Gemeenteraad van Gouda. i WaSuS) Zanen' Mtt81wiik gttaufet-SANILEHfe (S-<L> <l«chtdSXt Uit den Goudschen Raad. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. niet omdat de Koningin het ontslag zop weigeren, maar z>elf zich bereid zal verklaren terug te keereo en aan stonds uit zal lokken een zuivere be slissing over het gezantschap, om, die beslissing gevallen zijnde, zijn taak voort te zetten. Baroin Van Wijnbergen, hoopt ten slotte, dat wat er ook moge gebeuren, gehandhaafd btijVe het kabinet-Colijn en behouden die christelijke regeering, waarvan wij zooveel zegen hebben on dervonden en nog zullen ondervinden. De zomertijd. Van 15 Mei-3 October. Naar wij vernemen, heeft de minis ter van binnenlandscjje zaken en land bouw bepaalds, dat in 1926 de zomer- iijd zal aanvangen 15 Mei en zal ein digen 3 October en niet 3 Sept. zooals wij gisteren melden. GEMENGDE BERICHTEN. Het Angola.B&nkschandaal. De arrestatie van den gezant. Zooals reeds ia gemeld, is de heer Sousa de Santos Bandeira, die tot vóór korten tjjd gezant van Portugal bij ons hof was, in ver band met de bantobi 1 jet tenquaesti e gearres teerd. Reeds geruimen tijd had men het vermoe den, dat de heer Bandeira een zekere rol in deze zaak had gespeeld. En hangende het onderzoek heeft de heer Bandeira zijn man daat ter beschikking van zijn regeering ge steld; hij is naar Portugal teruggekeerd Hij kreeg echter eenigen tijd geleden verlof van de regeering te Lissabon om voor een bepaalden tijd naar Den Haag terrug te keeren, daar hij nog verschillende particuliere aangelegenheden hier te lande nvoest regelen. Juist in dien tijd werd de beer Marang van Yselveere gearresteerd in verband met deze quaestie. Er heeft toen op het hoofd bureau van politie een langdurig onderhoud plaats gehad, waar verschillende politie- en justitieautoriteiten aanwezig waren, o.m. ook de chef der Portugeesche justitieele politie, dr. Chrispianis. De heer Marang heeft toen enkele, voor dwi heer Bandeira zeer bezwarende, verkla ringen afgelegd, welke door den Portugee- sohen politieambtenaar telegrafisch aan zijn regeering te Lissabon werden medegedeeld. Deze verklaringen waren van zoodanigen aard, dat de Portugeesche regeering den heer Bandeira telegrafeerde oogenblikkelijk naar Portugal terug te bomen. De heer Bandeira voldeed1 aan dit bevel en korten tijd na zijn aankomst is h\j gear resteerd. Welke rol hij in deze zaak ge speeld heeft, is nog niet volkomen opgehel derd, Wel is het opgevallen dat de heer Ma rang zeer deira omging. Omtrent de verblijfplaats van den com pagnon van Marang weet men nog niets naders. Bedoelde persoon logeerde in een hotel hier ter stede, maaj- is naar men ver moedt door den heer Bandeira gewaar schuwd, dat de zaak verloren was, en hij had dus nog gelegenheid zich uit de voeten te maken, even vóóirdat de politie hfm wilde arresteeren. Het hof heeft bekrachtigd een beschik king van de Haagsche Rechtbank, voor zoo verre daarbij de gevangenhouding van den heer W. van IJ., als verdacht van het ge bruik maken van valsche akten in verband met de kwestie der Portugeesche bankbil jetten, RADIO-NIEUWS. 6 u. Hilversum. H, D. O.-concert. 6 «u. 20. Londen. Muziek. Munster. Voordrachten..— Parijs. (Eiffel, 2650 m.) Voordrachten. Bournemouth. Comceit. 7 u. Hilversum. Lezing dr. Premsela „Ge neeskundig onderzoek voor het huwelijk". 7 u. 20. Londen. Tijdsein van de Big Ben, Berichten, voordracht, muziek. Oslo. (382 in.) Concert. Berlijn. „Requiem" van Verdi. Königswusterhausen. Hetzelf de. Hamburg. Too nee 1 „Jürgen Piepers". Münster. Mozart's „I>ie Hochzeit des Figaro". 7 u. 85. Zürich. Voordracht; opvoering 2e acte „Lohengrin". 7 u. 50. Parijs. (2740) m.) Concert. 8 u. 10. Hilversum. Programma der Chr. Radio Vereeniging. Spr. anr. dr. A. D. van Rhijn over „Christendom en het ^oci&le vraagstuk" en O. B. v. d. Wall over „Be- tuwsche Novellen", Orkest. 8 u. 20. Londen. Zang. Toespraak. Bournemouth. Orkest en soli. Newcastle. Balladen Concert. Oslo. Voordracht. 8 u. 50. Parijs. (1750 m.) Concert. 9 u. 20. Hamburg. Dansmuziek. Lon- 10 u. 20. Londen. Greenwichtijdsein, me- dedeelingen, voordracht. 10 u. 50. Londen. „The merry widow". Bournemouth. Dansmuziek. Het station Daventry (6 XX., 1600 m.) zendt uit: 10 u. 50. Tijdsein Greenwich; 11 u. 20 tot 1 u. 20. Quartet, zang en piano; 1 u. 20 tot 2 u. 20 en 3 u. tot 11 u. 20. Lon- densch programma. Van 11 u. 20 tot 12 u. 20 Savoy-band. MARKTBERICHTEN. Gemeentelijke vischmarkt Gouda. 27 Jan. Aangevoerd 4 manden versche schel- visch, verdeeid' in 133 partijtjes van 10 stuks. De prijzen varieerden van f 0.15-0.50. Kaasmarkt. WOERDEN, 27 Jan. Aanvoer 118 partijen. Ie kw. I 58—60—53—56, m. r.mi. f 6065—5859. Handel traag. Zitting van Dinsdag 26 Januari 1926, des tijm. 7% uur. eraad in opqnbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van Burgemeester Mijs. Afwezig waren de hoeren R. U. Jongen- burger en L. Overhand. Na opening der vergadering stelt die VOORZITTER er prijs op alvorens de werk zaamheden aan te vangen, met een enkel woord in herinnering te brengen dat de Raad in. een bijzonder geval verkeert; er zijn n.l. 2 jubilarissen. In de eerste plaats herdenkt de heer Koemans heden zijn 57en geboortedag, waarmede spr. den wethouder gelukwenscht namens den Raad. Maar er is een ander meer belangrijk jubileum: Dr. Hoffman herdenkt heden den dag, waarop hij voor 25 jaren zyn loopbaan begon. Met voldoening kan de jubilaris terugzien op deze kwarteeuw, waarin hy zich ia dienst der lijdende menschheid stelde. Niet alieen heeft Dr. Hoffman gedurende die jaren alp medicus zijn krachben gegeven, doch hij stel de ze ook beschikbaar ten algemeene nutte en zeker niet uit zucht naar^oordeel of ge win. Spr. stelt er pry's op namens den Raad ook yan deze plaat» belangstelling te toonen en den wenach te uiten dat het den jubilaris gegeven moge zyn nog een reeks van jarenj voort te gaan als tot nu toe het geval is geweest (applaus). De notulen der vergaderingen van 12, 13 en 24 November 1925 worden gearresteerd, die van de vergaderingen van 2'2 December 1925 en 8 Januari 1926 aangehouden. Burgemeester en Wethouders deel en den J. dat de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën by beschik king van 14 Januari 1926 no. 170, aan deze gemeente een 2e hypotheek hebben verleend ■groot 32700.—, ten hoogste ten behoeve xuw van 62 woningen door J. a. dat Gedeputeerde Staten by schrij ven van 28/31 December j.l. B. no. 10065/12 (3e afd. G. S. no. 25/1 hebben verdaagd 1926 met de gebruikelijke machtiging tot het doen van alle geraamde ontvangsten en het voteeren van de uitgaven tot de helft der uitgetrokken bedragen. Voor kennisgeving aangenomen. b. dat Gedeputeerde Staten blijkens hun schrijven van 4/12 Januari jj. S. No. 10047/ 52 (3e afd.) G. S. n<>;89 het raadsbesluit tot naasting dat de schulden, welke de vereeniging in ver band met de exploitatie heeft, by het Col- 3 Staten by schrijven van 6 Januari jJ. B. no. 7 (2e afd.) hebben toegezonden een uittreksel uit het K. B. van 24 December 1925 no. 71, waarbij oaïl. voor Gouda het maximum getal wordt gebracht op 55. IVc - 4. alsvoren bij schrijven van 18 Januari JJ. B. no. 375/35 (3e afd.) een uittreksel uit het K. .B. van 6 Januari j.l. no. 14 houdende goedkeuring van de nieuwe verordening op sluit 1 ting, vastgesteld by Raadsbesluit van 24 No vember 1925. e.. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 4/9 Januari j.l. B. no. 10107/52 (3e afd) G. S. no. 96 hebben goedgekeurd de raads besluiten van 22 December j.l. tot verhuur van grasland, overname van de Graaf van Bloisstraat (gedeeltelijk), verkoop van grond aan C. B. Groenendaal, verhuur van grond en weiland, uitgifte van grond in erf pacht. f.. als voren, bij schrijven van 6/9 Jan. j.'L .B. no. 10166/62 (3e afd.) G. S. no. 92 het raadsbesluit vam 22 December jJ. tot in gebruikgeving van de voormalige school aan de Turfmarkt aan het Leger des Hedls. g.. van het gemeentebestuur van Bos koop de mededeeling dat de gemeenteraad op 23 December jJ. besloten heeft gemeente geen overeenkomst tot i vering aan te gaan. De heer VAN STAAL (s.d) zal er prijs op stellen te vernemen van het College, hoe met de Kroon zyii af- >r. .het om aan de ver dat op denzelfden Raad het be door Boskoopsche raadsleden de gesteld: Dit geeft toch zeker wel wat? De Voorzitter van den Roskoopsohen Raad verzocht den leden te blijven voor het aanhooren eener korte mededeeling. Wat die mededeeling geweest is, weet spr. niet, maar frappant noemt spr. het, dat in een zyzaal- tje van Hotel Klaassen even later de raads leden door Leidsche autoriteiten op cham pagne werden befuifd. Het is voor de ver antwoording van den Boskoopschen Raad en dien te Leiden opt welke wyze de kosten daarvoor zyn te voteeren! Tegen deze corruptieve daad van den Bos koopschen Raad, zich zelf te bef ui ven, pro testeert spr. ernstig. De VOORZITTER antwoordt, dat geen onderhandelingen, doch slechts besprekingen met de Kroon zijn gevoerd. 'Spr. stelt er pry's op den Raadsleden schriftelijke mede- deelingen te doen geworden van hetgeen is gebeurd Van wat is voorgevallen, kan spr. geen* mededeelingen doen als liggende buiten zyn competentie; spr. ia er niet by geweest,, Was het vóór de Raadsvergadering gebeurd, dan "was het iets anders, maar het gebeurde ia niet toe te juichen! Alle voor kennisgeving aangenomen. III. Burgemeester en Wethouders doen den Raad mededeel ingen a. betreffende de openstelling van de Jan Kattenbrug op Zon- en feestdagen. b. ter zake de winst- en verliesrekening met balans van het gemeentelijk pensioen fonds over 1924 en de opeiungsbalansi per 1 Januari 1924. c. omtrent hun standpunt met betrekking tot het schrijven van het Comité tot behar tiging van de belangen van het overheids personeel en stellen, voor te berichten: a. dat de gemeenteraad van oordeel ia, dat de in deze gemeente geldende wacht geldregeling voor op voldoende wy-ze het in het adres bedoel de deel der rechtspositie regelen, en b. in deze wat inwonertal betreft middelmatige gemeente de behoefte aan een personeelareserve nooit is gevoeld en voor 'de instelling van dit instituut dan ook geen Besloten dienovereenkomstig te berichten, d als voren, met betrekking tot het pchryven van den Commissaris der Koningin omtrent kindertoeslagen voor commissaris sen van politie en stellen voor mede te dee- len, dat waar b(j> de vaststelling van het salarisbesludt 1920 voor deze gemeente over eengekomen is geen rekening te houden met de toekenning van kindertoeslagen en déze dan ook thans door geene der gemeentelijke ambtenaren en werMjpden worden genoten, het h. L niet aangaat, thans te adviseeren n spe- uit de gemeentekas bezol- (opgemerkt wordt hierbij, dat hoewel enkele leden van het college prin- cipieele voorstanders van kindertoeslagen zijn, dit advies unaniem wordt gegeven). Dienovereenkomstig besloten. ■Behalve de aan de orde gestelde stukken van B. en W. waren ingekomen: Van de commissie voor de reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht vol gens de Drankwet het rapport dienstjaar 1925/1926 met advies den aanslag der fa. A. J. IJsselstyn en Oo. terug te brengen wan 50.— ou,37.50 en de overige aansla gen te handhaven. V - Aldus Van den heer V. Weil Tzn., ter, een adres van 25 Januari j.l. het verzoek zyn wachtgeld te willen rege len wanneer het reorganisatieplan voor het marktwezen wordt aangenomen. Gesteld in handen van B. en W. ter af doening. Van den GoudsChen Bestuurdersbond een adres houdende het verzoek een nieuwe steunregeling voor georganiseerde werk- loozen vast te stellen. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Van den heer Boom een schrijven van 22 dezer houdende mededeeling dat hy intrekt zynbezwaarschrift van 23 November j.l., betreffend» de door hem gebouwde schuur. De heer v. STAiAL (s. d) vraagt hoe de bespreking is van B. en W. omtrent deze bekende affaire. Wethouder BOKHOVEN (v. b.) deelt mede dat het bekend is dat het om een bouwaanvraag van een gebouwtje ging, dat reeds gebouwd was. iDaar het niet met opzet was gebeurd en het hier «geldt een arme man werd dë wenk gegeven het be zwaarschrift in te trekken en is niet tot af braak ovenresraan De heer v. STAAL (s.d.) hoopt dat voor Jongeneel hetzelfde besluit zal gelden. Spr. wijst er echter op dat een precedent wordt geschapen en de positie der ambtenaren er niet gemakkelijker door wordt. Spr. zou er prijs op stellen d%t via de pers tot de bur gerij doordrong dft niet gebouwd mag wor den, alvorens de vergunning daartoe is ver- iDe VOORZITTER zegt dat B. en W. het volkomen eens zyn dergelijke afwijkingen van de Bouwverordening niet getolereerd kunnen worden. B. en W. hebben besloten ter kennis van belanghebbenden te brengen dat in het vervolg met de geëischte ge strengheid zal worden opgetreden. Ten aanzien van Jongeneel zal dezelfde toepassing plaats vinden als Vdn de Commissie tot Wering van Schoolverzuim het jaarverslag over 1925. Van den Directeur van den Handelscur- sus het jaarverslag over 1925. Van den Directeur der Ambachtsavond school als voren. Deze verslagen zullen dienen by de sa menstelling van het Gemeenteverslag. Het voorstel tot benoeming van den heer J. van Eyk, le commies-chef ter Secretarie, tot bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De heerJ. .v. RIJK wordt met algemeene Het voorstel tot reorganisatie van den dienst van het marktwezen. De heer SANDERS (s-d.) wenscht, alvo rens tot da algemeene beschouwingen over te gaan, te vernemen of uitstel van de be handeling van het voorstel niet mogelijk is. In de paar dagen, da/t spr. het voorstel in zyn bezit heeft, lean hy geen oordeel vellen van hetgeen er nu gaat gebeuren. Spr. vindt het veel gevergd, waar men een jaar bezag was maatregelen te treffen, dat de raads leden zich in zoo'n korten tijd van het voor stel op de hoogte moeten stellen. De heer v. d BRUG (c.s.) is het volko men eens met den, vorigen spreker. Wethouder KOEMANS (r.k.) uit aller- de woorden van den Voorzitter. Daarna ant woordt spr. den heer Sanders. Spr> ericent, dat het inderdaad juist is, dat het voorstel te kort in het bezit der raadsleden is voor een goede bestudeering. Een nauwgezette studie voor de goede organisatie van onze ingewikkelde markt heeft veel tyd gekost. Toen spr. het voorstel in zyn geheel voor zich kreeg, 'begreep hij pas welk een ar beid er voor de secretarie en den secretaris aan verbonden is geweest. De reden om nu spoed te doen betrachten is, dat elke week vertraging aan, de gemeente 200 kost De heer DONKER (r.k.): Dat is niet onze Wethouder KOEMANS (r.k.): Als men nagaat, wat de gemeente aan marktgelden enz. zal moeten missen, zal men de reden begrijpen, waarom B. en W. deze zaak zoo veel mogelijk willen bespoedigen. Het zou spr. spijten, als het voorstel dezen avond niet werd behandeld De heer VINGERLING (a.r.) vihdt het betoog niet overtuigend en stemt met den heer Sanders in, dat dergelijke gewichtige voorstellen met den nooddgen ernst bestu deerd moeten kunnen worden. De heer DONKER (r.k.) kan zyn stem aan de behandeling geven, als de noodzake lijkheid van die behandeling thans wordt pr. wenscht, indien hij zyn stem er aan geeft, zich het recht toe te eige nen, elke keer op de zaak terug te komen. Wethouder KOEMANS (r.k.) heeft be doeld de welwillendheid van den Raad in te roepen, omdat elke week uitstel 200 kost, maar indien de Raad niet oon amore de zaak behandelt, dan wil spr. liever uitstel. De VOORZITTER zet uiteen, dat het de bedoeling van B. en W. is geweest, te dat bij geheele voltooiing en van het nieuwe terrein, het on verwijld in gebruik te stellen, omdat ieder een 'weet, dat de toestand om verbetering schreeuwt; daarom hebben B. en W. er prys op gesteld het voorstel in deze vergadering te behandeling. Van schuld is geen sprake; de omstandigheden hébben er toe geleid. Wethouder BOKHOVEN (v.b.)jmu zich eenerzijds kunnen aansluiten bij d^meeming dat de tijd te kort is geweest om het stuk te besbudeeren; anderzijds is alles gedaan, ook ter secretarie, om spoed te betrachten. Spr. wijst er op, dat er nog eenige weken mee heengaan, als het voorstel wordt aan genomen, alvorens het in werking kan tre den; ook de menschen die het restaurant exploiteeren, moeten voorbereidende maat regelen nemen. Spr. zou er ook prijs op stel len, dat ook dit onderdeel in orde is by de opening van de veemarkt. Spr. verzoekt den Raad hiermede rekening te houden. De heer v. d. BRUG (c.s.) vindt dat het niet prettig aandoet om aan te hooren dat de finaucieele gevolgen voor rekening van den Raad komen hij niet-behandeling; mis schien is het mogelijk de restaurant-aange legenheid uit het voorstel te lichten. De VOORZITTER zegt dat het nader te overwegen is en brengt in stemming een Voorstel-v. d Brug tot uitstel der be handeling. Het voorstel wordt verworpen met 10 De behandeling wordt thans aangevan- De heer SANDERS (s. d) maakt by voorbaat excuses als hy blyk mocht geven het voorstel niet behoorlijk onder de knie te hebben. Spr. heeft getracht zich een denk beeld te vormen van hetgeen staat te ge beuren. Spr. zal zich verheugen als het marktwezen onder één dak is onderge bracht, waardoor de bandeloosheid ten op zichte van de veemarkt een einde zal ne men. Spr wijst op het volksbelang dat ge legen is in een behoorlijke controle op het vee, dat tot consumptie dient en vraagt of het de bedoeling is dat ook pluimvee onder keuring wordt gebracht. Zoo neen, dan geeft spr. dn overweging het pluimvee te houden waar het nu is. Het toekennen van peroeptieloon stemt spr. niet aangenaam. Als 'het salaris redelyk is, heeft men als overheid het recht te ei$hen de beschik baarstelling voor zyn volle kracht, waai- voor de functionaris geroepen is. Het heeft spr getroffen dat de ambtenaar die tot hoofd van dezen dienst wordt aangesteld, die de functie waarneemt in den tyd dden hy anders in een andere tak dienst zou doen, zonder iets meer te doen als in zijn anderen werkkring, meer salaris zal krij gen. Ook voor den hoofdgaarder wil men een ander in de plaats stellen in diens gewone tak van dienst. Waarom krygt <He andere dan ook geen extra salaris Spr, heeft zich afgevraagd of het wel practisoh is en het geen stremming van het verkeer kan teweeg brengen indien het marktgeld van kaaswa gens ontvangen wordt aan de hoeken der straten Ook is het spr. opgevallen dat er wel eens meer personeel ivan de gemeentereiniging aanwezig is dan het aantal kaaswagens be draagt. Ten slotte heeft spr. een woord van lof voor diegenen, die het zoover hebben weten te brengen dat de reorganisatie thans een feit wordt. IDe heer KAJMHHUIZEN (c.h.) bepleit, de beschikking over een gebouwtje voor de be langen van de eierenhandel. öpr. is het niet eens met het besohikbaar stellen van politieagenten om behulpzaam te zyn by de inning der marktgelden, waar door 7 agenten, ongeveer de geheele poli tiemacht, op de markt moet zijn. Dit is in stille maanden onnoodig en gemakkelijk te ondervangen door g<een plaatsing van wa gens toe te laten, alvorens het bewys van voldoening der marktgelden is vertoond. Bovendien geeft het aan de hoeken der straten ophouden van wagens stagnatie in het verkeer. 'ergoeding aan c :t schoonhouden Reinigingsdienst voor het schoonhouden van de markt, ala zijnde een verkapte subsidie. De heer v. d. BRUG (c.s.) brengt hulde aan B. en W. voor het feit dat het college het zoover heeft weten te brengen: een be hoorlijk geregeld marktwezen. Spr. vindt dat het geen zin heeft in het contract op te nemen het verbod om in het dranken. Spr. stelt met de hee- ren Vingerling en van Hofwegen voor den verkoop van alcoholhoudende dranken te verbieden, zulks in het belang van de vee markt. De heer POTHARST (r.k.) merkt op dat premie op ijver ook in particuliere bedrijven voorkomt en ziet niet in het bezwaar van den heer Sanders, Spr. wyst er op dat het voor B. en W. een groote moeilijkheid is ge weest te vinden een ambtenaar, die geschikt is voor de leiding der markt. In den heer Anemaet, die tevens handelsman is, ziet spr. de geschikte persoon, alleen de belooning Vindt spr. allerbespottelykst laag! De heer KAMPHUIZEN (c.h.): 't Es nog maar ©en 'begin! De heer POTHARST (r.k.) wijst op het omvangrijk werk dat er aan is verbonden. B. .en W. hebben goed ingezien dat een ex tra belooning een prikkel tot meerdere plichtsbetrachting is. Al is spr. geheelonthouder, toch kan hij zijn stem jniet geven aan het voorstel-v. 4. Brug, de markt zou er ernstig onder lijden, ook zou het de zaak van de menschen met wie moet worden gecontracteerd, geheel in de war sturen. De heer v. d, BRUG (c.s.): Dat is mijn schuld niet! De heer POTHARST (r.k.): Waar 't om loopt is van geringe beteekenis, het voorstel van der Brug brengt de zaak in de war. Wethouder KOEMANS (r.k.) heeft niet genoegen vernomen dat het voórstel de al gemeene belangstelling van den Raad heeft. De bedenking van den heer v. d. Brug is van prineipeelen aard, de overige bedenkin gen zyn van geringe beteekenis. Het ploiinv- vee, zegt spr., behoort niet tot het gedierte door de Veewet beschermd, dat de pluim, veemarkt op dezelfde plaats blijft is niet gewenscht, de nu ingenomen plaats is goed vergrooting der kaasmarkt. Met de jpr. verplaatsing der het Varkenmarktter rein heter; bij een eventueel voorstel zal ei gelegenheid zijn deze zaak te bespreken. Spr. erkent dat inderdaad in 1920 by het salariabesluit is besloten geen afzonderlijk® belooning te geven, maar men kan toch n het marktwezen onder brengen bij de ge meentereiniging, alsof het er altijd onder had behoord; het is een geheel andere dienst. B. en W. zyn er toe gekomen den heer Anemaet speciaal aan te wijzen omdat noo dig was een man, die door positie, persoon en aard geschikt was voor deze betrekking- er is rondgezien bij het gemeentepersaneal een aparte leider 3 k 4000 zou Wat betreft het perceptie-loon acht spr. het geopperde door den heer Sanders theo-' geopperde schr juist. De heer SANDERS (s.d.): Men moet ze i toe brengen. Wethouder KOEMANS (r.k.) zegt dat eta prikkel de energie sterkt. Spr. wyst er op dat in 1920 die ambtenaren uitsluitend in dienst waren tegen peroeptieloon. Nu wordt slechts een gering peroeptieloon voorgesteld boven een zeker bedrag. In verband met de bezwaren tegen het io nen op 3 plaatsen aan den ingang van de Markt, vraagt spr. of de heeren elders op kaasmarkten wel eens hebben rondgekeken? In Leiden en Woerden wordt betaald vóór men op de markt komt. Spr. zegt dat naast het stadhóie een bree- de strook geheel vrij komt voor den eieren- handel. Of overdekking daarvan wenschelijk is, is .ha te gaan. De vergoeding aan den Reinigingsdienst voor het schoonhouden der markt beziet de heer Kamphuizen naar spr.'s meening ver- k-erd. Voor een goede administratie is het noodig dat men weet wat dé markt ople vert en wat de marktdienst drukt. Spr vindt het een gevaarlyk terrein om hier in den breede over de drankbestrijding te praten, men zal elkaar toch niet over tuigen. Gewenscht is het zoekers datgene kunnen zy behoefte hebben. Spr. is het eens met den hper Potharst dat de opbrengist zee: Lang rijk zou dalen en aanneming van voorstel-v. d. Brug de markt niet zal bevor- De 'heer SANDERS (s.d) repliceert. Sd» herinnert er aan dat by de vaststelling van het salaris-besluit een andore naam is ge noemd voor leider van het marktwezen. Spr. geeft toe d'ait de heer Anemaet de meest aangewezene is, maar wil op diens salaris toen ook op peil is Spr. zegt dat men met de sleur moot bre ken ten aanzien van peroeptieloon. In ver schillende particuliere bedrijven wenschl men die prikkel niet meer; by goede salari- eering kan geëischt worden dat de taak naar behooren wordt vervuld. Tot zyn spijt moet spr. tegen het voorstel-v. 'd. Brug zijn, ook al omttet men feitelijk reeds een stap doet in de goede richting. De heer v. d. BRUG (c.s.) is het niet eens met de meening van den heer Potharst, dat spr.'s voorstel zou zijn een scjiadeport. De heer POTHARST (r.k.) is niet zo danig drankbestrijder om alles te ontnemen. Spr. wil het practisch belang ook in het Stel a dat blijft De heer v. d. BRUG (c.s.) k -n drank te verkoopen! De heer POTHARST (r.k.) niet op zijn verantwoording. Spr. practisch mensch en burger. Wethouder MUYLWIJK (a.r.) zegt dat 6 a 7 menschen van de Gemeentereiniging bij de markt dienst doen, waaronder het toézicht houden op auto's in de Boelekade is begrepen. De heer SANDERS (s.d.). Er zyn er wel eens meer 's morgens, het voorstel spreekt van 8. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) blyft te gen vergoeding van kosten aan den Reini gingsdienst voor het schoonhouden der markt; spr. wil de. kosten wel becijferd zien doch geen verkapte subsidie toekennen. (Wethouders KOEMANS (r.k.) wyst op de buitengewoon belangrijke veii>etering bij het vorige stelselVereeniging van de functie van leider met een hoofd van den genoemden anderen tak van dienst was niet mogelijk omdat Gouda een zeehaven i« (gelach), d.w.z. directe verbinding heeft met de zee. Dat de heetr Kamphuizen de kosten wel wil opschrijven maar niet betalen, begrijpt spr. niet. De algemeene beschouwingen worden ge sloten en overgegaan wordt tot de artikel8- gewijze behandeling der concept-verordening regelende den dienst van het Marktwezen. De verorden! stemming aangenomen. By de behandeling der conceptverordening tot aanvulling def Algemeene Politieverordening zegt de heer v. d. BRUG (c.s.) te vreezen voor eigenaardige moeilijkheden. De bedoe ling van „andere plaatsen dan het marktter rein" is niet duidelijk. De VOORZITTER zegt dat het de bedoe ling is alle aangevoerde artikelen op de markt te concentreeren en geen kleine marictjes op verschillende plaatsen in de stad te houden. De heer VINGERLING (a.r.) vraagt een boer, die eieren langs de singels ver koopt, strafbaar is De VOORZITTER antwoordt dat het kan voorkomen dat een boer een bepaald aantal klanten heeft waar hij in huis gaat. Ieder geval zal op zichzelf zyn te beoordeelen- D* bepaling moet met beleid worden toegepaat om geen noodelooze belemmering te schop pen. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) merkt op dat er ook een eierenveiling PonderdaigB op de HoutmamSgracht Hoe moet het daar mede. Is da'e ook verboden? De VOORZITTER: Dat is m(j niet bete»» en moet nog onderzocht worden. Het voorstel van B. en W. süb 3 wens» de heer SANDERS (a.d.) gesplitst t» handelen. Zonder hoofdei yke stemming wordt g e n o m e n B. en W. te machtigen den De belooning ad 400.— komt afzonder- lyk in rondvraag en wordt aangenomen met 5 stemmen tegen. (Tegen de heeren San- ders, Perdö'fc, ran Hofwegen, ven der Brug en Vingerling.) Het voorstel la tot wijziging van het salariabesluit komt nu in stemming en wordt aangeno men met 5 stemmen tegen (Tegen de hee ren Sanders, Perdyk, van Hofwegen, van der Brug en Vingerling.) Het voorstel v. d. Brug c.s. om in het con cept-contract tot verhuring van het café- restaurant op het nieuwe veeraarktterrein in art. 2 te lezen „alcoholhoude inpiaats van „sterken drank", handeling. De VOORZITTER vestigt er de aandacht op dat men met het voorstel meer op den slechten dan op den goeden wég komt en het restaurant geen waarde heeft om ver huurd te worden als men de, menschen dwingt naar de particuliere restaurants aan de Markt te gaan. Daar is dan wél sterken drank verkrijgbaar. Het voorstel v. d. Brug c.s. wordt in stem ming gebracht en ver worpen met 14 st. tegen. Vóór stemden de heeren Perolyk, v. Staal, van Hofwegen, van der Brug en Vin gerling. De VOORZITTER constateert met voldoe ning de aanneming van het géheele voor stel tot reorganisatie van de Markt. Ret voorstel terzake het voorstel van den heer J. A. Donker tot het geven van reductie op den cokesprys aan alle armlastigen. De heer DONKER (r.k.) spreekt zyn te leurstelling uit over het advies van B. en W.; apr. kan zich niet indenken hoe B. en W. er toe gekomen z(jn. Wel kan men op geven ongeveer het bedrag der kosten, wèl en hier 1 niet kun nen werken. Spr.'s rechtsgevoel komt er te- i uit te sluiten - is ingenomen Spr. hoopt dat plicht van De heer v. STAAL (s.d.) meent dat van 't rechtvaardigheidsgevoel van den heer Don ker niets te recht zou zijn gekomen als spr. niet een aparte vergadering had aange vraagd. Spr. zou zeggen dat het voorstel door den heer Donker is gedaan uit misnoe gen, daarom volgt spr. het advies van B, ffi W, «n moei- vorige De voommwm wjjst op iter's voorstel een uitvloeisel is De heer OOSTERLING (rJc.) is Mevr. RIESZ (v.b.) ïroemfejöt een Uk en pijnlijk geval. Spr. helÏFin de vergadering het gevoel gehad dat de een iets wordt gegeten wat den ander onthou den werd. En toch wil spr. consequent 'blij ven en tegen het voorigj^Donker stemmen, wjfl sü van meening bljft dat de gemeente niet als weldadigheidsmaatschappij moei optreden. Dr. HOEFMAN <r.k.) moet - hoe sym pathiek hij het voorstel ook vindt ook tegenstemmen, daar een dergelijke steun thuis behoort bij de armbesturen. Zqu deze niet by machte dan treedt de overheid aan vullend op. Met het voonstel-Donker zou niet bereikt worden de groep, die liever in de kou zit, dan zich als armlastige aan meldt. De heer v. d. BRiUG (c-s.noemt het in dienen van het voorstel-Donker niet serieus. De heer Donker zou er nooit aan gedacht hebben te hulp te komen ware het voorstel met gekomen waarvan de heeren Don- ïst. vóór het voorstel, niet, omdat het spr. zoo isympa- tluek is, maar waar eenmaal begonnen is de werkloozen reductie te geven, is het niet meer dan billijk dat men de armen die ook geeft Men kan een volgend jaar wel komen met het voorstel om schoeisel en kleeding tegen reductie te verstrekken. Maar spr. zal zich daartegen verklaren. De heer DONKER (r.k.) vindt he. be- Mielqk dat de heer v. d. Brug aal tegen stemmen omdat het niet serieus is. Spr. «oopt dat Mevr. Riesa tot de overtuiging zal komen dat zij haar standpunt kan hand- ven. Wethouder 5HJYLWIJK (a.r.) zal vódr itet voorstel stemmen omdat met al de ar gumenten de arme enschen toch in de kon wtten. De heer DONKER (r.k.) zegt op te ko en voor de armsten van de armen en wekt tien Raad op hieraan mede te werken. de ™rT,fA;ï'DBRSu w»9t er dat d««Sv^jtX he' - De heer DONKER (T.k) dat ik veranderd ben! De heer SANDERS <s.d.) wijst er op dat 4e eerste maal de heer Donker tegen was. stem TSt? fc0en verworpen was met de ztan van den heer Donker, dan was er geen meer over gegeven. Spr. wijst er op dat t oo Armbestuur vnn^<^i^XPu3eanisin8tClli"gen wramit blijkt dat slechfiiuim 60 Kducfae gebrrnk heeft gemaakt dit vNg»ïrHMUIJLWIJK M jSle. SOS»"» welke het college De h. men in «T'Jf1"14 kolenvereemgingen te hebben. Dit moet De heer e° ««"""rdeerd. ring dafd/XS? weet kii ewa" O^ J"' hie€r6n Kamphuizen, Het voorstel tot verkoop van gemeente- grond aan den heer D. Stuurman c.s. nyw <iat eerst de grond verkocht Cden °renS Cr werkzaamheden °P De VOORZITTER zegt dat zulks voor re- va^ helai*ghebb©nde ia. (v.b.) deelt me- ««t «maamgaande hem niets bekend is. stemmfc.!001®4*1 wordt zonder hoofdei yke ^nwnng aangenomen. «HR (r.k): Ik heb gezegd ben! SANDERS (s.d.) merkt op dat Het voorstel tot verhuur van gemeen tegrond aan de afd. Gouda van de Nederlandscche Vereeniging tot Be- scherming van Dieren. Aangenomen. Het voorstel inzake de belooning van den amanuensis van het gymnasium. Aangenomen. Het voorstel tot het geven van een toelage aan de weduwe van wijlen den oud-gemeentewerkman K. Vermeulen. De heer DONKER (r.k.) is van meening dat deze zaak thuis behoort by het Burger- lyk Armbestuur, terwyl nu de rekening van den Gemeentel ij ken Reinigingsdienst daar mede wordt belast Spr. is overigens niet te gen de toekenning. De VOORZITTER zet het standpunt van B. en W. uiteen; het geldt een nieuwe tyde- lyke tegemoetkoming, die ten laste van den Reinigingsdienst, waarby de man werkzaam was, moet komen. Op 't oogenblik is niet te beoordeelen of de vrouw armlastig is en de vraag is het of het Burg. Armbestuur ter men aanwezig zou vinden tot ondersteuning over te gaan. Het voorstel wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Het voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden ivoor het aanschaffen van leermiddelenwoor het 8e leerjaar, ten behoeve vafcde Da Costaachool (Vereeniging wt bevordering van Christelijk Nationaal onderwijs. Aangenomen. De geruchten en publicaties omtrent de afdeeling Financiën. Alvorens die vergadering iin besloten zit ting overgaat stelt Dr. HOFPIMAN het col lege de vraag wat waar is van de geruchten in de pers welke een zekere beweging ver oorzaakten omtrent het bestaan van moei lijkheden in verband met de portefeuille van financiën. De VOORZITTER antwoordt dat dlie vraag buiten de orde is. Er zyn hier en el ders berichten in couranten verschenen, deels zelfs van beleedigenden en lasterlijken inhoud Op welken grond ze berusten is spr. niet diuidelyk geworden. Ondanks dat spr. gezegd heeft dat htf ter zake niets te zeg gen had, kwamen er toch uitvoerige berich ten. IDe Raad wordt dikwyls vergeleken bij de Tweede Kamer en hij is toch zoo anders. De ministers zyn ieder verantwoordelijk voor hun portefeuille, by het college van B. en W. is dat niet zoo. Hoe nu de voorbereiding van B. en W. is, is een zaak van het college Op dit oogenblik zyn geen nadere mededeel ingen te doen, er is echiter geen reden tot ongerustheid. Dr. HOFFMAN (r.k.)By wien moet ik my' nu vervoegen als ik den wethouder van Financiën moet spreken? (Gelach.) De VOORZITTER: Op 't oogenblik moet U zich by my vervoegen! De heer v. STAAL (s.d) zegt niet tevre den te zyn met de mededeeling door den Vorozitter gedaan. Spr. zal zich zyn recht voorbehouden op deze aangelegenheid te rug te komen. Niet opkomen van werkloozen. voor sneeuwruimen. De heer DONKER (r.k.) vraagt of de ge ruchten op waarheid gegrond zyn dat ml. 30 <va. 40 werkloozen ondanks aanzegging, b(j sneeuw ruiming niet zyn opgekomen. De VOORZITTER deelt mede dat inder daad een aantal werkéloozen niet zyn opge komen. Het Burgerlijk Armbestuur hepft ge deeltelijke inhouding van steun toegepast, omdat men meent dat krachtige maatrege len daartegen genomen moeten worden. Officieel Rapport der Waterleiding. Mevr. RIESZ (v.b.) verzoekt een offi cieel rapport van Prof. Go ester omtrent het waterleidingfwater te publiceeren. Spr. heeft den directeur gesproken en deze heeft daar op aangedrongen. Er zou de indruk bestaan dat het rapport van den directeur was. De VOORZITTER antwoordt dat het rap port in d© couranten gepubliceerd, gelijk is aan het officieele rapport van B. en W. De Raad gaat thans over in besloten zit- ting. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Januari. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van J. Th. Wagner, Christiaan de Wethstr. 14 om vergunning tot het oprichten van een kunstaardeweo-kfabriek door het bouwen van een aardewerkoven, groot 1%|M3, in het perceel gelegen Kleiweg no. 38, kadastraal bekend Sectie C no. 3069; Dat op Dinsdag den 9 Februari 1926 des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis ge legenheid is om bezwaren tegen de gevraag de vergunning in te brengen en dat gedu rende drie dagen vóór dien dag op de 'Secre tarie der Gemeente van die ter zake ingeko men schrifturen kan worden kennis geno men. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot bea-oep gerechtigd zyn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. De liefdadigheidsavond voor Vettenbroek. De liefdadigheidsavond ten bate van de getroffenen door de overstrooming van dé polders „de Broekvelden" en „Vettenbroek", georganiseerd! door de „Vettonbroeksohe Club", bij vele Gouwenaars welbekend, ds uitnemend geslaagd en de Raad van Dertien zal zeker met voldoening op dezen buiten gewonen succesvoJlen avond terugzien. Een geheel gevulde Schouwburg met een prettig gestemd publiek, een program, dat vlot werd afgewerkt, waarmede men zelfs een mooie plateelvaas kon winnen, wa) wil men nog meer? De voorzatter van deze populaire dub, de heer Sips, heeft den avond geopend met een uiteenzetting van de groote ramp, die de be woners van het nabijgelegen Vettenbroek en de Broekvelden op den oudejaarsdag trof. De heer Sips tooverde de aanwezigen voor de maleéhe weiden, het vee op het de bewoners, landbouwers allen, die .oesten vlyt en hard werken dag in dag uit, voor hun gezin het "brood verdienen, die zoo heel weinig luxe voor zichzelf eischen, en die door deze overstroomingsramp alles verloren wat zy met zooveel zorgen en moei te vergaard hadden. Hij vertelde hoe door de dijkbreuk het water den polder is bin nengestroomd en hoe deze 8 milLioen kubie ke Meter water weer uitgepompt zal moe ten worden. Dat de „Vettenbroekache Club" zich ge roepen gevoelde mede te moeten helpen tot het bijeenbrengen van geld voor hen, die alles verloren, is duidelijk, en ook dat zy plannen beraamde om een avond als deze op touw te zetten. Voor de medewerking, die de club hierbij heefit ondervonden, had de heer Sips niets dan lof. Spr. dankte in het bij zonder de jonge dames, die op zoo voortref felijke wyze alle toegangskaarten verkoch ten, allen die hun medewerking voor den avond toezegden en het bestuur van „Ons Genoegen" dat voor dit goede doel tegen zeer gereduceerden prijs den Schouwburg afstond; en heel geestig merkte spr. op dat dit „penningske van de arme" zeker dubbel wordft gewaardeerd! Tenslotte dankte de heer Sips de plaatse lijke pers en den heer Gabry voor zyn bui tengewone vriendelijkheid om een zoo mooie vleugel besohikbaar te stellen. Na die vriendelijke woorden tot velen ge richt, gaf de aardige Jazzband „Bubbub Fi ve" een paar jolige nummers ten beste, had dit ook reeds voor den aanvang gedaan, waarna het programma vlot en zeer tot te vredenheid van de aanwezigen werd afge speeld Te vertellen van al het aardige, mooie en amusante dan ten tooneele werd gebracht, zou ondoenlijk zyn. Wy willen volstaan met te memoreeren dat de heer Westbroek zeer veel succes oogstte (met zyn lied en decla matie, dat de fluitsolo van dein jeugdigen heer de Jong werkely'k iets bijzonders was en dat de heer Nauw de lachlust weer danig wtist op te wekken, niet in het minst in zijn lied met zyn telkens herhaald slot: „aan den vleugel Frits de Jong", en in de dolle klucht „Radio" met de zoo mooi gespannen kamer- en tenne. Aan het slot van den avond, had de ver loting plaats van de plateel vaas en een bloe menmandje, de eerste door de Plateelbak kerij „Zuid-Holland", het laatste door Lok's Bloemenhandel aangeboden. De win ner van de vaas, de heer P.. van E(jk, stelde deze mooie prys onmiddellijk weer ter be schikking, de tweede gelukkige, zelf plateel schilder, had een nog ingenieuzer idee, hy' stelde de vaas ter beschikking om op Ame- rikaansche wijze te worden verkocht. De ge lukkige die zich het bloemenmandje zag toebedeeld, was zoo attent deze bloemen hulde te retourneeren aan de jonge dames, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt voor dezen avond Van de gelegenheid tot dansen in de zaal „Kunstmin" werd na afloop door velen ge bruik gemaakt en tot laat in den nacht bleef er een allergenoeglijkste stemming, die nog verhoogd werd door den succcesvollen ver koop van de mooie plateelvaas, die een flink bedrag opbracht, en niet te vergeten door de uitnemende Jazzband „Hubbub Five". De Vettenlbroeksche Club kan met voldoe ning op deze weldadigheids-soirée terugzien qn zal, zoo vernemen wy 800 900 aan het Reeuwijksche Comité kunnen afdragen. Tentoonstelling van Perzische Tapijten. Naar wy vernemen zal'fcjj de firma B. de Jong in het gebouiw Gouwe 141, binnen eeni ge dagen een tentoonstelling worden gehou den van Perzische tapeten. Meerdere bijzonderheden zullen door de betrokken firma nader onder de aandacht worden gebracht. Juist gesnapt. Een jongeman had zyn rywiel even onbe- heheerd laten staan in het Paradijs. Dit zag een kleine booswicht, dde opeens heel par mantig de fiets nam en er mee wegreed. Maar de jeugdige fietsendief had ipet ge zien dat er juist een agent van politie na derde. Deze reed het boefje achterop en achterhaalde hem op de Karnemelksioot En toen moest boefje inpiaats van een fjjn fietstochtje te (maken, mee naar het politie bureau. Postdienst. Een bestelling minder. De Directeur van het Pust- en Telegraaf kantoor alhier brengt ter kennis van het publiek dat ingaande -Maandag 1 Februari a-s. het aantal bestellingen van de brieven post met één wordt verminderd. De tweede bestelling, thans uitgaande te 10.30 's mor gens, vervalt; de drie overblijvende zullen aanvangen als volgt: 7.10 m., 2.30 a. en 6.50 Voor de Commissie voor Arbeidersont wikkeling spreekt op Donderdag 28 Januari in Hotel Neuf Ds. Hugenholtz uit Ammer- stol over „Christendom en Oorlog". Het «esproken woord zal door lichtbeelden wor den verduidelijkt. Zaterdag 30 Januari spreekt voor de Lo ge van de orde van Goede Tempelieren de heer A. Don, hoofd eemer M. U. L. O. school te Rotterdam over „Alcoholisme en maat schappelijke toestanden." Na de pauz« opvoering van „Hannes- wordt ingekwartierd". (Kluchtspel in één bedrijf) door de Geheelonthouders-Tooneel- ver. „Den zwakke tot steun." (De Vereeniging „Boom- en Piantenbeura" houdt op Vrijdag 29 Januari des avonds 8 uur in Hotel Neuf haar jaarvergadering •De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag. Rekening en verantwoording Penningmees ter. Jaarverslag Kozencommissie. Bestuurs verkiezing. Subsidie tuinbouwcursus. Vast stelling contributie en dnleggeld. Rondvraag. Sluiting. Aan de beurt van aftreding z(jn de stuursleden: Joh. de Ruyter, C. Beeken kamp en A. C. v. d. Willdk. Alle drie zyn herkiesbaar. HAASTREGHT. Ter Secretarie ia gedeponeerd eèn ry- wielbelastingplaatje. Door Burgemeester en Wethouders is aan L. Burger te Stolwijk vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis in de Buurtschap Bilwyk. De collecte ten bate van de slachtoffers van den watersnood heeft in deze Gemeente opgebracht f 782.84%. Wy merken hierbij op dat in de R. K. Kerken reeds nuim 600 is bijeengebracht terwyl een aantal ingeze tenen hun gaven aan het Algemeen Wa tersnood Comité hebben gezonden. Aan het Bestuur der Afd. Haastrecht van de Z. H. Vereeniging „Het Groene Kruis' is door Burgemeester en Wethouders ver gunning verleend tot het houden van 5 lo terijen op 2 en 3 Februari a.a. MOORDRECHT. Morgenavond zal de Tooneelvereeniging alhier een weLda4jgheidsuitvoering geven geheel ten bate van de inwoners van den polder Vettenbroek, en opvoeren „Onder een dak" van Jan Fabricius. Vele entree- kaarten zyn reeds verkocht, nog slechts enkele zijn, zoo vernemen wij, verkrijgbaar. IMen haaste zich dus. SCHOONHOVEN. Het veer over de Lek, toebéhoarende aan de gemeente Schoonhoven, mag zich in toe- nemenden bloei verheugen. In het afgeloo- in jaar bedroeg het aantal wagens, vracht auto's en personenauto's, dat van <iit veer gebwuk maakte 13,704 tegen 12,288 in 1924. Het gemeentebestuur van Schoonhoven ziet thans het groote belang in van een vluggere verbinding Sedert korten tyd is het gemeenteveer omgezet in een bedrijf, dat de bijzondere aandacht heeft van bur gemeester, mr. F. L. J. E. Raxpboimet. De ze heeft toegezegd, dat zeer spoedig de ver betering van het veer ter hand zal worden genomen. De burgemeester is voornemens, een plan te laten uitwerken voor een moton pont, met een motor van 40 P. K. en een gangwisselkast. De bedoeling is, deze mo torpont aan den reep te houden, met het oog op het voordeel, dat de sterke stroom nabij Schoonhoven oplevert. De motorische kracht treedt dus aanvullend op. Deze pont zal tien voertuigen tegelijk kunnen vervoe ren. Het plan zal ruw berekend zestig dui zend gulden kosten. VLIST. De inzameling ten bate van de slachtof fers van den watersnood heeft in deze Ge meente opgebracht 180.30, die van de slachtoffers in den polder Vettenbroek 390. 'lotterdatm op het GoudaMterrein in Bloeawendaal. De uitwedstrijd* werd door de Gouwenaars met 2—0 gewon nen, zoodat een spannende strijd te wachten staat. Hermandad' I maakt groot kans op het kampioenschap 2e klasse R.V.B. Een belangrijke zitting met een ve len teleurstellend slot. Reeds lang voor het aanvaagsuur van de vergadering van den Raad stond in de hal van het stadhuis een groote groep nieuws gierigen om deze zitting by te wonen. Toen de bel dan ook den aanvang aankondigde, stroomde de publieke tribune vol, zóó dat velen moesten worden afgewezen en de deur eerst met heel veel moeite kon worden ge sloten. Later bleek dat ook het klein por taaltje by den anderen ingang van de Raad zaal stond opgepropt Wat zyn dëze menschen allen teleurge steld! Ongetwijfeld hadden zij gehoopt op een heftig debat, wellicht op groot specta- kel, waartoe de publicatie des heeren Van S taal in het Goudsch Volksblad Zaterdag j.l. en de mededeeling van diens te houden interpellatie over de door hem genoemde „crisis in B. en W." gereede aanleiding heeft gegeven. Er is niets van dat alles gekomen. Had niet Dr. Hoffman over deze,zaak een vraag gesteld, vermoedelijk zou de* heer van Staal over deze aangelegenheid geheel gezwegen hebben. Toen de burgemeester in zyn ant woord aan Dr. Hoffman, dat hierop neer kwam, dat de bedoelde quaestie behoort tot liet domein van het college van Burgemees ter en Wethouders, sprak van publicaties, van beleedigenden en lasterlijken aard, acht te de heer Van Staal het noodig even op te merken, dat hy zich zyn recht voorbehield, waar, de mededeelingen van den burgemees ter niet zijn instemming hadden, daarop in en buiten den Raad terug te komen. Voorts zweeg de heer Van Staal in alle talen! En diep teleurgesteld kon het audi torium gaan Er zal een verklaring zynerzy'ds komen. We wachten nu af Het reorganisatieplan van de Veemarkt is na breedvoerige discussie aangenomen. Daarover morgen. (ÜKAAOLOOZE DIENST.) Verzande weiden en akkers. Naar wij vernemen zijn niet minder dan 80 H.A. wei ein bouwland van de gemeente Overasseit en Neder-As- selt, welke in dto onmiddellijke nabij beid lag van de Maasdijk-doorbraak, nret een lot twee meter fijn zand be dekt. Men beschouwt deze uitgestrekte verzande weiden voor den landbouw verloren. Verschillende bperen wor-, den hierdoor zwaar gedupeerd. Een Grieksch schip in nood. HOEK 'v. HOLLAND, 27 Jan. Het Grieksohe s.s. Algios Georgioe, Ko mende u t Sovjet-Rusland en bestemd voor Denemarken, ig hedenmorgen tij dens den dichten mist 4 K.M. ten noorden van ftoordwijk gestrand. Het schip vraagt onmiddellijk assistentie. Het bergingsvaartuig Meermin en een sleepboot zijn derwaart vertrokken. Het sohip is later losgekomen en op eigen kracht naar Kopenhagen ver trokken. Geringde Aalscholver. Een op 10 Juli 1925 te Lekkerkerk in de bekende eendenkooi „Lekzicht" door leden der Goudsche Ornithologische Club „Hirun- do" geringde jonge Aalscholver is, naar de directeur van 's-Rijks Museum van Natuur lijke Historie te Leiden mededeelde, den 20sten November 1925 geschoten te Mau- nan, Haute-Garonne in Frankrijk. Agenda: 27 Jan. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering Gem. Zangvereenigiug „Excelsior." 28 Jan. 8 uur. Soc. „de Réunie.' Lezing van de Mjj. van. Nijverheid 30 Jan. 8 uur. Concert Mondaharmonicaver- eeniging „Crescendo." 6 Febr. 8 uur. Zaal Concordia Fee« tuit voe ring Tooneelvereeniging „Harmonie." 15 Febr. 8% uur Soc. ^Ons Genoegen", groot gemaskerd bal. Eiken Vrijdagavond 810 u. T. Jacobs Café Rest. „Nationaal". Repetitie Mondh. Ver. Excelsior." UIT ÖEN OMTREK. BOSKOOP. Morgenavond 8 uur hoopt Mej. dr. N. A. Biuining van Schevemngen voor de Bosk, afd. v. d. Vereen, van 'Vrij®. Hervormden .Bijbel schoolfonds" een lezing te houden over ,,'s Menschen levensdoel", en niet zoo als eerst het plan was en reeds in Kerk en Volk vermeid stond over „Ichnaton, de vre- deskoning van Egypte". Allen die Mej. Bruining weieens gehoord hebben, weten dat het ©en genot is naar haar te luisteren. Een ieder, die eenigzins kan, wordt daarom opgewekt deze lezing, die voor iedereen toegankelijk is, by te wonen. Ze zal gehou den worden in de Ned. 'Herv. Kerk. 440 NBDERL. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 27 Januari 1926. Hooge prijzen: 25.000.—: 3812 1000.—: 3777 5781 11855 12225 14731 17289 18848 400.—: 3006 6041 11479 14531 19689 200.—: 887 3479 8928 9099 9113 12951 17573 19042 100.—: 644 1055 1137 5088 9465 13223 20110 20561 Prijzen van 70. 121 161 265 284 470 523 619 670 705 1025 1097 1129 1165 1167 1309 1345 1363 1453 1616 1625 1751 1824 1829 1847 2103 2451 2452 2477 2410 2520 2610 2615 2617 2624 2747 2796 2851 2988 3010 3043 3091 3100 3139 3177 3219 3251 3292 3298 3382 3515 3706 3714 3740 3756 3810 4003 4067 4295 4366 4445 4511 4529 4552 4588 4624 4697 4777 5039 5055 5159 5256 5267 5441 5454 55i3 5627 5675 5822 5888 6277 6509 6595 6665 6830 6923 6993 7125 7148 7179 7208 7234 7254 7265 7432 7492 7501 7641 7660 7924 7925 8247 8262 8295 8305 8354 8420 8430 8474 8555 8613 8671 8740 8754 8799 8824 8918 8960 9004 9005 9087 9247 9324 9414 9509 9646 9829 9854 10003 10131 10256 10292 10558 10595 10617 10662 11146 11181 11240 11296 11340 11558 11566 11607 1/1722 11735 11769 11866 11891 11893 12040 12151 12218 12253 12340 12347 12764 12822 13046 18057 13075 13079 13225 18433 13509 13532 13628 13694 13765 13805 14019 14047 14061 14084 14121 14190 14322 14407 14698 14722 14&66 14970 15000 15004 15157 15175 15215 15234 15472 15519 15528 15583 15630 15690 15892 15972 15990 16094 16108 16176 16358 16435 16547 16698 16756 16791 16794 16843 16946 17077 17105 17115 17626 17682 17693 17819 17903 17981 18011 18055 18188 18302 18315 18354 18486 18493 18526 18530 18627 18774 18853 18910 19047 19065 19232 19345 19440 19522 19669 19757 19765 19768 19859 20165 20188 20204 20339 20429 20577 20635 20733 20897 20919 20991 SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Pditie-voetbal. A.s. Vrijdiagmiddag half drie speet de G.P.S.V. tegen Hermandad 1 uit Londen Berlijn Pary's Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York WISSELKOERSEN. 26 Jan. 27 Jan. Officieel. 12.11% 59.30 9.25% U.32% 48.06 35.10 61.80 66.65 12.11% 59.31 9.30% 11.32% 4807 35.10 61.80 66.70 50.80 2.49% 2.49 Niet officieel. pra*g 7.37% 7.38 Madrid 35.36 35.26 Milaan 10.03% 10.06 Beursoverzicht. Le situatie op de rubbermarkt is hoogst onzeker en het prijstver,oop ge heel onberekenbaar. Vandaag waren de rubberprijzen weer eens gedaald en dat had fot gevolg dat ook de rub berfondsen onder het vorige slot wer den ingevet. Zooals gewoonlijk ging het meest omi in Amsterdam rubber. Over het algemeen was de stemming minder aangenaam dan gisteren. Koninklijken konden zach niet ver der in koers verheffen. Roemeenache oliewaarden veronachtzaamd. Suikerfondsen prijshoudend en wei nig veranderd. De Amerikaansche ter- mijnsuikerpinijs kwam' lager af en daar uit Iodië niets bijzonders werd verho- men bestond' er niet veel interesse voor suiker. Van Ned. Iml. waren de gewone aandeel en Jurgesie opnieuw gevraagd, en deze wisten zich dan ook in koers te verheffen. Taibakben slechts weinig belangstel ling. Sdieepvaarten veronachtzaamd. In Amerikanen wairen Interc. rubber «meeboden. Prolongatie 3% RADIO-TELEGBAFISCH WEERBERICHT 27 Jan. Hoogst*? stand 770.7 te Zürich. I«aagste stand 729.1 te Reykjavik. Verwachting Matige tot krachtige, zuid-oosten tot aikLwesten Wind. Zwaan bewolkt jot betrokken. Later waar schijnlijk eenige regenbuien. Weinig verandering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2