Uit orts Parlement. Gemeenteraad van Gouda. ?f\en A; "r"3 a,lre» Beurs van Amsterdam. Uit den Goudschen Raad. Laatste Berichten. Geïllustreerd Weekblad „Groot Rotterdam" met gratis Maandblad „Huis en Haard" en gratis-ongelukken-verzekering: ningin en den Prins opdracht gegeven lot onderwijs in de nieuwere geschie denis aan de Prinses. Mr. Limburg's ontslag als Statenlid. De vacature in het college van Gedeputeerden. Thains heelt mr. J. Limburg ;jju ontslag ingediend als lidi van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. De dezer dagen aangekondigde bui tengewone vergadering van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zal plaats hebben op Vrijdag 9 April, in dezie (vergadering zal. o.a. voorzien worden in de vacature in het college van Ged. Staten, ontstaan door het bedanken van mr. Limburg als Sta tenlid. t* De heeren Dresselhuys, Marchant, Kersten en Braat aan het woord. De heer Braat en de zonnetijd. la de ivamer heelt gisteren de heer uraiat een nieuwe hardnekkige strijd egeai den Zomertijd aangekondigd. Zijn roueneering was de volgende de R.-Katholieken hebben getoond eersy. hen eigen belang na te jagen, dan net part'jbe.ang en in de laatste plaats het Stuatsbelang. Waarom' zou hij, heetr Braat, dat voorbeeld! niet volgen? Ln dus zat hij niets en niemand ont zien zoolang de Zomertijd niet is ai- gesdhaftObstructie zou het niet worden, maar het lijkt er toch veel op, wrnit als wjj het goed begrepen, waareiehunvdet hij del Khmer steeds voor liet quorum te zorgen. Overigens heeft „het" gezantschap gisteren een belangrijke plaats in net debat itigenomen. Dat dit gezantschap verdwijnen staat nu wel vast. vnj- zal Evenals de socialisten sullen de aiiinag-democraten er tegen ste en mT. lifessethuys verklaarde, dat de liberalen nog altijd op hetzelfde, kelijke standpunt tegenover het zantschat) bij het Vaticaan staan, dus afwijzend, tenzij de Kegeering met meuwe argumenten mocht komen. Dit laatste leek ons meer een beleeld heide pit rase itnmers, na mr. v. Kar- nebeek's onaandoenlijke houding op 10 November en gedurende de crisis is het, mede in verband met de ge matigd onverschillige verklaring van hot nieuwe Kabinet t.o.v. het veelbe sproken gezantschap, niet aannemelijk dat de 'legeering thans met zwaarder geschui zal Komen. Met veel belang stelling wachten we thans af, wat de Katholieke leider hedenmiddag hier over zal zeggen zullen de Katholie ken zio.i in het onvermijdelijk© schik ken of na verwerping van hun gezant schap in de oppositié gaan Mr. Dresselhuys heeft vooropgesteld, dat men de zonden van enkele par tijen of partijleiders niet apn het par lementarisme mag wijten. De Crisis was niet anders dan een van de vele zonden van de coalitie en de onver wachte bedreiging van dr. Nolens den nacht van 10 op 11 November kon zeker voor den Vrijheidsbond, die steeds legen handhaving van het ge zantschap had gestemd, geen reden zijn om plotseling te zwenken. Het program-de Geer vond naast instemming critiek en vooral de p'an- nen van den nieuwen minister van Arbeid1, Nijverheid en Handel worden door sommigen met wantrouwen tege, moet gezien. De invoering van Plaat selijke Keuze werd zoowel door mr Dresselhuys als door mr Marctontnt af gekeurd en in strijd geacht met het karakter van 'het extra-parlementair Kabinet. Een iKabinet van pacificatie moet met aldus terecht de heer Marchant kamen met voorspellen, welke een fanatieken strijd zullen uit lokken en mr. Dresselhuys was boven dien huiverig voor de aangekondigde uitbreiding van de werking der Ar beidswet. Ds. Kersten voor wien de ver dwijning van de coalitie een oorzaak van vreugde is riep de calvinis tische pertijen op om zich te vereem- gen in den strijd tegen revolutie en Rome. GEftlENGPE BERICHTJEN. Radio-distributie per telefoonlijn. Uitzendingen onwettig geacht. Naar de 'iel. verneemt heeft het (Jf- tico Internationaal de Rtadiophonie te Genève zich niet vereenigd' met de plannen van den Haagschen) Gemeente- lelofoonWienst betreffende distributie van radioprogramma's langs de tele- foonüjMt*f Het s elt zich op het standpunt dat een dergelijke radio-distributie on wet' tig is sender toestemming van de or- ganisateurs dier programma's op het omnoepstation. Het ..Office" zou zich met een schrij ven hebben gewend tot den Haag schen Telefoondienst, waarin het van zijn gevoelen blijk geeft en verzoekt niet tot de uitzendingen te besluiten voor de Telefoondienst zich verzekerd heeft van de toestemming tot uitzen ding vanwege de betrokken omroöp- maatsdhiappijen. 250 gezinnen uit Drente naar Enschede. Het voorstel door den Raad aangenomen.. De gemeenteraad van Enschelé heeft z. h. s. aangenomen het yoorstel van B. en W. om medewerking te veriee- nen aan den bouw vaïi 250 woningen voor gezinnen uit Drente. De gezin nen, die uit Drente naar Enschede zullen worden overgebracht, moeten uit minstens vijf personen bestaan. De vaders zullen te werk gesteld! worden bij die uitvoering van het Twente-Rijn- kanaal de overige leden van de ge zinnen, die in staat zijn arbeid te ver richten, zullen geplaatst worden in de textielindustrie. Twee Duitse hers aangehouden. Door de recherche is te Delft aan gehouden de Duitsoher J. B die hon derd mark biljetten ter waarde van d0 gulden totaal van het jaar 1908, dus waaindelooze papderen, trajehte in te wisselen bij een winkelier aldaar. Het bleek dat de aangehoudene nog een geheele voorraad van deze waardeloo- ze biljetten bezat.* Te 's-Gravenhagc is een medeplich tige van J. B. aangehouden, eveneens een Duitscher. diie daaT hetzelfde ge- probeerdl had. dooft eveneens tegen ae lamp liep. De Hoenderpest. Te Geuile en omstreken geconstateerd. Te Geuile sterven sinds een paar weken massa s I ippen Bij enkele boe ren is het getal tot 70. zelfs to. 100 gestegen. Omtrent een der gestorven dieren, dat voor onderzoek werd opgezonden aan de Rijksseruminrichting te Roiter- dam, is bericht ontvangen, dat net vermoedelijk aan hoender pest was ge storven. Velen denken dat deze ziekte een gevolg is van do overstroom!ng der as. aangezien de ziekte het eerst aan den Maaskant werd geconstateerd, waar op enkele dagen tijds bij twee boeren een honderdtal kippen slachtoffer vielen. De ziekte breidt zich nog steeds u t en treedt nu ook» op in meer van den Maaskant verwijderde plaatsen. Zittbif van Dinsdag 16 Maart 1926, dea n.m. 7 uur. RADIO-NIEUWS. uoor Concerten van heden. 6.20 EraiiKiori 410 M. Madame But- terfly, Fucoini. uavemry. Dansmuziek en tuinpraakje. 1-L Parijs Eiffeltoren 2650 M. Causerieën. 6.30 Hilversum. Duitsche le den heer Edgar Grün. 7.20 2LO Londen 365 M. en Daven- try. Tijdsein van Big Ben. Weer- nieuwsberichten. „Bimd«-life". Muziek van Weber. Muns.er. Voord ra cm. over Levin Schurking Bern 435 M. Con cert. Oslo 332 M. Concert. Hamburg. „Der Freisohüitz". 8.10 Hilversum, dhr. Radio Vereen. Sprekers de hoeren M. Leenheer, van Woorden, en G. J. Hendriksen, van Utrecht. Muzikale medewerking van den heer M. F. Jurjaanz, orged en pi ano, mej. M Adolfs, zang en orgel, het Utrechtsch ohr. Geheel onth.- strijkje ..Musica". 8.25 Londen, 2BD Aberdeen 495 M. (,'oncerten.- 5SC Glasgow 422 M. ,,i'he golden legend Sullivan. 5IT Bir mingham 479 M Iersche muziek. 8.50 Daventry. Redevoeringen aan '1 St. Patrick day s bónket. Oslo. Noor- sche studenlenzangvereeniging. Radio Paris en Brussel 262 M Concerten. 9.50 Berlijn en Königswusterhausen. Dansmuziek. 11.20 Daventry. Dansmuziek. De Gemeenteraad vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van Burgemeester Mjj s. Van den heer Oosterling was bericht in gekomen dat hy wegens ongesteldheid verhinderd was de vergadering by te wonen. De notulen van de vergaderingen van 22 December 1925, 8 en 26 Januari 1926 wer den vastgesteld. Mededeel ingen I. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: a. dat Gedeputeerde Staten hebben goed gekeurd het raadsbesluit van 26 Januari 1926 tot naasting der 23 woningen van de Vereeniging „Middenstandshuisvestintf. b. dat Gedeputeerde Staten hebben toe- getonden een uittreksel uit het Komnklyk Besluit van 16 Februari 1926 no. 17 tot goedkeuring van de verordening op de hel ling van opcenten op de Peraonoele belas ting, vastgesteld by raadsbesluit van 24 November 1925 c. dat Gedeputeerde Staten hebban good gekeurd het raad «besluit van 26 Januari j.l tot onderhandsdie verpachting van hèt Ca io-restaurant op de veemarkt. <t dat ayn goedgekeurd de raatisbeslui ten van 6 October 1925 tot het doen van af- «ai overschrijvingen op de gemeentebe- grootmg dienst 1925. e. goedkeuring van de Genieenterekening over 1923. Voor kennisgeving aangenomen. II. Burgemeester en Wethouders doen den Raad mededeel kigen a. betreffende de phaa ts in g van z.g. stoept enten. De heer KAMPHUIZEN (cii.) vraagt of dê termyn, tot i Januari 1928, op een ver gissing berust. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) antwoordt dat het de bedoeling is om de menschen vol doende tfjd te geven om de veranderingen aan te brengen. De heer FOTHARST (r.k.) is niet vol «laan over de oplossing welke B. en W. aan de hand doen. Spr. acht het fout dat zoo'n groote ruimte op de trottoirs in beslag wordt genomen, waardoor de voetgangers niet kunnen passeeren en de bewoners be- I nadeelingj'ïn zaken ondervinden daar de he lende winkels van die stoeptenten in het donker worden gezet. Spr. m< KERKNIEUWS. De kwestie-Geelkerken. Een schryven van het Amst. Comité aan de Synode. Het Anitv erdttinsdie „Comité Geel kerken' dat gisteravond in het Con certgebouw te Amsterdam- vergaderde, besloot bet volgende schrijven tot de Synode te richten ,De vergadering van belijdende ro den uit versonillende Gereformeerde kerken, in het Concertgebouw Ie Am sterdam bijeen, ter bespreking van het conflict, dat tusschen de Synode van Assen en de Gereformeerde kerk van Amsterdam-Zuid is ontstaan, Dankbaar gedenkend de zegeningen, ons als uit Gods hand zoo vel e jaren geschonken in de eenheid der belij denis onzer Gereformeerde Kerken die wij allen hartelijk liethebben, en die onder leiiding van Gods Geest in de afgeloopen tijden door mannen als Kuyper en Bavittök zoo veelzijdig uitgewerkt, Vreezen Ie de verstoring, wefó© thans onze eenheid en daarmede het werk Gods bedreigt door de binding der entiön aan eene opvatting van bi zonderheden, die voldoende centrale kracht mifsen wienschte scheiding ken. niet ko die het eene zoo onge e mogen bewer in de vraag, wel- uwB Synode ten de oplossing van de Gereformeer de kerk van Amsterdam-Zuid gerezen conflict. Bidt uwe vergadering, ai wat maar ©enigszins mogelijk is te doen, om de Gereformeerde kerk van Amslerdam- Zuid en andere gelijkgezinde kerken en geloovigen in den 4 band onzer ker ken bijeen te houden. De vergadering, waarin besloten werd dit schrijven te verzenden, werd1 door dr. Geelkerken bijgewoond. "eent dat aan zjjkanten dier tenten glas moet aange bracht worden. De termijn van 2 Jaar acht spr. ook te lang. Waarom niet 1.20 M. ruim te toegestaan direct wanneer de stoepten ten in Mei b.v. weer geplaatst worden Spr. verwjjt B. en W. dat zy met een dergelijke oplossing komen. De heer VINGERLING (a.r.) is het in deze eens met den heer Potharst, ook met Tiet oog op het verkeer vooral aan de West zijde van de Markt. De heer v. d. BIRUG (c.s.) had een, pre advies inplaats van een' mededeeling van B. en W. verwacht en vraagt wat bedoeld wordt dat bijzondere gevallen op zichzelf moeten worden beschouwd? De VOORZITTER antwoordt dat geen preadvies ia uitgebracht omdat het hier geldt de uitvoering van een verordening. De termyn is lang gesteld omdat het billyk js rekening te houden met de eigenaren dier tenten die daardoor mindere plaats ruimte krijgen. Spr. wil den Raad de toe zegging geven dat B. en W. bereid zyn te overwegen wat wenschelijk is in deze. Er kunnen altyd uitzonderingsgevallen zijn, welk» afwijking in de een of andere rich ting nooddg maken. 3. en W. doen mededeel ingen omtrent de plannen voor den bouw eener nieuwe brug over de Fluweelensingelgracht ter vervan ging van de Doelebrug. (reeds gepubli ceerd.) De heer SANDERS (a.d.) heeft met ver wondering van die mededeelang, die gelijk is te stellen met elastiek, kennis genomen. Wat hier gezegd wordt is zoo rekbaar dat spr. niet weet of bedoeld wordt dit plan op de lange ^aan te schuiven dan wel of (het 't volgend jaar tot uitvoering zal komen. Sedert de ontwikkeling van het nieuiwe stadsdeel voldoet de toestand niet aan de eischen, die men mag stellen. Al sedert ja ren is de toestand onhoudbaar en verbete ring urgent. Spr .wil precies weten wat met de mededeeling wordt bedoeld. De heer 2AN1EN (v.d.) maakt zich sterk dat het werk 20 lager kan worden uitbe steed en acht het geen bezwaar tot uitvoe ring van het plan over te gaan. Waarom, vraagt spr., is het voorstel niet aanhangig gemaakt bij de Financieele Commissie? (De VOORZITTER antwoordt dat het de eling is, wa/meer het mogelijk is, hoe eer hoe beter tot uitvoering over te gaan doch waar 't behoeft een inproductieve uit gaaf, meenen B. en W. het tijdstip te moe ten afwachten tot zy kunnen adviseeren er uitvoering aan te geven en dan zal de Com missie voor Financiën gevraagd worden om van advies te dienen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) kan de door geen enkel bewijs gestaafde meening van den heer Zanen niet onderschrijven. In het bedrag vallen onkosten voor het plan, teekening, toezicht enz. Mogelyk kan het 1000 lager, de raming is globaal. Het is eeri zaak van wijs beleid de cijfers niet te flatteeren naar beneden. De heer VINGERLING (a.r.) merkt op dat voor dergelijke werken in den regel wordt geleend, bij andere voorstellen zooals aanschaffing van een auto-veegmachine en een auto voor de Lichtfabrieken werd niet geleend. Interruptie: Daarvoor is ook ge iend! De heer VINGERLING (a.r.): Waar het noodzakelijk is dat de brug er komt, be grijpt spr. niet dat B. en W. niet een leening voorstellen. Het spijt spr. dat men de uit voering op de lange bean wil schuiven, hij zag gaarne dat er spoed werd gemaakt. De heer POTHARST r.k.is het eens met den heer Vingerling en wil tot den heer Sanders zeggen: stel voor dat de brug er dit jaar komt! De heer VINGERLING (a.r.) vraagt of er voor de Lichtfabrieken is geleend? De heer POTHARST (rik.) antwoordt dat dit juist een uitzondering is geweest. Het is maar de vraag óf er te leenen is! Dr. HOFFMAN (r.k.) is het er niet mee eens dat het verkeer over de Doelebrug zoo enorm is, daar het verkeer veel over de Tiendev/egbmg wordt geleid. Met een nieu we brug is men er nog niet, men bereikt niet veel zonder de verbreeding der nauwe stra ten, die op de Doelebrug uitkomen. De heer ZANEN (v.d.) geeft een nadere uiteenzetting omtrent de z. i. te "hoogt; ra ming. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) acht het moeilyk hier over die begrooting te gaan redetwisten, doch spr. wyst er op dat het beton met zware bewapening voor een brug veel duurder is dan h.v. voor een vloer. Vol komen juist acht spr. het dat de eerste 10- talien jaren de brug als rybrug niet aan haar doel zal beantwoorden tengevolge van de smalle straten. Spr. zag liever dat er voetbruggen zouden zyn. De VOORZITTER zegt dat ingekomen ia een voorstel der heeren Zanen en San ders om de Doelebrug in 1926 te doen uitvoeren. De heer SANDERS (s.d.) zegt naar aan leiding van het gesprokene door den heer Bokhoven, dat hy dacht dat B. en W. una niem van meening waren dat de toestand on houdbaar is, daarom meent spr. het voor stel te kunnen doen. Als men zich plaatst op het standpunt dat het werk geen baten af werpt, dan kunnen we onze matten wel op rollen. Dan zyn er zoovele uitgaven. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) merkt op dat indien B. en W. niet voorstellen over te gaan tot onteigening der woningen, de uit gaaf alleen wordt gedaan voor de voetgan gers. (r.k.) meent dat dit standpunt onjuist is, onteigendhg zal licht nooit plaats hebben. Maar er is geen bezwaar om van één zijde in te ryden. Spr. heeft slechts practisch bezwaar tegen het voorstel, n.i. het vele werk dat men dit jaar al heeft, nu er Ais voren het verslag over de werkm* der Armenwet over 1925. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer A ,H. Prins een schriiv*, van 15 Maart 1926 houdend» bezwaren te gen de voorwaarden van de betaling van w- cognitie voor het recht van uitgan? od poort van het Woningbedrijf. Te behandelen by punt 17. Van den heer J. Schouten een verzoek van 15 Maart jj. om vergunning voor den aanleg van een nieuwe straat. In handen van B. en W. gesteld om ad- vies. w Van verscheidene eigenaren van pen*, len aan de Karnemelksloot smalle zyde een verzoek om de rooien te herzien. In handen van B. en W. gesteld om ad- I vies. Van de heeren H. J. den Vijl, G. van Sne» jj. houdende bezwaren tegen den veiim», van bouwgrond aan de firma Nteuwveld e. Co. en het verzoek het betrekkelijk raads voorstel niet aan te nemen. Te 'behandelen by punt 21. Van verscheiden» bewonere van de Kru- gerlaan een adres als voren. Te behandelen by punt 21. >e heer GOEDEWAAAGEN (v.b.) ia het volkomen eens met Dr. Hoffman en gelooft niet dat het ryverkeer zóó te regelen is in de smalle straten zonder ongelukken te ver saken .Spr. kan de belasting der bewo ners, om van ééne kant de straten te bery- niet op zyn verantwoording nemen, e heer SANDERS (s.d.): Thans mag ook slecht» mn één zyde gereden worden! De heer GOEDEWAAGEN (v.b.): Dan De heer OVERHAND (s.d.): Dan ben je nu Voor! De heer GOEDEWAAGEN (v.b.) zegt dat zijn bezwaren voor een deel ontzenuwd! zyn, maar spr. is het eens met wethouder Bok hoven dat een voetbrug beter is dan een brug die niet berijdbaar is. De heer v. d. BRÜG c.s.) dacht dat men het over de noodzakelijkheid nu eens was. Dr. HOFFMAN (r.k.) wil zich niet ver binden voor een uitvoering in 1927. Het verkeer met het pontje over de Turf- iingelgracht is volgens spr. grooter dan over de Doelebrug en die toestand is heefl wat bezwaarlijker. De heer VINGERLING (a.r.) 1 dat er bij de begrooting niet op is en men zuinig moet rijn om niet te k<?rt t« komen, met een motie, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd voorsteller vóór Juni 1927. De heer SANDERS (s.d.): Het gaat om het tijdstip van uitvoering. De VOORZITTER brengt h Sanders om in 1927 tot uitvoering over te gaan in stemming. Het wordt verworpen met 10 tegen 8 smmen. Tegen: de heeren Kamphuizen, Vingerling, Dr. Hoftman, Koenams, Donker, d. Brug, Bokhoven, Goedewaagen, Oos- tingh en Mevr. Riesz. Het voorstel-Vingerling wordt men met 15 tegen 3 stemmen. Tegen: de heeren Donker, Goedewaagen en Bokhoven. Mededeelingen omtrent c vap het personeel by het Volks- en Schoolbad. (Reeds gepubliceerd.) De heer OVERHAND (s.d.) had lie gezien dat B. en W. ruiterlijk schuld had den bekend dan een punt te draaien aan het antwoord op zyn vraag. Men bedient zich van middelen, die men in een ander laakt. Spr. zegt^clat de Raad alleen functies mag creëeren en niet B. en W. Spr. zial by begrooting op die zaak terugkomen. De VOORZITTER zegt dat B. en W. 1 de overtuiging zijn gekomen dat 't creëeren door een begroo tingswyziging de aandacht op de wijziging is gevestigd, niet geoorloofd is. In het vervolg zullen oorstellen aan den Raad worden gedaan. Behalve aan de orde gestelde stukken an de Hoffman's Stich ting „Volksgaarkeuken" ter goedkeuring een suppletoiren staat van begrooting van 1925. Goedgekeurd. Van de Gezondheidscommissie de Reke ning over 1925. Goedgekeurd. Van het Bestuur van den Christelijken Bestuundersbond een adhaesiebetuigjng op het adres van den Goudschen Bestuurders- bond betreffende eene nieuwe steunregeling voor werkloozen. Voor kennisgeving aangenomen. Van de heeren N. en C. Jongeneel een schryven van 26 Januari j.. houdende mede deeling van dé intrekking van hun beroep schrift van 26 November 1925 betreffende de uitvoering der Woningwet. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer C. Lapoutre een adres van 2 Maart 1926 houdende het verzoek zich uit t» spreken over de eventueele opheffing der onbewoonbaarverklaring van eenige zyner perceelen, na het aanbrengen van door hem voorgenomen verbeteringen. In handen gesteld van B. en W. om ad vies. Van Curatoren van het gymnasium het jaarverslag over 1925. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Gezondheidscommissie als voren. Voor kennisgeving aangenomen. Van den Leider van den cursus in handen arbeid en huisvlijt hte verslag over 1925 van dien cursus. Voor kennisgeving aangenomen. Van het Burgerlijk Armbestuur het jaar verslag over 1926. Voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur Benemd wordt de heer C. de Korte. H« voorstel tot fcerplootsing ,a„ heer J. Sche^ond als onderwijzer van de Centrale Kopschool naar de O. L. School no. 7 en den heer W. de Stigter van school 7 naar de trale Kopschool. Het voorstel betreffende den bouw van een gemeentelijk slachthuis Wethouder BOKHOVEN (v.b.) deelt me de dat de Vereeniging van Vleeschexpor- teurs een onderhoud met B. en W. heeft ge vraagd, dat Vrijdag 1.1. pllaats had. Niet al leen heeft toen die vereeniging alle moge lijke steun aan de geiheente toegezegd, maar zich ook bereid verklaard met de gemeente een contract te sluiten voor een zeker aantal te slachten stuks vee. Daarom willen B. en W. thans alleen een principeele beslissing van den Raad uitlokken om, als de overeen komst er is, dadelijk met plannen voor den bouw van een koelhuis te komen, dat dan noodzakelijk is. De heer DONKER (r.k.) acht de wijzi ging in het opgezette plan van B. en W. juist gezien. Spr. is van meening dat men de kans niet moet laten ontglippen, waar door de markt ook een opleving zal kunnen verkrijgen. De heer v. STAAL (s.d.) heeft met ge noegen de mededeeling van den heer Bok hoven gehoord; ware deze er niet geweest, dan had spr. de onmiddellijke aanbouw van een koelhuis verdedigd aan de hand van de litteratuur. Spr. brengt Dr. Överbosch hulde voor zijn rapport. De kwestie van wel en geen koelhuis is, naar spr. gelooft, voortgesproten uit de agi tatie der slagers, welke B. en W. hadden kunnen voorkomen door hun dadelijk te ant woorden op hun vraag omtrent de plannen van de gemeenten. Spr. heeft gehoord dat het voorstel zon der koelhuis door B. en W. is gedaan ter bezwering der agitatie en is het eens met dep heer Donker dat men er alles by moet nefnèn om hetslachthuis rendabel te ma ken. Uit het rapport van Dr. Överbosch is gebleken dat overal elders winst en geen verlies wordt gemaakt. 'De beer VINGERLING (a,r.) wijst er op, it hy in de besloten zitting van dea heer Staal een geheel andere toon heeft be luisterd. Toen heeft de heer v. Staal gezegd, dat men heelemaal niet met de slagers had moeten spreken en nu zegt hy, dat men met J i slagers had moeten praten. De heer GOEDEWAAGEN (v.b.) aoht het achthuis van groot belang. Spr. brengt mens de fractie van den V.B. gaarne hul- aan B. en W. voor de energie, waarmede tde zaak is aangepakt. Het doet spr. genoe gen de mededeeling omtrent den bouw van een koelhuis te hebben vernomen; ook spr. acht dit direct noodig en te meer urgenter, omdat de exportslagers hunne medewerking in deze hebben toegezegd. Uitvoering door de gemeente acht spr. m belang. Men kan deze zaak van den hygiënischen kant bezien en ook van de eco nomische zyde. Dan stelt spr. zich de vraag: lo. Is het rendabel; 2o. wordt het vleesdi niet duurder en 3o. is het van algemeen be lang. Het abattoir als zoodanig is rendabel en het vleeseh 'behoeft niet duurder te wor den. By normale slachtloonen is het uitge sloten dat het abattoir verlies oplevert. Wanneer de exportslagers gebruik van de inrichting maken, dan zal de markt wel degelyk voordeel daarvan ondervinden. Deze hygiënisdhe en economische belangen behoo- in handen te rijn van de overheid en van het particulier initiatief. Spr. is in beginsel voor een gemeentelijke slacht- De VOORZITTER verklaart in verband met het zacht verwyt van den heer v. Staal, dat er geen enkele grond aanwezig is om te spreken van onvoldoend overleg. In de eer ste conferentie met de slagers, kregen B. en W. de overtuiging dat de slagers met hun plan kant en klaar waren. Eerst later heb ben zij een plan ingezonden. B. en W. heb ben steeds de meeste welwillendheid be tracht. De wenschelykhedd van een koelhuis, is B. en W. meer en meer gebleken, ook van slagerszyde zyn bewyzen van instemming gekomen, alsmede van een Goudsche banket bakker, die thaps 250—400 vaten boter in een koelhuis elders moet opslaan. De heer DONKER (r.k.) heeft uit de no tulen duidelijk gezien, dat de slagers niet zoo vijandig tegenover het voorstel staan, alleen meenen zy, dat een slachthuis, door hen geëxploiteerd, voordeeliger is. Vooi- wie dit voordeeliger zou zijn, zal spr. met beoordeelem. Er is eigenlijk geen verschil meer met de slagers. Het komt spr. v°°T' dat de zaak in goede banen is geleid. Spr. geeft by verandering van het plan den Raad in overweging de plaatsing van de darmen- was scherij anders te maken dan nu is aan- gegeven. Dr. HOFFMAN (r.k) wil het hygaemsch belang zoo hoog mogelyk opvoeren ten bate van het algemeen belang. Spr. acht dit Prof. Edelmann uit Dresden, gewenscht. De algemeene ervaring is, dat de slagers zich verzoenen met den toestand. Een koelhuis mag niet ontbreken. De praktijk heeft vol gens het werk van genoemden professor geleerd, dat het de voorkeur verdient, als veemarkt en abattoir in elkanders nabijheid zijn. !iDe heer v. STAAL (s.d.) zegt niet te zijn it een bewonderaar van de Hetze der In de besloten zitting wist spr. niets van de notulen van B. en W. Spr. had het beter gevonden dat B. en W. gezegd hadden "~uferentie dat de slagers i B. en W. zouden wach- - Met genoegen heeft spr. van den ^oordvoerder van den V.B. gehoord dat deze uit een oogpunt van hygiënisch-economische politiek zich achter het voorstel schaart, hetgeen spr. hoop geeft wanneer de water leiding-concessie aan de orde komt. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) heeft het voorrecht gehad! de voorbereiding van het voorstel mede te maken. Aanvankelijk stond hl sceptisch daartegenover en dacht dat er niets van zou komen. Sedert de bezoeken elders, is spr. tot een geheele andere mee ning gekomen. Men voorspelde tegeniwer- "let bouiwen r koelhuis eerst zou na eenige jaren daartoe toch zou moeten overgaan. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De VOORZITTER concludeert dat zonder hoofdelijke stemming besloten is om in be ginsel te besluiten tot het bouwen van een slachthuis, waarbij overwogen zal worden de inrichting van een koelhuis. Spr. noemt de aanneming van dit voor stel zonder hoofdelijke stemming een uni- jeum en verheugt er zich in buitengewone mate over. De nieuwe tak van bedrijf zal ohgetwijfeld kunnen bijdragen om den bloed van Gouda te verhoogen. Spr. hoopt dat dit het geval zal zyn (applaus). Het voorstel tot verzwaring van de eischen voor vergunnings- en verlofs lokaliteiten ingevolge de Drankwet. De heer v. d. BRUG (c.s.) spreekt zyn vol- doming over het voorstel uit, daar het wen- schelyk is dat er edschen worden gesteld aan de lokaliteiten dde udt den grond verrijzen. Als antwoord op een vraag van den heer Donker zegt spr. dat een vloeroppervlakte van 50 M2. aanbeveling verdient. De VOORZITTER zegt dat deze verorde ning zoowel voor vergunnings- als verlofs lokaliteiten zal gelden. De heer GOEDEWAAGEN (v.b.) begrijpt dé motiveering van den heer v. d. Brug niet om de oppervlakte van 40 tot 50 MI2. te brengen. Waarom niet 60 M2? Is het om meer menschen in de lokaliteit te brengen. Spr. as wel voor het voorstel, maar niet voor het amendement-v. d. Brug. De heer v. d. BRUG (c.s.) noemt deze redeneering de zaak op haar kop zetten. De VOORZITTER zegt dat het Kon. Be sluit 20 M2. eischt, de verordening gaat nu al tweemaal zoover; met het amendement komt men weer in andere moeilijkheden. De heer v. d. BRUG (c.s.) zet uiteen dat hij 50 M2. voorstelt om beperkende bepalin gen aan het groot aantal verloven te stel len. De VOORZITTER wyst er op dat men niet moet onderschatten dat een zooveel groote re locaüiterit ook weer meer menschen kan beyatten. De heer DONKER (r.k.) meent dat de heer v. d. Bruig had: moeten zeggen dat het te doen is om de verloflocaKteiten onmoge- De heer VINGERLING (a.r.) heeft het voorstel-v. i Brug mede onderteekend uit vriendelijkheid, zooals de heer Donker ver onderstelt, maar ook omdat spr. er mede in stemt, daar de kleine kroegen de drinfeholen Het voorstel-v. d. Burg wordt verwor pen met 17 tegen 2 stemmen, die van de voorstellers. De verordening wordt in haar geheel vast gesteld. Het voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van 86 onbe woonbaar verklaarde woningen. De hter POTHAiRST (r.k.) noemt het voorstel een noodzakelijk kwaad. Ten aan- aien van het perceel Komijnsteeg 25 zegt spr. dat het niet vrijwillig ontruimd is en •nooit ontruimd is geweest. Spr. kan zich niet vereemgen met de misleiding van den Raad. De heer v. STAAL (s.d.) zegt dat zyn fractie bereid is in zooverre mee te gaan met het voorstel, dat zy, evenals de Ge zondheidscommissie, een 17-tal woningen van verlenging wensoht uit te sluiten. Spr. bracht een bezoek aan die woningen en heeft met misnoegen kennis genomen van het gunstig advies van den inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht. Spr. schildert die 17 woningen als verpestende holen. Spr. her innert aan het debat omtrerjt de Woning- pohüek, waarbij de wethouder beweerde dat de woningnood niet zoo groot was. Spr. zegt dat die nood nog schrikbarend is. Wethouder BOKHOVEN (v.b.): 't Is niet waar! De heer v. STAAL (s.d.) noodigt de Gou wenaars uit een extra wandeling te maken om tot de vertuigdng te komen dat er niet 1maar wel 500 van die woningen zyn. Spr. bepleit betere woningbouw. Mevr. RIESZ (v.b.) is het volkomen eens dat bedoelde huizen een allerdroevigste in druk geven en zou het een uitkomst vinden jndien fnen gerechtigd was er verandering brengen. Die menschen kunnen geen 3.00 opbrengen voor een andere woning en de huizen der woningbouwverenigingen zyn niet goedkooper dan 5.—! De heer v. d. BRUG (c.s.)In de W. Tom- Mevr. RIESZ (v.b.) gelooft niet dat ook de S. D. bouwers goedkooper kunnen bou wen. Die 17 woningen uitsluiten beteekent de menschen op straat zetten en dat noemt W. een wreedheid. De heer v. d. BRUG (c.s.) vraagt wat zoo doende terecht Komt van de toepassing dér Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat het door den heer Potharst bedoelde perceel maanden onbewoond is geweest blijkens opgemaakt proces verbaal. Ten aanzien van het gesprokene door den heer v. Staal, die de gelegenheid aan greep wat van de woningpolitiek te zeggen, "teemt spr. dot de heer v. Staal den toe- ftand in Gouda verwart; de heer v. Staal «edoelt dat er geen huizen zijn van 1. en 1.75. Dat is Juist. Spr. acht het beter hri de mensdien een dfek boven het hoofd h^ben dan heelemaal geen dak. Onmogelijk 18 ék?e 17 ««zinnen elders onder te bren- De helft van de 150 onbewoonbaar ver- -ringen is al is het de zaak joiet op de spits te dryven. Er wordt zooveel gebouwd dat men er bang van wordt, hoe durft de heer v. Staal dan te zeggen, vraagt spr., dat er geen wo ningen worden gebouwd! Laat de heer van Staal nu aangeven waar die 17 gezinnen on derdak kunnen hebben! De heer DONKER (r.k.): Aan den Mar- tenssingel. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) voorepelt dat er te veel woningen zullen komen. Dr. HOFFMAN (r.k.) kan veel oader- schryven van het door den heer v. Staal ge sprokene, maar er zyn nu eenmaal wereid- contrasten. in het Bisschoppelijk paleis te Fulda worden menschen ondergebracht Maar dat kan hier niet. De heer v. STAAL (s.d.) betoogt breed voerig dat waar een wil is er een weg is; Spr. brengt hulde aan de De heer BOKHOVEN (v.b.) wyst er op dat de heer v. Staal het Woningbedrijf, waarin een zijner fractiegenooten zitting •heeft, negeert en zich steeds tot den burge- De heer POTHARST (r.k.) meent dat het procesverbaal niets beteekent, het is fraudu leus. Spr. vraagt wie zal uitmaken of het juist is De Raad is misleid, de Kantonrech ter zal het wel uitmaken. Spr. zegt dat de heer Bokhoven er niets van weet. De VOORZITTER verzoekt den heer Pot harst tot de orde te blyvén. Het gaat niet aan, zoolang het bewijs niet is geleverd, te beweren dat het proces verbaal onjuist is opgemaakt. De zaak wordt onderzocht. Vast wisseling van bewoners heeft Mevr. RIESZ (v.b.) veronderstelt dat de bewoner dezelfde is als degeen die een ge meentewoning kwam vragen en zich tydelyk piet een pakhuis van zyn broer had behol pen. De heer v. STAAL (s.d.) tart den-wet houder een feit te noemen waarbij spr. de Womingbuuwcommissie zou hebben gepas seerd. Spr. is by den burgemeester geweest om een op straat gezet gezin in het tenhuis onderdak te geven. BOKHOVEN (v.b.) indien U er zich niet De heer v. STAAL (s.d.) zegt dat de in specteur van het Bouw- en Woningtoezicht rich by verhuur ten nauwste rekenschap geeft van de grootte van het gezin, evenals de huiseigenaren, de goede niet te na ge sproken. Spr .zou 100 woningen wenschen van 2 k 3 per week met een toeslag van de ge meente voor hen, die in de pestholen hui zen. De heer VINGERLING (a.r.): Dat kun je hiet doen! De heer v. STAAL (s.d) zegt dat de ge- dat offer voor de zwakkeren De heer POTHARST (r.k.) vraagt of men in Amsterdam een oplossing heeft gevon den? De heer v. STAAL (s.d.): Wibaut en Mi randa hebben 10.000 woningen laten bouwen mof alpun van Ho «worhpul De heer POTHARST (r.k.): En zyn de menschen uit onbewoonbaar verklaarde wo ningen daarin ondergebracht? De heer v. STAAL, (sjd.): Rapenburg ep Uilenburg zyn tot den grond afgebroken. Spr. blijft ontkennen dat hier voldoende is gebouwd voor de draagkracht der bevolking met loonen van 22 k 24. Spr. zegt dat voor de eerstvolgende vergadering zyn frac tie rich over een voorstel om in dien nood te voorzien, zal hebben beraden. De heer VINGERLING (a.r.): Een para de-voorstel 1 De VOORZITTER wyst er op dat by mo gelijke indiening van e<*i voorstel en by niet-verlenging voor die 17 woningen van den ontruiimingstermijn, die gezinnen niet De heer v. STAAL (s.d.)Wat doet u over 6 of 12 maanden Hetzelfde smoesje! De VOORZITTER zegt dat B. eh W. reeds pogingen aanwendden bij het Leger des Heïls, maar het is buitengewoon moei lijk. Wethouder BOKHOVEN (v,b.) consta teert dat de heer v. Staal er niet in ge- te toonen dat er niet vxxldoen- zijn en dat de heer van Staal het nu durft besteken om 17 gezinnen op straat te zetten, zonder een voorstel te heb ben gedaan om hen op een bepaalde plaats onderdak te brengen. Als zy geen onderdak hebben is het te danken aan den heer vhn Staal, die 't onmogelijke vergt De heer v. STAAL (s.d.) wil dat er 100 worden gebouwd. Dat moet dan maar uit de 17 woningen niet te nu apart in stemming en i met 11 tegen 8 stemmen, de heeren Potharst, Dr. Hoffman, Muylwijk, Vi lflhov< Oosting en Mevr. Riesz. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen zonder stemming. Met het oog op de groote agenda en het vergevorderd uur schorst de Voorzitter de vergaderiag tot Woensdagavond 8 uur. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. WOERDEN, 17 Maart. Aangevoerd 74 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort 43—45, 2e soort 5»-42. Met Ryksmerk le soort 4650, 2e soort 4044. Handel traag. SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL Politievoetbal. De gisteren te Rotterdam gespeelde competitiewedstrijd! Hermandad! 111 G.P.S.V., werd1 door de Gouwenaars met 42 gewonnen. A.s. Vriid&gmtiddag half drie speelt de G.P.S.V. tegen Delft op het Sport terrein. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke veranderlijke, later zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Nevelig tot half bewolkt. Droog weer lichte vorst des nachts in het Zuiden en Oosten. Zelfde temperatuur overdag. STADSNIEUWS. GOUDA, 17 Tuberculosebestrijding. Donderdag 25 Maart des avonds half acht houdt de Ver. tot Bestrijding der Tubercu lose haar jaarlyksche algemeene vergade ring in de Zaal Kunstmin van „Ons Genoe gen". De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. Rapport van de Commissie, benoemd tot het nazien van de Rekening en Verantwoording van den Pen ningmeester. Benoeming van een nieuwe kascommissie met plaatsvervangers. Ver kiezing van bestuursleden. Aan de beurt van aftreding zyn Mevr. M. G. Rups-Boon en de heer J. H. iNa afloop vipi de vergadering, te half negen, zal de Ned. Tuberculosefilm van dé N. C. V. „Achter de wolken schyut de zon" vertoond worden. Bazar Chr. Jongelingsvereeniging „Daniël". Ln gebouw „Daniël" in de Groenendaal is gisteravond de bazar, die aldaar gehouden wordt ten bate der Chr. Jongelingsvereeri- ging „Daniël" met een kort Woord geopend door Ds. Hospers, voorzitter van het Comité der Bazar. Deze zette hierin bet doel der bazar, n.l. om uitbreiding te geven aan het jeugdwerk, uiteen, bracht dank aan de co mité leden en alle anderen, die zich hadden beijverd, om de bazar zoover te brengen en verzocht aan de pers, om den dank van het comité over te brengen aan alle geefsters en gevers. Door Ds. Verheul werd hierop voorgegaan in gebed, waarna nog het woord voerden de heeren v. d. Pool, voorzitter der Chr. Jongelingsvereemging „Daniël" en Huisanrii, secretaris van het bazarcomlté. Hierna speelde het madol inegwzelschap Gouda", dat dezen avond zyn muzikale me dewerking verleende, Psalm 68. De officieeie bpening was hiermede geëindigd en het tal rijk opgekomen, publiek kon de verschillen de zeer fraaie stands bezichtigen, en even tueel de daarop tentoongestelde fraaie en nuttige artikelen koopen, wat de bedoeling is. Er zyn verder nog verschillende attrac ties als electrisché visohtent, sjoelbak, ipomp, hamerslaan enz., terwyl achterin een theesalon is ingericht, waar men rustig even kan uitblazen van 't bezichtigen 4er stands. Het muziekgezelschap heeft hier op een podium een plaats gevonden, terwyl hier ook is opgesteld het radio-toestel, de hoofdprijs der verloting, dat door middel van een paar luidsprekers, waarvan één van kolossalee afmetingen, in de pauzen radio-muziek ten gehoore brengt. .Het was gisteravond reeds gezellig druk, er werd flink verkocht en van de verschil lende attracties is druk gebruik gemaakt. Het madoline-gezelschap bracht verschillen de nummers ten gehoore, die dankbaar wer den aangehoord. Vanmiddag is er piono-muriek, terwyl vanavond het bekende H. B. S.-strykje zijn medewerking verleent. Wy kunnen een be zoek zeer aanbevelen. De heer en mevrouw Clmge Doorenbos tréden heden in dert Schouwburg op. Naar wij vernemenjkal de heer Clingé Doorenhos die hedenavpftd voorhet Nuts- departement in de Zaai Kunstmin zou op treden, door de óvergroote belangstelling hedenavond zyn liedjes ringen in den Schouwburg. Naar men weet zal mevr» Clinge Doorenbos, haar echtgenoot' op de J. J. de Korte, Schilder, fat raat 53, Gouda. No. 1907 bevat de cre- het faillissement J. J. de nen, met een totaal passief nog niet volledig bekend. Josef Lturbi. «inementsconcert van de i Dr, G. de Koos St. Jo: diteurenlijst in Korte te Gouda. Zy telt 39 nai van 9.625.77. De baten zyn Op het derde Hollandsche te Gouda, tevei sterling in dit Spaansche 17 Maart 8 uur Nieuwe Schouwburg Nutsawond. 17 en 18 Maart 25 en van 710 uur Ge bouw Daniël. Bazar Chr. Jongel, Vereen. „Daniël." WISSELKOERSEN. 16 Maart. 17 Maart. Officieel. Londen 12.13% 12.13% Berlyn 59.44 59.43 Parijs 9.02% 8.93% Brussel 10.40 10.12 Zwitserland 48.06 48.06 Weenen 35.20 35.20 Kopenhagen 65.40 65.35 Stockholm 66.97% 66.95 58.05 Oslo 58.82% New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.40 7.40 Madrid 36.15 35.15 Mülaan 10.— 10.01 Beursoverzicht. Het schijnt dat de conferentie te Genève op de fondsenmarkt geen invloed uitoefent. Integendeel, rubberfondsen werden druk ver handeld, vooral Amsterdam-rubber die in opwaartsche richting volgden. Van de ta bakken werden de Sumatrasoorten iets hooger genoteerd. Arensbrug behaalde een beduidend avans, i*i verband met de mede deeling dat deze My. haar geheele oogst heeft verkocht, tot den prijs van bijna 2.30 Op de olieafdeeling kwamen Koninklijke weer eens boven 400. Scheepvaarten ver laten. Suikerwaarden beperkte markt en groote koersvariaties kwamen niet voor. In Nadert. Ind. ging weinig om. Amerika nen verlaten. Prolongatie 2%3 De Raadszitting verdaagd. Bezwaren tegen de stoeptenten. De nieuwe Doelehrug in ziclit. B. en W.'s be moeiingen inzake het Volks- en Scnoolhad. Moeilyke beslissingen by onbewoonbaarverklaring. Van Stoal'a kritiek over de woningpoli- nek. Goeokoope woningen voor de armen Het Slachthuis aangenouien Ook een koelhui* koint er. Slachten voor ekporl. iNog even: oe Middenatautlewoningen. Oe Baad ia igasteravond hiet gereed geko men met de behandeling der agenda; niet meer dan 4 van de Ü5 punten werden afge maakt, daar het toen reeds 11 uur wa» en de vergadering werd verdaagd tot tf<W dagavond 8 uur. De reden van deze stagnatie vond zijn oorzaak ia de discussies die ontstonden naar aanleiding van de mededeelingen van B. en W. inzake de stoeptenten, de nieuwe Doele brug en de salarissen aan het Volks- en Söhoolbad, welke alle reeds in dit blad z(jn langen tenmtja, die B. en W. gemeend heb ben te moeten stellen voor de verandering der tenten tot een vrijlating van een trot- toiïbreedte van 1.20 M. Het moet gezegd 1 Jan. 1028 is wei heel ruim genomen: de grief door den heer Potharst naar voren ge bracht dat er te weinig ruimte overblijft die tenten schade ondervinden, houdt zeker veel waars in. B. en W. zulten nu met deze grieven rekening houden. Over de Nieuwe Doelebrug, die B. en W. zullen uitstellen tot de gemeente wat geld daarvoor heeft, is heel wat gediscussieerd. De verschillen openbaren zich in hoofdzaak hierin dat hoewel ieder overtuigd is van de noodzakelijkheid van een goede brug daar, B. en W. deze te duur vinden, daar ze, zon der verbreeding van de Walesteeg, Doede- straat en Noodgodsteeg, toch nooit voor ry verkeer geschikt wordt en alleen voor voet gangers is te benutten; terwyl de heeren Sanders c.s. van oordeel zyn dat door het berijden van een zyde de brug wel gebruikt' kan worden en in een groote behoefte zal voorzien. Het resultaat der discussies is ge worden dat een raotae-Vingerling i» aange nomen, welke inhoudt dat B. en W. worden uitgenoodigd met voorstellen te komen in 1927. Er is dus een tijdsbepaling vastge- Dat de heer Overhand de kans niet zou laten voorbijgaan om B. en W. eens even aan den tand te voelen nu zij bij de salaris regeling van bet personeel van het Volks- en Schoolbad wat hadden gedaan dat de Raad had meeten bedisselen, is duidelijk. B. en W. heliben dat moeten hooren, niettegen staande de toezegging dat voortaan voor stellen den Raad zullen bereiken. En straks bij de begrooting krijgen we daarvan, dat us reeds toegezegd, nog eens een herhaling. ente vormen steeds een dankbaar r den heer van Staal om zyn er- luchten over de vroegere liberale ov»Vuww)i.ureD. Nil dfe Gezondheidscommissie had geadviseerd om van 17 woningen de vér len ging van bewoonbaarverklaring niet goetl te keuren, was dit voor den' heer Van StaaJ een gereede aanleiding om nog eens fel vaïi leer te trekken over de Woningpoiitiek van vroeger. Maar daarmede kan ook de heer Van Staal toch niet bewerkstelligen dat die L— die nu in die slechte wodiin- 6 gen ritten, dak krygen. Niettegenstaande hij ihet er op om tlie menschen over 6 den op straat te zetten. De Raad nam geluk kigerwijs het advies van B. en W. aan, zoo dat die ellende, die zeker veel grooter is dan die van nu, niet voor de deur staat. Wy zullen nu krygen een voorstel om zulke armen aan een woning te helpen. Hoe de s.d. fractie dat zal klaar spelen, zóó dat de gemeente dit zal kunnen doen, zal zeker (Het Slachthuis is zonder stemming aan genomen na een mededeeling dat de ex portslagers zich zeer voor dit abattoir in- teresseeren indien er een koelhuis komt, zoodat .terstond het slachten voor export daaraan wordt verbonden. Het principe is nu beslist en de Raad zal nu spoedig over ;t koelhuis te beslissen kry- Het is een zeer verheugende beslissing, omdat door dit nieuwe bedryf ongetwijfeld de opleving van de veemarkt van Gouda daardoor een goede kans krijgt met ai «ie gunstige gevolgen van dien. Wie i Middei huisvesting zou hebben ge sproken, die heeft het mis gehad. Wellicht komt dit nu heden in besloten zitting aan de orde. Dan zal het toch wel interessant zyn te vernemen waarom de gemeente in deze niet tot een oplossing is kunnen komen gedurende de drie jaar dat deze quaestie nu hangt, hoe het toch komt dat de derde hy potheek, die dostyd» zou worden aangegaan door hen, die rich garant hebben verklaaird tegenover de credietgevende bank, nooit tot stand is gekomen, hoe het toch mogelyk is geweest dat een huurder gedurende drie ja ren blijft wonen zonder dat huur door hem wordt betaald, hoe en wanneer de by «leze quaestie naar voren gebrachte vorderingen en schadeëisch zyn ontstaan, en waarom de gemeente, toen een conservatoir beslag is gelqgd door den aannemer, op grond van een vordering, die toch blijkbaar door de ge meente niet wordt erkend, niet terstond maatregelen heeft getroffen om dot be slag vernietigd te krygen? Het is werkelyk wei ingewikkeld, maar toch niet zoo of daarvoor is toch een oplos sing te vinden! Moge de Raad die heden ontdekken! (DKAAIM.OOZE lUKNS'f.) De bijeenkomst van eten Raa^ van den Volkenbond. Dr. Streaem'ann, Jhrl1 Loudon en Minister Unden aan het woord. ÜENèVL, 1/ M.ran. roena.ve bruutu en Ghamiberiain nebben nog net woora gevoerd dei vertegenwoordigers vun Jaipan, Duitóohland, Nedenand en /.we den. De Zweedsche gedelegeerde Unden, die hedenmorgen voor het eerst weer buiten kwam na rijn ongesteldheid, las een rede voor, waarin hij aeide te betreuren, dat er geen oplossing kon worden gevonden om Duitschland toe te laten, hetgeen aan den Volken bond het karakter zon hebben gegeven dat hij noodig heelt. Die vertegenwoordiger van Japan vroeg de benoeming sie. die uitbreiding den Volkenbond seal Sept. rapport zal uitbrengen. Stresemann sprak namens de Duit sche delegatie en betuigde Briand zijn dank voor de wijze, waarop hij tot de Duitsche delegatie gesproken heett. Hij zekie, nooit te voren heeft een Fralnsohe minister zoo over Duitschland gesproken. Jhr. Loudon voor Nederland gai uiting aan de consternatie die was ont staan door mislukking van de pogin gen, Diuitscih'land in den Volkenbond op te nemen, en aan de ontevreden heid der delegaties over het fesultaat. Wat de vergadering ook van den Vol kenbond mag vea-wachten is, zei jhr. Loudon, dat de Volkenbond nooit meer dergelijk gebeurtenis als thans heett plaats gehad zal mede maken Twee schepen in den Waterweg van den Raad van liet van uoroeruam uitgaanue bngei- ijcne stooxnscjup ma is neuenmoTgen tengevolge van uen must tn eten nieu wen Waterweg lusscmen Maassluis en V taartringen aan aeu- grond gevaren, net scnip .zit zeer hoog. öieepootxen zullen hedenavond trachten het vlot te sleepen. Het ltaliaonsdne sioomaenip uiiabrera van huelva naar Rotterdam is üussohen Hoek vari Hol land en Maassluis omhoog gevaren. De sleep- booien Valkenburg en Hoek van Hoi- lanu verieenen assistentie. Het schip is hedenmorgen met hoog water niet vlot gekomen. Belastingontduikingen by de mijn Laura. De directeur-generaal en een hoofd V cor ae ïecutbaau te ïViaafctr.CiU zijn uehandeuü ue betasting-ontduikingen aan do mnjii Laura en vereeniging 'e Ligelshovthi. Het eerst had zich verantwoorden ae heer F. H. Pierre, directeur-generaal der majn dh tevens grootste aandeelhouder. Uit liet getui genverhoor blijkt, cbat de directeur be- inalve een traktement van t 33.000 nog t 29.000 tantième per jaar toucheerde, waarbij da|,i nog representatiekosten werden vergoed. Beklaagde had o.a. als tantième maar een bedrag van f 23.000 opgegeven, dus i 6000 te ïaag. Het 0. M. eischt twee maanden, ge vangenisstraf. Voor eenzelfde feit heelt ricih te ver- am woorden gehad G, H. Gadiot, hoofd ingenieur, mijndirecteur der mijui Lau ra en Vereeniging. Beklaagde had een inkomen van t 27.000 aa.n salaris en f 13.000 aan lantième en had voor ïn- Komstenbelast ng opgegeven respectie velijk f 16.000 en f 11.000 voor het jaar 1923-1924 en ook' voor 1924-lt '25. Het M. eischte tweemaal 2 maan den gevangenisstraf. Hiermede brengen wij beleefd onder Uw aandacht, dat met ingang van 26 Maart a.s. onze meiuwe jaargang begint, waarmede tevens een aanvang zal wor den gemaakt met twee schitterende vervolg-roraans en in den loop van welke jaargang onze illustratie wederom 4 pagina's zal worden vergroot, zoodat zy dan 24 bladzijden, groot formaat zal bevatten. Voor nadere bijzonderheden ziet men de aanstaande week uit te reiken prospecti, terwyl proefnummers gratis by den agent, J> DE PATER, Parkstraat 2 verkrijgbaar zijn. „Groot Rotterdam" met „Huis on Haard'' is goud waard. t mi-óq

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2