JN 9ÜS /EN! t Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 18115 ïF. No. 81 NIEUWERKERK, iletten I FEUILLETON. Uk M n idustrle Mist11. DE MAANSTEEN IG J met tf’l behandeling. L.EGD, DAT HET IKKELEN KAN IRVING’S GIST- IAXIMUM AAN :96 GIST EN EKEND IN DE MOERCAPELLE, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen De quaesiie der sohadelooeetelliegen. in Wh IXXn A 5 a 10 NIEUWS. <ie. 880 168 i.OO. in ligsle (Wordt vervolqd) da, Brusselsch DEN HAAG Drogisten. van ‘ijd, Wil die L0 15 10 15 24 uur en van dankbare TEN. maanden tijd in Spannend romantisch verhaal van WILKIE COLLINS. ik en ves OP dt ontegenzegge- lezer eeuw, ■I. De door den president van den ryksbank, Dr. Schacht, dezer dagen ontwikkelde denk beelden over „een nieuwe kol. politiek” heb ben al dadelijk in Parijs reactie uitgelokt. Het „Journ .des Débata” geeft in een artikel onder den titel: „Duitschland en de kolo- den arme SLEN NEEMT L U GEVOELT U it volgende: 5 Minuten café in de binnen en riep een taxi in gedragen en stierf on- hij reeds dood was. Hij wist niet hoe hjj heette, hoorde alleen de moeder van het slachtoffer jammeren: „Mon pauvre petit Maurice, ce n’est pas possible qu’ils me l’aient tué...” De prefectuur van politie heeft een com muniqué gepubliceerd waarin wordt gezegd dat geen der agenten tijdens de botsing van hun stok hebben gebruik gemaakt VER. STATEN. Een standbeeld voor Wilson geweigerd. De Poolsche, Tsjech o- Slow aaksche en Zurd-Slavische inwoners der Vereenigde Sta ten hadden het denkbeeld opgevat een ge- denkteeken op te richten voor wijlen presi dent Wilson, dat ongeveer een half millioen in Nederlandsch geld zou kosten en te Was hington zou worden geplaatst. De commis sie voor de schoone kunsten dier stad heeft het denkbeeld evenwel verworpen op grond hiervan ,dat als er een monument moet wor den geplaatst ,dit behoorlijk moet zijn en het resultaat van zorgvuldige voorbereiding met machtiging van het congres. Zonder een meening te willen uitspreken over de vraag of president Wilson al of niet op deze wy«e moet worden herdacht, oordeelde de commissie, dat als een president van vol doende gewicht is voor de .geschiedenis, de Uit Washington wordt gemeld dat in den Amerikaanschen Senaat het debat over de regeling der Italiaansche schulden, dat ge durende eenige dagen was onderbroken, in den loop van deze week zal worden hervat. Indien het tot een stemming komt, zal de overeenkomst ongetwijfeld worden geratifi ceerd, maar een aantal senatoren is voorne mens obstructie te voeren. Deze tegenstan ders van de overeenkomst verklaren, dat zij hun obstructie een maand lang zullen vol houden totdat het oogenblik gekomen zal zijn, dat vele senatoren naar hun kiesdis tricten wenschen terug te keeren om hun he»kiezing voor te bereiden. De kans be staat dan dat de Senaat wordt verdaagd zonder dat de Overeenkomst zal zyn gerati ficeerd. Het gaat hier niet alleen om de regeling met Italië, maar om de geheele financieele verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Europa, met inbegrip van de schade loosstellingen, de schuiten en de steeds grooter wordende bedragen der- particuliere leeningen. Het feit dat Amerikaansche particulieren groote sommen belegd hebben in Europee- sche ondernemingen en in Europeesche staatsleeningen, heeft ten gevolge dat de belastingen in de Europeesche landen sty- gen, waardoor de algemeene welvaart af neemt, hetgeen weer een ongunstige uit werking heeft op de industrieel» onderne mingen in Europa, waarby Amerikaansche particulieren betrokken zyn. Het bedrag der leeningen van Amerikaansche financiers aan Duitschland is reeds gestegen tot bijna een milliard dollar en om te maken dat deze beleggingen veilig bjyven, is het noodzake lijk dat de Amerikanen nog méér aan Duitschland leenen. Er verschijnen dan ook byna iedere week nieuwe Duitsche leenin gen op de Amerikaansche markt. Het ge volg hiervan is, dat Amerika steeds oneer belang krygt bij het industrieel herstel van Duitschland. Daartegenover staat dat de eenige bron waaruit de gelden moeten komen die de ge allieerden als delging van hun oorlogsschul- den aan Amerika moeten, betalen, bestaat uit de schadeloosstellingen van iDuitschland aan de geallieerden. De schadeloosstellin gen drukken echter op de Duitsche industrie en zyn dus nadeelig voor de Amerikaansche beleggers. De senatoren die tegen de ratificatie van de regeling met Italië zijn, betoogen nu dat de sommen die Italië bereid is aan de Ver eenigde 'Staten te betalen, slechts kunnen komen uit de bedragen die de Amerikanen aan Duitschland leenen, en dat Italië zyn verplichtingen sléchts zal kunnen nakomen, indien Amerika voortgaat met leeningen aan Duitschland te .geven. In elk geval volgt uit een en ander dat de Vereenigde Staten hun onverschillige son crusoe u van uvuiia gewaar- gehuwd, dat gij Franklin Blake moest verwadhten „Op mijn woord, mijnheer trank lin’’, zeide de oude man ,,dat is het juist wat Robinson trusoe gedaan de 18-jarige Maurice Ridard is aan de ge volgen van de hem toegebrachte slagen overbeden. Dit ongeval heeft zich ais volgt toege dragen. Een groep der Jeunesses Paitriotes waaronder de gebroeders Ridard, bevond zich op de Place de l’Opéra om de bekend making van den uitslag der verkiezingen voor den 2en sector af te wachten. Daarna begaf de kleine stoet, versterkt met een aantal sympathiekgezinden ,zich door de Rue du Quatre Septembre naai’ de Rue Saint-Honoré, waar hy, niet ver van het Elysée, door een reeks agenten werd tegen gehouden Er ontstond een hevige .botsing, waarby een inspecteur van politie zich van een vlaggetje van een der manifestanten meester maakte. Adrien Ridard verloor zyn broeder Maurice uit het oog, doch vond hem eenige oogenblikken later terug, bleek en ontdaan. „De bruten hebben my een klap gegeven", zeide hy. Op hetzelfde moment naderde een agent die op Maurice bosstorm- de; er ontstond een verwoed handgemeen, waarby Maurice neerviel. Zyn broer schoot te hulp, droeg hem een café in de Rue Boissy-d’Anglas aan. Hy werd e derweg. De chauffeur GOlIkSCIIE C01RAS De sterke schept moed uit groote voor beelden, de zwakke wanhoopt er door. HOOFDSTUK II. Betteredge riep ik. naar het boek op zijn knieën wijzond, ..heeft Robin- legen zonsondergang dien avond stond ik nogmaals op het welbekende terras en blikte nog naar het rustige oude huis. De tuinman was de eerste persoon dien ik ontmoette. Hij had Bette-edge een uur geleden verlaten, terwijl deze zich op zijn gewone plaats in de zon zat te koesteren. Ik zeide, dat ik hem. daar zou gaan opzoeken. Ik deed eenige schreden vooruit en keek door t open hek van die binnenplaats. Daar zat hij, de dierbare oude vriend uit de gelukkige dagen, welke nooit terug zouden keeren. Daar zat nij in zijn hoekje, in zijn ouden badstoel, de pijp in den mond, Robin-metgezellen, de beide honden, sluimerenden aan zijn zijde. Gelijk ik daar stond, werd mijn schaduw in den zonneschijn voor mij uitgewonden. De honden zagen het. of hadden misschien mijn tegen woordigheid geroken. Zij sprongen op met dreigend geknor. Op zijn beurt op schrikkend, bracht de oude jnan ze met een woord tot zwijgen en hield de hand boven zijn oogen, terwijl hij vorschend naar den ingaing keek. Mijn eigen oogen stonden vol tranen. Ik moest even wachten voor ik mii zel- ven genoeg vertrouwde om te durven spreken. De belastingplannen van Minister Péret. Fransche critiek. houding ten aanzien van de toestanden in Europa onmogelyk kunnen volhouden. Het debat in den Senaat over deze quaeatiea zal de oogen van het Amerikaansche publiek voor deze waarheid moeten openen. niale revanche” een (Weizicht van het ge sprokene en merkt d^ oa. op, dat gemak te lijk is te begrypen hoe dr. Schacht de zaak geregeld zou witten zien. Hij schynt te gelooven, dat de landen, welke thans de Duitsche kolonies, bijv,. Kameroen en Togo besturen, zich gemakkeljjfcer zouden kunnen neerleggen by een terugkeer van de vroe gere .bezitters, wanneer men hun souverei- niteitsrechten daarbij ^onaangetast zou M- torn. De rede van dr. Schacht toont volgens het Parijsche rechtsché olad duidelijk aan, *dat de koloniaiie revanche vorm aanneemt. Volgens den correspondent van de „Times” te Benllyn zouden Britsche financieele en koloniale kringen het standpunt van dlr. Schacht steunen. Dit adit het Journal des Débats" wel zeer merkwaardig en het hoopt alleen maar, dat die Britsche kririgen de Duitsche chartered companies Z.W. en O.- Afrika en N.-Gqinea als doel aangaven en niet West-Afriica, waar het voor de Euro peesche bevolking een ondraaglijk iets zou BUITENLANDSCH BELGIë. Philips van Orleai inwoi De Brusselsche Con wy st er op, dat in de treffende het overlyd tog van Orleans, te I is vermeld, dat de pret sche kroon sedert cir< sel, of juister te Stok Tervuerensche laan kasteel, door zijn vril schen naam van „Manoiir d’Anjou” betiteld, meestal de helft van het jaar doorbracht. De hertog reisde veel en vertoefde vaak, naar men weet, in Italië en Engeland, maar Brussel was en bleef steeds zyn voornaam ste residentie. Een lastige gast was hy, voor de Belgische regeering, die hem, onder koning Leopold II, vriendedyk verzocht een einde te stellen aan de bijeenkomsten met zyne aanhangers in het Hotel de Flandre, sedert lang niet meer. De prins hield zoo trouw zyn woord dat men van zyn verbdyf België nauwelijks af én toe nog iets hoorde. Men zag hem schier nooit in de sa lons van de Brusselsche aristocratie en slechts zelden eens in een schouwburg. By de bevolking was hij totaal onbekend. Een vijftiental jaren geleden viel hij in het Pa lais de Glace en verwondde zich daarbij vry ernstig; vóór het ongeval had niemand onder de schaatsenrijders hem herkend. FRANKRIJK. De vechtpartij in de Faubourg Saint-Honcré. De dood van Maurice Ridard. Een ernstige vechtpartij tusschen de le den der Jeunesses Patriotes en de politie, eergisteravond in de Fauborg .Saint-Hono ré te Parys heeft ernstige gevolgen gehad: natie of eventueel het congres wel zou doen wat behoorde gedaan te Wonden en dat, wanneer dit niet het geval is, twyfelachtige verdienste niet moést worden erkend. De commissie critiseeerde eveneens het voorgestelde ontwerp, dat president Wilson doet zien blootshoofds met een jaquet aan, staande op een voetstuk, boven aan veertien tredten die de veertien punten” voorstellen. De bedoeling van dogenen die het gelft bij eenbrachten, was den president te huldigen voor zijn aandeel in, de verwezenlijking der onafhankelijkheid hunner landen. EGYPTE. Hoofddeksel en huwelijk. De godsdienstautoriteiten en het modernisme. De verwestersching, die Kemal pasja in Tuikye met ijzeren hand doordrijft, heeft ook in Egypte, dat onder soortgelijke reli gieuze en traditioneels verhoudingen leeft als Turkije, voorstanders. Voor hot méeren- deel bevinden dezen zich onder de studen ten te Kairo, die onlangs, zooals men zich herinnert, in Europeesche kleederdracht in de universiteit verschenen, waar^ .zelfs met hun Europeesch pakje aan ovénrachten De godsdienstige autoriteiten zijn echter volstrekt niet te «preken oveKdit onbejpn- hst W.-blJrtr.g^^t van de nationale tradities en de Karakróris- tieke eigenheid der Egyptische persoonlijk heid. De autoriteiten maken tevens van de ge legenheid gebruik om zich uit te spreken tegen een ander stuk Egyptisch modernis me, dat dreigt een der hoeksteenen van het Mahomedanisme aan te tasten, met name het gemengde huwelijk tusschen Mahome- danen en nietMahomedanen, dat in Egypte, gelijk overal elders het gemengde huwelijk, veld wint. Zooals men weet, verzet zich de Koran, het Mahomedaansche wetboek, te gen dergelyke huwelijken, ofschoon hy an derzijds wel het huwelijk toestaat van een Mahomedaan met vrouwen van een andere geloofsbelijdenis, omdat kinderen uit zulke huwelijken geboren den Mahomed aan schen godsdienst moeten volgen. De fetwa die zich met een enkel woord ook nog verklaart tegen het beginsel van de gelijkheid van man en vrouw besluit met een krachtig beroep pp alle geloovigen om zich te verzetten tegen nieuwe ideeën, die de strekking hebben het Mahomedanisme te verzwakken. Of deze fetwa het voortschrijden van het modernisme onder de jeugd ten slotte kan stuiten, mag men, gezien de geschiedenis in ander landen, ernstig betwijfelen. Na heel wat schikken en schipperen is het dan toch eindqllyk Péret, den Franschen mi nister van financiën, gelukt zyn belasting plannen in zulk een Vorm voor te dragjen, dat de financieele commissie uit de Kamer ermede is accoord gegaan. Heden zuilen in die Kamer de debatten over de financieele aangelegenheden beginnen. Het is thans maar de vraag of de volksvertegenwoordi ging er precies zoo over zal denken als de commissie voomoemd. Maar dit is nog lang niet zeker en nog altijd kan men zeggen dat „es kriselt" in Frankryk. De linkerzyde wordt gezegd ontevreden te zijn over de voorstellen die in gemeenschappelijk over leg tusschen de financieele commissie en den minister zijn uitgewerkt. Het accoord inzake de verhooging der omzetbelasting is door de meerderheid der commissie aan vaard, doch daarom staat nog niet vast dat ook de meerderheid der Kamer dat accoord zal goedkeuren daar de radicalen over deze kwestie verdeelder zyn dan ooit het geval is geweest en de rechterzijde het erop toe legt het ministerie een beentje te lichten. Daarbij is die rechterzijde geprikkeld door den uitslag der tusschentijdsche verkiezing ir. het tweede arrondissement van Parijn waarby twee communisten de overwinning behaald hebben, by de publicatie van wel ken uitslag bovendien een lid der „Jeunesse nationale” door een politieagent doodelyk is getroffen. Voeg hierbij dat bij de belastingplannen tal van particuliere en locale belangen een rol spelen zoo worden aan Péret plannen toegeschreven inzake belastingen op wjjn, suiker en koffie, en men verwacht dat tegen de eerste de beste Kamerleden, die een wynbouwersdictrict vertegenwoordigen zul len stemmen, terwy'l de twee laatste ais verbruiksbelastingen de Kamer, met de so cialisten aan het hoofd, eveneens tegen zich zullen krijgen dan ziet men hoe de poli tieke toestand in Frankrijk op het oogen blik door allerlei factoren vertroebeld wordt Alleen <}e vrees voor een nog toenemende daling van den franc zal de meerderheid der Kamer tot eenheid kunnen brengen en het komt er nu maar op aan, wat het zwaarste wegen zal. Alzoo drijven er nog heel wat onweers wolken boven het Fransche kabinet. ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal /2J6, par waak 17 cant, mat Zondagsblad par kwartaal 2.90, par waak 22 cent, overal waar da bezorging per looper geachiedt- Franco per poet per kwartaal 8.16 net Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks Kuigenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, b(| onse agenten en loopers, den boekhandel en de poatkantoran. Oma bureaux ttya dagnUfka geopend van 9-0 uur. Administratie Tel Int 82. Redactie, Tel. 83. juist heeft.” Hij scharrelde met nuin hulp over eind en stond' een paoslang van mij naar Robinson Crusoe te kijken, biijk- Iwiar verlegen om le ontdekken, wie hem het meest verbaasd had. De uit spraak eindigde ten gunste van het boek. Het in beide handen geopend voor Ziioh uithoudend, begon hij, zoo- dra hij zich genoegzaam hersteld had om te kunnen spieken ..Hier is het, mijnheer Franklin. Zoo waar ik leef hier staat het, wat ik bezig was te leven, toen gij binnen kwaand. Bladzijde honderd, zes en vet tig. Luister maar. ..Ik bleef als van den donder ge troffen sta n. qelijk iemand, dieeen verschijning gefcien heeft.” Is dat niet zoo goed als te zeggen: ..Verwacht de komst van mijnheer Franklin BlaiVe” ging hij voort, het bock sluitend en eindelij een zijner handen Vrij krijgend om de mijne te drufeken. Ik had gedacht, dat hij mij met vragen.’ zou overstelpen, maar neen, de plichten der gastvrijheid kwa men bij hem in de eerste plaats. „Ga naar binnen, mijnheer Fran« Hn”. zeide hij. de deur openhoud?nd mei een eigenaardige ouderwetsche buiging. ,,lk zal u later vragen, wat u. hierheen heeft gevoerd.eerst moef ik u op uw gemak brengen Er heb ben droevige veranderingen plaats ge had sinds gij vertrokken zijt. He nu is gesloten en de bedienden zijn weg. Maar dat is niets. Ik zal uw diner ge reed maken en de tuiniersvrouw zal voor uw bed zorgen, en als er nog eeu flesch van onzen echten Latour ih de kelder is, zrult gij die uitdrinken. Ik heet u welkom mijnheer. Ik heet u vain harte welkom.” Het stuitte mij tegen de borst, hem te moeten teleurstellen. Het huis ech- er was thans van Rachel. Kon ik daarin verblijf houden, na hetgeen er in Londen was voorgevallen Eerbied, voor mij zelf, het meest aBedaagscho gevoel van welvoeglijkheid verbood mij den dreneoel te overschrijden Ik nam Betteredge bij den arm en voerde hem den tuin in Er was niets aan to doen. Ik moest hem de waar heid vertellen. Tusschen zijn genegen heid voor Rachel en zijn genegenheid voor mij geplantst gevoelde de oude man aidh erg verlegen over den loop, die de zaken genomen hadden. Zijn opinie vatte hij samen in de Volgen! de woorden ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en o meereken (behoor «ode tot den boaorgkrinp;, 1—6 regels 1-80, elk» regel meer /0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels J 65, elke regel meer ƒ0.80. Advertantiën in het Zaterdagnummer 29 U ■■Üslag»op den prijs. LieMadigheids-advortenti&n do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke rage! meer 0.60. O» de voorpagina 50 hooger. Gewone advertantiën en ingezonden mededeeUngen bjj contract tot zeer geroducoer den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertantiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiled* Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekoinen, teneinde van opname verzekerd te z|jn ,,Als gij op een antwoord aau- dringt”, zeide hij, moet ik betonnen er geen andere uitleg aan te kunnen geven.” Ik schelde en beval mijn bediende iirijn reistasCh ce pakken en mij een lijst van vertrek der spoortreinen te geven. Mijnheer Bruff vroeg verwon derd', wat ik' ging doen. ,,Ik vertrek mei de volgenden trein naar Yorkshire”, gaf ik ten antwoord. ,,Mag ik vragen, met welk doel „Mijnheer Bruff, de hulp, welke ik zonöfer er kwaad bij te denken ver leende bij het zoeken naar den dia mant, was een jaar geleden een on- vergeeflijk vergrijp in Rachel’s oogen, en is het thans nog. Daar wil ik mij zoo niet bij neerleggen. Ik ben beslo ten, het geheim te ontdekken van haar stilzwijgen tegen haar moeder, haar evijandschap tegen mij. Zoo, tijd, moeite en geld het doen kunnen. .1 ik de hand leggen op den dief, J' den Maansteen heeft gestolen.” De oude heer deed zijn best om1 mij van mijn voornemen af te brengen, doch ik bleef onwrikbaar. „Ik zal het onderzoek weer opvat ten”, zeide ik. „bij het punt, waar Ik het heb losgelaten, en stap voor stap voorin tg aan. tof ik bëj den te- genwoordigen tijd1 kom'. Er zijn nog schakels, die ontbreken in de reeks van aanduidingen, en Gabriel Bette redge kan mij hier van dienst zijn.” Ik haalde uit mijn zakboekje brief te voorschijn, welken de mevrouw Veninder mij uit Frizinghall had geecheven op den dag, toen, haar huis in Yorkshire verliet, IgdJe mijnheer Bruff s aandacht deze twee volzinnen „De hulp, welke gij hebt verleend bij het onderzoek naar het vermiste juweel is nog een onvergeeflijk ver grijp in den tegenwoordige^ geestes toestand waarin Raichel verkeert. Door uw btindeling voortgaan in deze zaak hebt gij de onrust, waaraan zij ten prooi is, verzwaard, doordat haar ge heim door uwe bemoeiingen met ont dekking bedreigd wordt. Is het mogelijk”, vroeg ik, „dat het gevoel, waarover hier gesproken wordt, nog even bitter tegen mij is als weleer?” Mijnheer Bruff baalde de schouders

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1