EN! I tten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkênwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, MOERCAPEUJE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. go. 18098 iart 1926 85»Jaargang r DE MAANSTEEN INEN’S ibrieken ITSTE swaarde. 5ZL Donderdag II I Ra Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 'em Haag. er eeuw. BUITENLANDSCH NIEUWS. 10 ntegenzegge- B8Q 1B0 D. enkele gedachte aan naar FEUILLETON. Maansteen. bedoeling dat uwe Ml het itrle Maat11. DEN HAAG ogisten. N NEEMT U GEVOELT U ilgende 5 Minuten 30 34 -r kwartaal ƒ2.90, franco per post per die wille die I 15 15 ur VOOI olxexi. NGUINOSE. Voor n, voor alle over- i die niet goed op er ut Spannend romantisch verhaal van WILKIE COLLINS. ran dankbare C anden tijd in ,C «CHOONH«'<J aizoNoMItf FUISTJE* huioziiktc* ■RVEER sht 1765 - ergeeft. De SAN- innen- en buiten- fte heeft van een iguinose is zuiver ■t, verrijkt en ze nuwachtigheid en handeling. D, DAT HET ELEN KAN ING’S GIST- IMUM AAN GIST EN IND IN DE benoeming van een commissie tot bestadee- ring van het probleem tot verdere uitbrei ding, waarin Duitschland zal zijn vertegen woordigd. De raad heeft een onofficieele commissie benoemd van vier leden om te onderzoeken of de Amerikaansche reserves voor toetre ding tot het Permanente Hof van Interna- tinale Justitie wijziging van het Hofstatuut noodig makpn. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en onu,treken (behoorende tot den bazorgkring.) 1 —5 regels 1.30, elke regal meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels ƒ155, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 21 bijslag op den prijs. Uefdadigheida-advertentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 1—4 regels ƒ2.06, elke mgel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliedo Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daage vóór do plaatsing tan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie, Tel. 83. 1 Wat de besprekingen in Genève betreft, de berichten die inkomen zyn veelal zeer tegenstrijdig. Van officieele zijde werd verklaard, dat wanneer men geduld heeft, alles goed zal afloopen en een telegraaf-agentschap meldt uit Genève, dat men op het laatste oogen- blik een formule heeft gevonden, waardoor Duitschland tot den Volkenbond en tot den Raad kan toetreden, zonder dat de andere candidaten voor het lidmaatschap van den Raad geheel onbevredigd blijven. Andere berichten uit Genève zijn echter zeer pessi mistisch. Een bijzonder ongunstigen indruk maakt in Engeland de verklaring van den Spaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken aan de Engelsche correspondenten, waarin deze betoogt dat Spanje niet door het ver- Wie de stormen vreest, heeft nooit de kracht beproefd van zijn roer. siaauue hotudenoe vrouwelijke Hoofd besturen, wier welzijn, zoo innig met uiat van mijnheer Godfrey was samen- gewezen, van dienzelfden mijnheer Godfrey, die daareven zou had atge- geven op omen arbeid en verklaard had. zich op honderden uren er van damn te wenschen, wanneer hij zich in ons gezelschap bevond. Mijn jeug dige vriendinnen kunnen zich voorstel len. wat ik leed, wanneer ik zeg, dat ik al mijn zielibeheerscshing noodig nad om mijn rechtmatige gramschap te be dwingen. Middelerwijl echter verloor ik geen woord van het gesprek.’ Ka cnel hervatte het. ...Qij hebt uwe bekentenis afgelegd eeide zij. ..Ik ben benieuwd’; of ne. u genezen zal van uw ongelukkige ge negenheid voor mij. wanneer ik u ver tel. wat mij op het hart ligt.” Hij schrikte op. Ik beken, dat zulks eveneens deed. Hij dacht en ik dacht eveneens, dat zij, het geheim van den Maansteen zou ontsluieren. ..Wanneer gij imj aanziet. zoudt gij dan denken, dat ik het ellendigste meisje ben, dat er leeft?” zoo ging zij voort. ,.Het is waar. Godfrey. Wat kan er voor grooter ellende zijn, dan te leven zooder achting voor zich zelf? Dat is thans het geval met mij.” Maar lieve Rachel. Het is onmoge lijk. dat er reden voor u kan bestaan op die wijze over u zelve te spre ken.” ENGELAND. De 70ste verjaardag van generaal Booth. Generaal Booth, de leider van het Leger des Heils, die Maandag 70 jaar oud is ge wonden, heeft in totaal aan ver j aarsgif ten 165,000 pond ontvangen, hoofdzakelijk uit Groot-Britannië, Amerika, Australië en Ca nada. In een toespraak heeft de generaal meegedeeld, dat het Leger des Heils zyn werk in de eerstvolgende zeven jaren tot zes nieuwe landen zal uitbreiden, welke waar schijnlijk zullen zijn, Bulgarije, Polen, Roe menië, Noord-Rihodesië, Zuid-China en Por- tugeesch Afrika. Ook hoopte hij het sedert de revolutie gestaakte werk in Rusland te hervatten. Voorts wil het Leger o.rti. een verzoeningsbureau vestigen voor het bijleg gen van geschillen tusschen man en vrouw, tusschen mannen onderling en alle andere niet-politieke geschillen. Het rapport der steenkolencommissie. De regeeringscommissie tot het instellen van een onderzoek in de steenkoolindustrie verklaart in haar rapport, dat haar haar meening de bestaande moeilijke positie der steenkoolindustrie het gevolg is van mach tige economische factoren en niet kan wor den geweten noch aan de politieke onrust, noch aan beperking van de productie bij de mijnwerkers of aan ondoeltreffendheid van het bestuur der mijnen. Evenmin, kan zij in stemmen met de meening door de mijn eigenaars geuit, dat weinig kan worden ge daan om de organisatie der indusrie te ver beteren en dat de eenige practische oplos sing is, den arbeidsduur te verlengen eri de loonen te verlagen. Naar haar meening zijn ingrijpende veranderingen in andere rich tingen noodig om tot belangrijke resultaten te komen. Het invoeren van verschillende reorgani- satiemaatregelen zal een tijdvak van negen maanden mogen vorderen; het volledig in voeren van al deze maatregelen zal jaren vorderen. Intusschen moeten de moeilijke economi sche omstandigheden van het oogenblik on der het oog worden gezien. De commissie is van meening, dat de regeeringssubsidie aan het eind van de toegestane periode dient te eindigen en nooit mag worden herhaald. Ofschoon zjj het niet eens is met dè voor stellen der mijneigenaars, meent zy toch, dat een herziening naar beneden van het ..minimum percentage, dat wordt betaald boven den standaard der loonen”, onver mijdelijk is. De loonen der laagstbetaalde arbeiders zouden worden gewaarborgd d^or het doen voortduren van een bestaanstoelage (subsistence allowance). Indien de mijn werkers de voorkeur mochten geven aan een De buitengewone zitting wan den Volkenbond. Het nieuwe Kabinet-Briand. drag van Locarno gebonden is, en dat de eisch van Spanje van een zetel in den Raad reeds sedert 1921 op het programma van zijn regeering staat. Spanje heeft dien eisch thans gesteld, omdat zich daartoe nu een gelegenheid biedt. De minister voegt hier aan toe, dat bijna alle mogendheden, ook Engeland, met dit plan hebben ingestemd. Sedert 1921 heeft Spanje steeds getracht, de quaestie aan de orde te stellen, maar de mogendheden verzochten de Spaansche re geering, den toestand niet gecompliceerder te maken dan hij reeds was. Na rijp .beraad heeft de Spaansche regeering nu eindelijk besloten door te zetten; zij verlangt, d«tdocument haar eisch nog in deze zittingsperiode aal nieuwe r orden «gewilligd- voorrtwn Van andere zyde wóndt weer gemeld,/dat na3). T OJi overeenstemming in de Raadsquaestje is bereikt dank zij de onverzettelijkheid van het Zweedsche standpunt. De Fransche voor bereiding van een „graceful retreat” zou gevolgd zijn door een verzwakking van Chamberlains standpunt door de oppositie der Dominions. Onder die omstandigheden heeft de erkenning van de onveranderlijk heid van het Zweedsche standpunt waar schijnlijk de Fymsch-Britsche pressie op Polen en Spanje vergroot en tot een nood gedwongen oplossing geleid. Reeds wordt gesproken van convocatie van de Assem- b'ée voor Vrijdag om Duitschland te ont vangen, waarna alleen Duitschland in den Raad zal treden. Deze, oplossing, in overleg met Briand in Parijs verkregen, zou niet be rusten op bepaalde beloften aan Spanje en wen, zonder dat daarin^ nochtans leden der eigenlijke rechtsche partyen zyn opgeno- mten, stellig zullen bestrijden, behoeft geen betoog, maar aan den anderen kant zal het weer meer kunnen rekenen op de linksche partijen, die in politiek opzicht niet zoo vooruitstrevend zijn als de socialisten en radicalen o.a. de links radicale, de groep van Loucheur en de partij van Le Trocquer. Echter moet worden aangenomen dat de fa natiekste radicalen zich tegen Briand zullen keeren. De Kamers zijn tegep Dinsdag bijeenge roepen. In den namiddag zal Briand de mi nisterieels verklaring worlezen, waarvan de groote lijnen reeds #)or de ministers be sproken zyn, die er in joestemden dat het document zeer kort zal zijn. Raoul Péret, de minister van Financiën, verklaarde lens te zyn, zoo spoedig mogelijk naar Londen te gaan. wap-t I4or FRANKRIJK. De gift van Francois Coty. Ook de studenten ontvangen steun Francois Coty, de tegenwoordige politie ke hoofd redacteur van de ^Figaro", is in de laatste weken het voorwerp van veler lof- Hij heeft n.L, zooals wij destijds vernielden, honderd millioen francs ter beschikking ge steld van de op te richten amortisatiekas, in tien jaren betaalbaar, om aldus het zijne by te dragen tot het financieel herstel des lands. En Francois Coty, over wien men nog niet zoo lang geleden^malend sprak als over ---- ---den rijken parfumeur, dip zich door zijn geld Polen voor September, maar enkel op *de *de madht oVer 'de „Figaro” had weten të verzekeren en thans aan politiek ging doen, is de held van den dag. Alle d'agen drukt zijn blad brieven van hooggeplaatste per sonen af, die hun instemming betuigen met Coty’s geste. Zelfs Kardinaal Dubois en maarschalk Lyaute schreven lovende woor den. Nog meer echter heeft Francois Coty ge daan. Hij heeft één millioen geschonken aan de bibliotheek en het clublokaal van den Studentenbond. Charles Maurras bespreekt deze gift in de ..Action Franchise en wijst er op, dat de Association Générale des Etu- dïants nog niet zoo lang geleden door haar armoede van de regeering afhankelijk was, van wie de subsidies en faciliteiten moeten komen. Zy bevat niet de minste zelfstandig heid, zelfs niet in de verdediging van de be- roepsbelangen der studenten. Hierin is thans verandering gekomen, doch tot dusver wer den de universitaire giften steeds aan de officieele kas afgedragen, waarvan het mi nisterie van openbaar onderwijs profiteerde om te bezuinigen. Het besteedde vaak het geld voor behoeften, waarin zijn begrooting had moeten voorzien. En Maurras geeft te verstaan dat er vaak onkosten voor verkie- zingsdoeleinden mee werden bestreden. De heer Coty heeft hierin verandering Ml Ml COURANT. Kunuieni gclooven. cat hij ojj zijn knieën lag? Dat hij haar met innigheid aanzag, dat hij twee woonden tot naar sprak, welke n-ij zelf dóór het hart trilde? ,.Edel meisje.' Niels meer dan dat. Maar hij zeide het op dien toon, welke zijn roem als redenaar gevestigd heeft. Zij zag hem aan, ontsteld of tot hem aangelrokken. ik weet niet, wat van beide. „Ja”, hernam hij met al de zalving van zijn liefelijke stem, ..gij zijt een edel me'sje. Een vrouw, die de waarheid spreekt om der wille der waarheid. een vrouw, die haar trots opoffert, liever dan een man te verongelijken, d’e haar bemint. is de grootste aller schatten. Een man, die alleen maar de achting wint van zulk een vrouw, heeft ge noeg verkregen om voor altijd geluk kig te zijn. Gij hebt gesproken lieve, over uwe plaats in mijn achting. Oor deel. wat d’e plaats is, wanneer ik op mijn knieën smeek, de zorg voor uw arm gewond hart op mij te mogen nemen. Rachel, wilt gij mij trotsch, wilt gij mil gelukkig maken door mijn vtouw te worden Thans zou ik mijn ooren toegestopl hebben, indien' ik daarin niet ve.-hin. derd ware geworden door de eerste verstandige woorden, welke ik van Rachel’s Hopen hoorde. (Wordt vervolgd). ..hoe kunt gij dat weten „Vraagt gij dtat nog Ik weet het. omóSit uk u ken. Uw stilzwijgen heelt u nooit in de opinie uwer vrienden benadeeld. De verdwijning van uw kostbaar verjaringsgesohenk moge vreemd schijnen, nog vreemder mis- ...namn ,..v naam er schien de wijze, waarop uw medo in betrekking is gebracht. Spreekt gij over den .oairoy 7” ,.lk meent1$. was „O, volstrekt niet. Ik kan over hei verlies van den Maansteen hooren spreiken. zonder mi] in mijn eigen achting vernederd te gevoelen. Indie.) ooit de geschied'ens van den diamant aan het^licht komt,, zal men zien, da, ik een verschrikkelijke veran.woorde lijkheid op mij heb genomen. Dan zal het bekend1 worden, dat ik getracnt heb een ellendig geheim onder mij te houden, doch tevens, dal ik niet Ihag? héb bedreven. Gij hebt mij verkeerd begrepen. Godfrey. Hol is mijn schuld dat ik niet duidelijker heb gesproken. Verondersteld, dat gij mij Verondersteld, ctaR gij vrouw lief hebt.” ..Ja.” ..Verondersteld, dat gij iets ontdekt, hetwelk die vrouw voor altijd' uwer onwaardig maakt hetwelk u over tuigd doet zijn, dat gij u verlaagt, zoo gebracht door zijn gift af te dragen niet aan het ministerie, zelfs niet aan de uni- versiteit, welker rechtspersoonlijkheid nog twijfelachtig is, maar aan den Studenten bond zelf, die er dus vrijelijk over beschik ken kan. BINNENLAND. Het departement van marine. Bij hot optreden van minister Lam- booy ook als m.n ster van marine ad interim, is kapitein-luitenant ter zee A. van Hengel., directeur der Hooge- re MarineAicijgssahood, werkzaam ge steld aan het departement van marine onder de directe bevelen van den mi nister. De nieuw opgohreden minister van marine ad interim. pir<>f. Vaan Hoyen; heeft voorhaniids dl.» te werkstelling van overste Van Hengel beëindigd. Deze zal eerstdaags weer effectief op treden als directeur dier Hoogere Ma- rine-krijgsschool. in welke functie nij ook tijdens zijn werkzaamheid aan het departement van marine gehandhaafd bleef, doch waarvan de werkzaamhe den tijdelijk waren opgedragen aan luit, ter zee le klasse J. van Reede. Mr. A. R. Zimmerman. Het Weenscho correspond en ti eb ur •Herzog meldt, dat mr. A. R. Zimmer man na het eindigen van zijn ofïici- eelc zending te Weeneh. daar waar schijnlijk als particulier een woning zal aanhouden. Oranje-Nassau-Museum. Gisten iddag is het Oranje-Nassau- Museum. gevestigd! op de bovenverdie- piaig van het Waaggebouw aan de Prinsegracht in den Haag, official ge opend in tegenwoordigheid' van vele autoriteiten en andere belangstellen den Opgemerk' werden de Prins, verge zeld van zijn adjudant, jhr. Laman Trip, de Minister van Ond., K.en W. mr. Waszink, de burgemeester van 's-Gravenhage mr. .1. A. N. Patijn, de Commissaris der Koningin in Zuid- Lang heeft de heer Briand niet behoeven bezig te zyn, om Frankrijk een nieuw mi nisterie te geven. In een wip is hy hiermee gereed geko men. Hierin kon hy zoo vlug slagen, om dat hij er zich toe heeft bepaald zyn kbinet te reorganiseeren ,d.w.z. een, viertal minis ters te vervangen door anderen. Er is nu een soort concentratie-kabinet tot stand ge komen, waaruit enkele ministers zijn ver dwenen, die, tot de radicale party behoor den, maar vaak zich zeer onverzoenlijk be toonden zoodat zij meermalen de party ko zen der socialisten en zich zoodoende tegen de andere leden van het kabinet keerden. Dat onder deze omstandigheden de socialis ten het nieuwe ministerie, dat een opschui ving meer naar rechts geeft te aanschou- gij nog ecu verspilt.” „Ja”. ..En verondersteld, aat gij, nielte genstaande dat alles, haar beeld n.et uit uw hart kunt rukken. Veronder steld, dal gij het gevoel, hetwelk zij in u had,' opge|weikt. ónmogelijk kon uitroeien. Verondersteld, dat de liefde die zaj u had ingeboezemd O. hoe kan ik woorden vinden om1 hel uit te drukken. Hoe kan ik het aan een man verklaren Godfrey, ga heen. Ik moet krankzin nig zijn, om zoo tot ti te spreken. Neon, verlaat mij nog niet gij moet geen verleerden indTuk van mij me- denemen. Ik moe’ iets tot mijn eigen verdediging zeggen. Deuk hieraan Hij weet het nie', hii zal het nooit weten, wat ik u verteld heb. Ik wil hem met wederzien, wat er oók ge beure. Neen. nook, nooit. Vraag niet naar zijn naam vraag mi] niets meer laten wij over iets anders spreken. Let niet op mij. Om Gols wil. ga nu heen.” Zij wendde zich eensklaps om en sloeg wild met haar handen op den rug van haar stoel. Zij liet het hoofd op de kussens vallen en barstte in tranen uit. Voor ik nog den tijd had gehad, mij hierover te ergeren, ik als door den donder getroffen, di iets geheel onverwachts van den kant van mijnheer Godfrey. Zal men verlenging van den arbeidstijd met een ge ringer vermindering van de loonen, dan zou het parlement Ait ongetwijfeld goedkeuren. De commissie vertrouwt er echter op dat dit niet zal geschieden. Ofschoon de loon- normen in de verschillende districten aan zienlijk moeten varieeren, is de commissie toch sterk van meening, dat de nationale loonovereenkomsten dienen te worden be stendigd, daar zij in alle andere Britsche industrieën van beteekenis worden aange gaan. Zij beveelt aan, dat de werkgevers en werknemers eerst nationaal en vervolgens districtsgewys bijeenkomen, teneinde tot een regeling te komen volgens de aange geven richtsnoeren. VER. STATEN. Luchtschip in zee gevallen. Een Reutertelegram uit Virginië meldt dat het militaire Amerikaansche bestuurba re luchtachip T. A. 5 in zee is gevallen. De „Daily Telegraph” van gisteren bevat een uittreksel van de nota, welke on langs door den Nederlandschen gezant te Bern aan den secretaris-generaal werd overhandigd. De gezant deelt daarin mede, dat de heer Van Karnebeek wenscht, dat melding worde gemaakt van de verbazing der Nederlandsche regeering over het vast stellen van den datum door de Vergadering van den Volkenbond, in het by zonder wat betreft het tweede punt dér agenda: Even- tueele voorstellen van den Raad ingevolge art. 4 van het Convenant. Daar zoo wordt verder in de nota gezegd de Raad eerst op 8 Maart een beslissing zal nemen, zullen de gedelegeerden naar de Vergadering van den V. B. genoopt zjjn deze quaestie te be spreken zonder gelegenheid te hebben ge had tevoren hun regeeringen te raadplegen. De Nederlandsche regeering, die het te dezer zake eens is met door andere leden van den V. B. geuite meeningen, heeft zich herhaaldelyk verplicht gezien de aandacht te vestigen op een procedure waarbij quaesties aan de Vergadering zyn voorge legd zonder dat de regeerjngen gelegenheid hebben gehad zich een meening te vormer, op feitenkennis gegrond. ïn het onderhavi ge geval schynt dezelfde ongewenschte pro cedure te zyn aanvaard ten aanzien eener quaestie van het hoogste ‘belang beschouwd van het standpunt der organisatie van den Volkenbond. De Nederlandsche regeering is van oor deel, dat een andere oplossing van deze quaestie in het bijzonder de voorkeur zou verdiend hebben en voelt zich verplicht uiting te geven aan de bezorgdheid, welke de beslissing van den Raad haar heeft ver oorzaakt. Den gezant wordt gevraagd deze opmerkingen ter kennis der betrokkenen te brengen. Tot dusver heeft onze regeering het bljjk baar niet noodig geoordeeld, het Nederland sche volk van deze toch niet geheel onbe langrijke nota in kennis te stellen. bemint een andere 72' Zeker. Gij weet wat ak vroeger was, Rajchel. Laat mij u zeggen, wat ik nu ben. Ik stel in niets meer oe- lang dan in u. Er is een algeheele veraindlering in mij gekomen, waarvan ik mij zelf geen rekenschap kan ge ven. Kunt gij hfet gelooven Mijn He»- dadiige bemoeiingen’ staan mij tegen dé borst, en wanneer ik thans een vergadering bijwoon van een dames- bestuur, wensch ik mij er honderden uren vandaan." Indien er in de geschiedenis voor beelden bestaan van een dergelijke afvalligheid, moet ik bekennen, ze nooit te hebben gelezen. Ik dacht aan de Moeders-Kleinei-Kinderkléeren- Ver- eeniging. Ik dacht aan dé Zondag school voor volwassen jonge meisjes. Ik dacht aan andere vereenigingen. te veel om op te noemen en die steun den op dezen man. als op een sterke zuil, ik dacht aan die zich met moeite

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1