DE WATERSNOOD. oSST .z.v:;;."!;;:::::: Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. kl. f 1500—2400; idem 2e.kl. f 1300 1 1700 idemi te water le kl. 11300 f 1900 lioofdCOOMin.es f 3000f 4000 commies f 2300—3400 adj.-commies t 1100—2700 rijkskterk met vakexa- men f 1100—2100 idem zonder vak- examen f 1100—f 1800. De standplaats®itreik blijft bepaald op 4 K- Dienstvak registratie, kadaster en hypotheken r Ontvanger 5e kl. f 3400—f 4200; id. 6e kl. f 3000f 3200 commies Ier directie 6 2500—f 3000 landmeter bij het kadaster 2000—f 5000 boekhou der bij hel kadaster f 2500—i 3400 teekenaar kadaster f 1300—f 2800; ad- splrant-landmeester f 1000 adjunct- comm. f 1100—f 2800. Voor d!e rijksklerken bij dit dienst vak geldt dezelfde regeling als voor die bij den dienst der direot© belas- t ngen, invoerrechten en accijnzen. GEMENGDE BERICHTEN. De Portugeesche Bankbiljetten knoeierij. Te Rotterdam en den Haag voor 12'/j millioen aan bankpapier in beslag genomen. Twee personen aangehouden. lnzaiie de knoeierij miqt 1 ©riugeescU» banklbit^etten, waarover wij reeds een beriolit hebben opgenomen, kan thans nog worden medegedeeld, dat Vrijdag dioor de Portuggesche regeering een officieele klacht» bij de Nederlandsene regeering is ingediend. Dit was aan leiding voor die Nederl. Justitie om de zaak aan te pakken, eu reeds Vrijdag morgen werd door den Haagsdien oi- ticier van justitie, den substituul-otii- cier, diie de zaak zal voorbrengen, door den hoofdcommissaris en doM- den commissaris van afd. D een on derzoek te Rotterdam ingesteld. Dit onderzoek had tengevolge dal légun deti avond la 's-üravenJiage een 2-tal personen Werd gearresteerd, een Ne der lander en een Turk. Een derde persoon, die lont had geroken, wist te ontkomen, doch do politie is desniet tegenstaande van zijn. verblijfplaats op de hoogte. De nationaliteit van dezen gevluchte is echter niet bekend. Van groot belang is verder, dat te Rotterdam eveneens in beslag zijn ge nomen <de contracten en besctosideii (in het Portugeesoh opgesteld), waar van vermoed wordt dat zij vervalscnt zijn en die gediend hebben voor het geven van den order tot aanmaak der biljetten aan de Engelsdie drukkerij, die steeds mot liet drukken der gelds waardige papieren der Portugeesche Regeering is belast. Een andere koffer met bankpapier is nog in beslag genomen ten huize van een particulier te Rotterdam, ter wijl door een rechercheur van afd. 1) bij één der groote Haagsehe banken de hand kon worden gelegd op twee in een kluis geplaatste koffers, waar mede in totaal in handen der politie is gekomen een bedrag aan bankpa pier ter waarde van 12% millioen Hollandsche guldens. De in bi-slag genomen orders gaven echter een bedrag aan ter waarde van 25 millioen gulden, doch, waar vol gens ontvangen inleidingen, behou dens het inbes 1 aggeaïomenein Neder land niets meer daarvan aanwezig is, zal de andere helft Vermoedelijk reeds in Portugal zijn. Voor Portugal is het echter ree ls van groot belang, dal de bovenge noemde 12% millioen in zekerheid zijn gesteld, waardoor zij gelukkig builen de circulatie worden gehouden. De beide verdachten zijn ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld en zullen in het begin der vol gende week in het Huis van Bewaring worden ingesloten. INGEZONDEN. (Buiten vtrantwaordtljjlcheid der Red.) De Nieuwe Veemarkt. Mijnheer de Redacteur, .Hiermede verzoek ik U beleefd, het on derstaande op te nemen onder het redactie- hoofd „Ingezonden." Naar aanleiding van het ingezonden ar tikel over „De Nieuwe Veemarkt" in de Goudsche Courant van 8 Januari j.l. en ge- teekend door „Loudspeaker", meen ik dit als volgt te moeten beantwoorden: Waarom onderteekende U dit ingezonden stuk niet met Uw eigen volle naam instede van .^Loudspeaker." Misschien was U van meening, dat het in gezonden artikel niet vry van vreemde smetten was, of kan het ook zijn, dat de loudspeaker valsch was, dat wil wel meer gebeuren. Mynheer „Loudspeaker": Een loudspea ker kan soms met alleen valsch zijn, maar is bovendien een stom element, wat de ge leerdheid of stommigheden van anderen in zich opneemt en dit direct daarop precies zoo uitbrult, aan elk die zich in hare om geving ophoudt. Een papegaai is daar een geleerd by, mijnheer „Loudspeaker", want die laat nog wel eens andere geluiden hoo- ren. Kortom, mijnheer Loudspeaker", het dijkt mjj geen gelukkig gekozen pseudoniem. Misschien valt U nog wel eens uit Uw rol. Dit ter inleiding ..Loudspeaker." Uit den inhoud van Uw ingezonden stuk blijkt onmiddellijk, dat U zonder kennis van zaken de in aanbouw zijnde Veemarkt hebt becritiseerd en in het bijzomler de droge en natte toe- en afvoerwegen naar dit toekom stige marktterrein, o.m. In de eerste plaats zegt U, de ingang van de Veemarkt is uit sluitend a. d. Varkenmarkt, dus afgekeerd van den nabijzljnden hoofdingang van de stad, de Kleiwegsbrug, zoodat de Veemarkt eerstbereikt wordt na een samenstel, van hoeken en nauwere straten te zyn gepas seerd. In het centrum der stad is markt- en particuliere ruimte om de ledige wagens ge durende den markttijd te stadiën. Stalling aldaar is hoogst geriefelijk voor de ei genaars der wagens en werkt inkoopen in de stad natuurlijk meer in de hand dan een naar buiten dringen van de stalling der tij delijk ledig voertuigen. Bovendien waar ze dan te zetten? Antwoordde Redactie van dit blad heeft het al gezegd, het meeste vee komt uit de Krimpenerwaard, dus daarvoor ligt de toe komstige ingang geknipt en het overige vee wordt hoofdzakelijk aangevoerd uit den Zuidplaspolder en omgeving en wordt ter markt gebracht langs de Turfmarkt, uit de richting Voor- en Achter-Willens, langs den Tienóeweg, dus alleen het vee. komende uit de richting Bloemendaal en Reeuwijk moet via den Kleiweg ter markt worden gebracht. Uit het bovenstaande blijkt, dat de in gang we) juist is gekozen; hierby komt, dat er een tal van primaire toegangswegen naar de Varkenmarkt leiden en daar een ruim plein aanwezig is, waar de geladen wagens kunnen wachten totdat het vee aan de beurt is, om gecontroleerd te worden 1>U den ingang door den Keurmeester. Het voor waardelijk afgekeurde vee mag niet op de Veemarkt toegelaten worden, maar moet op het nabijgelegen terrein (de oude vee markt), waar 't keurhuisje staat, herkeurd worden. Stel U voor, „Loudspeaker", dat de in- ganggemaakt werd, zooals U aangaf nabij de Kleine Vest. Waar moeten dian de aan komende geladen veewagens wachten en waar blyft U met het voorwaardelijk afge keurde vee? Vooral in de omgeving van een bruggen hoofd, gelegen in de» toegangsweg naar het centrum der stad, moet men stagnatie in het verkeer voorkomen. Nu zegt U wel: „ware het niet juist ge weest het bestaande .thans afgebroken waschlokaal om te bouwen tot Keurmees terkantoor, vanaf dit gebouw tot aan het oude kazernegebouw een hek plaatsende, zoodanig dat een fLink voorhof ontstond, waar tijdelijke groote aankomst van wagens opgevangen kon worden en waar aan den waterkant scheepsaanvoer kon lossen, vlak voor het keurmeesterkantoor?" Ik wil U hierop antwoorden, dat deze ruimte ook als marktterrein is voorbestemd voor klein vee, dat deze ruimte bovendien te klein is voor het doel, waarvoor U het denkt te kunnen bezigen, dat het afgebro ken reinigingsgebouw niet geschikt was voor ombouwing tot keurmeester- e" markt meesterkantoor, bovendien heb ik U reeds aangetoond, dat deze kantoorlokalen moeten staan naby den ingang en niet by den uit gang. Verder wil ik U er nog op wyzen, dat deze kantoorlokalen wel ontworpen, maar alsnog niet gebouwd zyn en de keur- e» marktmeester voorloopig hun bivak zuilen moeten opslaan in de directiekeet, welke voor de uitvoering der werkzaamheden heeft gediend. Hoe of U de uit- of ingang denkt „Loudspeaker", het aangevoerde vee op de markt moet er ook weer af en wel in om gekeerde richting, al gaat het in andere han den over. Gezien de toelichting uit welke richtingen het meeste vee wordt aangevoerd, de vele straten welke uitkomen op de ruime varken markt, is het vanzelfsprekend, dat de in gang komt, waar hü nu gedacht is. Na het lossen gaan de veewagens via Kleine Vest- Kleiweg naar de Varkensmarkt, waar de wa gens (uitsluitend auto's geplaatst kunnen worden. Na afloop der markt zyn de wa gens direct by den ingang, kunnen hun vee opladen en vervolgens via uitgang aan de Kleine Vest hun richting vervolgen. Indien de ingang aan de Kleine Vest ge dacht was, dan moest het meerendeel der geladen wagens verder ryden om den ingang te bereiken, na het lossen gaan de veeiwa- gens den uitgang a. d. Varkensmarkt uit en kunnen daar vervolgens de veewagens plaat sen. Na afloop der veemarkt moeten de le dige veewagens via Kleiweg ryden naar in gang a. d. Kleine Vest, daarna over de ge- heele markt ryden om te komen by het waaggebouw, waar als regel de gewogen varkens zich zullen ophouden, om vervol gens na het opladen der varkens, eich te begeven naar den uitgang a. d. Varken markt. Moet nu deze wagen naar Reeuwyk, dan is hy wei verplicht, om nogmaais den Klei- Hoe men deze aangelegenheid ook belicht of becritiseert „Loudspeaker", de ingang der Veemarkt a. d. Varkensmarkt is goed, door dacht en kan de critiek doorstaan. Biykbaar heeft de ligging van 't station U parten ge speeld, by het terloops samenstellen van Uw critiek. Vergeet niet, dat Gouda aan de Noordzyde maar één toegangsweg heeft via Kleiwegsbrug, de overige toegangswegen zyn Zuid-, West- en Oostelijk gelegen. Wanneer U hierover ernstig had nage dacht, dan had U zeker niet geschreven: „Men ziet het, de Veemarkt is op groei be rekend, maar jammer genoeg achterstevoren opgezet." Na deze grondige uiteenzetting, zal het U zeker wel duidelijk zyn, waarom de los plaats te water gekozen is in de meest on middellijke omgeving nabij den Keurmees ter, waar zeker de Leidsche motor-dekschuit kan lossen. Mocht echter in de toekomst blijken, dat grootere veebooten naar hier komen, wat is er dan op tegen, deze te laten lossen a. d. Bleekerssingelzijde Veemarkt? Indien het zoover komt, „Loudspeaker", wat ik zeker zal toejuichen, dan is er behoefte aan een 2e keurmeester; in Leeuwarden zijn er zelfs vier of meer. Mijnbeer „Loudspeaker": aangezien het nimmer mijn gewoonte is te antwoorden op ingezonden stukken, heb ik vermeend, dit nu uitvoerig te moeten doen, om reden ik in Uw ingezonden stuk een angeltje voelde steken voor onze Nieuwe Veemarkt. U zult toch ook wel begrijpen, dat dergelijke af brekende critiek (waar of niet waar) in na burige, concurreerende, gemeenten getapt is. Zoodra de Nieuwe Veemarkt geopend zal worden, zullen de desbetreffende personen, belast met deze markt, bun geheele persoon moeten geven om de boeren te doen gewen nen aan de zoo noodige nieuwe maatregelen in het belang der volksgezondheid. U, mijnheer de Redacteur, mijn beleefden dank voor de plaatsing. H. J. E. v. d. VEN. De groote schade. Dfe Beersche overlaat. De Dijkbreuk bij Zalk. Een en ander over de Lekdijk. De Nu door den vrij sterken val van het wa ter polders en huizen vrij van water komen, kan men eerst goed overzien hoe groot de verwoestingen zyn, die door het binnenstro mende water zyn veroorzaakt. In de omgeving van Beugen moet wel de meeste schade geleden zijn, hier toch is heel veel vee verdronken. Berichten van groote schade komen ook uit Oeffeit, St. Agatha, Ouyk, Mook en Boxmeer. De boeren, zoo meldt men voorts, wijten de ramp algemeen aan de ophooging van den Beerschen Over laat, en zij zyn het er vrijwel over eens, dat geen verbeteringen zullen baten, zoo lang aan de Miaas haar vroegere winteibed- ding niet zal zijn teruggegeven, en de Maas- Overlaat, die vroeger als veiligheidsklep dienst deed, ,niet is heropend. De bevolking dezer streek lijdt economisch door de ramp geweldig. Niet minder dan 1000 wagons aardappelen zyn verloren ge gaan. Niet te schatten hoeveelheden voeder bieten en andere veldvrucljten zijn verloren De val van het water zet door. De waterberiöhten van Zondag luidden gunstig, terwijl Zaterdag nog van St. An- dries en Hedel was werd gemeld, thans de val tot beneden doorzet. Wy geven hier de verschillende standen met den val, die in het laatste etmaal is geconstateerd Maastricht Mook Eif^eg":::::::::::::;:::; Ravenstein Alem St. Andries Maas Blauwe Sluis HedikhuizensChe Sas, buiten Bieze-sluis 's-Bosch Maaszijde Dommelzyde Uiwateringssluis Drongelen val 34 22 '5 23 4 2 6 4 6 18 7 6 45.13 11.64 10.39 8.97 9.33 8.59 8.05 7.68 7.02 2.62 7.17 6.45 5.01 5.46 3 5.46 3 4.15 12 3.66 12 Rechter Diezedyk werkte met 66 c.M. naar de Dieze. Linker Diezedyk werkte met 60 c.M. in polderriohting. De Bokhovensche Overlaat werkte over volle lengte met gemiddeld 65 c.M. naar bui- tem De keersluis te 'e-Bosch bij de Spoorhaven kon Zaterdagmiddag worden geopend, om dat de stand der rivieren hooger is dan die van de Dieze. Dit vindt zjjn oorzaak hier in, dat de Dieze 't water over den dijk af voert. Het water van de Maas en van Den Bosch loost in de Dieze die het over den Diezëdyk naar de Langstraat voert. Eerst als de Diezedyk ophoudt te werken, zal de toestand daar ook beter worden. Men kan echter met alle gerustheid zeggen, dat de ergste toestand voorbij is. De val van de IJssel. De val van- <fe# IJsel by Deventer gaat eveneens voort. Was Zaterdagmorgen de IJselstand 6.84 plus N. A. P. met een val sedert Vrijdagmorgen van 22 c.M., in den loop van den dag tot gistermiddag 4 uur bedroeg de val nog 7 centimeter, waardoor de stand 6.77 plus N. A. P. werd. Duizenden kwamen Zondag het over stroomde gebied bezoeken. Het plaatselijk comité tot leniging van de gevolgen van den watersnood liet door 30 dames collecteeren met open schaal tusschen het kijkend pu bliek en deze collecte bracht reeds dadelijk veel op. Het water nadert Kampen. Hoewel de sluizen by OosterwoRle zoo krachtig mogelyk spuien op de Zuiderzee, kunnen zij toch het water dat door de door braak bij Zalk komt, niet afvoeren, zoodat de vloed geleidelijk dieper hot land indringt. In de omgeving van Elburg staat het water voor de stad. Ook is het water tot Kampen doorgedrongen. Zondag heeft de burgemees ter van Zalk en Veecaten, de heer P. van Vleuten, per roeiboot een onderzoek inge steld op alle boerderijen, welke door het water geïsoleerd zyn, en die door de bewo ners niet verlaten zijn. Waar dit wenschelyk was, is een roeiboot te 'hunner beschikking gesteld. De nog zoo veraCh in het geheugen (liggende doorbraak van den Zuiderzeedyk dn 1917, die ook van deze plaatsen geteisterd heeft, was van nog grooter omvang dan de huidige ramp. De ervaringen tijdens de overstrooming en den zwaren Noordwester storm van 1920, dip het water tot de krui nen der dy'ken opstuwde, hebben de auto riteiten er toe geleid de bewoners zooveel mogelyk over te halen tot het verlaten van hun 'boerderijen. Zoolang het gat in den dyk, althans voor loopig niet gestopt is, en hiervan zal de eer- 'ste weken nog wel geen sprake zyn, kan een krachtige Noordwestenwind het water hier in zeer korten iyd nog sterk opstuwen. In 1917 kwam het water hder in twee uur tijd een k andenhalven meter hooger te staan. Nu de opening van den dijk meer dart hon derd meter breed is, zouden in dit geval de gevolgen niet te overzien zijn. De Lek benedendams. De waterschappen. In het U. D. vonden wy een heel interes sante beschouwing over de Lekdijk, waaraan wij een en ander ontleenen. De schrijver 'begint met in herinnering te brengen hoe de snel invallende dooi in Zwit serland en Duitschland- na de langdurige en herhaalde sneeuwval aan de rivieren een steeds wassende stroom heeft toegevoerd, dien de beddingen nauwelijks konden ver zwelgen. Hoe Main, Moezel en andere rivie ren hun overvloedige hoeveelheden loosden in den Rijn, 'die al maar steeg, en bij Keu- len, waar de Rijn in zijn fameuze breedte t. o. v. ons land als een soort reservoir is te beschouwen, tenslotte een ongekende hoogte bereikte. De regen in ons eigen land „spielt keine Rolle. De polders evenmin. De meeste pol- het Noorden (Rijn- overtollige water op en Vechtstreek) u Maar de stuw „prop" (heeft den plotselingen hoogen water stand in de Lek veroorzaakt, de uiterwaar den doen overstroomen, het water tot dicht aan het hart van den dyk gebracht. Nu is het eigenaardige, dat zoodrt^ niet hoog water werd genoteerd, uit Keulen al wend gemeld: „val". Dit bericht werkte hier kalmeerend. Wat te begrijpen is. Niettemin hebben de waterschappen zich paraat ge- Door den lagen waterstand in den afge- loopen winter is ook de dyk tamelyk droog gehleven, wat ook al aan de worsteling van den mensch met bet water ten goede is ge komen. Ware in de voorafgaande weken het water reeds gestegen geweest tot aan den dyk en was de waterstand weken achtereen zoo gebleven wat meermalen voorkomt dan zou het vocjit langzamerhand den dyk zyn binnengedrongen klei neemt niet gemakkelijk water op, maar op den duur wel en was de weerstand zeer aanzienlijk verzwakt. Nu zyn er weliswaar vele regen buien over „deze muts" gegaan, maar dat is voor het meerendeel op de normale wijze weer afgevoerd zonder het lichaam van den dyk te verzwakken. Gewoonlijk komt liet hooge water ieder jaar ongeveer "fieldt het zich aan in de voorjaarsmaanden Maart en April, soms ook Mei, maar ditmaal its het als we hiermee tenminste alles gehad hebben buitenge woon vroeg gekomen. De schrijver zet dan in den breede uiteen tie taak van de waterschappen, die welis waar historisch gegroeide instellingen zijn, wier belang en gezag door vrywel iedereen worden begrepen en gewaardeerd, maar hy wijst er op dat ook in deze verhoudingen de gewijzigde mentaliteit niet zonder invloed is gebleven. Het is al voorgekomen niet in het hoogheemraadschap van den Lek, waar iedereen gaarne heeft meegewerkt dat in gelanden, dde den dyk hadden te inspectee rt», wat alleen mogelijk is op een wande ling langs den voet, hun tocht maakten per fiets over de kruin! In zulke gevallen ia het bestuur van een waterschap vrywel machte loos. Waar vaak groote belangen op 't spel staan, die een machtig deel van twee groote provincies Taken, zou het volgens sommigen wenschelyk zyn, wanneer zulke nalatigen op staanden voet konden worden gearresteerd. Is er werkelyk ernstig gevaar, dan zyn hoogheemraden bevoegd alle weerbare man nen tusschen 20 en 60 jaar uit het district op te roepen, onverschillig of zij voorkomen op de monsterrol of niet. Dan worden alle weerbare mannen by het dykleger ingelijfd. Die toestand doet zich echter thans niet voor. Op het moment volstaat'de taak van de bestuurde ren van het 'hoogheemraadschap met: 1. nauwkeurig letten op den toestand van den dyk (voortdurende inspectie door dykwerkers)i; 2. het letten op den waterstand in Keu len, teneinde wanneer dit noodig blijkt de wachtposten te kunnen uitzetten om den ge vaarlijken en verraderlijken vijand stevig De ambtenaren van den Rijks-Waterstaat zitten nu ook aan de rivieren, houden een wakend oog en verleenen zoo oodig tech nische hulp. Sluizen dn een dijk zijn altijd gevaarlijke dingen. In den Lekriyk van Klaphek tot Schoonhoven (de naam IJsseldam is afkom stig van de afsluiting van den Ouden IJesel die toenmaals vry uitliep op de Lek) komen twee sluizen voor, gemetselde duikers, waar het water soms listige uitwegen vindt. Deze beide duikersluizen bevinden 4ich echter in den besten toestand. Men heeft ze opge hoogd met twee rijen schotbalken, die zoo noodig nog opgevuld worden met specie. Bij de eene sluis staat 'n stoomgemaal, dat door de hermetische sluiting der sluizen op het oogenbük niet werkt, maar dat binnenkort wel weer met uitmalen van polderwater op de Lek zal beginnen. De schokbalken kunnen dan weg. Belang by den weerstand van den dyk hebben de Vechtstreek, half Utrecht en een groot stuk Zuid-Holland. Het waterpeil van de Vecht is gemiddeld 90 c.M. Het opperwa- ter in de Lek heeft op 4.94 M. gestaan. Wan neer men dit verschil realiseert weet men genoeg! De laatste doorbraak van den Lekdijk Be nedendams heeft plaats gehad in Maart 1761. Toen heeft het \vater tot midden in den zomer op het land gestaafi. Onnoeme lijk was de schade! In 1876, '80 en '82 zyn de hoogste water standen uit de latere periode genoteerd. By storm en noodweer werd het opperwater tot 30 centimeter beneden de dykkruin opge zweept. Het gansche dykleger was in de nij- pendste dagen ten dyk. De geschiedenis van het hoogheemraadschap, geschreven door ing. F. A. R. ibaron van Ittersum deelt er interessante bijzonderheden van mee. Na den aanleg van den Nieuwen Waterweg kwamen dergeiy'ke fameuze standen niet meer voor. Over het onderhoud en de instandhouding van den dijk zouden nog (boeiende bijzonder heden te vertellen zijn. Zoo is berekend, dat voor het onmiddellijke onderhoud pl.m. 1% gulden per bunder grond voldoende is, maar er wordt 3 gevorderd tot het scheppen van een reserve-pot, waaruit periodiek geput wordt'om den dyk de noodige vernieuwingen te doen ondergaan. En 'by die vernieuwin gen mag het hoogheemraadschap gebruik maken van klei uit de voorlanden tusschen dyk en rivier; het z.g. recht van aardhaling. De bezitters van die voorlanden hebben daar weinig last van, immers de ondergrond blyft bruikbaar. Verleden jaar heeft een laatste dykverhooging plaats gehad over een afstand van 4 Kilometer, die 44.000 heeft gekost. Een tminder aangename plicht voor het hoogheemraadsdhap is de verbetering van het wegdek. Sinds het doorgaande verkeer zoo enorm is toegenomen, speciaal met auto mobielen, wordt de weg veel sneller stuk gereden dan vroeger. Het ideaal zon zyn, dat de dyk niet als weg gebruikt werd en de met gras begroeide kruin tonrond kon worden geprofileerd. Maar de toestand is eenmaal anders. En dan baart de weg ve lerlei zorg. Een slecht onderhouden weg met diepe sporen vermindert den weerstand van het dyklichaam; de sporen zuigen het wa ter op, dat op den duur in den dyk dringt. Uit dit alles ziet men, dat het hoogheem raadschap in vele richtingen waakzaam ee paraat moet zyn. Uit TieL De stand van de Waal is om Tiel gedaald tot 8.62 M. b.n A. F. De val bedraagt 18 c.M. Uit d< Aangezien de geldinzamelingen van het It. K. Huisvestingscomité voor een groot de opbrengst der collecte successievelyk be kend gemaakt worden. Morgen verschynt de eerste verantwoor ding. Tot heden Iheelt het Comité ontvangen b4.339.6J 94, waaronder J 10.000 van Z. H. •de Paüs, 5000 van de firma C. en A. Bren- nmknieyer te Amsterdam, 4000 van een inschryving van de Residentiebode en het Comité te Den Haag en ruim 2600 collec te te Schyndel. Uit Rotterdam werd bericht ontvangen dat de in de K. K. Kerken aldaar gisteren gehouden collecte 10.000 heeft opgebracht. Kapitein M,assert heeft uit Alphen aan het huisvestingscomité om een auto van het Wit-üele Kruis gevraagd. By het aanslaan van een i^otor zyn twee schippers in brand geraakt en werden ernstig verwond. De doorbraak bij Zalk. ZWOLLE, 11 Jan. Gistermiddag heeft in het Gouvernementsgebouw alhier op initia tief van den Commissaris der Koningin, Mr. Baron van Voortst tot Voorst een vergade ring plaats gehad, ten einde overleg te ple gen, om zo o mogelyk het gat door den iJseJ in den dijk naby /.alk geslagen, onmiddellyk te dichten, niettegenstaande het water nog in den polder stroomt. Tot deelneming a«n deze vergadering waren o.m. uitgenoodigd Ged. Staten van Overysel, de hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat van Arnhem en een aantal andere autoriteiten. Het resultaat der gehouden besprekingen is geweest, dat maatregelen zullen worden genomen om met bekwamen spoed het gat in den dyk te dichten. Voor de vluchtelingen. Uit den Bosch seint men ons: Onder en bovemkleéding werd gezonden aan de vluchtelingen in de Cytadelkazerne alhier. Naar Dreumel gaan heden ongeveer hon derd stuks kleeding en naai- Cuyk op ver zoek van den burgemeester aldaar, zestig mansbroeken. De toestand te Cuyk is vry goed. Het water valt flink. Groote giften. Direct bij de VVati (commissio teir leniging van rampen do.?. watersnood' in Nederland) te Am sterdam zijn, blijkens de eerste ver antwoording, o.m. ingekomen, behaive dan de reeds vermelde' bijdragen .au de Koningin en de Koningin-Moeder, de volgende groote giften Nèderland- sche Bank f 15.000 Lippouui Rosen thal Co. en Twenlsohe Bank, ieder f 10.000 Hope Co. f 6000; Vroom Dreesman f 5000 Van Loon Co. f 4000 11 oil. Zwitsersche Choco ladefabrieken f 2000 Arosterd'. Bal- la&tmdj. 5 1000. RADIO-NIEUWS. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Big Ben. Weer- en nieuwsbericht. Tooneeleritiek. Muziek vam Chopin. „A day on the footpia/e of the Scotch Express." 8.10 Hilversum. Concert van het 11. I).O.-orkest o 1. v. Francois Lupgens. 8.20 Brussel 265 M. Voordracht Im presnions de Suède". Londen. Kamer muziek. Daventry. Concert. 5IT Bir mingham 479 1W. Opera-mvziek. 6BM Bournemouth 386 M. Symfonie-concert 2ZY Manchester 378 M. Kamermuziek. 5N0 Newcastle 404 M. Concert. 5SC Glasgow 122 M. Sonates voor piano v. a Bèethoveu. 2BD Aberdeen 495 M. Opeietten-muziek en ballades. 8.10 Hilversum. Lening van den heer J. die Mexa over .,Het leven der bijen". 9 20 Hilversum Voortzetting van het concert, Londen en Daventry. Concert. PTT Parijs Ecole Sup 458 M. Concert. 10 u. Hilversum. Persberichten. 10 20 Londen en Daventry. Tijdsein van Greenwich. Weer- en nieuwsbe richt ..Big telescopes and what they tell us". 10.50 Londen en Daventry. Zang van Harry Dearth. Marktberichten. Rotterdamsche Veem arid. 11 Jan. Aanvoer 595 vette runderen, 289 vetto en graskalveren, 1313 varkens, 1128 schapen en lammeren. Prijaen Koeien le kw. f 1.20— 1.22%, 2o kw. f 1.10—1, Be kw. f 0.95 —0.80; Ossen le kw. e 1.17%—1-20, 2e kw. f 1.07%%1, Be kw. f 0.85— 0.75 Kalveren le kw. f 1.751.90, 2c- kw. f 1.55—1.25, 3e kw. f 1.10- 0,95 Schapen le kw. f 0.800.85, 2e kw. f 0.70—0.60, 3e kw. f 0.50; Lam meren le kw. 0.850.95 Varkens le kw. f 0 91—0.92%, 2e kw. f 0.89 -0.86, 3o kw. f 0.84%0.80 Export le kw. f 0.86—0.91. Rotterdamse he aardappelmarkt. 11 Jan. Zêeuw.sche bonten f 3.604.20, Z. blauwen f 3.60—4.20, Z. eigenheimers f 2.80—3.25, Pooters f 2—2.40, Briel- sehe eigenh. f 3—3.80, blauwe eigen heimers f 33.25, Roodstar f 2.90— f 3.25, Bravoos f 3.253.80. Kaaamarkt. OUDEWATER, 11 Jan. Aanvoer 42 partijen 1890 stok», 94050 K.G. PniJ zen le kw. m. r.m. f 5861—54—50, zonder r.m. f 52—55. Handel matig. STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Januari. l)e inzameling voor Reeuwyk. Ned. Roode Kruis, afd. Gouda. Het afdeelingabestuur van het Roode Kruis verzoekt ons opname van het vodgen- de: De rondgang ten behoeve van de getrof fenen door den watersnood heeft Zaterdag middag plaats gehad. i).et afdeelingsbestuu van hert Roode Kruis Voelt zich gednx met groote dankbaarheid melding te ma ken, dat Gouda's ingezetenen een buitenge wone offervaardigheid betoond hebben voor deae imameüng van kleding, huisraad, le vensmiddelen, eni. enz. Het bereikte resul taat blijkt van zulk een omvang, dat niet alleen de geteisterde getlnnen te Reeuwijk aanstonds van het allernoodigste huisraad, enz. voorzien kunnen worden, maar dat zelfs met het ingezamelde in ruimer kring de (liefdadigheid beoefend kan worden. Nog dienzelfden dag is een groot deel der inza meling in Reeuwyk aangekomen. De Pad vinders hebben zich kranig geweerd. Hun' komt een eeresaluut toe. Harteiyk dank zij gebracht aan allen, die op welke wijze ook het werk dezer weldadigheid bevorderd heb- IMen schrijft ons: Enkele weken geleden werd door lieer Verjaal hoofd van school 2, op een ouderavond het nut van speeltuinen uiteen gezet Als gevolg hiervan kwamen Zaterdag verschillende ouders byeen in 't geb „Daniël", om te overwegen of het mogelyk was, ook hier in Gouda voor dit doel aan 't werk te gaan. Een speel tui nvereeniging werd gesticht. AUe aanwezigen traden als lid toe. Een voorloopig bestuur werd geko zen, dat zoo spoedig mogelyk zal zorg dra gen voor het ontwerpen van een huishou delijk reglement. By de Amsterdomsche speelhui nvereendgingen varieert de contribu tie van 6 tot 10 cent per week, per g£ tot den speeltuin hebben. Hier zal de tributie zeieer niet hooger behoeven te den. In de Amsterdrtmsche speeltuinvereeni- gingen wordt door personen van dé meest verschillende politieke- en geloofsovertui ging samengewerkt. Men kan zich alsnog als lad aanmelden by het voorloopig bestuur, de heeren: A. SLINGER, W. Tombergstraat 47. J. VAN T HUL, W. Tombergstraat 26. J. J. KOSTER, Boelekade 77. Kanunnik Mgr. P. St roomer. De Paus heeft, naar „De Maasbode mededeelt, benoemd tot kanunnik van het Kathedraal kapittel van Haarlem Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, voordien deken te Gouda. Gem. Zangvereeniging „Gouda.' Zaterdagavond gaf de Gemengde Zang vereeniging „Gouda" eehe uitvoering in „Concordia." Het eerste deel van het programma was gewijd aan den zang, zoowel voor gemengd koor, dameskoor als baritonsolo. Hetgeen ten gehoore werd gebracht gaf den indruk van goede oefening en ernstig willen. Uit alles bleek wel dat de bekwame directeur, de heer P. H. Janssen, het ge heel volkomen beheersoht en met het voor handen stemmenmateriaal bereikt wat er mede te bereiken is. Door den heer van den Heuvel van Waddinxveen, die over een mooi baritongeludd beschikt, werd een tweetal lie deren „Nacht van Catharina van -Reunes en „Zonnelied" ten beste gegeven. Hij deed dit op een wyze welke de bewondering van het talrijk publiek in hooge mate wekte. Directeur en solist hadden beiden een bloemenmand van de Vereeniging in ont vangst te nemen. iVoor zoover niet a capellA werd gezon gen, was de begeleiding in de bekwame handen van den heer (Frits de Jong. .Na afloop van het muzikale gedeelte van het programma dat een groot succes zoo wel voor directeur als voor „Gouda" is ge worden, werd een aardige één-acter „Jo- chem de Onverstoorbare" voor het voetlicht gebracht. Hierna volgde een komisch duet, een aardig ensemble, een goed trio en ten slotte een leuke voordracht voor heer en dame. «Eerst né het middernachtelijk uur kon het bal, waarvoor heel veel animo bleek te bestaan, een aanvang nemen. De balmuziek en de muziek ten gehoore gebracht tydens de entractee werd verzorgd door den heer van Berkel, Gründer en van Zuylen. De lezing van Dn. W« Vryz. Wy vestigen gaarne nog even de aan dacht onzer «lezers op de hedenavond door Ds. Westmjjse, den bekenden kanselrede naar in de groote zaal van de iSocieteit Réunie"' te houden spreekbeurt voor de Ver. van Vryzinnig Hervormden. Goudsche H. B. S/Vereediging. Zaterdagavond te acht uur gaf de Goud sche H. B. S.-Vereeniging in de zaal .Kunst min" van de Sociëteit „Ons Genoegen" haar jaarlykschen grooten Feestavond, die voor al by de Goudsche jongelui, als iets zeer bijzonders' bekend staat. Ook de ouderen, die zichweer jong gevoelen met hun kinde nen, zyn gewoonjyk vry talryk aanwezig. Op dezen avond waren er betrekkelyk wei- aig ouders maar daarentegen zwermen jongens en talvan aardige meisjes in leuke Hchte toiletjes. Aanwezig waren o.a. den directeur van de 'R. H. B. S., Dr. S. S. Hoog- stra, eerevoorzitter der Vereeniging, eem- Ke leeraren met hun dames, het eerelad, de A. C. Slop, benevens het bestuur van de Goudsche Gymnaeiasten-Vereenfging wUtiie Duici" en vertegenwoordigers van besturen vanden Rotterdamschen H. B. mij se voor de S.-Bond en den H. B. S.-Bond „öcadrtou- deraiaan uit Den Haag. De artistieke bonte versiering vkn de zaai, nog aikomstag van het H. u. S.-ieest in October, die zoolang in „Kunstmin" heeft gehangen, was vervangen door een meer sobere maar zeer smaakvolle versiering van groen en bloemen. De voorzitter der veree niging, de heer J. P. W. Anemaet opende de byeenkomat met de gebruikelyke toe spraak, waarin hy in het byzonder dr. Hoog- eira, de leeraren en de vertegenwoordigers van de zustervereemgingen een woord van welkom toeriep en zyn dank betuigde aan de verschillende personen, die hun mede werking voor het welslagen van den avond Na het zingen van het H. B. S.-lied, gaf een jonge violist een aardig stukje van Ar- diti, „M Bacio", dat door de pianiste goed werd begeleid. De jeugdige debutant, die eerst een weinig last scheen te hebben van plankenkoorts, bracht het toch tot een goed einde, 't Is zeer te waardeeren, dat derge lijke jeugdige krachten hun medewerking willen en durven verleenen voor zoo'n avond; dat was vroeger wel eens anders! Het wel bekende tweetal Jopie en Addie versohenen daarop ten tooneele, ditmaal niet met ori- gineele liedjes, zooals we van hen gewoon zyn, maar, zooals Jopie ter inleiding ver telde door gebrek aan tyd met een paar van de „allernieuwste" liedjes van Cldnge Doorenbos, die waarschynlyk nog wel nie mand zou kennen, 't Waren de beroemde versjes over de Harley-Davidson van ne genhonderd pop en van de sissende Sitae en Sissie, die we hier in Gouda natuuriyk nog nooit hadóen gehoord! 't Is typisch, dat dit duo, dat elkaar zoo buitengewoon goed begrypt, dergelyke liedjes tot een ge not voor iedereen weet te maken, ook al door de leuke mimiek van Jopie. Het ballet, door vier snoezig gekleed e jongedames uitgevoerd, was ingestudeerd onder leiding van den heer «M. van Tyn; 't was heel mooi en sierlijk, een genot om er naar te kijken.' De belichting was niet zoo mooi en deed aan het geheel wel wat af; ze was niet passend b(j de verschillende fl- 15 Januari, benevens den daarop volgen den nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). (JIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. De autobus E. B. B. A. welke dienst deed tusschen ZevenhovenBerkenwoude heeft dendienst opgeheven. «Zeker wel een bewijs dat het aantal reizigers niet groot was. GO U DB RAK. Het raadslid P. H. sVleggeert, heeft be dankt als lid, der iichtcommissie, van welk bedanken hy schriftelijk kenaus hoeft ge geven aan den Burgemeester dezer gemeen te. Voor een paar maanden terug is de heer Vleggeert opvolger geworden van 't raads lid J. J. Boer, die toen eveneens bedankte. Naar verludtit vindt dit bedanken zijn oorzaak in het fait dat er geen overeen stemming bestaat in genoemde commissie, de thans afgetredende mëent dat hierdoor het werken van de commissie niet is in het belang der gemeente. SCHOONHOVEN. (Gister herdacht ds. J. van der Spek, Ned. Herv. predikant alhier, zijn 40-jarige ambtsvervulling. De jubilaris ving op 10 Januari 1886 te -St. AMhonypolder zijn dienstwerk aan, vertrok na een driejarig verblyf aidaar naar Giessen-iNieuwkerk en verwisselde in 1893 deze gemeente met zyn tegenwoordige, waar hy op 10 December van dat jaar zyn intrede deed. WADDINXVEEN. De gemeenteraad stelde 500 beschik baar om bij het a-8- zilveren huwelijksfeest der Koningin, duizend kinderen feestelijk te onthalen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Eenige nu volgende vioolsolo's, stukken van Wieniawski en Bach, werden heel goed ten gehoore gebracht. De violist, de diri gent van het in omvang zeer toegenomen H. B. S.-strykje, is zyn instrument goed ester! Onder leiding van den heer van __uren waren door 'n aantal meisjes „Hoi- landsche en Zweedsche lichaamsoefeningen" ('t staat zoo in 't programma!) ingestu deerd, die als altyd volkomen éf waren em een succes werden voor den heer van Duu- ren, die door den voorzitter, bedankt werd voor de vele moeite er aan besteed, waarbij hem behalve een meer vluchtig, ook een blij vend bewijs van waardeering werd overhan digd Het eerste nummer na de pauze, een quartet, „Symphonie de (Berthold Tours", was werkelijk voortreffelijk; een onbedaar lijk applaus diwong tot een toegift. Het slot nummer was een tooneelspel in twee bedry'- vengetiteld „Een Pick-Ndck" waarvan de niet in 't programma vermeld stond, or hem maar goed was ook, want 't is een onbenullig stuk, en wy kunnen ons niet begrijpen dat tot het spelen hiervan werd besloten De spelers deden wel hun best, maar behalve een paar, hadden ze nog te weinig routine om déar iets van te Na het afwerken van het programma ver heen de eerevoorzitter .ien tooneele met luid applaus begroet. Hy sprak z'tn waar- deering uit voor het werk van de vereeni ging en wees erop, dat we hier tal van on- examineerbare talenten van de leerlingen tot uiting zien komen. Vroeger was men an meenng, dat 'n jongen, die voor z'n exa- nen moest werken geen tijd had voor ont spanning, thans denkt men daar gelukkig andersover, en spreker wekte ook alle leer lingen op als lid toe te treden tot de H. B. «.-Vereeniging. Tydens de pauze tusschen het eerste en weedebedrijf van het toon^elstuk werd ge collecteerd voor de Watersnood, welke inzameling 78,07 opbracht. et bal na afloop van den feestavond was ten slotte zeer geanimeerd en hield de zeer talrijke aanwezigen (natuurlijk, want 't was een H .B. S.-fuif!) nog zeer langen tijd gezellig bijeen. Agenda: 11 Jan. 8 uur. Groote Schouwburg. Buda- pester Strijkkwartet. 11 Januari 8% uur. Soc. ,4e Réunie" Ds. G. Westmyse van de Ver. v. Vryz. Her- 12 Jan., 2% uur, Bovenzaal het Schaakbord. Ledenverg. Afd. Gouda ^r. voor Huis- 13 Jan. 8 uur. Hotel de Zalm. Verg. Vreem- 13 Jan. 3—4, 8—9 u. v. Iterson Cursus Gezinsverpleging „Ver. v.j Huis- 13 Jan., 8 u., Zaal Kunstmin, Soc. „Ojns Ge noegen". Vierde Nutsavond. 13 Jan., 8 u., Soc. De Réunie, Jaarl. Alg. Verg. van het Natuurkundig Genootschap. 14 Jan., 7% it, Soc. de Réunie, Lezing Prof. Bournan. 15 Jan. 8 uur. Soc. ,4e Réunie" Radio (Lezing Ir. v. d Stok. 16 Jan. Haastrecht. (Sportgebouw Cortcordia Uitvoering „Olympia.' 16 Jan. 7% uur. Zaal „Kunstmin" Feest avond „Utile Dulci." 19 Jan., 3 uur. Soc. „Ons Genoegen", Alg. Verg. van houders van 1 hyp. obligatie- houders der Soc. „Ons Genoegen". 20 Jan. 8 uur. Kleine Kerk. Lezing Dr. J. Lammerts van Bueren. 20 Ja*. 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E". H. b. O. Dr. Evers. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrydag Rotterdam Rotterdam Rotterdam VOETBAL. Uitslagen van Zondag 10 Januari 1926. N. V. B. Afdealimg 1 le klaese. Haarlem RCH'^-VOC 2—3 Den Haag H.VV— Unitas 4-1 Haarlem HFCStormvogels 1—1 Hilversum 't Gooi—DFC e—1 Rotterdam' SpairtaiBlWit 4—0 Atd<0eling II le klasse. Utrecht UW—9partaan 2—1 Zaandam Z:FC—Excelsior 2—2 Amsterdam AjaxHaarlem1 2—1 Rotterdam' Feijenoord1—HBS 6X Leiden ASC—EDO t—0 2e klasse B. Den Haag ViIOS-RFC 8-^3 Gouda Olympian-CVV 3—4 Delft Concordia—'A.DT 0—4 3e klasse A. Den Haag Vl)S—Alphen 1—5 De.. Haag Celeritas—UVS afgek. Bodegraven Bodegr.—H'llinen 3—1 3e klasse C. UDT—Schoonhoven afgek. St, Volharden—USC 1—4 DCL—Gouda afgek 4e klasse C. Delft ConcurrentQSV 2—4 Maassluis Maas—ON A scheidsr. n. o. Delft BEC^aaidwijk 2—5 Reservie 2e klasse A. Den Haag BMT II—9W II 1-3 Den Haag: HVV III—Olymlpia II 10—1 Reserve 3e klasse A. Alphen a d. R, Alpihen II— I VUC II 5-5 Leiden LFC II-HBS III 4-1 Reserve 3e klasse B. Gouda GSV III—H -DVS III 6% 3 Schiedam SVV III—Gouda II l—l Afdeeling III le klasse. Enschedé Enseh. Boys— DOTO 4—1 Wagemingen Wagen..—Quick 4—3 Hengelo Hengelen-Vitesse 3—1 Deventer: Go Ahead)—Enschedé 1—0 Afdeeling IV le klasse. Maastricht MVV— Roermond 5—2 Breda NACEindhoven 6—3 Tilburg NOAD— Bredania-'t Zesde 4—1 Afdeeling V le klasse. Groningen Velocitas—Frisia 5—1 Veendam Veendam— GW J— 2 LeeuwardenLeeuwarden—W V V 2— 11 0- 1—1 1—1 l—l 2—3 0-9 0-2 Hoogezand IISC—Be Quick' Assen Achilles—Friesland) G. V. B. Vriendschap I—Alpha I Olympia IJl—Woerden I ONA III—Alphen III le klasse B. Gouda III—Moordrecht I Ife klasse. Alpl.ia IV—Go^da IV 4"p klasse. Vriendschap IV—Haastrect II De overige terreinen afgekeurd'. Overzicht. Sparta hersteld z.icb van de neder laag tegen V.O.Cen zond' Bl. Wit met een 4—0 nerderlaag huiswaarts. Stormvogels verspeelde in Haarlem te gen H-F.C. een kostbaar puntje. Urn- tas dat weer met 41 vain H.V.V. verloor, raakt nu danig in he>t nauw doordat 't Gooi met flinke cijfers van D.F.C. won. In afd. II verpletterd)© Feijenoord op oigen terrein H.B.S. met 61 on Spartaan leed een onverdiende neder laag tegen U.V.V. De toestand van Haarlem wordit aeer bedenkelijk; gis teren werd weder van Ajax verloren, en het ziet er njet naar uit dat zij de cl egradati*s-^veKlsiriJdh» zilUen, ontloo- pen. Olympia leed op het Sportterrein te gen C.V.V. met dien oneven goal haar zesde nederlaag. Hot begint or intus- schen voor de roodzwarten denker uit te zien. V. 1.0.9. wist met 8—3 van R.F.C. te winnen en Concordia leed een 40 nederlaag tegen A.Ü.Ü. Het D.C.L.-terrein werd angekeuri. Ir deze afdeeling behaalde U.S.C. een 4—1 overwinning op St. Volharden. G.S.V. werkte zich van delaatste plaats af door Concurrent met 4—2 ;e slaan. Doordat bij Maas—ONA de scheidsrechter niet opkwam', werd er vriendschappelijk gespeeld, waarbij de Gouwenaars met 62 de meerderen bLeven. Olympia II kreeg in den Haag tel gen H.V.V. Ill maar met 10—1 klop. Gouda II handhaafde zich aan de kop door het gelijke spel tegen S.V V. III. Ook G.3.V. II behaalde haar eerste overwinning. Voor den G. V. B. werd' op het Sportterrein, bij den wextetrijdl Olym pia III—Woerden I de punfen ge deeld'. In Bloemendaal verloor Gouda III van Moordrecht I. Olympia—G. V. V. 3—4. De rustperiode niipct ile ulympianon geen goea te- nebben gedaan, üok gis teren moesten zij, voor de tweede maal, de meerderheid der Rotterdam mers erkennen, wat echter niet nao bei.oven zijn, wanneer de eerste heltt van dezen wedstrijd de zaken wat be ter waren aangepakt en het zelfde spel was ontplooid, hetwelk zij tegen het einde lieten zien, toen werd ge tracht alsnog een gelijk spel te beha- ifen. Hett icraolitsjwrwMl der beide ploegen kwal» al spoedig tot uiting. Heeds van den aanvang ai gaven HoUerdam/mers beter spel, waartegen de verdediging der gastiieeren weinig kon doen. Ha l en minuten namen de C.V.V.-ers de leiding, toen de Olym piad keeper een bal over aijn handen in bet net zag verdwijnen, 0—1. Bij een tegenaanval der Olympian™ werd liet leder naast geschoten en nadat de linksbinnen der gasten direct daarna vlak voor doel ditaetide herhaalde, had bij den volgenden aanval de rechts binnen meer succes en maakt™ ei 2-0 van. Een goede kans om Jen achterstand te verkleinen, werd helaas niet benut. Het spet verplaatste acn weder naar do overajd® en eer de Olympia-keeper er op bedacht was zat no. 8 in het net. Even later was liet de miidvoor der gasten die liet vierde doelpunt sooorde. Onze stadgenoot™ werden door deze overrompeling blijk- baar wat mieer op hun hoede en wis- ten het spel daarna meer op de vij andelijke helft te houden. Het eerste tegonpunt kwant nog juist voor de rust. Bij een algemeen, omringen belande den bal tegeui den binnenkant der paal en bleef juist .achter de doellijn lig. gen 1-4. In het tweede gedeelte was de krachtsverhouding bijna, gelijk. De aan vallen herhaalden zich van beiden zij den en de Olympia-verdediging hirnd toen beter stand, waardoor hoede meer gelegenheid kreeg lot de vijandelijke veste door te dringen, waar de midvoor spoedig voor een tweede tegenpool zoigde,, 2-4. Een schot tegen den onderkant deir lat te rug springende in het doel, leverde, ten spijt van dei» keeper der C.V.V.- ers, voor de Olympiaden het derde doelpunt op. Nog haddien we hoop op een gelijk spel, maar het signaal van den scheidsrechter maakte daaraan een einde. De stand duidt thans: 2e klasse fi. Aid. II. A. D. O. 11 9 0 2 18 37—16 Velox 9 6 3 1 13 19—9 C. V, V. 9 6 1 2 13 26—17 Xerxes 7 4 2 l 10 25—14 S. V. W. 8 3 1 4 7 12—15 B. M. T. 12 6 0 7 10 24—36 V. I. O. S. 13 5 0 8 10 38—9t R. F. C. 10 3 0 7 6 24—39 Concordia 7 2 0 5 4 12—23 Olympia 8 116 3 16—30 3e klasse C. Afd. II. Gouda 9 8 1 0 17 34—13 S. I. O. D. 7 6 0 2 1020—18 D. C. L. 7 4 1 2 9 2118 St.Volharden 4 2 0 2 4 109 U. S. C. 6 3 0 3 6 17—16 Schoonhoiven 6 2 0 4 4 12—15 't Noorden 4 0 0 4 0 714 U. D. I. 7 0 0 7 0 1230 4e klasse C. Afd. II. 0. N. A. 5 3 2 0 8 12—7 Naald wyk 6 3 1 2 7 1712 Vup. L. 4 2 0 2 4 7—6 Maas 6 2 1 2 5 7—11 G. S. V. 4 2 0 2 4 8—12 B. E. C. 6 1 2 3 4 18—13 Concurrent 4 0 2 2 2 8—11 Reserve 2e klasse A. Afd. II. S. V. V. II 8 8 0 0 14* 35—8 1.75 U. V. V. II 5 4 0 1 8 19—12 1.60 A. D. O. II 6 3 0 2 6 21—19 1.20 A. S. C. II 8 4 0 4 8 1822 1. Olympia II 9 3 2 4 8 22—34 0 89 B. M. T. II 10 3 2 4 8 19—21 0.80 jR. V. V. III 10 3 1 6 7 29—30 0.70 Quick II 9 1 1 7 3 18—35 0.33 S. V. V. II 2 winstp. i. m. w. n. o. tegen Quick II. Reserve 3e klasse B, Afd. II. Gouda II 6 '4 2 0 10 16—5 1.67 S. V. V. III 7 6 1 1 11 22—12 1.67 Fortuma II 4 2 0 2 4 117 1. Transvalia II 6 2 2 2 6 1616 1. G. S. V. II 6 1 1 4 3 15—25 0.50 H.-D.V.S. III 5 0 0 5 0 9—25 0.00 (DRAADLOOZK DIENST.) Koning Albert bezoekt kardinaal Mercier. BRUSSEL, 11 Jan. Koning Albert heeft Zondag een bezoek gebracht aan kardinaal Mercier. De toestand van 1.64 1.44 1.44 1.42 0.87 0.83 0.78 0.60 0.57 0.38 1.88 1.42 1.28' 1.—. 1.—1 0.671 0.00 0.00 1.60 1.17 1.— 1.— 1— 0.67 den kardinaal is stationair. De pols slag is bijna normaal. Twee weken zonder brood. BRES'l, 11 Jan. De stormt verhin dert de verbind ng roet liet eiland Que nart. De bevolking is reeds 15 dagen van brood verstoken. Het Soc. Congres. PARIJS, ll Jam. Het soc. congres is tot heden verdaagd. Merk verwacnt een meerderheid vau 450 st. tegen do deelneming aan de regeering. Kr wordt in de kartelpers een scheu ring in de partij gemeld. Zware brand op Santo-Antao. LONDEN, 11 JAN. Naar gemeld wordt is Zaterdag op Santo-Antao, een der Kaap Verdische,,eilanden, een noodlottige brand uitgebroken. Het vuur verspreidde zich met uulK een groote snelheid, dat, voor dat de vlammen bedwongen konden worden, het ge rechtshof ei bet stadhuis benevens verschil lende andere regeenngsgehouwen verwoest werden, tecwyl alle otficieele bescheiden verloren gingen. Urenlange sneeuwstorm in de Ver. Staten. Naar uit New-York wordt gemeld, zyn tien personen om het leven gekomen tydens een hevigen sneeuwstorm, die verscheidene uren in het Noorden der V. S'. heeft gewoed. Yalsche biljetten van 1000 dinar. Te Bielenfeld in Duitschland heeft men een valsche munters werkplaats ontdekt, waar valsohe Joegoslavische bankbiljetten vam 1000 dinar werden vervaardig*!. De eveneens gevonden drukplaten zyn vervaardigd door den lithograaf Ludwig Al- ting te Lippinghausen, aan wiea de Joego slavische valsche munters door een te Bun- de gevestigd vertegenwoordiger Joseph Maii waren gekomen. Alle drie zyn Zaterdag ge- arresteérd. Andere by deze affaire eveneens betrok ken Joegoslavische onderdanen zyn te Duis burg gearresteeiu. Een auto-ongeluk. VALKENDuttU, 11 Jan. In den at- geloopen nacht te omstreeks 12 uur reed een auto, komende van. Maas tricht, te Valkenburg tegen een boóm. Het voorste deel van de aiuto werd geheel ingedrukt. AUe vijf inzittende4i werden gewond), van wie twee ern stig. De oorzaak vau het ongeval scnijmt dronkenschap te zijn. De cliauffeur die licht gewond is werd heden in arrest gesteld. Tusschen een auto bekneld geraakt en gedood. De chauffeur gearresteerd. ZWÜLU^, li jan. neuenmjorgeai ge raakte op den Bornsche weg, vlak voor de melkinrichting dei* firma L. en ae B de chaiuiiedir dier inrichting, E. geheeten en wonende te Helieaidoorn, Dekneioi tusschen een vrachtauto en aen auto van zijn eigen firma. Mij werd op siag.gedood. WJariELKUEitoFilY. 9 Jan. 11 Jan. Officieel. Londen 12.06%) 12.0794 Berlijn 59.22'/a 59.23 Parijs 9.49'A 9.51 Brussel 11.28 11.29 Zwitserland 48.07% 48,06 Weenen 36.05 35.10 Kopenhagen 62.— 61.90 Stockholm 66.6794 66.60 Oslo 50.6794 60.70 New-York 2.4894 2.48% Nieit officieel. Praag 7.37 3^794 Madrid 36.20 36.35 Milaan 10.06 10.05 Beursoverzicht. De affaire ter Beurze had heden welis waar eenige uitbreiding ondergaan, maar toch ging er over Ijet algemeen weinig o». Rubberfondsen hadden zelfs een kalihe mafkt. Amsterdamrubbers openden op on geveer de vorige pryzen, maar sloegen spoe dig een dalende richting in. De rubbervoor- raden te Londen zyn opnieuw toegenomen en dit oefende naar ihet scheen een druk- kenden invloed uit. Tabakken hadden een beperkte markt en waren maar weinig veranderd. Van de Ned. Industrieelen waren de ge wone aandeelen Jurgens weer vast gestemd, daar men verwadht dat een bevredigend di vidend zal worden uitgekeerd. Kunstz(jde- aandeelen met slechts kleine variaties. De olieafdeeling had een rustig verloop en Koninklijke maakten slechts kleine schommelingen mede. Suikerwaarden en Indische cultuurbanken niet veel veranderd. Scheepvaarten verlaten. Op de Yankeemarkt was de handel onbe- teekenend, alleen Int. Continental rubber gaf een kleine beweging te zien. Prolongatie 294 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 11 Jan. Hoogste stand 182.4 te Visby. Laagste stand' 7210 te Veertmanoer. Verwachting Zwakke tot matige, zuidoosten tot zuidwesten wind. Neve lig tot licht bewolkt. Droog weer. Licht op. 11-12 Jan. 4.39 nj».—7.34 v.m. ADVERTENTIEN. JBlykens beschikking van den Kanton rechter te Gouda d.d. 7 Januari 1926 is aan PI ETER B1EMOND, van beroep landbou wer, wonende te Zevenhuizen, verleend handlichting tot 't dry ven eener boerderij, het koopen en verkoopen van vee, het doen van betalingen en in ontvang nemen van geld en het aangaan van geldleesungen, alles de boerderij betreffende. Voor extract conform: da Griffier: 73-15 3. W. R. VAN EETEN.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2