Gemeenteraad van Gouda. Sr ™°r 3 Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. BÉ- TWEEDE KAMER. Vergadering vain Dinsdag 18 Mei. Voorzitter jhr. mr. Ch. J. M. Kuys de Beerenhrouck. Do heer SCHOKKING (c.-h.), door den griffier blnnehgeileid, legde in anden van den voorzitter de vereiscti- k eeden af. alvorens zitting te nemen. Uitoefening der tandheel kunst. Aam de orde kwam hot verzoek van mevrouw de Vri es-Bruins om verlof tot het richten van vragen tot den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid, over de voorwaarden tot verkrij ging <fer af/Ouderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheel kunst en van de uitoefening diier kunst, zooals deze wet laatstelijk is gewijzigd. Zonder h. s. werd besloten het ver zoek toe te staan. Invoer planten en bollen in Amerika. Daarna kwam aan de orde de in terpellatie van don heer Lovink in zake die onlangs door Amerika getrof fen maatregelen ten aanzien van don invoer van planton en bollen. Do heer LOVINK (c.-h.) herinnerde aan hetgeen en t. a. v. dozen invoer aan maatregelen reeds was voorafge gaan, wijst op het groot© nut van don PlantenzLektokundigen dienst voor on zien land- en tuinbouw. Spr. stelde de volgende vragen le. Is de Regeering in staat en be reid mede te deel en of do inspectie van die planten en bloembollen, waar voor thans de invoer in Amerika nog mogelijk is; aan zoodanige easohen vol doet dat er geen grond bestaat don invoer van deze gewassen uit planten ziekten kundige overwegingen in Ame rika te weren 2e. Is de Regeering bereid'om, wan neer die eerste vraag bevestigend kan worden bleantwóórd, dei Amerikaan- sehe regeering hiervan officieel mede- deeling le doen, en deee regeering daarbij to ven/oeken. om, wanneer zidh onverhoopt gevallen mochten voor doen, waarbij zou blijken dat de spec- tie in Nederland niet steeds effectief zou zijn, hiervan roet Vermelding van bijaondorheden, onmiddellijk! rmededee- ling nnn de Ned. regeering te doen, opdlat de ondervonden bezwaren kun- - nen wordeh ondervangen 8e. Acht de Regeering de methode waarop de piamtemziektekundige over wegingen verschillende tuinbouwpro ducten. uit Amerika rijn uitgesloten, niet een. gevaar ook voor verschillen de andere vakken van land"- en tuin bouw en zelfs voor koloniale produc ten 4e. Is de Regeering bereid met de Amierikaams'iho regeering in overleg te treden inzake de instelling van een gemengde commissie van deskundigen. 5e. \Mocht dto Am/erikaansohe regee ring niet bereid rijn tot het in he: leven roepen van een dergelijk ge mengde commissie, is de Nel. regee ring alsdan bereid het initiatief te "ne men tot het bijeenroepen van een oon tereutie roet belanghebbende landen ter vaststelling van die regelen, vol gens welke naar redelijkheid kan wor den verwacht, dat verdere uilsluitin gen in Amerika op plantenziektenkun düge overwegingen niet zullen plaats vinden, althans niet qp de wijze zoo als dit in het verleden is geschied i De heer KAN, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw deelde mede, dat zijn standpunt hetzelfde is als dat van den i titer pel laïit. Als men in aanmerking neemt dat er de laat- Si'e 3 jaar 100 millioen naraissenbollen naar Amerika1 rijn vervoerd, dan spreekt het vanzelf, dat er wel eens een rmnder goedi exemplaar tusschen is. Als een kist met zulk een slecht exemplaar geheel als b^esmet wordt beschouwd kan men tot zonderlinge statistieken komen. De leuze daar ginds ..Amerika voor de Amerika nen". brengt mede dat men invoer toestaat totdat er vo'doehde is om zelf ie kweeken Men wi> het land zoo spoedig mogelijk onafhankelijk maken var het buitenland, en dan worden zieke bollen gebruikt als stok om den bond! te slaan. Spr. is overtuigd dat onzen kweekers geen blaam treft. V/at de eerste vraag betreft, onze inspec tie biedt de beste waarborgen. Spr. zal zich nogmaals met de Amerikoan- scho regeering in verbinding stellen. Inderdaad bestaat er ten deze ook ge vaar voor andere producten. De regee ring zal gaarne samenwerking zoeken, ten einde tot een gemengde commissie te komen. Tot een conferentie kan Nederland niet het initiatief nemen. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 19 Mei. Aan evoerd 584 partijen. Prijs Goud- sihe kaas le srt. f 48—54. 2e srt. f 44 47, mi rm. le srt. f 5056. 2e srt. f 46—40 zware f 59. Handel matig, j RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 19 Mei. Hoo°sto stand 767.4 te Roest. Laagste s and 755.1 te Akureyri. Verwachting Meest zwakke, ooste lijk to' zuidelijke wind. Gedee'te'Uk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer. Licht op. 19-20 Mei 9.19 n.m.-4.80 v.m. Zitting van Dinsdag 18 Mei, n.m. 7% uur. der voorzitterschap van Burgemeester Mfjs gehouden vergade ring van' den gemeenteraad, waren alle le den tegenwoordig, behalve de heer Jongen burger, die wegens ziekte verhinderd is. De notulen van dé vergaderingen van 16 611 1 jïeSed^ 6 werden vastgesteld. I. Burgemeester en Wethouder hebben a. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 29 Maart/9 April B. No. 2668/62 (3e afA) G, S. nb. 207, hebben goedgekeurd de raadsbesluiten AA 17 Maart 1926 tot het geven van grond in erfpacht aan de Ijs fabriek Willem Barendsz, L. S. M. Volhar ding, den heer Fokkers, Estafette, tot ver koop van grond aan de heeren Noordergraaf en (Flux en tot aankoop van het veemarkt- b. dat Gedeputeerde Staten bij schry-ven Ad. 30 Maart/7 April B. No. 669 (4e AfA) G. S. .no. 51 de Verordening tot wijziging Vpemarktverordening hebben terugge- te bevorderen dat zy wordt aangevuld met een bepaling waarbij art. 7, 2e lid der oorspronkelijke verorde ning wprdt gewijzigd in den zin van het K. B. van 12 November 1925. c. Aat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 30,Maart/15 April B no. 1768 (le afd.) G. S. no. 43/2 hun besluit d.d. 30 Maart 1926 G. S. no. 43/1 toezending houdende nadere verdeeling der gemeente in drie kies- van A dat Gedeputeerde Staten by schrijven van 12/20 April B. No. 2705/52 (3e afA) G. S. no. 155 hebben goedgekeurd het raads besluit d.d. 17 Maart 1926 tot verkoop van grond aan de Firma Nieuwveld en Co. e. dat Gedeputeerde Staten by schrijven AA 7/15 April B. No. 408 (2e afd.) G. S. ïio. 63 goedkeuren het raadsbesluit Ad. 16 Maart 1926 tot verlenging van den omtrui- mingstermy'n van 85 der by raadsbesluit d.A 31 Juli 1923 onbewoonbaar verklaarde woningen, f. dat G f. dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.A 26 April/5 Mei B. No. 2576/52 (3e afd.) G. S. no. 107 hebben goedgekeurd het raads besluit AA 17 Maart 1926 tot aankoop van perceel Gouwe Sectie D no. 98. g. dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 4/8 Mei B No. 2572/52 (3e afd.) G. S. no. 71 goedkeuren het raaAsbesluit (UI. 17 Maart 1926 tot verkoop van grond aan de heerem G. van der Horst c.s. 'h. dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 4/8 Mei B. No. 2577/52 (3e afd.) G. S. no. 80 hebben goedgekeurd de raadsbeslui ten d.A 6 October 1925 en 17 Maart 1926 tot vaststelling van den huurprijs voor de woningen voor Ouden van Dagen. i. dat Gedeputeerde Staten by schrijven dd. 19/27 April B. No. 3204/12 (3e afA) G. S. no. 134 hébben goedgekeurd het raads- t <Ld. 10 November 1925 tot het doen van af en overschrijvingen op de begroo- j. dat Gedeputeerde Staten by schrijven Ad. 201/26 April B. Mo. 2680/12 (3e afd.) G. S, no. 29 hebbenl goedgekeurd de ge- k. -dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 26/27 April no. 678 (2e afA) G. S. No. 83/1 hebben bericht dat zy de verordening bedoeld by art. 6, 2e lid en 35, 2e lid der Drankwet vastgesteld door Uwen Raad op 16 Maart 1J. voor kennisgeving hebben 1. da't Gedeputeerde Staten bij schrijven dA 20/27 April B. No. 2578/32 (3e afd.) G. S. No. 128 hebben goedgekeurd het raadsbesluit d-A 17 Maart tot het verstrek ken aan de R. K. Woningbouwvereeniging St. Joiseph van een bedrag ad 9360.91 in leen. m. dat Gedeputeerde Staten by schrijven Ad. 3/8 Mei B. No. 2654/58 (3e afd.) G. S. no. €4 goedkeuren het raadsbesluit d.d. 16- 17 Maart tot wijziging van het besluit AA 27 Februari 1923 inzake verhaal van pen sioensbijdragen. n. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven Ad. 7/14, April B. No. 1419/12 (3e afd.) G. "S. No. 187 hebben goedgekeurd het raads besluit AA 24 November 1925 tot wijziging dei* beerrontiiro" dienst 1925 'o. dut Gedeputeerde Staten bij schrijven d.d. 26 April/3 Mei B. No. 1419/12 (3e afd.) ■G. S. nu. 52 hebben goedgekeurd het raads besluit! Ad. 24 November 1925 tot .wijziging der bogrooting dienst 1926. AM® voor kennisgeving aangenomen. p. - dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 4/8 Mei B. No. 3455/23 (3e afd.) G. S. no. 35/3 toezenden een afschrift van hun schrijven aan Burgemeester en Wethouders van Boskoop in zake de electrificatfe dier gemoente. Da heer v. STAAL (s.d.) verzoekt voor lezing van het schrijven van Ged. Staten. Do SECRETARIS leest het volgend schrijven voor: 's-Gravenhage 4/8 Mei. „Nq ar aanleiding van Uwe nevenvermelde •missives deelen wy U mede, dat wy beslo ten b ebben goed te keuren, dat door Uwe gemeente stroom betrokken wordt van de gemeeflite Leiden. Wfl' verleenen U mitsdien vergunning om een aanvang te maken met den aanleg van tw"»e hoogspanningskabels met transforma- to ren overeenkomstig Uwe missive van 19 Januari 1926, B. no. 7/15. Dit neemt echter niet weg, dat wy nipt hebben kunnen instemmen met deT w ij ze waarop over de electrificatie vin Boskoop met de gemeenten Gouda en Leidocn is onderhandeld. Op de laatstgehouden conferentie (van begin December 1925), moet, zoo schrijven zy, volgens door Burgemeester en Wethou ders vi in Gouda ons verstrekte inlichtingen, Uw Vl >orzitter tegenover de vertegenwoor digers van de gemeente Gouda de verkla ring b ebben afgelegd dat de aanbiedingen van Lei iden en Gouda als definitief werden beschoa wd en dat elk nader aanbod buiten overweg ing zou worden gelaten. Nadat deze varklaring was afgelegd, had aan' de ?emeent« Leiden ondubbelzinnig te verstaan, moeten *yn gegeven, dat met haar de onder, handelingen als afgebroken moes overweging genomen zom biedingen worden. Het is te betreuren, dat zulks niet is ge schied, omdat nu de gemeente Leiden we derom gelegenheid had eene nadere aanbie ding te doen. De gemeente Gouda, vertrouwende op de door Uwen Voorzitter afgelegde verklaring, heeft terecht geen verdere pogingen in het werk gestekt, om zich de stroomlevering aan Uwe gemeente te verzekeren. Daartegenover staat dat het zeer zeker op den weg van Uw College gelegen had aan Burgemeester en Wethouders van Gou da mededeeling te doen van de reden waar om de stemmen in den Raad over de stroom voorziening door de gemeente Gouda had den gestaakt, t.w. de nadere aanbieding van Leiden, en dat de Rjjad dus neiging ver toonde zich aan de-door Uwen Voorzitter af gelegde verklaring niet te houden. Het wil ons voorkomen, dat een loyale concurrentie tusschen Leiden en Gouda al leen mogelyk ware geweest, wanneer aan deze stroomleveranciers na afloop van de met hen gevoerde onderhandelingen een ter mijn ware gesteld, binnen welken hare defini tieve aanbiedingen wwden tegemoet gezien. In den aanhef van Uw© missive van 21 Januari 1926, B 7/17, iwordt echter ver klaard dat zulks niet is geschied." Het schrijven draagt de onderteekening van den griffier der Prov. Staten van Zuid- Holland, namens Ged. Staten van Zuid-Hol land. De heer v. STAAL (s.d.) betuigt het col lege zyn waardeering Voor de wyze waarop achter de zaak is heengetrokken. Uit dit spr.'s beoordeeling wel juist is gemaakt schrijven hl ijkt ding dezer aange aangelegenheid al is deze door den anders beoor- RZITTER zegt, dat hier de over- is, dat Gouda gehandeld heeft op een wyze, welke ten volle het daglicht intocht zien. Dat geen critiek op de handelwijze van B. en W. door Ged. Staten is geoefend, is spr. voldoende. Daarom heeft spr. het schrijven alleen voor den Raad ter visie gelegd. q. dat zy de vacature-Hoofdcommies ter secretarie, ontstaan door het aan den heer Hagemeijer verleènd ontslag tengevolge van zyne benoeming tot gemeeen te-secre taris van Steenwyik, hebben vervuld door de benoeming van, dm heer C. Küppers, com mies ter secretarie der gemeente Amers foort. Voor Behalve de i i orde gestelde stukken in toezicht op de Stads-Muziekschool het verslag van den toestand dier school in het jaar 1925; Van de Regenton van het Veneenigd Wee»- en Ae>lemoe#eniershuis het jaarver slag over 1925; Van Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage het verslag van den keu ringsdienst van waren voor het gebied 's-Gravenhage over 1925. Deze verslagen zullen worden gebruikt by de .samenstelling van het gemeente verslag. Van Regenten der beide gasthuizen de suppletoire staat van begrooting voor het dienstjaar 1925. Van de Vereeniging van tot Zekerheid stelling verplichte gemeente-ambtnaar een schrijven, waarbij verzocht wordt ten aan zien van den t heer C. J. de Groot, gepen- sionneerd directeur der voormalige Bank van Leening, toestemming te geven tot op heffing der zekenheiA Goedgunstig beschikt. Van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en Omstreken het jaar verslag over 1925. Voor kennisgevfiig aangenomen. Van de vereeniging tot bestrijding der tu berculose (afA Gouda) het jaarverslag over 1925. Voor kennisgeving aangenomen. Van Jacs. de Jong c.s., werklieden by de werkverschaffing, om vergoeding voor De VOORZITTER stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen, als zijnde in de vorige vergadering behandeld. De heer OVERHAND (s.d.) zegt, by de behandeling in de vorige zitting niet aan wezig te zijn geweest en vraagt of hij' nu gelegenheid krijgt e? iets van te zeggen. De VOORZITTER wijst er op, dat deze zaak in de vorige vergadering zander hoof delijke stemming voor kennisgeving is aan genomen. Nu komt men met een nieuw adres, op die manier k$n men in iedere ver gadering met dezelfde zaak aankomen. Spr. vraagt of de Raad deze zaak opnieuw aan de orde wil stellen? De heer v. STAAL (S.d.) erkent, dat het adres hem in de vorige vergadering is ont gaan. Het frappeert spr., dat de Voorzitter het noodig acht 's Raads toestemming te vragen om het adres te behandelen. Spr. protesteert tegen het willen forceeren door den Voorzitter van de stemming. De VOORZITTER merkt op, dat door onderlinge gesprekken vaak niet gehoord wordt, wat er wordt medegedeeld. Spr. meent, dat er geen andere beslissing kan komen, nu de Raad eenmaal het beéluit ge nomen heeft De heer VINGERLING (a.r.) vindt het geen goed gekozen weg om maar een nieuw rekest te sturen, als iets aan de aandacht is ontgaan. Men had zelf het initiatief moe ten nemen voor opnieuw behandelen. De heer DONKER (r.k.) is vóór behan- voorwaarde, dat de heer Staal terug trekt, dat hy het in de vo rige vergadering niet gehoord heeft De heer v. STAAL (s.d.) zegt, dat At zou beteekenen, dat hij leugens heeft ge debiteerd? Spr. zegt, het niet te hebben gehoord, dat heeft men onvoorwaardelijk aan te nemen. De VOORZITTER herhaalt, dat de zaak is afgedaan. Wenscht de Raad opnieuw behandeling, dan zal spr. het instemming brengen. Het voorstel daartoe wordt in stemming T^heèr OMEHHAND (s.d.) is van mee- ning, dat er een misverstand ia het spel is. De menschesn kregen een briefje thuis, waarbij het verzoek om uitbetaling werd afgewezen, maar niets werd vermeld om trent hun verzoek de overuren in te halen. Spr. zet uiteen, dat neer werkte By hun ontslag hadden ziji nog 50 uren in te halen. Spr. gelooft, dat het verstandig is te besluiten hen daartoe als nog in de gelegenheid te stellen. De heer POTHAiRST (rk.) zegt, dat de heer Overhand de zaak verkeerd voorstelt. De Commissie voor aoc. aangelegenheden verleende ontslag wegens het gedrag dier Niet de Raad, maar de Com- het weer te werk stellen. iDe heer v. d. BlRUG (c.s.) merkt op, dat de heer Potharst ook niet geheel juist is. Die menschen moesten dezelfde uren ma ken a'Ls het gemeentepersoneel in den zo mer. Door geheele stopzetting der werk verschaffing gedurende een poosje, waren zy niet in de gelegenheid die uren in te halen. De meerderheid der Commissie was van meening, dat zy recht hadden op uit betaling van de gelden voor de overuren. De heer OVERHAND (s.-d.) wijst er op in antwoord op het beweerde door den heer Potharst, dat onder de adressanten er zijn, op wier ontslagbrief is vernield „wegens ge brek aan werk". Wethouder KOEIMANS (r.-k.) heeft den indruk dat er <by de leden der Commissie van Soc. Aangel. in dezen Raad misverstand bestaat. Spr. zet het verloop der zaak op nieuw uiteen, en verklaart dat die lieden niet zyn teruggenomen, omdat zy niet vol- Wat de kwestie zelf betreft, er is eenmaal door den Minister bepaald een loonnorm en er is geen post op de begrooting waaruit uitbetaling zou kunnen geschieden. Dr. HOFFMAN (r.-k.) mengt zich in de discussie. Er volgen veel interrupties. Spr. zegt: het heeft geen nut meer 'lid van dezen Raad te zijn ,het heeft geen nut hier te spreken. (Dr. Hoffman staat boos op en verlaat de vergadering.) De VOORZITTER brengt in stemming het voorstel-Overhand om nader advies te vragen aan de Commissie voor S. A. op het adres. Het voorstel wordt aangenomen met 11 stemmen vóór en 8 tegen. Van dfe commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs het verslag van den toestand van het middelbaar onderwijs over 1925. Van den Alg. Nederlandschen Straabma- kersbond een verzoek tot herziening der loonen en arbeidsvoorwaarden der gem. De heer v. HOFWEGEN (s.-d.) verzocht preadvies aan B. en W. pp At adres. iWethouder KOHMANS (r.k.) zegt dat deze aangelegenheid periodiek terug komt en herhaalde malen is besproken. Geen en kel lid in het Georganiseerd Overleg voelt er voor aan adressanten tegemoet te komen. ,De heer SANDERS (s.-d.) merkt op dat thans een ander motief geldt dan vroeger. Er is een andere regeling getroffen, den een geeft men meer loon dat men van den ander afneemt. Wat hulpstraatmakers waren zijn thans straabmakers in vasten dienst. Als «pr. zich goed herinnert zyn zy niet opgenomen in het G. O. maar vormen zij een aparte or ganisatie. Wethouder KOEMANS (r.-k.) Is er dan zoo weinig solidariteit? De heer SANDERS (s.-d.: Laten we op de solidariteit maar met ingaan! Weth. KOEMANS (r.-k.) verklaart dat het hem niet bekend is dat er wijziging in de loonverdeeling is gekomen. Waar At het geval is, kan spr. zich met een praeadvies het Van Mej. F. A. Flach, onderwijzeres aan school 7 om ontslag uit haar functie met lm gang van 1 September a.s. Wordt eervol verleend. Van W. Verhart zwemmeester een een geldelijke vergoeding voor den arbeid Aen hy en zijn echtgenoote op Zondag verrich ten. Gesteld in handen van B. en W. om prae advies. Van de Neutrale Slagersvereeniging een verzoek tot overkapping der veemarkt. Gesteld' in handen van B. en W. om prae advies. Van den heer K. R. van Staal c.s. een voorstel om over te gaan tot de bouw van 62 woningen in het stadsdeel Korte Akke- Het voorstel-v. Hofwegen wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomei Van het College van Regenten Van Iterson-Ziekenhuis: a. een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1925; b. het jaarverslag over '1925; het finantieel verslag over f925. den grond en deze woningen voor bewoners van afgekeurde woningen te gen een minimum huurprijs van 3.25. Gesteld in handen van B. en W. om prae advies. Van den heer L. Overhand en K. R. van Staal een voorstel tot het richten van een uitnoodiging aan Ir. de Bniijne te Rotter dam tot het instellen van een onderzoek in zake grondwaterstand rioleering Korte Ak- De Burgemeester zal hierover linig doen aan het einde der agenda. Wordt behandeld aan het eind der verga dering. Van Burgemeester en Wethouders een be redeneerd verslag van hetgeen ter verbete ring der Volkshuisvesting gedurende 1925 is verricht. Voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders mede delingen betreffende de moeilijkheden waarin de vereeniging „Middenstandshuis vesting" heeft verkeerd en de tot standko- ming eener „overeenkomst" tot oplossing er van. Besloten wordt dat de gemeente zich ga rant stelt voor de tweede hypotheek gege ven door de Spaarbank. De heer VAN STAAL (s.d.) protesteert tegen den voren waarin At rapport is ge steld. Spr. is daarover noemt het heer Zanen. Spr is er van overtuigd dat had de heer Zanen den inhoud van dit rapport gekend, hy zeker niet 8 dagen voor de publi catie in deze oplossing zou hebben bewil ligd. Spr. Ae zelf zyn invloed heeft aange wend om tot oplossing te komen, had dan liever gezien dat de geheele zaak in volle De VOORZITTER gaat met dit protest niet accoord. Men kan over den vorm van meening verschillen. By de samenstelling van het communiqué van het verhandelde is in geen enkel opzicht partijdigheid betracht; wel zyn de besprekingen, Ae tot het besluit hebben geleid, op de meest zachte wyze weergegeven. Daar niemand verdere opmerkingen heeft, wordt het rapport voor kennisgeving aan genomen. Burgemeester en Wethouders stellen den Gemeenteraad voor de door de Goudsche Waterleiding My. .gevraagde goedkeuring tot het sluiten eener geldleening groot 150.000.tot parikoers rentende 5 overeenkomstig art. 17 der concessievoor waarden te verleenen. iMevr. RIiElSIZ (vjb.) zou het aangenamer voor de Waterleiding My. vinden indien het rapport omtrent het onderzoek van Plu Goester door B. en W. werd uitgegeven De VOORZITTER acht dit oveibodig De heer GOEDtBWAAGEN (v,b.) zegt dat het niet de bedoeling is iets af te doen de capaciteiten van Prof. Goester, maar wyst er op dat de publieke opinie deze rapporten beoordeelt als te komen van d« "aterleiAn .Waterleiding Mij. en deze ondervindt daar. van de schade, ook buiten Gouda. Spr. vraagt of 't niet mogelijk zou z(jn éénmaal een rapport van een ander deskun dige te verkrijgen. De VOORZITTER is bereid dit bij B. en W. tebespreken.maar voegt er aan toe dat Prof. Goester d e autoriteit is op dat gebied. Een ander deskundige aanwijzen zon wel licht aanleiding kunnen geven dat Pmf. Goester voortaan voor de eer zou bedanken. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, overeenkomstig het advies der commissie van bijstond i» het beheer van den gemeentelijken reinigings- en ontsmet- tingsdienst, het venzoek der Staatkundig Geref. partjj (afd. Gouda) inzake Zondags heiliging, voor kennisgeving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. Vragen betreffende de Veemarkt. Voorlezing wordt gedaan van de door de heeren van Staal c.s. ingediende (reeds ge publiceerde) vragen betreffende de Vee- markt De VOORZITTER zegt dat het de bedoe- ling is die vragen te behandelen aan 't eind der agenda. In verhand met art. 8 van het Regl. van Orde moet spr. bezwaar maken tegen het behandelen dier vragen als eer ste punt der agenda, waardoor ten slotte de punten der agenda zelf niet aan de orde zouden kunnen komen. De heer v. STAAL (s.d.) kent dit arti kel wel, maar meent dat de Voorzitter met het oog op de urgentie deze zaak wél zou willen doen doen voorgaan. De VOORZITTER meent dat aan 't eind der vergadering nog wel behandeling kan plaats hebben. Spr. deelt mede dat ook de heer Kamp huizen (c.h.een schriftelijke vraag heeft gesteld aangaande de inrichting der vee markt en de kosten daarvan, en waaruit deze worden betaald. Ook deze vraag kan dan tegelijk aan de orde komen. Het voorstel tot gedeeltelijke rioleering van het Stadsdeel „Kort-Haarlem". De heer OVERHAND (s.d.) vraagt of de rioleerimg aansluit wat richting en diepte betreft aan het groote rioleeringsplan in Wethouder BOKHOVEN (v.b.) antwoordt De heer ZANEN (v.d.) vraagt of de plannen voor „Kort-Haarlem" al klaar zyn De VOORZITTER: Ze zijn in bewerking. Wethouder Bokhoven (v.b) deelt mede dat richting en hoogte vrijwel vast staan. B. en. W. zijn van' plan heel spoedig met voorstellen te komen. De heer ZANEN (v.d.) vindt het een be zwaar nu een besluit te nemen zonder dat het geheele plan vaststaat. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) merkt op dat het onmogelijk zou zijn nu woningen te doen bouwen zonder rioleering, maar met De heer ZANEN (v.d.) weet zeker dat in Kort-Haarlem huizen gebouwd zijn met beerputten, omdat er geen rioleering be- j Wethouder BOKHOVEN (v.b.): Beerput ten voor een heei blok huizen zon toch be laehelijk zijn! De heer ZANEN (v.d.)Ik kon geen aan sluiting krijgen, de Weger ook niet! De heer v. HOFWEGEN (s.d.) meent dat er geen -bezwaar is het voorstel aan te ne men als er toch rekening gehouden wordt met het rioleeringsplan. Thans beerputten te doen aanleggen noemt spr. een dwaas heid. Zonder hoofdelijke stemming anagenomen. Het voorstel tot vernieuwing der as- phaltbestrating van de Hoogstraat. De heer DONKER (r.k.) vraagt of het de bedoeling is vóór den zomer het werk uit 6Wethouder BOKHOVEN (v.b.) deelt me- de dat het de bedoeling is het In de komen de maanden gereed te maken. De heer DONKER (r.k.) zegt dat het leggen na den zomer veel beter is, nS de warmte. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) merkt OP dat blijkens het rapport de asphalteermg j u i s t in den zomer moet geschieden (ge- lach). De heer KAMPHUIZEN (c.h.) geeft be- handeling met het Goudsche Goudaliet in De heer v. STAAL (s.d.) heeft zich op de hoogte gesteld bij de Directie der Kaar senfabriek. Op 't moment is het benoodigde voor asfaltwegen nog niet te leveren. Het product is wel te bezigen voor ntocadanv- WWhti>ouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat B. en W. juist hebben besloten den ïTuwee- lensingel met Goudaliet te bewerken. Het product to voor macadam- en oude bestaan de wegen zeer geschikt. Zonder hoofddijke stemming aangenomen- He* voorstel tot verhaal van inkoop- sommen en pensioenbijdragen der bo ventallige onderwijzers. Aangenomen- Het tot toekenning pmding ingevolge art. 101 9e lid c L. 0. wet 1920 i ting van de Scheltemastraat., De heer v. A BRUG (c.s.) durkt zyn ■gt uit dat geen mondeling overleg heeft gehad; 100.— is voor die menschen te betalen! De heer OVERHAND (s.d.) bewondert de ïjjie waarop B. en W. die zaak trachten af te wikkelen door ongevraagd praeadvies uit te brengen. Spr. heeft den indruk dat het is en, de zaak den nek om te draaien. De VOORZITTER protesteert tegen die uitlating. Een ernstig onderzoek heeft plaats gehad. De heer OVERHAND (s.d.) verdedigt het rerzoek van de bewoners en zegt dat de toestand, evenals aan de Vierde Kade, on houdbaar was. Het door B. en W. genoemde bedrag acht spr. te hoog (4 x 25) daar men per strekkende meter aan particulie re 23.- berekent, d. i. per woning 92. Spr. stelt voor de straat in orde te maken als door de betrokkenen is verzocht. De heer VINGERLING (a.r.) had ver wacht dat de voorsteller gevraagd zou heb ben naar de kosten! De heer SANDERS (s.d.): De berekening heeft ter visie gelegen! De heer v. STAAL (s.d.): Die heeft de heer Vingerling niet gezien. De heqr VINGERLING (a.r.): Dat over komt de heer van Staal meermalen! Spr. wyst er op dat meü iets moet over hebben voor bestrating, waardoor de waar de dér woningen boch stijgt! Wethouder BOKHOVEN (v.b.): zegt dat deze zaak driemaal by de Fabricagecommis- sie ter sprake is geweest, dus niet met den Franschen slag is behandeld. Het standpunt dier commissie is: in hoeverre is het alge meen belang by bestrating verbonden Er is geen enkel algemeen belang by betrok ken! Spr. merkt op dat 23 per strekkende meter geldt voor dubbele straten, dus 46, men komt dan tot een heel ander bedrag dan 92. Spr. schat de kosten op 125 per huis. De toestand is ontstaan door de op verzoek aangebrachte rioleering; de huizen zullen dubbel ein dwars by de bestrating de kosten waard zyn! De heer OVERHAND (s.d.) acht 125 te hoog en niet te doen voor die menschen. De heer SANDERS (s.d.) vindt het vreemd dat geen juiste kosten bekend zyn! Wethouder BOHKOVEN (v.b.) merkt nog op dat de gemeente niet de minste behoefte heeft daar een straat aan te leggen of een afrastering te maken en een grasveld te onderhouden! De heer OVERHAND (s.d.): Het Park onderhoudt je toch ook! Het voorstel vain p. en W. wordt aange nomen met 13 tegen 6 stemmen. Tegen al leen de S. D. A. P. leden, behalve wethou der Lafeber en voorts ook de heer van der Brug. Het voorstel tot overname van stoepen aan de Westzijde van de Raam. Aangenomen. Het voorstel tot overname van een ge deelte der P. C. Bolstraat van J. Schouten. Aangenomen. Het voorstel tot overname van strook jes grond gelegen aan de Roozendaal ?an de heeren H. van Eeuwen en I. A. Cats te Rotterdam voor den aanleg van trottoirs. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van een per ceel water ten behoeve van den Ge meentelijken Reinigingsdienst. Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond aan den heer J. Kool te Voorburg. j Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond van het bebouwingsplan Burgemeester Murtenssingel Noord aan T. de Bruijn c.s. Aangenomen. Het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan de heeren A. H. Kulik, J. v. Hertum en L. de Vrind. Aangenomen. Het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan C. Slegt. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van een stukje gemeentegrond aan den heer L. An- naars, Parkstraat 35. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van gemeente grond aan den heer C. Sijl. Aangenomen. Het voorstel tot het plaatsen van een nieuwen springtoren in de stedelijke zweminrichting. Aangenomen. Het voorstel tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeentebe- grootingen voor 1925 en 1926. Aangenomen. De Vragen inzake de Rioleering in de Korte Akkeren. De VOORZITTER geeft het woord aan Wethouder Bokhoven in venband met de vraten omtrent rioleering Korte Akkeren. Wethouder BOKHOVEN (<vJb.) zegt dat het verzoek der heeren v. Staal en Overhand dato 12 Mei op 14 Mei is ingekomen; daarin staat hoofdzakelijk dat door deskundigen geconstateerd is dat 't grondwaterpeil ver laagd zou zyn doordat de rioleering niet behoorlijk functioneert. Een onderzoek daar naar wordt gevraagd. Spr'. deelt mede dat vorige week Dinsdag B. en W. reeds besloot in veiband met de "loopende geruchten aan de ingenieurs de Bruyne en v. Steen v. Om- ®ereu inlichtingen te vragen in hoeverre deze geruchten juist konden zyn. Spr. meent te kunnen volstaan met de mededeeling van e nuchtere feiten. Genoemde ingenieurs hebben met eenige wethouders den boestand m oogenschouw genomen en de menschen Wboord, die de geruchten mee hébben hel- P® te verspreiden. Zij schrijven d.d. 17 Mei «8 hun voorloopig oordeel dat er niet de minste vrees behoeft te bestaan en er geen fcden ig voor ongerustheid. "e heer OVERHAND (s.d.) is met dat **joopig rapport niet tevreden. öa zij-aansluitingen van uit de huizen flra de oorzaak dat het polderwater onder het peil wordt gptrokken. Er wordt be- *«erd dat het riool te ho<?g ligt. Vast staat 5*4 het 20 c.M. hooger ligt dan het rapport oe Bruijne aangeeft. By lagere ligging zou den er geen zy-aansluitingen zyn. Deze aan sluitingen blijven niet heel en gaan lekken. Spr. vraagt of het juist is dat vóór de aan besteding er de aandacht op is gevestigd dat het riool te hoog ligt? Er wordt beweerd dat vooral de zy-riolen zijn aangevuld met koolasch? Wat zeggen de ingenieurs daarvan? Spr. zegt naar aanleiding van het artikel in de Goudsche Courant (van Maan dag jj.) te gelooven dat niemand met «n gezond «tel hersens sensatie over deze zaak zou willen maken, maar de handen ineen slaan en redden wat er te redden is! Behal ve een groot stel huizen staan daar ook de Garenspinnerij en de Kaarsenfabriek. Wat zou er van zoo'n schoorsteen van de Garen- spinnerij terecht komen! Spr. vraagt of de ineenstorting der huizen aan de Jan Phi- lipsweg ook het gevolg is van het onttrek ken van het rioolwater. Zoo ja, dan wil spr. weten wie de schuldige is en wie "dat beta len zal! De cijfers in het artikel in de Goud sche Courant van 17 Mei zeggen spr. inderdaad iets! In de Korte Akkeren is iets niet in orde! Waarom, vraagt spr., ver dampt het water in Kort Haarlem veel min der dan in de Korte Akkeren De heer DONKER (r.k.): Dat ligt ooste- 1 ijker! i De heer OVERHAND (s.d.): Of daar ten slotte een sigarenmaker verstand van heeft, betwijfelt spr. Hoe komt het dat het peil in de Léthmaetstraat 15% c.M. beneden boezemstand staat en 50 c.M. verder by de fundeering? In de Bockenbergstraat achter Janknegt staat een diepe sleuf van 60- c.M. beneden zomer peil geheel droog. Spr. vraagt ook een verklaring van het verschil van hoogte van 2 puttèn in den Oostpolder by de sloot en by het riool? Er is beweerd, dat het grondwaterpeil by de sloot hooger is als by het riool! Of is het omdat de rio leering niet dicht is of door de koolasch? Spr. oefent critiek op de manier, waarop mep proeven heeft genomen. Bij regenweer loopen die putten vol. Spr. noemt dat niet de juiste methode. Wethouder BOKHOVEN (v.b.): Hy weet 't veel beter dan ik. De heer OVERHAND (s.d.): Misschien wel! Spr. zegt nog dat by de nooduitlating de riolen droog blyrven, 't dunne loopt weg, het dikke blijft. Spr. vraagt of het waar is dat er al 30 k 35 c.M. vaste stof in de rio len zit en of het niet mogelijk is dat van den uitlaat ook inlaat wordt gemaakt? Vol gens spr. zou dit te vinden zyn met een schuif om behoorlijk te schuren! De vraag ryst hoe verbetering is aan te brengen? De Goudsche Courant vertelt dat men de vlotters verstellen 'kan. iMaar dan cnoet men niet denken: klaar is Kees! Want daar mede komt het -water dan absoluut nog niet op peil. Dan valt nog niet te zeggen: De boeren hebben het overwonnen! De heer DONKER (r.k.) waagt zich niet aan een uiteenzetting als van den ingenieur Overhand! Spr. heeft beluisterd in het voor loopig rapport dat de ingenieurs een nadere opdracht van Gemeentewerken afwachten: Wethouder BOKHOVEN (v.b.): Nadere gegevens! De heer DONKER (r.k.): Dat komt op 't zelfde neer. Gemeentewerken zullen wel voorlichting hebben te geven en te onder zoeken den waterstand door vriend Over hand.zoo juiet geschetst. Spr. wacht dus op de nadere uiteenzettingen van de ingenieurs de Bruyne en van Steen van Ommeren. De heer VINGERLING U.r.) heeft zich ook aanvankelijk ongerust gemaakt, maar is nu door het geteprokene dóór den heer Bokhoven eenigszins gerustgesteld. Spr. vindt het jamimer dat in de bladen zóó is geschreven. Spr. acht die sensatie niet ver standig! Men maakt de menschen te be nauwd om naar bed te gaan! De heer v. STAAL (s.d.): Wat hebt u gedaan toen u het zoo gevaarlijk vond? De heer VINGERLING (a.r.): De zaak onderzocht en besproken en gezegd dat het een groote moeilijkheid zjfü kunnen geven voor de gemeente. Spr. is verzekerd dat het te verhelpen is zonder dat het veel kosten met zich brengt; men moet zich niet schro men maatregelen te nemen! De heer v. STAAL (s.d.)U is het dus vol- De heer VINGERLING (a.r.): Niet met die sensatie-artikelen De heer v. STAAL (s.d.): Je zit er je nek boe in! De heer ZANEN (v.4.) zegt dat zyn waarschuwing vorig jaar geuit, nu werke lijkheid is geworden. Spr. had gehoopt het mi9 te hebben. Men is gewoon doorgegaan met aansluiten onder polderpeil in afwij king van bestek en teekening. Het verhel pen zal heusch niet zoo'n kleinigheid zijn 10, 15 h f 20.-000.—. En het rioolstelsel zal dan nooit meer voldoen aan de oorspron kelijk gestelde eischen. Dan zal men ten allen tijde volle riolen houden, hetgeen voor de gezondheid misschien wel een be- De VOORZITTER wijst op het voorloo pig rapport dat door een definitief gevolgd zal worden. Alarm maken schaadt de zaak, zoo noodig zullen maatregelen worden ge troffen. Er zal geen struisvogelpolitiek Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat zij, die alarm door de pers wenschen, hun doel volkomen bereikt hebben. Een week blad is daarmede begonnen en andere bla den hebben dat overgenomen. Zy die Gouda voor de zooveelste maal in discrediet heb ben willen brengen, kunnen zich felicitee- ren. In heel het land is de indruk gewekt, dat B. en W. de gemeente op groote kosten hebben gejaagd en niet goed uit de oogen Dat doel is volkomen be- regenbuien de water- Voor het werk werd aanbesteed is lang durig het gebriiik van koolasch besproken. Het terrein met zware grond uit den Tem pelpolder nu heeft verzakkingen en dat met koolasch niet! Het riool ife absoluut dicht. Spr. zal de laatste zyn te zeggen dat er niet ergens een lekje is, hetgeen komt door de huisriolen. Die liepen wel eens voorbij elkaar in plaats van in elkaar, waardoor plaatselijke lekkage ontstond. Het idee-Overhand om de z.g. uitlaat te veranderen in inlaat wordt ten sterkste ont raden uit gezondl zou men bij groote berging om af te vo De ineenstorting der huizen aan de Jan Philipsiweg is een op zichzelf staand geval, zy stonden reeds lang scheef en hebben geen heifundeering. Dat ér geen sprake is van groTKifwaterverlaging, toont het sloot water aan den Jan Philipsweg aan, dat geen c.M. is gezakt. Dat de putten zouden vol- regenen is uitgesloten. De regenval is zoo M2. dat het geen invloed kan een put van 25 cAÏ. De grond in het stadsdeel Korte Akkeren van een zeer bijzondere constructie en aat zeer weinig water door. Spr. gelooft dat het beter is het rapport der deskundigen af te wachten. De publicatie in de Goudsche Cou rant is niet een officieel stuk; die gege vens zijn gevraagd. Ook andere bladen, die op goede voorlichting prijs stellen, hadden die kunnen hebben, maar hebben ze niet gevraagd. De gegevens door G. W. verzameld, heeft spr. en er blijkt uit dat et geen sprake is noemenswaardige gröfidwaterverlaging. ie geen reden tot oögerustheid. Spr. heeft de vaste overtuiging dat uit het des kundig rapport blyken zal dat de zaak slechts een storm in een glas water is! De VOORZITTER acht de zaak hu vol doende besproken en wil haar opschorten tot tijd en wijle het nadfer rapport is ver- K%r. ontzegt den heer Zanen het recht te beweren dat diens waarschuwing werkelijk heid is geworden; de deskundigheid van den heer Zanen slaat spr. niet zoo hoog aan. Spr. wil afwachten. Rioolaansluiting in de zij is een van de groote beaWaren. De bedoeling van den Di recteur van Gemeentewerken was on riolen in den kop aan te sluiten. Herhaald aandringen van deputaties der bewoners hebben B. en W. bewogen zij-aansluiting toe te laten. Deze toestand is voorzien in het riool rapport. De ingenieurs hebben wel degelijk rekening gehouden met de bestaande riolen. Was aansluiting in den kop geëischt, dan had de rioleering geen 10 maar 100.000 De nevenriolen liggen op de als in het rapport vermeld; het ligt ir. De rapport laat er dit STADSNIEUWS. -É GOUDA, 19 Mei. De Rioleering in de Korte Akkeren. Blijkens mededeeling in den Gemeente raad gisteren door den Wethouder Bokho ven hebben de ingenieurs de Bruyne enVen Steen van Ommeren na een Zaterdag jlT in een voorloopig rapport ingediend waarin gezegd wordt dat de toe der rioleeringswericen in de Korte Ak keren hen geen reden geeft tot eenige onge rustheid, zoodat vrees voor ongeval lerb of schade niet behoeft te worden gekoesterd'. In een nader rapport zal na ontvangst van worden Hieruit blijkt dat de door meerdere blij den gepubliceerde berichten, onnoodige on rust hebben verwekt. De Nieuwe Veemarkt. De besprekingen over de Nieuwe Vee markt naar aanleiding van 's heeren Van Staal c.s. ingediende vragen, hebben gis teren door het late uur waarop de Raads zitting eindigde, niet plaats gehad. Deze zullen nu worden gehouden de volgende week. Dan komt tevens 'ban de orde de door den heer Kamphuizen nog ingediende vraag, in het verslag in dit nummer ver meld, lietraffende de thans reeds aan de Veemarkt aangebrachte veranderingen, de kosten daarvan en uit welke ibegrootings- posten deze bedragen moeten worden ge taald. Voor de behandeling dezer zaak is een ge heele zitting gevraagd. Dr. Hoffman. Dr. Hoffman is gisterenavond in den Raad boos geworden, wyl hem niet onge stoord het woord werd gelaten tot bespre king van het adres-de-Jong ca., hy heeft 10 u. 20 tot 11 u. 20 Londensch programma; 11 u. 20. Dansmuziek. 441ste NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. - Trekking van Woensdag 19 Mei. Hooge prijzen: 1090.2230 4940 6499 11308 18171 400.—: 6446 8328 8399 200.—: 957 1798 16810 16236 100.—: 1826 2579 13867 16535 18915 19759 Prijzen van 70. 125 227 349 452 581 668 596 677 707 823 969 1043 1117 1263 1301 1316 1336 1364 1610 1845 1877 2008 2148 2212 2605 2620 2628 2773 2900 3034 3069 3130 3272 3537 3776 3777 3782 3833 4474 4844 4939 5308 5314 5641 5691 5930 6150 6225 6697 7141 7512 7672 7634 r7735 7974 7988 8002 8006 8255 8373 8392 8409 8425 8951 9032 9042 9088 9338 9543 9632 9880 9899 9932 9964 '6 10378 10569 '10698 10987 U228 11239 k 11488 11544 11563 11621 11777 11792 ,_J9 12*145 12209 12349 12374 12388 12584 12687 12940 12947 13023 13166 13251 13268 13299 18847 13917 13934 14155 14164 14270 •14602 14606 14723 14960 15056 15097 16335 15371 15505 15793 15829 15971 16086 16203 16799 16849 16980 16998 17011 17058 17164 17227 17384 '17460 17608 17610,17938 1801'6 18086 18146 18291 18297 18499 18^10 18649 18828 18847 18927 19227 19291 19703 19767 19787 20051 20183 20279 20388 20517 20569 20586 20603 20649 20780 De heer v. STAAL (s.d.) wil namens zyn fractie aan zyn partijgenoot Overhand dank brengen voor de studie, welke hy van de zaak gemaakt heeft. Spr. ontkent dat er een politieke kant aan de gestelde vragen vastzit om door alarm Gouda in discrediet te brengen. De wethouder deelde mede dat vóór de inzending der vragen reeds door B. een deskundig onderzoek was opge dragen. Spr. vraagt of het niet correct is zich verantwoord te gevoelen door onder- te vragen? Spr. #al pas gerustge steld zijn als het onderzoek volledig zal zyn gevoerd. Spr. zegt dat het niet past te be- dat zijn fractie sensatie helpt be vorderen. De VOORZITTER merkt op dat de door •n heer Van Staal gevolgde methode juist is; spr. heeft de publicatie in de pers op *t oog, die aanleiding tot het alarm is ge worden. De heer ZANEN (v.d.) vraagt door wie(n) de eerste klacht by' B. en W. is ge bracht aangaande het rioolstelsel. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) antwoordt dat er geen enkele klacht tot nog toe in kwam. Er is in de courant1 alarm gemaakt. Die dat deden dragen de schuld! Spr. veroordeelt de wfizé- waardoor deze zaak in de pers is gebracht De heer ZANEN (v.d.) geeft in overwe ging in het vervolg rekening te houden met aansluiting in de kop der riolen. De heer v. HOFWEGEN (sd.) beveelt de aansluiting van gemeentewege aan. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat niemand zelf mag aansluiten en dat heden nog procesverbaal is opgemaakt tegen iemand die dat zelf deed. Moeilyk is het alle gevallen te achterhalen. Het verschil in waterstand vindt zyn oor zaak in de zeer bijzondere vastheid en sa menstelling van den grond, hetgeen overal in dien polder voorkomt. De VOORZITTER acht de zaak hiermede voorloopig afgedaan en wil wegens het ver gevorderd uur de zaak aangaande de vee markt aanhouden. De heer v. STAAL (s.d.) verzoekt be handeling in een aparte vergadering als punt 1 in de volgende week. Controle Inrichting Gemeente-admi nistratie. De heer V. STAAL (s.<I.) vraagt hoe het staat met de uitvoering van het voorstel in zake de controle op de financiën en meent dat het bij den Gemeente-Ontvanger niet is als 't behoort. Spr. geeft in overweging met zeer bekwame spoed een deskundige te as- SJDe VoÓRZriTBR antwoordt dat B. en W. verband zochten in het rapport ocmtrent de Lichtfabrieken en uitvoering zullen 'ge ven aan het voorstel. Met den meesten spoed zal de zaak nu ter hand worden genomen. De heer OVERHAND (S.d.) klaagt over het weder irnien door den gemeentefiscus van reeds betaalde belastingschuld. De VOORZITTER móet ernstig bezwaar maken tegen de uitlating dat het niet in or de zou zijn bii den Gemeente-Ontvanger. De heer v. STAAL (s.«.) zegt dat belas ting wordt geïnd tenwijt later blifkt dat er betaald is. Spr. heeft een excuusbrief gele zen van aanmaning van betaalde 6000.-. De VOORZITTER zegt dat in particuliere gesprekken stemming wordt gemaakt om achterstallige belasting niet te betalen. Maar fouten kunnen voorkomen. Het bewijs dat de aangemaanden betaald heibben, is niet geleverd. De heer v. STAAT, (sul.): U moet begin nen een deskundige van buiten te assumee. ren. Bewezen is 't dat aan onze administra tie nog iets mankeert. De VOORZITTER: U weet dat er wisse ling heeft plaats gehad aan de afdeeling contröle-fmanciën. De heer STAAL (sd.)U is 2 jaar bezig; schei nou uit. De VOORZITTER: 'Het past u niet in een dergelijke vergadering die uitdrukking te bezigen! Beschuldiging van een ambtenaar die zich niet kan verdedigen, geeft geei pas. Waar verbetering noodig is kan er naar gestreefd worden die te verkrijgen! Als bepaalde feiten bekend zijn, moet u die ter- kennis brengen van B. en W., opdat een derzoek kan worden ingesteld. De heer v. STAAL (s.d.): Ja, ja, dat duurt al twee jaar! De openbare vergadering wordt te half twaalf gesloten en gaat over in een met ge sloten deuren. Wjj hebben onzen dokter gisterenavond ook niet meer teruggezien. Zal hy nu voor goed wegblijven of, tot kalmte gekomen, weder- keeren en anderen tot kaknte aanmanen? Spreekuur Inspecteur der Registratie. De heer M. A. Verkerk, Inspecteur der Registratie en Domeinen, alhier, is ver hinderd op Donderdag 20 Mei a.s. zyn ge woon spreekuur te houden. Vergadering Oostpolder van Schieland. In de gisteren alhier gehouden jaarlyk- he vergadering van ingelanden van den Oostpolder in Schieland is het aftredemie bestuurslid, de heer P. van Leeuwen, herko zen. De rekening en verantwoording over 1925 is goedgekeurd; de begrooting voor 1926 Is in ontvangsten en uitgaveff vastge steld op 11,023. Vrijgesproken. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren den 40-jarigen koopman M. S. uit Gouda, die had terecht gestaan wegens meineed vrijgesproken. De eisch was 6 maanden. Overlast door de jeugd. Eenige bewoners van de Boelekade heb ben zich met een schrijven gericht tot Bur gemeester en Wethouders, waarin zij wy zen op de g-róote last die zy ondervinden van de jeugd, die hef terrein naast de So ciëteit „Ons Genoegen" geregeld als voet bal Naar wy vernemen, is gistermiddag in de nabijheid van den Hoogen Schielandachen Zeedijk, in het stratenplan Korte Akkeren Zuid, op 65 Meter afstand ten westen van het oude pand Actiehoven (dat inmiddels is afgebroken) een oude fundatie opgegraven, afkomstig vertmoedelyk van een bouwwerk uit de 14e eeuw, dit meent men althans uit de steensoort op te maken. Heeft daar ter plaatse wellicht in langvervlogen tyden, een groot kasteel of klooster gestaan? Deze zeer massieve fundeering wijst er wel op. Goudsche Padvinders. is het examen E. H. b. O. aan een elftal Welpen (leerling Padvinders) afL Het was aardig te zien hoe deze jongens van nog geen 12 jaar, blyk gaven van hun handigheid in het verrichten van eerste hulp by I i heeft De heer P. Rietkerk die deze crusu! geleid, koont alle eer hiervoor toe. Aan de volgende jongens kon het Wei penvakinsigne E. H. b. O. worden uitge reikt: E. Miedema, A. IJsselstein en A. Nestleiders; J. Rietveld, M. Buitenhui: G. Duchateau, Ads. Nestleiders; J. Frie, R. van 't Hoff, J. Bouwer, J. Borsje en Cor Eegdeman, Welpen. Asyl der afd. Gouda van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. Het Asyl der afd. Gouda van de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren is overgeplaatst van de Willens naar het einde van het Jaagpad, op terrein van den Stadsreinigingsdienst, dat de afd. dóór bemiddeling van de heeren Hupkes en Ane- maet tegen geringe vergoeding door de 'vfrel- wjllendheid van het Gemeentebestuur in huur heeft gekregen. De concierge van het Asyl, Stolk, neemt honden en katten van hen, die een dier ter verpleging geven, aan tegen afgifte van een bewys en by vooruit betaling. Leden betalen voor hunne katten een kwartje per dag en niet-leden tien cent cneer, terwyl voor de honden vyftig cent door de leden en door de niet-leden 'n kwar tje meer 'betaald moet worden. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. 8 u. 30. Hilversum. Duitsche les door den heer Edgar Grün. 7 u. 20. Londen. Tydsein, voordracht Concert. 8 u. 10. Hilversum. Ned. Chr. Studenten vereeniging. Spr. mr. N. Stufkiens: „De we reldbeweging der Christen-studenten". Ned. Ver. tot behartiging der belangen.'van jonge meisjes. Spr. jonkvr. C. M. van Asch van Wijck: „Meisjesbelangen". Daamajcon- eert. Het station üaventry (5 XX, 160# m.) zendt uit:, 10 u. 50. Tydsein en weerbericht; 11 u. 20. Quartet en zang; 1 u. 20 tpt 2u. en 3 u. 25.tot 8 u. Programma van Londen; GEMENGDE BERICHTEN. De inbraak met geweldpleging, te Overechie. Een van de slachtoffers overleden. heil van ée sladhtolfexs van den mi- braak met geweuUplegiiy? te Overaohie, de 27-jarige J. M. Hoogenbruggen, ib gisteravond in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam aain zijn ver wondingen overledlen. De toeatand van het tweede slachtoffer W. Hoogenbrug gen is nog steeds ernstig. De dader, de 19-jarige J. V. uit Delft, heeft bekend', dat het in rijn bedoeling heeft gelegen, geld te ste en. om de overneming van den boter en kaaswinkel te kunnen bekostigen. Een handige dief. Een gedreweerd hondje, ben 22-jarige kaatiooroednenae was oei vorige jaar ontslagen bij een bank instelling aan den iNoordibtaek te not aam, veTtelt tie ,N. tt. Cl.", hert aaurop kwam 'nij op het kantoor on- voorwuiK.sei h ransche trancB te witten koopen. Vau het oogenblik, dut nj even alleen gelaten werk, maakte inj gebruik om t 900 t» stelen. Van deze diefstal w toen geen aangiite geaaan. Het is ekenwel. gebleken, dat kantoor bediend© na dien tijdi zich geregeld aan allerhande diefstallen heef. schuldig gemaakt, en nu er tot vervolging overgegaan ia, komen vau .i le kaïnten aangiften los. Het geld zou hij uit portefeuilles e» tasdkjee gesto en hebbed. Voorts wordt hij verdacht vdn verduistering van een' rijwiel ten nadeel© van een rijwielhandelaar en van dief still van een gouden' horloge ketting. Den laatsten t«jd bezocht hij gere geld café's vergezeild van een hond ie Het hondje, da* hij klaarblijkelijk daartoe gedresseerd' had, toonde zdcli zeer speelsch en liep weldra do café deur uit. De .,baas" ging er dan ach teraan om het terug te halen. Was hij eenmaal buiten, dan kwam' hij niet meer terug om zijn, vertering te beta len. DRAADLOOZE DIENST. Z^zi Lambrino. Haar eisch tegen den ex-kroonprins van Roemenië afprewezen. De civiele kamer van een der Pa- rijsche rechtbanken heeft den eisch van mevrouw Lambrino tegen den ge weren kroonprins van Roemenië tot 10 miliioen francs schadlevergoeding we gens kwaadwillige verlating afgewe zen. De uit het morganistisflh huwelijk geboren zoon van mevrouw Lambrino ntng evenmin den geslachtsnaam Ho- henzollern voeren. Bezuiniging op het Leger? Reorganisatieplannen van den Mi nister. Het Ueutlrum verneemt uit militaire kaderkringen, dat de Minister v. Oor log eeTstüaags voorstellen zal indie nen, waarbij aanmerkelijke bezuini gingen op het leger zuilen worden verkregen door reorganisatie. Hevige brand. BUSSUM, 19 Med. In den afgeloo- pen nacht is te Bus sum het woom en winkelhuis van den heer v. Draanen aan dein Driestweg geheel afgebrand De bewoners konden de huisdeur niet neer bereiken en vluchtten naar het dak. Door het hulpgeroep werden de buren gewekt. Allen werden behou den op den beigenenj grond" gebracht WISSELKOERSEN. 18 Mei. 19 Mei. Officieel. Londen Berlyn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Madrid Milaan 12.09 69-19 7.19 7.10 48.06 35.15 66.40 66.60 64.15 2.48% 12.09% 69.19 7.09% 7.21 48.07% 35.16 65.40 66.60 54.— 2.48% Niet officieel. 7.39 7.36 35.90 35.80 8.65 9.10

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2