lad. ID- ERS aliteit heeft een Eczema en andert aarlijke oplossing teerste toepassing verlichting slaken, raculeus.versuimi I te probeersn. ▼oor dozen nat c 1AUW NïEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 16097 65* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. DE MAANSTEEN INEN’S brieken RVEER. TSTE i waarde. Lijsten n, - Woensdag 10 Mdórt 1926 week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt God (Wordt vervolgd). 30 34 op Y la van toe- Spannend romantisch verhaal van WILKIE COLLINS. De bank iht 1765 koopen by de ryksdrukkerij, waar zij er exemplaar 59.60 mark moeten betalen, xlet stuk is trouwens 648 bladzijden groot. ZWITSERLAND. De ex-kroonprins te Locarno. De voormalige Duitsche kroonprins is te Locamo aangekomen. Hij heeft er een villa gehuurd en denkt er eenige maanden te ver toeven. voor het bijzondere gerechtshof zullen worden, wanneer het compro] werp wet wordt, zullen beide party! moeten laten vertegenwoordigen dc, kundige pleiters. Het zal dus in het belang zyn zoowel v&ji den staat als van de voormalige vorsten Öm eerst eens overleg te plegen over de rege ling der honoraria en gerechtskosten, daar anders beiden duchtig zullen moeten bloe den! UeWaeht xjjffisont- Jjjn zich lopr des- Het feit dat President Doumergue, alvo rens Briand te ontbieden, aan Herriot het verzoek deed om een nieuw Kabinet te vor men, heeft in de parlementaire wereld op schudding teweeggebracht. Men distilleerde uit de eerste geste van den president der republiek direct de bedoeling om uiting te geven aan zijn meening, dat de radicale par ty de partij blijft, die door haar getal in de Kamer zou moeten predomineeren en haar politiek en financieel program doen zege vieren, indien zij kon slagen in een over eenkomst met haar buren der linkerzijde, de socialisten, of haar buren ter rechterzij de, van het centrum, doch daar Herriot’ door zyn weigering heeft aangeduid dat op het oogenblik een dergelijke overeenkomst moei- BUITËNLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De kosten van de „vorstenprocessen”. 700.000 M. in één proces aan de advocaten! Nu spoedig beraadslaagd zal worden over het compromisontwerp inzake de regeling met de voormalige vorsten, mag daarbij ook wel aandacht worden gewyd aan de quaestie van de kosten. Als daarvoor over en weer geen regeling wordt getroffen dan zal dat aardig in de papieren loopen. Althans, als men leest van de bedragen welke thans reeds aan de advo caten betaald moeten worden. De Pruisische Staat moet thans reeds meer dan een millioen M. aan kosten beta len .Alleen al in het groote proces van prins Friedrich Leopold van Pruisen over de heerlijkheid Flatow-Krojanke heeft de in de kosten veroordeelde fiscus aan de beide advocaten 700.000 M. honorarium moeten betalen. Bij de ingewikkelde gevallen, welke D.D.D. *ttp X* GOUDA torten 578 10 ide prijren. De wereld moet draaien, maar een mensch moet op zijn stuk weten te staan, wil hij aan zijn roeping en taak voldoen. Verder dat de politieke commissie van de Assemblee, die formepl rapport moet uit brengen over Duitschlands qualificaties voor het lidmaatschap van den' Volkenbond, onzen landgenoot jhr. Loudon tot vice-president heeft gekozen, die als zoodanig ook vice- president is van de sub-commissie, die het ontwerp-rapport moet opstellen. Deze com missies hebben evenwel met de Duitsche po sitie in den Raad niet te maken. Omtrent de; bespirekingen in den Raad wordt gemeld nat onder presidium van ge neraal de Marinie (Italië) de permanente commissie van advies inzake militaire, ma ritieme en luchtquaesties bijeenkwam tot het onderzoeken van den toestand van De berichten uit Genève wijzen allen op een zeer gedeprimeerde stemming die alge meen heerscht, en men krijgt den indruk dat er nog geen vorderingen zijn gemaakt, die naam mogen hebben. Chamberlain tracht nog steeds een com promis te vinden waardoor men tot over eenstemming zou kunnen komen, en volgens een bericht aan de Vossische Zeitung heeft hij in verband hiermede een bezoek ge bracht aan rijkskanseller Luther en aan rijksminister Stresemann en hun een nieuw voorstel betreffende de kwestie van de raadszetels voorgelegd, dat ernstig dient te worden onderzocht en dat hierop neer komt, dat tusschen de reeds in den raad ver tegenwoordigende mogendheden en Duitsch- land een bespreking over de kwestie van de uitbreiding van den raad zal worden ge houden. Chamberlain wilde reeds hedenoch tend deze bespreking doen plaats hebben. Zoovel de vertegenwoordigers van de sta ten, die over een niet-permanenten zetel beschikken zouden aan deze bespreking deel nemen en voorts ook de 'Duitsche gedele geerden. Men zou dan trachten een oplos sing te vinden, die met het Duitsche stand punt rekening houdt, maar tevens aan Spanje voldoening schenkt. Vermoedelyk zullen de westelijke mogendheden Duitsch- land trachten te bewegen reeds thans de verklaring af te leggen, dat het er zich op de bijeenkomst van September aanstaande niet tegen zal verzetten, dat Spanje dan een vasten zetel kry'gt. Tevens zou men dan trachten Zweden te bewegen zijn algemeen verzet tegen een vermeerdering van ’t aan tal zetels op te geven, daar elke overeen komst onmogelijk wordt indien Zweden zyn standpunt handhaaft. De besprekingen zouden geruimen tyd in beslag genomen hebben, over de meening van Luther en Stresemann weet het blad verder niets te melden. Van andere zy’de wordt hardnekkig be weerd, dat de Raad dezen keer beslist al leen met Duitschland zal worden uitgebreid, terwijl Spanje en Polen min of meer defini tieve beloften zouden ontvangen voor Sep tember. Deze procedure zou in staat stel len, de publieke meening in de verhitte na tionale kringen tevreden te stellen en even eens, satisfactie te geven aan de door Zwe den hardnekkig gehandhaafde beginseleh. Het „Journal de Genève” drpkt heden avond nog eens de rede af, die de Neder- landsche professor Struycken in 1922 tegen uitbreiding van den Raad uitsprak. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot den beiorgkringj 1—5 regels 1.80, alk* regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkrinx 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 29 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën do helft ran den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meftr jlM. Op de voorpagina. 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot teer gereduceer den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte, Advertentiën kunnen worden ingezonden door tueechenkomst van Rollede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vódr do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd ^e zyn. wezen mocht, hij sprak no^ altijd in »ich zelven. Ik deed, do gordijnen een weinig vaineen en luisterde. De woorden, die ik hoorde, den 1 vrouw, Vcrinder’s ongesteldheid voorbijgaanden aard zal zijn.” v, Houdt gij zp voor ernstig, frey T' ..Volstrekt niet. Binnen een paar dagen zal alles wel weer in orde zijn. ,,Dat geloof ik ook. Ik heb mij eerst bang gemaakt, maar ik geloof, dat er geen reden voor is. Het was heel vriendelijk van u, mijne verontschul diging te gaan maken bij menechen. die u zoo goed als vreemd, zijn. Maar waarom zijt gij niet meegegaan naar het concert Gij behoeft u toch niet van dat genoegen te berooven „Spreek zoo niet, Rachel. Als gij wist, hoe veel gelukkiger ik ben hier, bij 11.” Hij vouwde die handien te zanten en ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per weak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 88. ..Dat mama vandaag niet al te vel was en dat ik dus niet naar het ion- cert zou gaan ..Juist. Het speet hun zeer. Zij zen hunne groeten en -hopen, dat me- ,,Ik breen mijn woord, Kachel, tel kens als ik u 'zie. Tracht aan niet, mij te zien.’* „Nutteloos”. Ik breek die overeen komst, telkens watnneer ik aan u denk- O Rachel, met welk een goed heid vertelde gij mij onlangs dat mijn plaats in uw achting hooger was dan ooit. Ben ik krankzinnig, als ik op deze woorden eenige hoop bouw het dwaas van mij, te droomen den een of anderen dag in de komst, waarop uw hart voor mij ver- teederd zal'worden Zoo ja, zeg het mij dan niet. Laat mij in dien waan, lieve. Laat mij die eenige troost, als al het andere mij ontvalt.” Zijn stem beefde on hij bracht den zakdoek aan zijn oogen. Nogmaals Exeter Hall. Niets ontbrak er aan om de begoocheling te volmaken, dan de toehoorders, de toejuichingen en het Zelfs haat ongevoelig nart fin. Ik zag haar een wei- temi voorover buigen. Er nieuwe! toon van belang stelling in haar volgende woorden. „Zijt gij inderdaad zeker, Godfrey, dat gij zooveel van mij houdt, als ’ij daar zegt Een lawine. Drie personen bedolven. Een sneuwlawine heeft een hut bedolven, waarin, zich drie personen bevonden. Men is er op uitgetirokken om hen te redden. ENGELAND. Lady Fisher’s hongerkuur. Met groote i>*ngstellmg volgt men in Engeland de,. hqhgerkuur die Lady Fisher, de vrouw van dAn «secretaris van de Schat kist, op het U^irolik in de een of andere inrichting voo^ de behandeling van kwalen te Champneys, in ^Hertfordshire volgt. Zij gebruikt nu al «^Irtig dagen, naar de bla den verzekeren .niets dan water, sinaasap pelsap en dergelijke dingen, en is van 9 „stone” 11 pond vermagerd tot 7 „stone” 1,3'/a pond/wat wil zeggen dat zy ruim 11^ K.G. lichter geworden is. Haar gezondheid is onder het vasten veel verbeterd en zij heeft getoond dat zy nog fiksch is door een walsje te doen ofschoon zjj erkent dat zjj tegen groot^ lichamelijke inspanning niet opgewassen is. Toen de dokter haar .giste nen onderzocht, verklaarde hy dat het oogei*- bl-k nog niet gekomen was voor haar eer sten „maaltijd”, die uit melk zal bestaan. De prins van Wales. De prins van Wales zou gisteren in Ayr shire gaan jagen, maar er was zooveel sneeuw in Schotland gevallen en er woei zulk een storm, dat de jachtpartij afgelast moest worden. De prins heeft toen een on aangekondigd bezoek gebracht aan het dorpje Ladykirk, waar Robert Bums, Schot- land’s nationale dichter, begraven ligt en ’s avonds is hij de officierscantine van de "las WaTet. was getroa nig naa>'4 klonk een’ stellen. Wel heeft zy een geneesheer de op dracht gegeven, een rapport betreffende den werkerlyken gezondheidstoestand der gebroeders uit te brengen. Dit is reeds ge schied. De geneesheer, die Julius Barmat reeds vroeger heeft onderzocht, is tot de conclusie, gekomen, dut deze er niet op voor uit is gegaan. Julius -Barmat schijnt aan ruggemergtering te lijden en de geneesheer is van meening, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Hij is tenge volge van zyn nieuwe arrestatie zoo ziek geworden, dat hij hetbed niet kan verlaten. Ook zou hij slechts moeilijk kunnen spre ken. Zjjn verdedigers zijn van meening, dat hij zich in levensgevaar bevindt. Het Acht Uhr Abendblatt vertelt als cu riositeit, dat de gebroeders Barmat wel, feun verdedigers echter niet de dagvaarding heb ben gekregen. Deze kunnen echter exempla- |ren -J' w-« lijk is, moest de tweedebeste van den pre- sidertt der republiek zijn, Briand te verzoe ken een kabinet te vormen, met alle vrijheid wat betreft zijn samenstelling. Dit is inderdaad geschiedt en Briand heeft in beginsel deze opdracht aanvaard. Dat hij inderdaad deoejopdracht zal aan nemen, acht men zeker en men ver wacht dan ook beslist dat Briand als pre mier en minister van buitenlandsche zaken terug zal keeren. Zijn nieuwe kabinet schynt al ineen te zitten. .Overmorgen, gaat hij naar Genève terug. In zyn oorspronke lijke combinatie wil hij zoo min mogelijk wijzigen, al blijkt uit zijn nieuwe keuze de neiging naar een concentratie-kabinet, dat behalve op de radicalen en republikeinschen socialisten op de gansebe radicale van. Lou- cheur en Péret evenals' op de gauche indé- pendanite van Le Trocquer zal steunen. Als nieuwe ministers worden Péret, Piétri en Le Trocquer genoemd, respectievelijk voor jus titie, financiën en openbare werken. Piétri tra<l den (aatsten tyd in de Kamer als finan cieel deskundige op den voorgrond. Hy is een gematigd rfian, wiens inzichten dicht bij die van Caallaux staan. Daarmee is de scheiding met de socialisten uitgesproken. De onver zoenlijke radicalen als Ohautemps, Renoult en Daladier, die by de beslissende stemmingen de partij der socialisten tegen de meerderheid van het ministerie kozen, schijnen te verdwijnen, wat ook logisch is. De franc reageerde gunstig op den aan staanden ommekeer. De veemmoorden. De vervolging van luitenant Schulze. „Staatsanwaltschaft” vdn de recht- te Landsberg heeft thans officieel voorgesteld, dat het proces tegen den leider der Zwarte Ryksweer luit. Schulze en de i andere veemimoorWnaars door he£ Staats- gerechtshof te Leipzig zal worden behan deld daar deft beklaagden niet alleen moord, J maar ook hoogverraad ten Jaste dient te worden gelegd. Luit. Schulze, die 10 maanden lang in voorarrest heeft gezeten, wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan acht veemmoor den. Voor elk van deze acht moorden zal hij zich afzonderlijk hebben te verantwoorden, m.a.w. hij zal achtereenvolgens in acht pro cessen terechtstaan. Een crematie met lichte Duitsche muziek.’ Maandag heeft in het crematorium van Golders Green de verasching plaats gehad van het stoffelijk overschot van den beken den scheepsbouwer A. M. Carlisle. Hy had verzocht dat er by den lijkdienst muziek zou worden gespeeld in den geest van de wals uit de „Lustige Witwe”! De organist van het ctematorium verkeerde in een moei lijk parket, daar een deel der nabestaanden zich tegen dezen wensch verzette en wilde, dat de gebruikelijke treurmuziek zal worden uitgevoerd. Daarom had hij den middenweg gekozen en lichte Duitsche muziek gespeeld Gevraagd of hij toch ook nog de wals uit het vroolyke weeuwtje^espeeld had, wensch te hij daarop niet te antwoorden, maar hij voegde er bij, dat het heel goed mogelijk was een stuk muziek in een ander op te ne men en dat het mogelijk was, dat de tonen van de beroemde wals in zijn muziek waren gecamoufleerd geweest O.a. had de organist Mendelssohn’s „Lob- gesang” en muziek van Schumann ten gre- hoore gebracht. Naar zyn meening kon met lichte muziek van dezen aard in een gepaste omgeving evenveel effect worden bereikt als met „zware” muziek. En dat was hier het geval geweest. Er hadden geen godsdienstige plechtig heden plaats bij de crematie en er wend niet gezongen en niet hardop gebeden. Ook was er geen geestelijke by tegenwoordig. De zaak-Barmat. De in vrijheid stelling geweigerd. De Berlynsche rechtbank heeft geweigerd de gebroeders Barmat jn vrijheid te laten De uitbreiding van den Volkenbondsraad. Op zoek naar een compromis. De ministerieele crisis in Frankrijk. De ontwapeningsconferentie. Duitschland wat betreft de toepassing van artikel 1 van het pact. De commissie con stateerde, in overeenstemming met de pro cedure, in de afgeloopen jaren toegepast voor Oostenrijk, Hongarye en Bulgarye, dat de bewapeningen van Duitschland geregeld zyn by het verdrag van Versailles. Dien overeenkomstig en volgens den wensch, uit gesproken door Boncour, zal de door de As- semblée benoemde politieke commissie zich tevreden stellen met het melding maken in haar rapport van het besluit, door de con ferentie van Ambassadeurs genomen be treffende de ontwapening van het Duitsche ryk. i.eeK haar aan. 1 orwijt hij da» ueeu, moest hij het gelaat naar muj toeaee- ren. Géén woorden üfi in staat te beschrijven, hoe smartelijk ik mfj aan gedaan gevoelde, toen ik er dezelfde pathetische uitdrukking op ontwaarde, welke mij zoo innig had getroffen oij zijn redevoering in Exeter-Hall. „Het is moeilijk, slechte gewoonten af te leeren, Godfrey. Probeer net echter in dit geval en maak mij geen complimentjes.” .,lk heb u nog nooit in mijn leven een compliment gemaakt. Rachel. Liet- de. due beantwoordt wordt, kan soms de taal der vleierij bezigen, dat geef ik toe. Versmade genegenheid echter spreekt altijd de waarheid.” Hij schoof zijn stoel naderbij en nam haar hand, terwijl hij dit zeidc 'ir volgd/e een oogenblik van stilte. Hij, die iedereen in ontroering wist te brengen, hatl ongetwijfeld ook haar hart getroffen. 'Phans meende ik de woorden te begrijpen, welke hem ont vallen waren, terwijl hij zich alleen in de kamer bevond.” ïk doe het van daag.” HelaasHet strengste gevoel van be tamelijkheid kon mfj niet verhinderen te ontdekken, dat hij het thans wer kelijk deed. „Hebt gij vergeten, wat wij zijn cnereengekonien. toen wij nog buiten waren, Godfrey Wij zouden neef en nicht blijven en niet meer.” Aan de Lokal Anzeiger wordt uit Genève geseind, dat de Raad van den Volkenbond heden besloten heeft, 4Ü■w»tw*psning«con- tferentie tegen 17 Mei bijeen te roepen, zon der er rekening mede te houden, of de diplo matieke moeilijkheden tusschen Rusland en Zwitserland dan reeds uit den weg zyn ge ruimd. Wat slak or voor vroomids in, dat ik mij in de boekerij had^Vepveeld on naar boven was gegaanXbmi mij te ver zetten Maar dien heiden, van een dokter die met mij en mijn dierbare tractaajtjes den spot dreef te ontmoe ten, daar had ik geen lust in. Ik sloop dus do -kleine kamer, welke met de achterste groote zaal gemeenschap had in liet de gordijnen voor den in gang dichtvallen. Als ik dan slecht’ een paar minuten wachtte, zou de dbkter zeker naar de kamer van de zieke gebracht worden. Ik wachtte een paar minuten. De bezaoeker bleef rusteloos op en neerwandelen, ik hoorde hem ook in zich zelf spreken Ik meende zelfs de stem te herken nen. Had ik mij vergist Was het met de dokter, maar iemand anders Y Mijnheer Bruff misschien? Neen; die kon het met rijn. Wie het dan ook OvQr de toelating van Duitschland hield de politieke commissie een korte zitting. Zij wees een subcommissie aan, die belast is met het opstellen van een rapport' en waar van tot leden weirden benoemd Frankrijk (Paul Boncour), Italië (Scialoja), België (Vandervelde), Japan, Cuba, Noorwegen, Bulgarye. Ierland, Griekenland en Zuid- Slavië. De begrootingscommissie kwam in den namiddag onder presidium van Loucheur bijeen teneinde kennis te nemen van de voorstellen van Sir Eric Drummond, dié nieuwe uitgaven behelzen, noodig geworden ten eerste door (de toelating van Duitsclw' land en de aanstelling vap Duitsch perso neel by het secretariaat, ten tweede doorpe instelling van commissies van verzoeni ig, voorzien bij de overeenkomsten van Loc ,r- no. we wooraen, die ik hoorde, waren „Ik doe het vandaag”. En de stem was die van mijnheer Godfrey. HOOFDSTUK V. Ik deinsde veTschiukl achteruit, toen ik op eens een andere stem in nee vertrek vernam. Zij drong door de gordijnen klonk luid en had mets van de gewone vrouwelijke bevallig heid. Het was de stem van Racnei Verinder. „Waarom zijt gij hierheen gekomen, Godfrey?” vroeg zaj. ,,Hadt gij niet in de boekerij kunnen wachten Hij ladhte zachtjes en antwoordde „Daar is juffrouw Clack.’’ .,Die?’ zij ziette zich otp een stoel „Gij hebt gelijk, Godfrey. Het is be ter, dat wij hier blijven.” Een oogenblik gelegen was het, ol ik een heete koorts lia&. en stond ik in twijfel, wat te doen. Thans werd ik koud en gevoelde volstrekt geen onzekerheid meer. Mij verwijderen was geheel en al onmogelijk. Een marte laarschap wachtte mij. Zonder gerucht plooide ik de gordijnen zoodanig, dat ik alles zien en hooren kon. Toen bereidde ik mij voor op mijn marte- laairschap met de gelatenheid van een onderworpen hart. „Gal niet naast mij zitten, Godfrey. (iOniSUIt COURANT Maats uw sioel daarik zie gaarne de meiiBcliem in liet gezicht, wanneer ik met hen spreek.” Hij nam den dichtstbij zijnden zetel, een zeer lage. Hij was veel te groot om er op ie zitten. Nooit heb ik zijn lange beenen in zoo’n onvoordeelig licht gezien als toen. ,,Nu?' hernam zi], ,‘wat hebt gij hun gezegd ..Wait gij mij hebt opgedragen. Ra chel.’’ „Dat mama vandaag niet al

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2