4 LING GOUDA ming IGSMA -OEMEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN jlo. 16091 Woensdag 3 Maart 1928 85«Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJ, I uur Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen n CADEAU de R.I.A. binnenland. R.I.A. i el 76 FEUILUETON. h len aanwezig. nhandel Telef. 716 I DE MAANSTEEN. nunecHLANO. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELJJE, MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJ& SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD INXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. vxleken ergie, iweralaehtflf^ .tanden, hypoebo»!* paü, brod»™ X, Fnank^^J publiek Gewone advertentiën 509 100 7 Maart a.s. ig 488 40 504-100 "(Wordt vervolgd). iL l ne verstrekt. T2| ren fO.I2* .ren f 0.25 i 3—7 Maart a.8. We moeten niet onszelf in anderen, maar anderen in onszelf liefhebben. Kan na- Spannend romantisch verhaal van WILKIE COLLINS. der I-AUTOMOBIELEN :rt met hare be ne Vleeschwaren, .telde eischen en BUITENLANDSCH NIEUWS. De rechter-^nisdadiger Jürgens. De rol van mevrouw Jürgens. De schuldeischer» melden zich aan. Zestig misdrijven en toch rechter. rechter-mis<tadiger Jürgens zit dus achter slot en grendel, en al moge 43-45 - GOUDA EF. INT. 610 446M Ten slotte kan nog worden gemeld dat de Fransche Kamer met 413 tegen 71 stem men het verdrag van Locarno heeft be krachtigd. Volkenbondsvergadering. De Nederlandsche delegatie. Hoewel de Nederlandsche delegatie naar de Volkenbondsvergadering, wel ke 8 Maiart geopend wordt, nog met (lüi iM HE nu in \t. Aan hét volkenbondssecretariaat is een schrijven van de Nederlandsche regeering ontvangen, waarin de opmerking wordt ge maakt, dat by de keuze van den datum der buitengewone assemblée te weinig rekening i» gehouden met de noodzakelijkheid voor de verschillende delegaties, om overleg te plegen over de mogelijke wijziging in de famenstelling van den volkenbondsraad, f In verband met die opmerking vraagt men iich in Genève af, welk standpunt onze de legatie de volgende week zal innemen, wan neer de kwestie aan de orde wordt gesteld, behalve aan Duitschland ook nog aan en kele andere staten een permanente zetel in den .raad toe te kennen. Zooals bekend is, heeft Nederland in 1922, toen wijziging is gebracht in het aan tal niet-permanente leden, zich tegen die uitbreiding uitgesproken, zoodat wellicht ook thans onze delegatie niet voor vergroo- ting van den raad te vinden zal zijn. Men dient hierbij niet uit het oog te ver liezen, dat, naar algemeen wordt aangeno men, een toename van het aantal permanen te zetels noodzakelijk zal worden gevolgd door een uitbreiding der niet-permanente xetels om het evenwicht tusschen de giroote en kleine mogendheden niet te verbreken. In het volkenbondssecretariaat zelf hoort men slechts zelden een stem, die de uitbrei ding van den raad voorstaat en eerder is= men in Genève huiverig den aaad te zien uitgroeien tot een lichaam, dat in de prak tijk zal blijken de noodige soepelheid te missen. Zooals men weet, is voor een jvjjrigiing in de samenstelling van den raad behalve een eenstemmig raadsbesluit de instemming van de meerderheid der assemblée noodig. Daar om is het ook van belang te weten, hoe de kleine naties, die in de assemblée de over hand hebben, over deze kwestie denken. Het is zeker niet uitgesloten, dat op uit stel van dit punt van de agenda, uitgezon derd natuurlijk die toelating van Duitsch land *tot permanent lid van den raad, zal worden aan gestuurd. Een gift van. 100.000 francs voor de kathedraal van Reims. De „Société des amis de la cathédrale de Reims” heeft, zoo meldt de „Temps”, aan het ministerie van Schoone Kunsten de som van 100.000 fr. doen toekomen voor het her stel van het groote roosvenster boven den hoofdingang der kathedraal. Ook de glazen van de „gallerie de sRois” zullen, op kosten van de veYeeniging, binnenkort aan de beurt komen. Een Duitsch offensief op Montmartre! Naar V. D. uit Parijs meldt wijzen de bla den er op, dat Parijs op het oogenblik over- Het Brioche standpunt zal, zoo luiden al- I thans de berichten uit Londen nog niet be- I fo'nd gemaakt 'worden. De bladen mèehen te weten, dat Cham- I herlain zich heeft vereenigd met het alge- meene Britsche. standpnut, volgens hetwelk alleen aan Duitschland in den loop van de volgende week een permanente zetel dient ■•e worden gegeven, maar dat hij er not niet van overtuigd, is dat Spanje g'een recht heeft om terstond eveneens een zetel te hijgen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2J6, per week 17 cent, mot Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA bjj oyze agenten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopeud van 9—uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 88. over uw avontuur in Northumberland Street, en die wensch ik te kennen. „Die reden is zoo eenvoudig moge lijk”, gaf hij ten antwoord1. „Het ver veelt ipij, er over te spreken. „Het verveelt u? Mijn waarde God frey, ik moet u een opmerking ma ken.” „Welke?” Da quaeatie dar Raadszatels. Het Nederlandsche standpunt. Een uiteenzetting van Dr. Luther. Frankrijk en het verdrag van Locarno. uitbreiding van het aantal zetels zal uit spreken, ofschoon Vandervelde geen defini tieve instructies heeft ontvangen. Uit Tokio wordt nog gemeld, dat het Ja- pansche departement van buitenlandsche zaken van oordeel is, dat het verstandiger zou zijn aan Brazilië een zetel toe te ken nen dan aan Polen of Spanje, omdat men, indien uitbreiding van den Raad gewenscht wordt geacht, van de gelegenheid gebruik moest maken om er een Amerikaanschen staat in op te nemen. vv ciht: t „Gij beweegt u te veel in het ge zelschap van vrouwen en hebt dien ten gevolge twee zeer slechte gewoon ten aangenomen. Gij hebt geleerd op ernsiigen toon onzin te praten en ver telt onwaarheid, alleen om het genoe gen te hebbed ze te vertellen. Bij uwe dames bewonderaarsters kunt gij nooit recht voor de zaak uitkomen. Met mij is dat anders. Ga daar eens zitten. Ik heb u een menigte vragen te doen, waarop ik een reohtstreeksch antwoord verwacht.” Zij trok hem let terlijk mee naar een stoel bij het venster, waar het volle licht op zijn gelaat viel. Dadelijk nam zij plaats tegenover 'hem en begon, zonder ver der acht te slaan op haar moeder ot op mij, dan indien wij ons niet in het vertrek hadden bevonden. „Heeft de politie iets uitgevoerd, Godfrey Volstrekt niets.” „Het is veronderstel ik, zeker, dat de drie mannen, die u in een hinder laag hebben gelokt, dezelfde waren, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrin» 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring- 15 regels ƒ156, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 29 'i bjjslag op den pitje. Liefdadigheida-advertentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ9.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot «eer gereduceer den prijs. Groote lettere-en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli ede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing het Bureau zijn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te zijn. volkomen openhartig uiteen en in het vol ste vertrouwen, dat ook de andere leden van den Volkenbond het Duitsche rijk met ver trouwen in zijn aanstaande houding tege moet zullen treden. Wij zien in den Volken bond een organisatie, welke de parallel loo- pende staatskrachten op elk gebied, dat daarvoor geschikt is, tot èen geheel op hoo- ger plan te vereenigéh, waarvan alle lan den en volken profijt trekken. Volgens een bericht van Central News uit Genève verwacht men in Belgische politieke kringen dat België zich in beginsel tegen stroomd wordt door Duitschers. In de caba rets van Montmartre spelen de orkesten weer Duitsche liederen en zelfs geschiedde het, dat eenige, blijkbaar in goede stem ming verkeerende Duitschers, het „Deutsch land, Deutschland über Alles” zongen. De „Liberté” schrijft dat dit wel wat te ver gaat en dat het Pact van Locarno thans wel wat te vrij geïnterpreteerd wordt! BELGIë. Vlaamsch of Fransch. In den gemeenteraad van Brussel werd een dezer dagen besproken de quaestie van de onderwijstaal op de lagere scholen. Het katholieke conservatieve raadslid Pattou had een motie ingediend, waarbij de raad zijn besluit van 19 December tot ver dediging van de vrijheid voor den huisva der- van keuze van onderwijstaal bevestigt en de interpretatie van de wet, door den mi nister van kunsten en wetenschappen in zijn circulaire uiteengezet, verwerpt. Voorts wordt de wensch uitgesproken, dat het par lement de termen der wet, welke op de on derwijstaal betrekking hebben, zoodanig zal wijzigen, dat de meest volstrekte vrijheid van de ouders bij de keuze van de onderwijs taal hunner kinderen wordt verzekerd. Toen Patto zijn voorstel toelichtte, werd hij herhaaldelijk door de socialisten in de rede gevallen. Ten slotte werd de motie in stemming gebracht en met 28 stemmen aan genomen. Er stemden 17 tegen en een ont- hield zich van stemming, n.l. een Brusselse!) oud-strijder. Vóór stemden de liberalen, de kath.-conservatieven en de vertegenwoordi gers van den middenstand. Tegen de soci alisten en de kath. democraten. In Hamburg heeft Dr. Luther in een re de de verdragen van Locamo besproken, en gezegd dat hij in deze verdragen een nieu wen politieke grondslag ziet, die ook voor Duitschland voordeelig is. Het Duitsche volk zal, zoo zeide hy, naar ik zeker vertrouw, steeds meer tot het inzicht komen, dat Duitschland bij den nu eenmaal bestaanden toestand om politieke en oeconomische rede- n?n geen anderen weg kan volgen dan dien van 'n oprechte toenaderingspolitiek. Alle beschouwingen in Duitschland over de betee- kenis van onze toetreding tot den Volken bond zijn uitgegaan van het standpunt, dat de organisatie van den bond onveranderd zal blijven, behoudens Duitschlands onver wijlde opneming in den bondsraad. Ik wil echter onmiddellijk als Duitschlands gevoe len vaststellen, dat Duitschland als lid van den Volkenbond de groote gedachte van de Volkenbondsgedachte dienen wil en zal. Duitschland zal zich bjj het behartigen der Volkenbondsbelangen door geen ander land laten overtreffen. Hiermee is het onveree- nigbaar als het inruimen van een zetel voor Duitschland met een verdere wijziging van den raad gepaard zou gaan. Elke gedach tenwisseling over een mogelijke verande ring van de samenstelling van den raad of in de organisatie van den Volkenbond zou Duitschland in politiek opzicht in een on- mogelyken toestand plaatsen. Zoolang Duitschland nog geen Lid van den bond is, geeft het nog geen pas een meening over mogelijke latere veranderingen te kennen te geven. Pas als Duitschland lid van den raad is en uit practische ervaring inzicht heeft ge kregen in de bijzonderheden van het bonds- organisme, kan het op gemotiveerde wyze zjjn positie bepalen ten aanzien van moge lijke voorstellen tot wijziging van de samen stelling of de organisatie «va» den raad. Het is my by dezen stand van zaken onbegrij pelijk dat men het er, door ons standpunt ten deze van de hand te wijzen, op zou dur ven laten aankomen de belangrijke resulta ten van de politiek van de laatste jaren te verstaan en de vooruitzichten, die Duitsch- land’s medewerking in den Volkenbond opent, nog op het laatste oogenblik te ver nietigen. Ik zet hier Duitschland standpunt Vacature-Mr. J. Limburg. Opvolgster van nir. J. Lun'burg als lid van de Prov’. Staten van Zuid-Hol- land is mevr. W. van Itallie'Van Embden, lid van den gemeenteraad van Leiden. De watersnood. Door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden is thans m totaal aan de Algemeene Vereenig- de commissie to. leniging van rampen door watersnood in Nederland te Am sterdam!, Keizersgracht 579r581, een bedrag van 1126.721.50 overgeimaakt voor die slachtoffer» van den waters nood, bijeengebracht door de bevol king en oorspronkelijk bestemd voor diverse huldeblijken, aan te bieden ter gelegenheid van het zilverentiu- welijksfeest van het Koninklijk echt paar. aangenaam waren, naar het front hebben doen zenden, met de uitdrukkelijke mede- deeling dat zy zonder zijn persoonlijke toe stemming geen verlof mochten krijgen. Bij het uitbreken van de revolutie moet Jürgens uit Hannover zijn gevlucht. De ambtenaar van het O .M. aldaar heeft in dertijd een bevel tot inhechtenisneming te gen hem uitgevaardigd, toen 60 gevallen van bedrog, vryheidsberooving en misbruik van gezag waren vastgesteld. In de afdee- ling handbagage van het station Hannover vond1 me^-twee groote pakken welke Jür gens door zyn oppasser daar had laten bren gen en welke bescheiden van het militaire districtsbureau bevatten, waarvan de in houd voor Jürgens zeer compromitterend was. Op grond van het bevel tot inhechtenis- eming werd Jürgens met zijn aanstaande thans zyn vrouw, op het station Nordheim ear stee rd. De huidige mevrouw Jürgens deed toen een poging tot zelfmoord, welke echter op het laatste oogenblik nog verhin derd kon worden. Dank zij de algemeene amnestie is Jür gens toen vrijgelaten. Later is hij nog werkzaam geweest bij het toenmalig staatscommissariaat voor de openbare orde en rust onder den staats secretaris Weismann. Het maakt een verbijsterenden indruk dat voor zulk een figuur, met zulk een ver leden, nog plaats is bij de Duitsche justitie om niet te spreken van de door hem bo vendien nog gemaatke promotie! Het zyn wel zonderlinge toestanden daar in de Duitsche republiek en dit schandaal zal den naam en het aanzien van de Duit sche justitie, die toch al zoo vaak over den tong gaat (men denke maar aan de geschie denis van de rechtspleging inzake de veem moorden!), zeker geen goed' doen. FRANKRIJK. Een bankbiljettenfraude? Volgens een telegram uit Tourcoing aan de „Paris Midi” hebben de douanebeambten op een te Kortrijk wonend bankbeambte een bedrag van 227.000 francs Fransche bank biljetten gevonden. Het geld is in beslag genomen en de bediende naar het parket verwezen. „Hel spijl mij le moeien zeggen, aat het zoo is.” „En sommige lieden trachteij ver band ta vinden tusschen de gebeurte! nissen in Yorkshire en hier in Lon den.” ,,De publieke .nieuwsgierigheid slaat naor ik vrees, die richting in.” „Zij zeggen, dat de drie mannen, die u en mijnheer Luker aanvielen, de drie Indiërs zijn en dat net kostbare juweel Hier hield zij o<p. Zij was op het laatst al bleeker en bleeker geworden. Wanneer men haar zoo aanzag, zou men zeggen, dat zij van haar zelve zou vallen, toen zij eensklaps in haar vraag bleef steken Mijnheer Godfrey deed e*n tweede poging om op ie staan. Mijn tante smeekte hem. mets meer te zeggen. Ik ondersteunde tan te me|t een bescheidert aanbod van nniju reukfl'eschje. Geen onzer kon haar aandacht trekken. „Godfrey, blijf waar gij zijt. Mama, gij behoeft volstrekt niet bang omimij te zijn. Clack, gij sterft jjan nieuws gierigheid om' het einde te hooren ik «al niet flauw vallen, alleen om u te believen.” Dat waren de juiste woorden, wel ke rij bezigde en die ik1 dadelijk bij mijn thuiskomst in mijn dagbloek heb opgeteekend. uie den aanslag tegen mijnheer Lüker pleegden?” Mensch eiijker wijze gesproken daar geen twijfel aan bestaan, chel.” „En er is geen spoor vans hen ont dekt „Neen. „Men meent, niet waar? dat deze drie mannen diezelfde Im.'.K'rs zijn die bij ons buiten zijn geweest „Sommige mienschen houden het er voor.' „En gij?” „Ja ziet ge, Rachel, rij hebben mij geblinddoekt, voor ik hun gelaat kon zien. Ik weet volstrekt niets van de zaak. Hoe kan ik er dan een oordeel over uitspreken?” Zelfs het ongedachtig geduld van mijnheer Godfrey werd, gelijk gij ziet, op een zware proef gesteld. Of nieuws gierigheid, dan wel vrees, juffrouw Venindier tot deze vragetn noopte, waag ik wet te beslissen. Ik vermeld alleen dat zij, toen mijnheer Godfrey op wil de 'staan, hem letterlijlc bij de schou ders pakte en hem dwong weer ie gaan ritten. Daarna ging rij voort met vragen. „Ik moet iets weten omtrent mijn- heer Luker, Godfr<z.” „Dat treft alweer ongelukkig, Ra chel. Niemand weet minder omtrent hem dan ik.” 65) - Zij deed deze vraag, terwijl er een plotseling goed in haar oog lichtte en dj een blik op mijnheer Godfrey wierp. Hij van zijn kant bejegende haar miet een toegevendheid, zoo over- dïé/en en onverdiend', dat ik mij Qe- roepen achtte tusschen beide te ko la®. Rachel, lieve aeidei ik „ware grootheid en ware moed' zijn altijd bwcheidien.” .„Gij rijt een goede jongen in uw 80°rt”, sprak rij, zonder de minste acht te slaan op mijn woorden. „Maar ih ben er zeker van, dat gij nooit groot rijt ik geloof niet, dat gij bui- tengewonen moed' bezit, en ben innig overtuigd, dat, indien gij ooit beschei den rijt geweest, uwe damesvereer- ders u reeds jaren' geleden van die deugd hebben beroofd. Gij hebt een bijzondiere reden, omi niet te spreken De thans nog niet voldoende bewyzen beschikbaar zijn om vast te stellen of Jürgens werkelijk zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting van erschillende levensvei'zekeringsmaatschap pijen door middel van gefingeerde inbraken bij hemzelf, en aan de andere misdrijven vast moet nu reeds in elk geval staan, dat het echtpaar Jürgens ver boven hun finan- cieele draagkracht heeft geleefd en by hun overplaatsing naar Berlyn te Stargard on geveer 25.000 M. schulden achterliet 'bij on geveer 50 crediteurs. Jürgens en zijn vrouw hebben o.a. in vorschillewte restaurant» enz. groote verteringen gemaakt zonder te be talen wegens Jürgens’ maatschappelijke positie lieten de schuldeischers na hem te manen. Thans, nu de bom gebarsten is, den ken zy er anders over en haasten zich hun vorderingen in te dienen. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat mevrouw Jürgens haar man om den tuin heeft geleid betreffende haar financiën. Daarom nemen de autoriteiten voorloopig aan dat mevrouw Jürgens degene is ge weest, die de z.g. inbraken heeft uitgedacht en in scène heeft gezet en ook gestolen voor werpen heeft verkocht of beleend om aan geld te komen. Over het vroegere leven van den heer Jür gens wordt thans bekend, dat hy kort na den oorlog in een uiterst pijnlijke quaestie verwikkeld is geweest en slechts een zware straf ontliep, omdat de amnestie voor deel nemers aan den oorlog ook op hem werd toegepast. Als kapitein by het militaire districtsbureau te Hannover had hij, als lei der van de spionnage-afdeeling, beschikt over een groote mate van bewegingsvrij heid. Tegelijk was hem de bestrijding van de hamsteraars toevertrouwd en die posi tie schijnt hij op schandelijke wijze te heb ben misbruikt. Jürgens moet herhaaldelyk personen, die hy vreesde of die hem niet „Gij hebt beun nooit gezien, voor gij elkander toevallig aan de Ban* onlmoe-tte „Nooit. „En later. „Ja. Wij zijn beiden te zamen en elk afzonderlijk verhoord, om de po litie inlichtingen te geven. „Mijnheer Luker werd beroofd van een ontvangstbewijs van zijn bankier, niet waar? Waar was dat voor?” „Voor een juweel van groote waar de, dat hij in bewaring had gegeven. ..Dat zeggen de bladen ook, en nat kan wellicht voldoende rijn voor de gewone lezers. Voor mij is het dat echter niet. Het bewijs vermeldt ze ker, wat voor een juweel het was.' „Het vermeldt er niéts vab, Rachel, nadr hetgeen ik gehoord heb ten min ste. Een kostbaar edelgesteente, toe- behoorende aan den heer Luker, in bewaring gegeven door den heer Lu ker, door hem1 verzegeld en slechts door hem zelf persoonlijk weder op te vragen. Zoo is de vorm' en dat ig alles, wat ik er van weet.” Zij zweeg een poosje, nadat hij dit gezegd had. Zij zag liaar moeder a*»’: en zuchtte. Toen wendde zij den blik weer naar mijnheer Godfrey en her nam' „Men schijnt in de kranten geschre ven te hebben over sommige zaken, welke in ons huis rijn voorgevallen.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1