Wvberf Laatste Berichten. Bears van Amsterdam. I iwifearg, heeft in een tot de verschillende le- gerautoritedten geriohten omzendbrief uitvoering gegeven aan de hem door H. M. verstrekte opdracht eo daarin o.mi. aan die autoriteiten verzocht, den dank van de Koningin en van den Prins over te brengen aan de officie ren en ook zooveel mogelijk aan de reserve-Officieren in de ctq. met die offidieren te houden bijeenkomsten. Er wordt aiam herinnerd dat heden ochtend om 10 uur in de üothisohe zaal te 's-Gratvenhage de tentoonstel- li rfg is geopend van de geschenken, door de Koningin en, den Prins ont vangen ter gelegenheid van hun zil veren huwelijksfeest, van welke ten toonstelling de opbrengst van den toe gangsprijs ad 25 cents geheel ten bate van de slachtoffers van deni waters nood' aai komen. Gemeld! wordt nog dfrt de tentoonstelling geopend zal blij ven tot en met Donderdag 4 Maart. De Koningin en de Prins hebben aan de Ned. Rotogravure-Maatschappij te Leiden Itoestemming verleend lot liet in den handel brengen van een serie prentbriefkaarten naar amateur opnamen ten paleiae Het Loo, bij het zilveren huwelijksfeest van de Konin gin en den Prins. Bezuiniging in de uitvoering van de beginselen der verzekeringswetten. Benoeming van een commissie van onderzoek. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft in overleg met de Be zuinigingscommissie ingesteld een oom missie van deskundigen, met opdracht gegevens te verzamelen, die zullen kunnen strekken om na te gaan of, hetzij binnen het kader der tegen woordige sociale verzekeringswetten, hetzij door een wijziging daarvan, blij vende binnen de grenzen van een no velle, vereenvoudiging en daardoor bezuiniging in de thans geldende wij ze van uitvoering van de beginselen van die wetten verkregen kan worden en aangewezen als t voorzitter van die commissie: H- A van IJseelsteijn, oud-minister van land bouw, nijverheid en handel leden: mr. H. L. van Duyl, lid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank; N G. van Gemert, voorzatter van den raad van Arbeid te Assen mr. H. W. (iroeneveid, administrateur- cl der a|Tdieeli«g arbeidsverzekering bij het departement van arbeid, handel en nijverheid mr. A. N. Molenaar, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandschei Werkgevers jhr. mT. H. Smissaeft, directeur van de Eerste Nederlandsohe'Verzekerings maatschappij op het leven en tegen invaliditeit en de Verzekeringsbank De Nieuwe Eerste NedÜerlamdsche, en mr. E. B. F. F. baron Wittert van Hdog- land, voorzitter van den raad van ar beid' te 's-Gravenhage. Het secretariaat zal worden vervuld op de wijze, bepaald door de Bezui- nigingsdommissie in overleg met den voorzitter van de bij dit besluit inge stelde commissie. De Ned. Ver. voor Vrijhandel. Het dagc'lijksch bestuur van de Ne- derlandsche vereeniging voor vrijhan del (de nieuwe organisatie, ontstaan door de samensmelting van de ver eeniging Het Vrije Ruilverkeer met het Comité van verzet tegen protec tie) is thans als volgt geconstitueerd: dr. A. PRte, voorzitter mr. Ant. van Gijn en jhr. mr. H. Smiissnert, vice- vooraitters mr. A. C. Joseph us Jitta, secret ris-penningmeester H. P. Gel- derman, J. Goedkoop, J. ter Haar Jr., E. H. Krelage en F. M. Wibaut. Mr. A. R. Zimmerman te Amsterdam. Voor do handelsfaculteit van de uni versiteit van Amsterdam heeft gister avond in de aula van de universiteit mr. A. R. Zimmerman gesproken over het werk van den Volkenbond in Oos tenrijk en den tegenwoordigen toe- stand aldaar. Onder de talrijke toehoorders merk ten wij op burgemieester W. de Vlugt, president curator en eenige andere curatoren van de universiteit voorts hoogleeraren van de verschillende fa culteiten wethouder J. ter Haar Jr en een aantal leden van den gemeen leraiad. Prof. H. Fryda leidde mr. Zimmer man bij het talrijke gehoor in. Hij zeide dat deze in de groote belang stelling, welke hiji hier vond, ook moest zien een blijk van groote be wondering voor wat hij als Hooge Commissaris van den Volkenbond in Oostenrijk voor het behoud van dat land verricht heeft. Uit de puinhoo- pen hebt gij, aldus spreker, een nieuw gebouw opgetrokken. Wie een flauw besef heeft van det samengesteldheid van de economische machine, begrijpt welk een organisatievermogen, welk een diepe kennis, welk een wilskracht gij hebt moeten bezitten om' uw moei lijke taak te kunnen vervullen. Wii zijn er dankbaar voor dat een Neder lander decte taak op een zoodauige wijzte volbracht heeft, dat de naam van ons land in de internationale ge meenschap daardoor weer meer beves tigd is. Staatsraad J. J. Willing*, t N« een ongesteldheid', welke hem gedurende eenige maanden verhinder de zijn ambtsbezigheden te verrichten, is te den Haag. 76 jaren oud. overle den Staatsraad J. J. Willinge. tcfeu Kaalpijn. ui ue thans ouislapeoe, due in anciën niteit het/ouuste lid gan den Raad van State/was, want reeds sedert 19U( maakte Inj deel uit van dit hooge col lege, wertl di 1848 te Emmen gebo ren. Hij studeerde aan de Utrechtscne universiteit in die rechten en promo veerde aldaar in 1872, waarna hij zich te Assen vestigde en daar tot 1891 een drukke rechtspraktijk uitoefende. Kort na zijn promotie was mr. Willin ke ook eeuigen tijd leeraar in de ritaatswetenschappen aan de hoogere burgerschool aldaar. In 1891 werd hij benoemd tot rech ter in de rechtbank in de Drenlscne hoofdplaats en toen mr. Willinge zien geroepen zag tot het rechterlijk ambt, trad hij af als wethouder, welke lunc- tie hij gedurende twee jaren had be kleed na eerbt reeds zee jaren deel te hebben uitgemaakt van den Asser gemeenteraad, terwijl hij ook voor As sen van 1889 lot 1904 zitting heelt ge had in de Provinciale Staten. Het was ook het kiesdistrict Assen, dat hem in 1891 afvaardigde naar de Tweedb Kamer en bij opvolgende ver kiezingen zijn mandaat steeds ver nieuwde. En het wa» wederom het ge. west Drente, dat hem in 1904 een ze tel gaf in de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. Tot 1907 behoorde mr. Willinge tot het senatorenoollege, want den llden Mei van dat jaar werd hij benoemd tot lid van den Raad' van State, in welk Staatslichaam laatstelijk dror hem de afdeelingen Justitie en Financiën werden gepresideerd. (Jok werd hij meermalen tijdelijk toege voegd aan de afdeeling voor de ge schillen van bestuur. Zijne verdiensten- jegens den lande werden indertijd beloond met het rid derkruis van de orde van den Neder- landbchen Leeuw. Legimitatiepapieren voor België. Met het oog op het feit dat het nu en dan voorkomt dat Nederlanders moeilijkheden ondervinden, doordat zij zich zonder voldoende legitimatiepapie ren naar België hebben begeven, ves- jt de( manster van buitenlandsche er de aandacht op, dat voor de toelafhjg van Nederlandsohe onderda nen Hl België vereischt is, dait zij in het beidt zijn van een geldig Neder- landhch paspoort of van een binnen de laatste vijf jaren afgegeven bewijs van Nederlandschap te hunnen name, voorzien van hun handteekening en portret. Aan deze voorwaarde moeten voldoen alle Nederlandsche onderda nen van 15 jaar en onder en even eens at leen reizende Nederlandsohe kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar. Reizen deze kinderen onder ge leide van hun ouders, dan behoeven zij geen buitenlandsch paspoort of be wijs van Nederlandschap te hebben, mits zij vermeld zijn in het paspoort of het bewijs van Nederlandschap van hun Reizen naar de Balkan-ataten. Naar aanleiding van de gebleken moeilijkheden, om zich visa onderweg te verschaffen, vestigt het Ministerie var Buitenlandsche Zaken er de aan dacht van, belanghebbenden op, dat het niet raadzaam is, reizen naar de Balkon-Sta!en te ondernemen zonder vooral in het bezit te zijn van alle pasvisa, welke voor di reizen noodig zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Te veel onderwijzers. Te Oude-Pekela zijn voor de vacan te betrekking van o.l. onderwijzer 6*5 sol licit anten. Voor do betrekking van onderwij zeres aan de o. 1. school te Ter-A pc! hebben zictf 60 sollicitanten aangemeld. De voorgestelde maximumsnelheid. Een adres van sportbonden. De B.B.N'., de K.N.M.V., de A.N.W. B., de R-A.l. en de K.N.A.C. hebben een adres aan den Haagschen gemeen teraad gericht, waarin zij het toejui- ohen dat B. en W. maatregelen willen treffen om het aantal verkeersonge vallen te verminderen. i -Miter zijn adressanten van meeuuig dat het rijden met een snelheid van meer dan 30 KM. per uur op zich zelf geen enkel bewijs bevat van het in gevaar brengen van eenige veilig heid of vrijheid! van het ver krnr on dus een dergelijke snelheidsbeperking in 't algemeen en in 't bjjiiönder op vele voor 't rijden met groote snel heid geschikte weger* op geschikte oogenblikken een onuoodige beperking zal opleveren voor het automobilisme, met als gevolg belangrijke onnoodigp schade door tijdverlies aan handel, in dustrie en toerisme. Een dolle koe. Gistermiddag, omstreeks twee uur. heeft een fooe, geleid door een koe drijver, komende uit Utrecht, in de Bilt een hevige opschudding veroor zaakt. Het dier wist namelijk op den Utrechtsöhen weg nabij de sluis aan haar geleider te ontsnaippee, waarop het woedend de straal afrende in de richting van de Bilt. Na eerst n wiel rijder omvergeworpen te nei>DO.i ging het dier, dat steeds wilder werd, ver der het dorp in.' Nabij de lied. lierv. Kerm kiwa» mej. v. d. L. uit het kerk steeg je den Utreantschen weg op ae koe holdle onmiddellijk op haar toe en had het verschrikte slachtoffer in een minimum1 van tijd op de horens geno men, om de juffrouw dan op een ijze ren hek te werpen. Zij bekwam ten gevolge hiervan een keelwonde en be zeerde den linkerpols. Dr. Mayer was terstond aanwezig om mej. v. d. L.f die in een naastbijzijnden zadelmake rij binnen word! gedragen, te verbin den eai de wonden te hechten. De dojile koe was intusschen als een ra zende verder gerend en zij liep op een uit Zeist komende tractor-automo biel aan, waartegen zij echter weinig vermocht. De botsing was evenwel van dien aard dht een koplantaarn werd afgerukt, terwijl de koe plotseling dood neerviel. Fraude te Ddventer ontdekt. Kastekort ongeveer 66.000. Gisteravond is ihj Deventer eeii gemeenteraad gehouden. De burge- jhr. Humalaa van Eysingha half uur in geheime zitting was ge jut, döt hij tot zijn leedwezen eeni ge onregelmatigheden op het kantoor van den ontvanger had moeten con stateer en. Deze onregelmatigheden wa ren gepleegd onder het belheer van 'en ojij-ontvanger. Spr. wenschte er it uitdrukkelijk bij te voegen, om geon verkeerden indruk te wekken. Tiet kastekort bedraagt ongev. f 66.000. De oud-ontvanger was in de gele genheid' gesteld om zich te verant- wdien. Hij had bericht gezpnden, dat hij in de vergadering van B. en W. zou verschijnen. Evenwel is hij niet verschenen-, zoodat er niets an ders overbleef, dan de zaak in han den van de justitie te stellen. De meeste onregelmatigheden zijn van ouden datum, en gepleegd voor 1914. Een enkdie post kwam nog m 1923 voor, doch bleek op een vergis sing te berusten. Alleen in het Pen- sioenfo«jds is na 1914 nog een onre gelmatigheid geconstateerd. De fraude loopt zelfs terug tot 1894, en voordien lijd. De oud-ontvanger E. K. heeft, naar de Tel. vernam, des middags omstreeks 12 uur de stad verlaten. „The Spirit of Schiedam." De Karakorumlezing van den heer Visser Bij de Karakorumlezing van den heer Visser, voor de „Geographical Society" te Londen, was ook onze ge zant, jhr. De Marees van Swmderen tegenwoordig. t En zonder aan de verdiensten der overige spreker^ tekort te doen was hij ongetwijfeld de meest succes volle redeaiaar van dien avond. In de eerste pljaats I erinnerde de ge- Mint er aan dat de heecr Visser ook 'n di plomaat is; hij Xvas oi.l. indelröijd aan de legatie te Stockholm verbondon. Dat hij ook in deze positie kwaliteiten moet hebben getoond, was het eerste dat de gezant trachtte aan te toonen. En in dit verband moest spr. even herin neren aan het gezegde van een staats man uit den tijd van James II: „Een groot diplomaat is hij, die het meest voordeelig voor zijn land weet te lie gen". Welnu, gisteren belde de heer Visser spr. in den morgen op en ver telde hij hem dat hij niet alleen zwaar gehandicapt was, doch onoverkomelij ke moeilijkheden voorzag in de lezing, omdat hij deze in de Engelsohe taal zou moeten houden, terwijl hij deze taal. volgens zijn zeggen, lang niet afdbend meester is. „Mogen we daar- uil niet de conclusie trekken dat de heer Visser een groot diplomaat is?" vroeg spr.. welke vraag door het audi torium- op onomwonden wijze beves- tigdend werd beantwoord. In de tweede plaats was het ook spr. steeds een raadsel gebleven hoe het toch kwam dat een man uit een der lage landen aan die Noordzee, zul ke prestaties kon verrichten^ op een der hoogste gebergten van de wereld. Doch plotseling, bij het lezen der Hol- landsclie dagbladen, was hem' een licht opgegaan het bleek dat de heer Vis ser in Schiedam geboren was en het was natuurlijk „the Spirit of Schie dam", welke hem tot zulke grootsche daden had geïnspireerd. De wereld vermaardheid van dit kleine plaatsje bleek wel duidelijk uit dp wijze waar op deze uitlating van depgezant werd geapprecieerd. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 6.30 Hilversum: Fransche taalles door den heer Ch. Miche, uit Lausanne. 7.20 2 L. O. Londen (365 M.) en 'Daven- try: Tjjdsein vn 'Big Ben. Weer- en Nieuwsbericht „Doings and perso nalities in Pariament." Muziek van Rachmaninov. „The idèal newspaper" Hamburg: .^Boccaccio", operette. IJern. (435 M.): Operette-avond. Os lo (382 M.): Concert. 7.40 Hilversum: Politiebericht. 7.50 Berljjn (505 M.) en Körrigswuster- hausen (1300 M.): „Die Katastro- phe". Bern: Orkestmuziek. Eiffelto- ren (2740 M.): Concert. Munster: Josef Plantavond. 5 I. T. Birming- 10 u. 10.20 ham (479 M.): Concert. HilversumAbonnementsconcert het Concertgebouw te Amsterdam Dirigent Willem Mengelberg. Solist Igor Strawinsky (piano.) Londen: Beroemde duetten. Daven- try: „A phantom pantomime". 2 Z. Y. Manchester (378 M.), 6 I. C. Radio-Paris: Concert. Hamburg: Dansmuziek. P. T. T. Pa rijs Ecole Sup. (458 M.): Gala-soi ree. Muziek en tooneel. Berljjn en Königswusterhauscn Dansmuziek. Hilversum: Persberichten. Londen en Daventry: Tijdsein van Greenwich. Weer- en Nieuwsbericht. Madrid (392 M.): Concert. Londen en Daventry: Dansmuziek. The Savoy Orpheans, the Savoy Ha vana Band en Savoy Tango Band. Toulouse (441 M.): Dansmuziek. STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. Overtreding der Warenwet. i o rechtlKHik Ie Rotterdam heeft m de zaak van den 65-jarigen veehou der S. J. de J., te Nieuwerkerk a. d. IJsol. appelhnt vm een vonnis van den Goudschen kantonrechteV. waarbij hij wegens overtreding der Warenwet bekl. zou melk vermengd mei wa ter aan clientèle hebben afgeleverd was veroordeeld tot f 200 boele subs. 10 dagen hechtenis, het vonnis van den kantonrechter bevestigd, behalve ten aanzeil van de subsidiaire strat- maot, die op 5 dagen werd bepaald Diefstal met braak. Voor de rechtbank stond verder 'e- recht de 23-jarige sigarenmaker A. J. 6., wonend o te Gouda, gedetineerd, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan diefstal van 150, met braak en inklimiivijng, geplpdg^j in den nacht van 26 op 27 December van het vori ge jaar op het kantoor van een siga renfabriek van H. Th. v. d. Loon, al- ar. .te bekende. Hij vertelde, dat hor voor het raam» van het had weggeschoven en zoo- bi nnen was gekomen. In Utrecht heeft hij het gestolen geld op gemaakt. Er was een rapport van, de Recias- seerings-imrichfcing Gouda en Omtreken binnengekomen, dat gunstig over ver dachte oordeelt. Getuige H. Th. v. d. Loon verklaar de, dat verdacht^ eenige jaren bij hem in dienstbetrekking is geweest %op dat hij altiijd zeer tevreden over hem ge weest is. Het O. M. vertegenwoordigd door mr. J. C. Holstepn, achtte hèt feit wel ernstig, doch wilde clementie eischen. daar verdachte hiervoor nog nooit met de justitie in aanraking is geweesi. Het O. M. requireerde vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, Wis verdachie zich onder toezicht stelt en binnen een jaar de scha le van f 50 vergoed! De rechtbank deed na raadkamer, onmiddellijk uitspraak. Verdachte werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, voor waardelijk met een proeftijd' van drie jaar, mits hij zich onder toezicht stelt en de schade binnen een jaar ver goedt tot een bedrag van f 26. Voorts werd verdachte's in vrijheidstelling gelast. MARKTBERICHTEN. Graanmarkt. üüliuA, 25 i1 ebr. Granen. Onver anderd. tarwe t 13.50—15.75, Kogge i 9—9.50, Gerst 1 10.25—10.75, ld. cliev. ï- ,0—14.50, Haver f 1011.50, aw ten f 13la, Bruinebooaien 1 IJ19, per 100 K.G. Kaasmarkt. GÜUDA, 25 Febr Aangevoerd 51 partijen. Handel matig, le kw. f 52— 54, 2e kw. f 45—50, m. r.m. le srt. f 5661, 2e srt. f 4554. BOTfcM. Red. aanvoer. Handel red. Goeboter f 1.10—1.20. Weiboter f 1.00 —1.10. EIEREN. Groote aanv. Handel vlug Per 100 stuks 10—7. Veemarkt. GOUDA, 25 Febr. Melkvee f 300— 400. Goede aanvoer. Handel red. Vet te varkens 42 43 ot. p. p. Kedel. aanvoer. Handel vlug. Magere varkens 45 50 ct. p. p. Gcoote aanvoer. Han del stug. Magere biggen f 16—28. Groo te aanvoer. Haai tel matig. Nuchtere kalveren f 814. Groote aanvoer. Han del red'. Eierenveiling der Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken." 25 Febr. Aanvoer 5209 Kipej eren. Kipeieren f 6.1Ó6.70, klein f 5.80Eendeieren f 6.30-6.80, por 100 stuks. Aardappelprijzen Amsterdam. 25 Febr. Zeeuwsche bonten f 4—4.40, Zeeuw- sohe blapwen) f 3.754, Zeeuwsche eigenheimers f 3—3.25, Blauwe eigen heimers f 2.75—3.25, Flakkeesche ld', f 3.10^-3.40, Drentsche id. f 2.25—3.75 Rood star f 2.753, Bravo's f 2.753. Aanvoer t lading 320 H.L. Gemeentelijke viaehraarkt Gouda. 25 Febr. Aangevoerd 4 manden versche gul len, verdeeld in 76 partijtjee van 3 10 stuks. De prijzen varieerden van f 0.20—0.55. GOUDA, 25 Februari. idle voor jeugdige kunstschilder». De commissie voor de Koninkijke aubei. lie aan jeugdige kunstschilders heeft voor dit jaar wederom een subsidie toegekend aan onze stadgenoot de heer M. J. Bertelg. Uitslag afslag openbare verkooping, notaris R. W. H. Pitlo. Bij de hedenmorgen in ./le Zalm" ,gehou-V den afslag van: a. De Bouwmanswoning c.a. geleden wi der Gouda en Moordrecht en den Oostpol der aan den Moordrechtschen Tiendeweg, is provisioneel kooper geworden de hoogste bieder, de heer C. A. Antonio alhier voor 15700.—; b. Een perceel weiland, gelegen als bo- ven, is definitief kooper geworden, de heer A. Kooij, te Reeuwijk, voor 9000 c. Een perceel weiland, gelegen in den Zuidplaspolder, onder Moordrecht, is provi sioneel kooper geworden, als hoogste bie der, de heer M. B. van der Bas te Moor- drecht voor 8600. De Markt. Terstond na het einde van de markt is men heden van gemeentewege begonnen de ijzeren paaltjes op het marktplein, die dienden voor het markten van vee, weg te breken, daar deze, na de opening der Nieu we Veemarkt op het Kazerneplein volgende week Donderdag op het marktplein geen dienst meer kunnen doen. Het nu vrijgeko men terrein word volgende week direct als nieuwe ruimte voor de kaasmarkt in ge bruik genomen. Afscheid K. de Jong. In een bijeenkomst van hot bestuur van de Coöp. Middenstandsbank voor Gouda, gisterenavond gehouden lis aan den afgetre den Commisdfcris, den heer K. de Jong, die zijn woonplaats te 's-Gravenhage gaat ves- igen, dank gebracht voor zijn werken m het belang dezer instelling. Als bewijs van waairdeering is hem daarbij een ets van een Goudsch stadsgezicht ter herinnering aan onze gemeente, aangeboden. The Pil grim fathers. Gisteravond werd: in de Kleine Kerk aan de Peperstraat de laatsÉe winterlezing van wege den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente gehouden. Als spfeker trad op. prof. dr. A. Eekhof uit Leiden. Nadat de bijeenkomst door'ds. Bijl met gebed geopend was ving prof. Eek hof de behandeling van zijn onderwerp aan: The Pilgrimfathers en hun beteekenis voor onzen tijd. Prof. Eekhof herinnerde er aan hoe in d§n loop der tijden in het kleine Ne derland groote dingen tot stand gekomen zijn en hoe ons land voor menigeen een toe. vluoht was een plaats waar rust gezocht en gevonden werd. Dat waren de Hugenoo- ten, in den tijd dat door; Lodewyk XIV van Frankrijk het Edict van Nantes was her roepen en daar was o.a. Paul Krugier, die na den Transvaalschen oorlog in om land kwam. Onder hen, die als bal lingen ons land betraden, behoorden ook de z. g. Pilgrimfathers, die uit eigen land, En geland verdreven, hier een rustplaats von den. De Pilgrimfathers waren Engelschen, die in 't begin der 17e eeuw, zich niet ver eenigen konden met de gebruiken en leer stellingen der Staatskerk, puriteinen, die God wilden dienen naar de inspraak van hun eigen hart. Onder hen verdienen twee personen bijzonder de aandacht, namelijk John Robinson en William Bradford. Waar ze oorspronkelijk vandaan kwamen, kwam men in *1850 pas precies te weten. Dat dit niet eerder geschiedde, had een bijzondere oorzaak. Zjj hadtien een z.g. Cove n nut gevormd. Om aan voortdurende gevangen neming en opsluiting te ontkomen, dachten Ze er over te vluohten en waarheen konden ze beter gaan dan naar Holland? Van het district waar ze woonden, in Nottingham, begaven ze zich naar de kust, vanwaar *e met heel veel moeite en slechts bij gedeel ten naar ons land konden oversteken. Aanvankelijk 1608 kwamen ze in Amster- dam, waar nog meer Engelsche groepen waren, met welke al spoedig eenige wa ving ontstond die mede aanleiding was dat de Pilgrimsfathers verzochten aan de Lffld- sche Magistraat in Leiden te mogen wo nen, wat werd toegestaan. Van 1609 tot 1620 hebben de Engelschen'daar gewoond, allerlei bedrijven uitoefenende en zich ook met de studie aan de Universiteit beii? houdende, 't Waren er ongeveer 150. Het gebouw, waar ze bijeenkwamen stond in de Kloksteeg. Ze moeten ook een eigen druk kertje gehad hebben, waar boekjes ge drukt werden, die in Engeland verboden waren. Een en ander gaf aanleiding tot verzoek ivan den Engelschen koning Jakobus de Eerste tot uitlevering van een der Pil grimsfathers, een verzoek dat ten slotte OP niets uitliep. Na een elfjarig verblijf10 Leiden wflden de Pilgrimfathers, alhans gedeelte van hen, weer weg en wel om ver schillende redenen, ook om het Evangelie onder de heidenen te brengen. De was, waai heen ze zouden gaan, naar Gey- ana naar Virginië, naar West-In<$? J" 1920 vertrok inderdaad een gedee Delfshaven uit, eerst naar Engeland Speed-Well en vandaar met de Mayfly naar Amerika. Voor de aankomst in aakt, met te vormen onder een gouverneur. In een en ander wil wel het begin zien eener democratiseert* Geland werd by het tegenwoordige Ply mouth, waar de PUgrimsfathers onder v* moeite de grondleggers zijn g een Nederlandsche kolonie. De preditt»1 in Leiden gebleven. De in Leiden is langM»* hand opgegaan in de Hollandsehe, s ook bijv. de Engelsche De Pilgrimsfathers Cn een groo ten indruk achtergelaten. Het staat vast, dat zy de eersten waren, die de mogelijkheid aantoonden in Amerika een blijvende kolonie te stichten. Prof. Eekhof _af over het verblijf hier te land© zoowel Jls over dat in Amerika nog verschillende korte bijzonderheden aan de hand van tal van lantaarnplaatjes. Deze 'laatste hadden oa. betrekking op de vele aanwijzingen, die nog bestaan otntrent het verblijf der PH- nimsfathers in Amsterdam en Leiden, hun werk en op de herdenking van de Piigrim- fahters in het jaar 1921 zoowel in ons land nis in de streek, waar zij in Amerika voet aan wal gezet hebben en waar prof. Eek hout diie herdenking mocht meemaken. De bijeenkomst werd besloten met dankgebed, uitgesproken door prof. Eekhout. jaarvergadering I. V. A. Onder voorzitterschap van de heer De Vos hield de afd. Gouda van 't Instituut w>or Arbeidersontwikkeling, Dinsdagavond haar jaarvergadering in „Ons Huis". In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het verschil van werken toen het comité nog niet aangesloten was en thans nu het als lid deel uitmaakt van het Instituut. Met leedwezen constateerde de Vos hOe nog georganiseerde arbeidersklasse het mooie werk van het I. v. A. negeeren. Spr. wekt de aanwezigen op de propaganda voor het Instituut onder de party'gervooten en vak- vereenigingsleden voort te zetten, De jaar verslagen van secretaris en penningmeester werden zonder op- of aanmerking goedge keurd. Tot bestuursleden werden 'herbe noemd P. de Vos, B. v. Tyn, A. Fokers, Mej. Nelly van Triet, W. Kwinkelenberg, T. van Vliet «n Van, iStaal. De eerste zes nemen hun benoeming aan, terwyl van Staal deze in beraad wenschte te houden. Tot leden van de controle-commissie voor het nazien van boeken en bescheiden van den penning meester werden gekozen, Donk, Hendriks en v. 't Hul. Besloten werd Woensdag 24 Maart een ffflt&Vond te organiseeren met als hoofd film: „De Limburgsche kolenmijnen", met daarnevens een mooi by'iprogramma. Voor de zomermaanden zullen, by voldoende deel name, verschillende excursies worden voor bereid. Uit de vergadering werd de wensch te kennen gegeven in het nieuwe programma op te nemen „Ontstaan en ontwikkeling der aarde" en over het Sterrenstelsel. Eveneena om een reisclub uit afdeeling te vormen. (G. V.) De Statenvorming onder de Insecten. Gisteravond sprak in zaal „Kunstmin" voor de Goudsche H. B. S.-Vereeniging Dr. Joh. H. van Burkom, leeraar aan de R. H. B. S. alhier, algemeen voorzitter der Ne derlandsche Natuurhistorische Vereeniging over „De Statenvorming onder de Insecten". Nadat de voorzitter'der vereeniging, de heer J. P. W. Anemaet, de aanwezigen, in het byzonder den eere-voorzitter Dr. S. S. Hoogstra, had verwelkomd, gaf,hij het woord aan den spreker, aan wiens voor dracht wy het volgende ontleenen: Wy verdeelen de wereld der levende or ganismen in twee groote groepen, die der eencelligen en die der meercelligen. Een be langrijk punt van verschil tusschen die beide groepen is, dat by de laatste arbeidsverdee- ling tusschen de cellen is opgetreden. Wy zouden dit kunnen vergelijken met het werk van een handarbeider in de Middeleeuwen en in den tegenwoordigen tyd. Toen be- heerschte deze het vak in zyn geheelen om vang, thans is hy gespecialiseerd op een zeer bepaald onderdeel ervan (men denke aan het werk in de fabrieken van Ford). Die arbeidsverdeeling leidt tot een hoogere or ganisatie, maar tevens tot een meerdereaf- hankelijkheid van anderen. Er bestaat zoo ook een groot verschil tusschen de dieren, die solitair leven en die sociaal, in staten, leven. Dit sociale leven treffen we alleen aan by de Insecten en wel b(j de Byen, Mie ren, Wespen en Termieten. Het Papaverbytje (Osmia papaveris) leeft solitair, het bekleedt de holte, waarin de eieren gelegd worden, eerst met stukjes van de Klaproos en later van de Koren bloem. De Aardhommels (Andrena) maken in hout of aarde gangen met kamers voor de larven. Ze brengen daarin honing en stuifmeel, die tót 'n taaie bry gekneed wor den. Hierop wordt dan een ei gelegd en de cel afgesloten; de larve heeft dan voedsel genoeg. De Metselbijen bouwen uit leem en speeksel cellen, die ze aan steenen of muren vastkleven. Een overgang hiervan naar het statenleven vinden we bij Halictus. Het wijf je bouwt in de aarde een groep cellen, die gedurende den ontwikkelingstyd der larven door haar worden bewaakt. Het wijfje sterft dus niet onmiddellijk na het leggen der eie ren, er bestaat een contact tusschen moeder en kind. By verschillende Graafwespen blij ven de uit de pop gekomen mannetjes en wijfjes in den herfst by elkaar en brengen den nacht gezamelijk door. Eerst in het voorjaar beginnen de bevruchte wijfjes aan de bouw van een eigen nest. Wy kunnen hiervan nu het statenleven afleiden. Bij de Hommels wordt de kolonie gesticht door een wijfje, dat den winter in een holletje in den frond heeft doorgebracht. Het wijfje bouwt cel op cel en wordt daarin bijgestaan door de eerst uitgeslopen insecten. De nakome- limrschan bestaat vooral uit wijfjes, waar- ontwikkelde feslachtsorganen heeft noemd worden. By de Wt_r leven hooger ontwikkeld en is er een scher per onderscheid tusschen koninginnen en ^Werksters. Ook de nestbouw is hier hooger ontwikkeld. De nesten, die een aanzienlijke frootte hebben, worden gemaakt uit fijn- gekauwde stukjes hout, dat er uitziet als frijs papier. We kunnen die nesten aantref fen in holen in den grond, of vrij hangend weinig ontwikkelde en „arbeidsters" ge- Kespen is het sociale In den Bijenstaat hebben we te doen met l*t typische statenleven, dat een monarchis tisch karakter draagt. Wij kunnen onder die bijen een drietal vormen onderscheiden, n.l. de koningin of moerbij, de mannetjes (dar- »n) en de werksters. (De spreker ging hierop niet verder in, daar hij'twee jaar ge leden voor de vereeniging dit onderwerp rig had besproken.) Nog scherper ontwikkeld by d we het statenleven de Mierqn. We treffen hier 'ngen aan, maar door de vele ook een grootere plooil heid. Sommige soorten hebben in 't ge^i vaste woning, anderen een zeer ing< wikkelde nestbouw. Onder de Bladanydermieren in Amerika komen z.g. soldaten voor, mieren met krach tige kaken, die\rooftochten maken en een soort politiedienst verrichten. Meestal gaan ze 's nachts op vbedsel uit, ze trekken naar de boomen en sntfden daar stukken uit de bladen, die ze boven den kop houdend, naar het nest dragen,waarom ze wel Parasolmie ren worden genoemd. Die bladstukken wor den gekauwd en gebruikt voor het kweeken van een schimmel, die door de excrementen van d« mieren goed wordt bemest. Onder de bewerking door de mieren vormt deze schimmel eigenaardige knolraapvormige li chaampjes, die zeer eiwithoudend zyn en door de mieren als voedsel worden genut tigd. Bij de vorming van een nieuwen staat zorgt de koningin voor de aanwezigheid van de schimmel, doordat ze in een uitzakking ©en balletje schimmelweef- De jonge maden zyn zeer gewoonlijk komt er niet meer dan 10 tot ontwikkeling. Slavernij komt by verschillende soorten in hooge mate voor. Men ziet dan, dat de mie ren uit een kolonie in grooten getale een kolonie van een ander© zwakkere soort aan vallen en met de larven en poppen naar hun woningen terugkeeren. Deze larven en pop pen worden daar dan grootgebracht. Deze mieren doen daar dan het wefk van arbeid sters. Een bepaalde soort, Polyergus, heeft zich tot een echte soldatenstaat ontwikkeld, die zonder Me slaven, die voor hun voeding zorgen, niet kunnen leven. Het werktuiggebteuik, een der hoofdfunc- treffen we aan bij Oecophylla, dde de maden gebruikt als weef- spoel om bladeren aaneen te weven. Het or gaan van het eene dier is dus aangelegd op het instinct van het andere. Jrlet voedsel der maden bestaat uit vleesch, waardoor de mie ren met het opruimen van insecten een nut tig werk in een bosch kunnen v errichten. Het voedsel der volwassenen bestaat uit ho ning of zoete vruchtensappen. Met bijzon dere voorliefde maken ze gebruik van het vocht, dat de bladluizen afgeven. De mieren gebruiken die bladluizen als melkkoetjes. By. Lasius flavus treffen we aan een soort' veeteelt van wortel Luizen, die door de Mie ren bij wortels in de omgeving van het nest worden gebracht. In 4e excrementen van die bladluizen zitten nog veel zoete stoffen, waarmee die mieren zich voeden. By Myrmecocystis hebben we een aanpas sing, dat bepaalde dieren dienen tot het ver zamelen van honing. De werksters verza melen 'buiten den honing, andere mieren met een dik opgezwollen achterlyf verzamelen dan in hun lichaam den aangevoerden ho ning. Dezé soort komt voor in Mexico. De Trekmieren maken groote rooftochten, waarop ze ook groote dieren, vogels, slan gen en zelf» ezels aanvallen. Wanneer het voedsel in hun omgeving onvoldoende wordt, x Deze zorgvuldig voorbereid. tochten worden Onder den grond waardoor de ma den en poppen, die niet door de zonnewarm te benadeeld mogen worden, en het voedsel vervoerd wordt. Vroeger meende men, dat er graanverbou- dit is wel geble- onjui^t te zijn, wel zyn er graanverza- mdemieren. In de Mierenkolonies tref fen we nog dikwyls z.g. gasten aan, vooral kevers, waaronder bepaalde soorten zyn, die omdat ze voor de Mieren min of meer be dwelmende vochten afscheiden, met liefde verzorgd worden, evenals hun larven en eieren. Meest zyn dit voor de mieren onscha delijke vormen, soms zyn ze ook gevaarlyk voor de kolonie, doordat ze de larven en eieren uitzuigen. Ten slotte hebben we nog het statenleven onder de Termieten of Witte Mieren, vry laagstaande insecten, die echter een hoog ontwikkeld sociaal leven hebben. We treffen hierbij aan geslachtelijke dieren, die even als by de mieren gevleugeld zyn, en arbei ders en arbeidsters (hier geen wijfjes met weinig ontwikkelde geslachtsorganen, maar nog niet geslachtsrijpe dieren) en soldaten met krachtige kaken. By sommige soorten ïijn er ook nog z.g. „nasuti", die geen krachtige kaken hebben, maar den vijand met een kleverig secreet te lijf gaan. Zoo'n Termietenstaat kan millioenen leden tellen en hun woningen, die dikwyls van aarde ge bouwd worden, zyn soms vele (1020) me ters hoog. Ze kunnen in de tropen in de wo ningen van den mensch zeer schadelijk wor den door het voortdurende knagen aan hout. üe voordracht werd door een groot aan tal, deels zeer mooie projecties verduide lijkt. De voorzitter dankte na afloop dr. van Burkom voor den interessante lezing en bood hem als herinnering aan dezen avond een plateelen wandbord aan. Daarna was er „gezellig samenzijn" dat de vele, vooral jeugdige, aanwezigen nog eenigen tyd samenhield. Het spel van het H. B. S-strijkje dat voor den aanvang der lezirtg en tijdens de pauze eenige stukjes ten gehoore bracht, is wel een compliment waard! Uitspraken In de zitting van 24 e\ werden vei Wegens overtr. regl. van vervoer: A. F. van L., Woerden, 1 subs. 1 w. t. Wegens overtr. motorwet: J. J. v. M., Moercapelle, A. K., Haastrecht, 5 subs. 2 U h. Wegens overtr. pol. verord.: H. van D., Gouderak, 5 subs. 2 d. h. Wegens venten zonder verg.: H. 'D. M., z.b.w., 3 subs. 2 d. h. Wegens fietsen zonder licht: J. W. K, Gouda, C. van V.,_ Gouda, A. O. Suipwyk, A. V., Zevenhuizen, allen voor 3 subs. 1 d. h. Wegens overtr. pol. verord. Waddinx- veen: J. van V., Gouda, 5 subs. 2 d. h. Wegens openb. dronkenschap* C. J. K., Hazerswoude, 8 subs. 4 d. h. Wegens te snel auto rijden: Th. J. C. R., Arnhem, 5 subs. 2 d. h. Wegen8 overtr. motorwet: P. J. v. d. M., Boskoop, J. S., Rotterdam, 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. pol. verord.: G. G., Gou da, 1 subs. 1 d. h. Wegens pol. verord. Waddlmcveen: L. v. d. F., Waddinxveen, 3 subs. 1 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 22 Febr.: Jacob, z. v. A. A. van den Hoogen en C. Kapeijn, Tuinatr. 59. 20 Febr.: Cornelis Jan, z. v. H. de Hoog en L. den Besten, A. de Vischm. 96. 22 Febr. Daniël Arnoldus, z. v. J. L. van Dam en J. G. Ponsioen, Pr. Julianastr. 3. Margare- tha Francina, d. v. G. Piket *n M. F. Stig- ter, Bock.str. 120. 23 Febr.: Adrianus, z. v. F. Leije en G. Everling, Karn sloot 100. ONDERTROUWD: G. Houtman en G. B. Goudriaan. D. A. de Koster en M. Baas. J. J. A. H. van den Heuvel en G. Annaars. D. de Pater en D. J. Thesingh. GETROUWD: 24 Febr.: P. Mulder en A. C. van der Laan en C. Iden- 'burg. A Meyer en P. A. de Bruyn. OVERLEDEN: 23 Febr.: Gysberta van Reden, geh. met J. S. Mul, 41 j. 25 Febr. 8 uur. Soc. „de Réunie". Lezing voor het Natuurkundig Genootschap afd. Gouda. 25 Febr. 8 uur. Café Nationaal. Verg. Vryz. Dem. Bond. 25 Febr. 8 uur. Soc. „de Réunie". Lezing van mr. Reerink uit Nijmegen voor de afd. Gouda van de My. v. Nijverheid. 26 Febr. 8 uur. Groote Schouwhurg. 3e Too- neel voorstel ling V. U. V. Springvloed. 26 Febr. 8 uur Bovenzaal „Schaakbord" Verg. Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius." 26 Febr. 2% uur. Hotel ,/ie Zalm". Thee middag van d© Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda. 26 Febr. 8 uur Nieuwe Schwiwburg. Abon nementsvoorstelling Vólks-Universiteit. Het Scbouwtooneel „Springvloed." 28 Febr. 2Vt uur. Soc. „de Réunie". Piano- récital door Marcel Maas. 4 Maart 10uur Cantine voormalige In fanterie kazerne. Opening Nieuwe Vee markt. 6 Maart 2V4 uur. Thalia Theater. Kenne- mer Vogelfilm. 8 Maart 8 uur Nieuwe Schouwburg. Ver. Rotterd.Hofstad-Tooneel „De Nieuwe Heeren." 10 Maart 8 uur. Zaal Kunstmin. „Ons Ge noegen". Ver. voor Huisvrouwen afd. Gouda. Filmvoorstelling te houden door firma de Wed. J. van NeUe. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met 26 Febr., benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech ter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. De veehouder J. v. d. W. alhier had deze week een schadepost, aangezien een zyner koeien bij het kalveren stierf. Door den keu ringsveearts werd het vleesch voor de con sumptie goedgekeurd. De verleden jaar opgerichte Chr. Gym- nastiekvereeniging gaf dez© week in Hotel Klaassen hare eerste uitvoering die goed geslaagd mag heeten. Heitules telt goede krachten onder hare leden. Het Chr. Strijkorkest „Lans Deo" zorg de voor aangename afwisseling. By beschikking van den Minister van Oorlog is aan P. Ravensberg alhier, dienst plichtige der lichting 1922, voor goed vrij stelling van dienstplicht wegens kostwin nerschap verleend. De nog overgebleven goederen van de ge houden bazar ten bate van ,;Het Zonnehuis" zyn in het veilinggebouw verkocht, waar voor nog goede pryzen werden betaald. Het geheel is een succes geweest en het Comité kan met voldoening op haren arbeid terug zien. GOUDERA'JL Gisteravond gaf de Gymnastiekvereeni- ging T. H. O. R. te Gouderak haar jaarRjk- sche uitvoering in de zaal van den heer A. Ooms. De vereeniging, die zich in meerder e tak ken van sport een goede reputatie verwor ven heeft, mocht van het zeer talrijke pu bliek wederom de prettige overtuiging ont vangen dat zij zich in de belangstelling en warme sympathie van een belangrijk deel der inwoners kan verheugen. T. H. O. R. heeft zich met deze uitvoe ring, op de haar eigen wijze, dit verflou wen waardig getoond. De afwerking van het pitgebreide pro gramma getuigde van ernstige studie on der zeer kundige leiding, waarvoor den Leider, den heer Appel uit Gouda spontaan hulde v^erd gebracht. De correct afgewerkte oefeningen werden door het publiek met hartelijk applaus ont vangen. Afzonderlijke vermelding verdient het nummer „Boogryzen", uitgevoerd door meisjes, dat en door compositie en door af- rking een blijde, frissche indruk maakte. De Gouderaksche Tooneelgroep vulde tiet programma met twee tooneelstukjes. Het propaganda-stukje ,,'t Kan verkee- ren" sloot, als pakkende aanbeveling van de Lichaamssport, nauw apn bij het werk der turners. Voor de gewenschte ontspanning en vroo lükheid zorgde het blijspel „Geld alleen...", zóó amusant door gezonden humor en vlot spel, dat het herhaaldelijk de toeschouwers deed schudden van den lach. Na sluiting door den Voorzitter werd, op z.g. Amerikaansche wijze, een verkooping gehouden van gebak, waarvan de opbrengst zelfs de stoutste verwachtingen overtrof. Een gezf ig bal hield vele bezoekers nog lang bijeen. T. H. O. E. mag met groote voldoening terugzien op deze uitmuntend geslaagde uit voering, die, ongeacht het onverwachte fi- nanoieele voordeel, ongetwijfeld haar posi- tie Ti STOLWIJK. Burgerlijken Stand. GEBOREN: Arie, z. v. D. y. Erk en van N. M. van Dam. t— Helta, d. v. T. Baas en van A. Anker. Johanna Pietertje, d. v. P. M. Loef en van M. M. Both. Adriana Iveentje, d. v. C. M. de Vries en van C. Baas. Pieter, z. v. M. Bpth en van M. Dekker. Jan Willem, z. v. C. Verwaal en van Z. Boom. Cornells, z. v. T. de Jon& en van J. Vermey. Lena, d. v. J. J. Ver waal en van C. M. Both. OVERLEDEN: M. Kouwenhoven, oud 60 j. echtgenoot van W. van Eerk. A. An ker, oud 3 j., z. v. N. Anker en van O. Treu-, ren. N. Molenaar, oud 76 j. weduwe van B. Zuidbroek. A. M. van Dam, oud 7 we ken, d. v. A. van Dam en van A. Dekker. C. de Jong oud 4 dagen, z. v. T. de Jong en van J. Vermey. B. van der Wa, oud 86 j. weduwnaar van J. Molenaar. GEHUWD: L. M. Nomey oud 25 j. met A. M. van Dam />ud 21 j^r Vrijdagavond half 7 zaL in de evangelisa tie voorgaan Ds. T. Lekkerkerker uit Delft. SCHOONHOVEN. Restauratie Kerk en Toren. Burg: en Weth. van Schoonhoven schrij^pn aan den Raad dat de Direc teur van het Rijksbureau voor de Monu mentenzorg heeft medegedeeld, dat indien de gemeente over 1927 in aanmerking wenscht te komen voor Rijkssubsidie ten behoeve van de Restauratie ,van de Kerk en Toren, een daartoe strekkende aanvra ge moet worden ingediend vóór 15 Maart a.s. ook voor het 8eval 66,1 begrooting van kosten nog •Wiet mocht zyn gemaakt. Waar een dergelijke begrooting nog niet is ontworpen en thans noig niet met juistheid is aan te geven hoeveel de kosten zullell^ bedragen, is 'dezerzijds aangenomen dat de totale restauratiekosten zullen bedragen 300.000. B. en W. stellen voor aan den be trokken Minister te verzoeken te willen bevorderen de toekenning eener Ryks- en Provinciale subsidie, resp. van 50 en 25 VLIST. Een in nood gedood rund van den vee houder A. Houdyk alhier is voor de con sumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. (DRAMhLOOZE DIENST.) Een personentrein gederaifterd. AUGSBURG, 25 Febr. Gisteravond' k&Ljin van een personeuitr©.in een postwa gen en» 3 personenwagens gederail leerd. Eenige reizigers kregen lichte verwon dingen. Een Communistisch Rijksdag-afgevaardigde gearresteerd. BEdLIJN, 25 Febr. Het oommunis- -lisdh Rijksdaglidi Urbahns, is te Eyd- thuihnen gearrpsteerd, toen hij dc Duitsch-Ruissoh® grens traohte over te steken m'et een valsdh paspoort. Een interview met Prof. van Hamel. Hooge Commissaris van Danzig. AMSTERDAM, 25 Febr. Zooals ge meld verfoeit sinds cemge dagen .n ons land prof. mr. J. A. van Aamel. die op Zaterdag 27 Febr. a.s. naar Lanaig vertrekt met het vrachtschip „Entto" van de Kon. Nedi. Stoomboot Mij die hem daartoe welwillend' in dte gelegoniheiüi heeft|| gestekt. Het zal om 1 uur van die Mkade vertreK- keir. Onmiddellijk na zijn aankomst zal prof. van Hamel, officieel in zijn ainbt treden als Hooge Oomroissiaris vain den Volkenbond lo Danzig. Een red. van het persbur. Vaz Dias heeft heden met den Hooge Commis saris een interview gehad- De eerste vraag welke de journa list hem stelde was ddae of de ge wezen functionaris vani den Volken bond in Genève nnet zijn nieuw ambt zeer ingenomen was. Zeer aekor. antwoordde prof. van Hamöi, en ga ik met groote opgewekt heid naar Danzig. Niettemin vond! ik mijn wêrkkring te Genève een zeer aangename, maar toen de plaat» van Hooge Commissa ris te Daaizig vacant was en men mij verzocht deze functie te aanvaarden, heb ik gaarne aan dit verzoek vol daan. mede omdat de belangen waar het hier onv gaat, -zeer gewichtig zijn Het gewicht daarvan zal in de toekomst ongetwijfeld nog in hooge mate toene. men. Aantrekkelijk was het ambt bo vendien voor mij omdat het de wensch was van den Raad van den Volken bond!, iemand! naar Danzig te zenden die reeds le Genève met de behande ling van de vraagstukken bekend was. Paar komt nog bij dat ik het contact met Genève denk te bewaren, door vrij regelmatig de vergaderingen van den Volkenbondsraad te Genève bij te wonen. Op een vraag hoe do nieuwe-Hooge Commissaris zijn taak denkt op te vat ten, zeide prof. van Hamel in het al gemeen geen antwoord te kunnen en willen geven. Ik beschouw het echter als mijn eerst o en hoogste taak om tusschen Dahzig en Polen een zoo goed moge lijke hairmonie in het leven te hou den. Danzig is een vrije stad met een e>en regeoring d'e door verschillen de trairtaatsbepalingen aan Polen, -s verbanden. Aan Dahzig Ls als uit vloeisel van deze bepalingen, een zelf standig beshniT gelaten mede in ver bond' roet zijn eigen beschaving, ter wijl aan dprf anderen kant de waar- borgen^efjn gegeven dat Polen over Danzig den vrijen uitweg naar zee heeft. Zijt gij ook belast m# het toesuchl op het financieel beheer der regeering van de vrije stad Danzig, j Ik kan u daarop slechts dit zeggen:» Danzig is geplaatst onder de be schermd ng van den Volkenbond èii nu brengt mijn ambt 'als llooge Commis saris van den Volkenbond jpèe dTt ik mijn belangstelling wijd aan de iq(wen- dige economische en financieele om standigheden van Dahzig. De „Edith" de haven van Vliaaingen binnengesleept. VLISSINGEN, 2b Febr. Het stoom schip Edith dat te West-Kapeile op den dijk heeft gezeten, is hedenmor gen per* sleepboot Archilles en met een vaartuig waarop zich de noodige pomipen bevonden om de Edith drii- vendo le houden, hier binnen gesleept en in het dok opgenomen ter repara tie. f Hooge waterstand in Friesland. LEMMER, 25 Febr. Tengevolge van den hoogen waterstand ii| Friesland is het prpv. stoomgemaal in Lemmer he denmorgen weer in werking getreden. De stand in het boezemwater was he denmorgen 40 c.M. boven. Zuiderzee- peil. Een auto in brand. Gisteravond kreeg de Apeldoornschs brandweer bericht dot er bij Millhir gen een- luxe auto in brand1 stond. De bestuurder van een passeerende auto had 't bemerkt, doch vond tot zijn bevreemding hier niemand bij tegen- woórdig. y De brandweer blusdhte hetgeen er nog <va*n de auto was overgebleven. Ook nu was er niemand', geen eige naar of bestuurder, te bespeuren. De auto was afkomstig uit Utrecht. WISSELKOERSEN. 24 Febr. 25 Febr. Officieel. Londen 12.14 12r14 Berlijn 59.43 59.45% Parjjs 9.16 9.10 Brussel 11.85 11.35 Zwitserland 48.06 48.06 Weenen 35.10 35.20 Kopenhagen 64.92 H 64.90 Stooholm 66.85 66.95 Oslo 53.55 52.67% New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.39% 7.40 Madrid 35.20 35.22% Milaan 10.04 10.05 Beursoverzicht. 1,0 meeste aandaont werd ter beur zo dooi' de rubberwaarden, gevraagd. De rubberpi ijzen haddien hun daling weer voortgezet, hetgeen ia een ver dere koersdepreciatie der betrokken aamdieeleu resulteerde. Amsterdam rub bers werden verscheidene procenten lager ingezet, zij liepen vervolgens naar boven, 'maar konden zich tenslot te weer niet haucfnaven. Tabakken werden slechts op beschei den schaal verhandeld. Een vaste stem ming heerselito voor preferente aan- deelen, cried iet- en hand els vereeni ging Bando. die boven de prijzen van gisteren kwamen. Ned. Ind. Jiadden een kalm verloop wiaairbij de Jurgenswaarden zich gotvt wisten te handhaven. Sui kerf ond sen en aandeel en Ind. Cultuurbanken waren wat beter gedis poneerd, hoewel weinig verhinderd. Do kleine stijging der Amerikaansche suikerprijzen oefenden oen sitimulee- renden invloed uit. Do oliemarkt was stil. Kon. bewo gen zich op een weirtjg veranderd koerspeil. Van scheepvaarten waren oude vaar ten prijshoudend. Amerikanen groo- tendeels veronachtzaamd. X Prolongatie 2% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Febr. Hoogste staand. 774.9 te Visby. Laagste stand 723.8 te Seydisfjord. Vervncht ng Meest zwakke Z.W. tot Z.O. wind. nevelig tot half of zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets koiüder in den oohtendi, overdag zelfde temiperrttuur. Licht op. i 25/26 Febr. 5.59 n.m.6.26 vatt. ADVERTENTIEN. Heden overleed plotseling, in het Piusgesticht, onze gej|pfde Broeder en Oom, de Heer Cornells van Weduwnaar van Anna Maria van Hemert, in dpn ouderdom van 58 jaar. Uit a"er naam: Wed. J. M. BAKKER VAN DEN BERG. Breda, 23 Februari 1925. De teraardebestelling zal plaats hebben te Gouda op Zaterdag 27 Fe bruari a.s. des namiddags om 1 uur, op de Algemeene Begraafplaats.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2