Wvberf Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. M. DE KOSTER Pitmoppen Koffiekransjes Citroensprits Zandkoekjes 399 30 Jan hagel, enz. alles 24 cent per ons Patisserie Moderne A. SAMUEL Tets, adjunct-directeur der Utrecrtsche As surantie-Maatschappij te Bilthoven; mr. S. Troanp Meesters, advocaat en procureur te Arnhem; ds. I. Voorsteegh, predikant te Katwijk; A. C. Veiheék, tuinman, Den Haag; C. W. Wagenaar, gepenaionneerd hoofdcommies ter gemeente-secretarie te Utrecht; dr. D. van Weideren baron Rem- gers, particulier te Leeuwarden en C. A. van Woelde ren, burgemeester van Vliseimgen. De heer C. F. Klokke hield bij de over handiging van het geschenk, een korte toe spraak tot Koningin en Prins. Namens het Nederiandsche volk bood spreker H. H. de K. en Z. K. H. thans dit huldeblijk aan, bestaande uit een door Piet van der Hem geschilderd portret van het Koninklijk gezin, vergezeld van een album, bevattende de namen van verschillende co mitéleden, die met het Oranje-Oomité heb ben samengewerkt Maar tevens achtte spreker zich gelukkig H. M. een bedrag van 85.000 te kunnen overhandigen, waaraan spreker H. M. ver zocht een haar welgevallige bestemming wel te willen ge/ven. Het moge Uwe Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid zoo besloot spr. beha gen dit eenvoudig geschenk te aanvaarden als een bewijs van hartelijke belangstelling van het Nederiandsche volk in uw zilveren huwelijksfeest Tevens toonde de heer Klokke aan <Te Koningin, die zichtbaar ontroerd was en blijk gaf deze spontane volksuiting op hoo- gen prijs te stellen, de reproductie van het schilderij v bestemd om aan de schoolkinde ren te worden uitgereikt. Het geschenk der marine-officieren. Ten, 5 ure werd ontvangen eene deputatie uit de Koninklijke Nederiandsche Marine ter aanbieding van het geschenk der officie ren dier Marine, eensdhilderij, geschilderd door Van Eden, te Amsterdam. Het geschenk van de christelijke scholen. Hierna werd door H. M. .en Z. K. H. ont vangen een commissie, bestaande uit het Mode ramen van het hoofdbestuur van chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de overzeesohe Bezittingen, ter aanbieding van een bedrag van 7000, uit naam van de christelijke scholen in Ne derland, ten, bate van de slachtoffers van den watersnood. De deputatie bestond uit de heeren P. Oosterlee, voorzitter; A. Oo&ter- wijk, secretaris; mej. H. L. J. Rijken, pen- ningrmeestores en den heer A. de Jong Ezm., directeur van het Bureau der vereeniging. De leerlingen werden vertegenwoordigt! door Marie de Nie, leerlinge van de Konin gin Wilhelminaachobl en Willem van dei- Beek, leerling van de Van der Takschool, uitgaande van de vereeniging De Oranje- scholen. Het geschenk bestaat uit eert zilveren blad, voorzien van het vignet der vereeni ging van christelijke onderwijzers, voorstel lende de Leeuw met de vlag, waarop de «oorden: Prfacipuimi/eapientiae timor Do- mini („De vreeze des Heeren is het beginsel der Wijsheid") en draagt de volgende in scriptie: Op dit blad werd een gift voor de slachtoffers van den watersnood aangeboden aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, bij gelegenheid van Hun zilveren huwelijksfeest, op 7 Februari 1926, door de kinderen van de christelijke scholen in Nederland. De gift, groot 7000, werd in 7 bank biljetten overhandigd. Het geheel werd aan geboden op een kussen van oranje zijde, be dekt door een kanten kleedje. Het geschenk van de burgemeesters in Utrecht. De burgemeesters in de provincie Utrecht hebben daarna aan de Koningin en Prins Hendrik bij gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest, gezamenlijk een album aan geboden, bevattende de wapens van de ver schillende gemeenten in heraldieke kleuren uitgevoerd op roodkleurig, oud-Hollandsch karton, op even zooveel bladen als er burge meesters (48) zijn» Deze hébben hunne handteekeningen on der de wapens gezet. Het geheel is gebonden in een perkamen ten baad, versierd met het wapen van de provincie Utrecht. De pogingen van m'r. Limburg. De houding van den Vrijheidsbond, lm de „Maasbode was beweerd, dat de Vrijtieidsbowd en de leden rij ner fractie zou weerhouden van deel neming aan een kabinet-LimburgDat werd in verband gebracht met de om standigheid, dat de partij ratilicatie van het Belgisch traotaat niet wenscht. De „Vrijhead" ontkent tem stellig ste de juistheid dezer bew ering en vertelt in dat verband Geen enkele Kamerlid' behoorende tot een der beide fracties van den Vrijheidisbond, heeft ooit aan zijn club kunnen modedeelen, dat hij door mr Limburg is uitgenoodigd. tot een W vormen kabinet toe te treden, om de eenvoudige reden, dat zoodanige uit- noodiging nimmer heeft plaats gehad, dftn zou vrij zeker van liberale zijde niets gedaan zijn, om zoodanige toe treding te Verhinfl|eTeti.Vermoede lijk zou veeleer zoodanige toetreding zijn aangemoedigd', al zou dit natuur lijk niet insluiten, dat de fractie zich bij voorbaat vereenigdle met hetgeen mr. Limburg ten aanzien van het trac- taat en het gerwuitsdiap bij het Vati- oaian in het vizier modht hebben. Voor zoover het blad weet, heeft mr. Lim burg sledhts geconfereerd1 ,.met één beleend Vrijheidsbonder buiten de Ka mere een etveni bekwaam' als onaf hankelijk man". f&W.Éten.» voor Zanferi. STADSNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Het dienstbodenvraagstuk. De door de Ned. Vereeniging van Huisvrouw mi in het leven geroepen commissie ter bestudieering van het dienstbodenvraagstuk heeft zicih in ue volgende sub-commissies gesplitst A. Subcommissie vioor het onderwijs. B. Subcommissie voor urgent prac tised werk. C. Studie-oommiissio huishoudelijken aard. De bedoeling is dat subcommissie A a. zal nagaan of, en zoo ja, op wel- ko wijze de opleiding tot het verrich- tenvan huLshpudelijken arbjpid' alge meen zou kunnen worden gemaakt, en tevens het leerlingstelsel in studie zal nemen. Subcommissie B zal hebben te on derzoeken welke maatregelen zouden kunnen worden getroffen om1 in den nood van het oogenblik te voorden. Subcommissie C stelt zich tot doel materiaal le verzamelen van hetgeen voor de toekomst zou kunnen strek ken ter verlichting van den huishou delijke®, arbeid, waartoe moeten ge acht worden te behooren le. maat regelen van overheidswege of particu- 'iere vereenigingen 2e. uitvindingen of technische verbeteringen die bedoeld werk vergemakkelijken. Een „Bubikopf"-bond Een aantal dames te Jena, die ijve rige voorvechters zijn van den nieu wen haartooi, hebben een ,,Bubikopf- Verein" gevormd,, die dean oorlog heeft verklaard aan de ouderwetsche coifuire. De eerste daad naar buiten van de nieuwe vereeniging zal zijn een geweldige demonstratie-optocht. Een vaandel wordt aangeschaft en zal door de eigenares van de fraaiste Bubikopf", aan het hoofd' van den stoet worden, gedragen (wanneer de bondsleden het er tenminste onderling o vereens kunnen worden wie van hen de eereprijs moet worden toegekend). Heel Jena wacht thans in adem 1 oo ze spanning indien althans de hee- Ie geschiedenis geen karnavailsgrap is. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 6.20 Birmingham (479 M.) Lozells Picture House Orchestra. 7 uur Hilversum (1050 M.) Vlaamsch pro gramma, mevr. M. Steger—van Erven Do- 7.20 Londen, aventry- (365 M. en 1600 M.) «Tijdsein Vhn de Big Ben, Weerbericht. Dortmund (283 M.) Engelscche les. 8 uur Hilversum (1060 M.) Nutslezing. Spr. Herman Poort: Een overzicht der Neder iandsche literatuur van de middeleeuwen tot GOUDA, 19 Februari. Woningen voor ouden van dagen. Huurprijzen. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. besloot de Raad in zij® vergadering van 6 October 1925 de huren van de 27 wo- (365 M. en 1600 M.) Hongaarsch strijkkwartet. Berlijn (505 M.) Concert. Rome (425 M.) Concert. 8.50 Parijs (1750 M.) Galaconcert door Le 9.10 Hilversum (1050 M.) Concert door het H.D.O.-orkest. 9.20 Daventry (1600 M.) Licht sympho- nieconcert. Het etationsoricest. 10.50 en 12.60 Daventry. Dansmuziek. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Lezing Dr. J. M. J. Vuylsteke. in de bovenzaal van Café „Het Schaakbord" een lezing plaats door Dr. J. M. J. Vuylsteke, voor scheidsrechters en er het onderwerp:: „De waarde der scheidsrechtersfunctie Door afwezigheid van den Voorzitter sprak de heer P. Verkaik een inleidingswoord, waarna Dr. Vuylsteke zijn rede aanving. Spr. memoreerde eerst dat hij met genoe gen gevolg gegeven had aan het verzoek van het G. V. B.-bestuur om ook hier een lezing te houden. Vervolgens bracht spr. de groote verantwoordelijkheid naar voren, die er op de scheidsrechters, in het bijzonder op die der plaatselijke bonden, rust. Hierna be sprak sp. de directe en indirecte ongevallen die er uit de voetbalsport kunnen ontstaan, waarvan enkele uitvoerig besproken werden en verder de noodzakelijkheid tot de ver plichte keuring der voetballers. Nadat er door Dr. Vuylsteke gelegenheid was gegeven om vragen te stellen, waarvan enkèle gébruik maakten, sloot de heer P. Verkaik, met een woord van dank tot Dr. Vuylsteke, deze lezing. Jammer dat er voor dezen leerzamen avond zoo weinig belangstelling bestond. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. UTRECHT, 19 Febr. 1926. Aangevoerd waren 3 wagens, wegende 760 K.G. kaas. De prijzen bedroegen voor le kw. 66; voor Rykwnerk* 60.—. Kaasmarkt. ALFHHff^a. d. RIJN, 18 Febr. Aange voerd 16 wagens, le soort 54 57; 2e Boort 51—63. Met RjM. 58—60. Handel flauw. te bepalen op 4.20 per week, in met de door het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid voor die woningen opgezette exploitatiebegroting en in af wachting van de result, van de door B. en W aangewende pogingen om imet 's Ministers medewerking tot lagere bedragen te komen. Een verzoek van B. en W. «m bijslag als bedoeld in de miniaterieele circulaire van 5 Januari 1925, is door den Mi nister tot dusver afgewezen omdat deze circulaire uitsluitend van toepassing is voor woningcomplexen, welke gebouwd zijn nadat de noodzakelijkheid daartoe is kun nen worden getoetst aan de voorschriften dier circulaire, terwijl uitdrukkelijk bij het verleenen van het bouwvoorschot voor deze 2 woningen is vastgelegd, dat «P eene bij drage niet mocht wonden gerekend. B. en W. hebben toen opnieuw getracht den Minister te bewegen de oorspronkelijk door de commissie van 'bijstand in het be heer van het gemeentelijk woningbedrijf voor deze woningen opgezette exploitatie rekening goed te keuren, opdat de huren op de oorspronkelijk geraamde bedragen van 3.85 per week konden worden terugge bracht, terwijl zij tevens medewerking ver zochten om den totalen kostprijs dier wo ningen te doen verminderen met' de winst, welke de gemeente misschien zal kunnen maken bij verkoop van een stuk grond, in dertijd met Rijksvoorschot aangekocht en sedert door wijziging van bouwplannen niet in exploitatie genomen. Op het eerstbedoeld verzoek heeft de Mi nister bij schrijven van 26 Jan. gunstig ge schikt, terwijl op het andere verzoek afwij zend is geantwoord. De meergenoemde commissie van bijstand adviseert B. en W. bij schrijven van 9 Fe bruari j.'l.. thans een besluit van den Raad uit te lokken tót verlaging der huren tot het genoemd bedrag van 3.85 per week, omdat nog steeds 7 woningen onveihuurd staan en van de tegenwoordige bewoners al meerderen hebben te kennen gegeven, dat zij de woningen weer zullen moeten verla ten, wanneer niet spoedig huurveriagnng komt. De comm- blijft bet voorts gewenscht achten, indien mogelijk tot verdere verla ging der huren over te gaan en juicht het toe, dat B .en W. op dit punt diligent blijven en in de richting van verlaging van het voorschot, door aflossing imet eventueel te maken win^ op het bovenbedoeld stuk grond een middel trachten te vinden om tot het ibeoogde doel te geraken. (Het komt ook B. en W. gewenscht voor, om in afwachting van de resultaten van hun hernieuwde pogingen om alsnog, eene op lossing te viii^n, hetzij door verkrijging van een bijdrage dan wel tot vermindering der anuiteit, middels de op den vorenge- noemden bouwgrond te maken winst, zoo spoedig mogelijk tot verlaging der huren van deze 27 woningen over te gaan, willen ze binnen niet al te langen tijd betrokken zijn door die mehachen, waarvoor ze wer den gesticht, en zij stellen mitsdien den Raad voor te besluiten de huren dezer wo ningen te verlagen met 'ingang van de eer ste huurbetaling, volgende op de maand, waarin de vereischte goedkeuring op deze definitieve huurregeling door Gedeputeerde Staten zal zijn verkregen. De weekmarkt te Gouda. In de Vee- en Vleesdhhandel van 16 Febr. komtonderstaand vergelijkend staatje voor over den aanvoer op de Markt alhier. t in: Automobilisten, denk er aan. De uitlaatgassen «jn giftig. Laat daarom u-w motor nooit draaien Sn een garage, waarvan do deuren geslote" zijn. Zorg voor krachtige luchtververachim Paarden Koeien Kalveren Schapen Geiten en bokken Biggen Magere varkens Vette Varkens 1923 1924 1925 1045 853 862 237 231 540 6752 5226 5328 2102 1817 2130 2566 2383 3588 1391 1263 1066 53009 54688 26664 34867 6411 5910 9785J/ 108988 Omtrent den handel merkt-héï blad op, dat die, uitgezonderd in Biggen en magere varkens, over het algemeen minder gun stig dan vorige jaren was. Voorts dat die in paarden over het algemeen, door afwezig heid van vreemde kooplieden, beslisst slecht was te noemen en de aanvoer op de vrije Voor- en Najaarsmarkt de laatste jaren in het geheel niet meer van eenige beteekenis is, zoodat gevoegelijk tot opheffing van de vrye-markten kan worden overgegaan. Hoewel in het afgeloopen jaar de aan- voer van koeien, kalveren .schapen en lam- meren eenigszins hooger was dan die der 2 vorige jaren, is dit feitelijk nog geen be wijs van vooruitgang, temeer daar de han del daarin beneden het middelmatige bleef, ook wat de bestede prijzen betrof. Misschien zal het nieuwe veemarkt rein mettertijd van invloed zijn op de aan voeren, zoo beahrit het Wad, we willen dit evenals de „Vee- en Vleeschhandel" gaarne Tabakswet. Van L. K. te Hekendorp werden gisteren op de Markt alhier door de kommiezen der belastingen 400 sigaren in beslag genomen, welke niet Ook de Sigarenfabrikant J. de B. alhier, moest tot zijn schade ondervinden, geoorloofd ip. Tegen beiden is procesver baal opgemaakt. Een boete van 100 tot 1000 gulden kan tegen de overtreders v Causerie Armand Faure. Neder!. Vereen, van Huisvrouwen. Voor de af deeling Gouda der Nederl. Ver- eenigihg v. Huisvrouwen sprak gisteravond in hotel „De Zalm" de heer Armand Faure, ex-conférencier van de Alliance fran gaise, De heer Faure sprak in de Fran- sche taal over Edmond Rostand, en zijn werken. De heer Faure zeide in zijn voorwoord o.a. te zullen spreken over de persoon van Rostand, over zyn werk en over den invloed welken hy op Frankrijk en he^ Fransche volk gehad heeft. Edmond Rostand is te 'be schouwen als de incarnatie van den Fran- schen geest. In hem was iets van Corneille, iets van Racine en van Molière. Niet alleen in Frankrijk is hy bekend geworden, maar ook in het buitenland. Hy heeft aan veel critiek blootgestaan ook aan onaangename critiek. Wat betreft de onaangename cri tiek, mag ten opzichte van Rostand zeker gedacht worden aan het spreekwoord, dat het niet de slechtste vruchten zijn, waaraan de wespen knagen. Zijn invloed op het Fransche volk ds bij zonder groot geweest, voornamelijk door dat hy het was die het patriottische vüur wist aan te wakkeren. Rostand werd gebo ren op den len April 1868, te Marseille. Hij was dus als 't ware in dubbelen zin Fransch man, n.l. Franschman en geboortig uit het Zuiden. Van zijn 'dertiende jaar af maakte hy verzen wat zooals de heer Faure opmerkte nog heden ten dage in Frankryk niets bijzonders is, waar de Franische kinderen allemaal verzen maken. En al waren die verzen nu niet zoo schit terend, 't waren verzen. Rostand studeerde in de rechten. Na zyn zeventiende jaar maakte hy wat men noemt aardige verzen, die met welwillendheid werden ontvangen en hem het contact bezorgden met de élite der Fransche dichters. Als voorbeeld van dichtkunst las de heer Faure een ge dicht voor uit den studietijd van Rostand: La brouette, in welk gedicht OUide vrouw de zon zocht, die «Ij aan haar ziek, en in zijn kamertje van zonlicht verstoken kleinkind wil brengen. Op zijn negentiende jaar vervaardigde hij een Vaudeville, een uitstekend stuk, een stuk in het vol strekt nationale genre, een stuk, dat stond tusschen een Comédj,e en een farce. De Vaudeville is een stuk, dat in 't bijzon der en altijd gelegenheid tot lachen geeft. Toen reeds moet Rostand de plaats be grepen hebben die hij in de literaire wereld zou innemen. Het goede begin voor zijn loopbaan als dramatisch schrijver was ge leverd. De Académie frangaise wist Ros tand reeds te waardeeren. Meer bekend nog werd Rostand's werk: La Princesse loin- taine, waarin niemand minder dan Sarah Bernhardt optrad. Dót 9tu^ vooral maakte in het Frankrijk van toen, veel opgang, in den tyd van „l'école sans Diieu" in den tijd, dat het geloof het ideaal bijzondere op wekking noodig had. Het volgende werk vajv.,Ro$fcand was „Cyrano de^Berye^ac". Hierin heeft Rostand zijn ziel wetêh te leg gen, de ziel tevens van geheél Frankrijk. In dit werk kwaim o.a. tot uiting het stre ven van Rostand om onder het Fransche volk de liefde voor zijn land aan te kwee ken. Met „Cyrano de (Bergerac" 'behaalde Rostand groote triomfen. Het werd gespeeld door Coquelin. De hoer Faure droeg ver schillende gedeelten uit het stuk voor in het bijzonder om de figuur van Cyrano te doen uitkomen in het door den schrijver be doelde karakter. De .Gyrano de Bergerac" was aanleiding, dat Rostand op 28-jarigen leeftijd zich 't kruis v. 't Legioen van Eer zag toegekend. Het publiek, dat vertoo ning van het stuk zag was enthousiast. Het stuk werd in achttien landen vertaald. Het wend beschouwd als een meesterstuk. Het succes baande den auteur overal den weg. „La corde patriotlque" werd nog meer door Rostand In trilling gebracht in een volgend stuk: „L'Aiglon" dn welk stuk Sarah Bemhar<)t op onvergetelijke wijze den titelrol wist te vervullen. Ros tand werd benoemd tot officier van het Le gioen van Eer. ,L'A i g 1 o n was een „chef d'o e u v r e van architectuur en goeden smaak. Tenslotte sprak de heer Faure nog over het werk, dat pas tien jaar na L'A i g 1 o n verscheen, en wel Chanteclair. In die tien jaar maakte hy weinig van be teekenis. Chanteclair is te beschouwen door den inhoud als waarschuwing tegen 't ge- vaar, waardoor 't Frank. v. d. 20e eeuw be dreigd. wordt. Alle deugden, imaar ook alle ondeugden van het Fransche volk werden er in gelegd. Verschillende figuren werdén door den heer Faure besproken en gewe zen werd op een enkele politieke toespeling Chanteclair was een bijzondere triomf voor den auteur jDe opvoering .van het stuk, was uiterst kostbaar door de décors, waar voor os. twaalf duizend kilo vee ren ver- eisóht werden. Al« betrekkelijk nog jonge man ,werd 'Rostand lid van de Académie frangaise. Rostand stierf den 2en Decem ber 1918 te midlden van een glorieus tijd perk. De bespreking van Rostand's werken gaf den heer Faure herhaaldelijk aanlei ding een en ander omtrent de persoon van den grooten auteur mee te deelen. Rostand was in sommige opzichten een onaange naam mensch. Hy was iemand, die buitengewoon veel be hoefte had aan luxe, wat 't 'Fransche volk hem nooit vergeven heeft, zoo min als het feit, dat hij Rostand, zich superieur dacht, boven het Fransche volk. Sprekende over de behoefte aan een luxueus optreden, Ros tand had op zijn reizen een heel „gevolg" bij zich, wees de heer Faure nog op de om standigheid, dat aan het huis van Rostand bij gebrek aan ge'd niet de bestem ming gegeven kon worden, welke gewenscht geacht mocht worden. De heer De Blouw sprak aan het eind van de zeer onderhoudende causerie een woord van dank tot den heer1 Faure, die in het zonder ook den mensch Rostand bad doen bennen. Verder sprak de heer De Bk*m zijn teleurstelling uit over de geringe op. komst. v. d. B. Openbare Vergadering Chr. Hist. Kiesvereeniging. In een openbare vergadering uitgeachi*. ven door de Christelijk Historische Kieaver- eeniging „Gezag en Vrijheid" trad gister, avond in „het Blauwe Kruis" als spreker op de heer M .Krijger, lid der Tweede Ka- mer met het onderwerp „De politieke toe- stand." De Voorzatte», de "heer v. d. End, opende, de vergadering met .gebed, na voorlezing van het le gedeelte van Psalm 4. Vervol, gens heette hij den aanwezigen welkom, zei. de dat verschillende oorzaken een kleinere opkomst dan aanvankelijk was vermoed ten gevolge hebben gehad en vertrouwde dat het hier door den heer Krijger te spreken woord ver weg gedragen zal worden. Nog deelde de Voorzitter mede, dat 'door de Chr. Hist. Unie cursusavonden zullen wor den gehouden o.a. op 26 dezer te Bodegra» ven. Aangaande de crisis zei de Voorzitter nog dat zij er in wezen al was doch op 11 No vember tot uiting is gekomen. iDhr. Krijger het woord verkrijgende meen- de dat men als Christ. Unie-man niet ander» kan spreken dan in een somberen toon Als het waar was hetgeen A. R. en R. K. zeg. gen dat de C. H. Unie bestaat uit onbenul, lige, derde-rangs politici dan begrijpt spr, de belangstelling 'niet welke van die zijden in de C. H. Unie wordt gesteld. Het lean niet worden ontkend dat ten op. zichte van de aangenomen houding inde C. H .Unie verschil van meening bestaat, mur onjuist is het dat de Unie in twee deelen uiteen zal vallen, van een gistingproces Is geen sprake. Ooorzaak van al dat geschrijf is naar spr. meening jalouzie de metier, om dat dp C. H. Unie bedacht is op de haavdha- ving van haar beginsel en vat heeft op den volksziel bij de toepassing van artikel 4 van haar programma, zij is op dit oogen blik nog kern gezond en denkt nog altijd «1» Groen v. Prinstertr en Lohman dat Neder- land in Christeljjken zin moet worden ge regeerd. Voor goed begrip van den huidigen poli. tieken toestand is het noodig een greep te doen uit het verleden. Door de linksche par ijen werd bij de verkiezing naar voren ge bracht dat wegens het ontbreken van reëele basis de huidige groepeering naar de godsdienstige antithese moest plaats maken voor eene naar democratische en conserva tieve overtuiging. Wij, zegt spr. hebben ge zegd dat er we' terdege 'n reëele grondslag is v. de politiek der laatste jaren en hebben gewezen op de vruchten terwijl het méeffif" minder democratische of conservatieve nei gingen toegedaan zijn, geen vaststaand be grip is. Wij C. H. met A. R. en R. K. ver volgt spr. meenen dit onze levens- en we reldbeschouwing van de,allergrootste betee kenis' is voor het bepalen van het politiek» standpunt, het spreekt echter van zelf bij samen gaan werken dier groepen, toe zy verplicht zijn, het niet mogelijk i» dat ieder dier partijen zijn politiek beginsel geheel kan uitleven. Over Ds. Kersten, Ds. Lingbeek zal spr. niets anders zeggen dat dat ZÜ niet in het Parlement moeten komen als zij niet willa# samenwerken. Wanneer niet wordt erkend in God (ie bron van het &ezag dan leidt zulks tot a chdsme. Op het punt waar we elkaar vinden, zegt spr., botsen we nu. In onze Christelijke, kerkelijke beschouwing is er absoluut geen plaats voor een stedehouder van Christ» Het in 1925 aftredend kabinet bad vele ontevredenen gemaakt zoowel onder de ambtenaren als onder het niet ambtenlijl deel der bevolking. De stembusstrijd w*3 ongunstig voor de rechtsche- en gunstig', de linksche partijen., de leuze nationale ont wapening was er eene die weerklank moe4 vinden in den tijd van oorlogsmoeheid e» toch behaalden de rechtsche partijen de overwinning. Van zelfsprekend was het dat het kabioit Ruys zijn ontslag aanbood en evenzoo v* zelf sprekend was tevens daj een red* parlementair kabinet op zou treden. Voor die hand lag het dat overeenkomstig volkskaraker een Protestants kabinet formateur zou worden aangewezen. CoHj* ook voorgedragen door Nolens, kw«m n* zijn program by de fracties. Ds. Schokt»! pleegde overleg met zyn fractie, men f*1 blijven streven naar opheffing van het ge zantschap bij het Vaticaan. Toen Colijn bij Schokking kwam, tri- men de moeilijkheden over het gezantsd»?- Spr. citeert Groen v. Prinster «n Dr. tVf' per om aan te toon en dat een gezantschj* nü de Paus geen wettelijk souverein was, zou zijn het graf delven en zettow01* van het Protestantisme. Toen in 1915 de Regeering voorstelde in het belang van de memschheid, tjjddy een gezantschapspost bij den Paus gen, werd de knuppel in het hoenderhok go- worpen. De heer Nolens verklaarde t®** dat het aiet ging om het begins 1920 toen het voorstel kwam om de missie voor vast te maken, zeide dat 1915 over het b eginsél reedi beslist. Spr. is geen anti-papist een anti-ultramontaan en Lohman te» hem indertijd gezegd: Strijd tot 't y, onder uw nagels tegen het gezantscMP den Paus voor de handhaving van rakter van de protestantsche natie. i Jammer vond spr. het hun steun aan he.t amender onthielden. ■Spr. verklaart dat de C.-H. Colijn niets hebben gehoord en er wisten dat de R.-K. Ministers <*4«af den indien met behulp van de C.-H. het gezantschap zou worden opgeheven. Zelf heeft de C.JH. fractie het amende ment niet ingediend omdat zy de R.-K. niet wilden grieven. Spr. zegt dat zijn fractie met groot ver touwen het kabinet tegemoet was getreden. Eerst op 1 November vóór de vergade ring heeft Colijn ons medegedeeld, tc-' spr., dat de R- K. ministers ontsiag zouden nemen» toen heeftde C. H-fractie haar hou- idng nader bepaafld. Bij hoofdstuk III van de Staatsbegroo- ting kwam Nolens onverwacht met een oor logsverklaring aan de regeering voor het geval het Gez. bij den Paus niet werd be- itendigd. Spr. begry.pt niet hoe men, na hetgeen tloor Snoek Henckemans daarop gesproken is, de C. H. kan beschuldigen. De R. K. zegt sjir. hebben ons uit de politieke schuit ge gooid omdat wü ons zelf wilden zyn en wij ons politiek beginsel wilden uitleven. Marchant heeft in die vergadering ver klaard ditmaal voor het amendement te zul len stemmen om een einde te maken aan de samenwerking der rechtsche partijen. Men mgt dat die verklaring aanleiding voor de C. H. Unie had moéten zijn om haar hou ding te veranderen maar spr. zegt dat in dien zijn fractie dit gedaan Jiad, men te recht had kunnen spreken van onbenullige er. 3e rangs-pólitici. Colijn kwam schorsing van de beraadsla gingen vragen om de toestand nader onder de oogen te zien. Spr, wyt de schuld van de crisis aan de R. K; 4 ministerportefeuilles werden ter beschikking van de Koningin gesteld. Spr. betreurt, al veroordeel hy niet dat ze dat gedaan hebben en had liever gezien dat mi nister Colijn gebracht had 4 andere minis ters te benoemen. (Geheel naar constitutioneele gewoonte kreeg Marchant opdracht tot het vormen van een Kabinet, het spijt spr. dat men No- lens niet gevraagd heeft want de ruiten zyn ingegooid door 30 groote keien. Marchant heeft aangeboden: Gezantschap bij het Vaticaan te herstellen. Spr. brengt hulde aan de R. K die dat aanbod afwezen. Dr. de Visser kreeg daarna opdracht een rechts parlementaire Kabinet te vormen. Er was slechts twist in 2 van de 3 partij en het lag voor de hand dat hij de partij en trachtte te verzoenen op grondslag van terugroeping van het Gezantschap, maar accreditee ren van den gezant te Bern by de Heilige Stoel. Hoe kan men in Bern beluisteren wat in fiame gebeurd, vraagt spr. H«t werd zoo specifiek Roomsch als het ooit was geweest, daar konden wij ons niet mee vereenigen. Daarna kreeg Dr. de Visser opnieuw op dracht om een rechts-georiënteerd Kabinet te vormen. Spr. betreurt zeer dat ^r- Visser deze oplossing heeft gezocht maar hij zal wel wachten hem te veroordeelen. Men vroeg vam de zijde der R. K. om ons te» onthouden van het uitspreken onzer te leurstelling, zegt spr., indien de gezant te Bem geaccrediteerd werd. De vraag is spr. onverklaarbaar, wij 'laten ons geen muilband aanleggen die passen riet op Geuzenkoppen, zegt spr. Spr. hoopt dat Mr. Limburg zal slagen, wat er zal gebeuren indien bij niet slaagt weet spr. niet. Maar tengevolge van dat al verkeert men in (moeilijke omstandigheden, r En rechtsparlementair Kabinet past al- leen op de uitspraak van de stembus, hoogst bedenkelijk is het dat die samenstelling riet schijnt te kunnen. - Er is behoefte aan een krachige regee- ring, die kunnen we krijgen, zegt spr. als de R. K. hetzelfde doen als wij: samenwerken op voet van gelijkheid. Wij waren diep gegriefd in 1915 en 1920 hij de behandeling van het gezantschap bij h^ Vaticaan, maar hebben ons neergelegd b\j de uitspraak der Kamer. Wij vragen van de R. K. niets anders en dan komt het ster ke rechtsparlementair Kabinet weer terug, daarom, zegt spr., is de verantwoordelijk heid der R. K. zoo ontegenzeggelijk groot. Doch de R. K houden blijkbaar den chaos liever in stand dan dat ZÜ toegeven. De toekomst van land en volk is in Gods i hand. Spr. eindigt met de laatste woorden ge- - sproken door Willem de Zwijger toen hij ge- 1 troffen werd door het wapen van den huur ling van den Paus: Myit God, my'n God, hebt medelijden met mij en met my'n arm volk! Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door twee personen gebruik t ««maakt welke door den heer Krijger wer- i; den beantwoord. h+ De Voorzitter dankte den spreker en hoop te dat er dezen winter mog gelegenheid zou j «ijn voor den heer Krijger om te komen spreken over artikel 4 van het programma. 1 De spreker sloot de vergadering met dankzegging. Chriateiyke Zangvereeniging „Hosanna." Zaal „Kunstmin." ®et hoofdnummer, dat gezongen werd, was het kleine Oratorium „Christus" van Mendelssohn, een van de mooie, kleinere perken, breed van opzet, imposant (met z'n alen .waardoor zich de Meester ken merkt, beschrijvend het leven van Christus tet zijn Kruisigingadood. De Tenorsolist heeft hier de hervorragende rol, het heeit werk door recitatieven zingend, afgewisseit! tenige malen door mannen-terzetten en ge- niengid koor. We behoeven nauwelijks te 5®ggen, dat alleen een tenorzanger van de 'bovenste plank, met impo nee rende voor- dracht, deze partij weer te geven vermag •doals het behoort; de zanger van gisteren •vond bezat die kwaliteiten niet, ook niet o^rtoe vereischte muzikaliteit, en alles W*t «Jt zy'n mond kwam klonk zeer onzui- gelooven we zeker, dat, als het mo- W'yk vu deae stem te ontwikkelen, hij na verloop van tyd een te waardeeren zanger zou kunnen worden, want zijn timbre was opvallend goed. Het Terzettschwamm darüber; brrf wat was dat valsch, trouwens het geheele mannenkoor ,en dat is de schuld van de tenoren alleen. De dames zongen beter, maar steeds weel waren het de heeren die roet in 't eten gooiden! Men kome toch in 't vervolg beter besla gen ten ijs, of repeteere grondiger; 't is an ders zonde van 't mooie werk! Bevredigender klonk de zang in 't Gebed van Schubert en Neêrlands Vlag van Bon- zet. Instrumentaal werd gemusiceerd door de heeren van Beek, Cel, Snappers, Viool, van de Pas, Fluit die een solo „Le Rossig- nol Montmartrois" heel behoorlijk ten beste gaf en luiden bijval oogstte en Frits de Jong, Piano. Veel succes hadden de heeren met het mooie Quartet van 'Schumann. De Compo nist heeft hierin verschilleinde zijner" mooi ste tama's van liederen verwerkt, oa. „Ich grol'le nicht", „Traumerel, Adé nun, mein Liebchen, gescheiden muss sein" enz. Ook met Schubert's kwartet na de pauze kregen zij een dankbaar applaus. De toch altijd wel gezellige Kunstmin zaal was goed bezet en het publiek toonde zich blijkbaar voldaan over het gebodene. Ongestempelde Speelkaarten. De laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, dat vreemde kooplieden aan Marktbe- zoekers speelkaarten tem verkoop aanbie den welke niet zyn voorzien van het ver eischte Rijksstempel op hartenaas. Ook gisteren gebeurde zulks, maar de verkooper werd geknipt. Aangezien ook de koopers moeielykheden daarvan kunnen on dervinden is het geraden, zich met zulk een handel niet in te laten. Agenda. 19 Febr. 8 uur. Hotel de Zalm. Lodenver gadering Goudsche Padvinders. 19 Febr., 8 uur. Zaal Kunstmin, Soc. „Ons Genoegen". Lezing van den heer Thyssen voor Volksonderwijs. 22 Febr. 8 uur, Soc. „Ons Genoegen". AJg. Ledenvergadering. Maandag 22 Febr. n.m. 8 uur, in gebouw „Daniël" 1ste cursusavond E. H. B. O. voor aanvangs-cursisten. 23 Febr. 8 uur. Het Schaakbord. Bijeen komst van de afd. Gouda van de Ver. van Jongeren in de Vrijheidsbond. 23 Febr. 9 uur. Soc. de Réunie. Vergadering Goudsche Gezondheidskolonie. Eiken Woensdag om 8 uur Café het Schaak bond Repetitie Goudsbloem. Iedere Dinsdag 810 uur. Café Nationaal, Markt. Hersteld Apostolische gemeente. Vrijdag 810 idem. Zondag 101 en van 57 uur. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en niet 19 Febr. benevens den daarop volgenden nacht ge- opnd na 8 uur des avonds (des nachts eoh- UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Woensdagavond zyn in het Zuid-Holl. Kof fiehuis alhier opgetreden de heer Nylandt en zijn accompagnateur, op uitnoodiging van Zanglust, dat ditmaal haar jaarfeest niet met eigen krachten heeff, gevierd. Met buitengewoon veel talent heetft_ de heer Ny landt zjjn liederen voorgedragen, en is uit het applaus duidelijk gebleken, dat het ge bodene zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen is gevallen. 'Het was een aar dige avond, waar veel genoten is. GOUDERAK. 'De jaariyksche uitvoering van de Gym- nastiekvereeniging T. H. O. R. zal gehou den worden op Woensdag 24 Februari 'b avonids ten 7 uur by Ooms. Het programma vermeldt een 10-tal waarvan wij er een willen noe- ,yHet kan verkeeren" propaganda tooneel stukje voor de Gymnastiek en na afloop de bezoekers een had de schipper J. K. varende op een aak van den steenfabrikant v. Vliet het ongeluk overboord te vallen. Daar men varende was, liet dit ongeval zich aanvankelijk ernstig aanzien. K. had evenwel de tegenwoordigheid van gees^ het roer te grijpen en geholpen door zjjn broer wist hy weer op het schip te komen. Zoo Jiep dit ongeval nog goed af, HAASTRECHT. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht is in den IJssel drijvende gevonden het lijk van den 56-jarigen" sigarenmaker J. de K. Dr. Hakkerberg heeft nog ge ruimen tyd te ver geef sch getracht de levensgeesten we der op te wekken. By dit ongeval is alweer gebleken hoe het bij vele menschen nog steeds vast st®at, dat aan geen drenkeling hulp piag worden verleend aleer de politie aanwezig is. OUDEWATEJL Burgerlijken Stand. OVERLEDEN: Levenloos aangegeven kind van B. Nagelbout en E. Motshagen. Maria Sluijs oud 75 j. wed. van A. van Vliet ONDERTROUWD: Johannes Petrus van Kooten,,, 25 j.'te Montféort en Neeltje Brou wer de Koning 24 j. ter Oudewater. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 771.9 te La Corona. Laagste stand 747.6 te Aberdeen. Verwachting: Matige tot krachtige Wes telijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar be wolkt roet opklaringen en kans op regen buien. Later betrekkend, met toenemende kans op regen. Weinig verandering in tem peratuur. INGEZONDEN. (Muiten verantwoordelijkheid der Red.) Electricitett en Champagne. Antwoord op de vragen van het Raadslid Noest. De heer Van Staal schrijft ons: Naar aanleiding van de vragen van den heer Noest, raadslid te Boakoop, welke ook in Uw blad werden opgenomen, verzoek ik U vriendelijk opname van bijgaand artikel, waarvoor ik U by voorbaat vriendelijk dank zeg. De eerste vraag die Noeet my deed is deee: „Waarom noemde gij den datum niet waarop de aanbiedingen van de gemeenten Gouda en Leiden binnen moesten zijn". Op deze vraag laat Noest volgen de mededee- üng: „dat hy in openbare raadszitting zyn burgemeester om inlichtingen betreffende dien datum vroeg en ten antwoord kreeg: ,/wy weten van niets". Laat ik beginnen op te merken, er heele- maal niet vreemd van op te zien dat de Boskoopsche burgemeester onzen vriend Noeöt by het stellen van deze vraag met een kluitje in het riet stuurde. Integendeel Het lag volkomen in de lijn van het dage lijks bestuur van Boskoop dat in vele op zichten met de electr.-aangélegeitheid zon dering handelde. Waar het dagelijks be stuur van Boskoop echter niet op gerekend zal hebben Ls, dat Noest zich zoo maar niet het bosch in laat sturen en daarom de vra gen opnieuw stelt aan hem, die niet hetzelf de antwoord geven zal van „my is niets be kend". En nu het antwoord, vriend Noest Zoo je weet werden zoowel met Leiden als Gouda onderhandelingen geopend Over de electrici- teitsleverantie. De eene conferentie volgde op den andere, waarbij Boskoop het stand punt innam, althans tegenover Gouda, steeds de eene gemeente tegenover den andere uit te spelen. Dit begon Gouda te vervelen, waarom aan den heer wethouder en Direc- tie van de Lichtbedryvem voor het laatst vrijheid werd gegeven de aanbieding in het voordeel van Boskoop te wyzigen. Toen deze aanbieding by Boskoop binnen kwam, werd de beproefde tactiek opnieuw toege past en kreeg onze directie van Boskoop de wenk, nogmaals de aanbieding te herzien', m®t de boodschap er by te zorgen dat de gewijzigde aanbieding nog dezelfde week binnenkwam en dat B. en W. van Boskoop een week daarna hun advies zouden uit brengen bij den Raad. De datum, Noest, kan je nu zelf wel uitzoeken, hoofdzaak waarom het gaat is: Was er een termy'n gesteld en uit deze mededeeling zal je hlyken van: „ja". Maar er is nog meer. Gouda werd het zat op deze wijze te onderhandelen en wilde er zeker van zijn da'» de termy'n van in-' sohryving in die bewuste week voor beide gemeenten bindend zou zyn, waarom Gouda bij het indienen der laatste aanbieding een conferentie vroeg en verkreeg met B. en W. ivan Boskoop, welke ook bijgewoond werd door den burgemeester van Gouda. Deze stelde in de conferentie de zeer pertinente vraag aan B. en W. van Boskoop: „worden de nu ingestuurde aanbiedingen als defini tief beschouwd?" Het antiwoord van het ge meentebestuur van Boskoop luidde: „ja, en pik nader aanbod wordt buiten overweging gelaten", wat er nog meer.by gezegd is, zal ik hier maar niet bij weefden, deee mede deling is meer dan voldoende om te laten constateeren dat inderdaad op dat moment de inschrijving gesloten en bindend was. Gouda heeft natuurlijk >na de zeer posi tieve verklaring van Boskoop, gemeend de beslissing van den Boskoopschen Raad te moeten afwachten. Inmiddels maakte zij ge reed alweer in overleg met het Dag. bestuur van Boskoop een voorstel voor den Raad van Gouda, waarin deze hen machtigde tot fstroomleverantie over te gaan. lot zoover dus de vraag van Noest be treffende den datum van het sluiten der in schrijving (het definitief maken der aan biedingen) van Leiden en Gouda. Vraag dat alles nu ook maar in openbare Raadszitting, Noest, en wacht eens af wat de burge meester hiertegen te zeggen heeft. Nu de tweede vraag, of ik my niet vergis jn het tijdstip dat Leiden 6000.liet af trekken van haar reeds gedane aanbieding. Dit zou zyn geschied een dag voor de raads zitting van Boakoop, waarin voor het eerst in stemming zou komen het voorstel van B. en W. om Gouda de leverantie te kunnen geven. f Alweer ben ik Wy dat deze vraag mij zoó' mooi de gelegenheid' geeft om in het open baar critiek te leveren op een „zeer zonder linge", in den handel zou men zeggen „zeer laakbare wyze" van handelen van het Dag. Bestuur van de Boskoopsche gemeente. Ten eerste stel ik vast, dat ook al is de 6000.aanbieding van Leiden een dag voor de eerste zitting ingekomen, B. en W. van Boskoop onbehoorlijk hebben gehandeld door haar toezegging niet te handhaven om te zorgen, zooals afgesproken was: „dat elk nader aanbod buiten overweging zou.wor den gelaten." Ten tweede was het onbehoorlijk van B. en W., ja, „zeer laakbaar", dat zij, ondanks het feit dat in dezelfde zitting toén op een gestelde vraag kennis gegeven is van de nieuwe Leidsche aanbieding, welke kennis geving terecht door een der Boskoopsche raadsleden als niet behoorlijk gequ&lifiseerd werd, geen stevige poging gedaan hebben, om den Raad van Boskoop de door hem af gelegde verklaring tegenover Gouda, dat „de laagste inschrijver bij het sluiten van de inschrijving, door hen voorgedragen en verdedigd zou worden voor de leverantie" te laten eerbiedigen. Ten derde keur ik het af van het Dag. Bestuur van de gemeente Boskoop vooral gezien in het lidht van de gemaakte af spraak, dat «y Gouda niet in kennis gesteld heeft van de na de sluiting der inschrijving ingekomen nieuwe aanbieding van Leiden. Het eenigste waartoe burgemeester Colyn zich wist op te werken was het doen van een telefonische mededeeling aan den Goud- scchen burgemeester, n.l. dat de Boskoop sche raadsleden van de zijde der Directie der Leidsche Lichtfabrieken nogal krachtig wa ren bewerkt. Over de vermindering van 6000.— werd geen woord gerept. Voedde de Burgemeester zyn geweten be- nwaard wanneer hy Gouda niets zou mede deelen en deed hij daarom deze halve mede deeling? Niet dat Gouda dan ook een nieu we aanbieding zou hebben gedaan, want by ons was uitgemaakt dat van de ingeleverde niet», maar ook niet» meer af kon maar het was althans iets fatsoen lijks geweest. Ten vierde acht ik het volgende hoogst afkeuiWwadrdig.Gouda had een ontiwerp- contract gemaakt met B. en W. van Boe koop, wat en W. van Boskoop om zyn eenvoud ver boven het Leidsche prefereer den, Het spreekt vanzedf dat dit ontwerp niet voor onze concurrent bestemd was, Wat hebben B. en W. van Boskoop nu ge daan? Zy hebben het by de laatste aanbie ding van Leiden als grondslag voor een ont- werp-overeenkomst laten gebruiken. Daar mede werden voor Boskoop nieuwe voordee- len veroverd, maar die dus van Gouda af komstig waren. En nadat dit alles gebeurd was, kwam het voorstel om Gouda de leverantie te gunnen in herstemming, waarvan natuurlijk van te voren vast stond dat dit nooit een meerder heid kon behalen. Ik stel nu deze vraag aan Noest: Toen de herstemming plaats had, ging het toen wei over hét origineele voorstel, waarover in de vorige zitting de stemmen gestaakt hadden? Zjjn antwoordt zal luiden: „Neen!" Want ieder Raadslid wist dat te genstemmen beteekende aanneming van het voorstel Leiden, wat inmiddels met kennis van onze aanbieding en met gebruikmaking van den inhoud van ons ontwerp-contract gewijzigd was. Het is en een Ge meentebestuur onwaardig. Hier zyn de gren zen van goede trouw, die toch de eene Ge meente tegenover de andere heeft te eerbie digen, zeer sterk overschreden. UVer de gevraagde en verkregen cham- pagnefuif schreef Noest niets, alleen stelde hij zijn vragen onder het motto daarvan. Ik neem onvoorwaardelijk aan, dat Noest, die er niet aan meedeed, het eveneens in zyn binnenste heeft afgekeurd. En nu zal Noest stellig van myn kant kunnen begrypen, dat gezien de geheele voorgeschiedenis en ge zien de houding van B. en W. in dit artikel beschreven, ik op het standpunt blyf staan, dat ik van dezelfde raadsleden die om cham pagne vragen en daarna by de aanbieding deze aanvaarden, ook aanneem, dat zy als er weer eens een beslissing genomen moet worden over de gunning van een of ander werk, by het bepalen van hun stern toch wel blyven bedenken, welke gemeente op eerste aanvrage de champagne laat stroo men. Boskoop krijgt nu zyn electriciteit, een feit wat in de geschiedenis van Boskoop niet onvermeld za!l blyven. Maar ook zal de ge schiedschrijver niet onvermeld laten de af keurende woorden door anderen en mij ge schreven en gesproken over de unfaire wyze waarop het Boskoopsche gemeentebestuur zyn Goudsche Collega heeft behandeld. De bladzijdë waarop dit komt te staan zal een zwarte zyn. Tot slot dit. Ik heb in myn voriig artikel ook al gezegd dat ik mij volkomen kan in denken dat de Boskoopsche autoriteiten en misschien ook andere menschen in deze plaats het niet aangenaam vinden dat ik het een en ander publiceerde op de wyze zooals ik deed. Ik ben my er natuurlijk voldoende van bewust dat degene die met zyn meening in het publiek voor den dag komt, heel vaak als 'het zwarte schaap wordt aangeduid, maar laat ik er dit dan bij opmerken, dat wat ik over de zaak heb geschreven naar mijn stellige overtuiging ook leeft in de har ten van de Goudstóhe autoriteiten en van dat deel der burgerij wat met de gemeente poli tiek meeleeft* Eai het is ook nog de vraag of het laatste woord in deze aangelegenheid door het Goudsche gemeentebestuur is ge sproken. En als het spreekt, zal ook blij ken, dat de hierboven weergegeven feiten en conclusies ten opzichte van de onderhande lingen ook de zyne zijn. VAN STAAL. Gëvoeglykheidahalve slaan wij de hier gebezigde uitdrukking yer. De sprei nog niet afgehaald. Geachte stadgenooten, Nog is de Sprei welke gevallen- was op No. 349, niet afgehaald, tot 31 Maart ligt hy alsnog disponibel, den len April wordt deze weder gegeven aan de Zusterkrans „Helpt Elkander". Deze krans leert des Dinsdagavond^ arme moeders verstellen en van groot kjein maken. Zoowaar een nuttige instelling, die ondersteuning verdient Namens de Kindervoeding, J. J. BIK. Spieringstraat 83, Telef. No. 199. (DRAADLOOZE DIENST.) Het s.s. „Boeton" van de Mij. Nederland staat in brand bij Brest. AMSTERDAM, 19 Febr. De Directie van de Mij. Nederland ontving heden het vol gende telegram van den gezagvoerder van ljet s.s. „Boeton", dat te Brest in brand staat: „Brand ernstig karakter. Middernacht onder ruim no. 1 volgespoten, daarna explo sie. Olie vethok brandende. Vroeg en ver kreeg hu'Ip marine, zette te 3 uur vjm. schip aan den grond. Trachtte voorschip te inun- deeren, blusschen." De Directie van de My. Nederland ont ving nadien het vol'gende telegram: „Vuur breidt zich in hevigheid uit. Ruim 1 en tu»- schendek staan thans in brand. Twee drij vende brandspuiten van Marine verleenen hulp. Ruim 1 vod water, ruim 2 gedeeltelijk. Schip aan den grond gezet op modderland op de rede van Brest. De Maas weer gestegen. MAASTRICHT, 19 Febr. De Maas is weer verbazend gestegen. In den afgeloopen nacht is de rivier 1.39 M. gewassen, zoodat de peilschaal 3.10 M. of 45.11 A:P. aanwijst. De rivier wast gestadig en een gedeelte van Heugem heeft alweer laat van het water. België seint nog was. Een ton gouds voor het Watersnoodcomité. H. M. de Koningin en de Prins hebben de hun gisteren aangeboden gelden, tot een bedrag van 1 ton gouds, ter beschikking ge steld van het Alg. Watersnood-Comité te Amsterdam. Mr. J. L. A. Salverda de Grave, t DEN HAAG, 19 Febr. In den ouderdom van 65 jaar is in den af geloopen nacht overleden Mr. J. L. A. Sal verda de Grave, eecretaria-generaaJ van het Departement van Waterstaat, aan wie® juist heden met ingang van 1 April op zyn verzoek eervol ontslag uit zijn ambt was verleend om gezondheidsredenen, onder dankbetuiging en onder gelijktijdige benoe ming tot Commandeur in de Oranje-Nhssau- orde. Ernstig auto-ongeluk. HAARLEM, 19 Febr, Hedenmorgen heeft te Heemstede een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De auto van den heer Ouden uit Aardenhout bestuurd door den chauffeur Hessels kwam uit de richting Haarlem de Zantvoortsche laan inrijden, teen uit de te genovergestelde richting een paar voertui gen naderden. De chauffeur moest plotse ling uitwijken en reed in groote vaart tegen een met paarden bespannen mestwagen aan. Vervolgens reed de auto tegen een boom. De chauffeur viel uit de" auto, welke doorreed en kwam onder zyn eigen wagen terecht. Hy werd zeer ernstig gewond en is naar het Elisabeth gasthui» veivoerd. IJ®* paard bekwam ernstige verwtmÉwyMi. Een kerk ingestort. Volgens bericht uit Belgrado ie in het Croatische dorp Marovecani tijdens den dienst de kerk ingestort. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. WISSELKOERSEN. Beursoverzicht. 18 Febr. 19 Febr. Officieel. Londen 12.14 12)14 Berljjn 69.44 69.43 Parys 9.06% 8.92 Brussel 11.35 11.36 Zwitserland 48.07% 48.06 Weenen 36.15 B6.15 Kopenhagen 64.70 64.62% Stockholm 66.85 MM Oslo 52.16 52.40 New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.39 7.39 Madrid 36.22% 35.20 Milaan 10.07% 10.05 Beursoverzicht. Het publiek betoonde zich vandaag weer gereserveerd, met het gevolg dat de handel niet veel te beteekenen had. Waar de rub ber prijzen thans een verlaging hadden on dergaan, werden ook de rubberwaarden be neden de pryzen va® gisteren genoteerd. Begin beurs vormde zrich een groote hoek in Amsterdamrubber, maar de beweging was spoedig afgeloopen. Tabakken hadden een kalm verloop en waren tamelijk goéd prijshoudend Oliefondsen op bescheiden schaal verhan deld. Peudawa's Jtgnden zich handhaven. Ko ninklijke maar weinig veranderd. Suikerwaarden en Indische cuituunbanken aan den vasten kant. Aan scheepvaarten werd slechts iwebrig aandacht geschonken. Op de afdeeling voor Ned. Industrieel*® waren aandeelen Gero-fabrieken gevraagd Gewone aandeelen Jurgens met slechte kleine koersvariaties. Amerikanen op bescheiden voet verben-- deld. Prolongatie 2 ADVERTENT IEN. Wij wei-den verblijd met de geboorte van ons dochtertje JACOBA N. v. d. BURGIBQÖT. C. C. v. d. BURG. Doelestr. 29. 18/2 '26. ly HOOGE GOUWE 11 GOUDA belast zich met het inrichten, bijwerken en controleeren van boekhoudingen, belasting zaken, enz. 397 10 Billijke condities. Proeft ons overheerlijke Amsterdamsche Koningsbrood 28 cent per ons met heele amandelen en succade. WIJDSTRAAT 7 Tel. 267 Vopmoordoplng van Inkom*0, Iemand die beschikt over de noodige relatiên, kan zijn inkomen belangrijk vermeerderen, door met steun van gedipl. accountant werkzaam te zijn als VIRTIOSNWOORDIOIR. auto voor een Rotterdamsch Belasting- en Accountantskantoor. Br. fr. onder No, 442 Adv.-Bur. LOUIS BENJAMIN, Stationsweg 61b, Rotterdam.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2