UNHcert I op dil H t A. HOWELER Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Cornells Hendrikus imm Jr. zit- en slaapkamer Huwelijk. AFWEZIG - Gemeente Gouderak. te spreken zal zijn. STALEN MOTORBOOTJE Prima tabakssnijmachine Bijzondere Neutrale Schoei Anton Coops naming van dit ootiwerp de bevolking te zullen, kunnen weerhouden van het deelne men aan het referendum over de onteige ning. BELGlë. Verhoogüig der mijnwerkersloonen. De ^jncommlsaie heeft met het oog op de stijging van het indexcijfer besloten de 1 oenen der mijnwerkers met ingang van 30 Mei met 6 te verhoogem De ministers zonder portefeuille. De benoeming van den heer Francqui tot „lid van den tejnisterraad", zonder porte feuille, is geen nieuws in de parlementaire geschiedenis van België. Reeds herhaalde lijk werden politique persoonlijkheden, wier medewerking aan het bewind gewenscht werd geacht, in bet kabinet opgenomen, zon der nochtans een bepaald departement te beheeren. De eerste van hen was de heer Devaux, die in 1831 als minister zonder portefeuille deel uitmaakte der regeering. Later volgden o.a. nog graaf Félix de Mé- rodf, Malou, e.a. Ook in den jongsten tijd hebben zich zul ke gevallen voorgedaan. Zoo werden onder den oorloAbaron Beyens, vervolgens graaf Goblet d'Andeila, en de heer Hymans en Vandervelde tot leden van dden minister raad benoemd. Later kregen zij pas een portefeuille. Dejheer Brunet, de socialistische voorzit ter der Kamer, is minister zonder porte feuille geiweest van 1 Januari tot 21 Novem- bre 1918. OOSTENRIJK. Een millionairsvrouw gearresteerd. De vrouw van een Mexicaanschen „petro- leumkaning", den milldonair Paddleford, die van haar man gescheiden leeft en reeds sinds jareti in Europa het leven van avonturierster Jeidt, is te Innsbruck met haar dochter gearresteerd. Het is niet de eerste maal, dat deze Me- xicaamsche roet de politie in aanraking komt. Jaren geleden werd zij in Wéenen, waar zij met haar dochter, zoon, een secre taris en een gouverneur voor de kinderen in Hotel Bristol woonde, wegens diefstal en oplichting gearreteerd. Bij het onderzoek van haar kamers werden 37 groote koffers gevonden, waarin niet alleen kleeren en an dere toiletartikelen zaten, maar ook kunst voorwerpen en zilver. Het bleek, dat de meeste van deze dingen door haar in hotels in New-York, Londen, Parijs, Berlijn en Rome gestolen waren. Aan de politie te Weenen verklaarde «Ij de vrouw van den Mexicaanschen petroleumkoning Paddle ford te zijn. Manlief weigerde evenwel te betalen. Sindsdien werd zij eens in Zwit- vherland en eens in Italië wegens diefstal gearresteerd. Nu wilden de vorige week twee elegant gekleede vrouwen van Italië uit Tyrol bin nenkomen. Op de grensplaats Steinach wer den zy echter niet doorgelaten, omdat zy geen pas bij zich hadden. Zy zeiden, slechts op een uitstapje te zyn en haar passen in haar hotel achtergelaten te hebben. Men liet har door. In Lwribruck logeerden zy in ee hotel en lieten zich inschrijven als Lycie en Mary Kelley uit Londen, moeder en dochter. Zij. vertelden, dat zy in Salzburg een ongeluk met de reisauto hadden gehad; de wagen werd daar hersteld; de chauffeur zou met de bagage na komen. De politie was intusschen op beide vrouwen opmerk zaam gemaakt en het bleek, dat de zg. Lu cie en Mary Kelley niemand anders waren dan mevrouw Paddleford en dochter. Zy hadden in Italië juist haar straf uitgezeten wegens oplichting. van België geen aansprakelijkheid had. verhouding tusschen de .beide landen wel waarborgen in het leven geroepen, dat piet BINNENLAND. Het verdrag met België. Minister Van Karnebeek aan het woord. Verschenen ia de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 3 April 1925 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten ver drag tot herziening van eenige bepalingen van het op 19 April 1839 te Londen tusschen beide staten gesloten verdrag en tot het treffen van eenige regelingen ten behoeve van de wederzydsche belangen, alsmede van de by het verdrag gevoegde overeenkomst nopens de prooedure met betrekking tot de daarin voorziene scheidsrechterlijke oplos sing van geschillen. Breedvoerig wordt door den Minister jn deze memorie van antwoord uiteengezet hoe het verdrag moet worden be zien en begrepen. Een uitzetting wordt gegeven van de vroegere gang van zaken, en wat de Regee ring aanleiding heeft gegeven thans reeds met de Belgische Regeering in overleg te treden. Een verklaring wordt gegeven -wan het bestaande regime, van de eischen van Bel gië, en van de finantieele gevolgen van Ne derlands verplichtingen. Volgens den Mdms- ter zal niet kunnen worden volgehouden, dat het nieuwe verdrag meer gelegenheid t)ot wryving opent dan onder het bestaande re gime kan voorkomen en uit verschillende hoofde voorgekomen is. Het komt er, voor alles, op aan, zegt de Minister, in het oog te houden, dat het nieu we verdrag in het licht van het oude moet Worden bezien. 'De critiek, die de hiatorisc en juridisch gepraejudicieerde en internatio naal vastgelegde positie voorbijziet, welk aan het nieuwe verdrag ten grondslag igt, gaat uit van een onjuiste voorstelling en i? niet doeltreffend. 7 Wat was by de herziening de kwestie De herziening werd gemotiveerd met een beroep op veranderde omstandigheden en op nieuwe gebeurtenissen. 'Dit beroep ka-", g«- lyk bleek, ten aanzien van de politie*© ae- siderata niet worden aanvaard; immers aan het scheidingsverdrag lag het ^ginsel grondslag, dat Nederland voor «Ie veiligheid België voor zjjn economisch bestaan ten ge volge van zyn ligging geheel afhankelijk zou zyn van Nederland, welks politieke gren zen bij de scheiding waren geëerbiedigd. Uit den aard der zaak was de regeling de zer waarborgen in het verdrag van 1839 en de verdere uitvoeringsverdragen op de toenmalige omstandigheden berekend. Het nieuwe verdrag moet nu als een aanpassing worden gezien van de in 1839 vastgelegde grondslagen der scheidingsregeling aan de veranderingen, welke geleidelijk in den toe stand wat de behoeften der scheepvaart en den omvang van het verkeer betreft, zyn ontstaan. Dit geldt zoowel voor het Schelde- regime verbami met de ontwikkeling van den scheepsbouw, als voor de verbinding tusschen Westerschelde en Rijnmond in ver band met de eischen, waaraan het kanaal van Zuid-Beveland heeft te voldoen. Alleen het kanaal AntwerpeniRuhrort is in zoo ver een afwijking van den opzet der schei dingsregeling, dat het recht daarop ha den aanleg van de spoorverbinding in 1873 was vervallen. Intusschen hadden dë veranderde omstandigheden, in verband met de in- dustrieele ontwikkeling van het Duitsche achterland, ook ten aanzien van deze ver binding hun invloed doen gelden en werden reeds vóór den oorlog, te recht, geen termen gevonden daartegen in beginsel bezwaar te maken. Het nieuwe verdrag is derhalve een nadere uitwerking van de in het oude ver drag neergelegde beginselen en sluit daarop logisch aan. IJoor in het algemeen aan den opzet der scheiding vast te hoiwlen en de strekking daarvan tevens in hare consequ enties te erkennen, stond Nederland by de herziening sterk, ook tegenover het streven om de scheiding zelve by deze gelegenheid op anderen voet als het ware over te doen. Het is duidelijk, dat het vraagstuk, wan neer het aldus wordt gezien en begrepen, evenmin als de herziening zelve, met een ne gatieve beslissing van de baan zou zyn. De in het verdrag geregelde quaesties, die ele mentaire behoeften van België raken en in een vroeger verdrag haar grondslag vinden, zouden om regeling en oplossing blyven vragen. Zy, die het verdrag niet zouden wil len aanvaarden, mogen zich de vraag stel len, welke oplossingen dan in aanmerking komen in de plaats van die, waarover par tyen het na langdurige en moeizame onder handelingen ten slotte eens zyn geworden. Met een afwyzing van het verdrag komt men derhalve niet uit, tenzy men in een op lossing der quaesties niet zou willen treden. Van zulk een standpunt zouden dan even wel de consequenties moeten worden aan vaard en in dat geval had Nederland zich tot deelneming aain 'de herziening niet bereid moeten verklaren. De klacht, dat het verdrag eenzijdig tzou zijn, gaat niet op. Ontkend kan natuurlijk niet worden, dat de getroffen regelingen i: Belgische behoeften haar oorsprong vinden. Dit hangt echter samen met den aard van het vraagstuk. Het is intusschen uit het rafgaande voldoende gebleken, dat de i België gedane concessies aspecten vertoonen, die ook voor ons land van belang zyn, en die uit dat oogpunt niet mogen wor den onderschat en verwaarloosd. 'Neemt men overigens den afstand tusschen opzet en uitkomst der herziening in aanmerking en bedenkt men, dat de waterwegen van de herziening de hoofdzaak n.iet waren, dan •erschynt het verdrag als resultaat van het geding in een ander licht dan dat der een zijdigheid. De vraag, welke partij daarby in het voordeel bleef, ware liever ter zijde te laten, met een beroep op het verdrag is zy zeker niet af te doen. By internationaal overleg is het trouwens vooral om ihet be reiken van overeenstemming en het oplos sen van quaesties te doen. Dat Nederland by diit overleg politiek in zoodanige positie zou hebben verkeerd, dat daaraan eene exceptie zou kunnen worden ontleend, waarvan men zich achteraf zou kunnen bedienen, kan niet worden toegege ven. Deze opvatting, welke tot uitdrukking ia gekomen en waarmede Nederland geen eer zou inleggen, kan niet worden aanvaard. .Zonder twijfel was destijds de positie van Nederland een moeilijke, deze moeilijkheid deed izich evenwel niet zoozeer gevoelen bij de economische quaesties, als wel bij de 'Po litieke, Ibij welke, behalve België, ook andere mogendheden hun belangen rechtstreeks be trokken achtten. De quaestie der waterwe gen was echter in eerste instantie aan het uitsluitend overleg tusschen België en Ne derland overgelaten, en wanneer Nederland zich daarby tot medewerking bereid betoon de, dan was dat niet vanwege de positie, waarin het verkeerde, maar omdat het op zich zelf van belang geacht werd de quaes ties, die trouwens niet nieuw waren, tot op lossing te brengen. Wat de verdere bedenkingen betreft, daar aan is voor zoover zij daarvoor in aanmer king konden komen, in verschillend opzicht tegemoet gekomen. Aan de hand van de uitgeoefende critiek heeft de minister het ejjn acht te slaan. Wat deze consequenties .Daarentegen waren bij de regeling van de betreft is het duidelijk, dat, indien de her ziening ten gevolge van Nederland's hop- ding ten slotte haar beslag niet kon krijgen, met de mogelijkheid van 'n terugslag daar van op de verhouding tusschen België en Nederland en op de oriëntatie der Belgische politiek zou zijn rekening te houden, even als met het effect van «lie houding ten op zichte van de andere bij deze internationale aangelegenheid betw&ken pairtijen, die tot de herziening medewfrkten en daaraan haar sanctie gaven. In dit verband moge de raag worden gesteld, of het voordeel, dat door de tegenstanders van het verdrag van een verwerping verwacht wordt, inderdaad tegen de gevolgen en schaduwzijden van de zen terugslag zou opwegen? Tegenover een vraagstuk als het onder- werpelyke past een breed standpunt, dat, van de tegenstellingen van het verleden, op den grondslag van eene door de natuur gegeven belangengemeenschap op instand houding en samenwerking dn de toekomst is gericht en rekening houdt met het historisch gebeuren. Noodwendig moet zulk een stand punt zich verheffen 'boven speciale en par- tteele belangen die, hoe gewichtig overigens ook, niet kunnen overwegen, wanneer het gaat om redenen van staat. Dat zulke be langen zich doen gelden is begrijpelijk; er zooveel mogelijk rhede rekening te houden, is plicht. Maar ook hier liggen grenzen, door den aard van het vraagstuk gesteld. Ook in vroeger dagen werden klachten ge hoord, gelijkluidend aan die, welke thans te gen het verdrag worden ingebracht. Zoowel ten tijde der scheidingsregeling als in de veertiger en zestiger jaren, toen de uitvoe ringsverdragen en de verbindingen van de Schelde met de Holiandsche wateren aan de orde waren, werd van eenzijdige regeling, van achteruitgang, zoo niet vernietiging den RynhandeJ en van tekortkoming der Nederlandsche diplomatie gesproken. Niettemin zijn deze verdragen tot stand ge komen en de geschiedenis heeft hun recht doen wedervaren. Ook het nieuwe vrdrag zal daarin zyn rechtvaardiging vinden. De aanneming er van moge daarom aan dé Staten-Generaal worden aanbevolen. Het is' van belang het geding te beëindigen en de verhouding tusschen België en Nederland tot rust te brengen en vry van vreemde medezeggenschap in nieuwe 'banen te leiden. De srbeidsconferentie te Genève. Nog een Nederlander benoemd. De Nederlandsche patroonsafgevaar digde De Beaufort is gekozen tot vice oorzrtteir der cjpmmissie voor de ©mi- granteninspectie. oerwijaer of 1 eeraar niet of bezwaar- i zlCih nog steeds nagenoeg uitsluitend Hik karn. meemaken ami hnrimo vnn J D<j«ix ZU" s*—- deren, dat alsnog in tekortkomingen werd voorzien, en hij heeft de Belgische regee ring bereid gevonden daartoe, met inacht neming van de grondslagen van het ver drag mede te werken. De inhoud van het aan vullend protocol Is niet onbelangrijk en houdt met verschillende bezwaren rekening. Daarbö valt bovendien nog te .bedenken, dat bi) de herziening van de uitvoeringsverdra gen van 1842 en 1843 en verdere regelingen de gelegenheid openstaat om, ten aanzien van het verdrag van 1839 ia ge schied, nadere correctie aan te brengen, wanneer daartoe aanleiding mocht bestaan. Bij de beoordeeling van het verdrag den politieke gezichtspunten op «Jen voor- GBMENGDE BERICHTEN. Het auto-ongelik te Zeist. De rook van Ie tramlocomotief. Het vreeaeiijK auw-on^ ei uk dat ge schiedde op den, Driebergschen weg ter hoogte van de buitenplaats „Mo- letibosdh" moet ih hoofdzaak worden toegeschreven aan het gebruik van Je rookverepreideïide tramiocomotief, die althajw op drukke verkeerswegen uit den tijd nw>et worden geacht en afge zien van den hinder, die ten allen tijde vain een dikken vie®en rook wordt ondervonden, een voortdurend gevaar oplevert. De schok was out zettend, op een afstand van 3 a 400 M. werd' de har de slag gehoord. Ook die volgwagens van de tram vertoonen het spoor van de gruwelijke aanraking, terwijl de motorwagen zjwaar werd beschadigd. Door zooveel mogelijk op zij te gaiin heeft de trambestuurder zijn teven ge red', dlaar zijn standplaets werd inge deukt. Onmiddellijk werden doctoren en po litie opgebeld', waardoor vrijwel dade lijk de eerste hulp kon worden ver leend. Het schouwspel was ontzettend. De 64-jarige mevrouw Staveren—Van der Land1, overleed spoedig, woonde even verder aan den Driebergschen weg en had zich reeds gereed' gehou den om' uit te stappen. Voorts was ernstig gewond de heer Van deT Grift uit Driebergen, d-ie la ter naar de Rijksklinieken te Utrecht moest worden overgebracht. Zijn toe stand schijnt wel het ergste te zijn. Verder werden zwaiar gewond opge nomen de heer Van Nierop uit Doorn en mej. Van Dijk* uit Doorn met een jonger zusje. De heer De Vries uit Oegstgeeet bekwam hoofdtwonden, doch kon later op eigen gelegenheid naar zijn woonplaats vertrekken. In de tram1 kregen verschillende per sonen kwetsuren dioor glassohe waaTbij mej. Bongers uit Zwolle be halve sneden over heit hoofd ee kneusden schouder opliep. Zij werd later iper auto naar Amersfoort ge bracht. De politie heeft zich uitstekend' van haar taak gekweten. In korten tijd .waren alle gewondien naar het zieken huis overgebracht, waar de gemeente, artsen Tjeenk Willink en Van Loghem de gewonden behandelden. Daar de chauffeur links voor in den wagen zat is hij er niet enkele lichte schnammen afgekomen; evenals de con ducteur. *n Uitstapje voor de gebrekkige en lijk kan meemaken, een bedrag van 5000 gulden te schenken, welke gel den «Door de Redactie' van „De Gids voor Schoolreizen", Aoaciastraat 174 te den Haag, gebruikt zal worden om het levonpgoluk dier gebrekkige, zie ke en zwakke Nederlandsche klpderen in diezen zomer te verhoog en. Allen H.H. Onderwijzers, Leeraren, Dokters, Geestelijken en Verpleegsters in Nederland, die kindleren kennen welke volgens hunne meening voor zoo'n uitstapje in aanmerking komen, wordt verwwht zich om' inlichtingen te wenden uiterlijk tot den 20 Juni 1926 aan liet adres d©r Redactie van „De Gids voor Schoolreizen", Acaciastraat 174, den Haag. Koayman in hongerstaking. De heer Hermans heeft aan den Min. van Justitie er op gewezen, dat, volgens een bericht in het Haagsche Volk van 26 Mei, in «ie strafgevange nis te Leeuwarden P. A. Kooijman, een der veroordeelden uit de Haag sche barn'menhistorie, in hongerstaking is gegaan. Er werden hem stelselma tig studieboeken geweigerd elke d.or hem geschreven brief, die niet uitslui tend over weinig belangrijke zaken handelde, werd' ingehouden en ten slotte was dit ook het geval met een brief, aan het Kamerli«r Duys Daarop heeft hij. volgens het genoemde be richt, als protest alle voedsel gewei gerd, zoowel eten als drinken. Na 1 dagen is men hem kumstmalig voedsel gaan toedienen en toen dat 30 dagen geduurd had. meende hij voldoende geprotesteerd te hebben. Welke maatregelen heeft de Mims<L ter, zoo hij dit wist. genomen om te zorgen, dat zulke handelingen nief, meer kunnen voorkomen Zoo niet, wil de Minister deze' maatregelen als nog nemen Is het geval niet in strijd met het door dien Minister medegedeelde in de Eerste Kamer van 26 Mei, in zake de behandeling van gevangenen Aardbeien. De aardbeien verschijnen reeds in flinke kwantums aan de veilingen in Beverwijk, evenwel zijn het nog glasproducten. De eerste vroege soorten van den kouden grond worden volgende week verwacht. Het aard beiengewas staat er over het algemeen uit- stqjcend voor. De bloei is prachtig en doet, wanneer het gunstige weer aanhoudt en vooral op tyd water valt een ryken oogst verwachten. Deze week heeft het in enkele nachten flink gevroren. Gelukkig blykt «ie door nachtvorsten aangerkhte schade nogal mee -te vallen. De aardappelen hebben hier en daar geleden evenals de aardbeien, van veel beteekenis was de schade gelukkig niet. Een goetf Kersenjaar. Het keu-sengewas bei ooit, volgens de corr. van het Hbld., dit jaar bijzonder '1. De bloeiperiode had) eeu aller gunstigst verloop, zonnig weer door gaans deed de vele bijen, die van net Hoog naar de Betuwe gegaan zijn, een werkzaam aandeel nemen voor de bestuiving en het wegblijven van scha delijke nachtvorsten heeft tot gevolg gehad, dat de sappige vrucht zich dik gezet blijkt te hebben. Met name niet te oude boomgaarden, waarin mest niet gespaard werd, toonen zich aller dankbaarst en zullen groote opbrengst geven. Dil geldt zoowel voor de veelgo zoobte Meikersen uit den Nederland se hen vruohtentuin, alsook voor de knaippige, zoet© zwarte, voor de rou- anen, die voor de confiserieön gebruikt worden en de vroege Duitsche kersen. Van deze laatste soort, die zoeter is en veelal vroeger op de veilingen ver- schijnt dan de Meikersen, is in de omgeving van Eist al een partij bij inschrijving verkocht. De bongerd deed f 1050 seftoon geld, wat neerkomt op ongeveer 13 ct. per pond, waarbij dan natuurlijk nog plukloon enz. moet wor den gerekend'. Ook onderhands zijn reeds gewas sen van de hand) gedaan, men schat tegen 10 ets. peT pond, doch daarbij neemt men niet aan, dat dit, gezien de groote verwachtingen van het be schot, prijs zal zijn van dei publieke verknopingen. Ir het algemeen wordt gezegd, dat de kersen dit jaar goedkooper zullen zijn dan d» laatste campagnes, hoewel toch de consumptie een buitengewone productie schijnt te kunnen verwer ken. tot België. Door aanmerkelijk geringer en afzet naar Duitechlamd onderging de uitvoer van levende hoenders een aanzienlij ke vermindering hij bedroeg in April 35.883 stuks (tegen 56.497 stuks in Maart). Hiervan gingen 31.918 stuks raar Duitschland. Geslacht pluimgedierte vond' even eens een bela'ngrijk geringere afnamo over onze grenzend© uitvoer be droeg nog slechts 72 tan, waarvan 49 naar Duitschland' en 23 ton naar En geland. Dit beteekent voor laatstge noemd land een vermindering van 5U ton vergeleken met den uitvoer in Maart. Van versch varkensvlees Oh werd on geveer een millioen K.G. minder uit- gevoerd dan in de voorgaande maand, terwijl de uitvoer van gezouten var kens vlees ah met pl.m. 7 ton steeg en, die van versch rundivleeeoh geen ver andering onderging. In totaal werd 7280 ton uitgevoerd, waarvan Engeland 6715 ton betrok. Van boter nam Duitschland' nage noeg dezelfde hoeveelheid' af als iu Maart, n.l. 2680 ton Daar Engeland echter ruim 600 ton meer uit ons land invoerde enH de geringere afzet naar België ten volle gecompenseerd werd door grooteren uitvoer naar andere landen, bijv. rijk,, steeg de totale uit voer van 3.5 mlillioen K.G. in Maart tot.*4.2 millioen K.G. Zoowel Edammer als Goudsohe kaas vond in April grooteren export dan in Maart in totaal verliet ruim16 mil- lioén K.G. kaas ons land', waarvan 3.5 millioen K.G. Edammer en 2.5 milli oen K.G. Goudsohe. AU© ons omrin gend© landen gingen van beid© soor ten meer betrekken. Goudsohe kaas gaat hoofdzakelijk naar Duitschland, terwijl de afzet van Edammer kaas zich meer naar verschillende landen richt, bijv. ook naar Spanje, de Ver- eenigde Staten en Mexico. De grootste hoeveelheden hiervan worden echter door Duitschland', Frankrijk, België eq Engeland afgenomen. Versche melk vond' nog slechts ga ringen uitvoer, maar gecondenseerde melk, zoowel gesuikerd als ongesui kerd', en ook melkpoeder hadden zeer grooten buitenlaiidschen afzet. Gecon denseerde meik en jnelkpoeder uit on- dermelk gaan hoofdzakelijk naar En geland'. terwijl melkpoeder uit volle melk ook in Dultsdhlaind een belang rijk afzetgebied vindt. Over 't geheel was «te buitenlandsche afname van deze producten greater dan in Maart. De uitvoer van versche eieren on-* delging nog eenige stijging hij be droeg in totaal bijna 7 millioen K.G., waarvan bijna' 5 millioen K.G. naar Onze Oostelijke buren gingen en bijna mlillioen K.G. naar Engeland. Van zaaigranen was de uitvoer zeer gering, maar niet zaaigranen werden aanzienlijke hoeveelheden uitge voerd de export hiervan beperkte zich echter geheel tot Duitschland en België. Ook de uitvoer van peulvruchten was niet groot alleen de afzet van erwten naar Engeland was nog van eenige beteekenis. Zaden worden daarentegen nog' steeds tamelijke hoeveelheden uitgevoerd en dat «leze in alle landen afzet vin den, mag een gunstig teeken worden genoemd. De uitvoer van uien neemt langzaam af in April bedroeg hij bijna 4mil lioen K.G. waarvan ruim 2 millioen K.G. naar Duitschland en 1 mdhoen K.G. naar Engeland. De uitvoer van aardappelen was ook in April verre van bevredigend'wel importeerde Duitschland ruim 1 mi - oan K.G. meer, maar daar België on- geveer 3 millioen K.G. minder afnam, daalde de totale uitvoer van 16 jniui- oen K.G. in Maart tot 13.8 milhoen K.G. in April. Ook de uitvofT pootaardappelen daalde deze bedroeg nog slechts 480 ton, tegen ruim 1™ ton in Maart. Gedtoogde pulp vindt nog steeoa een goed afzetgebied in de Vereen'g- de Staten. LAND- EN TUINBOUW. De firma Ant. Jurgens' Marganne- fabriekeoi, üss, meldt ons, dat zij gaar ne voldaan heeft aan het verzoek haar door die Redact te van „De Gids voor Schoolreizen" te den Haag gedaan om aan het Nederlamdsohe kind, dat door lichaamsgebreken, ziekte of zwakte het i v-aiuaino- -zal dtentensevol- I UchaamBgebreken, ziekte of zi gebruikte sAooireisje he, Uitvoer van landbouwproducten. Blijkens het overzicht van den uit voer van landbouwproducten in de maand April 1926. opgesteld door de Nedierlandsche Land bouw - Handel sk a mier, was de uitvoer van paarden zeer gering. Oudere' paarden gingen hoofd zakelijk naar Zwitserland, jonge naar België en Frankrijk. De totale uitvoer bedroeg 459 stuks. Slachtvee werd niet uitgevoerd; ge bruiksvee daarentegen vond' een zeer goeden qfzet naar Italië, zoowel wat melk- en kalf koeien ais jongvee be treft. Van den totalen uitvoer van U82 stuks gingen 210 stuks naar België en 648 stuks naar Italië. Levende varkens werden er niet uit gevoerd. Ook wolvee kon niet op een grooten uitvoer bogendeze beperkte RECHTZAKEN. pen beer G. v. Z. is mishandeling (en laste gelegd. Hij zal worden ver- (jKÜgd door me. A. H. Kramp te den jjjeg. Er zullen ook eenige getuigen k d^harge worden opgeroepen. STADSNIEUWS. Voorspel der Culemborgsche moordzaak. Voor de rechtbank te Tiel stond te recht de 67-jarige Jan V. ais verdach te in de Culemlboirgsche moordzaak, gedetineerd in het Huis van bewa ring. Aan verd'. was ten laste geleg hel misdrijf, genoemd bij art. 297, sub. art. 251 W. van Srtr. Als getuige werd) gehoord! de diens bode H. v. D., uit Tricht. wier ver klaringen indertijd de aanleiding wa ren tot de arrestatie van V. en als verdachten aan die Cuiemborgscü moordzaak. Na behandeling met gesloten' deureu eischte het 0. M. tegen Vroege een gevangenisstraf voor den tijd) van vier jaar en zes maanden. Verd. is reeds herhaaldelijk wegens hetzelfde misdrijf veroordeeld. Aanklacht wegmishandeling. Voor den Haagschen politierechter zal op Maandag 7 Juni 's morge®9 16 half elf terecht staan jbr. R. Groe- ninx van Zoelen, op aanklacht van JL M. van' Blankenstein, naar aanleiding van het békende incident op 't Staats- spoorstation te Den Haag ka Nov. GOUDA, 29 Mei. De verloting van het „Groene Kruis." In ons bericht over de twee hoofdprijzen ijn het „Groene Kruis" is abusievelijk het nummer waarop de fiets gevallen is foutief jpgenomen. De zetter maakte er 5336, het noest zijn 5356. Voor de andere prijzen verwyzen wij naar di trekkingslyst «He gisteren in druk is verschenen. De aanleg van den spoorweg GoudaBoskoopAlphen. De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft het maken, leveren en stéllen van vaste èn vier beweegbare apooiweg- bniggen ten behoeve van den aanleg van spoorweg GoudaBoskoopAlphen aan den Rijn, volgens bestek no. 1479 SjS. opgedragen aan F. Kloos en Zonen's Werk plaatsen te Kimderdyk voor 21.900.-—. De openstelling van de Kleiwegsbrug. jDe Havenmeester bericht 'hiermedfe dat de .Jüeiwegsbrug" gelegen tusschen de Kattensingel- en Bleekerssingelgracht, op werkdagen, tot nadere aankondiging ten behoeve van de scheepvaart op de volgende tijdstippen geopend kan worden: des voor- middags van 5.80 tot 5.49, van 6.11 tot 6.17, vin 6.32 tot 6.59, van 7.49 tot 8.01, van 8.22 tot 8.32, van 11.49 tot 11.25, van 11.44 tot 11.50, en des namiddags van 12.27 tot 12.32, van 1.43 tot 1.59, van 2.51 tot 2.55, van 3.30 tot 3.48, van 4.07 tot 4.11, van 5.28 tot 5.34, van 5.59 tot 6.35, van 6.50 tot 7.03, van 7.18 tot 7.35. De Kleiwegsbrug blyft gesloten van één kwartier uur vóór tot het tijdstip van ver trek van iederen personentrein der Neder landsche Spoorwegen van het station „Gou da." Tijdens de werking van Rynland's stoom gemaal moet soms op een volgen<ie (latere) opening worden gewacht om doorgelaten te kunnen worden. Thalia-Theater. Het „Wereldnieuws" vangt aan met iets van eigen bodem, n.l. de drukte aan het sta tion Tiel tydens den bloei van de Betuwe en prachtige kijkjes uit de Betuwe. Dan volgt de begrafenis van den vader van pre sident Coolidge, het luchtverkeer tusschen Berlyn en Moskou, belangrijke bouwwerken in de IJsel, enz. De dolle klucht „Pas op voor blondines", bevat de avonturen van twee op zwart zaad zittende, doch hooggedopte komieken; voor al de tweede acte van dit filmpje is bijzon der goed. Op het tooneel «Htmaal „The WaJlards", een paar harmonica-virtuosen, die een opera potpourri op schitterende wijze ten gebpore brengen, gevoLgil door een met het Thalia- *io prachtig uitgevoerde marsch. De pres sies van „The Wiilards" worden op alle «gen zeer op pry's gesteld, het daverend Ipplaus was daarvoor het beste bewijs. Het hoofdnummer „Arabella" is de ro- «n van een paard. Er zyn twee Arabella's 1 Ihet spel, «te eene is een paard en de an- ke is een meisje en de bedoeling van den •narioschryver is blijkbaar geweest een é>rt paral el te trekken tusschen hun bed- fcr levens. Arabella, het paard, wordt van «■standi g veulen een prachtig renpaard, kt pryzen wint, maar dan wordt Arabella, een val op de courses, een draaimolen- Pterd en zeult voor een huurrijtuig, de vil der zou er zelfs aan te pas gekomen zijn, Waneer «te andere Arabella, het meisje, het P*ard niet had ontmoet en voor een onbe- «rgden ouden dag na een welbesteed paar denleven had gezorgd. Arabella, het meisje, is een danseres, die het eerst, izi een kermismilieu waarin zy ^irkeert, heel arm heeft en tenslotte rijk trouwt. Paard en danseuse komen terecht in h warme stal, de een doet zich te goed aan hors d'oeuvre en wildbraad en de ander aan h»ver, en het is hun gegund, want ze heb ben in hun dansend en dravend leven aan veel gevaren blootgestaan. De film heeft zeer goede acten, vooral die «arin de uitmuntende opnamen van de «men te zien zyn en de wreede stalknecht «de draaimolenbaas optreden. Opmerkelijk ii het dat de bijfiguren even goed werk doen dan de vertolkers der hoofdrollen. Een zeer goed programma dat de bezoe- htts, ook wat de prestaties van het „Tha- ho-trio" betreft, ongetwijfeld zal bevredi- «L Expositie van een tweetal schilderijen. In de etalage by den heer Jan Vander- 'ttd, handelaar in schildersartikelen aan de Markt alhier, staan geëxposeerd een paar schilderstukken van onzen schi lder-stadge- Wot, de heer Van Eyk. Het een stelt voor de vischbanken en ko renbeurs aan de Gouwe en het ander een hoachgezicht. Beide doeken, die goed van kleur en warm van tint zyn, doen den ver- «ardiger alle eer aan. Vooral de vischban- kaa en de korenbeurs doen een Gouwenaar «ögenaam aan. King verg adering. De predikanten van den Ring Gouda in do Ncd. Herv. Kerk worden door den scriba 'Ds. X Luyendyk te NSeuwerkerk a. <L IJasel JWoepen tot een vergadering op Donder- 10 Juni te 10% uur in de St. Janakerk. Volksuniversiteit. fot heetuur der Volksuniversiteit ver- .tt ons er de aandacht nog op te willen •hÖgen dat Maandag a.s. de laatste dag "toor de inschrijving voor het Kunstaboo- **tent. klkfctingen verstrekt de secretaresse de Vooys, MaricL Inschrijving voor «ie Bijz. Neutrale School. Het bestuur van de Byz. Neutrale School deelt mede dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Lagere'School, U. L. O.- school en de Fröbelschool (jongens en meis jes) zal plaats hebben op Woensdag 2 en Donderdag 3 Juni a.s. des middags van 24 uur in het Schoolgebouw. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 26 Mei: Johanna, d. v. P. Nu- velstyn en D. van der Kley, Kaam 156. Theresia Maria, d. v. J. J. de Korte en J. M. Steenwinkel, Coornhertstr. 2. 28 Mei: Alfred, x. v. E. Flach en E. Gronner, Pe perstraat 70. Elisabeth Johanna, d. v. C. van ODyk en E. J. Olfèrs, Houtmanspl. 10. Cornelia, d. v. C. Gelderblora en D. den Edel Raam 132. Hendrikus Johannes, z. v. A. A. Vergeer en J. P. Schoonderwoerd, iBoom- ga andstr. 70. Willem, z. v. W. Vermy en T. Loendersloot, Singel^tr. 5. ONDERTROUWD: 27 Mei: L. Pol en N. J. Linschoten. P. Roepers en A M. BHj- leven. C. F. Kooter en W. E. A. M. Kou- wemberg. G. van Eyk en L. C. Naves. J. H. van den Bosch en G. H. M. van ,Vel- zen. O VERLEIDEN27 Mei: Gysberti van Leeuwen, gehuwd met J. J. Broer, 68 j. Agenda. 30 Mei 8 uur. Soc. „Ons Genoegen", Concert vpor de Leden en hunne huisgenooten te geven door het Sted. Muziekkorps. 30 Mei 4 uur, Houtmansplantsoen, Concert Sted. Muziekkorps. 1 Juni, 7Va u. St. Janskerk. Eerste Orgel concert. 3 Juni, 8% u. Soc. „Vredebest". Ledenver gadering. De apotheek van de heer F. A. Dee, West haven, is deze week tot en enet 4 Juni, be nevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter al leen voor recepten.) UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Aan den heer L. Blonk, alhier, is als laag ste inschrijver het verfwerk opgedragen van de te bouwen auto-garage voor rekening van den heer 'Hoevelaken te Ouderkerk a. d. IJsel. HAASTREGHT. Een zoon van den timmerman A C. Kraan alhier, die werkzaamheden verrichtte aan de woning van den heer Van Dijk in Bo- ven-iHaastrecht, viel uit de kap, en brak zyn linkerarm. De hulp werd ingeroepen van Dr. Hakkenberg, die de anm gezet heeft. Wederom is by den veehouder Van der Heeden een pink in nood gedood, het vleesch is voor de consumptie afgekeurd en onder politie-toezicht begraven. Onder het vee van den landbouwer L. Brouwer de Koning komt dé besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer voor. In i de vergadering van Stemgerechtigde ingelanden van den folder Groot-Keule- vaart werd vastgesteld: de rekening over 1925 in Ontvangsten op 323.16%, in uit gaven op 231.08, batig saldo 92.08%; de Begrooting voor 1926 in Ontvangsten en Uitgaven op 334.62%, De omslag werd bepaald op 1.50 per H.A. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ds. J. H. F. 'Remme te Amsterdam heeft voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeen te bedankt. SCHOONHOVEN. iMej. M. Versluis slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor 1ste klas kantoorbe- plaatsen te Kinderdijk voor 21.900.—. STOLWML Onder 'begunstiging van het mooie lente weder is de kermis alhier op hare oude be- kendte wyz© in alle opgewektheid gevierd. Vooral op den eersten dag kwamen ook vele bezoekers uit omliggende plaatsen een kijk je nemen of deelnemen aan de pret, waar door allerlei vermakelijkheden volop gele genheid bestond. Onregelmatigheden vielen niet voor zoodat er met alle tevredenheid aan terug gedacht kan worden. Tot gemeente-veldwachter alhier ia met ingang van 1 Juli a.s. benoemd de heer B. v. Rooyen, thans in gelijke betrekking te Hardinxveld. WADDINXVMN. By Kon. Besluit is opnieuw benoemd met ingang van 10 Juni tot burgemeester van dezé gemeente, de heer P. A. Troost. Verkeer en Toerisme. NIEUWE UITGAVEN. Het Verkeer. De Bond van Vrijwil lig© Verkeersinspectiën in Nederland) doet sinds eenige maanden een tijdschrift ver schijnen onder redactie van C. J. van Wijn gaarden van Rees en met medewerking van verschillende poldtie-autoriteiten, waarin in woord en beeldi de verkeersvraagstukken worden behandeld. In het thans voor ons liggend© Mei-nr. schrijft Mr. E. van Bolhuis over „Motor rijtuig en schuldi", Hoofdinspecteur C. Bak ker zet zyn beschouwingen over «ie „Vei ligheid op den weg" voort, C. Snethlage schrijft over „De Vrachtauto", waarbij een overzicht wordt gegeven van de toename dezer voertuigen vanaf 1921 tot en met 1925, terwijl verder allerlei uit binnen- en buitenland is opgenomen. Verschillende illustraties, o.a. „de wer king van het stopbord op het Leidsche Plein te Arasterdam", het bekendmaken van ver- keersvoorschriften door middel van een pro- jectielantaam te Utrecht, sieren den tekst. Norway, the land of the Mid- night Sun. Het Noorsch Toeristenbureau te Oslo doet ons maandelijks toekomen tijd tafel» en prijslijsten om de vreemdelingen, die Noorwegen, het land van de midder nachtzon, willen bezoeken, op de hoogte te houden van de verochLUend» vaart-diensten naar en in Noorwegen, de autodiensten daar te lande en de hotels, benevens de kosten van het reizen en het verbef aldaar. De Nederlandsche Badplaat- se n. De directeur van het Noordzeebad Eg- mond heeft een aardig boekje doen ver schijnen onder den titel: In welke badplaats zal ik mijn vacantie doorbrengen. Daar is alle» in vermeld wat de toerist, die aan zee wil gemeten, mocht willen weten van onze Noordzee-badplaatsen, van de Wadden eilanden en de badplaatsen aan de Zuider zee: Elburg, Harderwijk, Hindeloopen, Hui zen en Muiderberg. Deze gids, die tot een boek van 176 pags. is geworden van een interessanten inhoud, wordt op aanvrage kosteloos toegezonden door de administi-atie, Boulevard 4 te Eg- mond aan Zee. Wie een bezoek wil brengen aan de Noord zee-eilanden Schiermonnikoog en Ameland, wij-zen wü op «1e Dienstregeling van passagiersdiensten, waarvan zoo juist Wagemborg's nieuwe uitgaaf is verschenen met een aardige beschrijving en verdere ge gevens. Naar Holland. De A. N. V. V. te 's-Graivemhage heeft een paar zeer fraaie uitgevoerde boekjes over Nederland doen verschijnen, teneinde de vreemdelingen de zen zomer naar ons land te trekken. „Hol land,- ein Land das lohnt" is de titel van een door Dr. Franz Diilberg bewerkt Duit sche uitgaaf, een boekje vin 180 pags. vol illustraties, waar by we ook een geïllustreer de korte beschrijving van Gouda aantreffen en „Zeeland this year" is een zeer fraaie uitgaaf, door del A. N. V. V. in samenwer king met de Zeoiwsche Vereenigingen tot stand gebracht Het doorbladeren en lezen dezer zeer aantrekkelijke uitgaven over ons land zullen zeker medewerken tot het be vorderen dat de vreemdelingen ons land be zoeken. (De hierboven genoemde uitgaven zijn voor belangstellenden by de Vereen, v. Vreemdelingenverkeer te Gouda ter inza ge.) PREDIKBEURTEN. Zondag 30 Mei 1926. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. L. N. Ziliinger Molenaar uit 'Dordrecht. St. Janskerk, 6 u. n.m. Ds. J. Borger. Kleine Kerk, 6 u. n.m. Ds. B. J. C. Rynders, Zendings Dir., Rotterdam. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Herm. Knoop. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5 u. mm. Ds. R. Kok. Ver. Calvyn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142. 10 u. vjn. en 5% u. mm. Eerw. Heer J. D. Dykman te Zeist AiMiMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. jv.ra. Ds. Hugea- hoLtz. Doopen. Evangelisatie, 10 u. v.m. De heer O. J. d. Putte van Gouda. t 6% u. mm. De lieer T. van Eyk van Gou da. BERKENWOUDB. Ned. Herv. Kerk, 10% u, v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. Deur uit Schoonhoven. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. Geen dienst. Ned. Herv. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6 u. mm. Ds. O. L. v. Rootselaar. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. Ds. v. «L Plas- sche te Krimpen a. d. Lek. 7 u. nm. Ds. Ottevanger van Reeu/wijk. HAASTREGHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. vjn. Ds. D. Boer, Em. Pred. te Den Haag. Geref. Kerk, 1Q% u. v.m. en 7% u. n,m. Ds. L. E. Sanilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjm. Ds. B. Nieuw- burg. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. en 6% u. mm. Ds. L. G. de Bruyn te Oene. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangel isatiegebouw, 10% u. v.m. en 7i% u. n.m. De heer Lyklema, g.o. te Waddinx- veen. WADDINXVBEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. H. A. de Geus. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK A. D. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v,m. Ds. P. J. Steenr beek te Kampen. 7 u. mm. De heer de Redelykhedd. NTEUWERKERK A. D. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. C. A. Ling- beek, em. pred. te Den Haag. 7 u. njn. Ds. Luyendyk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. F. G. Hos- pers van Gouda. 2%' u. mm. Ds. M. Ottevanger te Sluip- wyk. Woensdag 2 Juni. GOUDA. Ver. Calvyn, Nieuw© Zaal, Turfmarkt 142. 7% u. nm. D© heer W. v. Leeuwen te Dordrecht. MARKTBERICHTEN. Marktbericht der Coöperatieve Vereeniging „De Boskoopsche Veiling* te Boskoop. Uo7«n Ophelia 55—70, Golden Ophelia 63—80, Haditey 100—122, Co lumbia So—110, Butterfly 70—75, Mac Keiler 110, Marcel ro&eo 100—130. Cl. Pemet 140, Polyantharozen 60—80, Wilfa. Kordee 85. Gokten Emblem 75 -120. Diversen Lathyrus 26—81, Pioenen 25—30, Pyrethium 12—16, Campanula 9—16, Papaver 15—20, Irissen 7—12 Kaasmarkt Utrecht. 28 Mei. Gp de kaasmarkt waren aangevoerd' 220 wagens, wegend© 72.600 K.G. 1)© prijzen waren 1© kw. f 45—48, 2e kw. f 42—44. Rijksmerk f 44—30, Zwaardere 54, per 50 K.G. Handel vlug. ADVERTENTIEN. DRAADLOOZE DIENST. Gabriel d'Annunzio ernstig ziek. ROME, 29 Mei. Uit Gairdonne wordt gemeld dat dei diahter Gabriel d'An- nunno aan een ernetige griepziekte lijdende is. Een conventie tusschen Zweden en Finland. STOCKHOLM, 29 Mei. De conventie tusschen Zweden en Finland, betref fend© een vreedzame regeling van de geschillen werd' gisteren geratificeerd. De conventie treedt onmiddellijk in werking** Het ver/oeningsr en arbitragevordrag tusschen Zweden en Oostenrijk werd gisterend geteekend. WISSELKOERSEN. 28 Mei. 29 Mei. Officieel. 12 uur. Londen 12.10% 12.10% Berlyn 59.23 59.20% Parijs 8.02 7.92—94 Brussel 7.70 7.64—66 Zwitserland 48.17 48.17 Weenen 35.20 35.12% Kopenhagen 65.35 65.20 Oslo 54.20 54.15 Stockholm 66.62% 66.50 New-York 2.48% 2.48"/m Milaan 9.25 9.30 Praag 7.37 7.36 Madrid 37.95 37.85 Bearsoverzicht. "De fondfecnmiarkt had vandaag een kalm verloop, doch enkele sipeciantei- ten zorgden voor eenige afwisseling. Zoo ontwikkelde zich op de rubberat- deeiing nogal wat affaire- in Vico, die naar lager te zijn ingeaet, eenige pro centen terug vielen, om zich vervol gens weer wat te kunnen herstellen. Amsterdam rubbers en de overige rub- berfondsen golden iets lager, in ver band met een kleine teruggang der Londemndhe rubbernoteeriitgen. Op de olie-afdeeling" liepen Konink lijke onder benrstijd langzaam1 aan n^ar boven. Van de tabakken konden' oude Deli zich tamelijk goed handhaven, doch de overige Deli-soorten moesten iets van hun prijs inboeten. Suikeraandeelen geringei affaare en weinig variatie Scheepvaarten verwaarloosd'. De gewone aandieelen Jurgens kwa men weer iets hoog er. Van de Haiidelsvennootsctiappen daal den Banda eix-ddvidend beneden den emissieprijs, van de nieuwe preferen te aandeeilen. Prolongatie 3% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 29 Mei. Hoogste stayd 769.6 te Varde. Laagste stand 747.1 te Lerwich. Verwachting M-eest matige, zuio westelijk toi westelijke wind'. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Het weer in April. Aan het maandoverzicht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut ontleenen wy: Tot den 13e was de luchtdruk hoog' afwis selend in het Zö. en NO. en van den 23e af in het N1W. en NO. Den 13e trok een hooge- drukgebied in 'ZO.-lyke rtehting over ons land. Van 13 tot 23 bevond zich een uitge strekt gebied van hoogen luchtdruk by de Azoren en trokken verschillende depressde's over West-Europa. In de eerste en tweede dekade waren ZW- lyke en Z.-lyke, in de derde O.-iyke winden talryker dan gewoonlyk; in alle dekaden was de gemiddelde windkracht beneden de normale. Gemiddeld over de maand waren zoowel de overdagtemperaturen als het dagelyksch maximum en minimum 2 gr. C. te hoog. In de eerste dekade bedroegen de afwyiringen resp. 4, 5 en 3 gr. De dagelijksche schomme ling was in de eerste en tweede dekade 1 tot 2 gr. grooter, in de derde 2 gr. kleiner dan normaal. De hoogwte temperatuur was 27.4 gr. te Maastricht op den 4e, slechts 0.4 gr. lager dan de hoogste vroeger, veel later in April aldaar bereikte temperatuur, de laag ste 1.2 gr. te den Hulst op den 12e. 'Nacht vorst van beteekenis kwam voor op 1, 13 en 14. De regenval gemiddeld over het igeheele land bedroeg 41 m.m. tegen 40 normaal. De grootste afJwykingen boven normaal kwa men voor in Noord-Holland en Groningen, de geringste neerslag viel in het W. en N. Onweer kwam vooral voor op den 7©, 17e, 23e en 25e. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de 5 hoofdstations bedroeg 138 tegen 146 normaal. De drie dekaden tel den resp. 44, 69 en 25 uren. Lickt op. 29-30 Mei 9 34 nm.—4.18 v.m. Heden overleed tot onze diepe lroefheld, in het Van Iterson-Zieken- huis, na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de HH. Sacramenten des Stervenden, onze innig geliefde Zoon, 'Broeder, Behuwdbroeder, Oom en Verloofde, de Heer 'In den ouderdom van 25 jaar. Uit aller naam, C. H. KOEMANS G. M. KOEMANS— BRUIJISTEINS. j GOUDA, 28 Mei 1926. Markt 7. Geen bloemen. BEJAARDE DAME zoekt tegen Septem ber liedjst beneden, met volledig pension. Brieven onder no. 1387 Bureau Goudache Cottrant Markt 31. 9 Burger Weduwe 60 jaar, renterrferster, goede verschüning, wehscht kennismaking met dito Heer. Brieven letter F ten Boekhandel van fa. G. J. ZUIDAM, Delft. 1389 1 KEEL-, NEUS- EN OORARTS, VAN 1—19 JUNI. Burgemeester en Wethouders van bovengenoemde Gemeente kringen tor algamnnna kannis dat vanaf heden de Burgemeester Jier gemeente des Dinsdags en Vrijdags van elke week, telkens des voormid dags van 10—12 uur, voor de ingeze tenen van die Gemeente ten Gèmeen- tehuize een en ander voor zoover -op die dagen geen le of 2e Kerstdag of Nieuwjaarsdag valt. Gouderak, 28 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, H. BERGMAN. De Wethouder, 1390 53 D. TOM. met 4 cyl. motor, zonnetent voor 6 a 8 personen. Zeer billijk te koop. Te bezichtigen aan den Reeuwijk- schen plas. 10 Brieven onder No. 1396, bureau Goudsche Courant Markt 31. TE KOOP; met motor als nieuw en inventaris sigaretten fabriek. 9 Brieven onder No. 1398 bureau Goudsche Courant, Markt 31. Groeneweg 27 Goud». Inschrl|vlng van nieuwe leerlingen voor de Lagere School, de U.L.O.-school en de Fröbel- klassen (jongens en meisjes) op WOENSDAG 2 en DONDER DAG 3 JUNI a.i. telkens van 24 uur n.m. in het Schoolgebouw. HET BESTUUR. DROGIST - WIJDSTRAAT 31 LIKDOORNTINCTUUR LIKDOORNPLEISTERS EELTZALF.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 4