenover Wyk by Duurstede staan ^diep onder. De kinderen worden met roei- boojes naar school gebracht. Aan den GeWerschen IJsel. Hoewel nu in den avond een felle wind en een zware regenval het zwakke dykje naby Deventer, dat in de buurt buiten den Noordenberg beschermt, teistert en de gol ven hoog worden opgejaagd tegen den dyk- kruin aan de naar den IJsel gekeerde zyde, is tot nu toe het dyklichaam niet ingestort, hetgeen voornamelyk daaraan is te dai dat voor den dyk een berm van zandzak ken is gelegd en veel zand aan den binnen kant is gestort. Wy bezochten de gevaariykste plaatsen, die natuurlyk niet veel meer kunnen ver dragen, maar nu er hier twee c.M. vol is geconstateerd, werkt de dykwacht met nieu we kracht aan het behoud van- de water- keering, waarvan het droogblyven van der voornaamste stadswyken afhangt. Een mooi voorbeeld van hulpvaardigheid gaf de af deeling van den Ned. Aannemers- bond, die zich vrijwillig aanbood het noo- dige technisch onderlegd en vakkundig toe zicht te leveren ter aflossing van de ge meentelijke opzichters, die zoo vele nach ten op de bres hebben gestaan. De gevolgen der overstrooming in de ge teisterde wyken blyken reeds nu uit gewel dige gaten in de straten en pleinen. Tengevolge van den stilstand in de gas- fabricage zitten de bditenwyken zonder eenige straatverlichting; de politie houdt daarmede rekening door scherpe nachtelyke surveillance uit te oefenen. In de binnen stad helpen de winkels mee door het elec- trisch licht des nachts aan te laten. De politie heeft een aantal vaten benzine, die vah elders, waar een bergplaats door het water wordt bedreigd, naar de stad wa ren gebracht, buiten de gemeente laten brengen omdat brandgevaar werd gevreesd. Tusschen Bathmen en Gorssel moesten nog velen hun door het water bereikte wo ningen ontruimen. Te Borculo bljjft het Berkelwater gestadig vallen, toch heeft de Geldersch-Overyselsche S toomtrammaat- schappy thans ook haar dienst op het baan vak Laren'Borculo moeten stop zetten, daar de lyn op enkele plaatsen aan het ver zakken is. Te Bathmen wordt in allerijl gewerkt aan de versterking van een grasdam, die een groot deel van Bathmen, Dykerhok en Die penveen beschermt. Enkele boeren verlieten hun huizen reeds. Op verzoek van den burgemeester va» Mar kei o is daarheen een detachement mili tairen vertrokken. Te Eefde by Zufen wordt dag en nacht aan de waterekeeringen gewerkt, verschil lende weggedeelten naar den kant van Ne- derlandsch Metteray het bekende opvoe dingsgesticht vertoonen gevaar voor over strooming. Op doorbaak te Wilp heeft men grondschokken waargenomen. Nader wordt nog gemeld, dat te Deventer de spoorwegtunnel by den Boxbergerweg is cndergeloopen, waardoor het verkeer in de richting van Diepenveen moet worden om gelegd. Na'afpomping van het water in de gracht, hoopt men de tunnel weer droog te krygen. 'De spoorbaan Coevorden, Neu- enhaug buiten dienst. De spoorbaan Coevorden, Neuenhaus is buiten dienst gesteld. De Vechtdyk by Grossringe is op het punt van doorbreken, de stuw naby Hutten is doorgebroken m Gramsbergen is het straatverkeer gestremd. De Maas valt. Uit Maastricht wordt ons geseind: De Maas is de laatste 24 uur 24 c.M. ge vallen. De stand is nu 3.67 M. of 45-68 M. boven A. P. Vluchtelingen uit Druten. Uit pruten wordt gemeld dat het water blijft vallen. Ruim 2000 vlucthelingen zijn ondergebracht in het gesticht te Druten. De Waal valt. De Waal is by Tiel 31 c.M. gevallen. Prins Hendrik wordt in den namiddag te Tiel verwacht. Officieele waterstand 8 uur v.m. 8 Jan. 7 Jan. Keulen 42.24 42.69 Lobith 15.18 16.04 Nijmegen 12.81 13.07 St. Andries (WoalU 7-95 8.20 Arik o 12.58 12.81 Vreeswijk 5.02 5.23 Westervoort 13.14 onbek. Deventer 7.24 7.33 Kampen 2.26 2.14 Maastricht 45.66 45.90 Venlo 17.24 17.69 Grave 17.24 17.69 St. Andries (Maas) 7.20 7.24 Hedel 5.69 5.57 Heusden 4.49 4.13 De Beersche overlaa'w(ykt over 3000 M. Stand te Pegelburg 9.45, gisteren 9.69. sel voor Oeffeit Het R. K. Huisvestingscomité te Den Bosch deelt mede dat gisteren naar Oeffeit, Rykevoort en Beugen een convooi van vyf automobielen vertrokken, die in verband met de samenwerking met het bestuur in den R. K Bakkerspatroonsbond meel ver voeren, n.l. een hoeveelheid van 175 balen. In Uden zal gist worden opgeladen aan het gemeentehuis. Het comité te Mill zal het vervoer naar de overstroomde gebieden re gelen. Dijkbreuken te Maasbracht. Uit Den Bosch wordt gemeld: Het Huisvestings-Comité heeft heden op nieuw ernstige berichten ontvangen uit Maasbracht Kapitein Mussert commandant der borpedisten meldt dat de toestand al daar ernstig is. De dijk is op verschillende plaatsen doorgeslagen. Vele vluchtelinge*'en veel vee kamen naar Den Bosch. Uit Alphen, meldt men ons, dat het aan tal vluchtelingen en vee nog niet te schat ten is. Alle in Den Bosch beschikbare boo ten moeten zoo noodig met andere beman ning erheen vertrekken. Heden vertrekken 4 autobussen naar Ros- sum om de vluchtelingen op te halen. Te Tiel worden lingen verzorgd. Het gebrek aan kleeding is groot. De kos ten gaan boven de draagkracht van het Co mité en de ingezetenen. De vloed te Leeuwen is 16 c.M. gevallen. Er zyn te Leeuwen veel huizen ingestort. Een schenking van 20.000 van Paus Phis XI. Den Haag. Naar de „Maasbode" heden avond zal melden heeft Z. H. Paus Pius de XI door bemiddeling van den Apostolischen Internuntius te Den Hahg 20.000 gezon den voor de sl achtoffens van den waters nood. Z.Em. Mgr. Schioppa heeft die som in handen gesteld van Z. D. H. Migr. v. d.'We tering. Aartsbisschop v. Utrecht, met 't ver zoek die gelden uit te deelen onder die ar men die door de ramp het ergst zyn getrof fen. f 10.000 van den A post. Inter nuntius. ...Utrecht, 8 Jan. Naar wy vernemen heeft Mgr. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht ,van den Apostolischen Internun tius te den Haag voor de slachtoffers van den watersnood 10.000 ontvangen. Doorbraak van den Gel derschei) dijk by Zalk. Men meldt ons: Maar hedenmorgen omstreeks 9.15 wordt geseind is de Geldersche IJsseldyk naby Zalk doorgebroken. De doorbraak heeft plaats gehad ten yoorden van den spoordijk en het, water vloeit af in de richting der zee ,zoodat de apoordyk nog geen gevaar loopt. De 'landbouwers uit Wezep en omge ving zyn hedenmorgen in de vroegte reeds gewaarschuwd. Het treinverkeer Zwolle Amersfoort loopt geen gevaar. De doorbraak van den IJsaldijk. Veel vee verdronken. 100 mi litairen aan 't werk. Kampen, 8 Jan. De breedte van den door braak in IJseldyk bedraagt reeds 40 Meter. De geheele stal vee van den land bouwer Westerhof is verdronken, terwijl de woning van den heer Bruggeman geheel is weggeslagen. Honderd militairen van de Verlofsschool zijn aan 't werk. Naar wij vernemen ft in verband met de doorbraak van den Gelderschen dyk nabij Zalk een verkeersstremming in den stoom- tramdien9t ontstaan, op het baanvak Bat- tem, Kampen, Zalk. Tramdienst DierenDoesburg hersteld. Doesburg, 9 Jan. De dienst tusschen Die re»—Doesburg met tramtreinen volledig hervat. De Uiehi r.n H. M. de Koningin. Zalt~lk>mmel, 8 Jan. Dq tocht van H. M. lerwaard zal waarschijnlijk nog urenlang duren. H. M. bezoekt alle .posten aan de ri vier en stapt op verschillende plaatsen uit. Vermoedelijk zal de Koningin heden naar Zalt-Bommel terugkeeererj. Ernstige toestand ih Maasbommel. Uit Maasbommel \yordt hedep 2 uur geseind: De toestand is prnstig, d zoo critiek als gemeld wertd. Er stoi scheidene huizen in. J Veel bewoners gaan naar den is niet juist diat de dyk is tloorgesi werd hy plaatselyk beschadigd doo) en water. Het water jn het land in Maas is vallende. Veel water om Ryssen. in de omgeving van Rijssen begint men veel last van liet water tp krijgen, er zyn reeds eenige boerderijen ondergeioopen en door de bewoners verlatén. De straatweg naar Noppen is ondergeioopen Tramverkeer stopgezet. De Geldersche Overysselsché Stoomtram My. heeft den dienst Borculo^-Deventer thans geheel stopgezet, wegens de zeer slechte gesteldheid van dep weg. Uit Enschedé. Het water van de Dii STADSNIEUWS. Het Wel storm Ten noorden van Den ernstig, enkele ringdi •de Dinkel in de Vecht water. it Denekamp. ip is de toestand zijn doorgebro ken. Het Duitsche stadje Neuenhaus waar mt, staat onder Aminerzaden. H. M. de Konin- rae wijze on- enmiddag arriveei gin te Ammerzoden. Op derhield zy zich met de eenvoudige bevol king en prees haar moedik gedrag tydens het dreigend gevaar. De Lek vallende. Men -ueldt ons uit Wyk bij Duurstede: lloden is de Lek steeds vallende en wijst de peilschaal om 4 uur namiddag 7.61 A. P. Totale val dus na den hoogsten stand 56 c.M. Er staat een sterke wind op den Stichtschen dyk. Aan eenige kwellen wordt gewelkt. Er dreigt geen gevaar. Uit Schalkwijk wordt ons gemeld: Het water in de rivier de Lek is nog pteeds vallende. Sinds z'n hoogsten stand is het water 61 c-M. lager. Hedenavond onge veer 7 uur was de Lek iets wassende het geen Waarschijnlijk verband houdt met den vloed en den hevigen stoppenden wind. Bij zondere gebeurtenissen hadden heden niet plaats. Het onderhoud van de dijken. Een correspondent van het „Hbld." heeft te bevoegder plaatsè dezè vraag gesteld: „Welke is de verantwoordelijkheid van den Staat voor den toestand der dijken, die nu- op verschillende punten bezweken zyn?". Het antwoord luiddê, dat de Staat daar-, voor geenerlei verantwoordelijkheid heeft. De Staat heeft alleen dén eigendom dei- rivieren. Dientèngevolge komt de zorg voor de zomerbedding voor zijn rekening. De Staat maakt, dat de rivierbedding in goeden toestand is, dat de norimale hoeveelheid wa ter, die des zómers wordt aangevoerd, zon der bezwaar kan afvloeien. De uiterwaar den en de dijken langs de rivieren zijn ech ter eigendom der naast gelegen polders. En de verantwoordelijkheid voor den toestand der dyken rust dientengevolge uitsluitend op de polderbestureh. Dat is sedert eeuwen zoo geweest. De sterke onafhankelijkheids zin, die ons volk kenmerkt, is oorzaak, dat onder de regeering des lands niet alleen de provinciën en gemeenten, maar ook de wa terschappen en veenschappen een volkomen' zelfstandig autonoom bestuur vormen. En sedert eeuwen is ons waterschaps recht ook gegrondvest op den regel: Wien het water deert, Die het water keert. Deze grondregel, welke de verantwoor delijkheid der polderbesturen voor den toe stand der dijken vastlegt, is een uitvloeisel een gevolg van de byna absolute autonomie der waterschappen. Deze hebben, in staats- rechtelyken zin, een welhaast onbeperkte vryheid van handelen. Maar die brengt dan ook mede, dat de polders de lasten der be dijkingen dif-gen. iHoe de waterschappenu de waterkeering willen regelen, moeten zy dus zelf weten. In het algemeene nemen zy echter, gelijk de practijk aanwijst, een mihiimum risico op zich, zooals dat in vaktermen schijnt te luiden. Onder dit minimum risico wordt het volgende verstaan. De dijken worden niet zoo hoog gemaakt, dat zy den hoogst denk baren waterstand (in. relatieven zin natuur lijk )kunnen keeren, maar slechts zoo hoog, dat zy den waterstand keeren, die normaal- abnormaal voorkomt. Dit lijkt eon oohtra- dictio in terminis, maar is het toch niet. Onder een normaal-abnormalen stand moet men namelijk verstaan een waterstand, die eenmaal in een groot aantal jaren de pol ders met overstrooming of doorbraak be dreigt. Op abnormaal-abnormale standen wordt nu by den bouw der dijken in het algemeen (wy drukken ons gaarne voorzichtig uit) door polderbesturen blijkbaar niet gerekend. Dat is nu, wat wy in dit geval onder het minimum-risico dienen te verstaan, dat pol derbesturen slechts willen nemen. Zij loo pen liever het risico eenmaal in een bepaald aantal jaren overstroomingsschade te lij den, dan telken jare een zooveel Kooger be drag aan rente en aflossing voor hoogere bedijkingen te moeten opbrengen. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. ALPHEN a. d. RIJN, 7 Jan. Aange voerd 44 wagens. lè soort 54-^-57.50, 2e soort 4853. Met rijksm. 5561. Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 772.6 te idoohefort. Laagste stand 744.6 te Seydisfjord. Verwachting Matige tot krachtige, westen tot zir den wind. Aanvankelijk gedeeltelijk bewolkt. Later betrokken met toenemende kans of> regen. Iets zachter overdag. Licht op. 8-9 Jan. 4.85 n-m.—7.36 v.m. .GOUDA, 8 Januari. Steun voor de Reeuwijksche ingezetenen. Het bestuur van "de afdeel ing „Gouda" van het Roode Kruis heeft in verband met den dringenden omroep voor materieelen steun voor het zoozeer geteisterde Reeu- wyk, aanstonds het Initiatief genomen in overleg met het plaatselijk Comité voor hulpverleening in den watersnood om Za terdagmiddag a.s. een rondgang door Gou da te maken met vrachtauto's tot het opha len van kleeding, schoeisel, beddegoed, huis raad, enz. enz. De afdeeling maakt er met blijdschap melding van,dat zij terstond voor dit doel groote medewerking mocht onder vinden van verschillende firma's, die gaar ne hun vrachtauto's ter beschikking stel len, alsmede van de Padvinders tot hulp verleening by het ophalen. Wij vestigen er -nadrukkelijk de aandacht op, dat bedoelde rondgang niet het inzamelen van gelde lijke bijdragen beoogt. Daartoe zal het Plaatselyk Comité zelf een beroep komen doen op het menschel ijk meevoelen in ande re r leed. Deze rondgang beoogt uitsluitend Weeding en huishoudelijke artikelen, die voor de getroffenen dóór de ramp van on middellijk praktisch nut zullen zijn. Legt dus allen tydig uw pakje klaar, dat spaart hun, die ophalen tyd endes te eerder zullen uw zoo welkome gaven ter plaatse zyn! (Wy wekken gaarne op deze poging van hét Roode Kruis goed te doen slagen. Reeu- wyk heeft (leze hulp dringend noodig. Red.) Examen Handelscorrespondentie. Voor het Mercuriusexamen Engel sche Handelscorrespondentie is geslaagd Mej. C. Endenburg alhier. rDe prijsvraag van <^e firma Lijnkamp. Eenige tyd geleden heeft zooals men zich kunnen herinneren, de fa. Gebrs. Lijnkamp, alhier een reclamebillet langs Gouda's hui zen verspreid, waarin een prijsvraag voor kwam, onder de goede oplossers daarvan 'n 12-tal zilveren heerenhorioges, zou wor den verloot. De tijd van het inzenden der oplossingen is sinds enkele dagen verstreken en wij kun nen nu wél verklappen dat een enorm aan- al was ingekomen. De prijsvraag die vry gemakkelijk Jeek, was dit inderdaad niet, en er kwamen dan ook slechts 57 goede oplossingen in. Gisteren, de deg dat de gelukkige prijs winnaars zouden worden bekend gemaakt, was het een heele drukte voor hét pand van bedoelde firma. Bij loting vielen de prijzen, 12 zilveren heerenremontolrhorloges ten deel aan de No. 7 A. de Jong, Gouda; no. 13 J. Mi- chielsen, Bodegraven; no. 20 H. J. Rabauw, Gouda; no. 22 J. de Weger, Gouda; no. 24 H. Bezemer, Berg-Ambacht; no. 32 N. F.' de Haan, Gouda; no. $1 A. Terlouw, Rerg- Ambacht; no, 42 B.' W.' Kaptein, Gouda; no. 50 C. P. Rosendaal, Gotrda; no. 52 H. Kruythof, Gouda; no. 53 G. S. IJpelaar, Gouda; no 54 S. Brink. Vergadering van Obligatiehouders van de Soc. „Ons Genoegen". De houders van le hypothecaire obliga- tiën ten laste der Sociëteit „Ons Genoegen" zijn bijeengeroepen tot een algemeene ver gadering op Dinsdag 19 Januari, des na middags 3 uur in een der Societeitslokalen, ter bespreking van het bestuursvoorstel in- zaken financieele reorganisatie, welk voor stel ten kantore van den heer B. H. van de Werve, Kattensingel 92 alhier ter visie ligt. De Postduivententoonstelling op de beide Kerstdagen gehouden. Men verzoekt ons mede te deelen dat de prijsuitreiking der tentoonstelling van „de Vereen. Goudsche Postduivenliefhebbers" de beide Kerstdagen in „Concordia" gehouden, zal plaats hebben op Zondag 10 Januari in Café v. d; Sprong, Karnemelksloot, om 12 uur v.m. Lezing over den Vogeltrek. Ln de gisteravond door de Goudsche Or nithologische Club „Hirundo" in de zaal „Central" aan de Zeugstraat belegde bijeen komst heeft de secretaris der club, de heer A. Scheygrond, biol. cahd., gesproken over den Vogeltrek. De voorzitter, de heer Chr. P. G. J. Smit, opende den avond met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hy wees er op, dat de club en haar werk zich in een steeds toenemende belangstelling mag verheugen, wat ook dezen avond weer bleek uit de groote opkomst (de zaal was geheel gevuld). Hij herinnerde er aan, <Jat de club zich vooral tot taak hee'ft gesteld meer ken nis te verspreiden over den vogel en zijn leven en steeds gaarne'tot het verschaffen van inlichtingen bereid is. Ook Wees hij op de beschermingsactie door de club gevoerd, o.a. ten behoeve van den vogelstand in de Goudsche plantsoenen en de Aalscholvers- kolonie in de eendenkooi te Berkenwoude. Hij verleende hierop het woord aan den spreker. Daar de lezing van den heer Schey grond in anderen vorm in ons blad zal ver schijnen, zullen' wij daarop niet verder in gaan. Het gesprokene werd toegelicht door een collectie schitterende lichtbeelden, vervaar digd door den bekenden vogelfotograaf Jan P. Strijbos te Blenfcveld. Wy zagen o.a. kie ken van het eiland Helgoland, waar sinds vele jaren een trekstation bestaat, van Rot tum, waar sinds eenigen tyd Nederlandsche vogelkundigen waarnemingen doen en van Terschelling, waar dank zy de vrijgevigheid van den heer L. C. Daendèls, binnen afzien- baren tijd een permanent trekstation zal worden gevestigd, waarvoor de plannen reeds klaar gemaakt zijn. Verder kregen wij een overzicht te zien van het vogelleven het geheele jaar, een reeks prachtige natuur- tafreeltjes. Ook van "de eendenkooien te /Bfrkeawoude en Lekkerkerk, w< alle Gouwenaars, zagen we verschillende mooie opnamen. Na afloop van de lezing dankte de voor zitter den spreker en verder den heer G'. H. Hagedorn, die wederom zyn projectielan taarn welwillend ter beschikking van de club had gesteld en in het bijzonder Dr. S. S. Hoogstra, die dpor zyn krachtigen steun veel tot het welslagen van den avond had bygedragen. Op een aantal tafeltjes waren gepraepa- reerde en opgezette vogels tentoongesteld, waaronder vele interessante trekkers. De leden der club gaven hierbij in de pauze de noodige toelichting, 't Was een goedge slaagde bijeenkomst. Agenda: 9 Januari 8 uur. Zaal „Kunstmin" Feest avond. Goudsche H. B. S. Vereeniging. 11 Jan. 8 uuif. Groote Schouwburg. Buda- pester Strijkkwartet. 11 Januari 8Ü4 uur. Soc. „de Réunie" Ds. G. Westmy Se van de Ver. v. Vryz. Her- voirmden. 12 Jan., 2% uur, Bovenzaal het Schaakbord. Ledenverg. Afd. Gouda Ver. voor Huis vrouwen. 13 Jan. 34, 89 u. v. Iterson Ziekenhuis Cursus Gezinsverpleging „Ver. v. Huis vrouwen". 16 Jan. 7% uur. Zaal „Kunstmin" Feest avond „Utile Dulci." 19 Jan., 3 uur. Soc. „Ons Genoegen", Alg. Verg. van houders van 1 hyp. obligatie houders der Soc. „Ons Genoegen". 20 Jaa. 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. b. O. Dr. Evers. UIT DEN UMTKEK. BOSKOOP. A.s. Dinsdagavond zal in Hotel Klassen' de heer Nieukerke uit den Haag voor leden, en donateurs der Schaakclub „Inter Nos"' alhier een simultaanseance geven. De heer S. van Kleef is te Amsterdam' geslaagd voor het examen als inspecteur van politie. Van dén veehouder G. van Leeuwen al--' hier stierf deze week een beste koe. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd.! Voor den eigenaar een groote schadepost. In het afgeloopen jaar zyn ten gemeente- huize ailhier 121 nieuwe paspoorten uitge reikt en 106 loopende paspoorten verlengd. Wel een bewys dat velen van hieruit over de grenzen trekken. De tooneelvereeniging „Amicitia" alhier gaf Woensdagavond in Hotel Klaahsen op, de planken het tooneelstuk „De Vrijbuiter", spel in 3 bedrijven door Hans Martin, walk stuk goed werd vertolkt en het publiek amu seerde. Na afloop 'hield een gezellig bal nog velen byeen. BERKENWOUDE. Donderdagavond is alhier een comité ge vormd voor steunverleening aan de getrof fenen door de watersnood. De leden van uit comité zullen Maandag en Dinsdag aan staande in de gemeente e*ne collecte hou den. Wy hopen (lat allen met milde hand zuilen geven, om de nood te lenigen. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Door burgemeester Van Waning is een comité gevormd en een oproep tot de inge zetenen gericht, tot het verzamelen van gelden voor de tallooze slachtoffers der overstroomingen. Slechts in een klein deel der gemeente werden in een paar uur tjjds al eenige honderden guldens bijeengebracht. RADIONIEUWS. Concerten van heden. Lande» en Uaventry. 7.20 'lijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Uittreksel uit de radiobladen. 7.45 Preludes en futfes vftn J. Sj Bach door C. Oiggs, piano. No. I major, No. 12 F.-minor. Ho. 15 ('.-ma jor, boek 2. 10.50—11.20 Volksliederen en duel ten door M. George en E. Butcher. Radio-Parijs 1750 M. 8.50—10.20 Concert, aamgebo'en door het blad „L'Ere nouvelle". Gusliouo m'soh bericht. Brussel 265 M. 8.35 Orkesteoncert. 1. Ouverture du0 poete et paysan. "Su^pe, 2. Romance voor viool, Ravene». 9.05 Sport-causerie. 9.20 Nieuws. 9.30 Dansmuziek. 1^20 Nieuw». Hilversum' 1050 M. 7.45 en 10 u. Persber. Vaz Dias. 8.10 Concert door het H D.O.-orkest onder leiding van Fr. Lupgens. Mej. Bosman, zang, met fluitbegeleiding van den heer Herman Ehrenfeld. 8.50—9 20 Lezing door den heer A. G. van Agtmaal over Noorwegen, land en lontrasden en fjorden. Berlijn 505 M- en 376 M. Kön igs wus f er haaiseii 1300 M. ONZE KOLONIËN. IiftHë helpt reeds! Van het Smeroefonds 25.000. Het bestuur van het Oranje- Kruis bericht, dat het bestuur van het Sme- roe-Fonds te Batavia' dadelijk na het intreden vnn de ramip telegrafisch vroeg of inzameling van gelden noodig wa? Gp het bevestigend- antwoord werd reeds f 25 000 gezonden. In Indië worden nu steuncomité*» opgericht. Allerwege in Indië worden, volgens A not", thans steuncomité'8 voor de slachtOifers van den watersnood opge richt (DRAADLOOZE DIENST.) Een Fransche vliegtuig geland. Het hedeiuuörgen met goederen van Amsterdam naar Parijs vertrokken Fransche vliegtuig Fachs van de Far- manl jn jis nabij Maasdijk ten zuiden van Rotterdam wegens motordefect ge land. De landing geschiedde vlot. Door een auto gedood. VELP, 18 Jan. De 57-jarige mej. G. J. B. uit Dieren is gisteren door een auto die uit de richting Dieren kwam overreden. Zwaar gewond werd zy naar het Ziekenhuis te Velp vervoerd, waar zy bij aankomst bleek te zijn overleden. Uit China. LONDEN, 8 Jan Ui. Peking wordt geseind dat een overeenkomst tot stand is gek on wn dat Wang voorloopig Mi nister van Buiten la ndsolie Zaken, het p renders cl wip en het ministerschap van Buitenl. Zaken defin tief op ziioh neemt Hij zal een nieuwe regeering vormerf. De voorloopige président Ohijui en de premier treden af. Het bankbiljettenachandaal. BU1)AlPESlT, 8 Jan. Graaf Betlen, de minister president, is bij de rijks bestuurders in" audiC-ntie ontvangen Hij heeft hen verslag uitgebracht over het onder/eek naar de gek! ver val- sohingen. De rijksbestuurder nam met voldoening kennis yan de tot nu toe door de politie bereikte resuPaten. De a.s. Ontwapeningsconferentie. GENèVE 8 Jan. De Nederl. regee ring heeft het secretariaat-generaal van den Volkenbond) medegedeeld; dat zij de uitnoodiging voor déjontwapenings conferentie aanvaard. WISSELKOERSEN. Beursoverzieht. 7 Jan. 8 Jan. Officieel. Londen 12.06% 12.06% Berlijn 59.22 59,23 Parijs 9.58% 9.68% Brussel 11.28% 11.28% Zwitserland 48.10 48.07% Weenen 35.10 36.07% Kopenhagen 61.65 82. Stockholm 66.76 66.67% Oslo 50.56 60.77% New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.87% 7.87% Madrid 35.15 36.12% Milaan 10.04 10.06 Beursoverzicht. Le afiaire ter beurze had niet veel te beveekenen, doch er ging heden iets meer om, dan de laatste dagen Rubberwaarden gaven nog al wat af faire te zien, waarbij de koersen aich in opwaartsohe richting bewogen. De rubberprijzem hadden een flinke ver hooging ondergaan en dat verleende de rubberafdeeling dadelijk een sti mulans. Oliefoudsen hadden een rustig ver loop, en waren iets verbeterd. Suikerwaarden| wein g vetranderd doch prijshoudend. Geconsolideerde olie eenigszins la ger. De vaste stemming voor rubber had op de tabaiksafdeeling maar wei nig invloed. Sumalrasoorten op een weinig veranderd' koerspeil. Scheepvaarten weinig animo, even als de Ned. Indtadrieèlen. Amerikanen stil. Int. Cont. rubbers liepen terug. Prolongatie 3 THALIA THEATER Vanaf VRIJDAG t/m, MAANDAG vertoonen w|j: MOEDER EN KIND Film in 6 bedrijven gemaakt naar het verhaal van ROBERT LIEBMANN en WALTER SUPPER. Hoofdrollen: HENNT PORTEN, ERNA MORENA, WILHELM DIETERLE. Het is een film, die uitmunt door gevoelig spel en overweldigende natuur- tafereelen met buitengewoon pakkende momenten, welke in het TUSOHINSK-I- filmpaleis te Amsterdam, onverdeelden bijval vonden. Voor den levensgevaarlijken tocht op het houtvlot moest alleen aan HENNY PORTEN 25.000.— betaald worden. OP HET TOONEEL: POOR BILLY Comic-Maaical. WERELDNIEUWS. KOMISCH BIJPROGRAMMA. WOENSDAG MATINEE. 39-50

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2